Stortte de PH-TFA in de Oslofjord? Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Piloot schuldig verklaard aan het vliegtuigongeval met Koos Vorrink Dinsdag 22 Nov. 1949 146e Jaargang No. 275 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Bij Vestby olie op de waterspiegel Duizenden zetten de speurtocht voort Ministers Stikker en Van Schaik naar Batavia Monty door trommelvuur van vragen Secretaris dreigt met hongerstaking Revag zendt adres aan de ministerraad Tien arrestaties te Warschau Zeven mannen en twee vrouwen verdronken John Buil maakt de honderdduizend vol HET MATJE GEKWETSTE. iat nou ook? Soms, in een laid ogenblik, zingt er 'n me- liedje door de radio, zo'n van niemendal, zo'n vlot ding, dat zich vastkleeft in je vergeet het, maar de vol- itend sta je blotevoets op het aar gaat het gonzen onder je ;an tralaho-pingpingelo. Dat koffietijd. Na de middag terug pompomdejee en gen middernacht uw dekens oren haalt om er eindelijk i, dan sijbelt het tussen de '■rder. Dat is Positiv-Erinne- staat het wel nergens in de iaar ik vind het zo'n prachtig '-Erinnerung is de intelli- oelt dat wel honderdachtig ndersom. Dan zijt ge zomaar Een naam, een woord, of de een toestand; een regiment lers zou het niet uit uw me- sen. it ik nou mee te tobben, toen 2 juffrouw tot de rechter t ze in haar diepe ziel ge- as. Men had haar, tijdens een ie met de buurt, het praedi- fengriet uitgereikt. Ze was kander naar de brigadier ge- 2 had nog willen sussen, maar getergde ziel als ze nou s of luizebos hadden gezegd, \e goeie hart laten werken, ffengriet néém ik niet. idioos van toorn was het ge- armede de Gescholdene haar horizontale stand bracht 'ficier z'n bef recht trok. En, genblik wist' ik klaarlijk: ik méér gezien. Een vrouw, fors oepjurk, tegenover de harde He toeziet hoe zij de spieren wenend roept om recht. Was Carelsen indertijd? Of die i Londen, toen we met zo'n nde hongermaag naar het enden en een uur te vroeg ingang stonden? Of Henriette '.en jaar of twintig geleden? het niet meer, maar wat we altje te horen kregen, deed er onder en zonder verma lsbelasting. w Kwakerv^iat, die in een ts konijnenrug de rol van be speelde, was ietwat verstïl- dictie, maar ze kende haar ik, zei ze tegen de Kadi, ik neteen hillegaar voor uit, dat ngriet heb geroepe, maar de mag gezegd. zei de rechter, dat is bepaald atting. U mag niet moffen- gen. nog mooier. We leve vrij, we Toen die vrijers van heur laarzepote de baas waren, ve onze mond houwe, maar r is is wadr. En de hele buurt etuige, niewaar? >une kwam in beweging, maar ',r sloeg een roffel en dreigde le ontruiming. vil me recht, riep de vrouw- in de officier eiste vijftien De rechter, grijs geworden mensenkennis, maakte er een in. wetste, haar eergevoel te laag achtend, vroeg het woord, rechter zei nee en grabbelde perassen. Als u 't mij vraagt: graag „dag Griet" gezegd, liet het na. Uit paedagogische naar ik aanneem. KAREL. 4GRIJNIG GEDREIN EUMATISCHE PIJN L UW LIJF EN LEDEN, niet alleen humeurig en ziek, ondermijnt allengs Uw hele de proede verstandhouding :in. Laat het zo ver niet komen. de geringste aanwijzing van sche Pijnen een bloedzuiveren- Vlet Kruschen Salts. Niets min- •en wonder, die weldadige in- Kruschen. Dat doen de zes mi- "'p-n. waaruit Kruschen is sa- d. De aansporende werking op uiverende organen doen Uw t krachtig circuleren en onzui- die uw pijnen veroorzaken, •egelmatig en op natuurlijke >voerd. Stel het niet uit. Begin ïdaag dan morgen uw Kru- ur, tot heil van Uw hele gestel, is verkrijgbaar bij alle Apo- n Drogisten. i stoelzitting laten vallen. Er n