MUITERIJ OP DE BOUNTY! Amerika geeft een milliard dollar voor de verdediging van het Westen Wy Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSS DAGBLADEN sjinski kondigt het faillisement der Verenigde Naties aan I Woensdag 30 Nov. 1949 146e Jaargang No. 282 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN MINISTÊR JOHNSON VERKLAART IN LONDEN Truman heeft reeds 32 millioen vrijgegeven voor de eerste hulp Militaire steun wordt 3 4 jaar voortgezet Europa moet niet achter af gered worden" Gezinshereniging wordt tijdelijk sterk beperkt Nieuwe Amerikaanse proefneming met atoomwapens in Stille Oceaan Verbeterde* hommen nn wereldoorlog door Japan, ingevolge een eroeierae oommen op mandaat van de volkenbond, bestuurd. Cominform was nimmer zö duidelijk Acht-en-dertig doden bij vliegrampen in Amerika en Frankrijk De toestand in Indonesië wordt aangenamer" - zegt Den Haag Kardinaal Mindszenty vast tweemaal per week LAGEN ZO 0—4AMVJ— zerliest van wart er een tamelijk art tegenover zich rust wist Geel- wijze te scoren, tussen zijn benen de rust was Fo- van Geel-Zwart, wist zij het niet -t wist tien minu- fs voor de tweede en, zodat de Hei» :derlaag naar hui» succes. pelpeil iets, door- twat zenuwachtig n de 1—0 achter- minuten spelen as ontstaan in te ze kleine voor- In deze periode van Kerssema- gestopt. Koster toegekende straf- n strafcorner van \lkmaar in het het doel (20). idernam, de ver- vas niet te passe- •0 kwam dan ook felle, maar spor- -Kraaien speelden ook een i de Zaankanters. n een 10 voor deze met een Alkmaar gaf innen. Een goede rs werd door lelpunt omgezet, er nu een schep, a goed vrijmaken voor Alkmaar ■n bracht hiermee voet. (dames) i FIT ging het De gastvrouwen spoedig gevolgd n Alkmaar. Weer damse dames die -1). El de Lange >d doelpunt de idat FIT er 3—2 ef deze stand tot ;t einde gehand- achterhoede van pelijke wijze ge nder veel moeite op tot 62. Deze geflatteerd. :rries n (dames) dit een wedstrijd ïsen. Zowel vóór Alkmaar ver kansen, die ech- benut werden, in de eerste ienvoor. In de t dezelfde speel- snd van een mis- e van Alkmaar, ht. Kort vóór het kmaar de eer te ft de Berger jaarlijkse dona- De voorzitter.de ertelde over de se de club na de ieft gehad. Het ais was het groot- in werd in een fabriek, waarna ;n van clublokaal heeft men de :hool tot zijn be ak het verkrijgen viel niet mee, ar Eecen is men is guitaar ge- leer Chris Ivang !m aan de aan- 1 hield de heer ie over het vlie- aar aardige voor die verscheidene aanwezigen op- gende pauze be tentoonstelling, onderdelen en estellen te zien een goochelaar lochelkunsten te net zakdoekjes, d hij met het erscheidene aan- vulpenhouders an attent te ma- ijt waren en ze I bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187^94 redactie" Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN ALKMAABSCK COURANT tarieven Advertenties: 16 cent pei millimetei Familieberich ten 20 cent per millimeter v'raag en aanbod tot 15 woorden t 1-elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnetnenten. i.40 per maand, 1.— per Kwartaal plus incassokosten De Amerikaanse minister van defensie. Louis Johnson, heeft te Londen me degedeeld, dat president Truman reeds machtiging gegeven had tot het vrijge ven van de eerste 32 millioen dollar in het kader van het bewapeningsprogram voor de leden van het Atlantisch pact. Johnson ontkende, dat hij tijdens zijn bezoek aan Londen plannen besproken zou hebben omtrent het overnemen van enige Britse defensieverplichtingen door de V.S. Volgens Johnson zouden de landen van het Atlantisch Pact, afgezien van Amerika en Engeland, „ongeveer 5.500 of 6.000 millioen dollar" bijdragen. De bijdragen der V.S. zou „een milliard dollar of meer" zijn. De 32 millioen dollars zijn een deel van de honderd millioen dollars, die de president mag vrijgeven voordat de pact-landen een gemeenschappelijk strategisch defensie-plan hebben goed gekeurd. Johnson zeide voorts „ner gens ooit" plannen besproken te heb ben tot herbewapening van Westduits- land. De V.S. zouden, aldus Johnson, zich niet aan een vals gevoel van vei ligheid overgeven. „Ik geloof dat er in kracht vrede is". Een verslaggever die hem vroeg of Amerika soms voorstellen had tot het verbieden van de atoombom, gaf John son kortaf ten antwoord: „Over atoom energie praat ik niet". Er zouden geen beperkingen van de militaire uitgaven der V.S. komen voordat de internatio nale toestand „zo verandert, dat onze vrienden met de wil zich te verzetten voldoende sterk zijn geworden om een deel van de last te dragen". Johnson noemde enkele voorbeelden van de wijze waarop de Amerikaanse gelden zouden worden besteed. Voor deze gelden zouden in aahmerking kun- MONTGOMERY In een Dinsdagavond door hem voor ae radio gehouden toespraak heeft Montgomery het Amerikaanse volk me degedeeld dat „de Westeuropese volken tegen een inval moeten worden be schermd en dat niet volstaan kan wor den met hen mede te delen dat zij ach teraf wel zullen worden gered". „Indien West-Europa opnieuw onder de voet zou worden gelopen, zou dit het einde betekenen van zijn bevolking. Daarom mag dit niet geschieden". Over de vorderingen van de commis sie der opperbevelhebbers zeide Monty, dat „de reeds bereikte resultaten veel belovend" zijn. „Indien wij slagen, zal er geen oorlog zijn". nen komen fabrieken, die moderne ap paraten nodig hadden, en onderdelen voor de reparatie, voltooiing en ver nieuwing van moderne voertuigen, tanks en jeeps. Johnson kon niet zeggen of er gespro ken was over opneming van Duitsland op een of andere manier in de West europese Unie. Hem was hierover ech ter niets bekend. Hij zeide verder, dat de Amerikaan se militaire steun drie a vier jaar moest worden voortgezet om doeltreffend te kunnen zijn. Het deed hem genoegen, dat Italië zich bij het pact had aange sloten en „er bij zou blijven". LOUIS JOHNSON Waarnemend president van China naar Amerika Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft zijn goedkeuring gehecht aan een bezoek van Li Tsjoeng- Jen waarnemend president der Chinese nationalistische regering, aan de Ver. Staten. Geen woonruimte in Batavia In verband met berichten, als zou worden overwogen de gezinshereniging voorlopig stop te zetten, wordt van of ficiële zijde het volgende medegedeeld Wegens de moeilijke huisvestingssitua tie.te Batavia, welke thans nog tijdelijk zal worden verzwaard door bijzondere maatregelen in verband met de souve- reiniteitsoverdracht, zal het noodzake lijk zijn de gezinshereniging gedurende enige tijd sterk te beperken. Immers, Batavia speelt bij deze materie een overheersende rol, aangezien het over grote deel der gezinshereniging nu een maal over Batavia geleid moet worden Dit wil overigens niet zeggen, dat in bij zondere gevallen gezinshereniging voor Io|pig niet meer mogelijk zou zijn. Dinsdagavond is te Washington officieel bekend gemaakt, dat de Ver. Staten voornemens zijn een nieuwe reeks proefnemingen met atoomwapens op het Atol Eniwetok in de Stille Oceaan uit te voeren Deze proefnemingen hebben ten doel de doelmatigheid vast te stellen var. de verbeterde atoomwapens, waarover de Ver. Staten na de laatste proefnemingen op Eniwetok in begin 1948. de be schikking hebben gekregen. Het is nog niet bekend wanneer de proefnemingen zullen worden gehouden. atol Eniwetok Zij werden in de afgelopen oorlog dooi de Amerikanen