Bevin ontving critiek van Churchill VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Militaire hulp voor Frankrijk Twee auto's door trein gegrepen Moordcomplot werd tijdig ontdekt Het mysterie van tafel 36 Bloedbad in dessa Nederlandse Luchtwachtdienst opgericht Vrijdag 18 Nov. 1949 146e Jaargang No. 272 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Meningsverschil over West-Duiisland Lof voor minister Stikker MEYER SCHWENCKE WEER TERECHT Aanslag op president was voorbereid Gebrek aan eerbied Kort KPCTO1/ katten en twee honden, die allen op i'wölwJX hun manier reageerden,-toen het schip van de kade werd gesleept. Wat die konijnen eigenlijk precies deden, staat Dodende hagelstenen in Pretoria Twee Superforïen in botsing Duplex-huizen voor gedemobiliseerden BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9. Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1.elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t— per kwartaal plus Incassokosten De Britse minister van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft er Donderdag l>y het Lagerhuis op aangedrongen „zeer bezadigd" te werk te gaan bij de tiehandeling van de kwestie van Duitslands wederopneming in de Europese fa milie. „Wij hebben bittere herinneringen aan de oorlog van 1914 en aan wat daarna gebeurd is en in Frankrijk zit dit gevoel nog dieper", zei hij. In zijn rede heeft Bevin ook nog enkele woorden aan Indonesië gewijd, waarbij hij zijn tevredenheid te kennen gaf over het succesvolle einde van de Ronde Tafel conferentie te Den Haag. „Het heeft er zeer slecht uitgezien met de betrek kingen tussen Europa en Zuid-Oost Azie," zo zeide Bevin, „maar de Nederlandse ministers, de Indonesische gedelegeerden en de commissie der Verenigde Naties kan ik gelukwensen met hun pogingen. Het is een groot genoegen geweest om met de heer Stikker samen te werken, zowel in deze als in vele andere kwesties". Pi.ll landse zaken op de ranglijst gedaald. Bij de betrekkingen met de Verenig- Je Staten was het gebrek aan financieel in economisch evenwicht tussen de dollar- en sterling-gebieden een storen- de factor geweest. „Wij willen een ge zonde verstandhouding tot stand breng en tussen Europa, het Gemenebest en de Verenigde Staten en een vrije we reld scheppen". Het samenbrengen van de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf vrije parlementaire democratieën in het ministerscomité van de Raad van Europa zou van vitaal belang blijken te zijn voor de eenheid van Europa. Winston Churchill. De leider van de conservatieve op positie. Winston Churchill, drong er bij de regering op aan de toelating van Duitsland tot de Europese assemblée te bespoedigen. Hij noemde Bevin's rede een „zwanenzang" en zei dat de minis ter van Buitenlandse Zaken een grote kans verloren heeft laten gaan. Toen hij als zodanig in functie trad was Engeland het meest gerespecteerde land ter wereld. Zijn politiek had niet het geheel van socalisten, liberalen en con servatieven vertegenwoordigd en Enge land was op het gebied van de buiten- Voorwaarde: aanleg exira luchibases De V.S. hebben Frankrijk gevraagd tien vliegtuigformaties te vormen en extra luchtbases te installeren, als voorwaarde voor militaire hulp, aldus heeft André Maroselli, de nieuwe Franse minister van luchtvaart, in een in de „Figaro" gepubliceerd interview verklaard. „De Amerikanen zijn rea listen", zo verklaarde Maroselli, „zij weigeren kostbaar materiaal uit han den te geven zonder bepaalde garan ties". Een persfunctionaris van het mi nisterie van luchtvaart deelde mee, dat een Franse vliegtuigformatie ge middeld 50 vliegtuigen omvat, waar van ongeveer 30 in actieve dienst en 20 in reserve. Churchill zei dat Bevin en