Vulpenhouders Frankenberg OVERHEID EN BEDRIJFSLEVEN Stad en Omgeving. Plechtigheid in de Wiihehninalaan N.V. Onverkwikkelijke persmanieren AGENDA Rijkspolitie uitgerust met mobilofoon Bruiaal Afd. Alkmaar Ned. Handelsreizigers vereniging bepleitte organisatie Be'angrijke vergadering van „Steun Wettig Gezag" VRIJDAG 18 NOVEMBER 1949 Contacten en controversen Gistermiddag heeft Alkmaars burge meester, mr. dr. H. J. Wytema, een in leiding gehouden over het onderwerp: „Aanrakingspunten tussen gemeente- lijke overheid en bedrijfsleven". De causerie werd gehouden tijdens een lunch van het departement Alkmaar van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Burgemeester Wytema begon met te zeggen, dat het terrein, waarop hij zich in zjin inleiding bewoog te uit gebreid was, om diep op de zaak in te gaan. Daarom wilde spreker zich tot de hoofdzaken beperken. Temeer zou dit het geval moeten zijn, omdat er vele voetangels en klemmen zijn In dit veel omvattende irobleem. Mr. dr. Wytema zeide, dat de ge meenten hun tegenwoordige plaats pas bekleden sinds de gemeentewet van Thorbecke ,1851). Ook het bedrijfs leven heeft pas in do negentiende eeuw zijn tegenwoordige betekenis gekregen. Vroeger was het onderge schikt aan de plaatselijke overheden, via de gilden. Thans treedt de ge meente op op voet van tamelijke ge lijkheid, soms monopolistisch, soms concurrerend. In hoofdzaak, aldus burgemeester Wytema, zijn er drie punten van aanraking, fiscaal, stede bouwkundig en politioneel. De fiscale kwestie is de minst be langrijke, vooral sinds de onderne mersbelastingwetgeving tot stand kwam. Onder de oneigenlijke belas tingen rangschikte spreker precario rechten, weeggelden, havengelden enz enz Veel ingrijpender is de stede- bouwkundige kant van het vraagstuk waarbij zich een controverse voordoet, omdat er zovele belangen in het spel zijn. De gemeentelijke politiek in dit opzicht wordt dikwijls beïnvloed door geheel andere belangen dan die van bepaalde ondernemers. Daarbij dacht spreker aan b.v. recreatie-oorden, aan de overlast, die de bevolking van be paalde Industrieën kan ondervinden om maar enkele voorbeelden te noe men. De planologie kan alleen goed werken, als er wetenschappelijk ge leide surveys zijn geweest, die de prognose moeten vormen. In dit ver band wees mr. dr. Wytema op de enquêtes, die een zo groot mogelijke lopenhartigheid vragen, om accuraat te zijn. En om de behoefte te kunnen taxeren. In dit vei band wees spreker Op Deventer, waar de industrie zich vestigt op terreinen, die 20 jaar ge leden werden gereed gemaakt. In Dordrecht daarentegen ging het met de zeehaven mis. Hieruit blijkt, da' de overheid wel degelijk moet kunnen steunen op de ervaring en de inzich ten van het bedrijfsleven. En hier ligt dan ook een terrein van de meest vruchtbare samenwerking. Het derde met verzekering tegen en diefstal. LANGESTRAAT 28 TEL. 2394. aanrakingspunt, de politie moet niet gezien worden in de vorm van geüni formeerde mannen, doch hier gaat het om de macht om in te grijpen, b.v. in verband met de veiligheid, de volksge zondheid of de openbare zedelijkheid De geipeente grijpt soms in om de be langen van anderen te beschermen, zo zeide burgemeester Wytema. Bijzon der wijdde spreker aandacht aan de tegenstelling tussen overheidsbedrij ven en particuliere ondernemingen. De overheid maakt winst, niet om de winst, maar om de sociale achter grond. Daarom zijn overheidsbedrijven sociaal gerichtt zwembaden, schouw burgen e-d.) Met de openbare nutsbe drijven wordt wel winst gemaakt. Dit is nodig en de winsten komen uitein delijk ten goede aan de gemeente dus aan het algemeen belang. De belangwekkende inleiding gaf verschillende toehoorders aanleiding tot een