kspolitie Een geestelijk onvolwaardige zwijntjesjager Schoorl gaat bouwen en verbouwen Rijwieldiefstal of „joy-riding"? Nieuwe Niedorp Fatsoen langs de weg S# Pancras Een Hobby-club Koedijk De Rijp Stömpetoren Het 85-jarig bestaan van Aurora In principe besloten tot aanleg van parkeerterrein De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Glimlachje Heiloo VAN MARSDIEP TOT IJ Castric urn [_aafste N ieuws Moordaanslag op Neder lands kolonel op Java Vrachtauto met voet ballers bij Semarang in ravijn Tanker nog drijvende WOENSDAG 16 NOVEMBER 1948 ieide Korps Rijkspoli. 'anisatie en haar taak beurtenissen, ingezet bij b.v. stakingen, on. bij, zoals vorig jaar :en en andere gebeur- uigrijke aard. lat het een gebieden- leidir.g van de Rijks- lichamelijk goed ge. t kunnen beschikken, len Burg, Hoorn, Enk- ïgerwaard dergelijke de mannen van de kop van Noord-Hol. zelfde wijze geoefend voor Bath :t, heeft het gemeen, ath ter gelegenheid van de delegatie van van Alkmaar in Mei edaan van zijn voor- „Orange Grove" de van „Alkmaar Gar- ;eft dit plein zijn :regen. estuur van Alkmaar aanleiding gevonden .n Bath 3600 rode en doen toekomen ter iet plein en als een itelijkheid voor de ig daarvan, zijn dezer dagen iet gemeentebestuur zich daarmede zeer s een brief, die de Alkmaar begin No- Jayor van Bath ont- ïald luidt als volgt: dhall i, 2 November 1949. gemeester, 1 October j.l. heb ik haast mij aan U en en van Alkmaar de tad voor het mooie brengen. De bloem- kmaar ons eerder slechts Ian ons m?ar bezoeKers van Bath i de vroege zomer, ik meen zelfs te t het mooie schouw- ;er beroemd werd. in Orange Grove is aakt en ik verneem welke het toezicht )enen heeft, dat de ddellijk na aankomst ilant. lan de gemeenteraad ïze grote waardering k over te brengen ng, dat wij er trots „stukje Alkmaar" in bben. wil ik deze gelegen- i aan U en aan al se groeten te zenden spreken, dat U allen eid verkeert, ndertekezid door de 'unter. ir Den Helder worden in het Ma- Helder Kringzwem- niseerd, waaraan ook tal leden zal deelne- erheugend teken, dat de Marinestad weer s, dat men er weer gaan organiseren. De en deze eerste gele lij laten gaan en ko- le nummers met en- ners uit. ui jongens start o.m. ïpioen H. de Jong. ien H. Ouwehand en lekampen. C. Zut en len op de 100 m. itmaken wie op het is. Dit nummer zal schijnlijk geheel een igenheid worden met vorm zijnde krach- H. Boxem met dicht ma en N. de Waard, elanestelling de ver- DAW-ers gade, aan- e 20 m.-baantje ver fsloten zijn. Marionetten- ater alzburger Marionet- iaandag 21 Nov. a.s. es met een interna- i. Uitgevoerd wor- 3astienne", komische lozart; „De Sterven- tudie in memoriam Conzert in Schön- a Mozart, Gluck e.a. gaf voorstellingen Stockholm, Instan- 1 en andere grote D. D. D. tiental speelde ook onze Alkmaarse competitie-wedstrijd I I. Het vorige sei- goede ploeg de le e Zijper ©amclub L match eindigde on betekende D.D.D.'s zware afdeling, s wonnen beiden Jorma, Stam, Lan- 3rinkhof en Veen 'n kten. nog enige remise voor D.D.D. winst- ke stand J., zoon van J. Luik lanus F. van Halem eo Hermanus J. Jansen Wiedenhoff en Pi*" Molenaar, 59 jaar, wed. De Meervoudige Kamer in Alkmaar, die onder presidium stond van mr. J. Krabbe, kreeg gisteren een vreemd ge val van fietsendiefstal te behandelen. Terecht stond M. J. G. A. uit Alkmaar, wie ten las^e was gelegd dat hij in de nacht van 25 Augustus een rijwiel had gestolen van het terrein van de melk fabriek aan de Oudegracht. A., die geestelijk onvolwaardig is en die vijf jaar in de St. Willibrordus Stichting te Heiloo heeft vertoefd, gaf de diefstal volmondig toe. Hij vertelde, hoe hij 's nachts over de Oudegracht had gelopen en hoe hij als het ware binnen het hek van de melkfabriek werd getrokken. Opeens zag hij daar een nieuwe fiets staan. Zonder nadenken reed hij er op weg in de richting van Heiloo, waar hij op het terrein van de