OUDS Sport in 't kort VAL DA rheuminma' ewogen week-eind Niemand draagt schuld van ramp met K. L. M.-Constellation te Prestwick Thans 42 va!se munters in arrest IS ER WEER Het beweerde complot in Turkije Bezoek, dat geruchten over minder goede verstandhouding weerlegt Zwakke Luchtpijp©®.. Neem eën doos echte KEELPIJN Regering doet teveel op eigen houtje Vrachtauto uitgebrand -WOENSDAG 23 NOVEMBER 1949 «rtWVTO Rapport over ongeluk met de „Nijmegen" Weerdienst op viiegveld niet zonder gebreken Het Engelse ministerie van burger luchtvaart heeft een rapport uitge bracht over de ramp van de KLM Con stellation „Nijmegen", die onder com mando van gezagvoerder Parmentier op 20 October 1948 nabij het vliegveld Prestwick in Schotland tegen hoog spanningsdraden is gevlogen en waar bij dertig passagiers en de tien leden van de bemanning om het leven zijn gekomen. Het rapport noemt het niet doorgeven van de gewijzigde weers omstandigheden aan de gezagvoerder de voornaamste oorzaak van de ramp. het rapport is echter een speciale verklaring van de minister gevoegd, waarin gezegd wordt, dat geen be paald persoon verantwoordelijk kan worden gesteld voor het ongeval. In deze verklaring wil men het grond personeel van Prestwick ontlasten. Parmentier is gaan cirkelen op gerin gere hoogte dan de obstakels rond het vliegveld, doch dit besluit kan, aldus het rapport, niet beïnvloed zijn door de luchtveiligheidsdienst of de weer kundige dienst. Bij het rapport is een foto gevoegd van een verkoolde en verbrande kaart die in het wrak is gevonden en die door de bemanning schijnt te zijn ge bruikt. Op deze, door de Amerikaanse luchtmacht uitgegeven kaart, stond de hoogte in de buurt van de plaats van £et ongeval aangegeven als 15 meter, wat 150 meter moet zijn. Bij een hoogte van het wolkendek pen 230 meter wijzigde Parmentier zijn voornemen om op de hoofdlandings baan te landen, doch cirkelde rond om op de andere landingsbaan een zicht- landing te maken. Inmiddels werd de hoogte van het wolkendek verkleind tot 100 meter. Hiervan werd niet on middellijk aan het vliegtuig medede ling gedaan, omdat volgens de instruc ties niet vaker dan om het half uur een weerrapport geseind behoeft te worden. Deze wijziging was voor de gezagvoerder echter van het grootste belang, aldus het rapport, want geen KLM-gezagvoerder mag een andere landingsbaan gebruiken, als het wol kendek lager dan 230 meter hangt. De mening van gezagvoerder Snitselaar wordt dan ook in het rapport aan vaard, dat Parmentier in het geheel niet gepoogd zou hebben, op Prest wick te landen, als hem gemeld was, dat het wolkendek op 100 meter hoogte lag. Tekort aan supervisie Volgens het rapport beschikte de bemanning van de „Nijmegen" over de gegevens om te weten, dat het vlieg tuig op 130 meter hoogte vloog en dat de bodem tot grotere hoogte opliep. Nooit zal echter bewezen kunnen v;orden, waarom de gezagvoerder en de tweede piloot in de critieke spanne tijds zich niet van deze feiten bewust v/aren. Het rapport, dat. zoals gemeld, niemand verantwoordelijk stelt, deelt wel mede, dat de veranderde weers- Naar Reuter meldt, heeft de Belgi sche politie gisteren 39 personen on dervraagd in verband met de uitge breide handel in valse Nederlandse en Duitse bankbiljetten, Traveller chè- ques en paspoorten. Detectives hebben vier drukpersen gevonden, die, naar men gelooft, zijn gebruikt voor het vervaardigen der valse papieren. Twee ervan