Sport in t kort Oen Haag - Basiade V.V.D. en C.H.U. nemen wachtende houding aan nog een af- S.E.D. wil West- Berlijn veroveren Historische dag voor Tweede Kamer De heer Welier beschuldigt P. v. d. A. en K. V. P. Bukte Nederland voor Amerika Avondvergadering Verzond Amerikaanse regering twee maal uraniummengsel naar Rusland? Zeven landen moeten Marshall-gelden terugbetalen Gebieden zonder zelfbestuur Kwestie in de Assemblée Minister van Verkeer bezorgd over Spoorwegen -Bertus de Harder speelde en Coppi gaan voetballen Materiële toestand onbevredigend WOENSDAG 7 DECEMBER 1949 Vervolg van pag. 1) Welter (K.N.P.) Be heer Weiter (K.N.P.) gaf als -Ijn oordeel te kennen, dat sinds 1945 kapitale f°uten en "^stappen door de regering zijn gemaakt ten aanzien van de Indonesische kwestie. Spreker stelde de heer Romme ver antwoordelijk voor wat geschied is, om dat hij de regering niet heeft wegge zonden. De regering verwijt spreker wetsschennis, detournement de pouvoir, onvoldoende voorlichting, vaagheid en dubbelzinnigheid. Minister Sassen, die een einde wilde maken aan het onduld baar intrigeren, zegt spreker, moest af treden omdat hij de Verenigde Naties buiten' de deur wilde zetten. Zijn op volger de heer Van Maarseveen komt de eer' toe de weg naar de afgrond af te leggen met zevenmijlslaarzen. De heer Weiter betoogt, dat er strijd met de grondwet is. Hij zegt het bescha mend te vinden, dat men met juridi sche haarkloverijen te moeten aanko men om die opvatting te bestrijden, om vervolgens te verklaren dat de socialis tische regeringen in Nederland de re volutie in Indonesië hebben gesteund. Over de KVP in dit verband wil de heer Weiter niet spreken, omdat hij haar beschouwt als een bijwagen van de Partij van de Arbeid. De houding van de Nederlandse regering jegens de Mlnahassa, Ambon en Timor is zoda nig, dat spreker het niet in parlemen taire bewoordingen kan uitdrukken. Internationale machten kunnen mis- ichien een regering dwingen de grond wet opzij te zetten, maar internationale machten kunnen niet het volk daartoe dwingen, aldus spreker, die voorts te kennen geeft, dat de Veiligheidsraad zal zwijgen, als hem de Renvillepapie- ren worden voorgehouden. De Engelse houding jegens Nederland kenschetst spreker als vijandig. Amerika en Rus land ziet hij als machten, die ontbin ding van een potentieel-sterk Neder land gaarne zouden zien. Na 1945 ziet men de Nederlandse regering haar be narde positie voor het volk verzwijgen, hetgeen gepaard gaat met een huigen voor grotere machten. Spreker meent, dat Nederland ge raakt is in een net van intriges en het gebrek aan homogeniteit in het ka binet veroorzaakt moeilijkheden. Hij vraagt of de regering bereid is aan een commissie over te leggen de telegram men e.d. welke gewisseld zijn met de ambassadeurs en de H.V.K. om vast te stellen of het kabinet voor Amerika heeft gebukt. Z.i. moet het voor de re gering aangenaam zijn te worden ont heven van een verschrikkelijke verant woordelijkheid, welke van haar wordt afgenomen, als blijkt, dat zij onder druk gehandeld heeft. Nadat de zitting geschorst was, werd de vergadering te kwart over acht her vat. De heer Weiter zijn rede voort zettend, spreekt zijn verwondering uit, dat uit „het boekje van Maarseveen" blijkt, dat de Kon. Marine geen taak meer heeft in Indonesië. Zij heeft er geen basis en kan dus haar taak niet vervullen. Nederland, losgescheurd van zijn Aziatische gebiedsdelen, gaat een derde rangsstaat worden, betoogde spreker. Spreker zeide tot slot ervan over tuigd te zijn, dat ons volk zich niet zal stellen achter het kabinet. Ons volk is sterk in het zeggen van neen. Tifanus (C.H.U.) De heer T i 1 a n u s (C.H.) merkte op, dat omgekeerd evenre'dig met de een voud van het wetsontwerp de diep gaande betekenis is. De beslissing, wel ke thans genomen moet worden is een