levendige discussie. Jaarvergadering Burger IJsclub Gisteravond is in café Central de jaarvergadering van de Burger IJsclub gehouden. De voorzitter, mr. C. Berk houwer herdacht in zijn openingswoord de heer J. Merkx, die in het begin van dit jaar is overleden. Deze was van 1890 af lid en is meer dan vijftig jaar penningmeester geweest. Wij mogen deze man niet vergeten, aldus de heer Berkhouwer. Uit het jaarverslag van de penningmeester bleek dat er een be drag van 720.79 in kas is. Over de benoeming van een nieuw bestuurslid werd nogal gediscusseerd. Tenslotte werd de heer Hartong van Ark met al gemene stemmen gekozen. Wat betreft de viering van het zestig-jarig bestaan werd besloten op 27 Januari 1951 een receptie te houden. Door de vereniging worden ieder jaar voedselpakketten aan de Alk- maarse armen uitgereikt. Om hiervoor het benodigde geld bijeen te krijgen wordt ieder jaar, zo mogelijk een Ijs- feest gehouden. Ook worden er diplo ma's uitgereikt, waarvoor men 1.— betaalt en zodoende meehelpt gelden bijeen te krijgen. De uitdeling zal dit jaar op Maandag 15 Februari 1950, om 5 uur in café Central gehouden worden. De voorzitter sloot met de hoop, dat er voldoende vorst zal komen, om dit jaar weer een ijsfeest te kunnen hou den. Gisteren vijf jaar geleden begingen de Duitse bezetters in de Wilhelminalaan de grote schanddaad, die hen opnieuw stempelde tot misdadigers van het al lerlaagste allooi. In de namiddag van die regenachtige dag vergrepen zij zich aan vijf mensenlevens. Onder de, door de storm doorbuigende beukenbomen, offerden Marinus Post, Frans van der Zeyden, Pieter van Velzen. Arie Kap* tein en Pieter Booy hun leven voor het ideaal dat zij nastreefden: een vrij Ne derland. Gistermiddag kwamen familieleden vrienden en mede-verzetstrijders bij het eenvoudige monumentje bijeen, om daar met een korte plechtigheid de na gedachtenis van de overledenen te eren. Thans geen gehate uniformen en machinepistolen, geen regen en storm, doch familie, vrienden en een beschei den najaarszonnetje, dat de groene sparretjes rond het monument belichtte en dat weerkaatste in het vochtige dek van goudgele beukenbladeren. De plechtigheid duurde slechts kort, doch zij was indrukwekkend in haar eenvoud Mr. A Srhenkeveld legde eer. krans op welks rood witte lint de woorden „Alkmaarse Illegalit it" ston den In zijn toespraak zeide de heer Schenkeveld. dat men met deze plech tigheid niet alleen de vijf mannen wil de herdenken, die in de Wilhelmina laan waren gevallen doch allen die in de strijd tegen bezetters en landverra ders het hoogste hebben gegeven dat ïij hadden. „Mogen allen rusten in vrede" zo besloot de heer Schenkeveld ïijn korte rede. Nog verscheidene dames legden bou- quetten bloemen voor het gedenkteken waarachter de rood wit blauwe vlag half stok hing Nadat enige ogenblik ken stilte in acht was genomen werd n^rMigheid besloten en ging ieder zijn weegs. JEUGDIGE VOETBALLERS BEKEURD Acht jongens van vijftien tot achttien Jaar. die de openbare weg. in casu De Dijk. als een ideaal voetbalterrein be schouwden, zijn gisteren naar het ^u reau van Politie overgebracht Er is proces-verbaal tegen hen opgemaakt Bijeenkomst Mercurius Op Dinsdag 15 November hield de afd. Alkmaar van de Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden en handelsreizigers „Mercurius" in Pavil- loen Kinheim een bijeenkomst als in zet voor het winterseizoen. Voor een geheel gevulde zaal voerde de Bondsbestuurder Jore het woord en gaf een opsomming van de C.A O.'s en Landelijke rege'ingen, die met diverse werkgeversorganisaties en instellingen zijn afgesloten sinds 1946, met daar- raast een overzicht van de ledentallen verlies der Vakbonden en het aantal ongeor ganiseerde