Piet van di Stad en Omgeving, Piet Stennebergs werk in Haarlem AGENDA Heropening der gerestaureerde O.L. school te Akersloot Moote avond van Rochdale-Oost Meiz wen jutA(* 5 iiicii/jwi.—.--- Experiment bleef experiment De Alkmaarse kunstschilder Piet Stenneberg houdt in Haarlem bij „Het Luifeltje" (Groot-Heiligland) tot en met 1 Januari a.s. een tentoonstelling van ongeveer 200 zijner werken. De opening geschiedde Zaterdag door de beeldhouwer J. J. Beljon. Deze merkte onder meer op dat in samen leving zoals wij die keunen nog geen plaats is ingeruimd voor werk als dat van Stenneberg. Het is niet te voegen in het kader van onze traditionele huiskamers, noch in dat van onze tra ditionele tentoonstellingsruimten. Het laat zich zelfs niet voegen in het ka der dat Van Goghs werk nog juist verdraagt: de vurenhouten lijst! De functie, aldus spreker, van dit werk kan pas blijken wanneer de plannen werkelijkheid zijn geworden van en kele progressieve architecten en bij een maatschappijvorm zoals enkele vooruitziende sociologen die hebben beschreven. „Wanneer het werk van Stenneberg u geen maximale aesthetische bevre diging schenkt, is dat niet de schuld van dat werk, maar van de huidige artistieke en geestelijke constellatie, die in dit werk reeds is overwonnen". Na een historische beschouwing wees spreker er op, dat de oerbetekenis van het beeldende het symbool is, een te ken tussen mens en mens, God en mens en blootlegger is van krachten die in de menselijke samenleving en ln de kosmos onzichtbaar werkzaam lijn. Het werk van Stenneberg noem de spreker toch voor de gemeenschap aanvaardbaar ondanks het voorstel- lingsloze, waarbij hij wees op de mo gelijke toepassingen voor gebruiks voorwerpen, textiel, typographic. Dit werk staat niet los van de natuur, maar de natuur is niet gegeven zoals wij haar waarnemen met de ogen, maar de natuur zoals ze wérkt. Na deze openingswoorden hield Piet Stenneberg zelf een lezing voor de aandachtige genodigden. Onze lezers kennen deze lezing reeds uit het uit voerig verslag dat we October brach ten. De theorie en de practijk Wat de expositie van Stennebergs werk betreft: Tegen de door de inlei der Beljon en de kunstschilder ver kondigde meningen kan ik in het al gemeen niets inbrengen. Ik deel hun gevoelens ten aanzien van de aange legde normen. Maar de bezichtiging van de tentoongestelde werken doet me toch te zeer de grote afstand zien tussen theorie en practijk. Er zijn on getwijfeld schilderijen bij die hoogst decoratief zijn en als zodanig dan in derdaad als textielpatronen de aan dacht verdienen. Maar we zijn daar- Zaterdagavond heeft de buurtvereni ging Rochdale-Oost een zeer geslaagde bijeenkomst gehouden in het Gulden Vlies, een avond die terecht een feest avond genoemd mocht worden. De zaal, als het ware gevuld met één grote fa milie, bood een gezellige aanblik en voor de eigenlijke aanvang deed het orkestje onder leiding van Van der Stok en waarin ook enige Rochdale- leden meespeelden, zich van haar beste zijde kennen en zelfs een St. Nicolaas- potoourri ontbrak niet. Rochdale-Oost is één der weinige verenigingen, die zich uit de tijd van de vele buurtver enigingen nog steeds gehandhaafd heeft wat getuigt van een goede geest onder de buurtgenoten. Ongeveer kwart over acht werd de avond met een hartelijk woord van welkom geopend door de voorzitter, de heer T. Schouten. Teneinde de aanwe zigen een mooie avond te waarborgen, had men medewerking verzocht van de bekende vereniging „Falkland" uit Heiloo, mede omdat men daardoor hul de wilde brengen aan de grote Herman Heiiermans, die juist nu weer in het middelpunt der belangstelling staat. Want 25 jaar geleden overleed deze grote Nederlandse tonelschriiver. En juist omdat men wist dat ..Falkland" steeds de Heiiermansstukken alle eer had gegeven, was zij voor deze avond uitgenodigd. Spreker vroeg nog aller belangstelling voor de verloting en ifiaed tevens een beroep op de leden om te trachten het ledental te vergroten omdat de onkosten steeds hoger wor den. Door een flinke uitbreiding zou de vereniging actief kunnen bliiven. Daarna was onmiddellijk de beurt aan de toneelvereniging „Falkland" die haar renutatie op uitstekende wijze handhaafde. Zij heeft altijd een bijzon dere voorliefde voor Heijermans' wer ken getoond en daarin zeer veel goeds gebracht. En zo is