blijvende, een definitieve. Deze wellicht laatste gelegenheid om over de Indone sische kwestie te spreken wil spr. niet gebruiken voor onderling debat, maar om verantwoording jegens regering en volk af te leggen voor het standpunt, dat hij steeds heeft gehad. De heer Tilanus bracht lof aan de minister van Overzeese Gebiedsdelen voor de vervulling van zijn welhaast bovenmenselijke taak. Spreker vraagt zich af of het wel verstandig is van de Minahassa, Ambon en Timor om een afwijzende houding aan te nemen. Is het niet beter mede de schouders er onder te zetten in het belang van de jonge staat? Dat doet niets af aan zijn waardering voor het zelfbeschikkingsrecht. Als het ontwerp wordt aangenomen dringt spr. erop aan dat het uiterste gedaan zal worden om aan de wensen van deze gebieden tege moet te komen. Het belang der bevol king van Nieuw Guinea eist z.i., dat de Nederlandse souvereiniteit hier blijft gehandhaafd. Spr. zei niet, dat de souvereiniteits- overdraeht niet min of meer een sprong In het duister Is, hij zegt niet, dat de Unie een lichte constructie is, maar ook een constructie, waarvan men het voorbeeld tevergeefs in de wereld zoekt, maar waarin ontwikkelingsmoge lijkheden schuilen. Snijdt men die af, dan geeft men een schok aan het ver trouwen. die naar hij vreest onherstel baar zal -ijn. Op het vertrouwen komt net aan. De sfeer van vertrouwen en onder kng begrijpen is ter RTC geschapen, getuigde de heer Tilanus. De delegaties van officieren en onderofficieren van het KNIL zijn bereid hun werk in de jonge staat te doen. Als men in die ge steldheid verkeert dan is in de loop der jaren nog een mooi werk te doen in het belang der beide volkeren. Tenslotte verklaarde de heer Tilanus, dat hij persoonlijk zijn vertrouwen zou willen schenken, ware het niet, dat er twee donkere schaduwen waren: de grondwetskwestie en de uitoefening van het zelfbeschikkingsrecht. Van der Goes (P.v.d.A.) De heer Van der Goesvan N a t e r s (Arb.) betoogde, dat Indonesië eerst in de vorige eeuw tot staatszaak is geworden. De Partij van de Arbeid, zo zeide spr., voelt zich erfgenaam van mannen als Van Deventer, Van Vollenhoven, Van Kol, Van Gelderen en Stokvis. Hij betreurde het, dat het tussen de twee oorlogen niet tot een vorm van zelfbestuur is gekomen, waartoe de petitie-Soetardjo gelegen heid gaf, maar welke getorpedeerd is door minister Welter in het kabinet- Colijn. Spr. merkte op, dat, toen her vormingen van het Koninkrijk nog mo gelijk waren, de heer Weiter deze heeft tegengewerkt. De tijd om de Rijkseen heid te behouden is voorbij, mede dank zij de heer Weiter. Wat de financieel-economische over eenkomst betreft verklaarde de hr. Van der Goes van Naters, dat hij op één punt ernstige critiek op de regering heeft, n.l. wat de schuldenkwestie aan gaat. Er is van een bedrag van f 2 mil liard afgezien, terwijl f 1 milliard ook al te hoog z.i. voldoende zou zijn geweest. Spr. zou het willen zien als delging van de ereschuld van Van Deventer uit 1899. Ingaande op de eco nomische en industriële betrekkingen herinnerde spr eraan, dat Hatta gespro ken heeft over de mogelijkheid van we derzijdse tienjarenplannen, waarvoorde regering belangstelling blijkt te hebben. Komende tot de basis-regelingen ver zekerde spr., geen strijd met de grondwet te zien. Als hij strijd vond, zou hi) de overdracht zo nodig vinden, dat hij op alle manieren zou betogen: Er is wel strijd met de Grondwet, maar er is Staatsnoodrecht. Maar ik doe het niet, aldus spr., want ik vind geen strijd met de Grondwet. Een uittreden van de Minahassa zou spr. een ramp vinden. Gaarne wil hij van de deskundigen vernemen hoe zij zich dat voorstellen. De heer Van der Goes van Naters be toogde, dat er de nodige garanties zijn voor het zelfbeschikingsrecht; voor de uitoefening ervan is de uiterste zorg en nauwlettendheid