Hoesr Tweede Kamer debatteerde over de begroting van Landbouw ABDIJSIROOP Nederland eert zijn „blauwe ridders* ewogen week-eind VJ De toestand in de iuinbouw Engeland in de mist- HOEST OP HET MATJE WOENSDAG 16 NOVEMBER 1949 1RNST KRAUSS. Teief. 2451 BER, 8 UUR R [EATER. A. Mozart, udie in memoriam 4NNA PAVLOVA. k e. a. 3 (r. i.) Kaartver- chtend v. 11-1 uur haar jeugdige 'irect verholpen is, het nieuwe del,, waarover jgen zijn, geert stillend middel, lat de oorzaak en wegneemt. :hter haar frisse te behouden, te 9even. is de titel vatörts krijgen kunt in iedere ce drogist. Het Vertelt en beyat boven- de juiste doserjng. jrij „DE VALK", ■orderkade 68, >n 3776, Alkmaar sitgedagt Nauta's i kunstschaatsen 29.45, 32.50 KAMPIOEN heelt 't ■rstraat 68, Alkmaar. A. MIENIS. -iK rtief bruir» ■entje met - Aller- uitvoering. Chique zwart uède dames- sen met echt gaai het! bleven is? Speciale aandacht voor de visserij gevraagd Dinsdagmiddag heeft de Tweede Ka mer een aanvang gemaakt met de alge mene beraadslaging over de begroting van het departement van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. De heer Engelbert (KVP) opende de, rij van sprekers en besprak het land bouwbeleid in verband met de nationa le taak van de landbouw. Hij deelde rr.ede dat de landbouw voor 50 pet. van ae deviezenwinst heeft gezorgd en pleit te voor sociale maatregelen voor de agrarische bevolking, in welk verband bij een kinderbijslag noemde. De nieu we koers in 's ministers beleid bleek sprekers volle instemming te hebben. Noodzakelijk achtte hij steun aan de kleine boeren- en tuindersbedrijven. Naar het oordeel van de heer Biewen- ga (a.r.) heeft het landbouwbeleid op verscheidene punten niet bevredigend gewerkt. Zo waren de prijzen der aard appelen te laag, waardoor een tekort gevreesd kan worden. Z.i. moeten de kostprijzen der akkerbouwproducten niet vastgesteld worden zonder overleg met het bedrijfsleven. De heer Vonde ling (ArbD vroeg welk standpunt Ne derland zal innemen op de vergadering der FAO in Amerika en wilde weten, waar het bureau dezer organisatie zal worden gevestigd. Spr. betoogde, dat men door geleide economie zal kunnen komen tot stabiliteit der prijzen in de landbouw. Verschillende der thans toe gepaste maatregelen dienen z.i. een wettelijke basis te krijgen. De heer De Ruiter (C.H.) betoogde, dat het nodig is dat de consument gaat betalen wat hij consumeert. Waarom worden alleen in de landbouw subsi dies gegeven? De handel in veevoeder noemde spr. chaotisch en de tuinbouw rioet z.i. meer naar voren worden ge bracht. Spr. vroeg aandacht voor de Visserij; in deze kringen bestaat onge rustheid. In verband met het achtste leerjaar zal het landbouwonderwijs moeten worden gewijzigd. Volgens de heer Den Hartog (VVD) moet het doel der regeringspolitiek zijn de bestaans zekerheid van de boer te vergroten en de individuele bedrijfsvrijheid zo groot mogelijk te doen zijn. De melk- en var- kensprijs achtte hij te laag. De heer Van der Weijden (KVP) vroeg of de dorsvergunningen voor tarwe kunnen worden afgeschaft, terwijl de heer Kik kert (C.H.) o.a. afschaffing van het bu reau oogstvoorziening bepleitte, dat naar zijn oordeel storend werkt ten aan zien van de normale werkgelegenheid. In de avondvergadering bepleitte de heer Van der Zaal (A.R.) visserijbelan- gen. Er is z.i. aan het departement een specialist in het visbedrijf nodig. Waar de minister had gezegd, dat de toestand in de tuinbouw gunstig is, zou de heer Groen (KVP) liever willen zeggen, dat de toestand niet ongunstig is. Van overproductie was er in het af gelopen jaar geen sprake; niet meer dan 2.6 pet. is