St. Willebrordus Stichting enige rondjes reed. Toen was er een broeder naar buiten gekomen, die hem zei dat hij maar moest gaan slapen. A. zette de fiets op slot, gaf het sleuteltje aan de broeder en ging naar bed. Enige dagen vóór deze rij wieldiefstal had A. op rekening van zijn werkgever (hij was huisknecht in een café) een hoeveelheid sigaren ge kocht en die met gulle hand uitge deeld. Dat had de Officier hem giste ren niet ten laste gelegd, doch mr. Hol- steyn zag het wel als een bezwarende bijkomstigheid. Requisitoir Mr. Holsteyn zeide tijdens zijn requi sitoir, rekening te willen houden met de geestelijke afwijking van A. Spre ker betreurde het, dat A., wie café bezoek verboden was, wel toestemming had gekregen als huisknecht in dienst te treden bij een hotel. Hier was hij herhaaldelijk in de gelegenheid sterke drank te zien of alleen maar te ruiken. De officier wilde niet, zoals gebruike lijk is bij fietsendiefstal, één of ande- haif jaar gevangenisstraf eisen, doch nu volstaan met zes maanden. De verdediger, mr. H. Scholten, wees er eerst op dat de reclassering niet verweten kon worden dat A. huis knecht in een café is geworden, daar hij er geen sterke drank kreeg. Mr. Scholten was van mening dat diefstal niet bewezen was, daar hier niet ge- Twee-en-zestigjarige gymnast won eerste prijs Zondag was en hoogtijdag voor de gymnasten, toen de gymnastiekvereni ging in zaal Hees onderlinge wedstrij den voor haar leden hield. Onze popu laire gymnastiekclub die verschillende jaren geworsteld heeft om haar bestaan is er nu wel volkomen bovenop geko men. en dat succes is zeker voor een heel groot deel te danken aan de leid ster mej. T. Ens, assisstent-leidster mej. G. van Eeken en de directeur, de heer Jac. Schuit. Een grote schare meisjes j er jongens, waaronder nog een aparte afdeling kleuters, behoort thans tot de ijverige leden van de gymvereniging. Een verheugend verschijnsel, want de lichamelijke ontwikkeling is onmisbaar voor een harmonische lichaamsbouw. Wij varen zeer verrast over de zeer goede prestaties die door de jeugdige gymnasten werden geleverd. Het was duidelijk zichtbaar dat er thans een goede leiding is bij Hercules-Hebe, het geen wel tot uiting kwam in het keu rige en verzorgde werk van de ver schillende groepen. Herc.-Hebe bouwt thans aan haar toekomst. In de afdeling eerste graad heren le verde een twee en zestig-jarige gym nast een uitzonderlijke prestatie door de jengd ver achter zich te laten. De heer W. Fijnheer, die ondanks zijn gevorderde leeftijd, eerste prijs winnaar werd in deze afdeling, mocht van het aanwezige publiek dan ook een daverend applauin ontvangst nemen. Mej. Gré van Eeten legde voor de derde maal beslag op de wisselbeker die destijds door de eigenaar van de Prins Maurits beschikbaar was gesteld. Juist het keurige afwerken van mej. Van Eeten viel sterk op. een onderdeel in het beoefenen van de gymsport, dat soms slecht verzorgd wordt. De kleuterklasse die voor het eerst in het openbaar optrad was alleraar digst. Ook in deze klasse kwam de goe de afwerking van de oefeningen naar voren. De wedstrijden waren goed georga niseerd en verliepen vlot. Aan het ein de der wedstrijden werden de prijswin naars door voorzitter De Jong op het podium geroepen om een hartelijk ap plaus van de aanwezigen in ontvangst te nemen. Huldebetuiging Toen het gymfeest ten einde was, marcheerden jong en oud naar de wo ning van het bestuurslid mevr. M. de Weerd-Sepers, om haar en haar echt genoot een hulde te brengen, wegens hun 12^-jarige echtvereniging. Spon taan werd het gymnastenlied gezongen ter ere van bruid en bruidegom. Eén en ander werd door de familie De Weerd zeer op prijs gesteld. De uitslagen waren als volgt: Kleuters meisjes. 1 Truus Peereboom, 2 Betsy Dekker, 3 Willy Smit. Kleu ters jongens. 1 Adri Blokker, 2 Adrie Kramer, 3 Kees de Vries. Meisjes le graad, 1 O. Singer, 2 G. v. d. Stok. 3 T. Koopman. Meisjes A 2e graad. 