Begroting Buitenlandse Zaken aangenomen Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Twee Indonesie-deserteurs tot twee jaar en elf maanden veroordeeld Felle critiek op Lord Pakenham Toestand in Pasundan zorgwekkend Isaak Allal spoedig weer hersteld Wysjinski herhaalt zijn atoom-voorstel West-Duitsland en het Ruhr-statuut Donderdag 24 Nov. 1949 146e Jaargang No. 277 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Parlementscommissie voor buitenlands beleid - Gedachtenwisseling met C. P. N. onmogelijk Er komt een staats secretaris bij Rode Duivels in Cardiff geslagen Minister K.O. V.S bezitten kleine atoombommen Attlee zweeg op vragen Eden Min, Van Maarsseveen eind December naar Indonesië van BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEtN LKMAABSCHE GODBANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden tl— elk woord meer 5 cent. uitsluitend Contant Abonnementen: 1.40 per maand, 1— per kwartaal plus Incassokosten (Van onze parlementaire redacteur) Er is bü de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer heel wat critiek geleverd op de geringe mate, waarin het parle ment in het buitenlands beleid betrokken wordt. In de vergadering van Woens dagmiddag heeft minister mr. D. U. Stikker daarop geantwoord, dat de Staten- Generaal wel de richtlijnen aangeven, doch dat de minister zich door al te ge detailleerde instructie in zijn handelen belemmerd zou voelen. De moeilijkheid is de juiste grens te trekken tussen de taak van het parlement en die van de minister van Buitenlandse Zaken. Hij was er zelf blijkbaar van overtuigd, dat er aan de samenwerking wat hapert de sterke groei van onze buitenlandse betrekkingen moest daartoe onvermijdelijk leiden en daarom denkt de be windsman eraan, een commissie in te stellen, die de zaak in den brede bestu deert. Hij ontkende echter, dat er een antithese zou bestaan. Te allen tijde is bij bereid de Kamers, waar mogelijk in te lichten. nog niet stabiel. Uit het antwoord op de talrijke aan de minister gestelde vra gen tekenen we nog aan, dat noch het ministerie van Buitenlandse Zaken, noch ons gezantschap in Bern gekend was in het bezoek van de Nederlandse fiscale ambtenaren aan Zwitserland. De reis van de Amerikaanse journalisten aan Indonesië had eerder moeten plaats hebben, maar zij is niet als mosterd na de maaltijd gekomen. Na de overdracht van de souvereni- teit aan Indonesië zal de officiële Ne derlandse voorlichtingsdienst in Ame rika gereorganiseerd worden en een zuiver informatieve taak krijgen. Op onze diplomatieke vertegenwoor digingen in het buitenland zal vanwe ge de devaluatie bezuinigd moeten worden, o.a. door inkrimping van het personeel. Wil West-Europa zijn monetaire en handelspolitiek in evenwicht brengen, dan zijn protectionisme en elk autark- tisch streven uit den boze. West-Duits- land zal betrokken moeten worden in de besprekingen over het gehele West- europese probleem. (Zie vervolg pag. 3) De minister deelde voorts mee, dat de Oostduitse republiek niet tot stand gekomen is overeenkomstig de opvat ting, die de regering over de democra tie huldigt en dat zij daarom niet voor nemens is haar te erkennen. De erkenning de jure van Chi na zal slechts in nauw overleg met de andere mogendheden geschieden. Wat Israel aangaat, was mr. Stikker het met mr. Burger van de PvdA eens, dat de erkenning van deze staat ook voor Indonesië van belang is. Diens corstel om tot erkenning van Israel over te gaan, zal de regering overwe gen, als het parlement de resultaten van de Ronde Tafel-conferentie heeft goedgekeurd. Doch eerst zal de rege ring dan na de souvereiniteitsover- dracht met Indonesië overleg ple gen. Palestina Voor de heilige plaatsen in Palesti na beval de bewindsman een interna tionaal toezicht aan. Aan internationa lisatie achtte hij grote bezwaren ver bonden. Nederland zal internationali satie alleen overwegen, als geen ande re oplossing overblijft. Niettemin diende mag. dr. J. G. ■Stokman (KVP) bij de replieken een motie in, die uitspreekt, dat het be houd van de heilige plaatsen