armband te voorschijn 2werk van diamantjes tussen n mooie briljanten en afge- loor grotere stenen, met elk n in het midden. Het waren robijnen van de echte kleur, was een schitterend kunst- jane hield de armband in de haar hand. Haar kleur mocht ben verraden, maar de hand et. eeft dit te betekenen?" kkerende ogen ontmoeten de leek wel, of hij veel plezier val had. je het niet?" Toen zij geen gaf, ging hij voort: „Ik denk Maar heus. je had wat voor- moeten zijn. Natuurlijk zijn er ioel domme mensen, zodat r toe komen kan, iedereen n aan te zien. (Wordt vervolgd). jedachten zijn vaak slech- n wij zijn GEORGE ELIOT J BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9. Tel. 3320 Postgiro .87294 REDACTIE Achterdain 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent pet millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden L.elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen 1.40 per maand, f L— per kwartaal plus incassokosten rilSTEREN hebben Noren, Zweden, Denen en Nederlanders ter zee, te land en in de lucht gezocht naar de vermiste Aero Holland-Dakota PH-TFA, die met 29 Joodse kinderen aan boord sinds Zondagavond 18 uur vermist wordt. Niet tegenstaande dit naarstig speuren, is men er nog niet in geslaagd het vliegtuig te vinden. Een spoor wijst in de richting van de mogelijkheid, dat de vermiste' Dakota in zee is gestort, zo verluidde op een coördinatie-conferentie, die Maan dagavond op het hoofdbureau van politie te Oslo gehouden werd. Een opspo ringsvliegtuig ontdekte in de Oslofjord nabij Vestby olievlekken. Boten, die naar deze plek vertrokken, bevonden, dat hier olie naar de waterspiegel op borrelde. De mogelijkheid bestaat, dat het toestel onmiddellijk gezonken zou zijn zonder spoor na te laten. Daar in de omgeving slechts weinig mensen wonen, zou de val onopgemerkt hebben kunnen geschieden. Duikers stellen een onder zoek op deze plek in. werking met deze helicopters en an dere vliegtuigen zullen vandaag 1500 personen van de „Burgerweer", door Radio-Oslo opgeroepen, op zoek gaan naar de PH-TFA. Kinderen ondervoed. De Joodse kinderen, afkomstig uit Tunesie, leden aan ondervoeding en werden met tuberculose bedreigd. Zij zijn lang verwaarloosd geweest en heb ben een moeilijk leven moeten leiden. De kinderen, die Maandag in het eer ste vliegtuig veilig te Oslo aankwamen, werden door de bestuurder geken schetst als ietwat onhandelbaar en de verpleegsters hadden het gedurende de reis bijzonder moeilijk. Gevreesd wordt dat een wilde paniek de kinderen in het vermiste vliegtuig gegrepen heeft. Zij spreken en verstaan enkel Frans en Arabisch. Verondersteld wordt dat het vliegtuig alleen was toegerust met ban ken, niet met de gebruikelijke zitplaat- IDE OSLOfJORPl De nasporingen te land werden ech ter onafgebroken voortgezet. De twee Mitchells van de Marineluchtvaart dienst, die Maandagmorgen van het vliegveld Valkenburg opstegen om naar het toestel te zoeken, zijn 's middags teruggekeerd zonder iets te hebben ge vonden. Zij hebben een derde deel van de vliegroute SchipholOslo afgezocht, en wel het zuidelijk deel. De vliegtui gen hebben veel hinder gehad van het slechte weer. Hedenmorgen is opnieuw een Mitchell opgestegen om een nieu we poging te ondernemen. Behalve Nederland leeft ook geheel Noorwegen mede met de verschrikke lijke ramp. Nadat Zondagnacht en Maandag alle mensen en moeiten ten spijt geen spoor gevonden was, kwa men gisteravond 700 burgers en 100 politiemannen bijeen om een speur tocht te houden ten Noord-Oosten van Oslo. Zweden bood helicopters aan, welk aanbod dankbaar is aanvaard. De