1 A. Boonstra, 2 A. Doorn, 3 N. Peere boom. Meisjes B, le graad, 1 J. van Eeten. 2 R. Edel, 3 A. Benit. Meis jes B 2e graad, 1. T. Bood, 2. K. Boon stra, 3 A. v. d. Konvmr. Jongens A 1 C. Jonker, 2 P. Haije, 3 B. Biesheu vel. 4 J. van Herwerden. Jongens B 1 K. Koorn, 2 T. Koomen, 3 K. Brou wer. Jongens C, 1 H Brommer, 2 B van Herwerden. 3 C. Blokker. Da mes le graad, 1 G. van Eeten, 2 R. Groes, 3 R. Grin. Dames 2e graad, 1. G. Vel, 2. Br. Bruin. Heren, 1. W. Fijnheer, 2 Joh. Silver, 3 Jn. Jonker, 4 C. Stammes. zegd kon worden, dat A. de fiets pakte „met 't oogmerk haar zich wederrechte lijk toe te eigenen". Verdachte had geen behoefte aan geld en het feit, dat hij er mee naar de St. Willibrordus Stich ting reed en het sleuteltje aan de broe der gaf, achtte mr. Scholten voldoende bewijs, dat A. niet het plan had de fiets te gelde te maken. Hoogstens zou hier sprake kunnen zijn van „joy riding". De verdediger vroeg primair vrijspraak en secondair een gecombi neerde straf, waarvan het onvoorwaar delijk gedeelte zo klein mogelijk zou moeten zijn. Hierna sloot mr. Krabbe de zitting en bepaalde de uitspraak op 29 Novem ber. Het tunneltje bij de spoorwegover gang aan de Bergerweg mag dan een dagelijkse en voortdurende ergernis zijn, het dient door het voetgangers- en rijwielverkeer zo lang als het moet op de juiste wijze te worden gebruikt. De wielrijders dienen de tunnel met hun rijwiel aan de hand te passeren an ders wordt het helemaal een chaos. Aan beide ingangen wordt dit door middel van 'n bord duidelijk kenbaar gemaakt. Al te dikwijls gebeurt het nog, dat men niet van zijn fiets stapt. Dat dit ongelukken moet veroorzaken bleek gisterenmiddag even na twaalf uur. Een leerling van de ambachts school. die zich wel aan de regels hield en juist de tunnel verlaten had, maar zich met zijn fiets nog ruimschoots binnen het verboden rijgebied bevond, werd aangereden door een helaas on bekend gebleven persoon van middel bare leeftijd. De man ramde het voor viel van de, met zijn bijna nieuwe fiets geheel rechts lopende knaap, zodat dit in de bekende „acht" veranderde. Men zou hebben verwacht dat de man - het woord „heer" zullen wij hier wel mij den te gebruiken - nu ook de consequen tie van zijn overtreding op zich nam. Maar neen. Hij legde er nog een schep je op en maakte zich op zijn fiets zo snel hij kon uit de voeten. Men be grijpt. dat de jongen, afkomstig uit Egmond, het huilen nader stond dan het lachen, temeer nu hij moest thuis komen met een onvrijwillige schade post van minstens vijf gulden, hetgeen voor elk gezin in deze dure tijd niet bepaald een pretje is. Waarmee wij willen zeggen, dat er aan fatsoen langs de weg nog wel het een en ander ontbreekt, ondanks het tot vervelens toe herhaalde blijf heer in het verkeer". En wat de man be treft. Onze gedachten in deze zul len ook de uwe zijn. GEWELDIGE SNOEK GEVANGEN. Toen de heer A. B. Narold uit de Uitenboschstraat gistermiddag in het Noordhollands Kanaal viste, ving hij ter hoogte van de firma Sterk een ge weldige snoek. De heer Narold moest geruime tijd al zijn hengelkennis in practijk brengen, voor hij het beest op de wal had. Op een gegeven ogenblik brak zelfs de top van de hengel, maar ook toen kreeg de snoek nog geen kans te ontsnappen. Alle moeite werd ruim schoots vergoed, want het dier bleek een lengte van ruim één meter te heb ben. Het gewicht werd op twintig pond geschat. Zoals reeds in meer plaatsen van ons land is geschied, is men thans ook in ons dorp voor nemens te komen tot het oprichten van een afdeling hobby-club. Het doel van deze hobby-club is te komen tot een gemeenschap van jonge mensen vanaf 12 jaar, onverschillig van welke richting. Deze zullen in een z.g.n. centrale werkplaats tesamen hun hobby's kunnen bespreken, samen kunnen werken, en ook op ander gebied met elkaar op kunnen trekken Zo maken ze