Heiloo s vroedschap neemt begroting onder de loupe Vergadering zonder haken en ogen Leden uiten hun wensen Heer-Hugowaard tgmond aan Zee Hef leven der bijen WRINGERS Tuinbouwschool te Obdam komt tegenover het gemeentehuis Gemeenteraad maakt zijn eigen besluit ongedaan De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom Koorvereniging Bergen dertig jaar Lofwaardig Bach-concert als feestgave Broek op Langendijk Heer-Hugowaard W armenhuizen Raadsvergadering St. Pancras ZATERDAG 36 NOVEMBER 1949 Gisteravond heeft de raad der gemeente Heiloo, iü vergadering bijeen onder lorzitterschap van burgemeester J. Kalff, de begroting voor het jaar 1950 ouder de lonpe genomen. Bij de algemene beschouwingen hebben ver schillende raadsleden het woord gevoerd, doch het bleek niet nodig, de gehele begroting, die sluitend is, punt voor punt te behandelen. Wat de gewone dienst betreft, geeft de gemeentebegroting in inkomsten en uitgaven een bedrag van 607.888,03 aan, voor de kapitaaldienst sluit zij met een bedrag van 987.034,78. Alvorens over te gaan tot de behandeling van de, twaalf punten tellende agen da, sprak de voorzitter een woord van gelukwens uit aan het adres van de heer Hageman, die dezer dagen zijn zilveren bruiloft vierde en hoewel de heer Kraakman niet ter vergadering aanwezig was, feliciteerde spreker deze met het feit, dat hij gedurende dertig jaar voorzitter van de Katholieke bouw vakarbeidersbond is. behoeft te kosten en dat het toch wel erg prettig en nuttig zou zijn, er één t? bezitten. Spr. vreesde dat het bouw volume voor 1950 niet erg groot zou zijn. Inderdaad behoort volgens politie verordening het geven van straatnamen tot de taak van B. en W. Om dit te ver anderen zou dus de politieverordening gewijzigd moeten worden. Tot de heer Olivier zeide spr., dat er nog geer gymnastieklokalen mogen worden ge bouwd. Als dit eenmaal wel mag, zal Heiloo met een uitgewerkt plan voor de dag komen. Bouwwerken tot 10.000 mogen zonder vergunning wor den uitgevoerd. De muur om het kerk hof echter kon op bevel van de minis ter niet worden afgebouwd en hieraan ir niets te veranderen. De kwestie van de begraafplaats heeft de aandacht, zo zeide spr., tot de beer Greeuw. En wat de snelheidsbor den betreft, Provinciale Staten stellen een „kom" vast. Dit is echter tot nu toe nog niet gebeurd. De gemeente zal nu borden plaatsen. Misschien zullen de Staten daarin aanleiding zien, hun me ning kenbaar te maken, waardoor de kwestie meteen zal zijn opgelost. Vol gens de officier van Justitie te Alkmaar loopt de „kom" van Limmen tot Alk maar toe, döch dat is in de practijk on houdbaar. De heer Van Nek toonde zich met dat antwoord tevreden. Burgemeester Kalff maakte hier van de gelegenheid gebruik, mede te delen, dal juist twee dagen tevoren bericht was ontvangen, dat Heioo een school van vier lokalen zal mogen bouwen, omdat in Bergen en Oudorp dit volume overblijft. Tot de heer Groot zeide spr. tenslotte, dat Heiloo niet alleen kan gaan herclassificeren. Dit is een aange legenheid van het Rijk. Nadere besprekingen. In tweede instantie suggereerde de heer Hageman (KVP) een strook tuin grond te reserveren voor de gedupeer den en de heer Bolten (KVP) adviseer de tot herziening van de kledingtoeslag. Op de begroting is een post uitgetrok ken voor subsidie aan de KAB, die de gelden wenst te bestemmen voor een ontwikkelingscursus. Daarmede waren de heren Th. Groot (CPN) en Olivier (Arb.) het niet eens. Toen de heer Oli vier het punt in stemming wilde bren gen, kreeg hij de steun van de heren Th Groot en de Vries. Bij stemming b'eken de stemmen 7 tegen 7 te staken, zodat in de volgende