Stad en Omgeving, Gasten op het (zeer rare) kasteel AGENDA Opleggers kunnen gemakkelijk slippen Vier maanden geëist tegen penning meester van Katholiek Thuisfront Amsterdammers importeerden hazard spel in Heer-Hugowaard Lectuurvoorziening ten plattelande Lanqedijk Ontslag gevraagd Rustenburg Prijs-vissen Waarom hebl WOENSDAG 7 DECEMBER 1949 Veel lawaai om helemaal niets Ml» KON ZICH gisteravond in „Het Gulden Vlies" moeilijk bekocht voelen. Men had kaartjes gekocht voor een opvoering van het toneelstuk „Gasten op het kasteel" en men kreeg er een muziekuitvoering bij cadeau. Het was na tuurlijk ietwat ongebruikelijk, dat het orkestje speelde, terwijl er mensen op het toneel stonden iets te zeggen en het was wel enigermate een inconveniente samenloop van omstandigheden, dat men door deze dubbele uitvoering van kunstgewrochten noch van het een, noch van het ander genieten kon, maar men had tenslotte voor al die muziek geen cent betaald. En het is onbehoorlijk een gekregen paard in de bek te kijken. Men had daar als ik de beeldspraak nog even mag vasthouden trouwens geen kans voor gekregen, want deze Franse toneelhit maakte zulke ongewone sprongen, dat het voor een normaal mens ondoenlijk zou zijn geweest uit te maken waar kop of staart zat. En zulks ware te onmogelijker, nademaal er helemaal geen kop of staart aanwezig was. Eigenlijk was er zelfs geen paard. Hoogstens een muilezel „Gasten op het kasteel", van de schrijver Jean Anouilh, is een uitge sproken inhoudloos niemendalletje een verward en helemaal niet intelli gent bijeengeschreven complex van wij banale geestigheidjes, onwaar schijnlijkheden en onrijpe filosofietjes alles gemengd met een dosis mallotig heid en op de meest willekeurige ogenblikken hinderlijk overtoeterd door de muziek, die de heer Francis Poulenc er zo dringend speciaal voor componeren moest. Alsof het zonder piano, viool en klarinet al niet rumoe rig genoeg geweest zou zijn. Voegen we hieraan nog toe, dat het rich aan deze comedie bezondigende „Rotterdams Toneel" voor de gelegen heid gezegend is geweest met de les sen van de regisseur André Barsacq (een wasechte Fransman, gelijk ge reeds geraden hebt) en dat deze heer ook de costuums ontwierp, die varieer den van jurken-met-veel-bloot tot In diaanse verentooi, dan hebt gij, die thuis gebleven zijt een indruk vao de wijze, waarop wij gisteravond door drenkt zijn geworden van de Franse geest En als dat de Franse geest is gewéést, dan is het waarachtig geen vender, dat de stakingen en de itabi retscrises in Parijs aan de lopende band worden verwekt. Drie schrijvers als Anouilh zijn in staat een lijdzaam volk rijp te maken voor een opstand- uit-culturele-wanhoop. Dat het kunst minnende volk van onze goede stad Alkmaar gisteravond ssstt! ging roe pen als de ongelukkige band midden in een navrante toneelscène begon te schetteren, is begrijpelijk. Maar dat de violist de wrange grap zover voerde zijn viool te stemmen toon het tweede bedrijf al even aan de gang was, dèl was niets minder dan een grofheid Misschien heeft de man gedacht, dat hij zich in de provincie, moet u rekenen dezelfde ongerijmdheden kon veroorloven als de heer Anouilh Het is niet mogelijk, het piertje van „Gasten op het kasteel" in weinige voorden weer te geven. Er waren tweelingbroers, die niet wisten of ze verliefd'waren en één ervan was ver loofd met een walgelijk-rijk en vol slagen gek meisje, dat wel verloofd maar niet verliefd was, althans niet dp die éne van de tweeling, maar later vaerzen gezegd. En er komt een scheur in een jurk en dat voert tot een mee slepend gesprek over arme mensen met gouden harten en rijke schooiers net aantastbare reputaties. Enzovoort, enzovoort. Het zou oneerlijk zijn, het „Rotter dams Toneel" te beoordelen naar deze dwaze toneelavond Laten we volstaan met te zeggen, dat Kees Brusse zijn dubbelrol aardig speelde, dat Lily Bouwmeester warempel nog kans zag menselijk gevoel te demonstreren, dat Willy Haak voortreffelijk was als de wereldwijze tante en dat Richard Flink uitstekend was als de rijke sul (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek} WOENSDAG: Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Bataljon der dapperen (18 jaar. Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Holly wood op z'n kop (14 jaar. Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Mariandel <18 jaar). Alkmaars Bioscoop Theater, 8 uur: Sons of the pioneers (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Concert door de Haarlemsche Orkestvereniging. Gemeentelijk Museum, 8 uur: Lezing over Java. Evangelisch Lutherse Kerk, 8.15 uur: Propaganda-avond. Hotel Centraal, 8 uur: Openbare phy- chometrische seance-avond door „Har- monia'. DONDERDAG: Bioscopen als Woensdag, geen ma tinee. Gemeentelijk Museum, 8 uur: Lezing over Java. Batig saldo verkoop beschuitjes met kaas De commissie voor de Kaasmarkt reclame de commissie dus die tij dens het kaasmarkt-seizoen in het achterpand van het Waaggebouw de verkoop van beschuit met kaas ver zorgde heeft het dit jaar door haar verworven batig saldo, als subsidie uitgekeerd aan: 1. Stichting tot be- faatmagnaat En hoe eer we het gekke houd der kaasmarkt, 2. VW Alkmaar kasteel nu maar vergeten, hoe beter en 3. Commissie voor de Landbouw- het is. A. K. I tentoonstelling. Vrijspraak voor Naco-bus-chauUeur gevraagd Voor de Alkmaarse Arrondissements rechtbank diende gistermorgen de zaak tegen de NACO-chauffeur Johannes H., te Alkmaar, die op 2 Ausgustus iemand op de Kennemerstraatweg had aangere den. De officier had verdachte ten iaste gelegd dat hij roekeloos en grovelijk onachtzaam had gereden. Op die bewuste dag had verdachte de dienst Alkmaar-Haarlem gereden, wel ke met trucks, de zgn. opleggers, wordt onderhouden. Ter hoogte van de Regulierslaan stond een passagier te wachten die bij de nadering van de bus zijn hand op stak. ft remde af waardoor het achterste deel van de oplegger slipte. De onfortuinlij ke passagier raakte bekneld tussen de bus en een paal met het gevolg dat hij met een bekkenfractuur en enkele ge kneusde ribben naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De chauffeur zei dat hij ten hoogste met een snelheid van 35 km had gere den, reeds geruime tijd van te voren het slachtoffer had zien staan en dus niet plotseling had moeten remmen. Ver dachte voegde hieraan toe, dat de as- phaltweg nat was en dat het slipgevaar van opleggers dan groot is. De directeur van de NACO vertelde dat hij nog nimmer 'n dergelijke klacht van zijn chauffeur had vernomen. De weer wel op de andere. En dan danst I mogelijkheid bestond echter dat een ei een meisje rond, dat erg arm maar I dergelijke klacht bij de technische heilig is en dat is gehuurd door de dienst van het bedrijf was gekomen Op schofterige helft van die tweeling, om dat millionnairskind jaloers te maken maar die d'r pa kan met een paar telegrammen de hele financiële werelo van New York tot Amsterdam uit haar voegen lichten. Niettemin is hij ongelukkig en houdt niet van de wilde vrouw, die met een verpieterde edei- man over het tcmeel rost, weshalve hij een vermogen aan bankbiljetten met handen en tanden tot nul redu ceert, de snippers over het voetlicht werpend. Een dame in een rolstoel rolt tenslotte alle paren naar elkaar toe, maar eerst hebban twee woelige vrouwspersonen allerlei onzinnige de vraag van de officier waarom lang zamerhand de trucks uit het NACO- bedrijf verdwenen antwoordde getuige dat men voor deze bussen slechts een tijdelijke vergunning had gekregen. St. Nieolaasfeest voor de lagere klassen der O. L. scholen Dinsdagavond is in „Het Wapen van Heems kerk" de eerste Sint Nicolaas-avond gehouden voor de 5e, 6e en 7e klassen van de openbare lagere scholen. De heer Mol, hoofd van de „Jan Ligthart- scbool" heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom. „Het Alkmaarsche Onderwijzerstoneel voerde het aardige stuk „De groene hoed" op. De in houd is in het kort als volgt: Carolo, een fcnenaar, heeft allerlei boze tovenarijen in het land verricht. De koeien