kennis met eikaars liefhebberijen, krijgen ze hiervoor ook waardering en wordt gemeenschapsgevoel en verdraagzaamheid aangekweekt. Deze hobby-clubs bestaan niet alleen in Ne derland, maar ook in andere landen, en wor den overal hoog gewaardeerd. Het oprichtingscomité bestaat uit de vol gende personen: M. Rol, Boven weg 82; J. Twisk, J. Weel, die gaarne alle inlichtingen (na 6 uur) willen verstrekken. AANBESTEDING R. K. TUINBOUWSCHOOL. Te Zwaag is Maandag de bouw van de nieuwe R. K. Tuinbouwschool aan besteed. Laagste inschrijver was de firma Klaver en Molenaar te Koedijk voor f 77.000. De gunning is aangehou den. Arti et Religione oogstte veel succes De uitvoering van de R. K. gemeng de zangvereniging Arti et Religione, is een waar succes geworden. In de zaal van de heer C. Blokdijk werd opge voerd het oorspronkelijke zangspel in drie bedrijven, „Rose Marie" van Sam Vlessing. Toen pastoor Holtkamp de avond opende, was de grote zaal tot op de laatste plaats bezet. Een speciaal woord van welkom werd toegeroepen aan de oprichter van de zangverenk .ng, pas toor Coppens. Tijdens het spelen van de ouverturen, door de directeur van de zangvereni ging, de heer G. Hop, was het muisstil in de zaal en werd er vooral door de muziekkenners intens genoten van het sublieme spel die door zijn buitenge woon goede leiding, naar later bleek op een mooi werk kan terugzien. Hoewel ook de regie, bij de heer H. Hoek in goede handen bleek te zijn, mag gezegd worden dat het succes dat Arti et Religione oogstte, voor het grootste gedeelte terug viel op de di recteur en leider de heer Hop. Niet al leen de zang van de hoofdrolspelers verdiende alle lof maar meer nog, door haar gecomplideerd karakter, de zuiver uitgevoerde zangnummers door de ko ren. Wat het spel betrof, viel het eer ste bedrijf niet mee, doch in het twee de werd niet alleen het te zwak ge brachte eerste teniet gedaan, maar werd het geheel tot een buitengewoon geslaagde opvoering gecompleteerd. Hoewel enkele spelers zeer zeker een woord van lof verdienden, vond pastoor Coppens het toch gevaarlijk namen te noemen. Hij wilde een extra woord van lof spreken tot de heer Hop, die er voor had gezorgd dat de verschillende nummers zo keurig waren ingestudeerd. Ook de regiseur. de heer Hoek en de grimeur, de heer A. Schipper ont vingen een speciaal woord van dank. LANGEDIJKER GROENTENCENTRALE, 6 Nov. 6000 kg Uien 23,90—24 en grove 22.40 -24,50; 3000 kg Peen. II 11,60-11,80 en III 10-10,10; 19.000 kg Andijvie 21,60-26,20; 140.000 kg Witte kool 5,50—6,80 en Succes 6,6—6,80; 13.000 kg Groene kool 23—25,90; 6000 kg Gele kool 5,10-6.20; 7700 kg Rode kool 5,50-6,50. WARMENHUIZEN 16 Nov. 62.900 kg rode kool f 5.50—f 6.90, 49.700 kg witte kool f 7.90f 8.10, 10.600 kg andijvie f 17.20—f 20.60, 1000 kg uien f 23.80. Er woei een gierende wind over het wijde Schermerland, toen de Aurora- vrienden optrokken naar het café van J. Zwart om daar het 35-jarig bestaan van Schermeer's Toneelvereniging te herdenken. In het Schermer Wapen was 't gezellig; alle tafels waren met bloe men versierd en de bekende muzikant van 't Twuyver zorgde voor een fees telijke stemming. De voorzitter van Aurora, burgemees ter J. Posch, heette de aanwezigen wel kom. Een speciaal woord van welkom werd gericht tot Dr. H. Heringa en W. Groot Cz., respectievelijk de oud voorzitter en oud-secretaris. Mevr. BrouwerOlij te 's-Graven- bage en de heer Jan Bood te Heiloo werden als oudste oud-leden beiden ge tooid met het Aurora-insigne met een hartelijk applaus begroet. Mevr. BrouwerOlij betrad 64 jaar geleden voor het eerst het toneel en de ruim 80-jarige heer J. Boon deed dit bijna 60 jaar geleden. Hij was nu van Heiloo per fiets gekomen om het Aurora-feest mee te maken. De burgemeester gaf een overzicht van het werk van deze oude rederij kerskamer. De eerste voorzitter was ds. v. d. Horst. Oprichters waren de heren: C. Nap, J. Amman, F. J. Lutterot, C. ter Heu len, P. Hartog, J. Rus, D. Rus, P. v. d. Horst Jr., A. Schoonewil, P. Smit, C. de Goede, P. Brak en J. Beeker. Het archief van Aurora bevat de pro gramma's van alle gespeelde toneel stukken. Deze stukken vormen een geschiedenis op zich zelf. In de eerste jaren werden veel drama's en toneel stukken uit het Frans opgevoerd, o.a. Don Cesar de Bazan", „De koopman van Antwerpen", ,,'t Lied van Moeder", „De Vadervloek, of Misdaad en wroe ging", „De Rijzweep of 20 jaar later", Jeanne of de vrouw van de Diamant- Slijper" en „De man met de wassen beelden". Tientallen stukken zijn in die 85 jaar gespeeld en vaak waren zeer goede krachten lid van Aurora. De voorzitter herdacht wijlen Wij- brand Glijnis Pz., die 30 jaar zijn krach ten aan Aurora gaf en wel de sterkste De Schoorlse raad kwam Dinsdag avond in openbare zitting bijeen onder voorzitterschap van burgemeester mr. C. A. J. Jochems. Van de ambtenaren was ingekomen een dankbetuiging voor de hun verleende gratificatie, vergezeld van een fraai inktstel als zichtbaar blijk van waardering. Allereerst kwam aan de orde een tweetal agendapunten, die in de raads vergadering van vorige week waren aangehouden. In de eerste plaats het voorstel van B. en W. om over te gaan tot uitbreiding van het gebouw van ge meentewerken aan de Laanweg, door verruiming van het bedrijfsgedeelte en aanbouw van een dienstwoning, waar toe credieten gevraagd werden van 10.500, resp. 11.500 en verder een voorstel tot verbouw van het Raadhuis, waartoe een crediet van 14.000 ge vraagd werd. De voorzitter lichtte het eerste voor stel toe. De heer Kaag wilde dit ver binden met een voorstel tot het bouwen van een nieuw raadhuis, bijv. aan de Munnikenweg. Het tegenwoordige raad huis zou kunnen worden ingericht tot woning voor de gemeenteopzichter en met de daardoor vrijkomende gelden zou men al aardig op weg zijn naar een nieuw raadhuis. De heer Duin zeide het met vorige spreker eens te zijn. Des noods zou men eerst wat bescheiden kunnen beginnen en later een vleugel kunnen aanbouwen. De voorzitter meende, dat de gemeen te zich moet instellen op verlaging van inkomsten in de naaste toekomst en achtte behoorlijke, goed aangelegde we gen van veel groter waarde dan een nieuw raadhuis. De bouw van een nieuw raadhuis zou gaan ten koste van grotere gemeentebelangen. Na enige discussie zetten de voorstellers hun nieuwe plannen maar uit hun hoofd en gingen accoord met de voorstellen van B. en W., na nog eens nadrukkelijk te hebben verzocht het natuurschoon zo veel mogelijk te sparen. Het voorstel om over te gaan tot de bouw van drie dubbele woonhuizen op het terrein hoek Laanweg-Dokterslaan- tje werd door de raad na enige discus- 19. Pim, Pam en Pom hebben zon der te weten, wat ze deden, een papier getekend en nu blijkt het dat ze twee laar dienst moeten doen bij het Vreem delingenlegioen Verbijsterd zitten de drie broertjes bij elkaar zonder veel te jeggen, terwijl de auto steeds verder de woestijn inrijdt. De soldaat, die hen begeleidt, staart hen nieuwsgierig aan. „Maar wisten jullie dan niet dat je bij het Legioen naar binnen bent gestapt?" vraagt hij. „Nee" antwoordt Pom. „We dachten dat het een hotel was, waar we wat konden eten, omdat er een bordje buiten hing met Cantine erop." „Dat jullie niet beter opgelet hebt" roept de soldaat uit. „Ja en het ergste is, dat Moeder thuis op ons zit te wachten", roept Pim uit. „En nu duurl het nog twee jaar vóór we weer thuis zijn." „Kom. die twee jaar zijn zó om", zegt de soldaat, die medelijden met hen heeft. „Oh, we zijn er al, geloof ik". Hij heeft gelijk. De auto rijdtee" groot fort binnen, dat midden in de woestijn staat. sie aanvaard. Volgens de voorschriften van de woningwet zullen ze 260 m3 be vatten en de bouwkosten 31,20 per m3 mogen bedragen. Ten gerieve van moe der de vrouw zal aan elke woning een balkonnetje