werden te Luik gevonden. De recherche te Luik heeft opnieuw drie aanhoudingen verricht, waardoor het totale aantal arrestaties tot 42 is ge stegen. Twintig duizend arbeiders staken wegens ontmanteling Ongeveer 20.000 arbeiders in de voor malige Hermann-Goering staalfabriek te Watenstedt Salzgitter hebben Dins dag het werk neergelegd in protest te gen de voorgenomen ontmanteling van de fabriek, waarvan 85.000 van de 120.000 inwoners van de plaats voor hun levensonderhoud afhankelijk zijn. Andere werkplaatsen, gemeentebu- reaux, winkèls en scholen zijn even eens gesloten. In Duitse kringen te Bonn heeft men weinig hoop, dat dr. Adenauer bij de geallieerde hoge commissie stopzetting van de ontmanteling zal kunnen ver krijgen. KOLENDISTRJBUTIE IN WEST- DTJITSLAND EINDIGT 1 JANUARI Het Westduitse ministerie voor Eco nomische Zaken heeft aangekondigd, dat de kolendistributie in West-Duits- land op 1 Januari 1950 zal eindigen. weer Komende nacht storm langs de kust Er komt nog steeds geen einde aan de stroom van actieve oceaandepres sies, welke met grote snelheid over de Oceaan naar West-Europa bewegen. Vanmorgen lag er weer een storm- depressie over Zuid-West Engeland, die in de loop van vandaag naar de Noordzeekust zal trekken en tegen de avond de wind voornamelijk hier in het kustgebied opnieuw tot storm kracht zal doen toenemen. De verwachte storm zal uit Zuide lijke tot Zuidwestelijke richting komen en reeds vóór het vallen van de duis ternis zal het bijbehorende regenge- bied ons land bereiken. De temperatuur, die de laatste dagen tussen 8 d 11 graden Celsius schom melde, zal ook in de komende dagen nog hoog zijn voor de tijd van het "w. Nergens in Europa komt 's nacht ook meer dan lichte vorst voor omstandigheden alleen in code aan de controleur van het verkeer werden doorgegeven en niet in z.g.. verstaan bare taal. Het rapport komt tot de conclusie, dat de weerdienst op Prest wick een tekort aan supervisie ver toonde. Het rapport vat ten slotte de drie oorzaken te zamen, die de ramp ver wekten: Het ontbreken van de waar schuwing, het ontbreken van een nauwkeurig voorschrift over de te vol gen koers bij slecht zicht en de mis leidende fout op de landingskaarten. En het eindigt met het opsommen van negen aanbevelingen, die er toe kun nen bijdragen, een herhaling van een dergelijke ramp in de toekomst te voorkomen. Het Hof heeft ook onderzocht de methoden van opsporing en redding nadat het ongeluk was gemeld. Het is van mening, dat tenminste veertig mi nuten van de één uur en veertig minu. ten vertraging hadden kunnen worden gewonnen indien de organisatie voor de hulpverlening op Prestwick zich in verbinding had gesteld met de plaats Redbrae en met plaatselijke autoritei ten daarbij inbegrepen de politie, en medische en brandweerdiensten. Opnieuw amnestie voor Tsjechoslowaakse geestelijken Naar officieel uit Bratislava gemeld wordt hebben 168 priesters en leken amnestie gekregen na te hebben be loofd dat zij zich „in de toekomst niet meer door propaganda het hoofd op hol zouden laten brengen". Zij zijn in vrijheid gesteld. Volgens de officiële bekendmaking zijn zij gestraft wegens schending van de wet, doch waren zij „misleid door het Vaticaan". De vrijge latenen hebben beloofd dat zij zouden meewerken aan het herstel van het land. De doodstraf voor vier Roemeense officieren Vier Roemeense officieren zijn door een militair gerechtshof op beschuldi ging van