hefschroefvliegtuigen zijn op een nachttrein geladen en werden heden ochtend in Oslo verwacht. In samen- De ministers StiKker en Van Schaik zullen zich binnenkort naar Batavia be geven teneinde een aantal vraagstuk ken te bespreken, welke zich bij de voorgenomen souvereiniteitsoverdracht voordoen. De minister van Overzeese gebieds delen kan deze reis niet medemaken, omdat de voorbereiding van de behan deling in de Staten Generaal, alsmede deze behandeling zelf van de ter Ronde Tafel Conferentie bereikte overeen komsten zijn aanwezigheid te Den Haag noodzakelijk maken. Gratificatie voor onder wijzend personeel Het gratificati'besluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1949 is van overeen komstige toepassing verklaard op het onderwijzend personeel. Dit wil zeggen, dat het onderwijzend personeel van openbare en bijzondere scholen een gra tificatie wordt toegekend van twee pro cent van hun salaris per 1 Juli 1949, met een maximum van f 50. Geen appel en geen peer Dr. B. Matusik, een geleerde uit Su- sice nabij Prerov Moravieis er in geslaagd een kruising te verkrijgen tussen een appel en een peer. In zijn tuin staan reeds drie bomen, die deze nieuwe vrucht opleveren, welke bij zonder goed bestand zou zijn tegen in secten en ongunstig weer. Dr. Matusik ging bij zijn onderzoekingen uit van de leerstellingen van de Sowjetrussi- sche landbouwkundige I. V. Michurin Weerbericht Weersverwachting, geldig tot mor genavond: Meest zwaar bewolkt met nu en dan regen. Aanvankelijk matige, later krachtige tot harde en langs de kust wellicht tijdelijk tot storm toenemende Zuidelijke wind. Aanhoudend zacht voor de tijd van het jaar. Woensdag: Zon op 8.13 uur; onder 16.40 uur Maan op: 12.35 uur; on der 19.02 uur. sen. Niet bekend is of veiligheidsriemen aanwezig waren. Volgens Oslo Eveningen Dagbladet bevonden zich in het vliegtuig de Noor se verpleegsters Anna-Lise Jensen, oud twintig jaar en de Zwitserse verpleeg ster Marian Zaiontz, en voorts twee volwassen Joodse personen, wier namen door de Joodse organisatie te Parijs niet bekend gemaakt worden, totdat de fa milie op de hoogte gesteld is. Antenne gerepareerd. Van de directeur van de vliegdienst van Meisbroek (Brussel) vernemen wij, dat het vliegtuig 3000 liter benzine aan boord had toen het vertrok uit Mels- brcek en negen uur in de lucht kon blijven. Toen het toestel op Meisbroek arriveerde, bleek de antenne niet in orde en deze is door het personeel van de Sabna gerepareerd. Calcutta—Cannes per fiets Op voorbeeld van de Franse wie lertoerist Lionel Brans, die van Parijs naar Saigon fietste, en die hij te Saigon ontmoette, is briga dier-generaal Lawrence Wasia van het Indische leger Zondag per fiets te Teheran gearriveerd. Hij was op 8 September van Calcutta vertrokken. Zijn eind bestemming is Cannes, dat hij via Irak, Syrië, Jordanië, Egypte, Noord-Afrika en Spanje hoopt te bereiken. ,,lk ben soldaat en geen politicus' Een verslaggever vroeg veldmaar schalk Montgomery Maandag bij aan komst te New-York, of het in geval van oorlog voor de Sowjetrussische strijdkrachten een kwestie van 2 da gen of 2 weken zou zijn om Frankrijk te be reiken. Montgo mery giamlachte en vroeg op zijn beurt: „Zouden zij twee maanden of twee jaar no dig hebben? Ik weet het niet" De maarschalk zeide dat hij heden te Washington „iets zou hebben te zeggen over de atoombom" wanneer hij het woord voerde op de Nationale Pers club. Correspondenten klaagden over zijn „ontwijkende" antwoorden en zei den, dat Churchill en Bevin „een beetje mededeelzamer" waren toen zij in New- York arriveerden. „Zij zijn politici. Ik een soldaat", bitste Montgomery terug. Op de vraag of hij als voorzitter van de Westeuropese verdediging tevreden was met het aantal te zijner beschik king gestelde troepen antwoordde Mont- Een molen in het hartje van New York In het komende voorjaar zal gedu rende zes weken een stukje Nederland ce bewonderen zijn in het hartje van New-York, n.l. in Rockefeller Center. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te 's-Gra- venhag zal hier een molen op normale grootte doen verrijzen en heeft de ne- öewerking verkregen van het Centraal Eloembollen Comité te Haarlem, dat er voor zal zorgen dat de molen te midden van tulpen- of narcissenvelden zal ko men te draaien. Naar verwacht wordt zal deze opzet, die ten doel heeft het be zoek van Amerikanen aan ons land te bevorderen, veel belangstelling trek ken. gomery: „Geen soldaat Is ooit tevreden met het aantal troepen dat hij heeft" Op een andere vraag was zijn antwoord: Ik zal met alle mogeijke militaire autoriteiten spreken wanneer ik in Washington ben". Een verslaggever vroeg hoe veel Amerikaanse troepen Montgomery in Westeuropa hoopte te hebben. „Dat hangt helemaal van Ame rika af", was het antwoord. Montgomery zal twee weken in de Ver. Staten blijven. Ook Oost-Indonesië aan vaardt1 RTC.-accoord Het parlement van Oost-Indonesie heeft de ter Rondetafel-conferentie be reikte overeenkomst geratificeerd en het ontwerp voor de grondwet van de RIS aangenomen. De Dakota PH-TFA van de Aero-Holland met bemanning: v.l.n.r. de boord- mecano K. Stukje, de gezagvoerder L. Frouws, de tweede telegrafist H. Wes tenberg, en de tweede bestuurder A. v. d. Touw Als gebrekkigen geen wettelijke bestaanszekerheid krijgen Tegelijk met een adres van het hoofd bestuur van de landelijke vereniging „Recht voor alle gebrekkigen", waarin wordt aangedrongen op een spoedige wettelijke bestaanszekerheid voor deze groep van landgenoten, heeft de secre taris van dat hoofdbestuur, de Hilver- sumse violist J. L. Grooters aan de mi nisterraad een schrijven gericht, waar in hij mededeelt met Kerstmis a.s. in hongerstaking te zullen gaan, indien dan geen wet bestaat, welke de gebrek kigen deze bestaanszekerheid verschaft. In deze brief schrijft de voornoemde secretaris de ministers: „Het offeren van mijn leven heb ik gaarne over voor het bereiken van wettelijke bestaansze kerheid ten bate van alle gebrekkigen: blinden, doofstommen, zwakzinnigen, andere gebrekkigen, t.b.c.- en kankerlij ders". In het adres van het hoofdbestuur "an de „Revag", wordt o.m. aangevoerd, dat de heersende schrijnende armoede in de gezinnen van blinden, doofstommen, zwakzinnigen en lichamelijk gebrekki gen een teken is van een anti-christelij ke, anti-democratisch en anti-sociaal economisch stelsel. Het Nederlandse volk, dat in collectief verband deze ge brekkigen ter wereld heeft gebracht, is Geen pressie uitgeoefend Ir. C. A. F. Falkenhagen, vertegen woordiger van de directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst heeft voor tie Raad voor de Luchtvaart de Tsjechi sche vlieger Protiva schuldig verklaard aan het vliegtuigongeluk op 17 Januari bij Hesnaes op het Deense eiland Fal- star. Hierbij werden de gezagvoerder Protiva en de piloot De Jong gedood en de heer Koos Vorrink zwaar gewond. Als de oorzaken van het ongeval acht te ir. Falkenhagen „een niet bijgestelde hoogtemeter volgens de weerkaart, ver hes van koers en het vliegen op te ge ringe hoogte om zich op de bodem te oriënteren" Protiva had onder de gege ven omstandigheden het was zeer slecht weer niet mogen vliegen. Dit was hem door zijn