vergadering op nieuw gestemd zal moeten worden Een gedachtenwisseling ontstond over de vraag of het juist is, dat de Katholieke advinders een subsidie vragen. Weth. Rus haalde een voorbeeld aan van het Witte Kruis, dat eigener beweging heeft gezegd, geen steun nodig te hebben, terwijl het Wit-Gele Kruis 750 subsi die toucheert. Spr. brak een lans voor de neutrale kleuterschool, die subsidie nodig heeft, doch er niet om vraagt. Uit hcofde van dit alles verklaarde weth. Rus zich tegen het geven van subsidies links en rechts. Zowel de heer Robert (KVP) als wethouder Schuijt pleitte voor subsidie, waarbij de laatste op merkte, dat het Rijk een en ander aan beveelt en hij zich dus in goed gezel schap bevindt. Burgemeester Kalff zei- Bjj de algemene beschouwingen over de begroting kreeg allereerst de heer Bollen (KVP) het woord, die herinne ringen opriep aan de schooltijd en sprak van voldoende en onvoldoende cijfers. Voor verschillende punten van de begroting wenste spr. voldoenden te geven, zoals voor de aanleg van riole ring, voor school- en woningbouw en hij zwaaide een woord van lof toe aan bet gehele gemeentepersoneel. De heer Bolten zag liever geld be steed voor woningbouw dan bijvoor beeld voor een zwembad en vestigde speciaal de aandacht op het onttrekken van grond voor straten en huizen aan het land- en tuinbouw-areaal. Spreker vroeg zich af, of het niet mogelijk zou zijn, de gedupeerden een vergoeding te geven in de vorm van een ander stuk grond, indien mogelijk met inschake ling van de betreffende commissie te Haarlem. Voorts hoopte de heer Bolten, dat de verdeling van het bouwvolume in 1950 even bevredigend zou verlopen als dit nu het geval was. Tot besluit van zijn betoog vroeg spr. of het geven van nieuwe straatnamen niet tot de taak van de raad behoorde. De heer Olivier (Arb.) vond, dat men niet naar het verleden diende te zien, temeer, daar deze raad eerst kort in zijn nieuwe samenstelling werkzaam is. Spr. zag de kans, in deze vergade ring wat verder te grijpen dan de op pervlakte. Hoewel de begroting sluitend is, bestaat er toch reden tot bedacht zaamheid. Als wij aldus spr., met voor steller komen, die geld kosten, zal men dienen te bedenken, dat ook de boer moet blijven ploegen Het algemeen be lang staat voorop In dit verband wees de heer Olivier op de post voor de brandkranen. Daarvan dienen er méér te komen. Sprekende over de grote din gen, die gedaan kunnen worden zeide spr., dat er nu een nieuwe school zal komen, maar, zo vroeg hij zich af, waar fcliift het gvmnastieklokaal? Hoe staat het met het nieuwe postkantoor, met het plan-Centrum? Voorts roerde de heer Olivier de muur rond het kerkhof aaren stelde de vraag: Wat wil men met Heiloo? Hogere colleges hebban uitgemaakt, dat Heiloo woonoord zal zijr, en dat er geen industrieën zullen komen. Ook deze spieker roerde in dit verband de schadeloosstelling aan tuin ders en landbouwers aan. De bouwver enigingen moeten volume krijgen, er moet gedacht worden aan een Dorps huis, aan het verruimen van woongele genheid. Dit noemde spr. belangrijker dan bijv. een slijtvergunning. Een goed ingericht tehuis van ouden van dagen was een ander punt. waarop spr. de aan dacht wilde vestigen. Het gaat erom, om licht in de huisgezinnen te brengen Dit is belangrijker dan een lichtpuntje meer hier of daar in de gemeente. Wij, aldus spr., gaan zeer ver. Doch niet tot elke prijs. Wij wensen met behoud van onze principes gezamenlijk alles te be handelen in het belang van Heiloo. De heer De Vries (Arb.) hoopte, dat de commissie voor Sociale Zaken zich door ingeschakeld te worden, zo goed mogelijk zal kunnen