Morgen wordt Churchill 75 jaar Kort Bestek Defensie-zone langs Rijn of Elbe Cominform in Hongarije bijeen? De kansen voor een Verenigd Europa nü uniek V.S. overwegen bouw van nieuwe atoomoven een Amerika - ernstig bezorgd - dient resolutie in bij politieke commissie Dinsdag 29 Nov. 1949 VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN 146e Jaargang No. 281 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Geen siaaisman was zó vaak minister als de Een halve eeuw lid Bulldog van het Britse Lagerhuis Stafchefs bespraken te Parijs het Europese verdedigingsplan Amerika's aandeel Twee duizend doden bij mijnramp? „De vijanden van de eenheid' TOENEMENDE ONRUST OP JAVA BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9 Tel. 3320 Postgiro ,87294 REDACTIE Achterdam 20, Te! 2274 Directie: J BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAfiSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per aullirr.etei Familieberich ten 20 cent per millimeter v'raag en aanbod tot 15 woorden t 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend cuntanl Abonnementen, i.40 per maand, f t— per Kwartaal plus incassokosten (Van onze correspondent te Londen). £)E DIRECTEUR VAN HET HOOFDPOSTKANTOOR TE LONDEN rekent erop, dat hij morgen de gehele dag een bestelauto moet vrij houden om alle telegrammen, brieven en pakjes te doen bezorgen, die geadresseerd zullen zijn aan Hyde Park Gate 28. Hij schat de hoeveelheid op tenminste twaalf zakken vol, hetgeen u wel niet zal verbazen als ik u vertel, dat op het genoemde adres de heer Winston S. Churchill woont, die morgen de leeftijd van 75 jaar bereikt. Elk jaar op 30 November krabt men zich bij de Londense posterijen al achter het oor vanwege dat ene adres; maar deze keer zullen alle records wel gebroken worden. De duizenden telegrammen, brieven en pakjes hoeveel kistjes sigaren zullen erbii zij"? zullen de wel gewaardeerde blijken van waardering zijn jegens de man, aan wie volgens de geschiedschrijver A. L. Rowse „Engeland meer verplicht is dan aan Queen Elizabeth, Drake, de Pitt's of Nelson, daar Engeland nimmer in groter gevaar heeft verkeerd dan dat waar Churchill het in 1940 heeft doorgeloodst T\E CARRIèRE van Winston Spencer Churchill, kleinzoon van de beroemde zevende Hertog van Marlborough, heeft, ook wat zijn veel zijdigheid betreft, zijns gelijke niet gehad in de Britse geschiedenis. Van het begin van deze eeuw af heeft hij zijn stempel gedrukt op het Engelse openbare leven. In de af gelopen vijftig jaren heeft hij zijn rol gespeeld als soldaat, oorlogscorres pondent, auteur, ge schiedkundige, politicus, minister, premier', en nu als leider van de parlementaire oppositie. Zijn werkkracht en unieke capaciteiten als redenaar zijn in de herfst van zijn leven nog even formidabel als vroeger. De enorme taak, die hij verzet heeft in het orga niseren van de Verenigd Europa Beweging, is hier slechts een klein voor beeld van. Gedu rende zijn politieke loopbaan heeft Churchill meer officiële posities be kleed dan enige ander Engelsman. Na zijn opleiding te Harrow, waar hij volgens zijn eigen woorden „beslist niet tot de uitblinkers behoorde", ging hij in 1892 naar de Militaire Academie te Sandhurst, waar hij zijn korte mi litaire loopbaan begon. In 1897 diende hij als luitenant bij de grenstroepen in het Noord-Westen van het toenmalige Brits-Indie, werd vervolgens overge plaatst naar het Britse expeditieleger aan de Nijl en maakte de slag om Khartoem mee in de Soedan. Tijdens de Zuidafrikaanse Boerenoorlog fun geerde hij van 1899 tot 1900 als oor logscorrespondent voor de Londense „Morning Post", zoals de tegenwoor dige „Times" destijds heette, bij welke gelegenheid hij door een Nederlandse vrijwilliger in het