in Jeru zalem en omgeving van onschatbare betekenis is; dat een internationaal toezicht zonder passende bevoegdhe den geen afdoende waarborgen biedt voor het behoud dezer heilige plaatsen en dat in afwachting van de totstandkoming hiervan nadere voor lopige voorzieningen getroffen moeten worden. Tegen deze motie had mr. Stikker geen bezwaar. De Kamer nam haar dan ook zonder hoofdelijke stemming aan. Spanje. De door een der afgevaardigden ge stelde vraag, of er geen aanleiding bij de regering bestaat om ten aanzien van de speciale aspecten van de Spaanse kwestie stappen bij de Ver. Naties te doen, beantwoordde de minister in de verdere verdediging van zijn beleid ontkennend. Hij was van oordeel, dat de r.k. kerk als wereldorganisatie niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor wat in Spanje gebeurt. Over de politiek, die ons land tegen over Japan voert, zal mettertijd een nota verschijnen. De toestand daar is Wales won mei 5—1 Het elftal van onze Zuiderburen, dat 6 November nog een overwinning op het Nederlands elftal behaalde, heeft in Cardiff een gevoelige nederlaag van de ploeg van Wales moeten incasseren. Met 51 gingen de Rode Duivels ten onder, nadat de. rust met een 4—0 voor sprong voor de gastheren was inge gaan. Het terrein te Cardiff was moei lijk bespeelbaar, een omstandigheid waaraan de Belgen zich moeilijk kon den aanpassen. Vooral in de eerste helft waren de dertigduizend toeschou wers getuige van een duidelijke meer derheid van hun favorieten hetgeen door vier doelpunten fot uitdrukking werd gebracht. Na de rust zag het er aanvankelijk naar uit dat de Belgen toch nog een eervolle nederlaag uit het vuur zou kunnen slepen maar toen de Wales midvoor Ford het vijfde doel punt voor Wales scoorde was het met de gasten gedaan. Slechts één doelpunt konden de Bel gen scoren en dat gaf hun toch in ieder geval nog de voldoening dat zij de eer hadden kunnen redden. Het was de Beerschot-speler Coppens die twee mi nuten vóór tijd dit doelpunt voor zijn rekening nam. Zuid-Sumatra aanvaardt RTC accoord De Raad van de Negara Zuid-Suma tra heeft zich Woensdag met algemene stemmen accoord verklaard met de re sultaten van de Rondetafel-Conferentie en het ontwerp voor de grondwet van de RIS. SPRINGBOKKEN OP DE THUISREIS. Met de Volendam, die, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, om streeks 28 Nov. te Rotterdam wordt verwacht, repatrieert o.a. 3-8 R. I., beter bekend onder de naam van de „De Springbokken", naar het bataljonsem bleem, bestaande uit een oranje schild, waarop gekruist een zwarte springbok en een zilveren zwaard. De Franse politie heeft luitenant Myszkowski, ordonnansofficier van de Poolse militaire attaché te Parijs, ge arresteerd. De Poolse ambassadeur en de militaire attaché hebben hiertegen geprotesteerd. Bruce Pie, in vroeger jaren een goed bokser, op het ogenblik lid van de oppositie in het parle ment van Queensland (Australië) sloeg de minister van Landbouw Harold Collins knock oud in de wandelgangen van het Parle mentsgebouw. De politie slaag de er in de twee vechtenden te scheiden. Collins zag men later niet meer op de zitting ver schijnen. De „Daily Mail" meldt, dat de Ver. Staten een atoombom van klein kaliber hebben vervaardigd, bestemd voor ge bruik tegen tanks en infanterie. Deze bom zou slechts ongeveer 15 kg wegen. Het blad zegt verder, dat deze bommen reeds in aanzienlijke hoeveelheid wor den vervaardigd, zodat dadelijk bij 't eventuële uitbreken van een nieuwe oorlog de gehele verdedigingslinie van West-Europa beschermd zou zijn. Omdat hij zich niet kon verenigen met het standpunt van de militaire autori teiten inzake de uitzending van militairen naar Indonesië, had de 22-jarige soldaat N. de P. uit Uithuizen (Gr.) in de nacht van 27 op 28 October het bevel om in de auto te stappen, die hem van Schoonhoven naar de kade in Rotterdam zou brengen en vanwaar het troepentransportschip „Zuiderkruis" naar Indonesië zou vertrekken, geweigerd. nisstraf van drie jaren geëist met af trek van de preventieve hechtenis