ontplooien. De heer Greeuw (Arbwees in een lange lijst op verschillende punten, die wat wegverbetering betrof, onder de aandacht dienen te worden gehouden. Zo vroeg spr of er niet wat meer contact diende te zijn tussen de ver schillende diensten om te voorkomen, dat een weg, na opgebroken te zijn voor riolering, later weer overhoop werd gehaald om er een kabel in te leggen, Zou het, aldus de heer Greeuw, geen aanbeveling verdienen, de ULO-school telefoon te geven? Spr. adviseerde, niet te veel vast te houden aan de onderne mersbelasting, die de begroting een duw in .de richting van sluitend" heeft ge geven. Deze belasting is zeer onbillijk voor de zakenman en verbetering is dan ook reeds toegezegd van de zijde van de minister. Tot besluit van zijn betoog informeerde spr. of het niet mogelijk was. de begraafplaats van een tweede uitgang te voorzien, zodat de stoeten minder overlast van de schooljeugd en verkeer zouden ondervinden. De heer Van Nek (VVD) wilde de vestiging van industrie bevorderd zien, desnoods tegen de mening van „hoger hand" in. Ook zou spr gaarne maxi mum-snelheidborden zien geplaatst Er wordt in de kom van het dorp veel te snel gereden. De heer Th. Groot (CPN) vroeg zich at. hoe hei stond met de herclassificatie der gemeente en in verband daarmee met de salarissen van het personeel De tceslag aan armlastigen moet verhoogd worden evenals de brandstoftoeslag, jlie elk jaar op 1 Dec. ingaat en 1.— oer Week bedraagt. Het badhuis moet uit gebreid worden Er moeten meer wo ningen komen. Via een lange rede. ge durende welke de voorzitter spr vroeg zich tot de zaak te bepalen, trachtte de heer Groot het verband tussen de Ame rikaanse kapitalisten en Heiloo's be groting aan te tonen. Spr besloot met tt zeggen, dat hij zich met de begroting zoals deze nu was ingediend wel kon Verenigen. De burgemeester antwoordt. Burgemeester Kalff beantwoordde de verschillende sprekers en wees erop dat de bouw van een zwembad niet veel de het met de heer Rus eens te zijn. Als subsidies te gemakkelijk verstrekt wor den, komt straks iedere vereniging aan kloppen. De heer Olivier stipte de be doeling van Baden Powell aan, die wil de, dat de padvinders zichzelf zouden helpen, waar zij maar konden, welke opmerking de voorzitter de belangrijk ste van alle noemde. Nadat de heer De Vries op een overeenkomstige vereni ging nJ. de AJC had gewezen, die ook ii. ruime mate zelfwerkzaamheid had gedemonstreerd, werd het punt in stemming gebracht en met negen tegen vijf stemmen verworpen. Ergo zal er geen subsidie verstrekt worden aan de katholieke padvinderij. Overige agendapunten. Enkele ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, waar onder zich bevond een toelichting van het bestuur der woningbouwvereniging „De Vrije Haard" op enkele adressen inzake toepassing der woonruimtewet. Bij dit punt bracht de heer Olivier dank aan B. en W. voor de „afstraffing" die hier was toegediend, toen bleek, dat er s.echts sprake was van ongemotiveerd leclameren. Een schrijven van de eige naar van de noodschool aan de Wester- weg, de heer Smit, werd op voorstel van de heer Robert aangehouden tot de volgende vergadering. De heer Bolten vroeg bij dit punt, of het juist was, dat de heer Smit zich reeds eerder tot de raad wendde. De voorzitter antwoordde, dat dit zeker niet het geval was, daar hij er anders van zou hebben geweten. Commissie woonruimte. In de commissie van advies inzake de toepassing der woonruimtewet werden met algemene stemmen gekozen de he ren Ilareman, Sengers, De Koekoek, Muntjewerf en mr. Dumbar. De laatste twee heren nemen de plaatsen in van de heren Bosscher en Glas, die