Boerenleger werd gëvangen genomen. In de politiek. ZIJN politieke loopbaan begon m 1900, toen hij als Conservatief Lager huislid zjjn intrede deed in Westmin ster. Met uitzondering van een twee jarige onderbreking van 1922 tot 1924 is hij nu reeds een halve eeuw Lager huislid. Van 1906 tot 1922 zat hij als Liberaal. Van 1924 tot nu toe weer als Conservatief. Sinds 1940 is hij leider van de Conservatieve Partij. Zijn indrukwekkende lijst van minis teriële functies wordt slechts bena derd door die van wijlen Lloyd George. Tijdens de 21 jaar, voorafgaande aan 1929, heeft hij zitting gehad in elk Engels kabinet, de jaren van 1922 tot 1924 uitgezonderd. Hij was ondermi nister van Koloniën, minister van Han del, minister van Binnenlandse Zaken, minister van Marine, minister van Oor logsbevoorrading, minister van Oor log, minister van Luchtvaart, minis ter van Koloniën, minister van Finan ciën en minister-president, onder minister van Financiën en minister van Defensie (alle drie gecombineerd) tij dens het oorlogs-coalitiekabinet van 1940 tot 1945. Behalve dit alles was hij rector van de Universiteit van Edinburgh van 1929 tot 1932 en is hij nu nog kanse lier van de Universiteit van Bristol Van 1941 af houdt hij- de historische titel van „Lord Warden of the Cinque Ports", d.w.z. hoge beschermer van de vijf havens, te weten Hastings, Hythe Sandwich, Winchelsea en Romney alle aan de Zuidkust gelegen. Zijn Engelse en buitenlandse onderschei dingen zijn ontelbaar. Beroemd is ook zijn radiotoespraak uit 1940 tijdens Duinkerken geworden, waarmee hij het Engelse volk met succes tot een zo groot mogelijke krachtsinspanning opriep, met name de arbeiders in de oorlogsindustrieën: „Hitier weet, dat hij ons op dit eiland zal moeten verslaan of anders de oor log moet verliezen. Als wij hem kun nen weerstaan, zal Europa bevrijd kunnen worden, maar als wij falen, dan zal de gehele wereld, ook Ame rika, en alles, waarin wij geloven en wat wij hooghouden, voor eeuwen ver loren zijn. Laten wij daarom onze schouders onder het werk zetten en ons zo gedragen, dat men na 1000 jaar nog van de Britten zal kunnen zeg gen, dat dit hun meest roemvolle uur was". Ook in het Lagerhuis zijn de orato rische vermogens van „The Bulldog" SUKARNO OVER DE STRIJDMACHT ongeëvenaard. Hij is, zoals hij zichzelf VAN DE RIS. eens beschreven heeft, „een kind van Binnenkort zal president Sukarno het Lagerhuis, welks dienaar ik ben een redevoring houden over de vor- (Zie vervolg pagina 3! ming van de strijdmacht van de RIS. Volgens het met Britse licentie ver schijnende Berlijnse blad „Telegraf" is Donderdag brand ontstaan in een ura- niummijn in Johann-Georgenstadt in Saksen (Russische zone van Duits land). Hierbij zouden 400 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. De brand sloeg over naar een bunker met springstoffen.. Doordat de lift in brand vloog, aldus het blad, konden slechts enkele mijnwerkers zich in veiligheid stellen. Reddingsploegen konden niets uitrichten omdat zij geen gasmaskers hadden. Volgens de avondeditie van de „Te legraf" gelooft men thans, dat 2.300 tot 2.500 mensen om het leven kwamen. De persafdeling van de Oostduitse re gering verklaart: „Wij hebben hier over niets mede te delen". WINSTON SPENCER CHURCHILL leeftijd der sterken Churchill heeft historie gemaakt en geschreven. Voorbeelden van zijn on geëvenaarde taalbeheersing zijn legio. Zijn kernachtige gezegdes, met name gedurende de laatste oorlog, zijn le gendarisch geworden. Zijn hulde aan het handjevol RAF-piloten tijdens de Battle of Britain in 1940, staat nu reeds in de Engelse geschiedenisboe ken. „Nog nimmer in de geschiedenis der menselijke vooruitgang hebben zo- velen zoveel te danken gehad aan zo weinigen!" Weerbericht