hoogverraad en spionnage ter dood veroordeeld. In totaal werden twee en twintig officieren berecht. Aan anderen werden gevangenisstraf fen opgelegd van twee tot 25 jaar. Zeven beschuldigden werden bij ver stek veroordeeld, van wie één ter dood. JOEGOSLAVISCHE BOEKHANDEL IN PRAAG GESLOTEN Te Praag is officieel bekend gemaakt, dat de Joegoslavische boekhandel al daar na een onderzoek door de politie is gesloten. Volgens de officiële lezing had men bij het onderzoek brochures en literatuur van „staatsvijandige strekking" aangetroffen. - Als vanouds - DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend Geen reden tot ingrijpen De Turkse parlementscommissie die een onderzoek heeft ingesteld naar 't beweerde complot tegen president Inönu heeft medegedeeld dat ZÜ »een voldoende bewijzen heeft gevonden om drie leden van de Nationale Partij die aan het complot zouden hebben deelgenomen in staat van beschuldi ging te stellen. Twee van de gearresteerde leden der Nationale Partij zijn Maandag reeds in vrijheid gesteld. Gemeld wordt dat de regering voornemens is haar verzoek om opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van het derde lid in te trekken. Volgens de correspondent te Istanboel van de Times gaat meer en meer blijken dat de beschuldiging van samenzwering tegen president Inönu en Djelas Ba- yar waarop verschillende parlements leden zijn gearresteerd, op loze aan tijgingen van een nationalistisch per- lemen tslid berust. Gerrit de Kraai is dood „Gerrit de Kraai" de bekende met gezel van het gezelschap Hans Kaart, die tijdens de reis van deze artisten door Afrika grote populariteit heeft verworven, is op een tragische manier aan zijn einde gekomen. Hij werd op een nacht in zijn eigen kooi aangevallen door een rat, die hem in de keel beet en dit zou niet dodelijk zijn geweest de behande lende geneesheer gaf goede hoop op een volledig herstel wanneer men de gewonde vogel niet in een kippen hok had gezet. Dit hok bleek namelijk besmet te zijn met een kippen-ziekte, waaraan de kraai thans smadelijk ge storven is, tot grote droefheid van zijn baas. Hoge commissie besluit besprekingen De besprekingen tussen de drie Westelijke hoge commissarissen en dr. Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier, welke een week heb ben geduurd en gevoerd werden inge volge de instructies van de ministers van buitenlandse zaken der drie Wes telijke grote mogendheden, zijn gis teravond geëindigd. Er is „een aantal overeenkomsten tot stand gekomen", waarvan de bijzonderheden Donder dag worden gepubliceerd. Na afloop van de bijeenkomst ga ven de hoge commissarissen te ken nen, dat de ratificatie van de over eenkomsten door het parlement niet nodig zouden zijn, daar zij niet de vorm hebben van een verdrag. President Auriol naar Londen Een te Parijs van officiële zijde ge dane mededeling, dat de president van ide Franse Republiek en Vincent Au riol en mevrouw begin Maart een offi cieel bezoek zullen brengen aan de Engelse koninklijke familie, wordt te Londen opgevat als een overtuigende herinnering voor de publieke opinie in binnen- en buitenland aan de „nauwe en duurzame banden tussen Frankrijk en Groot Brittannie". Over de betekenis van deze banden, die na de oorlog voor het eerst con crete uitdrukking vonden in het ver drag van bondgenootschap en weder zijdse hulpverlening, dat in Maart 1947 te Duinkerken werd ondertekend, wordt naar de mening van vooraan