het ook met „Het zevende gebod" dat heel wat eist door de grote rolbezetting. Maar onder regie van Jan Hoed. die zelf op zeer goede wijze de moeilijke rol van Peter Dobbe speelde, heeft Falkland haar kunnen wel getoond en het succes was zeker evenredig aan dat bij de opvoering te Heiloo. De bekende dillettant en re gisseur P. Koovman vervulde, als gast op bekwame wijze de rol van de de Zeeuwse herenboer Dobbe. Maar ook de vele andere medewerkenden gaven blijk van serieuze studie Mevr Sneur-Jonker als Oaaike mevr Soaans -Smit als Lotte Ricaudet. Freek Sche pers als Bart en mevr Smit-v. d Burg die zich als steeds in de rol van Engel een uitnemende dillettante toonde Al le medewerkenden (een vijftiental) kunnen de voldoening hebben, dat zii tot een sluitend geheel hebben mede gewerkt. Na elk der bedriiven en voor al aan het slot klonk een daverend annlaus en de heer Schouten mocht dan ook terecht een woord van harte lijke dank spreken tot Falkland" Daarna volgde nog een gezellig dansfeest, dat de vele aanwezigen nog lange tijd in de vrolijkste stemming bijeen hield Rochdale-Oost zal zeker in stand blijven. mee nog slechts bij zekere kunstnij verheid, bij een dienstbaar gemaakte kunst aangeland waarbij het aestheti sche alles is, en niets de vertolking van simpele menselijke ontroeringen. Het merendeel van Stennebergs wer ken is experimenteel, maar ik geloof niet aan de noodzakelijkheid van dit experiment. Ik geloof niet dat de in ons werkende natuur in haar werk zaamheid Weergegeven wordt door zilverpapier en lovertjes en kinder armbandjes op papier of linnen te prikken of te plakken omgeven met lukraak neergezette verfvlekken. Ik geloof niet dat het iets met kunst heeft uit te staan als men kleuren en lijnen neerzet zonder dat op de een of andere wijze de totale indruk harmo nisch is. Vele van dergelijke produc ten hier, die lijken op kindertekenin gen, missen de gevoeligheid van lijn. missen de afgewogenheid van kleur, missen de innerlijke ontroering die vormgeefster behoort te zijn, missen kortom datgene, wat juist de kinder tekening zo aantrekkelijk maakt. Aan kunst liggen nu eenmaal bepaalde eeu wige principes ten grondslag en juist daardoor is het mogelijk dat voorstel- lingsloze kunst evengoed kunst is als de representatieve. Maar buiten deze principes is noch het een, noch het andere kunst. En Stennebergs werk is daarom voor het allergrootste gedeel te niet noodzakelijk, het is niet gefun deerd en roept niets op dat enige ont roering schenkt. Het zou echter onbillijk zijn zo glo baal te oordelen. Tussen die paar hon derd werken hangen, laat ons zeggen, vijf stukjes welke inderdaad tonen dat Stenneberg in staat is ook tot wer kelijke kunst te komen. Dan ziet men hechtheid van compositie en een fraai kleurgevoel. Daar de werken niet ge nummerd zijn en voorts titelloos, kan ik niet aangeven welke schilderijtjes dat zijn, maar de bezoeker kan, is hij onbevooroordeeld, tot een gelijke keu ze komen. Het lijkt me toe dat Stenne berg uitgelezener te werk moet gaan: niet de hoeveelheid maar de hoedanig heid is het belangrijkst. v. d. W De Provinciale begroting en ons gewest Bij de behandeling van de Prov. be groting in de afdelingen werden, wat ons gewest betreft, nog de volgende vermeldenswaardige opmerkingen ge maakt. Men wees op de personages van het verslag waarin gemeld wordt: „Een groot deel van de aanvragen om credieten moest zonder nader on derzoek terzijde worden gelegd omdat niet voldaan was aan de eis, dat het betreffende artikel hier te lande nog niet of geheel onvoldoende wordt ge fabriceerd. Zij achtten deze opmerking te beperkt en zouden b.v. willen, dat de oprichting van een coöperatieve zuurkoolfabriek werd gesteund als door die oprichting bereikt kon wor den, dat, met aanvaarding van het daaraan verbonden risico groenten werden verduurzaamd, welke nu ver nietigd moeten worden omdat de fa brikanten vrezen geen aftrek voor de zuurkool te zullen vinden. Andere le den zouden het verkeerd vinden als de productie-capaciteit werd vergroot ter. v/ijl de aanwezige capaciteit niet wordt gebruikt. Om te bereiken wat men hier gewenst heeft zouden andere mid delen toegepast moeten worden. De taak van de economisch-technologische dienst is een zeer moeilijke. Gevraagd werd hoe het staat met de uitbreiding van het kamp te Bakkum. Zijn er al