doorgedraaid zodat er z.i. geen reden is voor alarm omtrent groentenvernietiging. Wil de minister de export vergroten, dan zal de tuinbouw daarin een belangrijk aandeel hebben te leveren en in dit verband waarschuwde spr. tegen een totaal onbeheerste teelt. De heer Borst (CPN) vroeg aandacht voor de belangen der kleine boeren. Hij bestreed de politiek der regering en be toogde, dat alleen samenwerking der ar beidende bevolking met de kleine boe ren verbetering zal kunnen brengen. De heer Emmens (Arb.) stelde zich in grote lijnen achter het beleid van de minister. Volgens hem is het evenwel dt vraag of het wel juist is geweest voor de tuinbouw een zo grote vrijheid in het leven te roepen als waarover de ze thans beschikt. Voor de tuinbouw is het afgelopen jaar gunstig geweest, maar toch is nog te veel doorgedraaid. Spr. vroeg hoe het staat met de plannen tot modernisering der vissersvloot; hij vroeg sanering der kleine kustvisserij en vestigde de aandacht op de moeilijke positie der Zuiderzeevissers. RAF-toestel neergestort In de eerste zware Novembermist kwam gisteren het verkeer in Lon den bijna tot stilstand. De Londenaren gingen tastend naar hun werk. In sommige delen van de stad liepen de conducteurs van bussen met fakkels papier voor de bussen uit om de chauffeur te leiden. De mist was over een groot deel van Engeland ver spreid. De scheepvaart op de Theems lag geheel stil. Op het Londense vlieg veld traden vertragingen op. Er zijn verschillende verkeersbotsingen en ontsporingen van treinen gemeld. In Yorkshire is een vliegtuig van de R.A.F. neergestort, waarbij de piloot om het leven kwam. Ook de scheep vaart langs de Oost-kust ondervond vertraging. Socialisten bereiden anti- Leopold campagne voor In een toespraak op het congres van socialistische „Jonge Wachter" te Brus sel, heeft Max Buset, de voorzitter van de Belgische socialistische partij, ver klaard, dat de B.S.P. vastbesloten is alles in het werk te stellen om koning Leopold te verhinderen ooit opnieuw aan het bewind te komen. Buset stelde in dit verband in het licht, dat het zgn. actiecomité der socialisten volgende week een aanvang zal maken met een anti-Leopold-campagne op grote schaal. „Wij zullen de millioenen bij elkaar weten te brengen, waarover wij dienen te beschikken om Leopold de pas af te snijden", zo merkte hij op. Aan 't slot van zijn rede verklaarde de voorzitter van ae BSP nog: „Ik ben van oordeel, dat met betrekking tot ons voornemen te verhinderen, dat de koning naar Belgie terugkeert, nog niet alles gezegd kan worden. Er zijn zaken, die voorbe- teid moeten worden zonder ze aan de grote klok te hangen." RIJDEND POSTKANTOOR KOMT Om de verkoop van kinderzegels te bevorderen zal de stichting „Voor het Kind" er ook dit jaar weer op uit trek ken met een rijdend postkantoor. Het komt op 21 November naar Zaandam en op 22 November naar Haarlem. Oneerlijke nachtwakers bestalen hun patroon De directeur van een witmetaal fa briek te Loosduinen bemerkte in de loop van dit jaar dat grote hoeveelhe den metaal op onverklaarbare wijze uit zijn fabriek verdwenen. Deze dief stallen waren des te vreemder, omdat er 's nachts een waker in de fabriek aanwezig was en een waker van de nachtveiligheidsdienst de fabriek aan de buitenzijde controleerde. De recher che begon een onderzoek, aanvankelijk echter zonder succes. Veertien dagen geleden, op een avond, dat de waker van de nachtvei ligheidsdienst niet was verschenen, kwam men op het goede spoor. Men ontdekte dat enkele personen, 's avonds na het verlaten van de fabriek een hoe veelheid metaal in de omgeving ver stopten. De politie