geven karnemelk, de kalveren lopen met twee koppen rond -nz. Hij wordt gevangen genomen cn veroordeeld. On derweg naar zijn verbanningsoord verdwijui hij spoorloos. Hij krijgt hierna vnige *üd he» paleis van de koning in zijn tovermacht. In de groene hoed, die hij draagt, schuilt zijn bijzondere kracht Daar deze hoed hem op het laatste ogenblik wordt afgenomen, is hij machteloos en wordt voor goed gevangen gezet Het loopt gelukkig af, daar de prinses trouwt, met een op het overwinningsfeest uitgenodigde prins. De décors en costumes waren heel mooi en het mag dan ook een geslaagde opvoering heten waarvan de aanwezigen ongetwijfeld genoten hebben. Een teleurstelling voor de jeugd zal het zeker geweest zijn, dat op deze Sinterklaasavond de „goedheilig man" zelf niet aanwezig was. Ook al twijfelt ze misschien aan de echtheid van baard en mijter, ze juicht en zingt hem desalniettemin graag toe. De aanwezigheid van de Sint komt de stem ming altijd ten goede. En juist daardoor krijgen we de goede sfeer voor het Sint-Nicolaasfeest. Aan de uitgang van de zaal werd aan alle kinderen een taai-taai pop uitgereikt. Hedenmiddag om twee uur zal in dezelfde saai „Pinocchic" vertoond worden. Burgerlijke Stand G e b o i e n Gerard I W. zoon van G. W Kegel en W. H. Blorn. - Frederik G zoon van G. C. Timmerman en M. Wnkke. Gijs- bertlia C., doebter van N Kabel en P. M. van Liempt. Simon, zoon van P. de Cries en T. Koning. - Johanna A. M. dochter van P. N Bakker en C. Admiraal. - Elisabeth M., doch' ter van J. Bijpost en P M. Zijp. Getrouwd: Gerrit Sijm en Adriana Groen - Jacobus van den Heuvel en Aiida van Wijn- 'carde. DE POLITIE VOETBALDE. Het elftal van de Alkmaarse ge meentepolitie, dat gisteren een uitwed strijd tegen de gemeentepolitie te Haarlem speelde, wist deze ontmoeting met 42 te winnen. Alkmaar, dat drie wedstrijden gewonnen, één gelijk ge speeld en een verloren heeft, staat nu op de bovenste plaats. De getuige-deskundige, opperwacht meester Meyer, verklaarde dat het slip gevaar van trucks inderdaad niet denk beeldig is en dat het voor de oorlog verboden was, om trucks voor passa- giervervoer te gebruiken. Eèn tweetal getuigen verklaarde dat verdachte op de normale manier had geremd. De Officier van justitie, mr. J. C. V. Meischke, meende dat uit de getuigen verklaringen bleek, dat verdachte niet roekeloos en onachtzaam had gereden. Dientengevolge achtte de officier ver dachte niet schuldig en vroeg hij vrij spraak. Onvoorzichtig te werk gegaan Hierna werd Johannes Arnoldus N. de rechtszaal binnen gelaten. Verdachte, die in zijn vrije tijd het beroep van schilder uitoefende, had bij het afbranden van een kozijn aan een woning te Schagen een benzinebrander gebruikt. Hierdoor hadden enige strootjes vlam gevat en hadden de zolder van getuige Thomas vol rook ge zet. De brandweer was gekomen en had de zolder blank gezet, terwijl getuige Koning een stuk kozijn had weggezaagd teneinde het smeulen te doen stoppen Getuige Koning verklaarde echter, dat hij op de zolder geen rook had ge constateerd, evenmin als de collega van N. Verdachte meende dat hem geen blaam trof en dat hij naar behoren had gewerkt. De Officier, achtte het gebeurde te v ij ten aan nonchalance en vond dat al les nog zeer goed was afgelopen, daar bet huis wel had kunnen afbranden. Hij eiste f 60.— sub. 30 dagen. In beide zaken voigt over 14 dagen uitspraak. RECTIFICATIE In ons vorig nummer is de beroeps telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek voor deze gemeente op genomen, waarbij vermeld werd, dat deze dateerde van het jaar 1937. Men zal begrepen hebben, dat dit niet 1937 maar 1947 moet zijn. Marktberichten BROEK OP LANGENDIJK, 7 Dec. - 18.000 tg Groene kool 19,40-27,20; 9000 kg And'' 22,30-30,30; 22.000 kg Gele kool 5,50-13,30; 70.000 kg Witte kool 6-10,50; 32.000 kg Rode kool 6-J1.70; 800 kg-Witlof 43-70. NOORDSCHARWOUDE. 