WAT DE THEATERS BRENGEN Alcmaria en Boys staan niet gunstig Veertig jarig bestaan Rundveefokvereniging te Stompetoren Graft gaat haar kerken restaureren Vervolg Stadsnieuws Huize Voorhout krijgt definitieve bestemnrting Ouderdag voor de militairen R.K.A.F.C. en Randers hebben kampioenskansen Vele woorden van waardering werden gesproken VAN MARSDIEP TOT IJ ZATERDAG 26 NOVEMBER 1949 Met ingang van 1 November is door de eigenaar van Huize Voorhout een overeenkomst aangegaan waardoor dit gebouw een definitieve bestemming zal krijgen. Het zal namelijk zusterhuis worden voor het Centraal Ziekenhuis en waarschijnlijk ook nog ander ver plegend personeel kunnen opnemen. Het gebouw dat oorspronkelijk be stemd was voor ouden van dagen en dat later voor allerlei overheidsdien sten werd gebruikt voornamelijk in verband met na-oorlogsse tijdelijke diensten in verband met politieke de linquenten zal nu dus 'n definitieve bestemming krijgen. Het ligt zeer gun stig in de onmiddellijke nabijheid van het ziekenhuis en de ingebruikname zal oorzaak zijn, dat het bestaande zusterhuis wordt opgeheven en dat in het ziekenhuis meerdere ruimte vrij komt waaraan, in verband met de ver pleging, grote behoefte bestaat. Dinsdag zal voor de militairen van B en 6 n T.B. een zgn. Ouderdag wor den gehouden in het R.O.G.-gebouw. Om 10 uur worden de ouders van de militairen door de soldaten op de bin nenplaats en in de cantine verwel komd. Na een kopje koffie, zal de com mandant, majoor Kropf, om 10.50 uur een welkomstwoord spreken. Om 11 uur vindt een modelappel plaats, waar na van 11.1012 uur een mars door de stad wordt gehouden met tot slot een parade op het Waagplein. De hier ter stede welbekende band van II T.B uit Haarlem zal muzikale medewer'tjng verlenen. Om 12.30 uur zullen de ouders aan een koffiemaaltijd in het Gulden Vlies aanzitten, waarna van 14.15 tot 15.30 wapen-, sportlessen e.d. kunnen worden bijgewoond. Van 16 16.45 uur vraagt een zwemdemonstra- tie in de Overdekte de aandacht, welke gevolgd wordt door een warme maal tijd voor de ouders in het Gulden Vlies. Om 17.30 uur zal majoor Kropf afscheid nemen van de ouders. Pianoconcert' van Jan Couvée Dinsdag en Woensdagavond kwamen de leerlingen van de pianist Jan Cou vée op het podium van 't Gulden Vlies plaats nemen achter een prachtige Steinway-vleugel om de hun gestelde opgave in het openbaar uit te voeren. De leraar had gezorgd voor een uitste kende programma-keuze en de leerlin gen hebben lang niet zonder succes het groot aantal werken zo ongeveer vijftig tot uitvoering gebracht. Dat allen in pianistisch-technisch opzicht een goede vorming genoten, was ons reeds bekend en werd in deze twee avonden nog weer eens bevestigd. Dat er een grote verscheidenheid aan mu zikale waarden viel te constateren is te begrijpen, want niet een ieder is door de muzen even rijkelijk gezegend. De beginners, de meergevorderden en zelfs degenen te bespreken welke véél meer presteerden dan bijv. voor een pianodiploma L.O. wordt verlangd zou ons te uitvoerig doen zijn, daarom een keuze uit het gebodene, hetgeen niet wil zeggen, dat de niet genoemde stuk ken geen waardering verdienen. We willen dan memoreren enkele stukken welke een verantwoorde concertpres tatie niet ver uit de buurt bleven, n.l. Fantasie Impromtu en Berceuse van Chopin, Berceuse van Furina, Scherzo bes moll van Chopin, drie delen uit Grieg's Holberg suite (cum laude). Zeer muzikale indrukken kregen we vervolgens van: twee sonatine's van Lack, wals op. 69 van Chopin, Suite E- dur van Bach, Passepied van Debussy, enz. Deze avonden hebben weer eens dui delijk aangetoond de betekenis van het amateurisme en tot welke