mmsMêÊÊmé' IBl Amerikaanse minister van defensie met generaal Bradley in Duitsland VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Spaart de goede bouwgronden! 1 1 Arrestaties in Polen en Frankrijk duren voort Adventswoorden van H.K.H. Prinses Wilhelmina mm., Kort Bestek Maandag 28 Nov, 1949 '146e Jaargang No. 280 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Geen plan om Duitsland te bewapenen Strategisch plan voor Europa's verdediging LOVINK GAAT HEEN Rusland wil praten over neutraal Duitsland'' Dr. ir. J. A. Ringers vermaant: Ook wilde luchtvaart is veilig Vrijheid en gelijkheid in India Rusland beschuldigd van inmenging in China Chinese stap bij de V.N. mm SÉ mm fris- Russisch schildwacht schiet Amerikaan neer Acht IJmuider trawlers worden opgelegd BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHE COOEANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t 4— per kwartaal plus incassokosten De Amerikaanse minister van Defensie, Louis Johnson, is Zondag in gezel schap van generaal Omar Bradley, voorzitter van de Amerikaanse commissie van stafchefs en voorzitter van het militaire comité van het Noordatlantisch verdrag, te Frankfort aangekomen. De minister verklaarde tegenover verslag gevers, dat „men niet het voornemen, of een plan, heeft Duitsland te bewape nen". Johnsen zal met Amerikaanse militaire leiders in Duitsland besprekingen voeren over „Vrede en defensie". Generaal Bradley reisde 's middags door naar Parijs. wacht wordt, dat de twee genoemde cvmmissies van het Atlantisch pact een uitgebreid strategisch plan voor de ver dediging van West-Europa en Noord- Amerika zullen bespreken. Zodra de Noordatiantische mogendheden 'n stra tegisch plan hebben goedgekeurd en dit door Truman is bekrachtigd, komt een milliard dollar beschikbaar voor de bewapening van deze mogendheden. Een woordvoerder van het Ameri kaanse departement van defensie noemde dit eerste bezoek van Johnson aan het Amerikaanse opperbevel in Europa „een niet-officiële inspectié- reis", daaraan toevoegend, dat in Frank fort geen bijzondere onderwerpen zou den worden besproken. Johnson zal later doorreizen naar Parijs voor belangrijke besprekingen betreffende het Noordatlantisch pact, die deze week worden gehouden, zo verklaarde de woordvoerder verder. Generaal Bradley zal een vergadering bijwonen van de militaire commissie van de landen van het Noordatlantisch pact en minister Johnson zal aanwezig zijn op een vergadering van hun defen siecommissie op 1 December. Johnson hoopt ook nog een bezoek aan Berlijn en Londen te brengen. Ver- De laatste Landvoogd Verklaring van Prof. Noack Prof. Ulrich Noack, stichter van de Nauheimer Kring", welke 'n neutraal verenigd Duitsland voorstaat, heeft te München verklaard, dat de Sowjet- unie bereid is met het Westen te on derhandelen over de eenheid en de neutralisering van Duitsland en het te rugtrekken der bezettingstroepen. Hij voegde er aan toe, dat Semeonof, de Sowjetrussische politieke adviseur, hem dit te Berlijn had medegedeeld. De Duitsers moeten thans de vraag stellen, waarom er geen onderhandelingen zijn, aldus prof. Noack. m ,w g üPiil De Engelse recordhouder kogel stoten J. A. Savidge heeft Zater dag tijdens wedstrijden te Cam bridge een nieuw Engels record Hij bereikte 51 voet en 4*1inch. In een vergadering van het Konink lijk Instituut voor Ingenieurs, die in Den Haag werd gehouden, heeft de president, dr. ir. J. A. Ringers, gespro ken over de wetenschappelijke confe rentie der Verenigde Naties over be houd en gebruik van welvaartsbron nen. Daarbij stelde dr. Ringers de vraag, welke les Nederland uit deze conferentie te trekken heeft. Wij hebben tot dusver te weinig be grip getoond voor de betekenis van de dunne bouwvoor. Het is reeds tot ve len doorgedrongen, dat om nationaal- economische redenen bij het aanleg gen van stadsuitbreidingen, wegen, ka nalen, vliegvelden, industrieterreinen, enz. de goede bouwgrond gespaard moet worden. Door de uitstekende agronomische kartering van prof. Edelman is het straks gemakkelijk te weten, welke gronden men behoort te sparen. In ons land betekent veelal het spa ren van goed land het verplaatsen van Naar het ANP verneemt, heeft