7 Dec. - 5600 kg Uien 21,20-21,40; 2400 kg Peen; II 11,20- 12,10 en ni 11,20-11,60; 36.000 kg Rode kool 6—11,40; 3600 kg Groene kool 19,80— 22,50; 2500 kg Gele kool 8,20-11,20; 125,000 kg Succes witte kool 7,10—9,10 en Deense 7,30—9,90; 16.000 kg Andijvie 32—46. WARMENHUIZEN, 7 Dec. - 67,800 kg Rode kool 6-11; 9900 kg Gele kool 5,50-9,80; 700 kg Groene kool 16,10-17,90; 50.900 kg Witte kool 9,40—10; 3100 kg Andijvie 28,80— 34; 1850 kg Uien 22-22,20. GROOTEBROEK, 6 Dec. 1949. „De Tuinbouw". 850 kg Rode kool 9 40: 7200 kg Gele kool 5 9011 30. 9000 kg Groene kooi 15 70—22 80: 5200 kg Bieten 7.60— 7 90: 200 kg Andijvie 29 40: 4000 kg Uien 21 90—22 10 en grof 21 60: 60 000 stuks Bloemkool: I 27—40. II 13—30. I afw. 1729. n afw. 816 en stek 716. Vier maanden gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, gistermorgen voor de Meer voudige Kamer te Alkmaar, gepresi deerd door mr. A. D. van Regteren— Altena, tegen Petrus Gerardus M. uit Oude Niedorp. Verdachte, die verzeke ringsagent is, werd in Mei van dit jaar penningmeester van het Katholieke Thuisfront te Oude Niedorp en kreeg daarmee de beschikking over de gelden en de rookartikelen, welke bestemd waren voor militairen in Indonesië. Al spoedig werd nu een onjuiste telling in de boeken gevonden en ook de si garetten en tabak slonken bij de dag. Verdachte zeide dat hij van plan was geweest de tekorten later weer aan te vullen Zijn moeilijke financiële om standigheden hadden hem genoopt geld en artikelen van het thuisfront aan te spreken. Getuige J., voorzitter van het Katholieke Thuisfront verklaarde, dat het misdrijf was ontdekt bij kascon trole. Het was hem bekend dat ver dachte in moeilijke financiële omstan digheden verkeerde, doch als penning meester achtte hij hem toch wel ge schikt. Getuige Tas, kantoorhoudster van de PTT in Oude Niedorp, vertelde dat M. haar in Mei had opgebeld en gevraagd had, of de pakketten voor de militairen nog terecht konden komen, daar men ze in Indonesië niet had ont vangen. Getuige had toen geantwoord dat M. dat zelf beter kon weten, daar de pakjes nooit bij haar op kantoor waren gebracht. Als laatste getuige trad de heer Buren naar voren, die verdachte als een verkwister schetste. M. zou ieder ogenblik in café's komen en meer sigaretten weggeven dan hij zelf rookte. De verdediger, Mr. A. Leesberg, zei dat verdachte veel spijt toonde over het geval, doch tot deze daad was gekomen, daar zijn salaris slechts zes-en-dertig gulden bedraagt. Dat verdachte vaak in café's kwam, vond de verdediger zeer normaal daar zijn cliënt daar zaken moest afhande len. Mr. Leesberg kwam tot de con clusie dat er voldoende aanleiding was de zaak nogmaals in behandeling te nemen. Verdediger was van mening dat er zeker verzachtende omstandigheden naar voren zouden komen. Uitspraak 20 December. Beiden conform de eis veroordeeld Voor de politierechter in Alkmaar, mr. J. N. Alblas, stonden gisteren twee Amsterdammers terecht, die op zeven Augustus in café G. te Heerhugowaard opzettelijk gelegenheid tot hazardspel hadden gegeven. Franciscus W. H. had op zijn tafeltje een rond speelbord neer gezet. Langs de zijkant van dit bord waren enigen houten paardenkopjes aangebracht, die door hem bewogen konden worden. In wezen was het dus een soort paardenrennen, waarbij de Amsterdammer de paarden liet lopen en tevens houder van de toto was. Daar de spelers geen enkele invloed op het draaien van de paarden konden uitoefe nen en de kans op winst dus geheel van het toeval afhing, werd dit spel tot het De achtervleugels van het paleis aan het Noordeinde te Den Haag zul len voor Rijksdiensten worden bestemd. De Bond van O.L. in Noord- Holland treki er vier maal per week met een boekenauio op uit De Bond van Openbare Leeszalen in Noord-Holland, welke hoodzake- lijk de lectuurvoorziening ten plat telande beoogde, is lange tijd op non- actief geweest. De omstandigheden leenden er zich niet toe aan het werk te gaan en de financiële factor was daarbij van grote betekenis. Na de oorlog is er evenwel op dit gebied een opleving gekomen, niet alleen in Noord-Holland maar in onderschei dene provincies. Er is meer behoefte aan