vereist. Vervolgens zeide hij, dat het nooit de bedoeling is geweest van de Unie een Koninkrijk te maken. Spreker bestreed de opvatting, dat het koninklijk hoofd niet onschendbaar zou zijn, de on schendbaarheid is z.i. een onweerleg baar feit. Spreker verklaarde zich de Unie anders te hebben voorgesteld dan ze is* geworden, maar we treuren er niet meer om, voegde hij er aan toe. Het staat vast, dat de souvereiniteit over Nieuw-Guinea niet is overgegaan. Spreker vreesde, dat het deswege een moeilijk jaar zal worden. Oud (V.V.D.) De heer Oud (WD) constateerde, dat er een gemeenschappelijk uitgangspunt is voor het debat tussen de regering en zijn partij. Het debat in de Kamer heeft de aard van rustig beraad, in tegenstelling met wat er huiten de Kamer geschiedt, waarbij het sentiment wel zeer spreekt hetgeen ook bljjkt uit telegrammen, welke spreker heeft ontvangen. Hij verklaarde, dat zijn vrienden en hjj de keuze nog niet hebben gedaan. Zij staan open voor elke argumentatie. De belangrijkste vraag is voor hem die van de grondwettigheid. Bij het vestigen van de nieuwe rechts orde heeft de Kamer als Nederlandse wetgever het niet alleen te zeggen. Dit dient te geschieden op grond van de uitslag van gemeen overleg tussen de vertegenwoordigers van verschillende volksgroepen. Het staat aan ons, be toogt spreker, uit te maken of deze vertegenwoordiging als juist is aan te merken. Er is z.i. geen strijd met de grondwet, maar toch zijn er uit be- leidsoogpunt zeer grote bezwaren. Voldoende bepalingen van het unie statuut nu aan de grondwet? In een uitvoerig betoog gaf spreker als zijn oordeel te kennen dat als er op ander gebied geen bezwaren tegen zijn, het Uniestatuut niet wegens strijd met de grondwet afgewezen dient te worden. De heer Oud merkte op, dat daarme de nog niet gesteld is, dat de regeling aanvaardbaar is. Hij ging na, of het voorgestelde om zijn inhoud aan vaardbaar is, overeenkomstig het be ginsel- en verkiezingsprogram van zijn partij. Z.i. is het niet in strijd met dat program, al had hij een heel andere Unie verwacht. Dat die niet is be reikt achtte hij heel teleurstellend. De regeling van de positie van de Kroon was voor spr. naar inhoud en vorm in hoogste mate onbevredigend. De fi nancieel-economische regeling is aller minst in alle opzichten aanvaardbaar. Het verloop van zaken ten aanzien der minderheden achtte spr. in hoge mate onbevredigend. Ook de regeling ten aanzien van Nieuw-Guinea is niet be vredigend. Al blijft het geheel van het voorge stelde binnen de grenzen der grondwet, het moet z.i. heel weinig aannemelijk geoordeeld worden. De regering heeft telkens vermeden zich nader te beraden met de Kamer. Spr. verwachtte 'n dui delijke verklaring. Ook van de minister van Buitenlandse Zaken in het bijzon der ten aanzien van zijn laatste reis naar Indonesië en van de minister van Overzeese Gebiedsdelen wenste de heer Oud nadere inlichtingen. Als gevolgen van verwerping ziet hij chaos en verzwakking der internatio nale positie, Bij aanvaarding of ver werping is niet zo nodig als een natio naal eenheidsfront, 't Was duidelijk, dat dit niet te bereiken is. Spr. hield er re kening mede, dat als voor het voorstel de vereiste meerderheid niet werd ver kregen, de regering aftreedt. De moeilijkheid is, dat er 'n eenvoudige meerderheid in de Kamer bestaat voor het ontwerp. De tweederde meerder heid brengt verantwoordelijkheden voor C.H. en V.V.D. mede. Spr. wilde gaar ne vernemen wat de heer Romme be doelde met zijn uitlating, dat van zijn groep geen moeilijkheden te wachten zijn. Hij was van oordeel, dat de heer Romme niet mag zeggen,dat hij en zijn groep zich hebben gedistancieerd van het kabinet, toen de heer Sassen als minister was afgetreden. Deze zaak is z.i. anders dan de heer Romme voorstelde. In deze kamer drukt de verantwoor delijkheid op