collega's. Met een opwekking aan de leden om hun krachten aan de organisatie te geven, besloot de heer Jore zijn betoog Na het propagandistische gedeelte van deze bijeenkomst vond de huldi ging plaats van een 7-tal oudere leden, die allen 25 jaar of langer lid van de Bond waren Zij mochten een verguld zilveren bondsinsigne in ontvangst ne men. terwij] namens de afdeling een Zilveren lepeltje werd aangeboden. Verder werden er nog enkele filmp jes vertoond, welke zeer in de smaak vielen. Nog vermeld dient te worden, dat het geheel werd opgeluisterd door een ir.uziekclubje. dat belangeloos haar medewerking verleende. De afd. Alkmaar van „Mercurius" kan op een goed geslaagde avond terug zien IN HET DORP Heerhugowaard is de zer dagen een kind overleden onder omstandigheden, die het nodig maakten dat de justitie zich er mee bemoeide. Hoewel er letterlijk niets vaststaat om trent de doodsoorzaak, zolang het rap port van de deskundige niet is inge diend, heeft de redactie van het Nieuw Noordhollands Dagblad het oirbaar ge acht, dit diep-tragische geval te publi ceren met vermelding van allerlei bij zonderheden omtrent het bereiden van een doktersdrankje door een dokters vrouw, die, naar het blad fijnzinnig op merkt „geen bevoegde apothekersassis tente is". Wij tekenen tegen deze voor barige publicatie, waardoor het leed van voortreffelijke en niterst achtens waardige mensen onnodig ernstig wordt verzwaard, ten scherpste protest aan. Het gehele geval was onze redactie bekend. Wij hebben direct contact op genomen met de bevoegde autoriteiten, aie ons te verstaan gaven, dat het in de eerste plaats voorbarig zou zijn en in de tweede plaats van weinig fatsoen getuigend als wij in dit stadium van het onderzoek tot publicatie overgin gen. Wü deelden dit standpunt van de aanvang af volkomen en hebben ons aan het dringend verzoek van de heer officier van justitie, om over dit droe ve geval voorlopig te zwijgen, strikt gehouden. Dit was des te gemakkelij ker, omdat met publiceren geen ander belang zou zijn gediend dan de bevre diging van ongezonde sensatiezucht. UET HEEFT ONS pijnlijk verbaasd, dat de redactie van het Nienw Noordhollands Dagblad van andere op vatting is, hetgeen blijkt uit het feit, dat zij onder een dubbele kop een uit gebreid verhaal opdist. Maar volkomen ergerlijk en in hoge mate onverkwikkelijk wordt deze af faire. nu men ons van officiële zijde de verzekering geeft, dat dezer dagen uit naam van de heer officier van justitie tot de redacteur van het Nieuw Noord hollands Dagblad, de heer Fr. Otten, het dringende verzoek is gericht zich van publicatie te onthouden zolang de doodsoorzaak niet met zekerheid was vastgesteld. Het is in de dagbladwereld altoos de goede gewoonte geweest, een zodanig van officiële zijde komend verzoek niet in de wind te slaan. Dat is een zaak van fatsoen en maatschappelijke wellevendheid. In dit geval kwam daar bovendien nog bij, dat geen enkel al gemeen belang met enigerlei publicatie werd gediend. Het enige wat er mee te bereiken viel was, dat mensen, die toch al onder groot verdriet gebukt gaan, nog een nieuwe slag te incasseren kre gen. De pers die in deze dagen vaak ten onrechte op domme tegenstand stuit dient met grote nauwgezetheid te beoordelen waar zij zal hebben te spreken en waar zij dient te zwijgen. In het onderhavige geval was xwü'gen e a fatsoenspiicht. Daa-om hebben wij slechts diepe af keuring voor de wijze, waarop het Nieuw Noordhollands Dagblad zich in deze treurige zaak heeft gedragen. VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: De man die kwam dineren (tot 14 jaar onder ge leide); Victoria Theater, 8 uur: Straat der verleiding (18 jaar); Cinema Amr ricain, 8 uur: De geweldenaar (18 jaar> Café