op de Japanners ver- De proefnemingen geschieden op ge- 'werd. zamenlijk advies van het Amerikaanse ministerie van defensie en de commis sie voor de atoomenergie aan president Truman. In alle fasen van de proefne mingen zullen de veiligheidsmaatrege len, welke overeenkomstig de bepalin gen van de wet op de atoomenergie zijn vereist, worden toegepast. Aan de proefnemingen zal worden deelgenomen door personeel van leger, vloot en luchtmacht der Ver. Staten, die als één enkele eenheid, onder gemeen-; schappelijk bevel van de generaal van de luchtmacht. Elwood Quesada zullen samenwerken. Aan deze eenheid zullen bovendien deskundigen van de com missie voor de atoomenergie worier, toegevoegd. Het Atol Eniwetok behoort tot de groep der Marshall-eilanden. Deze vroe gere Duitse bezitting werd na de eerste Het heeft bevreemding gewekt, dat de 55-jarige Anna Pauker, de vrouwelijke minister van Buitenlandse Zaken van Roemenie niet op de bijeenkomst van de Cominform in het Martra-gebergte 320 km van Boedapest, aanwezig was. Nog nimmer is de Cominform zo dui delijk geweest in het aangeven van 't be leid van de communistische partijen in de „kapitalistische landen". Deze par tijen moeten: „op ruime schaal'' gebruik maken van de nieuwe en doeltreffende i/ormen der massa-strijd voor de vrede", waaronder „instelling van commissies \oor de vrede in steden en dorpen, het opstellen van petities en -protesten, het houden van stemmingen onder de be- voiking en de organisatie van boycot acties tegen films, kranten en boeken" en andere organen, die „het denkbeeld van een nieuwe oorlog propageren". Warren AustinOnze pacten zijn contra ,,een aanvaller" De Sowjetrussische minister van bui tenlandse zaken, Andrei Wisjinsky, heeft in de algemene vergadering der V.N. verklaard, dat de V.N. de weg op gaan van „de Volkenbond zaliger ge dachtenis" De Sowjctunie had vier po gingen gedaan om vrede tot stand te brengen, maar deze waren steeds door bet „Engels-Amerikaanse blok" afge lezen. De V.N. zijn niet in staat ge weest de aanstichters tot een nieuwe oorlog te bedwingen". Met betrekking tot de activiteit der Westelijke mogendheden in Duitsland verklaarde Wisjinsky: „De tegen het volk gerichte marionetten-regering te Bonn barst reeds in haar voegen" Spanje werd „veranderd in een grote militaire basis voor een toekomstige oorlog". „Waarom zijn Turkije en Per- zie in het Noordatlantisch verdrag ge- E.eept, wanneer zij niet noordelijk en met atlantisch zijn?", zo vroeg Wisjins ky. Na hem sprak de Amerikaanse afge vaardigde Warren Austin. Hij sprak met nadruk de beschuldigingen van Wisjinsky, dat het Atlantisch Pact en het Brussels Pact tegen de Sowjetunie gericht waren, tegen. „Al deze pacten zijn gericht tegen een aanvaller. Ik her haal een aanvaller, dat is duidelijk ge noeg, nietwaar?" zo verklaarde hij, naar Wisjinsky kijkend. Wisjinksky verklaarde tevenes, dat de V.S. 140 luchtmachtbases in Spanje heb ben en dat bet „grote vliegveld" te Bar- rajas nabij Madrid er een van is. „Tal- rrke Amerikaanse militairen hebben onlangs een bezoek aan deze bases in Spanje gebracht", zo voegde hij er aan toe. Mr. G. J. van Heuven Goedhart ver klaarde namens de Nederlandse delega tie, dat deze geen deel zou nemen aan het debat over het Sowjetvoorstel voor een vijfmogendhedenverdrag. Hij zei, dat het reeds „dagen lang" in de poli tieke commissie was besproken en dat verdere besprekingen tijdverkwisting zouden zijn. Gesneuveld in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Korporaal G. Vermaas, afkomstig uit Arnhem. Kon. Ned. Ind. leger: Korp. inf. J. Wibalda, afkomstig uit Leeuwarden. Res kapt. inf. V. S. D. P. Scheepers, afkomstig uit 