andere Labourministers op de vergadering te Straatsburg van de Raad van Europa alle contact met hun eigen socialisti sche kameraden in Europa hadden ver loren. „Zij gooiden volledig weg wat de Britse socialistische partij zo lang en vurig gewenst had: het leiderschap van de sociaal-democratie in Europa". Na de redevoering van Bevin en Churchill ontspon zich een debat, dat door Mayhew, onderminister van bui tenlandse zaken, afgesloten werd. DUITSERS AAN DE CONFERENTIE-TAFEL De drie geallieerde Hoge Commissa rissen hebben Westduitsland toegestaan deel te nemen aan het Internationale Patentinstituut te Den Haag en aan de studiegroep voor een Europese douane- unie te Brussel. Het Internationale Patentinstituut is een gemeenschappelijke instelling van Frankrijk en de Beneluxlanden en komt binnenkort te Den Haag bijeen. De studiegroep voor 'n Europese douane unie is ingesteld door de organisatie voor Europese economische samenwer king en heeft tot taak de mogelijkheden van het oprichten van een Europese douane-unie te onderzoeken. WETSONTWERP GOEDKEURING R.T.C. NAAR RAAD VAN STATE Het wetsontwerp ter goedkeuring van de resultaten der Ronde Tafel conferentie is naar de Raad van State verzonden. Verwacht wordt, dat deze reeds Vrijdag a.s. een aanvang zal ma ken met de behandeling hiervan. Onbewaakte overwegen eisten twee doden Donderdagavond is op de Scherpen- drechtsekade te Rotterdam een perso nenauto met drie inzittenden door een dieseltrein gegrepen en totaal vernield Een van de inzittenden werd op slag gedood en de twee anderen liepen zware verwondingen op. Toen het electrische treinstel de on bewaakte overweg naderde, gaf de be stuurder de gebruikelijke signalen. Hij meende, dat deze door een nader ko mende Citroen werden opgemerkt. De auto scheen zelfs te stoppen. Daarom liet de bestuurder de trein met gewone snelheid van 55 km doorrijden. Wie be schrijft echter zijn ontsteltenis, toen hij plotseling de wagen toch nog dwars over de spoorrails zag staan. Onmiddel lijk werden de remmen in werking ge steld. Dit kon echter niet verhinderen, dat de auto 140 meter werd meege sleept en geheel verpletterd werd. De bestuurder van de auto, de 37-jarige C. J van Nus, werd zwaar gewond, even als de 34-jarige Jos. van Reeuwijk. De echtgenote van de heer Van Nus werd op slag gedood. Jeep onder trein Gisteravond is voorts op een onbe waakte overweg te Marienheem, ge- BRITSE VERKIEZINGEN ROND 1 MAART? In kringen, die in nauw contact staan met de Britse regering, acht men bet waarschijnlijk, dat de verkiezingen voor het Lagerhuis in de laatste week van Februari of de eerste week van Maart volgend jaar zullen worden gehouden. Men gelooft niet, dat de regering het parlement zal ontbinden voordat de ju- bi'eum-jaarlijkse conferentie van de Labourpartij, die op begin Februari is vastgesteld, is gehouden. Deze confe rentie zou tevens als verkiezingspro paganda dienst moeten doen, te meer daar regeringsaanhangers geloven, dat de regering dan een aanzienlijke ver betering van de Britse betalingsbalans zal kunnen meedelen. Schiphol zat potdicht De dichte mist heeft het luchtverkeer gistermorgen volkomen stilgelegd. Het zicht op Schiphol bedroeg 120 meter, zodat geen toestel kon landen. Het AOA-vliegtuig uit N.