Heckcr, 24 uur: Openbare nacht '■ergadering voor kellners. Naar wtf vernemen, is ook de ver- keersbrlgade van de Rijkspolitie te Alkmaar, evenals die in andere steden, uitgerust met een mobilofoon. Voor dit doel is op het bureau aan de Helderseweg een zendinstallatie ge plaatst, terwijl een der wagens is uit gerust met een ontvangapparaat. Men koestert grote verwachtingen van deze mobilofoon en meent dat zij in belangrijke mate een snel en effec tief politiewerk zal bevorderen. De eerste resultaten onderschreven deze mening ten volle. Bij het ver keersongeluk, dat dezer dagen in de Wieringermeer plaats vond, was de po litiewagen drie minuten nadat het bu reau Helderseweg van het ongeval in kennis werd gesteld, op de plaats van het ongeluk. Per mobilofoon werd de wagen, die zich toevalligerwijze in de polder bevond, opgeroepen en naar de plek van het verkeersongeval gediri geerd. KORENBEURS Hedenmorgen was er een geringe aanvoer. Alleen de bruine bonen waren genoteerd. De prijs was 7275. De noteringen van hedenmorgen wa ren: haver f 20f 23, bruine bonen f 70f 72, duiven bonen 53 kleine groene erwten 3545, grote groene erwten 3540, grauwe erwten 74. ZONDAGSMORGENS wil manlief OCOLETTE N) Allicht! Met zo'n handige hand- en slede-stofzuiger draait hij er zijn hand niet meer voor om. Ja. heren, wanneer U de Ocolette- band- en slede-stofzuiger eenmaal in handen heeft gehad, beaamt U: Dat is werkelijk IDEAAL. Ik geef mijn vrouw direct een OCOLETTE-stofzuiger van GEBR. KAAL, Houttil 52, Alkmaar, tel 4374. Uitspraken Meervoudige Strafkamer De Meervoudige Strafkamer heeft Je volgende uitspraken gedaan: Jan V. (zedenmisdrijven) voorw. gevangenis straf van 6 maanden met drie jaar proeftijd en 100 boete of 30 dagen gev. straf. AH. (verduistering en diefstal) één jaar en zes maanden met aftrek voorarrest. Vrijgesproken werd P. J M. (verkeersovertreding); J. de S. uit Anna Paulowna werd vrij gesproken van een overtreding van de Jachtwet. HET FEEST VAN DE HANDELSSCHOOL In het kader van de feestelijkheden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Handelsschool zal mor gen een reiinistendag worden gehou- voor de oud-leerlingen. Na de samen komst op het Stationsplein zullen de reünisten naar het Stadhuis wandelen, waar zü ontvangen zullen worden door het gemeentebestuur. Des mid dags is er in het Victoryhotel een re ceptie, gevolgd door een samenzijn in de dancing van de Harmonie, waar ongetwijfeld vele oude herinneringen zullen worden opgehaald en vriend schapsbanden zullen worden her nieuwd. Des avonds verenigen alle re ünisten zich opnieuw in het Viotorv- hotel, dan aan een diner, waarna de dag besloten wordt met een gezellig samenzijn. ZONDAGSDIENST 20 NOVEMBER A. L. Gramsbergen, arts, Geesterweg 11, tel. 2294. J. F. Nijman, arts, Ou degracht 283, tel. 2384. Donderdagavond meldde zich aan het Bureau van Politie te Alkmaar een 52-jarige inwoner uit Den Burg op Texel, die om nachtverblijf verzocht. Toen de man de volgende morgen was uitgeslapen, had de politie in middels nagespeurd, dat hij nog voor drie maanden gevangenis straf te boek stond. Hij is na het nachtverblijf naar het Huis van Bewaring overgebracht, zodat hij thans ook een dagverblijf heeft. Alkmaarsche Kamermuziek- Vereeniging Wij herinneien er aan dat niet Cor de Groot, maar George van Renesse het seizoen zal openen met een Chopin recital. Renesse is bekend als één van onze beste Nederlandse pianisten en zal uit het grote aantal werken van Chopin een verrassende keuze maken Alkm. schaakclub V.V.V. VW 2 verliest van Dirskhorn 1. Voor de wintercompetitie van de NHSB speelde VW 2 tegen het pas gepromoveerde eerste tiental van Dirkshorn 1. De uitslag was als volgt: A. W. BeemsterboerS