Weersverwachting, geldig tot mor- avond: Matige tot krachtige en later in het Noorden van het land wellicht stormachtige Zuidweste lijke wind. Meest zwaar bewolkt met enige regen. Zachter. WOENSDAG: Zon op 8.23 uur, onder 16.33 uur Maan op 14.27 uur, onder 2.41 uur Gisteren is te Parijs een bijeenkomst begonnen van de chefs der Britse, Franse en Amerikaanse generale sta ven. Deze bijeenkomst gaat vooraf aan de besprekingen over de landsverdedi ging, welke door de commissie voor militaire zaken van het Atlantisch ver drag waarin twaalf staten zijn ver tegenwoordigd zullen worden ge voerd. Deze laatste besprekingen vin den haar hoogtepunt in een algemene vergadering van de ministers va" fensie der twaalf staten, welke derdag zal worden gehouden. Rijn of Elbe In welingelichte Parijse kringen meent men dat is gesproken over de defensie-zones van het Noordatlantisch gebied. Men meent, dat een algemeen verdedigingslinie langs Rijn of Elbe zal worden ontworpen. Voorts is gedebatteerd over de wijze, waarop strategisch zal kunnen worden ingegrepen. Waarschijnlijk zullen de besprekingen hierover worden gevoerd aan de hand van de vijf stellingen voor de verdediging van het Noordatlanti- sche gebied, die door generaal Omar Bradley in Juli j.l. in het Amerikaanse congres werden genoemd. De voornaamste van deze vijf stel lingen zijn: de Verenigde Staten zullen Vrij goederen- en betalingsverkeer noodzaak Rede van Paul van Zeeland De kans, die Europa thans geboden wordt om zich te verenigen, is uniek en zai zich wellicht de eerstvolgende honderden jaren niet meer voordoen", verklaarde de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Paul van Zeeland Maandagmiddag te Brussel ter gelegen heid van een lunch, welke hem door de buitenlandse pers was aangeboden. Wij beheersen de toestand als nooit te voren en hebben de steun van de massa. Ondanks de bestaande moei lijkheden ben ik er daarom van .over tuigd, dat een Verenigd Europa tot stand zal komen", zo vervolgde Paul van Zeeland. Een Verenigd Europa is een vereiste voor het evenwicht in de wereld en voor het behouden van de vrede. Als eerste étappe op de weg naar de eenheid van Europa moet ge tracht worden terug te keren naar de vrijheid van het goederen- en beta lingsverkeer, zoals dit voor 1914 be stond. Het is onlogisch dat de moderne wereld, ondanks de technische vooruit gang, die zij heeft geboekt, in haar na tionale betrekkingen meer belemme ringen ontmoet dan vijftig jaar gele den, toen men vrijwel overal zonder paspoort kon rondreizen". Voor Engeland moet een oplossing worden gevonden, waardoor dit land met Europa kan samenwerken en te gelijkertijd in staat is de belangen van het gemenebest te behartigen. „Indien de regeringen van Europa gedurfde beslissingen willen nemen, zijn er geen moeilijkheden, welke niet overwonnen kunnen worden", zo be sloot Van Zeeland zijn toespraak. de „strategische bombardementen" uit voeren; de ter zee te verrichten ope raties zullen worden uitgevoerd door de marine-strijdkrachten van de Ver enigde Staten en van de landen der Westelijke Unie, terwijl de andere be trokken landen zullen zorgen voor de verdediging van hun havens en kus ten; de Europese landen zullen de „vaste kern" leveren van de landstrijd krachten. De Europese staten zullen door niet-Europese landen worden ge holpen, naarmate laatstgenoemden hiertoe, na mobilisatie, in staat zullen zijn. In de tweede helft van November heeft vermoedelijk in Hongarije een vergadering van de Cominform plaats gehad, waarbij de communistische par tijen van de volgende landen vertegen woordigd waren: Bulgarije, Roemenie, Hongarije, Polen, de Sowjetunie, Frank rijk, Tsjechoslowakije en Italië. In de belangrijkste door de vergade ring