plannen voor de duinterrei nen te Bergen ten behoeve van de recreatie. Een der leden drong aan op het af maken van de steeds belangrijker wor dende verkeersweg van Huygendijk naar Noordscharwoude. Een ander ver heugde er zich over, dat de brug de Langebalk klaar kwam, maar vroeg aandacht voor de herbestrating van de aansluitende weg tot Zuidscharwou- de, welke wegens het toenemend ver keer nodig zou blijken. Dammen DDD I won deze week met 137 van Winkel I terwijl het 2e tiental met de zelfde cijfers van Excelsior verloor. Van de eerste match ging geen enkele partij verloren. Naast 7 remises wonnen dus 3 spelers, n.l. Oud, Schuit en de Bree hun partij. Het 2e tiental deed het naar verhouding nog beter. Hier behaalden de eerste 5 bordspelers zelfs 6 punten, iets dat de 5 kopborden van het eerste verleden week tegen hetzelf de Excelsior niet gelukte. De Wijn won als invaller aan bord 4 fraai zijn partij. Peerdeman, Jorna, Langras Jz, Bij waard en M. A. Langras speelden re mise. Aan bord één speelde voor de gasten de „grote" Veenstra tegen Peerdeman en in het eindspel werden wegens het vergevorderd uur de punten in een volkomen gelijke stand gedeeld. Deze week gaat DDD I naar Damlust. Glimlachje ij -79 Hier is e*n brief voor je, Albert. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) Harmonie Theater, 8 uur: Bataljon dei- dapperen (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Hollywood op z'n kop (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Mariandel (18 jaar); Alkmaars Bioscoop Theater, 8 uur: Sons of the pioneers (14 jaar). DINSDAG Bioscopen als Maandag. Gulden Vliet, 8 uur: Rotterdams toneel met „Gasten op het kasteel". Het woningvolume voor 1950 Thans is zoals de burgemeester ln de laatste raadsvergadering reeds mededeelde vastgesteld, dat de Pro vincie Noord-Holland voor 1950 slechts 2700 woningen krijgt toegewezen, dat is bjjna de helft minder dan een jaar geleden. Uitgezonderd is het gebied van de gemeente Amsterdam en Urk. Van deze 2700 woningen zullen er 1250 dus bijna de helft montagewoningen zfln. Wat Alkmaar betreft, onze gemeen te krijgt in totaal 91 woningen, waar van 60 montagewoningen. Een 52 zal zijn bestemd voor gehuwde arbeiders van buiten, in de gemeente werkzaam bij hier ter stede gevestigde indus trieën. Sint Nicolaasfeest voor de kinderen der Stichting 1940—'45 De afdeling Alkmaar van de Stichting 1940—1945 heeft Zaterdagmiddag met vijf omliggende afdelingen aan 59 kinderen van gevallen verzetsstrijders een prettig Sint Nico laasfeest bezorgd. Dit geschiedde in het gebouwtje van de Vrijzinng Hervormden op de Heul. Om drie uur kwam Sint Nicolaas, vergezeld van zijn onafscheidelijke zwarte bediende de zaal bin nen. De kinderen zongen hem spontaan toe en de oude bisschop nam plaats op de voor hem bestemde zetel, waarna hij werd welkom geheten door de heer Pierre de Bie, bestuurs lid van de afdeling Alkmaar der Stichting. De heer De Bie liet uitkomen, dat men de komst van de Sint in het bijzonder op prb's stelde, omdat men wist hoezeer de goede bisschop in deze tijd bezet was. De oude kindervriend genoot zichtbaar van de vele Sint Nicolaasliedjes, die soms geza menlijk, soms door enkele kleine solisten wer den gezongen, waarna hij een toespraak hield en vertelde, dat het hem opgevallen was hoe veel flinker en zelfstandig'er de kindeern in bet afgelopen jaar waren geworden. Enkele kleine vermaningen werden gegeven, maar dat alles was spoedig vergeten toen de cadeautjes werden uitgedeeld. Ook aan trac- taties heeft het de kinderen deze middag niet ontbroken. Namens de contact-commissie voor de mid denstand was de heer C. W. Keysper aan wezig. Ook de directeur van het Provinciaal Bureau der Stichting 1940—1945, de beer A. Vermeulen, gaf door zijn tegenwoordigheid blijk van zijn belangstelling, evenals vertegenwoor digers uit diverse buiten-gemeenten, uit welke plaatsen kinderen mede aan dit feest deelnamen. Sint Nicolaas bracht ten slotte in het bij zonder zijn dank aan de dames Greidanus, Koenot, Boll en Eldermans, door wier onver moeide samenwerking dit feest zo in alle op zichten naar wens kon verlopen. Aan allen, die door hun bijdragen tot het welslagen van deze middag hadden me degewerkt, werd een woord van hartelijke dank gebracht. Om vijf uur gingen alle kinderen met him moeders welvoldaan huiswaarts. Sint