Cnossen 1-0. J. VeisW. Bakkum 01, C. Meijer J Levendig 01 D Appel Sr.J Slot 01, A VisJ. Bakkum 0I, Dr. F. HelderD Verstraten H J. C. Dagelet—W Vlam 10. Ir. van Ros- sum du Chattel—C. Gutker 01. G. WittemanM Ploeger A. Be nardR. Meinema 01. Totaal 37 voor Dirkshorn. De Kaasmarkt Op de kaasmarkt te Alkmaar werden hedenmorgen drie stapels boerenkaas met een totaal gewicht van 1500 kg aangevoerd. De notering werd niet be kend gemaakt, doch zij was ongeveer f 2 30 Op de kaasmarkt te Gouda werden gisteren 176 partijen kaas aangevoerd Ter vergelijking noemen we de prij zen die daar genoteerd werden: Eerste kwaliteit met riiksmerk f 2 50f 2 55 Tweede kwaliteit met riiksmerk f 2 40 f 2 49 zware kwaliteit met riiksmerk f 2.56f 2.60 en extra zware tot f 2 67 De propaganda-commissie van de Ned. Han delsreizigersvereniging, afdeling Alkmaar, had gisteravond een avond belegd in de Rustende Jager te Heiloo. De voorzitter, de heer J. J. M. Bottemanne, heette allereerst de sprekers van deze avond, de heren H. J. Kreulen, algem.-secretaris van het hoofdbestuur, en de heer v. d. Laag uit Meppel, hartelijk welkom en hoopte dat beide üéreö de nieuwe en toekomstige leden van de bond, alsmede de oude aanwezige leden, er van konden overtuigen dat het noodzakelijk is lid te. zijn van de Ned. Handelsreizigersvereniging. Mede heette hij welkom de provinciaal hoofd- iiestuurder, de heer Eero uit Zaandam, alsmede de afd.-voorzitter, de heer P. Welker uit Alk maar. De heer H. J. Kreulen zette uiteen dat Alk maar één van de zeven-en-twintig afdelingen in den lande is en dat op 3 Dec. a.s. het 75-jarig bestaan herdacht zal worden. Spreker liet de geschiedenis van deze bond de revue passeren en deelde mede, dat deze reeds 100 leden telt. De bedoeling was een rechtspositie voor de leden te verkrijgen. In 1936 werd dit eindelijk door de Tweede Kamer wettelijk geregeld. De tweede wereldoorlog bracht de uitschakeling van de bond, doch spoedig na de bezetting Icwam hij met enthousiasme naar voren. Is organisatie nodig? Wij beroepen ons op onze leden, aldus spre ker, om ons werk niet te vergelijken met dat van anderen. Wij vormen de schakel tussen patroon en cliënt. De tijd zal spoedig aan breken dat de vertegenwoordiger weer op hoge prijs wordt gesteld. Spreker keurde de bemoei ingen die de Handels- en Kantoorbedienden- bond heeft gedaan in de vaststelling van de minimum-salarissen van de Handelsreizigers af en zou het op prijs stellen, wanneer de bond ir de Unie zou worden opgenomen. Het plaatsingsbureau van de bond verleent zo nodig steeds zijn bemiddeling voor plaat sing. Ook op gevorderde leeftijd kan men zich een goed verkoper tonen. De bond kan onk het ontslag behandelen. Het bemiddelings bureau behandelt evenals de pensioenregeling enz. Vakkundige opleiding. Het fcferoep van handelsreiziger eist vakkun dige opleiding. Het karakter van de verkopei zal daarbij een grote rol spelen. Ongetwijfeld zal de tijd aanbreken, dat men zonder diploma geen vertegenwoordiger zal kunnen zijn. Dan Ulsteravond belegde de aldeiing Alkmaar van het Nationaal Instituut „steun wettig gezag' in net Wapen van Heemskerk een propagandaverga- dering. Het werd niet, zoals op de convocatie stond, een grote propagan da-avond, daar alleen de voorste rij en stoeien bezet waren De bijeen komst was echter wel groots opgezet Er werd een film vertoond, zoals men ze in een gewoon bioscooptheater niet te zien krijgt en de redenaars spraken ever onderwerpen die, ook al zou men er niet mee sympathiseren, alleszins de moeite waard waren om naar te luisteren. Nadat de heer G. van Slingerland de vergadering met enkele woorden voor geopend had verklaard, werd een be langrijke film van de Leger Voorlich tingsdienst vertoond. Deze