sloeg toe en arres teerde de twee wakers. Zij hadden in onderlinge afspraak een methode uitgvonden, waardoor zij zonder gevaar voor ontdekking wit metaal uit de fabriek konden smokke len. De buit bedraagt ter waarde van ruim 5000 gulden. Verouderde Maak een einde aan dat on* ophoudelijk hol gekuch, zui* ver U w ademhalingsorganen van sljjm en ziektekiemen, neem nog vandaag de bekende, slijmoplossende Motie-Gortzak verworpen De Tweede Kamer heeft Dinsdagmid dag bij de aanvang van haar vergade ring met 63 tegen 6 stemmen de motie van de heer Gortzak (CPN), waarin deze verzocht de z.g. gulden van Joekes tot een rijksdaalder te verhogen, ver worpen. De heer Van der Goes van Naters (Arb.) verklaarde vooraf, dat z.i. deze motie volkomen past in een totalitaire gedachtengang. „In Nederland pleegt men overleg en dat is in volle gang. Deze motie is gericht tegen medezeg genschap van de arbeiders". KOMT PLUIMVEEHOUDERIJ VRIJ VAN ZEGELSTSTEEM? In de te Deventer gehouden jaarver gadering van de Coöperatieve eiervei- ling van de aartsdioresane boeren- en tuïndersbond heeft de directeur van de Roermondse eierenmijn medegedeeld, dat met ingang van 19 November het voor de pluimveehouderij geldende ze gelsysteem, dat dient om bij de afleve ring van eieren voor export voederarti kelen te kunnen betrekken, tijdelijk wordt opgeschort. Het zegelsysteem zal, zo mogelijk, geheel worden afgeschaft. Van bevoegde zijde kon men ons niet bevestigen, dat het zegelsysteem met ingang van 19 November inderdaad zou worden opgeschort. Red.) NIEUWE BOLLENTELLER. In Lisse is een pas uitgevonden ma chine voor het tellen van bloembollen gedemonstreerd. De machine telt 30.000 bollen per uur. Een werkman doet daar acht uur over. De bloemisten zijn en thousiast. LOTHAR WALLERSTEIN OVER LEDEN. De beroemde opera-regisseur, dr. Othar Wallerstein is op 68-jarige leef tijd te New-Orleans aan een hartver lamming overleden. SMOKKELHANDEL IN HORLOGES BERECHT. De economische politierechter te Am sterdam veroordeelde een caféhouder en twee chauffeurs tot resp. 9 maanden, 6 weken en vijfhonderd gulden boete wegens het smokkelen van horloges. Het heeft H.M. de Koningin be haagd de regisseur en acteur Albert van Dalsum te benoemen tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De strijd om de prijzen van snoekbaars Over de kwestie van de IJselmeervis- sers, die het vissen op snoekbaars gedu rende deze week hebben gestaakt, om dat de door de exporteurs betaalde prij zen hun inziens niet voldoende zijn, ver nemen we nog het volgende: Zaterdag is de minimumprijs waar voor snoekbaars naar Duitsland mag worden geëxporteerd, verlaagd van 60 tot 50 cent. Van de zijde der vissers wenst men echter opheffing van de mi nimum-exportprijs. Men hoopt dat dit de- export zal vergemakkelijken. Naar het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening meedeelt, is de markt voor zoetwatervis in Westduits- land echter op het ogenblik zeer slecht. Zoals bekend is deze export sinds 1 Oc tober mogelijk. Het bedrijfschap voor visserijproducten vreest bovendien dat 1c slating van de minimumprijzen voor West-Duitsland onze onderhandelings positie met andere landen zal schaden. RE PATRIERENDEN OP DE „JOHAN V. OLDENBARNEVELT" Met de „Johan van Oldenbarnevelt", die op 12 November uit Tandjong Priok is vertrokken, repatriëren de volgende onderdelen: 3e bataljon gar deregiment grenadiers, 3-3 RI, 6e re giment veldartillerie, staf le infan terie brigade, detachement VHK en Marva. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.30 Strijdkrachten. 7.15 Silvestri-kwartet. 8.05 Dingen van de dag 8.20 Metxopole-orkest. 