en ontslag uit de militaire dienst. De drie raadslieden van de verdach ten waren van mening, dat niet dienst weigering, maar desertie ten laste ge legd had moeten worden. Naar een der verdedigers mededeelde, bevinden zich in Schoonhoven nog 250 Indonesie- deserteurs en zijn enige honderden on dergedoken. De Krijgsraad onmiddellijk uitspraak doende, veroordeelde beide verdach ten tot een gevangenisstraf voor de tijd van twee jaar en elf maanden met af trek van de tijd sinds 28 October in voorlopige hechtenis doorgebracht en ontslag uit de militaire dienst. De zaak-Schoonhoven voor de Krijgsraad De 20-jarige soldaat R. W. van K. uit Groningen, die eveneens geweigerd had, wilde niet naar Indonesië vanwege zijn politieke overtuiging, terwijl hij verder de overtuiging had, dat zijn meisje zonder zijn steun in grote moei lijkheden zou komen. Beiden stonden Woensdag voor de Krijgsraad te velde terecht en moesten zich verantwoorden wegens opzettelijke ongehoorzaamheid. In zijn requisitoir zei de auditeur militair, majoor mr. Baron van Imhoff, dat hij reeds herhaaldelijk zijn spijt had betuigd, dat er zulke zware straf fen gegeven worden aan jongens, waar niets op aan te merken valt. „Om min der jongens in de gevangenis te krij gen en meer in Indonesië, is er des tijds uitgezien naar maatregelen en zo doende zou men enige drang geen dwang uitoefenen op de deserteurs in Schoonhoven. Wegens opzettelijke ongehoorzaamheid werd een gevange- Ramp met de Nijmegen" in Lagerhuis Het rapport over de ramp van de „Nijmegen", die in October 1948 met gezag voerder Parmentier op Prestwick ten onder ging, is Woensdag aanleiding ge weest tot een fel debat in het Britse Lagerhuis. De oorzaak hiervan was de beschuldiging van T. P. McDonald, president van het Hof van Onderzoek, jegens de minister van Burgerluchtvaart Lord Pakenham. Laatstgenoemde had aan het rapport van de door hem zelf ingestelde commissie een eigen verklaring toegevoegd, waarin hij de ambtenaren van de luchtveiligheidsdienst, de weer kundige dienst en welke andere dienst dan ook niet verantwoordelijk stelde voor de ramp. President MacDonald heeft hierop scherp gereageerd en de mi nister verweten, dat hij „zonder enig bewijs de gehele verantwoordelijkheid wilde schuiven op een dode, op een piloot van vlekkeloze reputatie en ervaring zonder weerga". wenselijkheid om ambtenaren in be scherming te nemen niet zou gaan vóór de noodzaak om de veiligheid van hen, die per vliegtuig reizen te verzekeren. Lindgren antwoordde hierop: „Zeer zeker". Nadat ook het conservatieve lid An thony Marlowe en air-commodore Ar thur Harvey (conservatief) scherpe critiek op de minister hadden geuit, verklaarde Alan Lennox Boyd, tijdens de oorlog parlementair secretaris van het ministerie van Vliegtuigproductie, niet tevreden te zijn over de antwoor den van Lindgren. Hij deelde mede de kwestie opnieuw te berde te zullen brengen. Overvallen en roof op Oost-Java De premier van Pasundan, Djumhana, verklaarde in een interview, sprekend over de toestand in Pasundan, dat de binnenlandse toestand zeer zorgwek kend is. „Sedert de totstandkoming van de negara Pasu (dan is de contro verse tussen de groep, die terugkeer naar de Republiek voorstaat en die, welke de negara wenst te handhaven, dermate toegespitst, dat, indien deze toestand voortduurt, het mogelijk is, dat in bet land ongeregeldheden ont staan". Hij sprak de vrees uit, dat onver antwoordelijke benden als de Darul Is lam van deze twist gebruik zullen ma ken om grootscheepse acties te onder nemen. Djumhana meende, dat Sukarno en Hatta zo spoedig mogelijk naar Bata via dienen te verhuizen. Hij voegde er aan toe, dat. ofschoon Sukarno en Hat ta nog niet verkozen zijn men thans zekerheid heeft, dat zij de RIS zullen leiden. Onrust in Oost Java. In Oost-Java. in het bijzonder in de omgeving van Malang. neemt het aan tal overvallen en berovingen toe. Een bende van zes man maakte zich mees ter van twintigduizend gulden toen zij Weerbericht Verwachting tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Zwakke