maatschappij Aero Holland, verboden. Hij is toch gegaan. De heer Vorrink, als getuige gehoord, verklaarde, dat hij kort na zijn vertrek was ingeslapen. Toen hij wakker werd, zag hij de zee e° 6e branding voor een kust alsook het licht van een vuurto ren ter hoogte van het vliegtuig. Het vliegtuig worstelde tegen het slecnte weer. De tweede bestuurder De Jong kwam de passagiersruimte in en zocht naar een kaart, die niet gevonden wera. Op zijn vraag of ep iets bijzonders aan de hand was, kreeg de heer Vorrink een ontkennend antwoord. Hij zag vervol volgens, dat de bestuurders zichzelf vastbonden. Het bevreemde hem, dat hij niet werd gewaarschuwd, maar heeft zichzelf toen ook vastgebonden. Hij was erg moe en is weer ingeslapen, om, naar hij zeide, in het ziekenhuis wakker te worden Volgens de heer Vorrink maak ten de bestuurders een rustige en be heerste indruk. De heer Vorrink ont kende enige pressie te hebben uitgeoe fend om de tocht niettegenstaande het slechte weer te laten doorgaan. Deze verklaring werd door verschillende ge tuigen bevestigd. Franse president op bezoek bij Britse Koning Te Parijs is officieel meegedeeld, dat de Franse president en mevr. Auriol begin Maart een officieel bezoek aan de Britse koninklijke familie zullen bren gen. moreel en zedelijk verplicht deze groe pen mensen bestaanszekerheid te geven en niet langer over te ieveren aan een willekeurig liefdadigheidsstelsel. Drin gend wordt vervolgens aan de minister raad verzocht vóór 25 December een wet van kracht te doen worden, waar- bi), evenals aan de ouden van dagen in de Noodwet-Drees, bestaanszekerheid wordt gegarandeerd aan alle geboorte- en niet-geboorte gebrekkigen van ie wieg tot het graf. Robineau bekende Volgens generaal Wiktor, woordvoer der van het Poolse ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft de bekentenis van André Robineau, de Franse consu laire beambte, die beschuldigd wordt van een spionnage-organisatie in Polen, geleid tof de liquidatie van een spion- nagebende van meer dan tien personen. Robineau zou in zijn bekentenis ge zegd hebben, dat de Brossin de Mere, archivaris van de Franse ambassade te Warschau, die Zaterdag het bevel kreeg Polen te verlaten, de leiding had van de Franse geheime dienst in Polen, daarbij geholpen door Renaud, secreta ris vertaler aan de ambassade, die ook bevel heeft gekregen het land te verla ten. Voor de buitenlandse corresponden ten heeft men op het ministerie een gramofoonplaat afgedraaid van Robi- neau's bekentenis. Oproep van Acheson De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft op certig landen, waaronder Nederland en de Sowjetunie. een persoonlijk beroep gedaan tegenover de Chinese commu- risten hun bezorgdheid te uiten. Over bet vasthouden van de Amerikaanse eensul-generaal te Moekden, Angus Ward. Ward werd op 24 October met vter leden van zijn staf gearresteerd, beschuldigd van mishandeling van een Chinees. Toen de „Trigon zonk Zeven mannen en twee vrouwen ver loren Maandag het leven toen het 293 ton metende Noorse stoomschip „Tri gon" ter hoogte van Kristiansand bij zware zee lek sprong en zonk. Vier overlevenden, die in de middag Kris tiansand bereikten, vertelden, hoe de opvarenden naar de enige reddingboot zwommen, die in zee gespoeld was en niet de kiel naar boven lag. Telkens en telkens sloeg deze om nadat zjj haar ge kanteld hadden. Tenslotte slaagden de vier erin aan boord te klauteren, maar moesten machteloos toezien hoe de an deren wegdreven. De „Trigon" was op de kustvaart met een lading kalksteen. OOK FRANKFORT WEERT DE „NAUHFIMER KRING" Het