aanvaarde resolutie wordt ver klaard, dat „de dreiging van een nieu we oorlog meer en meer toeneemt, ter wijl ter zelfder tijd het imperialistische en anti-democratische kamp verzwakt" De resolutie, ingediend door het hoofd van de Sowjet-delegatie, Soeslof, zegt, dat de eenheid slechts verkregen kan worden door een „resolute strijd tegen de rechtse vleugel der socialisten, die de arbeidersbeweging verdeelt en ont moedigt". Rechtse socialisten zoals Bevin, Attlee, Blum. Guy Mollet, Spaak. Schumacher, Renner. Saragat én de reactionnaire vakverenigingsleiders zo als Green, Carey en Deakin. zijn vol gens de resolutie de belangrijkste vijan den van de eenheid van de arbeidende klasse en de partijgangers van oorlogs stoker en imperialisten. Zij bedekken hun verraad met een „pseudo-socialis tische cosmopolitisehe phraseologie" De communistische partijen van Frankrijk. West-Duitsland. Italië en Engeland viel de belangrijkste taak toe: Zij behoren hun strijdbaarheid voor de vrede te verhogen en de misdadige plannen van de BritsAmerikaanse oorlogsstokers te niet te doen". De communisten kregen opdracht ,om speciale aandacht aan katholieke arbeiders te besteden". Waterman - deels bezet naar Indonesië Het troepenschip „Waterman" zal morgen uit de haven van Rotterdam naar Indonesië vertrekken, ten einde aldaar repatriërende troepen aan boord te nemen. Het schip, dat normaal 1500 personen kan vervoeren, is op de uit gaande reis slechts ten dele bezet. En kele kleine detachementen zullen de reis naar Indonesië meemaken. Kosten 78 millioen dollar Massagraf bij Malang Vrijdagnacht is te Surabaja een re chercheur van politie door drie onbe kenden van zijn revolver beroofd en in de rivier geworpen. Hij liep geen ern stig letsel op. Zaterdagavond begaven de commandant van het politie-post- huis en een agent zich met een arresta tiebevel naar de kampong Banju Urip te Surabaja. Zij zijn niet teruggekeerd en ieder spoor ontbreekt. De laatste weken is de onveiligheid te Surabaja groot. Er worden meer misdrijven gepleegd dan er bekend zijn, daar velen uit angst geen rapport bij de politie uitbrengen. Voorts komen uit Malang wederom talrijke berichten van roofovervallen en toenemende afpersing vooral in de Chinese wereld. Een massagraf. In de kampong Watugong, drie km ten Westen van Malang, is een massa graf gevonden. Reeds twaalf lijken zijn opgegraven. Verschillende personen wa ren levend begraven. Het waren slacht offers van de laatste paar maanden. De opgraving geschiedde in tegenwoor digheid van UNCI-waarnemers en Ne derlandse en Republikeinse officieren. Enkele lijken zijn reeds geïdentificeerd. Het bleken onlangs uit Malang ont voerde Europeanen, Chinezen en Indo nesiërs te zijn. Dc Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt, de bouw van een apparatuur te over wegen, om atoommaterialen voor bom men of als brandstof in de huidige of toekomstige toepassingen van de atoom energie „voort te brengen". Bij de vervaardiging van deze mate rialen zou volledig gebruik gemaakt kunnen worden van uranium 238, het niet-splijtbare soort, dat in de natuur 140 maal vaker voorkomt dan uranium 235, dat wel splitsbaar is. Ook zou het niet-splitsbare metaal thorium, dat zelfs in nog ruimere mate beschikbaar is dan uranium 238, volledig aangewend kunnen worden. De commissie ver wacht tegen het eind van het jaar de constructie te voltooien van een „proef reactor" of „oven" om meer atoom brandstof te kunnen voortbrengen dan Dollars zijn zinksienen Ten besluite van het te Liverpool gehouden congres van de Britse com munistische partij heeft William Gal- lacher, communistisch parlementslid, verklaard: „Alle landen, die dollars krijgen, raken in de put. Alle landen die het zonder dollars