worden aangebracht. Al herhaalde malen was het aanleg gen van een parkeerterrein in de raad ter tafel gebracht. Nu stelden B. en W. voor een parkeergelegenheid te schep pen op een terrein achter het raadhuis voor veertig auto's. Van het bosje zal iets moeten worden opgeofferd, maar De heer Sevenhuizen was van mening, dat men voor hetzelfde geld de beschik king kon krijgen over een veel groter terrein op de in de buurt liggende wei den. Of dit past in het toekomstige uit breidingsplan, zal worden onderzocht. Intussen besloot de raad in principe tot de aanleg van een parkeerterrein op nader te bepalen plaats en stond daar voor een crediet van 12.000 toe. Kamperen. Het praeadvies van B. en W. op een indertijd ingekomen adres van de VVV gaf aanleiding tot veel discussie. De voorzitter begon met er op te wijzen, dat de terreinhouders zo spoedig mo gelijk moeten weten, waar zij zich in 't vervolg aan hebben te houden. Hier staan op het spel belangen van kam peerders, terreinverhuurders en ka merverhuurders. Schoorl moet blijven een rustig vacantieoord en geen kam- peercentrum. De algemene strekking van de komende kampeerwet schijnt te zijn de kampeergelegenheid te verrui men. De mogelijkheid, dat in de toe komst enkele terreinen zullen moeten uitvallen, maakte B. en W. huiverig voor het stellen van voorwaarden, die de mensen op kosten zouden jagen, als uitbreiding van toiletten. B. en W. stel den voor voorwaarden te stellen aan 't bergen van huisvuil, het maximale aantal tenten te bepalen voor elk ter rein, beter afscheiding van de weg. De heer Meedendorp was tegen be perking en achtte dat een daad van on- sociale strekking. Voor hem is de in richting van het terrein de hoofdzaak, voor hem is het alleen de vraag: „hoe wordt er gekampeerd?". Als de terrein houders de nodige aandacht schenken aan beplanting, behoeft het aspect van Schoorl er niet onder te lijden. De voorzitter zeide er van overtuigd te zijn, dat ook de minder met aardse goederen gezegende vacantiegangers het genoegen van kamperen moeten kunnen smaken, maar - Schoor! moet er niet te veel krijgen. De heer Blankenstijn zeide als lid van de kampeercommissie bij controle meermalen onhoudbare toestanden te hebben aangetroffen en heeft, wat het aanleggen van de verplichte heggen betreft, nergens ernstige wil daartoe ontdekt. De heer Kaag stelde tenslotte voor de kampeerkwesties nog eens rustig in de commissie te bekijken. Met de vraag van de heer Meedendorp „wat is een heg" eindigde de discussie. Bij de rondvraag besloot d® raad de onderhandelingen over de koop van de barakken af te breken. De heer Pastoor wees op onvoldoende brandblusmid- delen. De heer Duin zag het nut van de kachelvacantie niet in, waarbij mevr. Jansen er op wees dat dit moet worden beschouwd als een zeer gewaardeerde pauze in het lange tijdvak van grote vacantie tot Kerstmis. De heer Meedendorp ten slotte had graag gezien dat er een spreuk was aangebracht op de nieuwe torenklok ken. Te laat, ze hangen al! Zij konden het niet zo goed met elkaar vinden kracht is geweest die de vereniging onder haar leden heeft geteld. Verder wijdde spr. enige gevoelvolle woorden ter herinnering aan wijlen Aaf Lake- man. Dank bracht hij aan Dr. H. Heringa, die 20 jaren voorzitter van Aurora is geweest en aan diens vader, de heer S. Heringa, jarenlang regisseur van de vereniging. Moge het, zeide hij, Aurora gegeven zijn eenmaal in volle luister haar eeuw feest te vieren. Dr H. Heringa sprak namens de aan wezigen, huldigde de 85-jarige en bood ter versterking een enveloppe met in houd aan. Het cadeau werd onder luid applaus aanvaard. Nadat verversingen- waren aangebo den werd voor de gasten opgevoerd: .De Vreemdeling" door de bekende Brabantse toneelschrijver: Antoon Coolen Het toneel was door Gebroeders Groothuizen keurig verzorgd en ver plaatste ons in de Brabantse sfeer. Aurora heeft met dit toneelstuk