staande Britten en Fransen vaak te Vatbaar voor kou of tocht? Sukkel niet de hele winter door, neem dagelijks 'n lepel: Belgische boksploeg in Zuid- Slavie verdwenen Van Hassel versloeg Gabriëls Reeds eerder schreven wjj dat, ook op sportgebied, achter het IJzeren Gor dijn somtijds vreemde dingen gebeuren. Gisteravond bereikte ons een bericht dat toch wel tot nadenken stemt en reden zou kuimen zijn voor de inter nationale sportfederaties om het sport- contact met bepaalde landen stop te zetten. Het is thans namelijk een week geleden dat men in Belgie voor het laatst iets heeft vernomen van een ploeg Belgische amateur boksers die éen tournee door Joegoslavië maakte. Vrijdag j.I. zouden de boksers reeds in Brussel zijn teruggekeerd. De manager, die evenals de familieleden, ongerust werd, stelde zich in verbinding met het Joegoslavische gezantschap te Brus sel, doch men kon hem daar geen in lichtingen verschaffen. Clement van Hassel heèft door een magistrale zege op zijn grote rivaal Gabriels in de laatste partij van het tournooi de Belgische titel 47/2 gewon nen. Van Hassel maakte in de laatste partij een gemiddelde van 66.66 en Gabriels bracht het niet verder dan 0.83. Zondag zal te Brussel een landen- wedstrijd plaats vinden tussen rugby- ploegen van Belgie en Nederland. Naar wij vernemen, zijn van Geen (Scheveningen) en Van Steenbergen (Feijenoord) 'alsnog uitgenodigd de centrale training van de spelers, die eientueel in aanmerking komen voor het Nederlands elftal, mede te maken. In een te Springfield gespeelde partij heeft Jack Kramer zich opnieuw sterker getoond dan Pancho Gonzales. Kramer won de partij met 86, 16, 62. Dit is de zestiende achtereenvol gende overwinning van Kramer op zijn jonge rivaal. Het Engelse elftal, dat op 30 No vember op het veld van Tottenham Hotspur tegen Italië speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Williams (Wolver hampton Wanderers); achter: Mozley (Derby County) en Aston (Manches ter United); midden: Watson (Sunder land), Franklin (Stoke) en Wright (Wolverhampton Wanderers) aanvoer der; voor: Finney (Preston North End), Mortensen (Blackpool), Rowley (Man chester United), Pearson (Manchester United) en Froggat (Portsmouth). In vergelijking met de ploeg, welke vorige week een 92 overwinning op Ierland behaalde, is slechts één ver andering aangebracht. Bert Williams is n.l. hersteld van zijn verwonding en zal Streten in het doel vervangen. licht gedacht. Vooral kortgeleden, toen meningsverschillen over kwesties-van- de-dag tussen Parijs en Londen, als de valuatie, het Midden-Oosten en som mige aspecten van de Duitse kwestie, door sommige commentators „zodanig werden opgeblazen, dat men reeds spreken ging van een slechter worden der EngelsFranse betrekkingen" Dit bezoek, aldus waarnemers, dat vrijwel samen zal vallen met de derde verjaardag van het Pact van Duin kerken, heft de betrekkingen tussen Engeland en Frankrijk boven de poli tiek uit". Borstbeeld van Heyermans in Stadsschouwburg In de vestibule van de Amsterdam se Stadsschouwburg is een gedenkte ken onthuld voor wijlen Herman Heyermans Jr. Het beeld, een kop van de grote toneelschrijver, werd vervaardigd door de beeldhouwster G. Rueter en onthuld door de jongste dochter van de kunstenaar, mevrouw Vos-Heyermans. De wethouder van kunstzaken van Amsterdam, mr. A. de Roos, noemde de onthulling een goedmaken van een schuld van de ge meente die de Stadsschouwburg