de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, de heer Lovink, aan de regering verzocht, hem met ingang van de datum van de souvereiniteitsover- dracht ontslag uit zijn hoge functie te verlenen. Dit verzoek is een uitvloeisel van het feit, dat bjj de souvereiniteits- overdracht het ambt van Hoge Verte genwoordiger van de Kroon vervalt. Het is bekend, dat de regering de grootste waardering heeft voor de emi nente en toegewijde wijze, waarop de heer Lovink onder de moeilijkste om standigheden dit ambt heeft vervuld en dat de regering daarom de heer Lovink in de functie van Hoge Com missaris in Indonesië gehandhaafd zou hebben. Het verschil echter tussen de oude en de nieuwe rechtsorde en het daar mee samenhangend verschil tussen de positie van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon en de Hoge Commissaris beeft de regering doen besluiten om niet dezelfde persoon, die thans het ambt van Hoge Vertegenwoordiger van oc Kroon bekleedt, voor de functie van Hoge Commissaris aan te zoeken. In de persoon van de heer Lovink zal dus straks de laatste Nederlandse iandvoogd Indonesië verlaten. Een Flora-expositie in 1953? Het hoofdbestuur van de Algem. Ver. voor Bloembollencultuur stelt aan de op 19 December te Haarlem te houden algemene vergadering voor in beginsel te besluiten tot het in het voorjaar van 1953 te houden bloemententoonstelling zoals het laatst is gehouden in 1935 te Heemstede. TWEE DODEN BIJ AUTO-ONGELUK Onder Zevenbergen is een personen auto op een stilstaande vrachtauto ge reden. De chauffeur werd zwaar ge wond, de twee inzittenden werden ge dood. Weerbericht Verwachting geldig tot Dinsdag avond. Zwaar bewolkt met op klaringen en hier en daar nog een enkel buitje. Matige wind tussen Noord en West. Vannacht in het binnenland temperatuur plaatselijk even onder het vries punt. Morgen overdag iets kou der dan vandaag. Dinsdag: op 8.22, onder 16.34. 14.18, onder 1.31. Maan op Zondagavond zijn op Schiphol aange komen de stoffelijke overschotten van de vier leden der bemanning van de bij de Oslofjord verongelukte Dakota van de Aero-Holland. De begrafenis volgt Woensdag. De Aero-Holland heeft aan geboden de stoffelijke resten van de verongelukte kinderen naar Afrika over te brengen en de ouders van Izaak Allal passage van Tunis naar Noor wegen te verlenen. Omtrent het onderzoek naar de oor zaak van de ramp heeft de directeur van Aero-Holland, mr. J. A. G. Jonck- heer medegedeeld, dat nog met vast staat of een openbare behandeling zal plaats hebben voor de Noorse Raad voor de Luchtvaart, of dat men zich zal bepalen tot het uitbrengen van een rapport. De directeur deelde mede, dat het vervoer is geschied overeenkom stig de regelingen, welke ter zake van officiële zijde zijn gegeven. Wat de veiligheid bij de z.g. wilde vaart be treft, zeide spr., dat de Rijksluchtvaart dienst zeer strenge eisen stelt en ma terieel en personeel voortdurend ge controleerd worden om te voldoen aan deze hoge eisen, welke voor de wilde vaart gelijk staan aan die voor de lijn diensten. CANADEES MINISTER NAAR NEDERLAND Op 6 December komt de Canadese minister van defensie, Brooke Claxton, voor een tweedaags bezoek naar Ne derland. stadsaanleg, vliegvelden, e. d. naar slechte gronden: heide of veenachtige bodem. In het Westen des land dus meestal naar gronden met weinig draagkracht. Dat is voor de Nederland se ingenieur niet zo erg, maar voor de belastingbetaler zwaarder. Men zal deze problemen nog meer dan voorheen van de economische kant moeten zien en wellicht meer moeten disloqueren dan de sterk groeiende grote steden aange naam is, dan wel meer hoogbouw moe ten gaan toepassen. Amerikaans vice-consul in Moekden gearresteerd Te Washington wordt medegedeeld, dat de voornaamste medewerker van Angus Ward, de uitgewezen consul-ge neraal te Moekden, zonder arrestatie bevel voor een rechtbank is gebracht. Het is de 26-jarige vice-consul William Stokes. Het Amerikaanse consulaat te Peiping heeft opdracht gekregen krachtig te protesteren. STAAT VAN BELEG IN NIGERIA In de Britse kolonie Nigeria is de staat van beleg afgekondigd om een einde te maken aan de ernstige onge regeldheden, die een gevolg zijn van stakingen in het mijngebied, waar bij een incident 20 a 40 mijnwerkers ver den gedood. Zaterdag werden te Onit- sja drie inheemsen gedood toen de po- lit: het vuur op de stakers opende. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, is Zondagavond per KLM naar de Verenigde Staten ver trokken. Op 26 Januari de dag waarop het zijn onafhankelijkheid verkreeg zal in India plechtig de nieuwe constitutie, die be rust op de beginselen van „rechtvaar digheid, vrjjheid en gelijkheid" en die voorziet in een staatsburgerschap, waarbij alle kasten-godsdienst-, rassen en geslachtsonderscheid is uitgesloten, plechtig worden afgekondigd. In de nieuwe grondwet is bepaald, dat de Indiase Republiek niet uit het Britse Gemenebest zal treden. De re publiek zal twee namen dragen: India en Bjarat, hetgeen de oude naam van India was tijdens de Hindoe-periode. Gedurende de eerstkomende vijftien jaar zullen er twee nationale talen zijn: het Hindoestani en het Engels en waar schijnlijk ook twee nationale liederen. De fundamentele rechten van de staats burger omvatten o.m. het recht op vrij heid van godsdienst, van opvoeding, van cultuur en van eigendom. Voor de verkiezingen wordt het algemeen stem recht ingevoerd voor allr burgers die de leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. Een militair gerechtshof te Parijs heeft de Poolse vice-consul te Rijssel, Szcer- binski van spionnage beschuldigd en hem naar de militaire gevangenis te Cher- chemidi doen overbrengen. Voorts wordt gemeld, dat Vrijdag nog negen Polen zijn aangehouden en het land uitgezet. De zeventien Polen, die Donderdag zijn uitgezet, zouden de hand gehad hebben in stakingen. Als represaille voor de arrestatie van de Poolse vice-consul te Rijssel zijn te Warschau een vice- consul en twee vrouwelijke leden van de Franse ambassade gearresteerd. Franse ambassadeur de arrestatie van een vierde lid van de ambassade, mevr. Helene Loisel kon worden voorkomen. In de vroege ochtenduren belden twee politiemannen bij haar aan. Zij sloeg de deur voor hun neus dicht en waar schuwde telefonisch de ambassadeur, die zich met enkele andere Franse di plomaten naar het huis spoedde. Ter wijl de anderen de Polen aan de praat hielden, wist de ambassadeur mevr. Loisel langs een onbewaakte trap naar buiten te smokkelen. Zij verblijft thans op de ambassade, die als Frans gebied wordt beschouwd. Meer „succes" hadden de Polen toen de Franse metselaar A. Hernandez ge arresteerd werd. Het aantal gearres teerde Fansen steeg hierdoor tot tien. mmm, Wederzijdse protesten De arrestaties gaan vergezeld van wederzijdse protestnota's en bezoeken van de ambassadeurs aan de ministers van buitenlandse zaken. In een Franse nota wordt de Poolse regering ervan beschuldigd de Frans-Poolse overeen komst van 1925 te schenden. Geprotes teerd wordt tegen de arrestatie van Ro- bineau en tegen het feit, dat de Franse ambassadeur te Warschau verboden werd Robineau te bezoeken. Het uit Frankrijk zetten van 26 Polen staat, al dus de nota, los van het geval-Robi- neau. Reeds lang had de bedrijvigheid van bepaalde Poolse organisaties in Frankrijk aanleiding gegeven tot onge rustheid. Geweld tegen geweld. Tijdens een massa-bijeenkomst van Poolse arbeiders te Warschau werd be sloten een nota aan de Franse ambas sadeur te overhandigen, waarin het be ëindigen van de „vervolging van Pool se burgers in Frankrijk" geëist werd De ambassadeur, Jean Baelsens wei gerde echter de delegatie's te ontvan gen en protesteerde later bij de minis ter van buitenlandse zaken tegen de poging van de delegatie om het terrein van de ambassade te betreden. De ambassadeur deelde daarbij mede dat de Franse diplomaten gedwongen worden een gewelddadig optreden, waaraan zjj in de toekomst mogelijk zouden worden blootgesteld, ook met geweld te beantwoorden. De Poolse re gering wees de Franse protesten van de hand. Arrestatie voorkomen. Uit Warschau wordt nader bericht, dat Zondag door tussenkomst van de De Chinese delegatie bij de V.N. heeft de algemene vergadering verzocht als haar mening uit te spreken, dat Rusland het handvest van de V.N. heeft geschonden, evenals het in 1945 met China gesloten bondgenootschapsver drag, door hulpverlening aan de com