DE MUITERIJ OP DE BOUNTY J Heden ne< Amerikanen besnoeien marine luchtmacht met 35 eskaders Ergerlijke handel in de Ver. Staten Hatta: Presidentsverkiezing op 15 December ewogen *week-eind Grote brand Beheersing van Middellandse Zee op hei spel gezet Te weinig „ademruimte" voor strategische luchtmacht Vijf maanden geëist in voetbalpoolaffaire Met R. T.C. het doel bereikt Herinnering aan een onaangenaam verleden Het Radioprogramma Tweede dag bracht geen Gisteren - i dece Het wachten is c regering Honderd personen dé Weerbericht WOENSDAG 7 DECEMBER 1949 GEVAARLIJKE BEZUINIGING (Van onze diplomatieke medewerker) »HET COMMUNISME is een religie, anti-Christelijk, onverzoenlijk en immoreel; als Christen-soldaat verklaar ik mij een vijand van het communisme en van alles, wat het vertegenwoordigt." Aldus sprak maarschalk Lord Montgomery onlangs op een bijeenkomst van de „English Speaking Union" in Washington en geen van zijn andere uitlatingen vond zoveel bijval bij zijn gehoor als deze belijdenis. Het ware te wensen geweest, dat de Amerikanen zich de opmerkingen welke Montgomery maakte over de behoeften van een succesvolle verdediging tegen deze vijand een verdediging, die een oorlog veeleer zal verhinderen dan uitlokken en het Westen niet slechts vrijheid, maar bovendien vrede zou ga randeren evenzeer ter harte hadden genomen. En daarvan kan men, ondanks het ongetwijfeld vele, dat de Amerikanen voor de gemeenschappelijke defensie- taak presteren, helaas niet ten volle overtuigd zijn. Want het Amerikaanse be wapeningsprogramma is zojuist, door de vermindering van de luchtmacht der marine met vijf en dertig eskaders, opnieuw aanzienlijk besnoeid. In da desbetreffende mededeling van het Amerikaanse departement van De fensie is de nadruk gelegd op de be- suinigingen, die deze maatregel met aich mede zal brengen. Maar er wordt geen melding gemaakt van het belang rijker feit, dat de controle over het Middellandse Zeegebied in geval van oorlog er vrijwel onmogelijk door wordt gemaakt. En dit offer op het al taar van het „business-asusual" (zoiets als 't „terug-naar-de-goede-oude-tijd") raakt zelfs een zaak van het aller emi- nentste belang, die door het Ameri kaanse departement onaangeroerd wordt gelaten. Waar Amerika de kans om de Middellandse Zee te verdedigen ten minste voor een deel verloren laat gaan, is het zeer goed mogelijk, dat daarmede ook de waarde van de strate gische luchtmacht verminderd wordt. En juist aan dit wapen is in alle de fensieplannen van het Westen een •erste plaats toegedacht. De gevolgen van deze laatste bezui nigingen kunnen gemakkelijk aange toond worden. Hoewel vele mensen ge loven, dat Amerika's strategische lucht macht geheel uit de „intercontinentale" B-36's is opgebouwd, zijn niet minder dan tien van de veertien groepen van deze luchtmacht uitgerust met vliegtui gen, die een heel wat kleiner actie-ra dius hebben: B-29's en B-50's. Om doe len op de Russische landmassa te kun nen bombarderen, moeten deze tien groepen opereren van bases aan deze rijde van de oceaan uit. Zoals iedereen thans weet, zijn B-29's en B-50's sinds het begin van de Ber- Rjnsa blokkade gestationneerd op Brit se bases. Zeer weinigen weten daaren tegen, dat deze Britse bases slechts een derde deel van de totale behoefte dek ken. Dit houdt verband met het feit, dat slechts de meest westelijke van de Russische industrie-centra binnen het bereik van de vliegvelden in Engeland liggen. Sinds de oorlog echter hebben de Sowjets hun industrie zoveel mogelijk verplaatst en de belangrijkste doelen liggen thans in of achter de Oeral. En om deze vitale centra te