een goede keus gedaan. Onder leiding van Frans 't Hoen te Hoorn werd een gave vertolking van dit sterke stuk gege ven. Zondags werd voor een volle zaal een openbare uitvoering gegeven. Aurora kan op een goed geslaagd to neeljubileum terugzien. Jubileum gasfitter Kuipers Het is nu weer 25 jaar geleden, dat Heiloo door een contract aan te gaan met Alkmaar de gaslevering kreeg waaraan zij als groeiende gemeente behoefte had. Deze gaslevering is tot stand gekomen door wederzijds be grip en de burgemeester van Heiloo, wijlen jhr. Van Foreest, hoopte in zijn toespraak toentertijd, „dat het gasbe drijf in Heiloo tot volle ontplooiing zou komen en dat er steeds een aan gename samenwerking zou bestaan tussen de gemeenten Alkmaar en Heiloo." Deze samenwerking is er altijd tot volle tevredenheid geweest en een niet gering aandeel heeft de heer G. J. Kuipers, wonende aan de Nic. Beets- weg te Hieloo, als gasfitter gehad. Hij was gisteren als zodanig 25 jaar werk zaam en dat zijn werk op hoge prijs werd gesteld is ondubbelzinnig geble ken uit de belangstelling, die hij mocht ondervinden bij zijn zilveren jubileum. Gistermorgen werd een H. Mis ter zijner intentie in de St. Willibrordus- kerk opgedragen. Bij zijn thuiskomst stond zijn woning vol fraaie bloem stukken, w.o. een prachtig bloemstuk van B. en W. van Heiloo. De burge meester, de heer Kalff, alsmede de beide wethouders en de gemeente secretaris gaven blijken van belang stelling. Er werden vriendelijke woor den geuit aan het adres van de heer en mevr. Kuipers, Want ook mevrouw Kuipers heeft een werkzaam aandeel gehad in de bloei en groei van het gasbedrijf te Heiloo. De directeur van de lichtbedrrjven te Alkmaar, de heer Westdorp, sprak hiervoor zjijn erkentelijkheid uit en wees óp de belangrijke plaats, die de gasfitter te Heiloo inneemt. De wethouder van de lichtbedrrjven, mr. Leesberg die ook bij de instal latie van het gasbedrijf te Heiloo als wethouder had gesproken deed de felicitatie namens het gemeentebe stuur van Alkmaar vergezeld gaan van de bronzen legpenning van de ge meente Alkmaar, terwijl hij tevens een enveloppe met inhoud overhandigde. De adj.-directeur, de heer v. d. Berg, en de opzichter, de heer Jonkma, kwamen eveneens hun felicitatie aan bieden. Het electrisch bedrijf was ver tegenwoordigd door de heer v. d. Vegt. De heer Greve sprak namens de collega's de jubilaris hartelijk toe en wees op de vriendschap en rust, die steeds van de jubilaris uitgaat. Spr. bood namens de collega's een fraaie schemerlamp aan, waarna aan mevr. Kuipers een prachtige tinnen vaas met bloemen werd geoffreerd. De hoofd boekhouder, de heer Lindeboom, kwam later eveneens zijn gelukwensen aan bieden. Uit alles bleek overduidelijk, welke een belangrijke plaats deze ju bilaris in het gasbedrijf en niet al leen als gasfitter inneemt, want zijn werkkring eist tevens, dat hij de gel den Incasseert, de administratie voor Heiloo verzorgt, de meters opneemt, adviezen verstrekt enz. enz. Aan boord van Hr. Ms. „Van Speyk", die Maandag uit Den Helder vertrok, bevindt zich, op weg naar Cu rasao, het bekende schegbeeld „De lo den verrader" De veiling „Op Hoop van Zegen" te Blokker koestert het voornemen binnenkort een koelhuis te bouwen. De gemeenteraad van Obdam besloot in principe tot de bouw van een nieu we tuinbouwschool, 'n Voorstel betref fende de vestiging van een confectie fabriek werd van de hand gewezen wegens de bezwarende voorwaarden. In verband met het streven naar energiebesparing, stelt een Beverwijk- se zakenman het publiek in de gelegen heid de étalage-verlichting in dienst te stellen door op een knop te drukken Ds. H. Luikinga, overgekomen uit Almelo, heeft aan de hand van Hebr. 122 zijn intrede gedaan bij de Doops gezinde Gemeente te Zaandam. Met de stroomlevering dreigt het aan de Zaanstreek misère te worden. We gens overbelasting van het net heeft zich daar een