Nicolaas in de Muziek- tuin Zondag waren de kinderen van de buurtvereniging „Roliea" in deMuziek- tuin, waar ze vol spanning wachtten op de komst van Sint Nicolaas en zijn knecht. Toen de goede Sint en Piet hun intrede deden in de bij uitstek verzorg de zaal was er niet alleen spanning bij de kleinen. Er waren ook veel ouders gekomen om de gelukkige gezichtjes te zien. De voorzitter heette Sint Nico laas en zijn knecht hartelijk welkom. Hjj stelde het op hoge prijs, dat deze nog tijd had kunnen vinden voor een bezoek aan de kinderen van Ropjes- kuil, Liefdelaan en Akerslaan. Hierna kwam Sint Nicolaas aan 't woord. Er moesten enkele kinderen bij hem ko men. Onder dit alles door kregen de nog tijd had kunnen vinden voor een werden liedjes gezongen onder leiding van mej. Van Dijk. Het hoogtepunt van het feest was wel de uitdeling van de pakjes. Men zag niets dan gelukkige kinderen en tevreden ouders. Sint Ni colaas beloofde het volgend jaar weer terug te zullen komen. Tenslotte dankte ie voorzitter Sint en zijn knecht en al len die medegewerkt hadden aan het slagen van deze middag. „Casten op het kasteel" Het Rotterdams Toneel geeft Dins dag in het Gulden Vlies een opvoe ring van het toneelstuk „Gasten op het kasteel" van de Franse schrijver Jean Anouilh. Het is bij de Rotter dammers ingestudeerd onder leiding van André Barsacq, die het stuk ook in Parijs regisseerde. In het stuk komt o.a. een tweelingrol voor die een suc ces is geworden voor Kees Brusse. Willy Haak speelt de rol van een be moeizieke tante. Verder werken o.a. mee: Richard Flink, Gerard Schild, Lily Bouwmeester, Mieke Flink en Eli sabeth Versluis. Dit stuk is het eerste van de abonne mentsvoorstellingen serie C. Onze militairen naar fort Erfprins Naar wjj vernemen zullen de troe pen van de eerste afdeling territoriale luchtafweertroepen welke in de barak kenkampen Rochdale en Westerweg zijn gelegerd op 10 December naar Den Helder vertrekken. Het was oorspronkelijk de bedoe ling dat de troepen naar het barak- kencomplex in Beverwijk zouden gaan dat al jaren ongebruikt staat. Thans is evenwel bepaald dat deze troepen een onderkomen zullen vinden in fort Erfprins omdat de barakken in Alkmaar in het winterseizoen niet voldoende verwarmd kunnen worden. H.O.V.-orkest Het derde concert door de Haar lemse Orkest Vereniging te Alkmaar wordt op Woensdag a.s. in het Gulden Vlies gegeven. Dirigent is wederom Toon Verhey; als solist zal medewerken de pianist Luctor Ponse, die in 1914 te Genève werd geboren. Hij studeerde aan het Conservatorium te Valenciennes in Frankrijk en beëindigde zijn studie in zijn geboortestad, waar hij in 1935 de „Prix de Virtuositë" verwierf. Hij on derscheidde zich niet alleen als bij zonder begaafd pianist in kamermu ziekconcerten, doch oogstte als solist met onze grote orkesten steeds grote successen. Op dit concert zal hij een tweetal werken ten gehore brengen, n.l. de Ballade voor piano en orkest van Gabriël Fauré en de Fantaisie voor piano en orkest van Debussy. Vóór de pauze geeft het orkest uit voeringen van de Prélude A l'après midi d'un faune van Debussy en Val ses nobles et sentimentales van Mau rice Ravel, terwijl het concert beslo ten zal worden met het bekende werk van Paul Dukas: L'Apprenti sorcier (de Tovenaarsleerling). Burgerlijke Stand Geboren: Jacob P., zoon van P. Wap- stra en E. A. Ravenstijn. Emile E. A., zoon van P. J. A. Noordeloos en A. Th. Nuijens. Elisabeth E. W., dochter van P. F Lenaerts en E. Oudhoff. Helena T., dochter van E. Fuhren en E. Harder. Theodora H. M., dochter van J. Kaandorp en A. A. van de Reep. Antonius H. M., zoon van J. Ursera en C. M. E. Groothuizen. - Marina, dochter van M. Houtkoper en J. van 't Veen. Getrouwd: Dirk A. Vollenga en Ca- tharina A. Andrée. Overleden: Maria Jansen, 76 jaar, wed. van J. L. Sostman. Bergen Bergen bereidde de Sint een grootse ontvangst Er heerste Vrijdagmiddag een onge kende drukte bij het station te Bergen: Sinterklaas werd verwacht. Een niet te tellen schare van kinderen, waar tussen heel wat moeders met babies op de arm, stond in spanning uit te kij ken naar de komst van het trammetje. Daar kwam eindelijk Bello aangewag geld. Een oorverdovend gejuich over stemde de militaire muziek van 2 T.B. 10e Regiment uit Haarlem, die vooi deze gelegenheid Bergen's Harmonie verving. Geplaagd