bereiken, is het bezit van bases in Noord-Afrika, bet Nabije Oosten en misschien zelfs Noord-India nodig. Zonder deze bases kan de strategische luchtmacht de haar toebedeelde taak niet vervullen, nu niet en in de toekomst niet. Want wel zullen de B-29's en B-50's vervangen worden door de straalbommenwerpers van het type B-47, maar deze bezitten slechts een grotere snelheid, geen gro ter actie-radius. De behoefte aan bases in Noord- Afrika en het Nabije Oosten roept automatisch een andere behoefte op die aan de beheersing van de Middel landse Zee. Want wanneer deze onver dedigd of slechts ten dele verdedigd is. rullen bases in Noord-Afrika en het Nabije Oosten moeilijk houdbaar blij ken te zijn. De bases, die Amerika, dat in het kader van het Atlantische Pact met de afdeling „strategische bombardemen ten" belast is, nodig heeft, staan ter beschikking. Reeds thans gebruikt de Amerikaanse luchtmacht Tripoli en Dahran (Saoudi-Arabie). De Britten hebben de controle over Cyrenaica. En het is bekend, dat Egypte geen bezwaar ral maken tegen het vestigen van Ame rikaanse bases op zijn gebied. Kortom, de enige moeilijkheid is de verdediging van de bases, zodra deze in gereedheid «ijn gebracht. Om daarin te voorzien, had de vroe gere Amerikaanse minister van Defen sie, James Forestal, een plan ontwor pen, volgens hetwelk in geval van oor log acht vliegdekschepen in de Mid dellandse Zee zouden opereren. Met deze marine-luchtmacht, aldus neemt men aan, zou het mogelijk zijn de Mid dellandse Zee van Gibraltar tot Suez open te houden. De thans door de mi nister van Defensie, Louis Johnson, bekend gemaakte bezuinigingen echter laten de uitvoering van dit plan op geen stukken na toe. Nu is het bekend, dat de nieuwe Amerikaanse vlootcommandant, admi raal Forrest Sherman, die de Middel landse Zee en haar problemen op een prikje kent, op het ogenblik alsnog probeert minister Johnson tot andere inzichten te brengen. Maar of hij er inderdaad in slagen zal, de Amerikaan se regering van de grote tekortkoming van de huidige situatie te overtuigen? Deze tekortkoming is, dat de veilig heid van de vrije wereld nog dagelijks op het spel wordt gezet en dat werke lijk niet slechts door de Europeanen, die van de overzijde van de Oceaan zo dikwijls het verwijt moeten horen, te weinig eensgezind te zijn. Ongetwij feld hebben de Amerikanen goede re denen om te bezuinigen. Maar onder de heersende omstandigheden mogen deze bezuinigingen in geen geval "gaan ten koste van de Westerse defensie, die ook Amerika's defensie is. Kerstmis in Saksen Het Socialistische personeel van scholen in Saksen (Sowjet-zone) heeft besloten alle „godsdienstige sentimentaliteit" dit jaar uit de viering van het Kerstfeest uit te bannen, zo meldt het Westduitse nieuwsbureau D.P.A. Kerstmis wordt daar gevierd als „een volks lentefeest". Alleen die lederen mo gen op school gezongen worden, waarin geen gewag wordt gemaakt van het kindeke Jezus, dat volgens dit besluit „in de dagen der Nazi's officieel werd afgeschaft, hetgeen gehandhaafd moet worden". Tegen de 49-jarlge commissonnair M. Huysman te Rotterdam werd gis termorgen voor de Rotterdamse recht bank een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan drie voorwaarde lijk, geëist wegens het overtreden van de loterijwet en overtreding van de deviezenbepalingen. Deze eis betekent een bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, destijds uitgespro ken naar aanleiding van het feit, dat H. zgn. Strang-voetbalpools organi seerde, een pool, die betrekking heeft op de uitslagen van de Engelse lea gue-wedstrijden. De officier van jus titie