niet voor een herbenoeming in aanmerking wensten te komen. Enige discussie ontstond over een voorstel van B. en W. tot herziening van de winkelsluitingswet. Voorgesteld werd dat alle winkels op Kermiszon- aag geopend mogen zijn van negen uur des voormiddags tot twaalf uur des nachts. Dit stuitte op verzet van de heer H Groot (KVP), die het uur van open stelling op vier uur in de middag wil de stellen hierin gesteund door de heer Robert. De burgemeester wees er op, dat dit deel van de verordening reeds bestond. De heer Vahl (CH) wenste de Zondags rust beveiligd te zien en stelde voor, met steun van de heer De Vries een ab soluut verbod, op Zondag welke winkel dan ook open te stellen. Het voorstel- Groot met steun van de heren Bolten en Robert werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarbij de heer Vahl geacht werd te hebben tegenge stemd. Vier uur is dus het uur, waarop op Kermiszondag de winkels zullen mo gen openen. Nadat nog enkele kleinere agendapunten, voornamelijk betrekking hebbende op aankoop van percelen grond kwam nog even een voorstel van de heren Robert, H. Groot en Greeuw ter sprake, betrekking hebbende op de kermis. Dit punt werd echter tot de vol gende vergadering aangehouden. GESLAAGD Aan de Gem. Universiteit te A'dam is geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak schei kunde) de heer J. Gootjes te Heer- Hugowaard. KERNCLUB ORGANISEERDE SUCCESVOLLE AVOND De Kernclub der LTB organiseerde een propoganda-avond. De avond werd ingezet met enkele nummertjes van het Heerhugowaards dubbelmannen- kwartet, dat ook na de pauze enkele liedjes naar voren bracht. Rector Kraakman sprak over de katholieke actie. De K.A. is geenszins een over koepelingscomité van reeds lang be staande verenigingen en ook niet een groepje godsdienstige postboden van de pastorie, neendit alles ligt ver beneden het streven der K.A. Natuur lijk zij spannen zich in voor de kerk, maar het juiste streven is het verlich ten van de kerkelijke huishouding, het verlichten van de moeilijke zorgen der kerkelijke herarchie. In korte en duide lijke trekken werd voorts het geeste lijke interieur der K.A. behandeld. Het was een buitengewoon leerzame uiteenzetting, zoals de heer Keuss ook in zijn dankwoord opmerkte. Na een korte pauze werd er gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen en ook hiervan wist menigeen te profite- Het Departement E gmond der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen organiseerde Woensdag in het oud- katholiek verenigingsgebouw een avond, waarop de heer IJ. Stienstra uit Leeuwarden een causerie hield over „Het leven en werken der bijen" Aan de hand van lantaarnplaatjes gaf hij een beschouwing over het leven der bijen in de korf. Interessant was hetgeen de heer Stienstra vertelde over het geweldige oriënteringsvermogen der bijen, die altijd de korf weten terug te vinden en elkaar aanwijzing geven waar nectar te vinden is. Niet honing, zo als velen denken, maar nectar, die uit de bloemen gehaald wordt en waar van de bijen honing produceren. Na de pauze wees de heer Stienstra er op, dat het nut van de bijen niet voornamelijk schuilt in de honingpro- o'uctie, die voor ons land 1 a 1% mil- lioen kg bedraagt, maar in de be vruchting der planten, waarin de bijen een zeer groot aandeel hebben Verwonderlijk daarbij is, dat de bijen dezelfde soort planten bevruchten, want zij blijven b.v. op het koolzaad en gaan niet op andere planten over. Tot slot vertelde spreker nog e.e.a over het organisme van de bij, dat zo ingewikkeld is, dat hij daarover al leen wel uren zou kunnen spreken. De Egmonden ID. O.S. I 5,5-4,5 De tweede competitie-wedstrijd voor de N.