tot matige, maar langs de Wad- denkust af en toe vrij krachtige Oostelijke wind. Ongeveer dezelf de temperatuur als vandaag. Vrijdag: Zon op 8.16 uur; onder 16.38 uur Maan op: 13.28 uur, onder 21.43 uur. een auto van de gemeente Malang over vielen. De kwitanties van de water leiding en de telefoondienst worden niet meer aan huis aangeboden, omdat men gevaar loopt overvallen te worden. Twaalf ondernemingswachters van de landbouw-proeftuin te Pekukuhan bij Modjosari werden door een bende ont voerd. Twee nachten tevoren werden in deze omgeving drie politiebeambten met hun wapens ontvoerd. Naar aanleiding van de mededeling, dat minister van Maarseveen voorne mens is, „in aansluiting op de souve- reiniteitsoverdracht" een bezoek aan Indonesië te brengen, verneemt het ANP nader dat de regering ernaar streeft, de formele overdracht van de souvereiniteit te doen plaatsvinden op 27 December a.s. Een delegatie van de alsdan gevormde regering van de RIS zal hiertoe naar Nederland komen en onmiddellijk na de overdracht, wel licht nog op dezelfde dag, terugkeren naar Indonesië, waar na aankomst van deze delegatie de feitelijke overdracht zal geschieden. Minister van Maarse veen heeft de bedoeling met deze dele gatie naar Batavia te gaan om aldaar deze feitelijke overdracht bij te wonen. LILIENTHAL NEEMT ONTSLAG. David Lilienthal heeft per 31 Decem ber ontslag genomen als voorzitter en lid van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, aldus wordt door het Witte Huis medegedeeld. TABAK 10 CENT PER PAKJE DUURDER De tabak zal, als de plannen van een twintigtal grote tabaksfabrikanten door gaan, duurder worden en wel tien cent per pakje. De winstmarge van de win kelier zou tegelijk met anderhalf pro cent worden verlaagd. De controverse McDonald-Pakenham, die in Engeland groot opzien gebaard heeft, kwam in het Lagerhuis ter spra ke, toen George Lindgren, parlementair secretaris van het ministerie voor Bur gerluchtvaart, verklaarde, dat Lord Pakenham „bijzonder bezorgd" was over de beschuldiging van McDonald en deze geenszins wenste te accepte ren. De minister was er zich heel goed van bewust dat de omstandigheden van het ongeluk het niet mogelijk maakten tot een definitieve conclusie te komen aangaande de oorzaak. Attlee zwijgt. Anthony Eden, de plaatsvervangende leider van de conservatieven, zeide, dat het overbodig was een onderzoek te la ten instellen als de minister toch een tegengesteld standpunt zou kunnen in nemen. Hij vroeg Lindgren of het ooit wel eens was voorgevallen, dat een mi nister, wanneer hij het niet eens was met het rapport van een door hem zelf ingestelde commissie, hiervan in het parlement geen verklaring had gege ven. Lindgren bleef het antwoord schul dig, waarop Eden dezelfde vraag aan premier Attlee stelde, die echter ook niet antwoordde. Eden vroeg vervol gens: „Moeten wij hieruit opmaken, dat een minister een hof van onderzoek kan instellen waarvoor getuigen werden opgeroepen en dan, wan neer dit hof rapport uitbrengt, op de zelfde getuigenissen een ander stand punt kan innemen?" Het Labour-lid John Rankin verzocht Lindgren duidelijk te maken, dat de Begrafenis der slachtoffertjes in Tunis? Izaak Allal, de enige overlevende van de ramp met de Dakota nabij Oslo, heeft een goede nacht gehad. De dok ters die hem onder behandeling hebben zijn van mening dat hij slechts enige dagen rust nodig heeft, om alle nade lige gevolgen van het door hem mee gemaakte te boven te zijn. Men neemt aan, dat de lijken der anderen naar de respectieve tehuizen Een nieuwe komeet ontdekt Amerikaanse sterrekundigen hebben een nieuwe komeet van de zestiende grootte ontdekt met behulp van een nieuw soort tototoestel. Men meende eerst te doen te hebben met een aste roïde. De afstand ten opzichte nan de aarde is niet bekend. De geleerden hebben dan ook de lengte van de staart niet kunnen berekenen. De komeet bevindt zich in het sterrenbeeld van de vissen en verwijdert zich van de zon. Het fototoestel, waarmede dit hemellichaam ontdekt is, dringt 10 maal verder in de ster