ge sloten hield voor Herman Heyermans. Voor de onthulling waren er ver scheidene sprekers die het woord voerden ter nagedachtenis van de schrijver. De heer Polak schetste zijn levensloop en belichtte zijn werk als toneelschrijver, socialist en journalist. Mevr. Top Van Rhijn Naeff spreken de namens de vereniging van letter kundigen belichtte Heyermans als kunstenaar en verluchtte haar toe spraak met enkele anecdoten uit het leven van de schrijver. Maurits Dek ker sprak namens de Nederlandse af deling van de P.E.N.-club en noemde Heyermans de enige toneelschrijver van formaat die wij in Nederland heb ben gekend. De plechtigheid werd bij gewoond door talrijke vertegenwoor digers van het Nederlandse toneelle ven. Van regeringszijde was aanwezig mr. H. J. Schölvinck. PA STILLES Tweede Kamer over het buitenlands beleid (Van onze parlementaire redacteur) Als er al van critiek op het gebied van de minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, sprake is, dan culmineert zfj in het verwijt, dat de Staten-Generaal onvoldoende in de buitenlandse politiek van de regering betrokken worden. Enige sprekers heb ben dit Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer, waar de begroting van minister Stikker aan de orde was, duidelijk tot uiting gebracht. De Kamer is mede verantwoordelijk, zei jhr. mr. M. van der Goes van Naters (P.v.d.A.)daarom moet de regering haar meer in de buitenlandse zaken kennen. De Staten-Generaal moeten meer in de buitenlandse politiek ge mengd worden, liet dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot (AR) hierop volgen. Wel krijgt de commissie voor buitenlandse zaken wetenschap van wat er op een gegeven ogenblik gaande is, doch dit achtte hij niet altijd voldoende. Overigens hoorden we gedurende het buitenlandse debat weer veel bekende klanken. Mr. van der Goes van Naters verlangde een verder gaande democrati sering van de buitenlandse dienst en de aanstelling van sociale attaché's bij onze gezantschappen en ambassades be nevens de benoeming van reizende am bassadeurs. De heer Bruins Slot, die over het buitenlandse beleid zo volledig moge lijk ingelicht wenste te worden, opper de bezwaren tegen de eventuele benoe ming van Staats-secretarissen bij Bui tenlandse Zaken, doch zou afwachten, wat het rapport over de reorganisatie van het departement daaromtrent open baar zal maken. De Raad van Europa vergeleek de anti-revolutionnaire woordvoerder niet met een ^wonder boom, maar met een stekje, dat groeimogelijkheden heeft, als de rege ringen het goed verzorgen, zodat het kan wortel schieten. Wat deze Raad van Europa betreft, was drs. H. A. Korthals (WD) van oor deel, dat we onvermijdelijk naar een hechtere samenwerking toe moeten en dat we tenslotte een soort internatio naal parlement dienen te krijgen. West- Duitsland moet ingeschakeld worden in de West-Europese samenwerking. Maar als men besluiten mocht nemen tot herbewapening van Duitsland, dan zal onze regering daaraan haar steun niet mogen geven dan na overleg met de commissie voor buitenlandse zaken. De heer P. J. S. Serrarens (KVP) had gehoopt op een koerswijziging, maar 20 TABL. 35 CTS Cursus voor gedernobiiiseer- den te Bergen Van 6 tot 10 December organiseert de Volkshogeschool te Bergen een cursus voor gedemobiliseerden. Hierdoor zul len zij, die lang buitenslands vertoefden, zich op de hoogte kunnen stellen van de ontwikkeling, zoals die zich tijdens hun afwezigheid