- Follandse Schaakbond is voor het eerste tiental van De Egmonden I gunstig verloper Het ging otó de voorlopige bezetting van de eer ste plaats in afdeling 3 D. Er werd fel ee streden. De spanning bles' er tot aan I 1 einde in. Eindelijk met de zege aan het vierde bord stelden De Egmonden hun overwinning veilig. De Dos-spelers, die enige invallers in hun gelederen hadden, betoonden zich spor tiever verli'i-sers. De uitslagen zijn; J. de Waal—J. Kooij 1—0; A. van Egmond—A. Nijman */2^/g; A. Heere R. van Wezop 0—1; A. Holtes—A. Burgert 1—0; J. van Don—K. Brinkhof 1—0; J. Koop man—J. Slikker 1—0; J. Zijp—S. de Boer 1—0; H. Franse—M. Pranger 0—1; G, a. d. Brinke P. Obdam 0—1; C. Blok—L. Godijn 0—1. De Egmonden speelden aan de oneven bor-v dén met wit. Zaadmarki 62 Telefoon 5371 AL KM AA R Onder voorzitterschap van burge meester J. de Boer Wz. kwam de vol tallige raad der gemeente Obdam in spoedvergadering bijeen. In de raads vergadering van 11 dezer was beslo ten een nieuwe r.k. lagere tuinbouw school te stichten met onderwijzers woning. Als plaats waar deze gebou wen zouden worden gevestigd, werd een perceel in het uitbreidingsplan aangewezen. De heren De Haan en De Wijs stemden tegen. Zij gaven de voor keur aan bebouwing van het terrein tegenover het gemeentehuis, het terrein dat door de brand in de jongste zomer is vrij gekomen. Naar aanleiding van deze beslissing, was de heer Laan, hoofd der plaatselij ke r.k. lagere tuinbouwschool, in het geweer gekomen en had zijn stem bij verschillende raadsledei laten horen. Hij had thans een schrijven aan de raad gezonden, dat door de spoed waar mede dit punt behandeld diende te worden, nog niet onder ogen van B. en W. was geweest. In dit schrijven van de heer Laan werden verschillende be zwaren geuit tegen de bouw in het uitbreidingsplan. Zo zou o.m. de tuin voor proeven en demonstrati.es zeer on gunstig liggen; de school zou in zekere zin achteraf komen te staan, wat ge zien er leerlingen uit twaalf omliggen de gemeenten komen, een ongunstige uitwerking moest hebben; de schooi zou in een drukke woonbuurt komen, hetgeen de onontbeerlijke rust, beno digd bij het les geven niet te stade zou komen. Tenslotte gaf de inzender voor keur voor de bouw aan de hoofdstraat op het z.g. brand-terrein. De voorzitter Lichtte toe dat de ge meente op 23 dezer 6000 m3 bouw volume heeft toegewezen gekregen, echter onder de uitdrukkelijke voor waarde dat de tekeningen van de ob jecten uiterlijk 30 November door Haarlem moeten zijn goedgekeurd. Vandaar de spoedvergadering. Voorts deelde hij als zijn zienswijze mede, dat de proeftuin in het uitbreidingsplan wel degelijk geschikt gemaakt kan worden door omplanting met elzen. Wethouders Dekker had veronder steld, dat anderen en meerderen dan de heer Laan een verzoekschrift hadden ingediend.- Naar sprekers mening had de heer Laan zijn bezwaren eerder naar voren moeten brengen. Spreker had er bezwaar tegen om op het verzoek schrift van één persoon het raadsbesluit te wijzigen. Ook had hij er ernstige be zwaren tegen dat wanneer de tuin bouwschool op het z.g. brand-terrein zou worden gebouwd, dat nabij een drukke openbare weg zou zijn en een drukke garage is gelegen, terwijl daarentegen bij bouw in het uitbrei dingsplan een veel grotere rust ver wacht kan worden, wat bevorderlijk is voor de studie. Spreker vond het ter rein voor het gemeentehuis zeer mooi voor het aken van een plantsoen, het plaatsen van 'n muziektent en 't houden van festiviteiten. Bovendien is het ook bijzonder geschikt voor parkeerterrein Resumerende zeide spreker dat „onze nazaten er