twee kleine groepen, de C.H. en de V.V.D. Deze drukt zwaar. Wat gebeurt er als uit deze fracties geen acht stemmen komen voor het ontwerp? Die vraag benauwde spr. en het antwoord zal wel worden overwo gen. Spr. wenste vooral ook daarom zeer duidelijke verklaringen van de regering. Om één uur werd de vergadering ge sloten. Hedenmorgen om elf uur zou den de besprekingen worden voortge zet. Maandag in de Eerste Kamer? In de gisteren gehouden korte verga dering van de Eerste Kamer heeft de voorzitter medegedeeld, dat indien de Tweede Kamer deze week het wetsont werp aanneemt de Eerste Kamer het volgende week in de afdelingen zal be handelen. Dit zal reeds Maandag nodig kunnen blijken. Nieuwe pretendent voor de Spaanse troon De tweede zoon van wijlen exkoning Alfonso van Spanje, Don Jaime, over weegt nu hij niet meer doofstom is, in plaats van zijn jongere broer Don Juan, naar de Spaanse troon te pre tenderen. Don Jaime heeft onlangs, op aanra den van zijn jonge Oostenrijkse vrouw, een operazangeres, een kuur ondergaan van een Italiaans specialist. Hij had in 1932 zijn opvolgingsrecht opgegeven o.a. omdat hij van zijn geboorte "f doofstom was. De oudste zoon van de koning heeft ook van zijn opvolgings rechten afgezien. De door communisten beheerste S.E.D. (Socialistische Eenheidspartij Duitsland) is van plan West-Berlijn deze winter te „veroveren". De campagne welke dit doel moet bereiken omvat o.a. het vormen van plaatselijke verenigde fronten bestaan de uit sociaal-democraten en leden van de niet-communistische vakverenigin gen; het uitnodigen van Westberlijnse arbeiders tot inspectiebezoeken aan ge nationaliseerde fabrieken in Oost-Duits- Iand; het voeren van „boycot-campag nes tegen films en kranten die als oor logsstokers optreden" en het vormen van vredescomité's en groepen van de Duits-Sowjetrussische vereniging. Het Westduitse Nieuwsbureau ver klaart vernomen te hebben, dat het hoogtepunt van de campagne volgens de plannen in Januari dient te val len. De campagne zou hoofdzakelijk ge richt zijn op 500.000 werklozen in West- Berlijn. Vier uitvoervergunningen verstrekt Professor Harold Urey, die medege werkt heeft aan de vervaardiging van de eerste atoombom, heeft naar aanlei ding van de berichten over het vervoer van radio-actieve stoffen naar de Sov jet-Unie verklaard, dat de wereld in 1943 geweten zou hebben, dat aan ura nium „een nieuwe waarde" was toege kend, indien Amerika niet kleine hoe veelheden van het uranium, waarvan de atoomhom gemaakt wordt, uitge voerd zou hebben. Uranium was in 1943 voor het eerst geregistreerd als materiaal voor het vervaardigen van explosieve stof. De uitgevoerde hoeveelheden waren zo ge ring, dat zij niets betekenden vergele ken bij de hoeveelheden, welke men voor het vervaardigen van een atoom bom nodig had. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft een memoran dum uitgegeven, gebaseerd op versla gen uit de oorlog, waaruit blijkt, dat vier uitvoervergunningen verstrekt werden voor uraniumhoudende stoffen. Gesneuveld in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Wachtmees ter J. Dool, uit Honey Lake 5b Walt- ham, Abbey Sussex, Engeland; Soldaat J Uittenbogaard uit Groot-Ammers (Z.H.). Het Kon. Ned. Ind. Leger had geen verliezen. Uit de verslagen bleek echter niet of de uitvoer inderdaad plaats had gevon den. De „Chemitar Incorporated" heeft medegedeeld, dat „met het volledige medeweten van de bevoegde regerings- bureaux" twee maal een hoeveelheid uraniummengsel aan de Sowjetrussische inkoopcommissie was verkocht. De ECA heeft zeven Europese landen, w.o. Nederland verzocht om Marshall- gelden tot een totaalbedrag van 30 mil- lioen dollar terug te betalen, omdat zij in gebreke zijn gebleven te voldoen aan het in de Amerikaanse wet op de hulp verlening bepaalde, dat minstens 50% van de Marshall-goederen