munisten in China. Voorts werd de Assemblée verzocht alle leden te vra gen geen diplomatieke betrekkingen met de Chinese communisten aan te knopen. Deze verzoeken zijn vervat in een resolutie, die de Chinese delegatie in de politieke commissie besproken wil zien. Boodschap van diepe geestelijke betekenis £j.K.H. PRINSES WILHELMINA heeft Zondagmiddag een radio-boodschap gericht tot de gehele wereld over „Advent". De rede ging over beide Neder landse zenders en werd door de Wereldomroep in verschillende talen herhaald. Aan de boodschap ontlenen wij het volgende: „Advent is de tijd om ons te bezinnen op de onbegrensde mogelijkheden die God ons biedt, mogelijkheden voor ons, zoals zij ons tegemoet treden in de komst van Christus als onze redder en verlosser. Niet omdat deze voorberei ding zich ieder jaar herhaalt, niet als sleur, want zij is geestelijk een noodzaak in de tijd waarin wij leven". „De mens is afgedwaald van de be- bedsgemeenschap en het wandelen met God, als ziende de Onzienlijke. Als hij "f"» Op eigen terrein heeft Afax Zondagmiddag de landskampioen van het vorige jaar S.V.V. met niet minder dan 41 geslagen. Achter het doel van S.V.V.: een fraaie hoekschop van Drager, die echter geen doelpunt op- leverde, want doelverdediger Opschoor van S.V.V. weet de bal klemvast te grijpen. Qp het station Ludwigshafen stond een locomotief uit te puffen, terwijl de machinist een kop hete koffie slurpte. Omdat vermoedelijk de rem niet in de goede stand stond,reed de machine plot seling in kalm tempo weg van het per ron, de spoorlijn langs. De verslikte zich in zijn koffie, maar talmde niet. Nog kuchend en proestend greep hij een fiets en trapte zijn ma chine na. Het gelukte hem op de tree plank te springen en zijn ijzeren paard tot staan te brengen, vóór er ongeluk ken gebeurden. En dat herinnert me aan een ander paard, de schimmel van Sinterklaas. Toen men dat beestje vroeg, of het altijd de goedheiligman had gediend, vertelde het. vroeger in Granada achter een groentekar te heb ben gelopen. „Er achter?" vroeg men verwonderd, „zei u erachter?" „Ja, wat dacht-je?" zei het paard. „Ik ben me daar een beetje gek! Ik zal er vóór gaan lopen. Toe nou!" Dat gebeurde heel lang geleden, vrienden. Heden ten dage beweegt Sint zich voort per Mus kiet. Piet zit op de duo. Jk kan me 'indenken, dat u dezer dagen niet zoveel tijd besteedt aan het be kijken van dit apencircus als anders. Want ge zit naarstiglijk te plussen en iiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniiiiiiiiii aanzienlijke reductie. Voor een boter letter verklap ik, waar ge de man kunt vinden. De oudste vrouw van Portugal, mevrouw Florinda Daposta, heeft Zaterdag haar 123e verjaardag - - Sinterklaasgedichten. gevierd. Zlj heeft a] haar tanden machinist Begrijpelijk, maar overbodig. Want er- op twee na n En de Britse spoorwe. fZ Z T„ZC provinc,le w,00nt een me" gen lijden jaarlijks een verlies van een neer die voor een knaak per meter mjni0en zulke gedichten vervaardigt. Twee vijf pond zonder-kaartje. sterling aan reizigers- Dat kwam vast te Zzmzmim immmmzmt tijdens een proces tegen één zo'n name van deca-, hecto- en kilometers Ik doe het voor een de meterl daalder blinde passagier. J)rie Mormonenmeisjes van rond twintig jaar uit Zuid-Afrika zijn naar Salt Lake City, de „hoofdstad" der Mormonen gereisd, om te trachten, daar een man te vinden, omdat ze in Zuid-Afrika niet konden slagen. Zij hebben zelf verlovingsringen meege bracht Om de kosten te drukken voor de echtgenoten-in-spè, snapt ge? Nu wordt me ook duidelijk, dat het Zuid afrikaanse versje: „Mamma, 'k wil een man hê. niet zó maar een liedje is Een schaapherder van een „volks boerderij" in Oost-Duitsland kreeg het activisten insigne, omdat ziin 300 scha pen hun quotum ,<oor het werpen van lammeren met 65 hebben overschre den. Als ik vroeger wat stoms deed. zei m'n moeder: „Och, het schaap, hij wéét immers niet beter". temidden van de grote nood van onze tijd geen oplossing of uitkomst ziet, keert hij tot zichzelf in en gaat zijn klein heid en machteloosheid gevoelen; dan volgt een waarachtig zoeken en trach ten te grijpen wat hij nog niet of maar voor een deel bezit. Hierop geeft Kerstmis het