knap beroerdigheid van zouden kunnen hebben als de school hier gebouwd zou worden". Tenslotte wees wethouder Dekker er nog op dat elders, b.v. te Hoorn, de tuinbouwschool ook uit het centrum der gemeente ligt en dat het rumoer, door de heer Laan verondersteld, van de paar gezinnen in het uitbreidingsplan niet noemenswaard zou zijn. De heer de Wijs wilde kort zijn. In de laatst gehouden vergadering was hij reeds voor het stichten der school op het brand-terrein, waar de school een sieraad voor het dorp zou zijn. De heer Mak stemde destijds vóór het uitbreidingsplan, echter onder de mededeling dat hij als vertegenwoordi ger van Spierdijk de plaatselijke situa tie te Obdam niet zo goed kon beoor delen. Na de toelichtingen, die hij sindsdien ontvangen heeft, is zijn in zicht echter gewijzigd en zo zou hij thans voor het brand-terrein zijn, te meer waar hier ook een natuurlijke luwte voor de tuin aanwezig is. Ook moet men de heer Laan voor de tuin- bouwvorlichting bij de hand hebben en niet op een afgelegen plaats moeten zoeken. De heer de Boer hebben de motie ven van de heer Laan niet kunnen over tuigen. Hij achtte het een slag voor het prestige van de raad zo men op het raadsbesluit zou terugkomen Nadat ook de heren Putter, Hensel- mans en de Haan nog het woord had den gevoerd, waarbij tot zekere hoogte in herhaling van voorgaande sprekers werd getreden, werd tot stemming overgegaan De heren de Haan. Putter, de Wijs en Mak stemden vóór bebou wing van het terrein voor het gemeen tehuis en de heren de Boer, Hensel- mans en Dekker voor de bebouwing van het uitbreidingsplan. Alzo zal de nieuwe school met onderwiizerswoninp op het terrein voor het gemeentehuis geplaatst worden, in tegenstelling met raadbesluit van 11 dezer toen aan het uitbreidingsplan de voorkeur werd ge geven. Voorts kwam het nunt aan de orde om de onderwijzerswoning al of niet met de school verhonden, te bou wen De voorzitter zeide. dat de wo ning ongeveer 390 m3 volume zal kun nen verkriigen Dit volume is voor de tegenwoordige functionaris voldoende, doch kan voor een opvolger niet vol doende ziin Zou de woning aan de school op dit volume worden gebouwd dan zou nimmer vergroting kunnen Dlaats vinden, wat wel het geval is als de woning los van de school wordt ge bouwd. Momenteel kan geen groter bouwvolume worden verstrekt. Beslo ten werd de woning los van de school te projecteren. 28. „We kunnen Pim niet in de steek laten", roept Pom dan heldhaftig uit. .We moeten hem redden, vóór het te iaat is!" Pam is het er volkomen mee eens en op een draf rennen zij achter Pim aan. Maar als Pim op de wals vijst, begint er iets bij hen te dagen .Kijk, zien jullie die wals daar?' legt Pim uit. „Ale we die nu over de broe- Ken heen en weer mollen zijn we zo klaar en zijn alle broeken in één keer geperst! We behoeven ze dan alleen nog op te stapelen en tegen te bren gen Endaarna kunnen we gaan slapen!" Pom en Pam knikken met verheugde gezichten Hoe eerder ze kunnen gaan slapen, des te liever is het hun. En weldra zijn de drie broer tjes bezig om alle broeken netjes twee aan twee op een rij te leggen, terwijl Pim hijgend en sjouwend aan de wals trekt. 