achtte behalve de overtreding van de loterijwet ook ontduiking van de deviezenbepalingen bewezen. De verdediger, mr. Polak, bestreed dit en voerde aan, dat De Nederlandse Bank geen reden zag om H. te doen ver volgen. Pleiter haalde de woorden aan, die Winston Churchill in het Britse parlement over de voetbalpools heeft gezegd: „Gij weet, dat ik een tegen stander ben van gokken, maar gun een eenvoudig man dit onschuldige pleiziertje." Mr. Polak vond het on aardig van de officier tegenover Churchill, om een straf van vijf maan den te vragen. De rechtbank zal op 20 December uitspraak doen. Tweeduizend dollar premie voor een zuigeling Voor een gerechtshof te New York verschenen twee rechtsgeleerden en een getrouwde vrouw, die worden be schuldigd van „samenzwering en on wettige handel in zuigelingen", waar bij tot tweeduizend dollar premie per baby werd gerekend. De zuigelingenhandel werd vooral gedreven te Miami, in de zuidelijke Amerikaanse staat Florida. De apen bare aanklager beschreef deze plaats als „een Mekka voor ongehuwde moe ders uit alle delen der Verenigde Staten, die hier gemakkelijk hun on wettige kinderen kwijten wist te raken' Alleen uit Miami werden in het afge- lopen jaar reeds 25 30 onwettige zuigelingen verhandeld. De babies werden verkocht aan mensen in New York en in andere naburige staten. Eén der beklaagden moest er voor zorgen, dat de strikt zakelijk gedre ven firma de beschikking had over voldoende zuigelingen, de tweede voer de de administratie, terwijl de ge trouwde vrouw de babies verzorgde en zich tevens met de overbrenging belastte. Bijna 56000 vrachtauto's en 5265 bussen Het aantal vrachtauto's in Nederland bedroeg op 1 Augustus 64.588. Hierme de telt ons land 20.000 vrachtauto's meer dan in 1939 en 6500 meer dan in 1948. Het aantal autobussen bedroeg op 1 Augustus 5265 tegen 4354 in 1948 en 4518 in 1939. De ontmanteling in West-Duitsland Generaal-majoor Bishop, de Britse commissaris van Noord-Rijnland-West- falen, heeft Karl Arnold, minister president van dit Westduitse land, ver wittigd, dat wederinschakeling van een gedeelte der ontmantelde uitrusting ten gebruike in de fabrieken, die van ontmanteling zijn vrijgesteld, goedge keurd zal worden, mits de regering van Noord-RijnlandWestfalen een ge lijkwaardige hoeveelheid uitrusting als vergoeding ter beschikking stelt. Onder deze reeds ontmantelde uitrusting be vindt zich 5600 ton van de staalfabriek August Thyssen te Duisburg. President Sukarno heeft in de ver gadering van het KNIP een redevoering gehouden, waarin hjj er op wees, dat het nemen van een juist besluit met betrekking tot de resultaten der Ronde- Tafel-conferentie een zware verant woordelijkheid legt op de schouders van de leden. Moh Hatta sprak zijn aangekondigde regeringsverklaring uit met betrekking tot de resultaten der R. T. C. en zeide daarbij, dat zij het beste behelzen dat kon worden bereikt, namelijk de over dracht van de souvereiniteit door het Koninkrijk der Nederlanden aan de R.I.S. Het denkbeeld dat bij de Neder landers heeft voorgezeten, nl. om van de Unie een superstaat te maken, kon niet worden verwezenlijkt, dank zij de sterke wil van de Indonesische gedele geerden. Moh. Hatta zeide. van het comité van voorbereiding een telegram te hebben ontvangen, dat de presidentsverkiezing op 15 December dient plaats te heb ben. Daarom moet de ratificatie van de resultaten der R. T. C. door het KNIP vóór 12 December haar beslag hebben gekregen. Omstreeks 20 December zal een Indonesische delegatie naar Neder land vertrekken. Tsjiang Kai Stek door Li gedwarsboomd Ten einde de bedoeling van Tsjiang