stadsbestuur van Frankfort heeft afwijzend beschikt op een verzoek van prof. Noack, hoofd van de „Nauheimer Kring", toe te staan, dat de kring, zijn congres zou houden In de St. Paul's Kerk. De regering van de Rijnpalts verbood de kring de vorige week zijn congres te Rengsdorf te houden. Prof. Noack deelde daarna mede, dat het congres „ergens anders in West-Duitsland" zou worden gehouden. De „Nauheimer Kring" staat neutraliteit van Duitsland ten opzichte van Oost en West voor. Duitsland moet zijn bezetting houden De groep Amerikaanse congresleden die ten behoeve van het Huis van Af gevaardigden een rondreis door Europa heeft gemaakt, zal aanbevelen, dat geen stappen worden gedaan om de bezetting van Duitsland te beëindigen of een Duits leger te doen vormen. Geen en kele verantwoordelijke leider met wie wij spraken was onder de huidige om standigheden voorstander van beëindi ging der bezetting, zeide een der leden. Schilling gedevalueerd De Oostenrijkse minister van finan ciën heeft medegedeeld, dat de Oosten rijkse Schilling met ingang van heden wordt gedevalueerd. De Nationale Bank zal drie dagen gesloten worden. Vrijdag za' de speciale koers voor het eerst wor den genoteerd Deze koers zal volgens de mededelingen van de minister waar schijnlijk worden vastgesteld op 26 Schilling per dollar. Nog meer doden in Nigeria Als gevolg van de botsing, welke Vrijdag te Enugu (Brits West-Afrika) plaats vond, zijn tussen de twintig en veertig mijnwerkers gewond. Het Brit se bestuur van Nigeria heeft een com missie van onderzoek ingesteld, die rapport over het incident moet uitbren gen. „Force Ouvrière" kondigt staking aan. Het socialistische Franse Vakverbond de „Force Ouvriere", heeft voor 25 No vember een staking afgekondigd. De treinen zullen op die datum gedurende 24 uur niet rijden. Voorts wordt het uitbreken van stakingen in andere transportbedrijven, bij de P.T.T. en in andere overheidsdiensten verwacht. Engelsman met toepasselijke IIIIIIIIHIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllinilllUIIIIII J~JE BEIERSE STAAT heeft een strop van achttienduizend mark. De ge meente Haunburg kreeg een subsidie van tweeduizend mark voor de aanleg van een waterleiding, maar de ambte naar, die de chèque uitschreef maakte aan de laatste nul zo'n fraaie krul, dat i„„„„ het postkantoor inplaats van 2000 mark a t een aantal 20.000 pegulanten uitbetaalde En toen was vernleld en zes Personen Beieren om verhaal kwam aankloppen. pleegd, waardoor een trein door een itraat aan het rijden ging en tot stil- huizen waren gedood. Johannes Cup en zijn vróuw deren te zijn. De bruidegom is 81, zijn bruid 79. Zij hebben 7 kinderen, 35 kleinkinderen en 2 achterkleinkinde ten. Op de bruiloft waren tweehonderd gasten aanwezig. Herinnert gij u r.og, vrienden, de verhalen over de rommelige verkiezingen in Perzie? Hier is het staartje van het muisje: Zes Per zen zijn ter dood veroordeeld wegens het doodslaan van vier verkiesbare waren de centjes al omgezet in riool- gouden bruiloft functionarissen. Bij zoiets vergeleken buizen en gootstenen en zo en Haun- e, e zH.e^n re„. zijn ónze verkiezingen nog maar naai- ourp verklaarde noodlijdend te zijn. naar Amerlka gernaakt om b« hun km" kransjes. Westberlijners die naar de Oostelijke sector gingen ontdekten regelmatig, dat ze daar negen pond zwaarder waren dan thuis En het blad „Der Kurier" heeft daar een oplossing voor. De Rus sen, zo schrijft dat blad, hebben de automatische weegschalen in hun sec tor met opzet onjuist afgesteld om de Oostberlijners de illusie te geven, dat z» zwaarder worden en hen daardoor