moet worden verscheept in Amerikaanse schepen. Deze zeven landen zijn: Groot-Brittan- nie, Frankrijk, Nederland, de Belgisch- Luxemburgse economische unie, Zwe den, Ierland en Denemarken. Functionarissen van de ECA hebben echter medegedeeld, dat de terug te be talen gelden zullen worden gebruikt om in het kader van het plan-Marshall nieuwe goederen voor de betrokken landen te kopen. Als circus Strassburger op 21 December in Carré te Amsterdam zijn poor ten voor het publiek ontsluit, zullen de bezoekers de prestaties kunnen bewonderen van zes Japanse heilige stieren. Het meest opvallende aan deze dieren zijn de enorme geweien. Tijdens het africhten, wat in het win terverblijf van Slrassburger te Hilversum gebeurt, zijn de uiteinden van de geweien van rubber ballen voorzien. In de vergadering van de Assemblée hebben Frankrijk, Belgie en Engeland geweigerd medewerking te verlenen aan het kiezen van een speciale com missie, die inlichtingen zou moeten verzamelen omtrent gebieden zonder zelfbestuur, omdat deze commissie de rechten van de Ver. Naties te boven Haat. De landen verklaarden, dat dit vraag stuk slechts hun regeringen aangaat. Men voorspelt in Londen reeds, dat Engeland overleg zal plegen met an dere koloniale mogendheden als Frank rijk, Nederland en Belgie. Het Canadese ijshockeyteam „The baanwedstrijden ging specialiseren. Huil Volants" hebben hun glorieuze Bartali spreekt deze praatjes echter po- lournee door Europa met een 6-2 over- £iticf tegen en hij heeft reeds toegezegd winning op de Zwitserse ploeg „Young c(at hij volgend jaar weer aan de Tour Sprinters" beëindigd. De Wedstrijd werd <ie France zal deelnemen. Binnenkort in Neuchatel gespeeld en de Canadezen zai hij een tournee maken door Zuid- hieven de gastheren met 6-2 de baas. Amerika. Te Tilburg werd een wedstrijd ge- Voor de Haagse voetballiefhebbers speeló in de competitie voor de West- was er Dinsdagavond op het VUC- Europabeker tussen Tilburg en de terrein een bijzondere attractie. Reeds Lions de Paris, welke in een 3-4 neder- een half uur voor de aanvang van de laag voor de Tilburgenaars eindigde. vriendschappelijke wedstrijd, welke .Hoewel de Fransen technisch beter VUC zou spélen, was er praktisch waren en in hoog tempo speelden ga- geen plaats meer in het VUC-stadion ven de Tilburgenaren goed partij. De onbezet. De reden voor deze grote be- volgorde in het klassement om de W.E.- langstelling was, dat de Franse eerste beker is nu: 1. Luik; 2 Brussel; 3 Ra- divisieclub Bordeaux naar Den Haag cing Parijs; 4 Ijsvogels; 5 Lions de vms gekomen en in haar voorhoede Paris; 6 HHYC; 7 Antwerpen; 8 Tilburg, stond niemand minder dan Bertus de Voor de vijfde maal heeft Ike Wil- Harder opgesteld. De prestaties van De liams de titel van wereldkampioen licht- llorder zijn echter niet meegevallen gewicht verdedigd. Dit laatste gevecht, Aanvankelijk werd hij te weinig in waarin zijn landgenoot Freddy Daw- het spel betrokken en als hij de bal son zijn tegenstander was, is wei het een enkele maal kreeg toegespeeld, zwaarste gevecht voor Williams ge- zaten zijn vroegere clubgenoten hem worden. Van de vijftien ronden werden direct op de huid. Tot ieders verras- er acht op zijn debet geschreven. De sing hebben de Hagenaars de wedstrijd overigen waren voor Dawson. Een groot met 20 gewonnen, een resultaat, dat deel van de ruim tienduizend bezoekers alleen door het grotere enthousiasme was het niet met de uitspraak van de kon worden bereikt iury eens en men zal dat daar in Phila- Voordat Bartali naar Zuid-Amerika delphia wel op zijn Amerikaans hebben saat vertrekken zal hij eerst nog Fansto geuit. Coppi ontmoeten. Niet op de weg, ook De laatste tijd gingen de geruch niet op de baan, maar op het voetbal ten dat Gino Bartali, één van de grote veld Zij zullen namelijk als keeper Italiaanse wielerreuzen. het