lectuurvoorziening ontstaan en met het oog daarop heeft mej. Geb- hart, directrice van de Openbare Leeszaal in Amsterdam, die voorzit ster van de Bond was, een bestuur gevomd waarin, na onderlinge be raadslaging een dagelijks bestuur werd gekozen waarvan mej. Gebhart voorzitster, mr H. Lesterhuis te Alk maar secretaris en de heer W. van de Pol alhier, penningmeester is. Dit bestuur wordt gecompleteerd door de heer Van den Burg uit Bussum en mevrouw Molenaar uit Zaandam, die tot dusver secretaris en penning meesteresse van de oude Bond waren Men is in 1947 begonnen met sub sidie te vragen aan Provincie en Rijk, welke subsidie voor 1949 en volgend: jaren - evenals 'n bedrag voor instal latie - werd toegezegd. Aikmaar zou de zetel van de tot actie gekomen Bond worden en het heeft, begrijpe lijk, moeite gekost hier de ruimte voor een éénvoudig kantoortje te vin den. Dat is gelukt. In de Bagïjnen- straat no. 15 is een kolenpakhuis om getoverd tot een bescheiden maar vriendelijk kantoortje met boeken- bergpla..ts, waar thans de directrice van de Bond, mej. C. J. S. van Beunin- gen Van Helsdingen resideert, die tot voor kort directrice was van de Open bare Leeszaal en Boekerij te Laren- Blaricum. Voor deze pionierster ligt het Noordhollandse platteland als een nog vrijwel onontgonnen gebied open. Er is een Chenard-Walker auto aan gekocht of beter gezegd overge nomen die zich uitstekend voor het doel leent. Van binnen is deze auto verbouwd en heeft aan beide zijden schappen voor boeken gekre gen, zodat hfl als het ware een rij dende bibliotheek is geworden. Er zjjn nog andere instellingen Wanneer we thans over de lectuur voorziening van het platteland spre ken willen we er tevens op wijzen, dat er nog andere instellingen be staan welke dit doel nastreven, name lijk de Nutsbibliotheken en de Rij dende Bibliotheken. Men werkt daar evenwel op geheel andere wijze. De laatste instelling de poneert namelijk kisten met een aan tal boeken b.v. met 100 exempla ren op diverse dorpen en komt deze later omwisselen voor nieuwe. Daar over gaat natuurlijk enige tijd heen en het kenmerkende van deze Rijdende Bibliotheek is bovendien, dat ze hoofdzakelijk romans verspreidt. De Bond van Openbare Leeszalen schenkt ook hieraan haar aandacht en heeft bovendien plannen voor de lec tuurvoorziening van de jeugd maai hoofdzakelijk gaan zjijn gedachten thans nog uit naar het vootzien van de bevolking van meer wetenschap pelijke werken én studieboeken, di: op hel pla'teiarc' natuurlijk builen bibliotheekverband zeer moeilijk te verkrijgen zijn. Contactpunten worden gelegd Deze maand wordt begonnen met het maken van ritten naar diverse plattelandsgemeenten. Viermaal per week gaat mej. Van Beuningen Van Helsdingen met de wagen „op stap' en zij heeft hier en daar reeds con tactpunten gelegd, die haar werk zul len vergemakkelijken. Diverse verenigingen en particu lieren blijken zich reeds voor dit werk te interesseren, bieden gelegenheid met de auto ergens in een gebouwtje of schuur te rijden en wekken belang stellenden op dan aanwezig te zijn teneinde uit de meegebrachte boe kenschat een keuze te kunnen doen. Veertien dagen later kan men ter zelfder plaatse de boeken weer in ruilen of desnoods opnieuw voor een tijdperk van twee weken bespreken, wat van betekenis voor studieboeken kan zijn. Het ligt in de bedoeling zich ook met de burgemeesters van diverse gemeenten te verstaan en als dat mo gelijk bljjkt voor de in de gemeente verrichte culturele arbeid een besehei den subsidie aan te vragen. In ieder geval zal mej. Van Beuningen Van Helsdingen op haar kantoortje in Alk maar gaarne opgaven ontvangen van allen, die haar arbeid in enig opzicht willen en kunnen steunen. Door het zoeken van contactpunten en het doen kennismaken met de nieuwe instel ling is 't begrijpelijk, dat de eerste tjjd de moeilijkste zal zijn en allen, die er toe kunnen medewerken deze voor het platteland zo zegenrijke arbeid te steunen zullen daarmede een goed werk verrichten. Zjj die van deze boe kenschat gebruik maken betalen slechts een bescheiden contributie, waarvan voor jeugdleden slechts de helft zal worden geheven. In deze tjjd nu ook op het platte lande steeds meer naar algemene ont wikkeling wordt gestreefd, is een in .