tt doen vergeten, dat het voedsel streng >e -antsoeneerd en schraalhans keuken meester is. yOOR EEN GERECHTSHOF in To kio stonden twaalf Japanners te recht die in Juli sabotage hebben ge- Als je je mond niet houdt, roep ik Sinterklaas l J^L HEEL WAT gelegenheidsdieven hebben ontnuchterd de fles van de mond genomen, die zij uit de etalage van een drankwinkel stalen, omdat zij niet wisten, dat al die flessen slechts gekleurd water bevatten! Iets dergelijks overkwam de 58-jarige varensgezel, die in Rotterdam de ruit van een schoen winkel insloeg en acht glimmende «choenen buitmaakte Zijn pech stond al bij voorbaat vast, want niet alleen •woonde boven de winkel een politie agent, die de dief al op een veerbootje in de kraag pakte maar bovendien had hij alleen... linkerschoenen Zo'n schoen- winkelier noemt men link, afgeleid van links. naam landt op Schiphol Tot gisteren waren op Schiphol na ie oorlog 99.999 passagiers per KLM- vliegtuig uit Engeland geland. Gister middag kwam met de convair „Paulus Potter" uit Londen om half twee de honderdduizendste aan. Tot hilariteit van de aanwezigen op het vliegveld droeg die de toepasselijke naam van John Buil. Hij is de 44-jarige voorman uit de spuitinrichting van de Anstin Motor Cooperation uit Birmingham, die na zjjn aankomst vertelde nog nimmer gevlogen te hebben en nog nimmer buiten de grenzen van Engeland te zijn geweest. Bij het vliegtuig werd hij ontvanger, door het hoofd van de vervoersorga nisatie der KLM, de heer M. Koster, en door de heer Strijkers, hoofd van het lijnbedrijf Europa. De heer Koster bood John Buil een Delfts blauw bord aan namens de di recteur van de KLM, dr. A. Plesman Op de achterzijde stond diens handte kening met de woorden: „Welcome to KLM's 100 000th postwar passen- „Indonesie-dienstweige- raars" komen voor Naar wij vernemen, zullen de eerste twee „Xndonesie-dienstweigeraars" (de serteurs, die 28 October uitdrukkelijk geweigerd hebben zich te laten insche pen per Zuiderkruis) Woensdagmiddag om half drie terecht staan voor de Krijgsraad-te Velde West Hen is geen desertie telaste gelegd, doch uitsluitend opzettelijke ongehoorzaamheid (dienst- veigering) op 28 October. ger". Vóór zijn vertrek was de geluk kige reiziger door captain Spry Le verton, regionaal directeur van de KLM in Londen, een zilveren brief opener aangeboden. Hoewel uit Londen naar Amsterdam thans dus 100.000 na-oorlogse passa giers per KLM op Schiphol zijn aan gekomen, is dit cijfer in de omgekeer de richting nog niet bereikt, want van Schiphol uit heeft de KLM sedert 1945 85.000 passagiers naar Londen vervoerd. John Buil kwam niet alleen naar Nederland. Met hem reisden in het toestel nog twee leden van het Austin- personeel, die in Nederland zijn aan gekomen om de condities te bestude ren waaronder de Austin-service in Nederland werkt. Sjah van Perxie onder confetti-regen De Sjah van Perzie is Maandag te New-York een grootse ontvangst be reid. Meer dan 200.000 personen ston den langs Broadway opgesteld, toen de stoet, welke zich naar het stadhuis be gaf, voorbijtrok. Een regen van confet ti van tikkerbandjes en stukjes papier daalden op de stoet neer, waarin vier orkesten meeliepen. De Sjah zat in een open auto De Sjah sprak Maandagavond als eer ste monarch de algemene vergadering der V.N. toe. Hij drong er bij de verga dering op aan haar best te doen om de vrede 'n de wereld te bewaren Later verklaarde de Sjah tegenover verslag gever, dat ondanks „incidenten" de toe stand aan de grens met de Sowjetunie „normaal" was. •KI IMI 1

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1