schone re sultaten een serieuse muziekbeoefe ning in vrije tijd kan leiden. Voor bei de avonden was er een goede belang stelling en dit is te verklaren, want er zit een interessante kant aan dergelij ke avonden, n.l. de vraag: „Wie komt er nu muzikaal met het meeste succes uit de bus?" Uit waardering voor de goede lessen, werden de heer Couvée namens de leerlingen enkelè boeken aangboden. Met voldoening hebben wij deze avonden bijgewoond, omdat hier serieus naar kunstzinnige prestaties wordt gestreefd niet alleen, maar ook worden bereikt. Het publiek liet het op beide avonden aan veel waardering niet ontbreken. Ms. Nederlands kampioenschap hoofdklasse kl. biljart libre Gisteren werden in Apeldoorn de wedstrijden om bovengenoemd kam pioenschap (waaraan twee Alkmaar- ders deelnamen) voortgezet. Maar voor de Alkmaarders was 't geen geluk kige dag. 's Middags verloor zowel Smit als Boendermaker en 's avonds verloor Smit opnieuw. Boendermaker behaalde zijn eerste overwinning en wel op de sterke speler v. Hinthum uit Oss. - De Rotterdammer Wuyts kwam op verrassende wijze naar voren. Hij won twee partijen met gemiddelden van 20.83 en 25.Sprenkeling verloor twee partjjen. v. Hinthem Wessels Scheffer Boendermaker Hanse Smit Wuyts Sprenkeling Hanse Sprenkeing Boendermaker v. Hinthem Wuyts Scheffer Wessels Smit 250 30 63 8.33 169 30 30 5.63 250 29 42 8.62 196 29 29 6.75 250 21 60 11.90 135 21 35 6.42 250 12 54 20.83 110 12 39 9.16 250 19 45 13.15 127 19 35 6.68 250 27 40 9.25 210 27 50 7.77 250 10 92 25.- 95 10 41 9.50 250 26 67 9.60 214 26 53 8.26 Verloting ten bate van de lighallen Naar wij vernemen, zal de trekking van de verloting ten bate van de lig hallen nog vóór St. Nicolaas plaats hebben. Deze verloting' is een waar succes geworden. AJle loten zijn grif verkocht en men had er zeker nog veel meer kunnen plaatsen. In de etalage van het herenkleding magazijn Van der Korst en Hovenier in de Langestraat zijn de tweehon derd, door de patiënten vervaardigde prijzen, uitgestald. Het is zeer goed te zien, dat aan de handenarbeid zeer grote zorg is besteed en sommige werkstukken munten uit door artisti citeit. Er is velerlei vlecht- en hand werk waarbij vooral de sierkussens uitblinken. Er is een fles, waarin scheepjes gebouwd zijn en er is een schilderstuk; te veel om op te noemen. Alle, met eenvoudige middelen ge maakte werkstukken, zijn hun plaats in de etalage waard. Muziekdirecteur P. Pranger overleden Een zeer bekend musicus, die in ons gewest directeur is geweest van vele muziek- en zangverenigingen en door wiens bezielende leiding deze vereni gingen op hoog muzikaal peil werden gebracht en op concoursen menigmaal prijzen behaalden, is overleden. Het is de heer P. Pranger, die op weg naar zijn woning in Noord-Scharwoude, onder Koedijk van zijn rijwiel is geval len. In het Centraal Ziekenhuis is hij kort na dit ongeval aan de gevolgen daarvan overleden. Zijn verdiensten werden erkend door het uitreiken van de erepenning der gemeente Lan- gedijk bij zijn 40-jarig jubileum ais directeur van „Excelsior" te Noord Scharwoude. In de brede schare van zijn bewon deraars zal van dit plotseling overlij den met grote deernis worden kennis genomen. De heer Pranger bereikte de leeftijd van 63 jaar. De begrafenis zal plaats vinden op Dinsdag 29 Nov. te 2.30 uur op de Algemene Begraafplaals te Noord Scharwoude. Verkeersongevallen Een luxe auto, die gistermiddag omstreeks kwart over vier door de Houttil in de richting van de Lange straat reed, raakte in het voorbijrijden een aan de rechterkant van de weg geparkeerde driewieler. Deze bak fiets, die geladen was met oud papier sloeg crm en kwam in aanraking met