rijden van fungeren in een liefdadigheidswedstrijd, wegwedstrijden er aan zou geven. Men welke volgende week te Milaan wordt vertelde daarbij dat Bartali zich op gespeeld. Verschenen is de memorie van ant woord op het wetsontwerp tot vaststel ling van de begroting voor het ministe rie van Verkeer en Waterstaat. De mi nister houdt zich hierin o.m. bezig met de Rijksverkeersinspectie. Het ligt, al dus de minister, in de bedoeling het aantal controleurs bjj deze dienst te verminderen van 78 tot 66. Het aantal controleurs hij de bevrachtingscommis sariaten zal van 23 tot 20 verminderd worden. De minister is van oordeel dat ook na deze inkrimping de diensten naar behoren zullen kunnen function- sren. Over de spoor- en tramwegen merkt de minister op, dat gestreefd wordt naar een spoorwegbedrijf, dat op so bere wijze ingericht, toch zoveel mo gelijk aan de moderne eisen zal vol doen. Daarom is een urgentieprogram ma opgesteld voor de jaren 19481952. Wat de materiële positie betreft, moet worden medegedeeld, dat deze naar hoeveelheid en kwaliteit grote bezorgd heid baart. Het electrisch park bestaat thans uit 517 rijtuigen tegen 547 rij tuigen in 1939. Het electrisch net is echter 266 km. langer geworden. In to taal beschikten de spoorwegen op 1 November j.l. over 1346 rijtuigen, d.i. 55 pet. van de 2434, die op 31 Decem ber 1939 aanwezig waren. Het aantal goederenwagens bedraagt 21000, 74 .pet. van de 28.341 in 1939. Daar een groot percentage van het rftateriaal ouder is dan dertig jaar, zal dit binnen afzien bare tijd buiten gebruik moeten wor den gesteld. Wat de lonen van het spoorwegper soneel betreft, de directie en de per- soneelsraad hebben in gemeen overleg besloten de regeling 1948 te handhaven tot de onzekerheid die ontstond door de devaluatie zal zijn weggenomen en dan nieuwe besprekingen te openen. Mannelijke vijfling geboren In een eenvoudige hut te Angostura, in het Noordwestelijke gedeelte van de Columbiaanse provincie Antioquia, heeft een boerenvrouw het leven ge schonken aan een vijfing. De jongge borenen zijn allen van het manlijke geslacht. De hut wordt thans door de politie bewaakt. De namen der vijf nieuwe Columbianen zijn: Fermin, Ra- miro, Rodrigo, Nubor en Francisco. Moeder en kinderen maken het goed. Voorts ligt het in het voornemen bij een twintigtal onbewaakte overwegen in 1950 automatische flikkerlichtinstal laties aan te leggen. De voorberei dingen daartoe worden reeds getroffen Rijwielen met hulpmotor. Het ligt in het voornemen, aldus de minister, in het nieuwe wegenver keersreglement, bepaalde soorten rij wielen met hulpmotor voor de gedrags regels op de weg, dus niet ten aanzien van de kentekenregeling (nummerbor den) gelijk te stellen met rijwielen. De minister overweegt deze rijwielen met hulpmotor, waarvan onder meer zal worden geëist, dat zij een bepaalde snelheid niet kunnen overschrijden, ge bruik te doen maken van de rijwiel paden. Deze langzame en in het snel verkeer uiterst slecht waarneembare voertuigen vormen op de rijweg een gevaar voor - zichzelf en voor anderen. Intussen ziet de minister ook zekere bezwaren in het toelaten in groten ge tale van deze tweeslachtige voertui gen op de veelal reeds overvolle rij wielpaden. Sensafieberichfen in Duitsland Het met Britse licentie uitkomende blad „Sozialdemokrat" meldt, dat 150 officieren van de Oostduitse „Volks- politie" naar Moskou zijn gegaan om cursussen te volgen in bacteriologische oorlogvoering. Dit blad, dat dagelijks allerlei sensationeel nieuws brengt, waaraan zowel door de lezers in Oost- als West-Duitsland weinig geloof ge hecht wordt, bericht verder, dat de genationaliseerde auto-fabrieken te Cremnitz (Saksen) de productie ge staakt hebben en zich inschakelen op de productie van tanks en pantserwa gens. Telegram van Adenauer aan Churchill zoek Bondskanselier