film was samengesteld uit oorlogsjournaals eigen films en films die op de viianri waren buitgemakt. Men zag er Hitier zijn redevoeringen houden en men hoorde hem verklaren dat hij vriend schap wilde met Noorwegen, dat hij een niet-aanvalspact had gesloten met Denemarken en dat hij het er op gezet had de vriendschap met Belgie, Neder land en Luxembrug voort te zetten Hierna zag men de overval op Noor wegen, waarvoor eerst Denemarken onder de voet gelopen werd. Men zag Duitse bommenwerpers Rotterdam bombarderen en Stuka's troepen vluch telingen mitrailleren. Aan de hand van stafkaarten, kreeg men een goed inzicht hoe de veldslagen zich ontwik kelden. Na de film was het woord aan de spreker, de heer J H. Claus uit Am sterdam. Deze wees op de dictatuui m Oost-Europa, waarin hü een nieuwe Jniging voor de wereldvrede zag. Hij herinnerde er aan dat onze troe pen. doordat Nederland is toegetreden tot het Atlantisch Pact, in geval van oorlog ook buiten de landsgrenzen zuilen moet-n optreden Als het leger weg is, zal een andere bewapende groep er voor moeten zorgen dat rust en orde in 't land gehandhaafd blijven Zij zal moeten optreden tegen de vijf de colonne en, indien noodzakelijk, te gen parachutisten. Zij zal echter niet buiten de landsgrenzen worden inge zet. Spreker haalde de woorden van generaal Kruis aan: „We moeten zijn als een egel. We zijn vredelievend doch in tijd van gevaar keren we de vijand onze stekels toe. We zullen op de bres staan voor de drie V's: Vor stenhuis. Vaderland en Vrede", zo be sloot de heer Claus zijn rede. Hierna was het woord aan de heer J Ottenbros, die over de technische bijzonderheden van „Steun wettig ge zag" sprak Hij zeide dat vrijwel iedere Nederlander deel kan uitmaken van deze organisatie. Spreker spoorde vooral de mannen van de lichtingen 41-'42-'43-'44. die kans lopen alsnog voor militaire dienst opgeroepen te worden, aan toe te treden, indien zij zich melden voor „Steun vettig gezag" zijn ze vrij van militaire dienst; ze kunnen dan volstaan met drie uur oefeningen in de week. waarvoor bij voorkeur de avond-uren gekozen Zul len worden. Tot slot van de avond be antwoordde de heer Ottenbros nog een groot aantal vragen. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes B„ z. v. J. P. van Putten en E. C. Pruim. Ondertrouwd: Dirk A. Vollen- ga en Catharina A. Andrée; Wilhelmus J. Dorenbos en Margaretha C Hoebe; Matheus Lau en Anna J. Bogtman; Hendrik G. van den Wijngaard en So phia G. Rademaker; Dirk de Groot en Beijtske R. Kleijmeer; Bernard G. Cordemeijer en Maria Th. Middelhoff: Roelof Haazelager en Agatha M Bruin; Cornelis van der Molen en Jus- tina van Dam; Johannes P. van der Pluijm en Trinette Menzo. Gehuwd: Hendrik A. Roth en Louise H. Franse. Overleden: Guurtje Blaauboer, 7# jaar, wed. van C. Geerligs. zal schoon schip gemaakt worden met de beun hazen. Tot slot spoorde spreker nog eens aan lid te worden van de Ned. Handelsreizigersver eniging. De heer v. d. Laag aan het woord. De heer v. d. Laag besprak in hoofdzaak de sociale vooruitgang, die door de bond was bereikt. In Nederland zijn 25.000 handelsreizi gers. Van dit grote aantal zijn slechts 6000 georganiseerd. Er moet ijverig gewerkt wor den voor de uitbreiding van het ledental Spre ker hoopte, dat alle handelsreizigers en -agen ten zich zouden organiseren in de Ned. Han delsreizigersvereniging, de enige onafhankelijke vereniging voor handelsreizigers. De heer Bottemanne dankte de beide spre kers voor hun enthousiaste en duidelijke rede Spreker deelde verder nog mede, dat ei rond Alkmaar nog pl.m. 150 ongeorganiseerde han delsreizigers wonen en hoopte, dat vele daar van tot de bond zouden toetreden. W.I.K. voor de tw.ed niaal gepasseerd Op de