9.00 Bij ons thuis, hoor spel. 9.45 Opera Asschepoester. 11.15 Swing and sweet. 11.40 Freddy Alberti en zijn Harp- ensemble. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 Radiostrip. 7.30 Sportcommentaar. 7.40 Radiokrant. 8.15 Om- rcep-orkest. 9.10 Een dag uit duizenden. 10.30 Massalakoorzang. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Gevarieerd programma. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 tn. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.35 Radio ochtendblad. 9.00 Solisten-concert. 9.30 Soft and sweet. 10.15 Arbeidsvitaminen 11.00 Kerk- en Torenklanken. 12.00 Kleinkunst-programma. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.38 Tom's prairie pioneers. 1.15 Avro-orkesi. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Nederlandse componis ten. 3.00 Klimop. 4.00 Coloriet. 4.30 Zender sluiting. 5.30 Avro-Kaleidoscoop. 6.15 Sport- praatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.05 Radio Volks muziekschool. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Piano-duo. 8.55 Avro's Avondschool. 9.20 Radio Philharmonisch-orkest. 10.30 The Sky- masters. 11.15 Sportreportage. 11.30 Gramo- foonplaten. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1. 7, 8 en 11 uur. - 8.35 Pluk de dag. 9.40 Schoolradio. 10.15 Morgendienst. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 Septet Johnnny Ombach. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. 12.33 De Zevenklapper. 1.20 Liederen uit „Die Winterreise". 2.00 Piano-kwartet. 2.45 Gevarieerd programma voor de huisvrouw. 4.30 Zendersluiting. 5.30 NCRV- kwartet. 6.30 Radio-jougdjoumaal. 7.15 Mu ziek bij nader inzien. 7.40 Radio-krant. 8.05 Holland viert feest. 10.15 De vaart der volken. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Beroemde con certen. 11.45 The Kentucky Minstrels. RADIODISTRIBU TIE-DIENST LIJN III: 8.30 VI. Br.: Radio-rhythme-revue 905 Tsjechisch Symph-concert. 10.10 Verz. piogr. 11.00 Licht Strijkensemble. 11.30 Eng. H.S.: Anton en orkest. 12.00 VI. Br.: Chappie d'Amato en orkest. 12.40 Guitaar. 1.15 Licht concert. 2.00 17e Eeuwse muziek. 3.00 Ka- lundborg: Wivex orkest. 4.00—4.30 Eng. L.P.: South. Serenade Orchestra. 5.30 Kootwijk: Batavia. 6.00 Fr. Br.: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Guido Gezelle- herdenking. 7.50 Feuilleton. 8.00 Verz. progr. 9.00 Fr. Chopin (klankbeeld). 9.45 Actuali teiten. 10.15 Fr. Br.: Opera-muziek (Mas- cagni). 11.00 Diversen. Purmerender markt Purmerend ,15 Nov. 1949. Aangevoerd 834 runderen w.o.: 318 vette koeien van 1.70 tot 2.10 per kg, handel vlug; 129 melk- en kalfkoeien van 550 tot 850 per stuk, goed; 293 gelde koeien van| 350 tot 600 per stuk, kalm; 58 pin- ken van 280 tot 410 per stuk, stug; 28 graskalveren van 135 tot 220 per stuk, stug; 199 nuchtere kalveren van 26 tot 58 per stuk, vlug; 8 stieren van 400 tot 750 per stuk, goed; 785 schapen en lammeren, t.w. 7595 per stuk, goed en 44 tot 62 per stuk, kalm; 51 bokken en geiten 10 tot 50 per stuk, stug; 937 biggen van 25 tot 40 per stuk, heel stug; 5 fokzeugen van 160 tot 250 per stuk, stug; 108 vette varkens van 1.65 tot 1.72 per kg, kalm; 44 paarden van 390 tot 650 per stuk, stug, totaal 2963 stuks vee. 4900 oude kippen en hanen, rode en witte van 2 tot 2.25 per kg; 550 id. blauwe van 2.30 tot 2.50 per kg; 250 jonge hennen van 6 tot 8 per stuk; 900 eenden van 1.25 tot 2.50 per stuk; 900 konijnen van 0.50 tot 5 per stuk; 360 ganzen 7 tot 9 per stuk, handei stug. n 4000 kipeieren 0.15 tot 0.19, 2500 eendeneieren 0.15 tot 0.17 per stuk. SJAH VAN PERZIE NAAR AMERIKA De Sjah van Perzie, Mohammed Reza Pahlevi, is