de winkelruit van een manufacturen winkel. De ruit, die drie bij drie meter groot is, werd totaal vernield. Omstreeks twaalf uur gistermid dag werd een wielrijder ,die van de Koningsweg kwam, aangereden door een bestelauto, die van de Paternos terstraat links af de eerstgenoemde straat wilde inrijden. Zowel de fiets als de bestelauto werden beschadigd, doch er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. KagerDe Wit 4—4 Elders in dit nummer kunt u lezen, hoe op 9 December drie leden uit één gezin in Bar- neveld in ondertrouw zullen gaan. Ook in onze provincie zijn merkwaardige familiegebeurte nissen, hoewel zeldzaam toch ook actueel. Donderdag 'trad de Hugo- Boys-spil, P. de Wit te Heerhu- gowaard, in het huwelijk. Hij had zijn levens-partner gevon den in mej. Tr Kager. Hoewel dit reeds een belangrijk feit is, is zeker vermeldenswaard, dat reeds 3 broers van de bruide gom en 3 zusters van de bruid met elkander de zelfde stap hebben gedaan. Het komt maar sporadisch voor, dat 4 broers hun levensgezellinnen zoeken in één en hut zelfde gezin. VVV I wint schaakwedstrijd Nat. wedstrijden in reddend van Hoogovens I Voor da eerste klas van de Noordhollandse Schaakbond speelde WV I uit Alkmaar tegen Hoogovens I uit Velsen. Na een spannende strijd wist VW met 71/» tegen 2Vs te winnen. t>. Appel Jr. verloor van J. Zoontjes, wat niet verwacht werd. De volgende vier spelers be haalden echter vier winstpunten voor Alkmaar, terwijl de laatste vijf borden nog 3tyi punt voor Alkmaar opleverde. Een mooi resultaat voor VVV. De gedetailleerde uitslag was (Hoogovens I— VW I): J. Zoontjes—D. Appel Jr. 1—0; P. Suiker—P. Seewald 0—1; Th. Spijker—P. Vree- l en 0—1; M. Soeteman—P. Hoekstra 0—1; G. Paardekooper—W. Kwak 0—1; J. Beentjes—E. G. Kayser Vs—Vs; B. Wulms-P. Deugd Vr; W. Steeman-C. Kieft 1/2-1/2; P. Zwart—Ir. G. F. Cool 0—1; Ir. E Peltzer— W. v. d. Vren 0-1. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN Zondag 27 November NOORD-SCHARWOUDE, av. 7 uur, ds. Schmidt. NIEUWE NIEDORP, 10 uur, ds. Appel. OUDKARSPEL, 10 uur, ds. Schmidt. zwemmen De nationale wedstrijden in reddend zwemmen, welke Zondag door de Alk- maarsche Reddingbrigade worden ge houden in de Alkmaarse Overdekte, beloven een succes te worden. Alle grote brigades uit het land hebben op deze belangrijke wedstrijden ingeschre ven, zodat er Zondag een felle strijd verwacht mag worden. Het programma vermeldt o.a. estafetten en persoonlijke nummers voor de senioren, maar ook voor de adspiranten zijn er nummers zoals vossenjacht en 25 m schoolslag, gevolgd door 25 meter enkelvoudige rugslag. Tevens ontbreekt de komische noot niet in het programma. Dit ge deelte wordt verzorgd door de Am sterdamse Reddingbrigade en omvat enige aardige pantomimes. Er zal deze middag veel op het gebied van reddend zwemmen te genieten vallen. Maandag schreven wij al dat Alc maria en Alkmaarse Boys er alles be halve gunstig voor staan. Beide clubs bezitten maar weinig punten méér dan de hekkensluiters van hun afdelingen en er is weinig voor nodig of èn Alcma ria èn Alkmaarse Boys hehoren tot de degradatiecandidaten. Zo ver behoeft bet echter niet te komen, want beide elftaiïen kunnen met enkele overwin ningen hun positie aanmerkelijk ver beteren. Alcmaria speelt Zondag een uitwed strijd tegen Zaandijk, dat ook al in de verdrukking zit. Als morgen gespeeld wordt als tegen Stormvogels is het zo goed als zeker dat de punten naar Alkmaar komen. Ook Alkmaarse Boys speelt niet tegen één van de sterkste cubs uit haar afdeling. Hollandia komt naar de Sportparklaan en dus kunnen ook deze Alkmaarders de volle winst behalen. Het ziet er naar uit dat RKAFC dit maal het