25 November 1919 werd opgericht het Berger a Capella Koor. 24 Nov. 1949 vierde dit koor, thans onder de naam van „Koorvereniging Bergen" zijn dertigjarig bestaan, 's Namiddags hield het bestuur in De Rustende Jager een druk bezochte receptie, waar de Be schermheer, 't Gemeentebestuur, bestu ren van vele verenigingen en tal van anderen het jubilerende koor kwamen complimenteren. Uit de vele bloem stukken en redevoeringen bleek wel zeer duidelijk, dat de dertigjarige ziel) een vooraanstaande plaats heeft weten te verwerven in het culturele leven te Bergen. Burgemeester Dr. W. Huygens open de de rij sprekers met de jubilerende vereniging te complimenteren namens oe gemeente Bergen, die zich geluk kig mag prijzen met zo'n vereniging De heer P. Blankendaal, voorzitter van Bergens Harmonie, noemde het een gebeurtenis van grote betekenis het dertigjarig bestaan van een zang vereniging te kunnen vieren. De heer Lek, lid vanaf de oprichting en vele jaren voorzitter, memoreerde in korte trekken het ontstaan en ver dere ontwikkeling van het koor. Mevr. Hamilton of Silverton Hili bood gelukwensen aan namens het Motet en Madrigaal Vrouwenkoor te Bergen. De voorzitter van de Koninklijke Bond van Gem. Zangverenigingen in Nederland, de heer C. Overbeek uit Haarlem, voerde het woord namens het Hoofdbestuur v. d. Bond. Spreker wees er op, dat geen enkel land zo veel presteert op koorgebied. Wat hier tot stand was gebracht, strekte Nederland tot eer en roem. De 90-jarige beschermheer, de be jaarde oud-burgemeester J. v. Reenen. wenste zijn beschermelinge geluk met het bereiken van haar dertigste levensjaar en hoopte, dat nog vele jaren van geluk en voorspoed zouden mogen volgen. Hij verraste de jarige niet een enveloppe met inhoud. De heer J. Broersma, voorzitter van Bergens Mannenkoor, sloot de rij Bergens Mannenkoor, dat grote waar dering koesterde voor wat de zuster vereniging in de afgelopen 30 jaren had gepresteerd, wenste haar ook voor de toekomst alles goeds. De voorzitter, de heer G. de Groot, dankte voor de vele vriendelijke woorden en de vele blijken van be langstelling, die de vereniging ook in de vorm van telegrammen, brieven en bloemstukken had mogen ontvangen. Het concert De Berger Koorver. onder leiding van Jae. Kort had haar dertigjarig be staan in kunstzinnig opzicht niet beter kunnen vieren. Het was in één woord een „voornaam" programma. Wat wil men in artistiek opzicht beter dan drie cantates uit Bach's „Weihnachts- oratorium". Hiermede heeft de „Berger Koorver eniging" te kennen gegeven de kunst serieus te willen dienen. Hoewel men zich de boortechniek welke Joh. Seb. Bach verlangt nog volkomen eigen rr.oet maken, waren hier reeds zéér te loven resultaten bereikt. De prestaties vonden hun hoogtepunt in de zéér goed gezongen koralen Het Nederlands Kamer Symphonie- Orkest dat de begeleiding verzorgde bad in klankproductie bescheidener kunnen zijn, hierdoor ging van de koor zang buiten de koralen om soms veel verloren. Op zichzelf speelde dit orkest zéér lofwaardig. Dirigent Kort heeft met zijn stijlvolle interpretatie een goede totaal indruk weten te bereiken. Over de so listen het volgende: de tenor Han Le Fèvre zong de recitatieven prachtig, de overige solisten, Maartje Kliffen, so praan, Trudi Westerouen v. Meeteren, alt en Guus Hoekman, bas, gaven vocaal zéér veel te genieten, hun Bach-vertol- kmg ging echter wel wat de romanti sche kant uit. De baszanger, Guus Hoekman, viel op door een prachtig stemgeluid. We ho pen deze zanger méér op het concert podium aan te treffen. Vermelding verdient de uitstekende clavecimbel-begeleiding van Joep Schreurs. De violist uit het orkest, die in de derde cantate de solo speelde, had hier mede een verdiend groot succes. Bebal ie de uitvoering heeft de „Berger Koor- vereniging" de grote verdienste een bachwerk te hebben gebracht, dat zeer zeker als een noviteit kan worden aan gemerkt We hopen dat ze de de eenmaal inge- siagen artistieke weg zullen blijven volgen. De culturele waarde van deze muzikale daad verdient de hoogste be langstelling. Hoewel nog enkele rijen stoelen in de