's-Gravenhage, en drie Indonesische militairen. Dronken veehandelaar overvallen De 56-jarige veehandelaar A. D. uit Gilze-Rijen. die in gezelschap van enige Tilburgers Zondagavond nog al het een en ander gedronken had, belandde ten laatste in het café het Damrak aan het Piusplein te Tilburg. Toen D. zich even naar het achter het café gelegen toilet negaf, werd hij door twee personen aan gevallen. Hij werd bewusteloos gesla gen en bleef met een bloedende hoofd wond liggen. Nadien kwam hij tot de ontdekking, dat zijn geld, ten bedrage van 1200 verdwenen was. Door de po- IJtie werden enige personen gearres teerd. Tsjoengking onder vuur De geregelde Chinese communisti sche strijdkrachten zijn Tsjoengking tot op zes kilometer afstand genaderd. Zij bevinden zich aan de Zuidelijke oever van de Jangtse. Communistische gue- rilla-strijders opereren reeds in de bui tenwijken van de stad. die 2 millioen inwoners feit. Te Hongkong per vlieg tuig uit Tsjoengking aangekomen vluchtelingen maken melding van plun deren en pailiek. De stad wordt van alle kanten door artillerie beschoten. Men verwacht haar val binnen 24 uur. Kostofs zondenregister Het Bulgaarse nieuwsbureau deelt mede, dat Traitsjko Kostof, de vroe gere Bulgaarse vice-premier, zich zal moeten verantwoorden op grond van de besehuldiging dat hij gepoogd zou heb ben de overleden premier Dimitrof te arresteren en „physiek te vernietigen" Hij zou tevens mede-verantwoordelijk zijn geweest voor het feit, dat maars schalk Tito aan de macht gekomen was. Tevens zou Kostof in dienst zijn getreden van de Britse Geheime Dienst. Hadzjipanzof en de negen andere aan geklaagden worden van overeenkom stige zaken beschuldigd. RIJKSGECOMMITTEERDEN TEGEN HET GEBRUIK VAN WOORDENBOEK Acht en twintig Rijksgecommitteer den, allen hoogleraren en oud-rectoren van middelbare scholen hebben zich gewend tot de minister van OKW prof. dr. F. J. Th. Rutten, en hun ontstem ming en verontrusting geuit over het K B. van 28 Juni 1949, waarbij het ge- truik van een woordenboek bij het schriftelijk eindexamen in klassieke ta- ler voor geoorloofd wordt verklaard MINISTER STIKKER NAAR DJOKJA Minister Stikker zal Donderdag uit Batavia vertrekken voor een bezoek aan Djokjakarta. Het doet ons genoegen, onze lezers te kunnen mededelen dat wij binnen enkele dagen beginnen met de publicatie van een uitzonderlijk spannend stripverhaal, geschreven naar de bekende roman „Muiterij op de Bounty" en getekend in samenwerking met de deskundigen van de Amerikaanse filmmaatschappij, die het kunstwerk op celluloid bracht. Dit beeldverhaal, dat zelfs de meest nuchtere onzer lezers zal boeien, overtreft in kwaliteit van inhoud en tekening alles, wat op dit gebied tot- dusverre geboden werd. Het kwam tot stand door de voortreffelijke samen werking van één der beste tekstschrijvers en een geroutineerd tekenaar, onder leiding van publicisten, die de strengste maatstaven aanlegden. Wij wensen onze lezers veel genoegen met het prachtige voorbeeld van groot vakmanschap, dat de nieuwe strip ongetwijfeld is. Binnen enkele dagen op de achterpagina van dit blad: Ar -i dertig personen vonden Dinsdag de dood bij vliegrampen in de Ver. Stalen en Frankrijk. Op het Love-vliegveld van Dallas in de staat Texas stortte een DC 6 neer, waarbij 33 doden te betreuren waren. Dank zij het moedig op-> treden van de steward bleef het aantal slachtoffers bij de ramp met een toestel van de „Air France" bij Lyon tot vijf beperkt. Twee vliegtuigen stortten *laande vlamraen kwam lopen' De eni" omlaag Aan boord van de Skymaster van de lijn WashingtonMexico City, die op het vliegveld van Dallas omlaag stortte en vervolgens in brand vloog, bevonden