kampioenschap van haar afde ling in de wacht wil slepen. De Wester - wegbewoners gaan met een gelijk aan tal punten als VVW aan de kop, doch zij hebben twee wedstrijden minder ge speeld. De uitwedtsrijd tegen St. Ge orge zal dan ook geen moeilijkheden op leveren. Randers heeft veertien da gen geleden een misstap gemaakt, doch staat nog altijd op een gunstige plaats in de kopgroep. Schellingwoude dat nog geen enkele wedstrijd won ontvangt Randers en wij zouden ons al sterk ver gissen als dit Randers geen twee winst punten opleverde. Tweede klasse Elinkwijk staat met drie winstpunten en een wedstrijd méér aan de kop van 2 A. De Domstadbewoners hebben mor gen een rustdag en kunnen dus rustig toezien wat de concurrenten, HVC en DWV, die elkaar in Amersfoort ontmoe ten, zullen uitrichten. De Spartaan be hoort ook nog tot de kopgroep en speelt •norgen een derby tegen AFC. Eén van de drie verliespunten die het ongeslagen OSV in deze competitie op haar creditzijde moest boeken danken de Oostzaners aan WA. In Amsterdam wordt morgen de re turnmatch gespeeld. Zal OSV op het WA-terrein haar Waterloo vinden? West-Frisia en Watergraafsmeer liggen op de loer om de eerste de beste fout van OSV af te straffen. West-Frisia zal haar thuiswedstrijd tegen TOG wel tot een goed einde brengen en het is niet waarschijnlijk dat Hercules Water graafsmeer in moeilijkheden zal bren gen. Derde klasse Ook 3 A bezit nog een ongeslagen lei der. Always Forward speelt een thuis wedstrijd tegen Zilvermeeuwen en zal dus wel ongeslagen blijven. Schagen gaat bij HRC op bezoek met weinig kans om met winst terug te keren. VICTORIA-THEATER „FIETSENDIEVEN" Het gegeven, van de Italiaanse film „Fietsendieven", die deze week in een tweetal bioscopen hier ter stede wordt vertoond, is in de grond van de zaak zó simpel, dat men net in enkele woor den kan samenvatten. Na twee jaar te hebben gestempeld, krijgt de vader van het gezin Ricci een betrekking als cpplakker van muurbiljetten bij de ge meente. Hij heeft geen fiets daar voor vereist maar zijn vrouw weet door inruiling van lakens bij de lom merd een fiets te bemachtigen. Het geluk schijnt in het gezin weer te ke ren, maar nauwelijks is vader Ricci aan het werk gegaan of zijn kostbare bezit: de fiets wordt gestolen. Vele speurtochten ernaar blijven vergeefs Ricci steelt dan een fiets om weer ui*, de nöod te geraken, maar de diefstal mislukt. Diep terneergeslagen gaan vader en de kleine Bruno terug naar huis, terug naar de ellende. De regisseur, de cameraman en de verzorger van het klankbeeld hebben van deze kleine geschiedenis een uiterst suggestieve film gemaakt. Van de eerste tot de laatste meters is de rolprent geheel in overeenstemming met de troosteloze gegevens, die het moet uitbeelden. Nauwelijks één maal valt een streep zonlicht in de dichtbebouwde wijk van deze grote Italiaanse stad, slechts eenmaal ook als vader met de fiets voor de eerste en enige keer naar zijn werk rijdt wordt het strak volgehouden eentonige geluiddécor, door enkele tonen, die de momentele vreugde in het hart van Ricci onderstrepen, verbroken. Als het doel van de makers van „Fietsendie ven" voor ogen heeft gestaan ons de sociale en psychische ellende van werkloosheid diep te doen voelen, ge lijk als een dringende waarschuw ..jg om dit spook met alles wat mogelijk is tégen te houden of terug te dringen, dan is men daarin volkomen geslaagd Het voorprogramma, in het Victoria- Theater althans, geeft naast het jour naal een saai filmpje over het vissen naar forellen in Ameika en een bui tengewoon goede Paramount „teken film" in techicolor. CINEMA AMERICAIN ERGENS IN EUROPA Het probleem van de ontheemde kin