stellen, komen er boven op. Dollars zijn zinkstenen". Belgische politieke delin quenten in hongerstaking Honderd en zestig politieke delin quenten, die in het interneringscentrum in het zgn. „Kasteeltje" te Brussel ver blijven, zijn een hongerstaking begon nen Zij eisen onmiddellijke stopzetting van de terechtstellingen en eerbiedi ging van de rechten van de mens; In een ongetekende brief van deze poli tieke delinquenten heet het, dat zij bij de VN een klacht hebben ingediend over hun behandeling en dat zij de oud president van de Ierse republiek en de president van Zuid-Afrika, dr Malan, verzocht hebben deze klacht te onder steunen. Te Batavia wordt vernomen, dat minister Stikker te Karatsji het KLM- toeste) zal verlaten voor 'n bezoek van een dag aan deze stad. Russische geleerden zitten aandachtig naar de plantengroei op Mars te kijken. Zij willen voor de Russische landbouw nieuwe planten vinden, die tegen felle koude bestand zijn. U moet namelijk weten, dat het op Mars bar en boos koud kan zijn. Professor Gavril den verzonden. De locomotieven en de wagens zullen meteen maar in Rusland -u ,i„„ blijven. En dat is eerlijk ook. Als u een Tikhof zit al meer dan veertig jaar cadeautje krijgti hoeftJ naar de planeet te koekeloeren en hij heeft nu ontdekt, dat de aarde te warm is voor bepaalde plantensoorten en ten tweede dat de planten van Mars zich hebben aangepast aan het strenge klimaat, dat daar heerst. Des nachts daalt namelijk de temperatuur op Mars tot 90 graden onder nul Of de kolen daar nog op de bon zijn. kon men niet te weten komen, n De opbrengst van een uur overwerk van 9 millioen ar beiders in Duitslands Sowjetzone zal worden besteed voor de bouw van een volledig planetarium, een geschenk voor Stalin bij zijn 70e verjaardag. jJn, vrienden, daarbij blijft het niet Bovendien zijn in de Russische zone van Duitsland zeuventig wagons met verjaardagsgeschenken voor Stalin ver zameld, die naar Rusland zullen wor- papier en het touwtje u toch óók het niet terug te Nou, nog één dan! Maar de rest sturen we naar Winston! geven? n John Hay Whitney, een rijke meneer in het land van Oom Sam, die de tel van zijn millioenen een beetje was kwijtgeraakt, heeft 'n fonds gesticht ten behoeve van personen, die op grond van hun ras of om andere redenen niet in staat zijn te studeren Hij noemt in het bijzonder negers Indianen en personen, wier voorouders Spaans spraken. Jn Polsbroek is een door de gemeente gebouwde woning voor de gemeente arts verrezen en het lag dus op de weg van B. en W dat zij een naam voor het stulpje zouden bedenken En zo kwa men schout en schepenen dezer dagen aandragen met de in sierijzer gesmede naam: „Aesculapium". Maar de raad had grote bezwaren, want, zo orakelden de mannen rond de groene tafel, dat is een poging om het oude Heidendom tp doen herleven En met vier tegen drie stemmen werd de naam in de ban ge daan Nu zal het wel Zonnehoek af Landziek' of Rust Roest of zo iets den derend origineels worden. Allemaal vanwege die oude heidenen. In Pols broek. In 1949. in werkelijkheid gebruikt wordt om het „atoomvuur" aan te houden. Ook aan de ontwikkeling van andere nieuwe soorten van atoomreactors zal gewerkt worden. De kosten hieraan verbonden worden geschat op min stens 78 millioen dollar. COLUMBIA HEEFT EEN NIEUWE PRESIDENT Dr Laureano Gomez conservatief en de enige candidaat voor het president schap, is voor de periode 195054 tot president van de Republiek Columbia gekozen. Hij zal 7 Augustus 1950 zijn ambt opnemen. Vliegtuig op hol In de Amerikaanse staat Illi nois heeft Zondag een sportvlieg- tuig zonder bemanning een af stand van 160 km afgelegd, waarna het neerstortte. De piloot had een landing gemaakt, omdat hij dacht, dat zijn benzine