antwoord. Als ik thans een ogenblik tot u wil spreken over „vrede" dan is het wel zeer duidelijk dat ik hiermee uitslui tend op het oog heb de innerlijke vre de. En als ik hierover begin, dan daagt vanzelf voor onze geest een lange weg op, die diep door de mens heengaat, dwars door zijn spanningen en strijd, door heel de geestelijke crisis en de verwarring van onze tijd heen; in één woord, dwars door de verwording van mens en maatschappij. Tot het ogen blik aanbreekt dat die weg al hetgeen wij hier noemden beneden zich laat en opstijgt tot die hoogten, waar vrede heerst die noch onrust, noch onvrede kan verstoren en ons bekwaamt en kracht geeft alles aan te kunnen, alles wat op ons levenspad komt. Op deze gang kunnen denken en ver stand niet het kompas zijn. Alleen het hart kan dit spoor vinden en volgen tot het einddoel is bereikt. Dat hart waaraan God zo'n belangrijke plaats en zo'n verheven taak heeft toegewe zen, en dat zo vaak door ons en door het leven wordt miskend en dat geen gelegenheid krijgt de diepste roerselen van ons bestaan bloot te leggen. Waarom luisteren wjj niet naar die stem en waarom vertrouwen wij met op dit kompas? Alleen het hart kan de liefdestralen opvangen van het Grote In Berlijn heeft een Sowjetrussische schildwacht geschoten op een Ameri kaans sergeant, die de zonegrens pas seerde. De man werd op slag gedood De Amerikaanse commandant van Ber lijn heeft ten sterkste geprotesteerd te gen „deze zinneloze wreedheid" en om maatregelen tegen herhaling gevraagd Hart, het Hart van onze Verlosser, waarnaar het geschapen is. Liefde is voor Christus de grondslag van heel zijn bestel, en onze wereld is het brandpunt van Zijn liefde, heden, morgen en altijd. Men versta mij wel: Hier is geen sprake van liefde zoals zij is van mens tot mens, maar van heilige, opofferen de liefde, die alles aandurft om het bestwil van haar of hem die zij helpen en redden wil, ja zelfs ook in het op leggen van een kruis en beproeving, omdat zij de kracht kent van te zijn wat zij is." „Het is een verblijdend verschijnsel dat er een hunkering is en toeneemt naar een grotere geestelijke eenheid en naar opheffing van wat ons verdeeld houdt, want dit betekent dat er een ontwakend besef komt van wat Chris tus van ons vraagt, en daaruit voort vloeiend een waarachtige keer naar Hem toe, niet in schijn of in woorden, doch van ons gehele innerlijke wezen, want door de kracht die ons gegeven wordt zijn wij hiertoe in staat door Offervaardigheid in de meest volstrek te zin. Moge het naderende Kerstfeest ons in die houding sterken want dit roept ons toe: één Herder, één kudde, één liefde en één vrede die allen omvat." Omdat de uitkomsten steeds slechter werden hebben de IJmuider reders be sloten acht grote trawlers uit het be drijf te nemen. Ondanks dringende verzoeken heeft de regering geweigerd de brandstofprijs, die 53 gulden per ton bedraagt, te verlagen. Ook andere las ten zijn ondraaglijk hoog. De prijs van het ijs is hier tweemaal zo hoog als in Engeland. Er werd de laatste tijd steeds met aanzienlijke verliezen gevist. Men verwacht, dat spoedig nog meer traw lers zullen worden opgelegd. Chaos in Panama Drie presidenten gevlucht In Panama vinden op het ogenblik staatsgrepen aan de lopende band plaats. In vijf dagen tijds kreeg de staat zijn derde president. Er is een al gemene staking uitgebroken. Het volk eist het aftreden van de leiding der politie, die de hand heeft in de om wentelingen. In Washington heerst be zorgdheid over de ontwikkeling. Onge veer vijftig personen zijn gevlucht naar de Amerikaanse zone van het Panama kanaal, onder wie drie voormalige pre sidenten van Panama, de president van het oppergerechtshof en twee voor malige ministers GEVECHTEN IN BOGOTA Bij straatgevechten te Bogota (Co lumbia) zijn de liberale politicus Vi cente Echandia en twee anderen dood geschoten. Trambotsing in Amsterdam Doordat een rem weigerde botsten in Amsterdam twee trams op elkaar. Een bijwagen kantelde en er werd vrij grote schade aangericht. Niet minder dan 31 inzittenden werden gewond; drie hunner moesten met min of meer ernstig letsel in het ziekenhuis worden opgenomen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1