deren is er één van de grote zorgen kinderen van deze na-oorlogse tijd. Die kleine verstoten, paria's leven van roof en diefstal en worden opgejaagd en vertrapt. Van velen zijn de ouders ge storven, van anderen gedeporteerd, eoch allen kennen het ontzaglijke ge mis aan toewijding en liefde. In Cinema Amerieain draait deze week de film ..Ergens in Europa", die dit probleem behandelt en het rauw en triest aan de toeschouwer ontrolt. Een felle aan klacht tegen alle ouderen die bar rières opwerpen op de weg die de on gelukkigen voert uit deze totale tra giek. Vooraf het gebruikelijke nieuws en een filmpje over de Australische fauna. HARMON IE-TH EATER FIETSENDIEVEN Ook in dit theater draaide de film „Fietsendieven" met veel succes. In het voorprogramma trokken naast de twee interessante journaals bijzon der de aandacht een Amerikaanse Zwemfilm, zo mooi als wij nog zelden op het witte doek zagen, terwijl onze oude vriend Poppeye weer verscheen, thans in een gekleurde film en hij had weer veel succes. De Alkmaarse elftallen ALCMARIA VICTRIX: Af ink; Maasen, v. d. Lek; Wit, Helder man, Badenhuizen; Eriks, Schmidt, Untied, Eversteyn en De Buyzer. ALKM. BOYS: Kramer; Metselaar, Krul; Schaddenhorst, De Ley, A. Indri; Blok, Snijders, Admiraal, Van Dok en Knip. RANDERS: Vethaak; Klepper, v. d. Plas; Barbuio, van Sol, P. Teigeler; J. Teigeler, J. Stroet, v. d. Burg, Th. Bakker en Tem ming. R.K.A.F.C.: Popma; Stam, Hoeben; Verwer, N. Tijm, Kleibroek; P. Tijm, Pannekeet, C. Tijm, De Nijs en Heinis. ALKMAAR: Duiveman; Zwart, Snel; Bakker, Schoonhoven, De Jong; Groot, Roos, Van de Put ten, Norden en Van Baden. Een paar punten zijn voor DTS vol doende om uit de verdrukking te ko men maar of die in de uitwedstrijd te gen IVV behaald kunnen worden lijkt ons twijfelachtig. De belangrijkste wed strijd in deze afdeling is de ontmoeting tussen QSC en De Kennemers. Als de Beverwijkers in de running willen blijven zullen zij moeten winnen. In de afdeling van Alkmaarse Boys zijn nog steeds vier clubs ongeslagen Het zijn Velsen, DOG, Helder en OVVO. Het is dus wel moeilijk te zeggen hoe de wedstrijd VelsenHelder zal ein digen. DCG speelt een wedstrijd tegen DEM dat op eigen terrein niet voor de poes is. Van de vier ongeslagenen heeft OWO de beste kans haar record te handhaven daar de wedstrijd tegen KW geen al te zware opgave mag zijn. Clubs uit de omgeving Bergen heeft nog steeds kampioens kansen, maar dan zal de uitwedstrijd tegen Oudesluis gewonnen moeten worden. Schoorl gaat proberen haar po sitie via het sterke Watc-vn- is te ver beteren. Het zal voor de Duinkanters niet meevallen. Berdos ontvangt WW. Als deze Bergenaren de punten thuis houden hebben ook zij een kansje op de titel. HSV heeft een zware wedstrijd tegen WSV voor de boeg. De ploeg uit Heiloo zal niet alleen zich zelf een ge noegen doen door te winnen, maar ook CSV, dat morgen niet speelt. Zeevogels en Limmen ontmoeten elkaar voor de tweede maal. Evenals de eerste wed strijd kon het ook ditmaal wel eens een puf'—werdeling worden. Het was Donderdagavond feest in café „Het Schenner Wapen", want de Rundveefokvereniging herdacht haar veertig-jarig jubileum. Bijna honderd leden waren met hun dames opgeko men om dit feest te herdenken. Daarnaast waren velen aanwezig,' die met de Rundveefokkerij annex zijn. De voorzitter, de heer D. Kramer Glij- nis, heette de aanwezigen welkom en memoreerde in korte trekken het ont staan van de fokvereniging. Na afloop van het officiële gedeelte had het be stuur gemeend de leden een feestavond te moeten aanbieden. De herdenkingsrede werd hierna uit gesproken door de heer ir. L. de Vries, Rijksveeteeltconsulent voor