in ons land heeft vol trokken. De cursussen worden georgani seerd na overleg met de plaatselijke en gewestelijke demobilisatieraden. Door verschillende prominente deskundigen zullen lezingen worden gehouden. Bo vendien zullen diverse problemen in „studiegroepen" worden besproken. Op een der avonden zal de voordraehtkun stenares mej. A. Top optreden. Purmerender markt PURMEREND, 22 Nov. Aange voerd 848 runderen, waaronder: 355 vette koeien 1.602.10 per kg, han del goed; 118 melk- en kalfkoeien 550 825, kalm; 270 geldekoeien 375600, matig; 54 pinken 275420, kalm; 42 graskalveren 140230, stug; 176 nuch tere kalveren 2855, vlug; 9 stieren 350550, kalm; 602 schapen en lamme ren resp. 70—95 en 45—65, goed; 43 bokken en geiten 10—40, stug; 927 big gen 2542.50, vlugger; 46 paarden 350625, stug; 122 vette varkens 1.64 1.76 per kg, vlug; 2771 totaal. 5100 oude kippen en hanen rode en witte 22.25, 600 oude kippen en hanen, blauwe 2.30—2.50, alles per kg. 400 jonge hennen 6.50—9, 550 eenden 1.252.50. 1400 konijnen 0.506, 260 ganzen 7—9, alles per stuk. 400 kip eieren 1518.50, 2500 eendeieren 15 16.50, per honderd. PATRICIA WENTWORTH 42 Zij keek hem woedend aan. „Wat heeft dit alles met mij te ma ken". Hij liep weer naar de haard. „Dat kan ik je ook vertellen. Jose phine stierf in 1814, maar in haar tes tament staat niets speciaals over de armbanden. Inderdaad bleven ze veer tig jaar zoek, maar toen kocht de twee de graaf van Pemberley ze te Parijs als een huwelijkscadeau voor z'n bruid. Waar ze in die tussentijd waren ge weest, is nooit gebleken, maar Lord Pemberley was, naar 't scheen, tevre den met wat men wist en de stenen -ijn sedertdien in zijn familie geble ven. De titel is nu uitgestorven, maar de weduwe van de laatste graaf leeft nog. Van moederszijde ben je, geloof ik, met haar verwant". „Dus daarom denk je, dat ik van die armbanden "fweet?" Hij knikte bevestigend. „Wij komen waar we zijn moeten. Ongeveer tien jaar geleden had ik het genoegen, Lady Pemberley te ontmoe ten op een liefdadigheidsbal. Ze was één van de patronessen. Stel je mijn nieuwsgierigheid voor, toen ik zag, dat ze de armbanden van Josephine droeg. Ik waagde het, er over te spreken en toen ze hoorde, dat ik de geschiedenis ervan kende, was zij zo vriendelijk, ze af te doen en mij de N. èn de datum te laten zien. Je begrijpt dus, dat toen ik de armband terugzag, die jij in je hand heb Ze viel hem opgewonden in de rede. „Wat heb i k daarmee te maken?" „Verveel ik je? Nu, ik ben bijna klaar. Een vriend, die mijn liefhebbe rij kent, vertelde me, dat hij de hand had gelegd op een prachtig bewerkte armband. Ik ging ze bekijken en her kende ze naturlijk direct. Ik behoef je de naam van de winkel niet te noemen, want die weet je, zoals vanzelf spreekt. Wat je waarschijnlijk niet weet, is dat de eigenaar zich precies herinner de van wie hij de armband had gekocht. Je komt nog al vaak in de society- blaadjes, zie je en hij herkende je. Hij zou ook geen juwelen hebben gekocht van een onbekende, maar je familie relaties kennende, aarzelde hij niet!" In de nu volgende langdurige pauze keek hij op een verstoord gezicht met saamgetrokken wenkbrauwen en stijf opeengedrukte lippen Toen hij dacht, dat de stilte lang ge noeg had geduurd, verbrak hij die met de woorden: „Je weet, dat ik je vriend ben. Je be hoeft niet zo te kijken". De kleur kwam op haar wangen te rug. Ze wendde zich tot hem, dè ogen wijd