renruimte door dan alle vroe gere apparaten en maakt opna men mogelijk van oppervlakten, die honderdduizendmaal groter zijn. jyjen hoeft nu juist niet in Amerika te zijn, om dwaze recordjagerij op het spoor te komen. In Duitsland weten ze daar ook weg mee. Zeven so listen van de orkestjes „Melodia Stars" en „Heinz Kopitzky" hebben een en semble gevormd waarmee ze op 27 No vember om vijf uur in het Berlijnse en in een bosje neerstortte. „Wat is er gebeurd?" vroeg de verbijsterde piloot iiiiiiilliiiMniiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiifiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiniitiiiiiHii snelden reEennSSkleMgh'eiddiemakker,'> £)e toestellen van vliegtuigmoeder- antwoordden zij, „je hebt alleen maar schepen oefenen niet alleen bo- vergeten de vleugels uit te klappen." ven hun varende vliegvelden of bo- De geallieerde raad voor Japan heeft ven zee. Ze komen ook wel eens boven zijn honderdste bijeenkomst binnen gebouw voor Theater en Film" een land- en,Z0 kon het ®ebeuren in Cali- een halve minuut afgedaan. Reeds voor j t forme, dat een van de vliegtuigen (u 23 opvolgende bijeenkomsten heeft er n a beginnen. Want dan weet wel> van die opvouwbare toestel- niets op de agenda gestaan. Apropos, zullen de strijkers en de blazers en de jen) met een leerling-vlieger aan het wie betaalt die geallieerde raad? rhythm-groep aan het spelen slaan, een stuur, afgleed op tachtig meter hoogte week lang. tot 3 December toe. Iedere musicus krijgt iedere 24 uur twee maal twee uur rust, voorts twee pauzes van 20 minuten om te eten en elke twee uur vijf minuten rust. Dansmuziek, dansmuziek, dansmuziek, een week lang zonder onderbreking. En in de de straten van alle Duitse steden ligt het puin nog huizenhoog. Hier is nog zo'n kolderciausule: Een 24-jarige zee man uit Durban heeft blijkbaar genoeg van het varen. Hij gaat een eindje lo pen. Hij gaat een tocht om de wereld maken, waarover hij vier jaren wil doen. Z n bagage neemt hij op een kruiwagen me*. Is er nog een plaatsje voor ons in het Atlantisch Pact, Theodoor? |n Tsjecho Slowakije zijn officiële verjaardagen afgeschaft. Klement Gottwald, die gisteren jarig was, liet de dag op zijn eigen verzoek ongemerkt voorbijgaan en dat voorbeeld zal door andere partijleiders gevolgd worden. Gottwald stelde voor, zijn eigen ver jaardag niet te vieren, vóór hij zestig jaar is geworden. Dat alles om „de aan dacht niet af te leiden van de weder opbouw" Een 16-jarige vrouwelijke koerier van de Sicijiaanse bandiet Giu- liano is in de bergen ten Zuidwesten van Palermo door de politie gearres teerd. Haar baas is nog altijd „de on vindbare Pimpernel" in Tunis overgebracht zullen worden voor begrafenis aldaar. De Aero-Hol- land heeft een vliegtuig voor het transport ter beschikking gesteld. De Noorse gemeenschap van orthodoxe Joden heeft in een telegram van deel neming aan de Joodse gemeente in Tunis aangeboden voor rituele begrafe nis in Noorwegen zorg te dragen, indien besloten zou worden de lijken niet naar Tunis te brengen. De kleine Izaak Allal zal door de po litie worden verhoord zodra de dokters toestemming verlenen. Zijn wonder baarlijke redding wordt thans toege schreven aan het feit, dat hij zich op het toilet (in de staart van de machine) bevond toen het ongeluk gebeurde. Naar wij vernemen is in 's Graven- hage van particuliere zijde het initia tief genomen tot oprichting van een co mité, dat ten doel zal hebben geldelij ke hulp te verlenen aan Isaac Allal. De Sowjetrussische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinski, heeft Woensdag in de algemene vergadering der V. N. nogmaals verklaard, dat de Sowjetunie bereid is internationale in spectie van alle atoommaterialen te aanvaarden, van grondstof tot afge werkt product. In een rede van anderhalf uur zeide Wysjinski o.m., dat de Sowjetunie haar militaire installaties geheim moest hou den zolang de V. S. een voorraad atoombommen hadden. Hoewel Rusland het geheim van het atoomwapen meester was, aldus Wys jinski, stond zij er niettemin op, dat het