in president Truman's vlieg tuig „Independence" uit Teheran ver trokken om zich voor een officieel be zoek van drie weken naar de Ver. Sta ten te begeven. Rode H oestpoeders van Mi j nhardt D003'i"43 Ct- chwwwm—«WEM— Onderscheidingen en een Koninklijk praedicaat De „Blauwe riddersT van Neerland» kusten zjjn gistermiddag in het licht der openbaarheid getreden. Schoorvoetend hebben zij zich naar Den Haag begeven, omdat zij daartoe opgeroepen waren. Zij hebben de prachtige Mid deleeuwse Ridderzaal betreden en zij hebben zich opgesteld rond de minis ter-president, dr. W. Drees. Want op deze dag, waarop hun maatschappijen het 125-jarig bestaan vierden, heeft de bewindsman de dank van de regering uit gesproken voor het menslievend werk van de redders. Niet beter heeft de rege ring gemeend, de bemanningen der reddingboten te kunnen eren, dan door aan beide reddingmaatschappijen, de Noord- en Zuidhollandse en de Zuidhollandse, het predicaat „Koninklijke" te verlenen. De vlag der organisaties, door dr. Drees symbolisch overhandigd, zal voortaan trots de Koninklijke kroon voeren. Daarnaast werden tal van vooraanstaande figuren, van hoog tot laag, geëerd met onderscheidingen. vrouwen, had in een met de oranje- blauwe maatschappij vlaggen versierde zaal van Krasnapolsky in Amsterdam een plechtigheid plaats, waarbij de teer W. Kleijn, materiaal-inspecteur van de Noord- en Zuidhollandse red dingsmaatschappij een glas-in-lood- raam aanbood als geschenk van het personeel aan de directeur, de heer H. Th. de Booy. Dit raam zal geplaatst worden in het hoofdkantoor van de Maatschappij. De heer Klijn richtte zich met een toespraak tot de direc teur en bood als huldeblijk een zilve ren blocnote aan. Mees Toxopeus en Douwe Tot namen vervolgens de grote maatschappijvlag weg, die het door Jan Evers vervaardigde raam bedekte. De bijeenkomst werd besloten met een toespraak van de heer De Booy, die zich tot zijn mensen richtte. „De woorden, tot het hoofdbestuur en mij gesproken" zo zeide de directeur, „geef ik terug aan u. Leve de N.Z.H.R.M.". MYSTERIE ROND STOFFELIJK OVERSCHOT VAN GINETTE NEVEU. Een dag voor de begrafenis van een stoffelijk overschot, dat van de bij een vliegramp omgekomen Franse violiste Ginette Neveu zou zijn, is verklaard, dat hier een vergissing in het spel is en men met het stoffelijk overschot van een ander te doen heeft. De begrafenis werd afgelast. VRIJSPRAAK NA DOODSTRAF. Arturi Bigoni, voormalig prefect van Genua, die wegens het doen terechtstel- Jen van partisanen en collaboratie met de nazi's ter dood veroordeeld was, is te Rome door het hof van beroep op grond van de nieuwe amnestiewet vrij gesproken. Zij schuwen de openbaarheid Directeur, schippers, machinisten, ma trozen en opstappers zullen zich de borst kunnen sieren met een nieuwe medaille, hoe weinig zij daarnaar ook talen. Im mers, zoals de bewindsman zeide: „De zaak moet zelve goed en prijzenswaar dig zijn, maar zich niet door veel ge druis en ophef doen aanprijzen. Wij moeten zo eenvoudig mogelijk onze weg gaan, gelijk Ued dat altoos met ons eens waart". Daarmede citeerde de mi- nister-president woorden, die reeds in 1824 werden gesproken. En die nog niets van hun actualiteit hebben ingeboet. Want, zo zeide hij, voor het gedruis van een kokende zee zijn deze mannen niet bang, voor het gedruis van open haarheid en reclame zijn zij schuw. De min.