-York, dat om half twaalf op de Amsterdamse luchthaven had moeten landen, is doorgevlogen naar Frankfort. De KLM Constellation „Holland" meed Schiphol en landde op het vliegveld van Leeuwarden. Ook het vertrek van de lijntoestellen kon geen doorgang vinden. Alleen het toestel voor Zuid Amerika is om 11.15 uur ge start. Vele passagiers, die voor toestellen, die op Schiphol een tussenlanding moes ten maken, hadden geboekt, zaten uren t wachten Deze vliegtuigen zijn alle doorgevlogen naar andere luchthavens. Bankbedienden in staking Sedert gistermorgen zijn in geheel Frankrijk de bankbedienden, die lid zijn van het C.G.T. en van het Christe lijk Vakverbond, in staking. In de gro te banken te Parijs en voorsteden be draagt het aantal stakers 35 tot 65 proc. van het personeel. Vooralsnog schijnt de clientèle niet te veel onder de staking te lijden te hebben. meente Raalte, een jeep in botsing ge komen met een personentrein, die van Almelo op weg was naar Zwolle. De bestuurder van de jeep, de loodgieter K. uit Nijmegen, werd op slag gedood. Malik in voetstappen van Wysjinski Tijdens het Donderdag in de specia le politieke commissie gehouden debat over bewapening beschuldigde de Rus sische gedelegeerde Jacob Malik de V. S. van het houden van een gewel dige bewapeningswedloop, waaraan de Westeuropese landen moesten deelne men, ongeacht de economische lasten die deze landen zich hierdoor op de hals haalden. De uit het krankzinnigengesticht in Franeker dezer dagen ontvluchte A. Meyer Schwencke heeft zich bij het Rijkskrankzinnigengesticht te Woensel (Br.) aangemeld om weer als patiënt te worden opgenomen. Voor zijn opname te Franeker had M. langere tijd in het gesticht te Woensel doorgebracht. Een correspondent van de Telegraaf meldt, dat hij, op informatie uitzijnde, van de directeur ten antwoord kreeg, dat hij niet gerechtigd was mededelingen over zijn patiënten te doen, als hoedanig de heer Meyer Schwencke weer wordt be schouwd. Men verwacht, dat M. spoedig naar de cellenbarakken te Scheveningen zal worden overgebracht in afwachting van de behandeling van zijn zaak voor de perszuiveringscommissie in Den Haag. STAATSGREEP VOORBEREID IN TURKIJE Brand in lading van Zweedse koopvaarder Op het Zweedse m.s. „Seattle", groot 6910 ton, ontstond Donderdagmorgen brand in een tweetal ruimen, waarin mais en balen katoen lagen opgeslagen. Door de smeulende katoen ontstond een zware rookontwikkeling. Voor Hoek van Holland ging men ten anker, om de gehele bemanning vrij te krijgen voor het blussingswerk. Toen men meende het vuur te hebben bedwongen, werd koers gezet naar Rotterdam. Reeds tijdens de vaart op de Nieuwe Waterweg moest echter assistentie wor den ingeroepen. Al opstomende naar Rotterdam begon een brandweervaar tuig met het blussingswerk. Te Rotter dam werd besloten de smeulende balen te lossen om althans nog een deel van de lading te redden. Het schip was onderweg van Buenos Aires naar Stockholm. De Turkse ministerraad heeft een communiqué uitgegeven, waarin bij zonderheden bekend worden gemaakt over een complot, dat ten doel zou hebben gehad de president, Ismet Inonü en de leider der oppositionele tiemocratische partij, Djelal Bayar, te vermoorden en de regering omver te werpen. In de verklaring wordt gezegd, dat de afgevaardigde van de oppositionele nationale partij Resat Aydinli, de re gering meedeelde, dat drie leden van de (extreme) nationalistische partij, te weten Aldogan, Beulukbashi en Fuat, de staatsgreep voorbereidden. De arres tatie van verschillende personen is ge last, evenals die van maarschalk Chak- mak, thans ere-voorzitter van de natio nale partij De 77-jarige maarschalk Chakmak trok zich in 1944 terug, na dat hij 20 jaar chef van de generale staf was geweest. Tezamen met de president en de overleden Kemal Ataturk wordt hij beschouwd als mede-oprichter van de tegenwoordige Turkse republiek. Bij zijn heengaan werd hij door Inonü in een brief persoonlijk bedankt voor de grote diensten aan het vaderland be wezen. Chakmak was minister van oor log van de vroegere Sultan. Naar men zegt leverde hij Ataturk toen in het geheim wapens. SMUTS NAAR ENGELAND Generaal Smuts vertrekt Zaterdag