verboden moest worden en de ener gie in dienst van de vrede gesteld moest worden. Hij beschuldigde het „Brits- Amerikaans blok" van pogingen om het meerderheidsplan voor inspectie tegen de Sowjetunie te gebruiken. Tevens verklaarde Wysjinski dat de Sowjetunie de Chinese delegatie niet ianger beschouwt als vertegenwoordig ster van het Chinese volk. De Chinese afgevaardigde Tsjieh Hou-Chan deelde hierop mede, dat zijn delegatie binnen enkele dagen „feiten, documenten en bewijzen zou voorleg gen, welke aantonen hoe de Sowjet unie het handvest van de V. N. heeft geschonden" en „schuldig is aan mis daden van ernstige aard". Een resolutie. De algemene vergadering heeft met de stemmen der Slavische landen tegen en bij drie onthoudingen een resolutie aangenomen, waarin er bü alle landen op aan wordt gedrongen effectieve internationale controle op de atoom energie te aanvaarden en een verbod van atoomwapenen mogelijk te maken. De resolutie werd door Frankrijk en Canada ingediend. Generaal Romulo, voorzitter der Al gemene Vergadering was van mening, dat de aangenomen resolutie in een zin kon worden saamgevat: „Redt de mensheid, zolang het nog tijd is". Hoge Commissarissen sielden Adenauer gerusi De Westduitse kanselier Adenauer heeft thans definitief toegestemd in oetreding van West-Duitslana tot he* internationale gezagsorgaan voor het Ruhrgebied en aanvaarding van de ver plichtingen van het Ruhrstatuut. Het gezagsorgaan plaatst de Duitse industrie in het Ruhrgebied onder in ternationaal toezicht. Engeland, de Ver. Staten, Frankrijk en de Beneluxlanden zjjn op het ogenblik lid van het orgaan. Ten aanzien van art. 31 van het Ruhrstatuut, waarin wordt bepaald dat de verplichtingen uit hoofde van het statuut door de Westelijke mogendhe den worden vastgesteld, hebben de Hoge Commissarissen Adenauer verze kerd dat dit slechts betekent, dat Duitsland zich bij de besluiten van de meerderheid moet neerleggen. Van bevoegde zijde wordt voorts ver klaard, dat de Hoge Commissarissen er in hebben toegestemd, dat dr. Adenauer alle ondertekenaars van het statuut schriftelijk verzoekt zich met Duitsland verstaan alvorens zij wijzigingen in het statuut voorstellen. Beide partijen hebben bij de parafe ring van het protocol, Dinsdagavond door de Hoge Commissarissen en dr. Bevin met vacantie, zonder sigaren De „Daily Herald" meldt, dat Er- nest Bevin Zaterdag voor veertien aagen met vacantie zal gaan, doch dal er geen sprake is van dokters voorschrift". Bevin geniet op het ogenblik, aldus het blad, een betere gezondheid dan gedurende lange tijd het geval is geweest, misschien door dat hij het roken heeft opgegeven. Adenauer, als haar mening te kennen gegeven, dat het geen verdrag is en daarom niet de goedkeuring van het parlement behoeft. Het protocol bevat voorts een tiental andere punten, waar op overeenstemming is bereikt. Het be langrijkste hiervan is dat de geallieer den toestemming geven tot de toetre ding van West-Duitsland tot de Raad van Europa als toegevoegd lid. Er wordt geen gewag gemaakt van het Saargebied, waaruit mag worden afge leid dat Duitsland er geen bezwaar te gen zal maken, wanneer dit gebied ge lijktijdig tot de Raad van Europa wordt toegelaten. De geallieerden hebben zich bereid verklaard de demontage van ongeveer 15 ondernemingen op het gebied van de chemische en staalindustrie te staken, w.o. de fabrieken van Bayer en het centraal laboratorium van de I. G. Far- ben. R.A.F.-korporaal vermoordde Duitse vrouw Een korporaal van de RAF, Douglas Ingray, is door een Britse krijgsraad tot de strop veroordeeld wegens moord op een Duitse buffetjuffrouw, Elfriede Bierschade. De moord werd gepleegd in de tuin van een café te Wahn nabij Keulen, waar het slachtoffer, oud 26 jaar, in betrekking was. AERO-HOLLAND-DAKOTA NAAR OSLO VERTROKKEN Vanmorgen om kwart vóór negen is de Aero-Holland Dakota, PHTFB, met drie directieleden der maatschap pij en de heer L. C. Gosen van de Rijksluchtvaartdienst van Sehipho! naar Oslo vertrokken.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1