zich 41 passagiers en een bemanning van vijf koppen. Er zijn dertien over levenden. Een ooggetuige verklaarde: Vier mi nuten na de ontploffing, die volgde op het neerstorten van het toestel, zag ik hoe een man zo maar uit de hoog op- Djokja zal zorgen voor de veiligheid „De situatie in Indonesië is aanzien lijk aangenamer geworden sedert het republikeinse kabinet de overeenkomst van de Ronde Tafel Cenierentiv goed keurde, waarmede de aanvaarding door het voorlopige Republikeinse parlement naar het oordeel van kringen in Djokja vrijwel is komen vast te staan", aldus verneemt de politieke cor respondent van het ANP in welinge lichte kringen in Den Haag. Gebleken is, dat men er in Djokja van overtuigd is, dat grote zorg dient te worden besteed aan de veiligheid in het bijzonder voor de „vreemdelingen" Op dit punt bestaat geen meningsver schil tussen Djokja en Batavia. Weerbericht Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk eni ge regen, morgen latei op de dag enkele verspreide opklaringen en matige tot krachtige, in de kustprovincies tijdelijk harde of stormachtige Zuidwestelijke wnd. Weinig verandering in tempera tuur. Donderdag: Zon op 8.25, Onder 16.33. Maan op 14.36. Onder 3.51. JN VLISSINGEN is men begonnen met het slopen van de droeve, ge blakerde. afbrokkelende resten van het station van de Nederlandse Spoorwegen iiinuiiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiliiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii aan de Buitenhaven. Een firma uit Best de afstand vergist en zijn neus gebro- 'waar de schoenen vandaan komen) is ken tegen het voorhoofd van de „iea- met het karwei aan de slag gegaan Daarna zal met de bouw van het nieu we station worden aangevangen. En over schoenen gesproken, lijkt dat niel ee beetje op ouwe schoenen weg gooien voor je nieuwe hebt? O Om nog -:ven op Walcheren te blijven, het voor malige vliegveld tussen Soerburg en Vlissingen zal vermoedelijk veranderd worden in een sportpark, waaraan gro te behoefte bestond. QE HEBT HET. vrienden, de laatste tijd zonder verhalen uit Amerika n oeten stellen. Laat ons daarom van daag onze schade inhalen: In Richmond in Virginia kreeg de acteur Mell Turner 176 dollar schadevergoeding toegewezen voor ziekenhuiskosten. Turner had zich ht een liafdes-scene op de planken in ding lady". Q En in Manhatten gaf de automobilist Paul Moore voor de recht- oank toe, dat hij al twintig jaar rond- erde zonder rijbewijs. Maar, zei hij. Er sAt een lek in de atoomleidingl hij had een aanval van geweten gekre gen en er onlangs een aangevraagd. C Om de serie vaD drie vol te maken: In San Diego Kreeg Laura McConnell haar eis tot echtscheiding toegewezen omdat haar man vijf avonden in de »/eek doorbracht met bridgen en de an dere twee met praten over bridge. Kv etsbaar" noemen we dit in het edele bridgespel! JN NOORWEGEN blijken grote voor raden voormalig Duits oorlogsmat- teriaal te koop te worden aangeboden door particulieren. Hoe die eraan ko men is de autoriteiten een raadsel. Er 'ichjjnen gegadigden te schuilen in Ve nezuela, Spanje, Israel. Argentinië. Zweden en zelfs in Noorwegen zelf. Alle schoolonderwijs in de Baltische staten Estland, Letland en Littauen moet voortaan in de Russische taal ge schieden. Amerikaanse geleerden v erken aan een scheepsmotor, die met atoomkracht wordt voortbewogen. Het scheelt eigenlijk maar één letter. Een stoomschip wordt #«n atoomschip! Het staat wel vast, dat de sultan van Ljokja de „coördinator voor de veilig heid en orde" in geheel Indonesië zal zijn en nien wijst in dit verband op de rol, die hij heeft gespeeld bij de over dracht van de residentie Djokja aan de '■epuplikeinse regering. Het