storing voorgedaan. Men vreest voor herhaling van dit euvel. De gezamenlijke muziekverenigingen onder directie van de bekende Zaanse dirigent Toon de Vries, hebben deze musicus een rijwiel met hulpmotor aangeboden Het onderwijsconflict op de o. 1. school te Zaandijk duurt nog steeds voort. B. en W. en de Ne- derl. Onderwijs-Vereniging doen alles om de partijen te verzoenen. Intussen heeft de oudercommissie een verzoek schrift aan de minister van O., K, en W. ter tekening neergelegd O In een fabriek te Krommenie zijn van een 20-jarige bankwerker de drie middel ste vingers afgekneld onder een me taalpers, OP HOL GESLAGEN PAARD RAMDE AUTO Het paard van de landbouwer B schrok van spelende kinderen in de Geelvinkstraat en sloeg op hol, de wagen achter zich voorttrekkend in de richting van de Burgemeester Mooijstraat. Het paard met de wagen stoof in volle vaart op een bij de dro gisterij „De Vijzel" geparkeerde auto waardoor een flinke ravage ontstond Persoonlijke ongelukken deden zich wonder boven wonder niet voor. UITSLAGEN ONDERLINGE WEDSTRIJDEN ST. THOMAS Voor de onderlinge damcompetitie van de vereniging St. Thomas werden de volgende partijen gespeeld: Groep 1: C. v. d. HimstR. Stet 02; C. BakkerB. Beentjes afg.; P. RuiterA. de Zeeuw 02 en C. Orij Th v. d. Aardweg afg. Groep 2: J. IJpelaanP. Castricum 11; J. KabelP. v. d. Himst afg.; H. Poel—C. Reynders 02; B. Louman— S. Groentjes 11 en J. KabelJ. v. Velzen 11. Staatspensionnering ontplooit grote activiteit In Paviljoen Kinheim te Alkmaar, vergaderde Zondag het Provinciaal Comité Noord-Holland van de Bond voor Staatspensionnering, ter bespre king van de grote actie die gevoerd zal worden tijdens de behandeling dei- nieuwe Verzekeringswetten in de Tweede Kamer. In het raam der landelijke actie werd besloten in Noord-Holland een aantal grote bijeenkomsten te beleg gen in het begin van 1950, vermoede lijk in Januari. Hiervoor zullen nadere gegevens van het hoofdbestuur worden afgewacht. Als plaatsen voor deze bij eenkomsten werden aangewezen: Hoorn, Enkhuizen, Schagen, Alkmaar, Purmerend en de Zaanstreek. De afdelingen zullen voor deze actie, die in verband staat met het aflopen van de Noodvoorziening-Drees. aan het werk worden gezet. Ongecorrigeerd) Zijn zoon gedood Dertien niet geïdentificeerde per sonen hebben Maandagavond een moordaanslag gepleegd op de Neder landse brigade-commandant Johannes Breemouwer, toen hij zich met zijn gezin in zjjn huis bevond te Djangli, bij Semarang, meldt het Franse pers bureau AFP. Zijn 16-jarige zoon werd door een kogel in het hoofd gedood. Zjjn vrouw en dochter werden ge wond. Zondagmiddag is een vrachtauto met voetballers en supporters in de omge ving van Semarang in een ravijn ge stort doordat de rem weigerde. Alle 78 inzittenden werden gewond, van wie circa 50 ernstig. In het ziekenhuis in Kendal zijn inmiddels zes patiënten overleden en in het ziekenhuis in Se marang twee. De chauffeur en de naast hem zittende knecht konden tij dig uit de auto springen, toen zij be merkten dat de remmen weigerden. Zij liepen slechts schaafwonden op. Zij be vinden zich thans in arrest op de po litiepost te Kendal. De auto kwam van Kaliwungu en reed naar Bodja. Bij het ter perse gaan van dit num mer ontvingen wij het bericht, dat da Nederlandse tanker „Mercurius" niet is gezonken, maar met slagzij ter hoogte van Hole Haven voor anker is gegaan. Merkwaardig is, dat de „Mercurius" en de „Sedulity" in het begin van dit jaar ook al eens met elkaar in aanvaring rijn geweest bij de Engelse kust. Twaalf jaar voor Friese arts De rechtbank te Leeuwarden heeft hedenmorgen de 48-jarige arts Taeke de J. te Kollum, die in de nacht van 1 op 2 Juli 1948 de 31-jarige kraamver pleegster Riemke Veeenstra van het le ven beroofde veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 12 jaar met aftrek.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3