-telling ais deze, die naast het werk van de Nutsbiblio'beiïen en dat van de Rijzende Biol etbeek in een reeds lang gevoelde leemte voorziet, van zeer grote betekenis, Wjj wekken al len, die daartoe in de kleinere ge meenten in staat zijn, gaarne op dit mooie werk zo krachtig mogelijk te steunen. Nieuwe Niedorp St. Nieolaasfeest Openbare Lagere School Per jeep arriveerde St. Nicolaas in ons dorp om een bezoek te brengen bij de leerlingen van de o.L-school. Be geleid door de jeugdige schare reed de goede Sint met zijn zwarte knecht, min zaam groetend naar de burgers, die in de deur de komst van de Sint hadden afgewacht, door het dorp. Sympathiek was het van de oude baas dat hij hier en daar stopte om handjes te drukken van de kleine peuters op moeders arm. In de Prins Maurits en zaal Hees wer den de feesten gehouden. De kleinste kinderen van de o.l.-school waren in de Prins Maurits verzameld. Dapper en hartelijk werd de Sint toegezongen door de jonge burgers. Het bleek dat hij goed op de hoogte was met het gedrag van de leerlingen, wat bleek uit zijn lijvige „logboek". Voorts bleek dat de Sint een goed acteur was, wat tot uiting kwam door de grote stilte der leerlingen als Sint aan het woord was. De kinderen zijn op royale wijze getracteerd. Prachtige geschenken mochten zij in ontvangst nemen. Zo was het ook in zaal Hees, waar de hoogste klassen bijeen waren. Hier verzorgde de heer KI. Leguit het pro gramma met een aantal kinderfilms. De kinderen hebben ook hier volop genoten en er is onbedaarlijk gelachen om de aardige en komische films die vertoond werden. Het feest, waar de kinderen zo lang naar uit hebben gezien, is weer voorbij. Straatmaker door auto aangereden Op de rijksweg AlkmaarWieringer- meer nabij het klooster te Nieuwe Nie dorp is de heer Corn. Stam uit Span broek door een auto aangereden. Met een hoofdwond en een gebroken been moest hij naar het ziekenhuis worden gebracht. Stam, die, volgens het NNHD, bezig was een rijwielpad te bestraten werd overvallen door een hevige hagelbui en stak met het hoofd naar beneden gericht, de straatweg over om aan de andere kant beschutting te zoeken. Hij werd daarbij aangereden door een auto die juist op die plaats passeerde. Omstanders droegen hem een boerderij binnen, waar dr. De Boer uit N. Nie dorp de eerste hulp verleende. De man had een hoofdwonde en een gebroken onderbeen. Door een der paters' van het Franciscaner klooster werd hem uit voorzorg het H. Oliesel toegediend Stam is met de ziekenauto van De Rie uit Hoorn naar het St. Jans ziekenhuis uit Hoorn naar het St. Jans-Ziekenhuis vertelde men dat zijn toestand niet ernstig is. De chauffeur van de auto, die hem aanreed, heeft in het geheel geen schuld aan het ongeval. St. Nicolaas bij Rutges In een open landauer reed St. Nico laas door het dorp Aangekomen bij de fa. Rutges werd de Goe'dheiligman har telijk toegesproken door de zaakwaar nemer de heer J. P. Brouwer. Hierna nam de goede Sinï plaats onder het keurige baldakijn. Heel veel kinderen en ook ouders hebben de Sint de hand gedrukt. Zij werden getracteerd en mooie surprises werden uitgedeeld. Iedereen kreeg wat, wel een bewijs dat onze jeugd dit jaar niet stout geweest is. Om half zes werd nog koffie ge dronken bij de familie Brouwer, waar na de Sint en zijn gevolg hun reis voortzetten naar de omstreken van N. Niedorp. Jong zijn we maar eenmaal.... De Bondsploeg van de Nederlandse Amateur Toneelunie gaf in de Prins Maurits voor het Nut een vertoning van „Jong zijn we maar eenmaal de spannende geschiedenis van een jonge vrouw, wier man in Egypte woont en die niet tegen de eenzaam heid op kan. Door een wanhoopsdaad weet de zoon echter op het allerlaatste moment een echtscheiding te voorko men. De Westfriese dames en heren, die dit stuk