twaalfde dag van het kegel concours te Amsterdam werden de teams van het Alkmaarse WIK weer gepasseerd. Het eerste drietal van WIK staat nu dus op de derde plaats. De heer De Lange uit Alkmaar plaatste zich gisteren op de personeelbaan. se rie, op de tweede plaats met 128 hout. De stand is thans: Vijftallen heren: 1 BKC, Bilthoven 360 2. Victoria. Meerssen 349; 3. Koilefit, Maastricht 346. Drietallen heren: 1. Zazoz, Val kenburg 210; 2. Victoria, Meerssen 205; 3. Klein Hamburg, Delft 203. Vijf tallen dames: 1. Rust Roest, Delft 311; 2. Eva. Haarlem 306; 3. DIO, Delft 306 Drietallen dames: 1. DIO. Delft 177; 2. Nooit Gedacht, Hengelo 173; 3. WIK, Alkmaar 166. Jubileumbaan: 1. Leufkens, Meerssen 132; 2. Van Don gen. Den Haag 126; 3. Wijnands, Maas tricht 124. Vrije baan: 1. Godefroy, Den Haag 45 (6 x); 2. Kenter, Amster dam 45 (5 x); 3. Smit, Amsterdam 45 (4 x). Vrije baan Hamburger telling: 1. Kenter, Amsterdam 120 (5 x); 2. Zeef, Zuidbroek 120 (4 x); 3. Van der Hulst, Maastricht 120 (2 x). Vrije baan dames: 1. mevr. Reumer, Delft 45. 44; 2. mevr. Peereboom, Amsterdam 45; 3. mevr. Brinkmeyer. Amsterdam 44. 43; Personeelbaan enkele kaart: 1 Baggen, Heerlen 45; 2. Van Dijk, Am sterdam 45; 3. De Ridder, Utrecht 45. Personeelbaan serie: 1. Baggen. Heer len 129; 2. De Lange. Alkmaar 128; 3 Van Dijk, Amsterdam 126. Vaste baan: 1. Piek. Doetinchem 45 (3 x), 44 (2 x); 2. Wolthuis. Bilthoven 45, 44 (2 x); 3. Van der Brink, Bilthoven 45. 44, 43. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid van de redactie). Verblindende verlichting In uw blad vond ik een schrijven van de KNAC, waarin de automobilisten klagen over het verblinden door de rijwiellantaarn. Laten de automobilisten ook eens om hun licht den ken. Daar ik geregeld langs grote verkeers vegen rijd per fiets, zie ik ergerlijke staaltjes 'an verblinding door auto's. Soms maakt men er gewoon een spelletje van „Hoe verblind ik het gauwst een fletser?" Het is wel typerend, dat het meestal luxe auto's en geen vrachtwagens zijn. De chaut feurs van de laatste catagorie weten ten min ste hoe het hoort. Ik voor mij geloof dat er meer automobilisten in overtredingen zijn dan fietsers. J. VAN BEL. Xftrfttfa-Mt £8, Ou dorp. Concert Ned. Herv. Oratorium Vereniging .t; de Grote Ktrk Men kan van mening verschillen over de vraag óf de Novembermaand wel ge- schikt is voor een kerkconcert. maar met ons waren er toch velen die d« temperatuur wei een tikje te laag von den, om rustig en behaaglijk te kun nen luisteren Desondanks waren er toch vrij veel luisteraars. Het program, ma was gevarieerd samengesteld, maar had iets beperkter kunnen zijn. Het Ned. Herv. Koor o.l.v. dirigent Jonker bracht naast bekend werk. een noviteit n.l, „Hodie" van Jan Pieterz Swee* linck waarvoor we bijzonder erkente lijk zijn. Van deze Nederlandse com ponist krijgen we hier maar zelden iets te horen. De structuur van dit werk is grandioos en voornaam, koor-tech nisch zéér moeilijk. Het koor gaf hier van over het algemeen een zéér te lo ven en beschaafde vertolking. Vocaal was dit onbetwist het hoog tepunt van de avond. In de overige werken o.m. twee koren „Stimmt au die Saiten" en „Vollendet ist das gros- ze Werk" uit „Die Schöpfung" van Haydn stond de koorzang eveneens op behoorlijk peil. Het beroemde „Laudate Dominium" van Mozart voldeed zeer goed, de So praan-partij werd door het kinderkoor van Akkerman verdienstelijk ge zongen. Te prefereren blijft echter ds oorspronkelijke bedoeling van de com- nonist. De koorklassen o.l.v. Nico Ak kerman zongen ter afwisseling eenvou dige Oud Nederlandse liederen, en en kele canons. De kinderen zongen on tegenzeglijk zuiver en in de maat, de voordracht was wat vlak en had vi taler kunnen