op raakte. Toen hij de propeller aan raakte, sloeg de motor aan en de verschrikte piloot kon nog maar juist opzij springen. Honderd zestig km verder vond hij het wrak van zijn toestel terug. Vier maanden voor auteur van „Hitier, de minnaar" De rechtbank van München heeft de 49-jarige Hermann Esser, Beiers mi nister onder Hitler en lid no. 2 van de Nazi-partij, tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens pu blicatie van een vervolgverhaal „Adolf Hitier, de grote minnaar". Esser was door een Duitse zuiveringsrechtbank op 8 Augustus van dit jaar bij verstek tot 5 jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij werd tevens gerangschikt onder de „grote nazi-misdadigers" en mocht geen andere dan handenarbeid ver richten. Uitgewezen Polen beschuldigen Franse politie Een woordvoerder van een groep van 26 uit Frankrijk uitgewezen Polen heeft te Berlijn de Franse politie be schuldigd van het toepassen van „Ge- stapo-methoden" op enkele der Polen, die vorige week werden gearresteerd. „Wij streden voor de rechten van de Poolse minderheid in Frankrijk". Pasundan aanvaardt R.T.C.-accoord Het kabinet van Pasundan heeft de ter RTC bereikte overeenkomst goed gekeurd nadat het de uiteenzetting van haar delegatie had gehoord. De over eenkomst zal thans zo spoedig mogelijk in het parlement worden behandeld. GERUCHTEN OM PRINS KAREL. Volgens een Amerikaans persbureau is door het Koninklijk paleis te Brus sel een verklaring uitgegeven, dat het huwelijk van prins Karei zal worden gesloten nadat de koningskwestie zal zijn geregeld. Desgevraagd is Belga door het Hof meegedeeld, dat over dit onderwerp geen enkele verklaring is verstrekt. Helpt Rusland de Chinese communisten 7 De Amerikaanse afgevaardigde, dr. Philip Jessup, heeft Maandag in de po litieke commissie der Ver. Naties ver klaard, dat de beschuldigingen van Chi na aan het adres van de Sowjetunie zijn land met „ernstige bezorgdheid" hadden vervuld. Zoals bekend had de nationalistische afgevaardigde de Sow- .etunie beschuldigd van hulpverle ning aan de Chinese communisten. Jessup zei, dat wat de Chinese afge vaardigde had verteld en andere be richten „zeer ernstige vragen -opwer pen, namelijk of bijvoorbeeld de Sow- ïetunie in de afgelopen vier jaar ze kere bepalingen van de overeenkomst Communisten bereiken Tsjoengking Reizigers, die per vliegtuig uit Tsjoengking te Hongkong zijn aangeko men verklaarden te verwachten dat de c. r-munisten de nati—-'alistische hoofd stad in de loop van de nacht zouden bezetten De voorhoede van het com n unistische leger was nog 12 km van ue hoofdstad verwijderd toen zij ver trokken. Generalissimus Tsjiang Kai- Sjek is gisteren uit Tsjoengking naai Tsjengtoe gevlogen, 320 km naar het Noordwesten. van Yalta naar behoren en getrouw was nagekomen" Jessup diende een resolutie in, wel ke was opgesteld door de Ver. Staten Australië, Mexico, Pakistan en de Phi- lippijnen en waarin op alle staten een beroep wordt gedaan de politieke on afhankelijkheid van China en de be staande verdragen met betrekking tot China te eerbiedigen. GEBIEDEN IN OOST JAVA WORDEN ONTRUIMD. De ontruiming van de tijdelijk be- stuurs adviseurs-gebieden in Oost Ja va zal op 20 December zijn voltooid. Begin December zal worden begonnen met de ontruiming van verschillende gebieden, waaronder in het Kedirische ei het Bodjonegorose. De plaats Ngandjuk is reeds overgedragen aan de TN1. Een wonderkind op Java In de Desa Djoetis ten zuiden van ogelang, op^Java woont een twee- •arig jongetje, dai goed spreekt en eeds tekeningen maakt Honderden mensen stromen thans naar het huis zijner oudersomdat hij voorspellingen zou hebben gedaan, die zouden zijn uitgekomen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1