door de jicht bij het vochtige Novemberweer viel het de oude bisschop te moeilijk om als vroeger vlug in het zadel te wippen, waarom hij nu plaats nam in de door twee witgepluimde rossinanten getrok ken landauer. Voorafgegaan door de muziek, die vrolijke marsen liet horen, en omstuwd door de enthousiaste me nigte, ging het nu naar het Raadhuis, waar burgemeester Dr. Huygens met zijn beide wethouders de hoge bezoe ker verwelkomden. In de raadszaal kwamen de gemeen teambtenaren hun opwachting maken bij de bisschop, de dames een beetje schuw kijkende naar de beide Zwarte Pieten, die ondeugend met de garde dreigden. Of de burgemeester tevreden was? O, ja. Ook over de raadsleden? Nou, er was er eentje, die zich nog wel eens een grapje meende te kunnen veroor loven; maar, haastte de burgervader zich er aan toe te voegen, toen hij het lipje van het betrokken raadslid ver dacht zag trillen, maar overigens be hartigt hij heel serieus en deskundig de belangen van de boeren. Over de commissie voor de huisvesting waren de Sint nogal wat klachten ter ore ge komen. Of de burgemeester verwacht te, dat die klachten spoedig tot het verleden zouden behoren? Een moeilijk probleem, meende Dr. Huygens. Over Bergens jeugd was hij nog al te spre ken. Nu ja, er werd wel eens wat kat- nekwaad uitgehaald, maar wie ver wacht nu ook van een echte Hollandse jongen een vreselijk zoete jongen. Na dit vluchtige onderhoud met B. en W. steeg de Sint met zijn beide zwartjes weer in het rijtuig om met de muziek voorop een rijtoer door het dorp te maken. Overal had de stoet veel bekijks en menig kinderhartje zal sneller geklopt hebben dan normaal, maar straks zal blijken, dat de kinder vriend kleine tekortkomingen graag vergeeft en vergeet. Intussen strooiden de beide Pieten met gulle hand pepernoten als voor proefje van het eigenlijke Sinterklaas feest op Zaterdag of Maandag. Hensbroek ST. NICOLAAS OP DE O.L. SCHOOL In de 0.1. school werd het Sinter klaasfeest gevierd voor de leerlingen van de hogere klassen. Ook verschil lende ouders gaven daarbij blijk van belangstelling. Er werden enkele lie deren gezongen. Met assistentie van dokter Cohen werden als hoofdschotel van het feest verschillende films ver toond. De kinderen ontvingen een trac- tatie en gingen met een pakje opgeto gen huiswaarts. Voor de leerlingen van de lagere klassen van de o. 1. school en de kleu terschool had de Sint zich verwaar digd om met z'n trouwe knecht in hoogst eigen persoon in café Kossen te verschijnen. De spanning bereikte wel haar hoogtepunt, toen de geschenken keurig verpakt, in ontvangst moesten worden genomen. Het hoofd der school, de heei Koppenol. heeft allen, die gel delijke en daadwerkelijke medewer king aan beide feesten hadden ver leend, hartelijk dank gebracht Donderdag was het voor de vrienden der openbare lagere school te Akersloot een grote dag, daar na een voorbereiding van ruim twee jaar de feestelijke heropening van het geheel gerestaureerde schoolgebouw plaats had. Om half elf hadden autoriteiten, ouders en genodigden zich in een lokaal verzameld. Burgemeester Van den Heuvel verwelkomde <Je aanwezigen en gaf een overzicht van de lijdensgeschiedenis van de verbouwplannen der openbare lagere school. Hij was nu zeer ver heugd dit totaal gemoderniseerde schoolge bouw te mogen openen en richtte zich jd har telijke bewoordingen tot het hoofd, dat bijna acht jaar in een onmogelijk gebouw nog uit stekende resultaten met zijn onderwijs wist te bereiken en tot mevr. Bakker, die zo nauw bij het onderwijs is betrokken en zoveel steun aan haar man had verleend. Tot de ouders zei de spreker, dat zij er veel toe kunnen bij dragen, dat er in de toekomst weer een vaste onderwijzeres aan de school zal kunnen komen. De inspecteur van het Lager Onderwijs in de Inspectie Alkmaar, de heer G. Vemooy, feliciteerde het gemeentebestuur met dit schit terend resultaat, dat vele gemeenten tot voor- Heiloo Propaganda-avond Bond voor Staatspensionnering Zaterdagavond hield de Bond van Staats pensionnering een openbare propaganda-avond in de „Rustende Jager" alhier, waar als pre mière werd opgevoerd „Waarheen", een tra gedie in drie bedrijven door Arie v. d. Lugt. Deze première werd gegeven door de toneel vereniging ,,'t Nippertje" en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat dit gezelschap sinds de