Noord- Holland. Spreker bracht in herinne ring de totstandkoming van de georga niseerde rundveefokkerij, hoe voor 75 jaren het Ned. Rundveestamboek werd opgericht. In den beginne was dit stamboek niet veel meer dan een adresboek van fokkers die vee hadden aan te bieden voor export naar de U.S.A. In 1897 werden de eerste rund- veefokverenigingen in West-Friesland opgericht, n.l. te Hoogkarspel en Berkhout. In 1906, na de reorganisatie van het Ned. Rundveestamboek, werd ce belangstelling voor de veefokkerij groter. In 1909 nodigden enkele boeren uit de Schermeer dr. Schey te Hoorn uit een lezing te komen houden over „Nut en doel van de rundveefokkerij" Als gevolg hiervan werd hierna met aanvankelijk 9 leden de Rundveefok vereniging Stompetoren opgericht. Het testuur bestond uit de heren P. Kra mer Cz., W Groot Cz. en C Kramer Glijnis, terwijl als stierenhouder, de heer J. H. Bakker fungeerde. Voor 1 550 werd van W. Groot Cz. de stier David aangekocht. Hoewel men al spoedig voor deze stier een bod kreeg van f 1000 voor export naar Zuid- Afrika, meende men hierop niet in te moeten gaan maar bestemde deze stie: voor de fokkerij. Het dekgeld werd op f 0.50 bepaald. Als melkcontroleur werd aangesteld de heer C. Brugman c-p een jaarsalaris van f 50. Het duurde tot omstreeks 1930, voor een behoorlijk aantal leden tot de fokvereniging was toegetreden. Bij de herdenking van het derde eeuwfeest in 1933 kwam de Schermer met een behoorlijk aanta! geregistreerde dieren naar voren. In ce crisisjaren werd de toetreding van nieuwe leden ongunstig beïnvloed door de slechte zuivelprijzen. In de oorlogsjaren zien we allerwege een toenemende belangstelling voor de geregistreerde rundveefokkerij, zodat we thans kunnen zeggen dat ruim 50 procent van het vee in Noord-Holland op melkproductie wordt gecontroleerd. Vergelijken wij de resultaten van de fokvereniging Stompetoren met die van andere verenigingen, dan kunnen wij verschillende conclusies trekken. In 1947/48 zien wij dat de melkproductie te Stompetoren iets ligt beneden het gemiddelde van de aangesloten fokver- enigingen in Noord-Holland. De grote toetredding van nieuwe le den is hier niet vreemd aan. Bij de oudere leden zien wij, dat de lijsten van erkènde dieren een goed figuur slaan. De melkproductie ligt hier bo ven het gemiddelde. Bij de aankoop van stierenmateriaal is Stompetoren niet altijd gelukkig geweest. Een te groot aantal stieren werd gebruikt Soms kan een gelukkige koop van een goede fokstier de fokkerij zeer sterk beïnvloeden. De heer De Vries wees op de aankoop van Oldambtster Ade- ma te Blokker en Bertus op Kamper eiland. Door oprichting van de K.I. te Stompetoren krijgt men zeer zeker de beschikking over beter stierenmateri aal. Moge bij de herdenking van het halve eeuwfeest over tien jaren de re sultaten hiervan in de Schermer en omgeving zichtbaar zijn. Woensdagavond kwam de Grafter gemeenteraad in een voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van bur gemeester Dalenberg. De voorzitter deelde mede, dat aan de gemeente-architect was opgedra gen, de kuilen in de straat te West- Graftdijk te laten voorzien. Tevens dat de sloot achter het dorp op West is opgeknapt en dat een drijfbalk zal worden gemeerd bij de ingang van de sloot, zodat een weder vol drijven zal worden voorkomen. Er zal op worden toegezien, dat geen vuil in de sloot wordt geworpen. Medegedeeld werd, dat een plan voor uitbreiding van de begraafplaats te Graft in bewerking is. Met de Bank voor Ned. Gemeente zal een rekening-courant-overeen komst worden aangegaan tot een be drag van f 5000. Van de kerkvoogdij der NJH. gemeen te Graft was een verzoek binnengeko men of