per vliegtuig naar Londen, alwaar hij een rede zal houden op een banket, dat wordt gegeven, ter viering van de vijf en zeventigste verjaardag van Dr Chaim Weizmann, de president van Israel, die een persoonlijk vriend van Smuts is. Tijdens het uitspreken van zijn ant woord in eerste termijn bij de debat ten over een aanvullende begroting van het Oost-Indonesische ministerie van Voorlichting, wijdde minister I. H. Doko onder andere een beschou wing aan het Indonesische volkslied „Indonesia Raya". Hij zeide, dat dit volkslied niet kan worden vergeleken met liedjes als „Bo Lede Bo", „Sinom" en „Het Wilhelmus". Verschillende leden toonden zich zeer verontwaar digd over dit gebrek aan eerbied voor het nationale volkslied van Neder land. Vijf uur nadat de 40-jarige Australische vertegenwoordiger Edward de Muralt in de Parijse nachtclub Boccaccio tevergeefs een huwelijksaanzoek had gericht tot de zangeres Sylvia Saint Clair, werd zijn lijk gevonden in een auto, staande op de Avenue Matignon. Ofschoon enig geld was verdwenen, werden nog wel andere waardepapieren op het lijk gevonden. Hoewel in totaal 35 personen zijn ondervraagd, kon de politie tot eerst geen oplossing voor dit mysterieuze gebeuren vinden. De Muralt had met Sylvia 's avonds aan tafel no. 36 plaats genomen en champagne gedronken. Zo nu en dan hadden ze gedanst. Wel was bekend, dat de weigering van de dertigjarige Sylvia hem zwaar had geschokt. Kort nadat hij voor het laatst de zangeres ontmoette, moet De Muralt nog met een onbekende man aan tafel 36 hebben zitten praten. Na een aantal scherpe verhoren hebben ten slotte drie jonge Franse militairen bekend De Muralt te hebben vermoord. De reden waarom is nog niet bekend. De foto's tonen respectievelijkEdward de Muralt en rechts Sylvia St. Clair, zingend bij de verlaten tafel no. 36. Nadat zij het lied beëindigd had, vertrok ze huilend naar haar woning Weerbericht Weersverwachting, geldig tot mor genavond: Veranderlijke bewol king met in het Westen van het land plaatselijk enige neerslag. Zwakke tot matige wind, hoofd zakelijk uit richtingen tussen Oost en Zuid. In het Westen van het land vannacht iets minder koud, overigens weinig verandering in temperatuur. Zaterdag: Zon op 8 06 uur, onder 16.44. Maan op 7.00 uur, onder 15.54 uur. J7en Amerikaans modehuis beveelt de mannen aan, een handtasje te dra gen. waarin zich een kam, een spiegel tje, een tandenborstel en een doos poeder „voor het verbergen van late- kens, vier konijnen, twaalf Siamese iininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiininiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii raden, een gereedschapskist met zich te voeren, bevattende: 1. een plamuur- mes voor het bijpleisteren van gebar sten plekken; 2. een blaaslamp voor 't t Jï ww w w WW O 1 1 - 1ikVAiiJUCli CXguXiliJA CLiCÖ Ut-Utjllt Ovdctv namiddagstoppels" bevinden. Dat doet lk ,b vergist. In Bremen er niet bij_ Q In Vught wordt huis aan mijn mannenhart deugd, vrienden, zo- ha<*een winkelier voor zijn raam een huis gevraagdi of er nog ooriogstuig veel goedwillendheid tegenover ons, Papier met de woorden „Alles moet voorhanden is. Nu één vijfde van de mannen. Mijnerzijds zou ik het advies wef-volgende dag was de winkel- gemeente is afgewerkt, blijkt, dat het wat willen uitbreiden en de dames rult ingeslagen, de etalage leeggeroofd dorp Qp een vulkaan heeft geieefd en (daar in Amerika natuurlijk) willen en onber de drie woorden ^prijkte de dat men met een arsenaal te doen zin: „Voor mekaar,^makker." heeft De buit aan granaten_ stenguns, patronen, hulzen enz. is reusachtig. Bij y^aterdag is de „Kamerlingh Onnes één der bewoonsters werd een anti van Rotterdam vertrokken naar In- tank-granaat