Kai Sjek, het presidentschap opnieuw daadwerkelijk in handen te nemen, te dwarsbomen, heeft de plaatsvervan gende president, Li Tsioeng Jen een telegram gezonden aan de eerste minis ter Jen Hsisan, waarin hij verklaart, zich nog steeds als de leider van de Nationalistische staat te beschouwen. In de boodschap wijst Li Tsjoeng Jen er op dat hij over 'n maand uit de Ver. Staten hoopt terug te zijn en dat men hem gedurende zijn verblijf aldaar op ieder ogenblik mag opbellen. Boven dien verzoekt hij de eerste minister hem geregeld verslag uit te brengen over de politieke en militaire toestand en spreekt hij de hoop uit, dat de re gering tijdens zijn „korte afwezigheid" normaal zou werken. VREDESBESPREKINGEN IN EEN IMPASSE Volgens de „New York Times" zijn de besprekingen van de plaatsvervan gers der ministers van buitenlandse za ken van de V.S., Engeland, Frankrijk en de Sowjetunie over een Oosten rijks vredesverdrag vastgelopen. Een Sowjetrussische woordvoerder deelde de andere vertegenwoordigers mee, dat geen besluiten meer kunnen worden verwacht, zolang de besprekingen tus sen Moskou en Wenen nog voortduren. Ten aanzien van Nieuw-Guinea zeide Hatta, dat op grond van het feit, dat 't volk van Nieuw-Guinea nog niet in staat is zijn status op democratische wijze te bepalen en de republiek Indo nesia Serlkat buitenlandse steun nog niet kan ontberen om over de moeilijk heden na de souvereiniteitsoverdracht heen te komen is Nederland beter in staat Nieuw-Guinea te beheren. De regering zal niet toestaan, dat een groot verschil bestaat in de positie der Nederlanders en buitenlanders, aldus de premier. Ten aanzien van de marine basis te Surabaja, zeide Hatta:,, Wij zijn tot deze stap overgegaan, omdat wij nog niet in staat zijn de lange kustlijn met drie of vier schepen te bewaken inge val van een grote aanval van de zijde ener grote mogendheid. Om die reden werd van de Nederlandse vloot ge leend". Nieuwe incidenten in Surabaja Gedurende de laatste dagen vielen in Surabaja verscheidene nieuwe inciden ten voor. Een textielfabriek werd door een honderdtal mensen gerampokt, waarbij een buit van ongeveer f 30.000 werd gemaakt. Een politie-agent werd in zijn woning overvallen. Ónder de politie-agenten hadden enkele deserties plaats en er werden drie berovingen gerapporteerd. Het Republikeinse dag blad „Berita" heeft een beroep gedaan op de bond van '.etjakbestuurders (een betjak is een fiets-taxi) om incidenten te vermijden, zulks in verband met de onverantwoordelijke wijze van optre den van sommigen dier bestuurders. Jeugddiploma E.H.B.O. Op initiatief van het Jeugd Rode Kruis is in samenwerking met het Oranje-Kruis en de Katholieke Fede ratie van EHBO-verenigingen een nieuw diploma voor Jeugd-EHBO in gesteld, bestemd voor jongens en meis jes tussen 14 en 18 jaar. Het diploma kan beschouwd worden als een voor loper van het algemene EHBO-diploma, dat door volwassenen kan worden be haald. Amerikaanse locomotieven in 1951 in dienst De president-directeur der Neder landse Spoorwegen ir. F. Q. den Hol lander, heeft te New York enige mede delingen gedaan betreffende de aan schaffing der 25 Amerikaanse electri- sche locomotieven. De totale kosten worden geraamd op f 19.750.000. De on derdelen zullen in de tweede helft van het volgend jaar naar Nederland ver scheept worden, waarna de locomotie ven in het begin van 1951 in dienst ge steld kunnen worden. DUITSE AGITATIE August Euler, leider van de vrije de mocraten in het Westduitse parlement heeft op een bijeenkomst te Bad Hers teld nabij Frankfort verklaard, dat hij het herstel wil van de Duitse militaire