voorlopige tijdschema is zo, dat omstreeks vijf December ratificatie van df overeenkomst van de RTC door het KNIP zou kunnen geschieden, waarna dan omstreeks vijftien December de regering van de RIS gevormd zou kun nen zijn. Volgens berichten uit Wenen heeft radio-Vaticaanstad gemeld, dat kardi naal Mindszenty zich nog steeds in de gevangenis te Boedapest bevindt. Uit dezelfde bron wordt vernomen, dal de Kardinaal lichamelijk en geestelijk ge zond is, ondanks het feit, dat hij de iongste tijd zeer terneergeslagen was Hij vast twee dagen per week: een voor het heil van Hongarije en een voor het hei.' van de gehele wereld Twee nach ten per week slaapt hij op de grond. Nieuwe nummerplaten voor motorwegverkeer De minister van verkeer en water- slaat heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de KNAC om wijziging te i evorderen van de Wegenverkeerswet met betrekking tot de nieuwe kenteken- regeling, omdat naar zijn mening uit stel alleen verantwoord zou zijn, indien d< invoering op onoverkomelijke be zwaren zou moeten afstuiten. Hierbij stelde de minister vast. dat de financiële consequenties van de uitgif te van nieuwe nummerplaten aanzien lijk lager zijn dan het door de KNAC geschatte bedrag van ly„ tot 2 millioen gulden. ge verklaring, die ik hiervoor kan ge ven. is dat de man uit het vliegtuig werd geslingerd, toen dit de grond raak te door zijn val oewusteloos werd en door de hitte weer bijkwam". Vliegramp in Frankrijk. Drie leden van de bemanning en twee passagiers kwamen om het leven toen 'n toestel van de „Air France", dat op weg was van Parijs naar Tunis, bij I.yon verongelukte. Het toestel schijnt bij het landen een verkeerde manoeu vre gemaakt te hebben, raakte de top van een boom. sloeg tegen de grond en vloog in brand. Dank zij de tegenwoordigheid van geest van steward Ziegler konden alle 32 passagiers op twee na snel in veilig heid gebracht worden. VijftieD passa giers kwamen er zonder noemenswaar dige verwondingen af. Van de overigen liep slechts één. zekere Livet, ernstige verwondingen op. Een van de lichtge wonden is de Nederlands pianist Dani Wayenberg. Boeren uit de omgeving spelden toe en hakten met bijlen de over de kop geslagen vliegtuigromp open. in verbeten wedstrijd met de snel om zich heen grijpende vlammen. Ste ward Ziegler. binnen in de vliegtuig-- t-ump hielp hen met grote koelbloedig heid -ie tussen stoelen beknelde en be wusteloos geraakte passagiers te bevrij den. Nog geen grootscheepse emigratie naar Nw. Guinea In verband met berichten over de emigratie op korte termijn naar Nieuw Guinea van een groot aantal personen, werden op het departement van socia le zaken te Batavia besprekingen ge houden. Gebleken is, dat het in ver band met de moeilijkheden op het ge bied van de huisvesting als anderszins onmogelijk is, dat op korte termijn een groot aantal emigranten in de bestaan de kolonisatiecentra of elders op Nieuw Guinea kan worden opgenomen. Wel zou op korte termijn een groep van on geveer 300 personen naar Nieuw Gui nea kunnen vertrekken om de mogelijk heden van vestiging en bestaan aldaar te verruimen. OUDEN VAN DAGEN KLOPPEN AAN BIJ DE MINISTER. Mr A. M. Joekes, minister van so ciale zaken, heeft Dinsdagmiddag het dagelijks bestuur van de algemene bond van ouden vaD dagen (18.000 leden' in audiëntie ontvangen Het dagelijks be stuur heeft de minister om verhoging van uitkeringen, kolentoeslag, vrijstel ling van premiebetaling voor zieken- rendsen en vrijstelling van de verho ging van radiodistributie gevraagd De minister heeft toegezegd dat hij deze materie aan een nader onderzoek zou onderwerpen. t

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1