gebruikt alsbed- afbranden van overtollige verf; 3. een donesie. Het schip heeft de sirene niet kruikje. Het ding werd 's avonds op compleet stel kwasten en penselen behoeven te gebruiken, want de dek- de kachel nog eens extra verwarmd. heilige da- lading bestond uit 47 koeien, 23 var- £)e leden van de bemanning van een vissersboot, die tengevolge van de jongste zware stormen als verloren werd beschouwd, troffen hun vrouwen in rouw aan toen het schip de thuis haven Lorient binnenkwam Er was een rouwdienst voor de „doden" ge houden, die echter na de storm alleen" maar op zee waren gebleven om nog een beetje te vissen, n En een groep je Zweedse doktoren is begonnen met de uitvoering van een programma, waarbij in achttien maanden tijds 750 duizend jongens en meisjes in de vier sectoren van Berlijn zullen worden in geënt tegen tuberculose. voor het ophalen van z.g. gen in de laklaag; 4. een serie katte staarten, halfronde en platte vijlen, voor onmiddellijk gebruik gereed; 5. een krultang met bijbehorende spiri tusbrander om uitgezakte krullen te corrigeren; 6. een apparatuur voor het repareren van ladders en 7. een paar meter elastiek om af- en scheefzak- kende rokken weer in hun oorspron kelijke toestand terug te brengen. Naar ik verneem overweegt Jeremia Blom, een dergelijke uitrusting op luchtbanden en met terugtraprem bin nenkort in de handel te brengen. Ik heb altijd gedacht, vrienden, dat de Duitsers lieden waren, die voor ons onbevattelijke humor cultiveerden, Heb je je poederdons niet vergeten? In Pretoria zijn Donderdag geduren de tien minuten hagelstenen als ten nisballen gevallen. Een blanke vrouw werd gedood, 35 blanken en 20 natu rellen werden gewond. De materiële schade wordt op 250.000 pond geschat De bui was de ergste in 26 jaar. Alle verkeer werd tijdelijk gestremd. Tele foonverbindingen en krachtstations vjerden buiten werking gesteld. Een vuistslag met dodelijk gevolg In de nacht van 4 op 5 Juni j.l. zat een viertal mannen te kaarten in de woning van H. Z. te Leeuwarden. Deze had op een gegeven moment een speel schuld aan de 50-jarige D. A. te Huizum. Toen Z. niet wilde betalen maakte A. zich kwaad, sprong op en sloeg Z. te gen de neus met het noodlottige ge volg, dat de man, die op een stoel zat, tegen de grond sloeg en dood bleef liggen. Gisteren eiste de procureur- generaal te Leeuwarden tegen A. drie maanden gevangenisstraf. AMERIKAANSE AMBASSADE TE TSJOENGKING WORDT GESLOTEN. Het Amerikaanse consulaat en de ambassade van de Verenigde Staten te Tsjoengking, de huidige hoofdstad van de Chinese nationalistische regering, zullen worden gesloten, zulks met het oog op de bedreiging, welke de com munistische legers voor de stad vor- Darul Islam vermoordde weerloze vrouwen en kinderen De Javabode bericht, dat de Darul Islam een afschuwlijk bloedbad heeft aangericht in de dessa Pangguran in het Cheribonse. Het aantal doden is niet precies bekend, doch gezegd kan worden, dat het een massaslachting is geweest. De Darul Islam-groep deed zich voor als een patrouille van het KNIL, die om hulp vroeg ter bestrijding van de Darul Islam. Vrijwilligers uit de kam pong marcheerden met hen mede, doch buiten het gebied van de dessa ont popten zij zich als leden van de Darul Islam en intussen richtte het overige deel van de D.I.