zijn. Als solisten werkten aan dit concert mede. de sopraan Ida Maria Visser, en de tenor Leo Larsen. De zangeres gaf in een „Aria" van Mendelssohn en een Aria van Haydn bliik zeer muzikale oDvatt'ngen te zjin toegedaan, het stem»eluid is uitstekend. Jammer dat zii in Bachs „Bist Du bel mir" zo sterk detoneerde. De tenor gaf een boeiende vertol king van aria's van Handel, en Havdn Nico Akkerman begeleidde de solisten aan de vleugel op zeer muzikale wiize. Het roneert werd besloten met het half romantische, half moderne ..Pater Nos- ter" van Roeske, behoudends een klein ongelukje zéér goed gezongen. De oreanist H. van Westrienen sneel- de een Praeludium en Fuga van Bach, plus een Intermezzo van Reinbergen, oo lofwaardige wiize. De Ned. Herv. Oratorium-vereniging kan over het algemeen op een geslaagd kerk-con- cert terug zien. M.S. Predikbeurten VOOR ZONDAG 20 NOVEMBER ALKMAAR. Grote kerk, 10 uur, ds. Dikboom (herdenking der gestorvenen, m.m.v. het kleine kerkkoor); Woens dagavond, half 8 tot 8 uur oecumeni sche avoncjwijding, vrjj toegang. Ka- peikerk, 10 uur, ds Wessfeldiik (H. Doop): 5 uur ds. Den Oudsteh. Rem. geref. gem., half elf ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), half elf, ds. Haan (HDoop). Doopsgez. kerk, 10 uur ds Van der Sluis. Geref kerk, 10 uur. ds Von Meyenveldt (voorb H. Avondmaal)5 uur dr. Polman Oud- ltath. kerk. in de Luth. kerk. Oudegr., half 9 dienst. Herst. Ap GemTous- saintstraat. half 10 en 4 uur en Woens dagavond 8 uui dienst. Ned, Chr. Gem schansb 3 uur jeugdclub Kr. v. E'tenweg 22; Ma.. Di. en Wo. 3-daagse conferentie in de doopgez. kerk Ko ningsweg. av 8 uur, sprekers ds. W. Broer, ev Dammuller, ds Von Meiien- feldt. ds Den Oudsten, ev. Van Oost veen en ev Van Prattenburg; Di en Wo ook om 3 uur samenkomsten: Don derdag geen samenkomst. Leger des Heils, Limmerhoek 40, 10 uur heili- pingsdienst: 7 uur openluchtsamen- komst: 8 uur verlossingsmeeting ol.V. luitenants Heilrtsdijk: Zaterdag 26 Nov., 's av 8 uur. in Waakt en Bidt kadet- t"nhrigade uit de Kweekschool Ned. I °ger des Heils. Hekelstraat. 10 uur wiidingsdienst- 8 uur openbare samen komst Kerk van Jezus Christus van do heiligen der laatste dagen (in Valk's lunchroom). half elf Zondagsschool: 5 uur Podsdionstbiieeokomst. Ver van sniritisten Ha-mnnia half elf morgen- wiidlng in hotel De Naohtegaal T.ange- straat de heer J van Borgen van Am sterdam. OMGEVING AKERRTOOT 10 uur. ds Bekius. BERGEN Ruïnokerk gebouw Reho- hnfh half =lf. Geref kerk, 10 uur ds. Wvnia van LoU-orn; 5 uur cand. Kor net van Zaandam. BROEK OP LANOENDIJK. Geref. kerk 10 en 7 uur, ds Donner Doops gez kerk. 10 uur da Sehepman. DIRKSHORN herv kerk. av. 7 UW, ds Post Geref kerk, half 10 en 2.15 uur ds Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE. herv. gem„ 10 uur. ds Roobo! Geref kerk. 10 UW dr. Polman (voorb H Avondmaal); half 5 leesdienst. Oud kath. kerk, voorm 8 en 10 uur en av. 7 uur dienst HETLOO, herv, gem.. 10.45 uur ds. Bloemhoff Evangelisatie Kerklaan, tien uur, ds Meeter van Amster dam Geerf kerk (in evang gebouw aan de Kerkelaan) half 9 dr. Polman (voorb. H Avondmaalt: 4 uur leesdienst HEER HUGOWAARD. geref. kerk, half 10 en half 3. cand. Meuleman van Steonwijk. HENSBROEK, 2 uur. kerkconcert. KOEDIJK 10 uur. de heer Slager. LIMMEN. half 10, ds. Bloemhoff. NOORD SCHARWOUDE gerèf kerk, 10 en 4 uur ds. Middelkoop van St P incras. OBDAM. 10 uur. ds. Lürsen. OUDORP 10 uur. ds. Bosch. SCHERMEFHORN herv gem10 0- ds. Leendertz. Geref. kerk, 10 en half 3 ds. Visser. SCHOORL. Groet en Camp. in het gymnastiekgebouw te Catrijp. aan de Smeerlaan. 10 uur. ds. De Jong. SINT PANCRAR Geref kerk, 10 uur dienst; 7 uw ds. Middelkoop.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2