voor het voetlicht brach ten, komt een woord van lof toe voor de onberispelijke uitspraak, de uitste kende rolkennis en last but not least voor de ijver waarmede zij hebben ge acteerd. Loop der bevolking Geboren: Marieke J., d. van C. van den Kommer en J. H. van Herwer den. Klaas J„ z. van A. de Wit en M. Koorn. Afra M. M., d. van S. Verver en M. Rijkes. Dirk, z. van K. Olie en M. J. Zwagerman. Ingekomen: G. Kater van Lange- dijk. I. Steen van Venhuizen. J. C. dt Lange van Berkhout. Vertrokken: T. de Jong naar Koedijk. P. Schoen naar Emmen. C. N. Rougoor naar Alkmaar. P. Kooij naar Schagen. J. Tusch naar Wijchen. G. Draijer naar Zjjpe. in ons land verboden hazardspel lert- kend. De andere Amsterdammer, Theodoras M V., was mede schuldig. Hij had het eerst gespeeld en hierdoor het publiek geanimeerd ook eens een kansje te w». gen. Daarna was hij op de uitkijk gaan staan om H. bij de komst van de politie te kunnen waarschuwen. Ter rechtzit ting ontkende V. zich aan het ten laste g.-legde te hebben schuldig gemaakt. Hij zou H. ternauwernood kennen en hij had geen enkele bijbedoeling gehad toen hij het eerst speelde. Ook ontkende hij ten stelligste voor H. op de uitkijk gestaan te hebben. D" officier, mr A. W. Holsteyn, zeide in zijn requisitoir dat H. het speelbord zelf vervaardigd heeft. Het was spra ke opgevallen dat aan de zijkant van bet bord allerlei losse knopjes beves tigd zijn, die versteld kunnen worden, en dat een klein duwtje voldoende was om een bepaald paard minder hard te doen lopen. Het spel gaat zo snel, dat het publiek er niets van bemerkt. Mr. Holsteyn betoogde dat men hier te ma ken had met een zeer geraffineerde vorm van hazardspel. Mede gelet op het verre van blanco zijnde strafblad van H., eiste de officier twee maanden ge vangenisstraf en verbeurdverkaring met bevel tot vernietiging van het in bes.ag genomen speelbord. Mr. Hol- -. eyn achtte het eveneens voldoends bewezen dat V. behulpzaam is geweest door op de uitkijk te gaan staan. Ha- zar ".spel is vaakde oorzaak van grote erende, omdat vooral jonge mensen er gemakkelijk toe zijn over te halen hun jehe e weekloon te verspelen. De Officier stede V. mede verant woordelijk en eiste tegen hem f 75.- subs. 25 dagen. Nadat H. nog verklaard had dat hjj wel wist dat hü zich aan hazardspel had schuldig gemaakt, doch dat hij nooit vervallen was tot oplichterij, ded mr. Alblas uitspraak. De politierechte kon zich geheel verenigen met het standpunt van de officier en veroor deelde beide verdachten conform de eis, De Alkmaarder B. B., die verzuimde bij de belasting aangifte te doen van zijn hond, werd hiervoor conform de eis tot f 12.50 subs. 5 dagen veroordeeld. Glimlachje Ik heb jou toch ook nooit ge vraagd, mij op kantoor te helpen? Groot-5chermer Sint-Nicolaas op school De Goedheiligman bracht Maandag middag allereerst een bezoek aan de kleuterschool. In grote spanning werd j zijn komst verbeid. Toen de Sint bin nen kwam, zongen de kleintjes hem toe. Sinterklaas deelde mooie cadeau tjes uit, waarbij ook juf Annie, die zo veel voor de kleintjes doet, niet werd vergeten. Hierna vertrok de Sint naar de grote I school, terwijl de kleintjes nog een poos bijeen bleven, om van chocolade melk en de snoep te genieten. Ook op I de L.O. school werd Sint Nicolaas I hartelijk verwelkomd door de heer P. I Cornielje. Ook hier onderhield hij zich I met enkele kinderen. Allen hadden zich in het afgelopen jaar nogal go gedragen. Door een achttal jongens meisjes werden achtereenvolgens aar l dige gedichtjes voorgedragen. Ook he' zingen van liederen werd door Sinter-1 klaas zeer op prijs gesteld. Sint en Piet kregen uit hout gezaagde kabou ters. Deze kent men niet in het land van Sinterklaas. Verder werden mooie geschenken uitgedeeld. Cursus Ziekenverpleging Op initiatief van het Witte Kruis al. hier zal in Januari 1950 in Driehuizen en Grootschermer een cursus worden gegeven in huishoudelijke Ziekenver pleging. Hiervoor bestaat veel belang stelling. Zij, die zich nog niet opgaven, kunnen