vorige winter, toen het ook voor boven genoemde Bond een uitvoering gaf, veel voor uitgegaan is. Dit gezelschap dat voor de Bond van Staatspensionnering door de provincie zal gaan met bovengenoemd stuk, wat reeds door een twaalftal plaatsen is aangevraagd, zal met iets meer toneelroutine zeker succes oogsten. De leiding berust bij de regisseur Oosten dorp. Wat het stuk betreft, als propaganda-stuk voor de B. v. S., is het uitermate geschikt, al zouden wij het gedeelte, waarin moeder Hofman sterft (welke rol door mevr. Oosten dorp—Geevers zeer goed vertolkt werd) gaarne iets korter zien. De heer Oostendorp als Gert Hofman, een oudhorlogemakertje, dat zich krom heeft gewerkt om zijn kinderen een goede positie te geven en op zijn oude dag geen werk meer kan krijgen, daar hij het niet meer kan doen, speelde deze rol voortreffelijk Met een beetje meer mimiek bij zijn spel, zal hij van deze rol een uitmuntende ver tolking kunnen geven. Mevr. Oostendorp als Antje noemden wij reeds. De heer Mulder als horlogemaker en huisvriend van Hofman, acteerde niet onverdienstelijk; mevr. Oosten dorp—Geyteman liet als zijn vrouw zeer goed spel zien. De heer Smit, als Karei, onderwij zer, en zoon van Hofman, deed nog wat on wennig, maar zal bij verdere opvoeringen zeker een behoorlijk spelpeil bereiken; mej. Van Weelderen beeldde zijn vrouw Miep prachtig. Saartje, een dochter van Hofman, gespeeld door mej. T. Kroon, was goed. Daar entegen vonden wij de heer Rozing als Dirk, de man van Saartje, iets te stijf. De heer Nieuwenhuis kon ons, als Kees de varens gezel, zeker bevredigen; mej. M. Besse als Bep zijn meisje, liet in verschillende gedeel ten prachtig spel zien. Rest ons nog de heer De Boer te noemen als Wouters, ex-krui deniertje, en buurman van de familie Hofman. Deze speelde in één woord voortreffelijk. De rol lag hem zeer goed en vooral in het laatste bedrijf was hij op zijn best. Eén ding moet ons van het hart: laat het publiek tijdens de opvoering wat meer stilte betrachten. Zoals het Zaterdagavond was, was het echt hinderlijk. Bij de opening van deze avond sprak de lieer Greeuw een kort propagandistisch woord, waarin hij er op wees, dat in L950, het jaar waarin de Bond vijftig jaar bestaat, zal wor den beslist, of zijn streven, al dan niet vruch ten zal afwerpen, daar in dat jaar in de Tweede Kamer beslist zal worden, of de Nood- wet-Drees zal verlengd worden, of door een audere wet wordt vervangen. In deze beslis sende ronde houdt de Bond vast aan een premie-vrij bodempensioen. Spreker wekte de genen op die nog geen lid zijn, dit te worden, daar men met meer leden, ook meer kracht kan laten gelden. Alles tezamen was het een geslaagde avond De zaal was goed bezet. Na afloop was er een verloting met vele prijzen. De dames van ,,'t Nippertje" ontvingen bloemen en sigaretten. De muziek van het gezelschap Smit was weer zoals wij dit ge wend zijn. Heer-Hugowaard Nutsavond Zaterdagavond werd de eerste Nutsavond van de afd. Heerhugo waard gehouden. Door het allerslecht ste weer wat men zich denken kan was de opkomst niet zoals wij dat gewoon zijn, doch alle omstandigheden in aanmerking genomen was het toch een zeer geslaagde avond. De voorzit ter, de heer J. Biersteker, opende met een hartelijk welkomstwoord, spe ciaal tot de spreker van hedenavond, de heer Lode van Gent, die in woord en beeld het leven der negers in de Belgische Congo zou uitleggen. Op zeer duidelijke wijze, soms met een kwinkslag gekruid, vertelde deze hoe de verschillende negerstammen woon den en leefden. Hij liet foto's zien van wilde en beschaafde negerstammen met hun dansen en ook van een soort waar men beter niet mee te doen kan hebben, n.l. de Lulpaardsmoorders, die een geheim genootschap vormen en waarin men niet wordt opgenomen als men niet enige moorden op zijn ge weten heeft. Prachtig waren de na tuuropnamen in de wildernis met de wilde dieren, zoals leeuwen, olifanten en nijlpaarden, evenals de opnamen van de rivieren met de prauwen, wel ke met ongeooflijke snelheid werden gepagaaid. Het was een zeer ge slaagde avond fen de voorzitter sprak aan het slot een hartelijk dankwoord tot de spreker, alsmede tot dr. Coheh van Hensbroek, die belangeloos zijn filmtoestel ter beschikking had ge steld. ONDERHANDSE VERKOOP Het woonhuis met werkplaats var Ie heer K. Kooi.i. gelegen aan de Mid