geopend en gloeiend van opwinding „Greg Nooit was zijn glimlach vriendelijker geweest. „Dat is beter!" „Greg, ik heb die armband gekre gen. Ik weet niet wat je hebt gedacht" Hij lachte hartelijk. „Wel, ik heb ze gekocht. Ik zal je niet vertellen voor welke prijs, omdat er altijd verschil is tussen de koop- en verkoopprijs en ik er niet op wil bluf fen. Hoe dan ook, nu het ding van mij is, belet niets me, om een groot gebaar te maken en het aan Lady Pemberlev terug te sturen, nietwaar?" „Je kunt dat niet doen! Ik wil na tuurlijk niet weten, dat ik het ver kocht". „O, natuurlijk. Heb je de andere ook, of heb je die ook verkocht?" Hij schudde het hoofd. „Ze heeft er mij maar één gegeven" (Wordt vervolgd) met teleurstelling constateerde hij, dat alles bij het oude gebleven was. De heer Serrarens is een warm voorstan der van internationale samenwerking en is bereid, daarvoor een deel van de souvereiniteit op te offeren. Over internationale samenwerking sprak ook de heer H. Gortzak (CPN), doch hij zag slechts de onderworpen heid van Nederland en van West-Euro pa aan Amerika, dat zijn macht steeds verder over de wereld poogt uit te breiden. Mag. dr. J. G. Stokman (KVP) raakte een nieuw onderwerp aan, toen hij uit voerig betoogde, dat internationalisatie van Jeruzalem zulks ter handhaving en bescherming der heilige plaatsen thans nodig is; dus vóór de Arabieren en de Joden de stad verdelen en zich de conflictstof opstapelt. De heer Burger (Arb) sloot zich te® aanzien van de bescherming van heilige plaatsen aan bij wat de minister daaromtrent gesteld heeft. Naar spre kers oordeel verdient het aanbeveling de erkenning van Israel te doen ge schieden vóór de souvereiniteitsover- dracht aan Indonesië. Indonesië zal Israel nodig hebben om in de V.N. te worden toegelaten. Spreker vroeg o.m. of het niet gewenst is ten aanzien van de militaire samenwerking een coördi natie tot stand te brengen tussen het Atlantisch pact en het pact van Brussel. De heer Zandt (S.G) sprak als zijn oordeel uit, dat de Nederlandse voor lichting in Amerika heeft gefaald. Ook de voorlichting van het parlement deugt z.i. niet. Hij heeft er bezwaar te gen, dat de Kamer telkens voor vol dongen feiten wordt geplaatst. Een dode, een zwaargewonde Dinsdagavond is te Ermelo een vrachtauto met oplegger uit Groningen tegen een boom gereden en daarna on middellijk in brand gevlogen. Een der inzittenden, J. B„ raakte bekneld en is geheel verbrand. Een tweede inzitten de, D. van der H„ werd zeer zwaar gewond. Men vreest voor zijn leven. De derde inzittende, wiens initialen eveneens J. B. zijn, kwam er met lich te verwondingen af. Luitenant verkocht benzine aan republikeinen Het hoog militair gerechtshof te 's Gravenhage veroordeelde Dinsdag morgen de 30-jarige reserve eerste lui tenant M. J. K. uit Amsterdam, die op 12 Augustus door de Krijgsraad-West tot 3 jaar werd veroordeeld, tot 1 jaar er 6 maanden gevangenisstraf en ont slag uit de militaire dienst. Aan luite nant K. was ten laste gelegd, dat hij te Tandjong Priok, toen hij daar was in gedeeld bij de eerste compagnie 14.000 liter benzine verduisterd en aan de re publikeinen verkocht heeft. Okinawa wordt versterkt Generaal Mac Arthur heeft bekend gemaakt, dat op het eiland Okinawa uitgebreide versterkingen zullen wor den aangelegd. In een communiqué sprak hij zijn voldoening uit over het feit, dat het Congres credieten ten be drage van 58 millioen dollar heeft goedgekeurd voor het aanleggen van militaire- en vlootinstallaties, die tegen wervelwinden bestand zijn. Men moet het geld in zijn hoofd hebben en ntet in zijn hart. SWIFT J Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Vara-Varia. 