-bende in de van weerbare mannen ontdane kampong 'n ontzettend bloedbad aan. Enige uren na de aanval telde men reeds 200 do den en gewonden. Tegen de in de na bijheid zwervende bende, die 500 tot 1000 man sterk zou zijn, is een actie ingezet. Nog duizenden Duitse gevangenen in Sowjetunie Adalbert von Taysen, hoofd van de Westduitse inlichtingendienst voor Duitse krijgsgevangenen, heeft te Ber lijn verklaard dat zich in drie honderd over het gehele gebied der Sowjetunie verspreide kampen nog 400.000 Duitse krijgsgevangenen bevinden, waaronder 175.000 vrouwen. De Duitse krijgsge vangenen leven onder zeer slechte om standigheden, aldus spreker. Van de 175.000 Duitse vrouwen, die zich nog in Sowjetrussische krijgsgevangenschap bevinden, hebben er slechts 25.000 hulp diensten bij het Duitse leger vervuld. De 150.000 anderen zijn door de Russen onder dwang uit de vroegere Oostduitse gebieden weggevoerd. Ook vrouwen kunnen dienst nemen Minister mr. W. F. Schokking heeft in principe goedgekeurd, dat er een korps „Luchtwachtdienst" zal worden opgericht. Zowel mannen als vrouwen zullen daarbij worden ingedeeld. Het zal ressorteren onder het commando luchtverdediging bij de Luchtmacht Nederland. In hoofdzaak zal het korps een vrijwillig karakter dragen. Gedurende de tijd, dat het personae: dienst doet, zal het onder de militaire tucht en de militaire wetten vallen Mannen zullen het uiterst nauwkeurige werk van het observeren, herkennen en melden van vliegtuigen doen. In „lucht- wachtcentra" zullen de vrouwen die meldingen bundelen. Men verbindt zich voor ten minste twee jaar. Over ons hele land zal een keten van „ïuchtwapenposten" worden gespannen, waar de bewegingen van alle vliegtui gen, zowel vreemde als Nederlandse, nauwkeurig zullen worden geregis treerd. De werving van het personeel geschiedt op basis van de Nationale Re serve. Van de bestaande wervingcentra zal zovéél mogelijk gebruik worden ge maakt. Vijftien doden? Twee B-29-superforten zijn Donder dag boven Stockton (Californie) op een hoogte van 8000 meter met elkaar in botsing gekomen, tengevolge van de mist. Tot nog toe zijn zeven overleven den gevonden Men vreest, dat verschei dene inzittenden de dood hebben ge vonden. Genoemde toestellen hebben meestal een bemanning van elf perso nen aan boord. De Prins heelt bronchitis De aanval van griep, die Z. K. H. Prins Bernhard dezer dagen noodzaak te het bed te houden, heeft zich tot bronchitis ontwikkeld. Z. K. H. zal zich in verband hiermede voorlopig niet aan de door hem gemaakte afspra ken kunnen houden. Met het recruteren van de meisjes zal eerstdaags een begin worden gemaakt. Zij treden in vrijwillig dienstverband en krijgen gedurende avonduren en op Zaterdagmiddagen een opleiding. Wan neer zij in dienst zijn, zullen zij het blauw-grijze uniform van de lucht macht dragen. Souvereiniteit in de wieg „Geboren Raden Roro Sri Su- vereiniwati, dochter van de heer en mevrouw Sutopo, Modjo- kerto, 12 November", aldus luidt een advertentie in „Het Dag blad". „Wati" is een gebruikelijk ach tervoegsel bij meisjesnamen Een extra-toewijzing duplex-wonin- gen is voor 1950 ter beschikking ge steld van het ministerie van Oorlog. Leze toewijzing het gaat hier om 600 duplex-woningen zal onder gehuwde demobiliserenden worden verdeeld dia werk zullen krijgen bij industrieën, welke voor ons land van grote betekenis zijn, aldus Het Vrije Volk Bij de ver deling zal overleg worden gepleegd met de nationale Demobilisatieraad. Nieuwe belastingen in Frankrijk Naar gisteren officieel werd mede gedeeld, staan op de Franse begroting 165 milliard francs vermeld aan nieu we belastingen De nieuwe belastingen omvatten o.a. een belasting van 10 proc. op niet verdeelde winsten. De uitgaven voor het jaar 1950 worden begroot op 2300 milliard francs, waar van 420 milliard francs voor militaire uitgaven. GARRY DAVIS VRIJGESPROKEN Wereldburger no. 1 Garry Davis, die n September vier maal voor de Parijse gevangenis gepost heeft, waar een principiële dienstweigeraar was opge sloten, is door een Parijse rechtbank vrijgesproken. 1

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1