cienweg, waar voorheen het filiaal van de A.T.O. was, is door onder handse verkoop overgegaan aan de heer S. Hittema, die er zijn metsel zaak gaat uitoefenen. beeld kan strekken. Uit een oud gebouw fe een school gegroeid, die niet voor een nieu^ onderdoet. Als spreker de heer Bakkei bij zijn bezoeken in de oude school had werken als Ahasverus wandelend van de afdeling naar de andere om alle weetgierig^ I uit 6 a 7 klassen tegelijk te onderrichten had hij zich verwonderd, dat deze onder zul^' moeilijke omstandigheden toch wist te berej, i ken, dat de resultaten voor geen enkele vol. I ledige school onder deden. Daarom verheugd het hem, dat het hoofd der school eindelijk na zijn moeizaam zwoegen zijn arbeid in dezj moderne school mag aanvangen. Het hoofd, de heer G. Bakker, geti daarna mede namens zijn vrouw van blijdl I schap en dankbaarheid. Hij dankte de vorig# sprekers, het gemeentebestuur, de architect I de heer J. Krom, de aannemers Gebr. Tie. 8 bie, de schoolschoonmaker en het R.K. School, bestuur voor de genoten gastvrijheid tijdens 1 de verbouwing en verzocht de duders hem alji voorheen te blijven steunen. Spreker h( met nieuwe energie in dit modem ingerichts I gebouw zijn arbeid te kunnen voortzetten. Namens de ouders hield mevr. De Geus een geestige berijmde toespraak, waarin ze oude herinneringen ophaalde en een fraaie mand I met bloemen aanbood. Pastoor A. v. d. Berg bracht zijn geluk. 1 wensen namens het R.K. Schoolbestuur over I en zeide, dat de R.K. collega's geen hinder 1 van hun tijdelijke gasten gehad hadden, roemde de vriendschappelijke omgang met dé 1 heer Bakker, die hij aanbevelenswaardig noem- 0 de voor de goede verstandhouding tussen beide richtingen in de dorpsgemeenschap. De heer v. d. Ploeg, het hoofd der Sint B Michaëlschool, sprak zijn proficiat uit namens f de R.K. collega's. De heer Nederveen, ouderling der Ned, I Herv. Gemeente, sprak namens de kerkeraad I eo wees op het belang van een goede school voor heta Protestantse vloksdeel. De aannemer, de heer P. Tiebie, bood een I mand met bloemen aan. De voorzitter van Volksonderwijs, de heet I G. Otte, zeide, dat er in de strijd, die aan I deze verbouwing voorafging, vaak door heel harde woorden gezegd zijn in de gemeenteraad, I doch dat hij, nu er eindelijk recht gedaan tl aan de minderheid, sommige dezer woordtl wil intrekken. Namens de afdaling Akerslojl bood hij een nieuwe potloodslijpmachine aail Hierna werd de school bezichtigd In cafifl Koomen werden de vele genodigden k gebak en sigaren aangeboden namens de afd*| b'ng Volksondeswijs. Tot slot dankte de burgemeester voor del aangeboden vervei sin gen en hoopte op eeal goede samenwerking tussen het gemeente. I bestuur en de voorstanders der openbare 1 school. Bloemstukken waren nog ontvangen van d?| afdeling Alkmaar van de N.O.V en van de directie van de Nutsspaarbank te Alkmaar. *s Middags deden de kinderen voor het eent I hun entrée in de school, waarna ze getrao I teerd werden en als aandenken allen een boelt| ontvingen. Bevestiging en intrede ds. R. Kaptein Zondagmiddag had onder zeer grottl belangstelling van gemeente, vrienden I en ringpredikanten de bevestiging «tl intrede plaats van de nieuwe predikam| der Ned. Herv. Gemeente, ds. R. Ka tern De kerk was geheel bezet. De bevestiging had plaats door ds. 11 Keja van Stompetoren naar aanleidml van Joh. 129b: „Zie het Lam Godsl dat de zonden der wereld op zicil neemt", waarin hij de taak van dtl predikant schetste in het licht van d:| verzoening op Golgotha. Na lezing van de Apostolische Ge-I 'oofsbelijdenis en het bevestigingsfor-1 muiier werd de nieuwe predikant in 'tl ambt bevestigd. Aan de handoplegging I namen deel ds. Plug van Egmond a d I Hoef en ds. Bloemhoff van Heiloo, waarna de gemeente de predikant toe-1 zong Gezang 78 vers 1 en 6. Hierna besteeg ds. Kaptein de kansel I Na lezing van enkele gedeelten uit Lu- cas 1 bepaalde hij de aandacht van zijn I gehoor bij hef tekstwoord* „Geloofd zijl de Heer de God Tsraëls, want Hij heeft I omgezien naar Zijn volk en het verlos-1 sing gebracht." In een goed-ongebouwde rede sprak I de nieuwe predikant ov«* het ver-[ wachten van een betere wereld. Del Christeliike kerk leeft ln de Advents-! verwachting van bet komen van Godl in de wereld in Jezus Christus. Aan| het einde verzocht ds. Kaptein de ge-| meente