souvereiniteit. „Wij willen geen huur lingen worden in vreemde uniformen", aldus Euler. ALIMIN IS NIET DOOD Het republikeinse persbureau Antara geeft een vraaggesprek van een cor respondent in een niet genoemde plaats met de communistische leider Alimin. die men dood waande. DEBARKATIE VAN DE „JOHAN 'VAN OLDENBARNEVELT" Gistermiddag is de „Johan van Ol- denbarnevelt" met aan boord 2431 re patriërende militairen in de haven van Amsterdam aangekomen. De minister "an Oorlog en Marine, mr. W. F. Schok king, richtte het woord tot de terugge keerde militairen. Met dit schip repa trieerden o.a. het 6e regiment veldar tillerie, het 3e regiment infanterie en 't 3e garderegiment grenadiers. Guy Mollet, secretaris-generaal van de Franse socialistische partij, heeft scherpe critiek geleverd op de buiten landse politiek van de Westduitse so ciaal-democratische partij. „Het is onbegrijpelijk, dat de sociaal, democraten zich tegen maatregelen verzetten, welke voor de wederopne ming van Duitsland in de Europese ge meenschap van volken noodzakelijk zijn" zo zeide hij. „Wij begrijpen niet, waarom de sociaal-democraten zich verzetten tegen toetreding van de Duitse regering tot het internationaal Ruhr-orgaan. Sommige van de argu- menten van onze Duitse vrienden her- inneren ons te zeer aan het onaange name verleden." Landbouwgebied voor onze boeren in Canada Een vruchtbaar landbouwgebied, om- zoomd door het bosrijke en rotsachtige land ten westen van Fort Frances zal het volgend jaar opengesteld worden voor Nederlandse immigranten. A. G. Gunn, hoofd van de afdeling immigra- tie voor Ontario, voorspelde onlangs, dat meer dan 2.000 Nederlanders zou den worden toegelaten tot een strook gronds aan de grens tussen Canada en de V.S., die een oppervlakte beslaat van 404.000 ha. Gunn zeide, dat 100 boerde rijen in het gebied, waarvan de grond 15 dollar per acre opbracht, betrokken konden worden. Het gebied zelf is een glooiend terrein, aan de Noordelijke, Westelijke en Oostelijke zijde begrensd door meren en in het zuiden door da grens tussen Canada en de V.S. Willy Messerschmitt gaat voor India werken India heeft zich verzekerd van da diensten van de Duitse vliegtuigbou wer Willy Messerschmitt, aldus heeft de minister van industrie en bevoorra ding aan het parlement van India me degedeeld. Messerschmitt wordt de vol gende maand in India verwacht. Da Hindoestanse Luchtvaartmaatschappij te Bangalore in Zuid-India, die door de regering beheerd wordt, zal een nieuw type gevechtsvliegtuig laten bouwen, dat midden 1950 voor demonstratie vluchten gereed zou zijn. Garry Davis wil helpen bouwen Garry Davis, de 28-jarige wereld burger no. 1 en voormalig Amerikaans piloot van een bommenwerper, heeft te kennen gegeven, mede te willen werken aan de wederopbouw van Duitsland, „aan welks vernietiging ik actief deelgenomen heb". Hij was van gevoelen, dat zijn aanwezigheid in Frankrijk, een beletsel was voor die Fransen, die in deze zaak belang stel den om, aan deze belangstelling vol ledig uiting te geven. N.O.P. ONTGONNEN Gistermiddag tussen 2 uur en 2.10 is tussen Emmeloord en Urk in de Noord Oost-polder de laatste 300 meter lange greppel getrokken. Daarmee is de ele mentaire ontginning van het nieuwe land voltooid. In 1949 bracht de oogst in de polder twintig millioen gulden op 4. Er gebeurde echter zoveel en Byam maakte met zoveel nieuwe mensen kennis, dat hij het voorval al bijna vergeten was, toen de „Bounty" in de vroege ochtend van de 28ste November de zeilen hees en de Theems af zakte, het Kanaal tegemoet. Gedurende de eerste dagen van de reis leerde Byam al zijn collega's kennen