toekenning van een subsidie t.b.v. de restauratie van het kerkge bouw. Daar een kerk voor het aanzien van het dorp absoluut noodzakelijk is en het bij het niet verlenen van subsidie vrijwel zeker is, dat het bestaande kerkgebouw zal moeten worden afge broken, stelden B. en W. voor de ge vraagde subsidie, tot een maximum van 6 pet van de bouwkosten (f 150000), zijnde f 9000 te verlenen. Hieraan wilden B. en W. echter de voorwaarde verbinden, dat het sedert 12 November 1861 tussen de gemeente en het kerkbestuur bestaande con tract, waardoor de gemeente ver plicht is jaarlijks een bedrag van f 60 te betalen in het onderhoud van de voormuur, onmiddellijk komt te ver vallen, en te bepalen, dat het hele kerkgebouw in eigendom en mits dien ook in onderhoud komt van het kerkbestuur. De gemeente moet echter de eigendom van een eventueel aan te brengen uurwerk (compleet) en luidklok behouden. De heer Houtkoper deelde in eerste instantie mede, dat hij er niet voor was de gevraagde subsidie te ver lenen daar het niet verantwoord is een dergelijk groot bedrag uit te geven voor een kerk, waar weinig mensen inkwamen. Nadat verschillende raadsleden de noodzaak om te komen tot de verbou wing van de bestaande kerk hadden bepleit, werd met algemene stemmen besloten de gevraagde subsidie te ver lenen, met handhaving van de door B en W. voorgestelde voorwaarde. Op verzoek van de heer H. Blaauw zal de erfpachtsacte, betreffende per ceel no 1 te Noordeinde, worden ver lengd. Een verzoek van de kerkvoogdij van de N-H. gemeente te Oost-Graftdijk om t.b.v. de grondige restauratie van haar kerkgebouw, een subsidie te ont vangen, tot een bedrag van f 100 ge durende 20 jaren, werd eveneens toe gekend. Ook hieraan werd een voor waarde verbonden. Sedert 31 Decmbei 1865 bestaat tussen de gemeente en het kerkbestuur een contract, waar door de gemeente verplicht is jaar lijks een bedrag van f 35 te betalen voor het onderhoud van de toren en de voormuur. Dit contract zal bij aanvaarding van de bijdrage onmiddellijk komen te vervallen. De bepaling, dat het uur werk en eventueel aan te brengen luidklok eigendom van de gemeente moet blijven, zal ook hier worden toe gevoegd. De raad kon zich met dit voorstel verenigen. Zoals gebruikelijk bracht de rond vraag verschillende klachten over kuilen in straten en enkele euvels be treffende lichtpunten naar voren. De voorzitter zegde toe een onderzoek in te stellen. Een luid applaus volgde op deze goed gedocumenteerde herdenkings rede. Het wel en wee der vereniging De secretaris, de heer E. Dz. Govers, liet in rijm het wel en wee van Stom- petorens fokvereniging de revue pas seren. Jarenlang is deze vereniging gedragen door het volgende bestuur: S. Kalverboer, E. Dz. Govers, wijlen C. Kramer Glijnis en J. H. Bakker. Een hartelijk woord van dank werd ge bracht aan de stamboekhouder de heer P. de Geus, die reeds 21 jaren aan de fokvereniging is verbonden en aan de cud-monsternemer de heer W..Bas, die meer als 25 jaren als monsternemer fungeerde. Tot slot sprak de heer Go vers de wens uit dat de Zuivelfa briek Neerlandia binnen vijf jaren vrij zou zijn van tbc onder het rundvee. Nadat de voorzitter, de heer S. Kal verboer, nog dank gebracht had voor het meer dan 30 jaren geheel belange loos beheren van de financiën, werd gelegenheid gegeven tot het feliciteren van de jubilerende vereniging. Tal van sprekers De heer C. Laan te Berkhout, voor zitter van de Provinciale bond van Rundveefokverenigingen, sprak woor den van waardering voor het werk door het bestuur verricht. Aan de heer H. J. Bruyn werd een medaille over handigd, door hem bij de herfstkeuring met zijn fokkersgroep gewonnen. De heer