zijn arbeid te dragen in gelooifl en gebed. Na de predicatie sprak de consulent! ds. H. W Bloemhoff. de nieuwe leraai| toe namens het classicaal bestuur, nraetor van de ring Alkmaar, namensI kerkeraad en kerkvoogdij hem Godsl zegen op ziin arbeid in Akersloot toe-[ wensend. Als oudere collega was spre-l ker zeer verheugd, dat ds. Kaptein dtl dingen zo fris had aangepakt op deze I middag „Wij hebben niet een Evange-| 'ieorediking nodig van 2000 iaar geie-l den, maar een voor nu, 4 December! '49". Ds. Kaotein dankte mede namens I zijn vrouw voor de hartelijke woorden I van de consulent. In de consistorieka- mer konden velen kennismaken met de nieuwe predikant en zijn familie. Marktberichten NOORDSCHARWOUDE S Deo. - 250! I kg Uien 20,60-21.20: 26 000 kg Rode kool 8 10-13,20; 1000 kg Gele kool 5,90 7.00; 145.00 kg Succes witte kool 8.80—9.60 c I Deense 8,30—10,40; 800 kg Andijvie 24-1 28,40. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Dec. - 1300 1 kg Andijvie 26.50 -27,00; 1400 kg Groent I kool (afw.) 15,80 17.00; 100 000 kg WIW kool 9.30-10.40; 7000 ke Gele kool 6 10,60; 30.000 kg Rode kool 6-13,20. AVENHORN. 3 Dec. 1949. 125 U Spruitkool 42—57; 28800 kg Witte kool: Succes 5.309.90 en Deense 8.70—10» 10700 kg Rode kool 5.60—13: 12700 k« Gele kool 5 40—9 20: 2000 kg Chin kool 10.2014 90: 5000 kg uien. grove 2060 —214 en gewone 21 50—2210; 10500 kg Bieten: I (lang) 6.50—7 30 en II 4- 4 90 rond 7.50—9 80: 425 kg Witlof I 59 -63 en II 42—47: 7500 kg Peen: II 1250 -13 70. Ill 10 70-11 80 en rv 8 80-9*40- GROOTEBROEK. 2 Dec. 1949 Tuinbouw" 8700 kg Rode kool 8.30— 10.60: 7500 kg Groene koo' 14.50—18 30; 2200 kg Gele kool 5—7 50: 7000 kg Ble ten 7.40—8 70: 4000 kg Andijvie 1810-- 20 90: 7700 kg Uier 22—22 10 en grof 20 80- 21 10; 55000 stuks Bloemkool: I 40—54. II 14 -40. I afw. 24—38, II afw. 8—18 en stek 7—24. Evenals vorig jaar wonner kampioensstrijd, hoofdklasse pük de meest brillante spel< biljart loopt en Metz omdat voordat zijn tegenstander de van de Pol de titel van natl „IJsbreker" heerste er Zond: Rotterdammer en de Hagen: wie van hun beiden de titel geweest over de superioriteit tegen Metz wel bewezen dat kampioen waardig is. Piet v Metz op 101 staan. Ongeslag pioen met een algemeen moy een spannende partij om de het voor hem uitstekende ge Slotpartjj ln nege Titelhouder Metz ging d even roemloos tegen de Rot ten onder ols zijn collega's Hij kwam eenvoudig niet en had pas 58 punten, toen kampioen in de negende bet laatste carambole van zijn serie in deze partij (80) d derd vol maakte. Weliswc Metz nog de nastoot, maar brak af op 43, zodat hij mm honderd caramboles bereikt: De niet al te ruime sout van café „De IJsbreker" wa laatste plaats bezet en druk! toen de twee laatste partijen tussen de vier hoogst geklass dit tournooi. Van de Pol be in grootse stijl: 71, waarop een poedel antwoordde, na stond Van de Pol ruim 100 pi want de Hagenaar had nog e deld en wist het in zijn tw: beurten niet verder dan 2 en gen. Hij had ook ditmaal wee: heden met zijn keu, want toi toe werden zijn series afgebr ketsen. Pas in de 6e beurt bei te komen, maar toen was he Achtereenvolgens scoorde hi van 17, 28 en 3, waarmede hij boles verzamelde. Toen maak Pol zijn partij uit en was de slist. Metz bracht het tot 101 en het tournooi met 1 verloren de tweede plaats en met he middelde van 13.53. DE RUYTER O Aan de andere tafel stree Leeuw tegen zijn jeugdige te Kees de Ruyter om de der maar hij trof het slecht. De jarige Kees speelde zijn best: van het tournooi en maakte i ten de 300 vol. In een eindeloze partij teg: heim wist Sweering voorts zl weinig voldoening schenken winning te behalen. Aan de fel versloeg Kruythof dank fraaie slotserie vau 50, de H Kobus. Het resultaat was, d Sweering en Kruythof iede: punten het tournooi beëindij Vergeleken bij hetzelfde schap van verleden jaar, toon nooi een achteruitgang. Het algemeen tournooi-( was bijna een punt lager. Vei bedroeg het 13.34, thans 12.5 Pol noteerde vorig jaar als 1 record 28 12, ditmaal 25. I veel meer, vorig jaar werd Pioen met een moyenne van Door een 12 nederlaa ADO moest Sparta de welke zij enige tijd in a: der Westelijke lste klasse had, afstaan. Een aanval t op het Sparta-doel. Doelvi Landman wacht af of Van inschieten. Geheel rechts mans.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2