Rustende Jager onbezet waren, kon men toch een zéér goede belangstelling constateren. Het publiek heeft met intensieve aan dacht de prestaties van het koor ge volgd en het aan 't slot van het con cert niet aan enthousiaste hulde laten ontbreken. De dirigent liet gul de so listen en orkest in de hulde delen. De Berger Koorvereniging kan met grote voldoehing op dit jubileumcon- cer' terugzien, en zal het succes als een stimulans beschouwen om serieus door te studeren. Ms. Veertig jaar bloembollen cultuur Gisteravond werd in de zaal van café Vijzelaar het veertigjarig be staan gevierd van de afdeling Lange- dijk der vereniging „Bloembollen cultuur". De voorzitter, de heer L. Kalverdijk, riep alle aanwezigen een welkom tere, in het bijzonder de heren K. Wagenaar en S. Wagenaar, die in de veertig jaren de voorzitershamer hadden gehanteerd. Wel een verheu gend feit voor de afdeling alle drie voorzitters nog aanwezig te zien. Hierna volgde vertoning van de schitterende bloembollenfilm van de HcBaHo, een coöperatieve veilingver eniging te Lisse. De film, in technico lor, toonde de fraaiste bloembollen plekjes van ons land. Ook het toeris me in de bloembollenstreek leverde fraaie opnamen op. Na deze film kwam het Langedijker Cabaretgezel schap op de planken. Met zang van de heer Tromp, welbekend van de ope- t ette-opvoeringen, accordeonrmiziek van de heer Rootjes en aardige schet sen werd de avond gevuld. Vooral de heer Tromp had met zijn liederen zeer veel succes. Men bleef tot laat in de avond gezellig bijeen. JUFFROUW MAK GAAT HET ONDERWIJS VERLATEN. Gedurende zeven jaren is juffrouw Mak onderwijzeres geweest aan de St. Jozefschool. Ook het jeugdwerk stond in haar belangstelling en vooral de welpen hebben dit ondervonden. De zer dagen is zij iti het huwelijk getre den met meester Swagemakers, die ook op ons dorp, alhoewel hij hier slechts enkele jaren vertoefd heeft, lang geen onbekende is. Het huwelijk werd te Obdam voltrokken. Na de H. Mis werd de bruidsauto door de wel pen naar het feestlokaal getrokken. De raad van onze gemeente zal Dins dagavond on. half acht ten gemeente huize bijeenkomen. In deze vergade ring zal de begroting voor 1950 worden aangeboden en zullen verschillende subsidie aumrager worden behandeld. Vtrder komt o.m. ter tafel een aan vulling van de gemeentelijke bouw verordening. Tot onderwijzer der Chr. school te Sint Pancras is benoemd A. Brandsma te Berlikum. Marktberichten ALKMAAR, 25 Nóv. - Tomaten; I 41-64 en II 16-22: Witlof: I 48-60 en II 21-36; Bloemkool 12—50; Rode kool 5.50—8,80; Groene kool 5—16; Spruitkool: I 52—91 en II 26—39; Boerenkool 5—19; Spinazie 80—33; Sla 3,50— 12,50; Andijvie 5—23; Rode bieten 6—8; Bos- peen 14—22; Winterpeen 5—10,80; Waspeen 6-18; Uien: 1 15-22 en II 6-13; Prei 11-17;' Soepgroenten 6—13; SeHe 3—7; Knolsoep groenten 8—20; Druiven: Alicante 87—1,40; Appels: Bismarck 12- 17, Bramiey Seedling 17 -19, Goudreinetten 22—36 en Groninger Kroon L2—29; Peren; Beurré Alexander Lucas 46; Beurró Clairgeau 12—26 Comtesse de Paris 6, Conférence 9—17, Doienne du Cornice 22— 65, Gieser Wildeman 7—20, Kamperveen 12, Nouveau Poiteau 7—10 en Zwijndrechtse Wijn peer 7—20. WARMENHUIZEN, 26 Nov. 48.800 kg rode kool 5.508.60, 2500 kg gele kool 5.206.70, 82.400 kg witte kool 8.509.70, 1000 kg andijvie 15, 3900 kg uien 24.20—24.40, 800 kg groene kool 13.70. LANGEDIJKER GR. CENTRALE. 9000 kg uiei, 23.30—23.90, grove uien 21.50—22, 8000 kg andijvie 12.6017.60, 22000 kg witte kool 7.10—9.20, 17000 kg groene kool 10.6027.40, 2000 kg gele kool 57.80, 34000 kg rode kool 7.50 9.90.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6