-pres. herinnerde aan de band, die altoos bestaan heeft tussen redding maatschappijen en vorstenhuis, waarbij de naam van die beschermheer en vriend van het reddingwezen, Prins Hendrik, direct in gedachten komt. Voorts me moreerde spreker de grote belangstel ling van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Dr. Drees herinnerde aan de economische betekenis van het redding wezen en wees erop, dat onze blauwe ridders over heel de wereld onze naam hooghouden, een aandeel in het good- will-werk, dat nauwelijks genoeg te waarderen valt. Dan is er nog, zo be sloot hij, de symbolische bete kenis, de oprechte uiting van naasten liefde, van opperste hulpvaardigheid. Tot de reders moge gezegd worden, dat ons volk trot: op hen is en meeleeft met hun strijd tegen het gevaar. Onderscheidingen Vervolgens deed de min.-pres. mede- .deling van de onderscheidingen die de redders en hun directie ten deel zijn gevallen. De heer H. Th. de Booy, direc teur van de Noord- en Zuidhollandse reddingmaatschappij, werd benoemd tot officier in de orde van Oranje - Nassau; Mees Toxopeus, schipper van de „Insulinde" van Oostmahorn, tot ridder in dezelfde orde. Toxopeus nam deel aan 157 reddingtochten, waarbij 241 mensen werden gered. Douwe Tot, schipper van de „Brandaris" van Ter schelling en diens collega De Jager van de Koningin Wilhelmina werden benoemd tot broeder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De medaille voor menslievend hulp betoon in zilver werd o.m. verleend aan J. v. d. Meulen, schipper van de „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden, aan Klaas Toxopeus, stuurman van de „In sulinde", G. Stam, stuurman van de „Neeltje". In brons werd deze medaille verleend aan J. v. d. Mey, roeier van de red dingboot te Wijk aan Zee, A. Gul en P. Zwart, van de reddingboot in Egmond aan Zee en K. v. d. Vlies, roeier van de redding te Petten. Plechtigheid in Amsterdam Vóórdat de schippers en bemannings leden van de 26 reddingstations zich naar de Ridderzaal in Den Haag be gaven, de meesten vergezeld van hun De gezamenlijke bemanning van de N.Z.H.R.M. heeft aan de directie van deze maatschappij ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum een glas in lood raam ten geschenke gegeven. Links van het raam W. Klijn, inspecteur; aan de andere kant v.l.n.r. schipper Bot, de heer H. Th. de Booy, directeur der N.Z.H.R.M. en schipper Mees Toxopeus. Negen jaar voor Blumenthal S.S.-Hauptsturmführer Hans Carl Christian Blumenthal, voormalig chef van de Sicherheitsdienst en plaatsver vangend chef (onder Lages) van de Sicherheitspolizei te Amsterdam en die o.m. opereerde in Beverwijk, waar hij een moord beraamde op de direc teur van Sociale Zaken, is gisteren door het Amsterdams Bijzonder Ge rechtshof tot een gevangenisstraf voor de tijd van negen jaar met aftrek ver oordeeld. Veertien dagen geleden was tegen hem twintig jaar geëist. Delegaties van verschillende Euro pese staten, waaronder van Nederland, zullen in Washington besprekingen houden over de gecompliceerde doua neprocedures, die de verkoop vnn hun goederen in de V.S. belemmeren. PATRICIA WENTWORTH 36 ■K Geoffrey Masterman zette de tanden op elkaar en siste: „Hoeveel?" Het antwoord was: „Duizend pond". HOOFDSTUK XII. Mr. en mrs. Tote kwamen op tijd voor de thee, tegelijk met Moira La ne. Laatstgenoemde heel slank en ele gant, met schitterende ogen, opgewekte glimlach en alles bij elkaar heel be koorlijk. Mrs. Tote vormde met haar een zo groot contrast als men zich maar kon voorstellen. Toen zij haar uiterst kost bare bontmantel had uitgetrokken, ver scheen er een spichtig, klein, veel op een muis gelijkend vrouwtje, wier schraal, grijs haar in een onogelijk knoetje achter op het hoofd was be vestigd. Mrs. Tote dacht er niet aan het haar anders op te maken dan sinds zij volwassen was geworden. Ze bor stelde het netjes en stak het dan op met behulp van een massa haarspel den. 