dr. Adenauer zond Churchill met zijn verjaardag een ge lukstelegram, waarop de Britse ex-pre mier, volgens de „Exchange Telegraph' antwoordde: „Bedankt voor uw goede wensen met mijn verjaardag, waarvan ik via de pers in kennis ben gesteld". Het blad meldt, dat dr. Adenauer thans een onderzoek heeft doen instellen, om te weten te komen, waarom Churchill zijn telegram niet heeft ontvangen. Als lid van het dagelijks bestuur van het CNV is gekozen de heer P. Tjeerdsma, hoofdbestuurder van de Ned. Chr. Bond van Overheidsperso neel. Bondsraad zal zich beraden over Adenauers verklaring Volgende week zal de Duitse Bonds dag besprekingen voeren over de ver klaring van bondskanselier dr. Ade nauer, welke sprak over een mogelij ke Duitse bijdrage aan de Westeurope- se verdediging. Prof. Carlo Schmidt, de socialisti sche voorzitter van de commissie van Buitenlandse Zaken van de Bondsdag, heeft Dinsdag verklaard, dat hij zich zou verzetten tegen elke recrutering van Duitse soldaten voor elk enger doel dan een collectieve veiligheids macht „welke zowel het Westen als de Sow jetunie omvat". Hij zou het ver standiger hebben gevonden van Ade nauer als deze zich nooit tot specula tie over het onderwerp had laten ver leiden. Een bericht, als zou de kabinetsraad zich reeds accoord hebben verklaard met het standpunt van Adenauer, is door een woordvoerder van de West duitse regering tegengesproken. Purmerender markt Voor een December-markt was het aanbad van runderen nog zeer goed, ook al waren er iets minder vette koeien. De handel had een vlot ver loop en het beste vee ging voor hoge prijzen van de hand. Zelfs zijn enkele "underen boven de notering gekomen. Tegen de verwachting in blijven de prijzen van gelde koeien, bestemd voor de slacht op peil. De handel in verse melkkoeien blijft kalm. De prij zen zijn zeer hoog. Zelfs vernamen wij een notering van f 1000.Voor het jonge vee komt meer belangstelling. Vooral de markt van graskalveren was aardig, maar record-houders zijn wel de nuchtere kalveren. Deze zijn hoog in prijs en worden desondanks °nel verhandeld De handel in ge bruikssferen was kalmer. De wolvee- 'narkt was iets minder bezet, maar de vraag naar vette schapen was beter. Dit in tegenstelling tot de lammetjes. De handel op de varkensmarkt was stug. Nu de toeslag wordt ingehouden en het varkensvlees duurder gewor den is, vrezen de slagers voor een minder omzet. In de ochtenduren was de handel in biggen nog wel aardig, maar aan het slot was het beeld min- dei gunstig en daalden de prijzen. De handel in paarden was stug. De ko pers lieten verstek gaan. Op de pluim- veemarkt was het niet druk, maar de prijzen waren iets vaster. PURMEREND, 6 Dee. 1949. Aan gevoerd 750 runderen, waaronder 265 vette koeien van f 1.70—f 2.25 per kg, handel vlug; 102 melk- en kalfkoeien 1 550f 850 per stuk, handel kalm; 284 geldekoeien 385630 p. st.. handel goed; 52 pinken 280--430 per stuk, handel kalm; 32 graskalveren 175250 per stuk, handel goed; 175 nuchtere kalve ren 35—75 per stuk, handel vlug; 20 stieren 375525 per stuk, handel kalm; 777 schapen en lammeren, schapen 70 105 per stuk, handel goed; lammeren 4565 per stuk, handel matig; 50 bok ken en geiten 1050 per stuk. handel stug; 129 vette varkens 1.601.72 per kg, handel stug; 915 schrammen en big gen, schrammen 4565 per stuk, biggen 2545 per stuk, handel stugger; 5 fok- zeugen 225250 per stuk, handel kalm; 53 paarden 350550 per stuk, handel ■stug. Aanvoer totaal 2859 stuks. 3500 Oude kippen en hanen, rode en witte 2 702,60 per kg: 700 idem, blau we. 2.402.60 per kg: 350 jonge hennen 57,50 per stuk; 400 eenden 12,75 per stuk; 900 konijnen 506,50 per stuk; 140 ganzen 7,508.50 per stuk; 30 kal koenen 811 per stuk: 4000 kipeieren 12,50—15.50 per 100; 2500 eendeieren 13 per 100 stuks.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5