M. J. Blauw, voorzitter van de fokvereniging Heerhugowaard, wees op de goede verhouding tussen beide fokverenigingen en bood de voorzitter een fraaie voorzittershamer aan. De heer P. Bruin sprak een hartelijk woord namens de vereniging Graft en omstreken; de heer Hogetoren namens de Beemster' fokvereniging. Namens de Prov. Commissie tot bevordering van de rundveefokkerij in Noord-Holland sprak de heer Wijbr. v. d. Oord te Bar- singerhorn. Spreker schetste op humo ristische wijze de verhouding van de fokvereniging Stompetoren tot de bond. Namens het .hoofdbestuur van de Holl. Mij. van Landbouw bracht de heer P. Schermerhorn Tz. de vereniging hulde voor wat deze voor de boerenstand heeft gedaan. Spreker bracht in herin nering hoeveel de Holl. Mij. v. Land bouw voor het tot stand komen van de georganiseerde fokkerij heeft gedaan. Burgemeester Posch bracht de ge schiedenis van de fokkerij in de Scher- me± van de laatste honderd jaren naar voren. Dank bracht hij aan de heer P. de Geus voor zijn opbouwend werk. De voorzitter van de N.V. Zuivel fabriek Neerlandia, de heer C. Groot Wz., herinnerde aan de goede verhou ding en samenwerking tussen beide or ganisaties. De heer P. de Geus bracht namens het personeel woorde- van dank voor de genomen sociale voorzieningen voor het personeel. Vele gelukwensen gingen vergezeld van fraaie bloemstukken, zodat het be stuur met recht „in de bloemetjes werd gezet." De heer Rempt, directeur van de prov. Gezondheidsdienst voor Dieren in Noord-Holland sloot de rij der sprekers. Veel heeft spreker vergaderd met fok kers uit de Schermer in verband met de stichting van de K.I. Moge ook deze vereniging het hare er toe bijdragen opdat de fokvereniging een tijdperk van grote bloei tegemoet zal gaan. Een cabaretprogramma De voorzitter dankte de sprekers en kondigde daarna het vrolijke gedeelte van de avond aan. Door het gezelschap Fred Fagel werd in een vlot tempo de cabaret-revue „Geef ze de ruimte" ten tonele gebracht. Prima cabaret; goede muziek van Cas Oosthoek. Het publiek genoot van deze goed georganiseerde avond. Men bleef nog geruime tij ct bijeen terwijl Gerrit van Twuyver met zijr band zorgde voor een goed stukje muziek. -f In Den Helder wórdt de verwach ting pekoesterd, dat het bouwvolume voor 1949 alsnog tot 812 woningen zal worden opgevoerd. In de gemeenteraad van Berkhout is gesproken over de opheffing van de buslijn HoornDe Kaag, waardoor een gedeelte dier gemeente is geïsoleerd. Ve Andijk zal vanmiddag de onthulling en overdracht plaats hebben van een monument, zijnde een geschenk van de meer dan 300 onderduikers die tijdens de bezetting aldaar een veilig onderko men hebben gevonden. In Enkhuizen zal een Rode Kruis- Transportcolonne worden opgericht. Te Castricum is de aanleg van een R.K. Sportveld aanbesteed. De laagste inschrijfsom was 89.600. Het St. Antonius Ziekenhuis te IJmuiden-Oost wordt verbouwd en daardoor met 30 bedden uitgebreid. Wegens slechte bedrijfsresultaten is te IJmuiden de grote trawler „Schoorl" IJm. 39 opge legd. In het jaarverslag van de Econo misch Technische Dienst voor Noord- Holland wordt geconstateerd, dat het Prov. Waterleidingbedrijf meer tot taak heeft het platteland van goed wa ter te voorzien dan de behoefte der in dustriële grootgebruikers te dekken. V T% Edam is een Amsterdammer, die op een rijdende tram wilde springen, door hgt volgrijtuig gegrepen, 's Mans arm werd verbrijzeld. MINISTERS VAN SCHAIK EN STIKKER VERTREKKEN VANDAAG Naar wij verhemen is net vertrek van de ministers Van Schaik en Stik ker naar Indonesië thans definitief be paald op heden, Zaterdagavond.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5