't Was niet haar schuld, dat de bonte tulband, die bij de mantel hoor de, door zijn zwaarte»het haar omlaag drukte. Zij had zo'n tulband niet ver langd en zou veel liever een nette oude-dames-hoed hebben gedragen, een hoed van licht vilt, zoals zij die vroeger toen ze hun zaak in Clapham dreven, had opgehad. De tulband maakte dat zij hoofdpijn kreeg, als zoveel dat ge beurd was sedert ze rijk waren. Graag zou ze het ding hebben afgezet, evenals miss Lane het deed met haar hoedje, waaruit een prachtig gegolfd kapsel uit kwam. Mrs. Tote zag graag een meisje met mooi haar en blond haar „kleedde" goed. Wat prettig om je hoed maar zo achteloos te kunnen afzetten en er zeker van te zijn, datje, haar in orde was! Maar natuurlijk, dat paste niet bij haar leeftijd en de haar- pennen lieten los als gewoonlijk tij dens de autorit. Plotseling onderbrak de heldere, ho ge stem van Moira Lane de overpein zingen van mrs. Tote. Want Gregory Porlock had juist gevraagd „Waar is je begeleider?" en Moira antwoordde: „Hij zal hier dadelijk zijn; hij zet de auto weg. 't Was erg aardig van je. Greg, dat ik hem mocht meebrengen, want anders had ik met de trein moe ten komen en als er iets is, dat mij meer aan mijn triest, eenzaam leventje herinnert is het een derde-klas-reis op diï ellendige lijntje. Als ik daarentegen van huis tot huis kan snellen in iemands auto, maak ik mezelf wijs, dat ik er met alleen goed bij zit, maar zelfs min of meer tot de klasse van de rijke leeg lopers behoor. Toen ik dus gisteravond bij Justin opliep en hoorde, dat hij er bepaald op gesteld was je te ontmoeten wel, toen leek me de kans te schoon, om er geen gebruik van te maken, niet waar?" Gregory Porlock legde vriendelijk zijn hand op haar schouder. „Dat is in orde. beste kind. Maar waarom was hij er zo op gesteld, mij te ontmoeten?" „Och, om helemaal juist te zijn", zei Moira lachend, „hij wil eigenlijk Mar tin Oakley zo graag ontmoeten, 't Spijt me, als het je erg teleurstelt, maar het komt er immers niet op aan, nietwaar, want Martin en jij zijn immers gezwo ren kameraden". „Waarom wil hij Martin Oakley zo graag ontmoeten?" Ze fronste even ongeduldig haar wenkbrauwen. „Och, een onlangs van de schoolban ken gekomen nichtje heeft bij hem een baantje gekregen.zoiets als secreta resse van zijn vrouw. Justin zegt, dat hij eigenlijk haar voogd is en dus wil hij met hen kennismaken. Nogal amu sant als je Justin kent. Ik vraag mü af, hoe alleraardigst ze wel moet zijn, om hem zo zijn verantwoordelijkheid te doen gevoelen". Gregory Porlock lachte. „Nu, over een uur of twee zul je zelf kunnen oordelen, want de Oakley's komen hier dineren en ik verzocht hun, haar mee te brengen". Hij verliet haar en ging mrs. Tote het hof maken. Miss Masterman, nog altijd lusteloos, schonk thee. Er waren heel lekkere „scones" een soort platte koeken en thuis-gebakken cake, maar de enige, die ze eer aandeed, was mrs. Tote. Een van de dingen, die haar van het rijkelui's leven niet aanstonden, was de miserabele thee, die je te Londen kreeg voorgezet, met vliesdunne sn etjes be boterd brood en een soort sandwiches, waaraan een vlinder niet genoeg zou hebben! 