dit alsnog doen bij de bestuurs leden of bij zuster C. Tiemstra, de wijkzuster, die ook de cursus zal leiden. De heer W. Hespe, de bekende koor- dirigend uit Amsterdam, heeft wegens hoge leeftijd ontslag genomen als di recteur van de zangvereniging „Cres cendo". waarover hij meer dan 25 jaar de dirigeerstok heeft gezwaaid. De nieuw opgerichte hengeiaarsclub ,De Gouden Karper" hield Zondag haar eerste wedstrijd in prjjsvissen. De prijswinnaars waren: 1. C. van Leyen, de grootste vis; 2. C. van Leyen, de meeste vis; 3. G. de Geus, de eerste vis. Na afloop werden de prijzen door dj voorzitter met een toepasselijk woord aan de winnaars uitgereikt. Vele nieu we leden werden geboekt en men bleef nog een paar uurtjes in geanimeerd? stemming bijeen. (Van 1-kEZER DAGEN KWAB Amerikaansen, kinder in Texas, Utah en Michlg grote overzeese reis. Dr gebracht, werkend bjj Ne seriand en Beigie gewee jeugdorganisatie van het wel in het Engelse als in en taak van deze jeugdoi van deze nationale organ zü eigen gezin of anderer DE KOSTEN van de reii tendeeis gedragen dooi ten van levensmiddelen, ge winsten, die deze re mingen maken, wilde de al te graag een respecta dragen voor dit doel. A zou dit immers volledige ren. Er bestaat dus al e tact tussen deze bedrijve Het bedrijf koopt de gev hoer, waarna de boer i middels de kruidenier de Ievensmiddeienbedrijven Het contact tussen beid: mes met twee snijkantc veel vriendelijker) en 1 deze wijze nog verder v< De jonge Amerikanen e sen hebben hun ogen ged goed de kost gegeven. I moedelijk, omdat zij in zij bezochten, steeds wei bracht bij gezinnen van i geving. „Ik zal oe er al tellen" zei Oscar A. Schm energieke Marylander, d op de boerderij „Pomona' in Gieten (Drente) had en daarna om eens kei met een verschillende gre de boerderij van W. G Huissen (bjj Arnhem) eei gewerkt. In een heel ver: cent. gezien zijn betrekke dig verblijf in ons land v Schmidt van zijn indrukk zindelijkheid van de Ned en de Nederlandse boer Amerikaan steeds opvalt, wikkelde Nederlandse ge: harde werk van de boer gebrek aan voldoende middelen. De moderne Iandbouwopleiding streeft om een maximum render boerderij te verkrijgen, grond uit te mergelen. 1 men door allerlei apparat handenarbeid uit te scbi de boerenwerker zijn wei duetief mogelijk kan make Schmidt bijv. in Nederl; gezien was de voermachi kens, die één keer in de met varkensvoer wordt waarvan de snuffelaars kunnen leven, zonder di maar een omkijken naai machine betekent tevens beperkte lap grond meer houden kunnen worden algemeen in Nederland b Men leide uit deze opm af, dat Oscar Schmidt va: in Nederland niet zou he Met de gezinnen van zijr hij vrienden voor het lev en de drooglegging van d Polder was „the greatest saw" Het was net of hij Amerika was, zei hij. Oo dijk, waarover zijn gasth hem verschillende keren r De taakverdelinj Atlantisch F Volgens het ver'dedi van het Atlantische rijk worden belast met van tanks en zware arl land met de bouw van i schepen en Italië zal zorj cielzware en lichte war schepen, locomotieven en re regering heeft waarbt gen, dat de benodigde haar zullen worden gele Italiaanse minister van 1 ben verklaard. Kolonel-generaa overleden Door de centrale comr Sowjetrussische communi wordt met leedwezen mei van het overlijden van faal Rogof, trouwe zoon v wistische partij, in leven gend bevelhebber, belast troepen in het Oostzeege de centrale partij-commis vervangend lid van de opj Kolonel-generaal Rogof ii cember overleden. Canadees uraniui 1943 naar Ru: De Canadese minister v D. Howe, heeft medeged nada in 1943 aan de So niumerts heeft geleverd aan toe, dat deze leverii voordat de betrokken mi werd van de regering, wees er op, dat toen vei leend werd voor deze ie da vooral in goede betrek te blijven met de Sowjeti CANADESE MINIS! DEFENSIE IN ONS Met een Dakota van luchtmacht arriveerde g Canadese minister van heer Brooke Claxton, in heer Claxton verblijft Gfficieus bezoek in Neder

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2