8.20 Fanica Luca met orkest. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Socialisme en geestelijke vrijheid. 7.15 Dingen van de dag. 7.30 Onze spelregels. 7.45 Van allen dag. 8.20 Glück auf. 9.50 Mack Ilarrell. 1025 Tussen mens en nevelvlek. 10.40 Jan Corduwener. 11.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.30 In de Soete Suy- kerbol. 6.45 Werken van Gabriel Fauré. 7.15 Regerings-uitzending. 7.30 Sportcommentaar. 7 40 Vandaag. 8.20 Concertgebouw-orkest. 9.10 Verwereldlijking in ons geloofsleven. 9.40 Das jüngste Gericht. 10.10 Adagïo. 10.20 Ensem ble „Selecta". 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Gesangverein „Riesbach". 11.50 Gullivers Tra vels. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.40 Radio ochtendblad. 9.03 Werken van Paul Hindemith en Darius Milhaud. 9.35 „Soft and sweet". 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Coby Franken- daal. 11.25 Rode Kruis-reportage. 11.40 Toos onder den wijngaard. 12.00 Bij de Alpen. 12.38 Musicorda. 1.15 Harmonetto. 1.45 Luis Ma- riamo en Line Renaud. 2.00 Met naold en schaar. 2.30 Willy de Molenaar var. Ameron- gen. 3.00 „Klimop". 4.00 Drie debuten in der tig minuten. 4.30 Zendersluiting. 5.30 Avro- Kaleidoscoop. 6.15 Sportpraatje 6.30 Strijd krachten. 7.00 Het klokje van zeven uur. 7.05 De Radio Volksmuziekschool. 7.35 Variaties, op de aria. 7.41 Regerings-uitzending'. 8.15 Hugo de Groot en zijn Avro-orkest. 8.45 Plak boek 1918. 9.30 Muziek in discussie. 10.30 Marfette Serlé. 10.45 Amateur-circussen. 11.15 Radio Muziekjournaal. 11.45 Ouverture Semi- i amide. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.40 Pluk de dag. 9.03 Moeders wil is wet. 9.35 Regens burger Domkoor. 9.40 Schoolradio. 10.00 Suite Orphee et Euridice. 10.15 Morgendienst 10.45 Choral III. 11.00 De Zonnebloem. 11 45 School radio. 12.03 Om-en-Om-programma. 1.20 Ma ria van den Boom. 1.45 Roeromme. 2.00 Pro menade-orkest. 2.45 Tussen de bedrijven door. 0.30 Lutte de l'Hiver et du Printemps. 3.45 Bijbellezing. 4.30 Zendersluiting. 5.30 U kent zc, Kent U ze? 5.50 Regerings-uitzending. 6.00 Leger des Heilskwartier. 6.15 Land- en luinbouw. 6.30 Het Radio-Jeugdjournaal. 6.55 Een goed woord voor een goede zaak. 7.15 De muziek bij nader inzien. 7.40 Vandaag. 8 05 Goed Zeeuws en dus goed .ond. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.15 De vaart der Volken. 10.35 Jota Aaragonesa. 10.45 Avondoverden- kmg. 11.15 Kamer-orkest. RADIODISTRTBUTIE-DTFNST LIJN III: 8.30 VI. Br.: Radio Rhythrne Revue. 9.05 Gram. 10.10 Verz. progr 1100 Southern Serenade Orchestra. 11.30 NWR: Gram. 12.00 VI. Br.: Mantovani en orkest. 1^.40 Lichte muziek. 1.15 Gevarieerde muziek. 2;00 Muziek-geschiedenis voor do jeugd. 3.00 Kalundborg: Amusements-orkest Teddy Petersen 4.00—4.30 Eng. L.P.: „Bohemian Players". 5.30 Kootwijk: Batavia. 600 Fr Br: Voor de soldaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7 30 Vlaamse liederen. 7.50 Radio-feuilleton. 8.00 Verz. progr. 9.00 Klankbeeld. 9.20 Werken \an Offenbach. 9.45 Actualiteiten. 10.15 F* Pr.: Operamuziek van Massenet. 11.15 T- for to-night. 11.20 Jack Whiti* en o-'

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5