't Kon haar niet schelen of zij laat ging dineren, maar ze hield van een goed, welverzorgd thee-uurtje. En nu kwam mr. Porlock zelf haar helpen, door een tafeltje, waarop honing en goed van boter voorziene toast bij haar neer te zetten. (Wordt vervolgd) Zich dom houden brengt vaak verder dan zich slim tonen. (GUIDO GEZELLE) KLEURENFILM. Qmdat meester Joris in 't Veld ons allemaal tegen 1960 een eigen wo ning heeft toegezegd, houden we nog tien jaar de zegeningen van het samen wonen, als daar zijn: lasteringen, sma delijke woorden, vechtpartijen, smij- terijen met volle vuilnisbakken, keu kenveldslagen, wederzijdse verontrei nigingen en wat dies verder zij. Het geen voor de heren van het Recht tien jaar brood op de plank betekent, want hunner is de taak, de juridische naad jes van de kous op te sporen en het slot aan al die zeurderige affaires te breien als u mij deze beeldspraak permitteert. De juffrouw, die haar gekneusd eer gevoel op de groene tafel kwam eta leren, zag er uit als een experimen teel schilderij. Het was een ontploffing in kleuren, een exotische orgie van schreeuwerigheden. Rond haar welge- welfde enkelen vleide zich het groen- met-bruin van poodepesj laarsjes, die met paarsachtige striklintjes bijeen gesnoerd schenen. Daarboven grote- maats gelige nylons en dan iets roods met grel-okere baantjes, dat in peute rige plooitjes neerdaalde vanaf een onder kruissteekmotiefjes ingeregen taille. Wat zich daarboven spande, wollig en mollig in Rubensiaanse rijk dom, kon nog moeilijk een trui wor den genoemd, tenzij door een kleuren blinde. Veeleer was dit een op wol uitgevoerde verfextase, maar dan van een schilder die gillend gek rrioet zijn geweest. Het gelaat dezer dame was besmeurd met karmozijn, kachelzwart en een slecht soort cacaopoeder, althans zo scheen het mij toe, maar ge kunt er van opaan, dat het een lief weekgeldje gekost had. En dan de hoed! Ge merkt aat ik vanonder aan begonnen ben om een climax te bereiken. Welaan: die hoed was een pietserig mandje van blauw stro, waarop het vederkleed van een goudfazant piekte in gezel schap van een veelkleurig boeketje onbestaande bloemen. Ter hoogte van het linkeroor hing een slap trosje gummidruifjes tegen de peroxyd-per- manent. De draagster nu van al dit weelde rigs had tot een heer gezegd: „Vuile stinkerd, je ken de keiera krijge met je kapsones", althans zo stond het in de dagvaarding en zo declameerde de officier het, als sprak hij over het natte weer. Die man had me moete inneme van de huizencommissie, als alleen staande vrouw, en hij had direct de pee in, dat 'ie twee kamers moes af staan. Hij heeft me gejend en gepest lot een mens d'r hoteldebotel van wier, sprak de Schone. De man, die zo ruw was toegespro ken, trad met een net gezicht en een schoon boord voor de heren en ik kon me niet indenken, dat er reden voor bestond hem een stinkerd te noemen. Zijn innerlijk was trouwens even rein als zijn overhemd, want hij had zijn huis niet tot een poel van ongerech tigheid willen zien verworden. Die dame, zei hij met een sadis tische nadruk, had iedere avond herenbezoek op haar kamer en iedere avond een andere. En d'r werd ge dronken en er was een gramofoon met allemaal van die sjesbendherrie en dat duurde tot in het holle van de nacht. De buren spraken er pertinent schan de van en ik waarschuwde die juf frouw op een nette manier. Daarop sprak zij die woorden en ik had de melkboer achter de tochtdeur in het gangetje gezet vanwege dat er een ge tuige moest zijn. De melkboer kwam even zijn ge- tuigencentjes verdienen en de officier vond het een bar geval. Veertig gul den boete. U hoort het, zei de rechter. Wat denk u er van As dat recht mot hete zoek ik het hogerop as alleenstaande vrouw. Dan zal ik u eerst veroordelen, onderwees de Kadi Daarna kunt u doen, wat u denkt te moeten doen. Maar u moet niet meer schelden, want dat is tegenwoordig duur. Het werd vijfentwintig gulden en de Modeshow zeilde de zaal uit als een vertoornde afgod. KAREL

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5