en verder was hij druk in de weer om al zijn nieuwe bezigheden onder de knie te krijgen. Hij verveelde zich geen ogen blik, al gingen de dagen in grote regelmaat voorbij. De „Bounty" zeilde nu onder de Bra ziliaanse kust en Roger begon zich al aardig op het schip thuis te voelen, toen er opeens iets gebeurde, waardoor de stemming aan boord omsloeg. Hij was op het dek bezig, toen hij opeens een hevig geschreeuw hoorde. Het was John Mills, de hulpkanonnier, die voor in de boeg zat en plotseling een grote haai zag. Mills had altijd een vislijn bij de hand en ook nu ging er onmiddellijk een over boord. De haai, een lelijke geelachtige vlek in het blauwe water, schoot vlak voor de boeg langs, aarzelde nog even, maar hapte toen in het aas. „Vast!" gilde Mills, terwijl hij de lijn greep. „En nu trekken jongens, aan dek met hem!" PATRICIA WENTWORTH 54 Toen mr. Masterman alle lichten had opgedraaid, was Carroll weer op de tafel, waar hij eerst was afgespron gen. Een donkere trui verborg zijn overhemd en een gevlekt papieren masker bengelde aan zijn hand. De horens waren eveneens van papier. Ze staken zwierig uit boven een op dat ogenblik inderdaad duivels gezicht. De aanwezigen applaudisseerden en Gregory riep: „Bravo, beste jongen! Alle eer! Maar we hebben het geraden: De duivel heeft het laatste woord". Leonard Carrol, wuivend met zijn witgeverfde hand, sprong lenig van de tafel. „Nu is het jouw beurt", zei hij. „Ik moet dit goedje gaan afwassen, anders zal het overal aan vastkleven". Al sprekende kwam hij iets naar voren. Iedereen werd later gevraagd, hoe dicht hij bij Gregory Porlock stond. Op dit punt waren de getuigenissen nogal verward. Allen waren het er over eens, dat hij zich bij de groep rond de l.aard voegde, één of twee nunner aansprak, werd gelukgewenst met het succes van de vertoning en toen de trap met twee treden tegelijk oprende. Maar het bleek niet, of hij in directe aanraking met Gregory was gekomen. Toen men hem vroeg, waar om hij zich niet in de beneden-kleed- kamer had afgewassen, had hij zijn antwoord klaar. Hij moest zijn trui uitdoen en zijn smoking, die hij boven had gelaten, weer aantrekken. In de hall was het gesprek hervat Dorinda zag naar Moira, die op de zelfde plaats stond als toen de lichten waren aangegaan, tussen de tafel en de haard. Ze keek verstoord, terwijl haar vingers zich snel bewogen. Toen wierp zij haar verkleding-materiaal, twee handoeken en een laken, in het wilde weg. waarbij één doek op de ta fel bleef liggen en de rest op de vloer terecht kwam. Haar handen gingen naar haar kapsel. Er was geen spiegel in de hall. Moira schudde haar felrode japon uit en vroeg Justin: „Hoe zit mijn haar? Ik heb geen zin, naar boven te gaan. Is 't in orde?" Hij knikte bevestigend. „Er zit geen golfje verkeerd". „Nu, ik heb er ook goed op gepast. Hoe ging het?" „Porlock had gelijk: Alle eer! We zullen het niet half zo goed doen. Jam mer, dat we jou niet kunnen lenen". Ze lachte. „Zou je dat willen?" Haar stem ha perde even. „O, Len was de ster". Inmiddels was Gregory naar de trap gelopen. Hij stond nu een eindje van de groep bij de haard af en verhief, zijn stem. „Wel, nu is het onze beurt. Ik vrees, dat we niet bij jullie zullen halen. Jul lie waart inderdaad allen uitstekend. Ga jullie nu s.v.p. terug naar de salon en iaat ons proberen, wat we er van kunnen maken, mrs. Tote, mrs. Oak ley, Moira en Masterman. Ik denk. dat Carroll die verf er niet zo gauw afkrijgt.... hij zal later wel bij u ko men. Ik vind, dat we niet op hem moeten wachten. De rest blijft hier" Hij kwam naar hen toe, maar voor hij een paar stappen had gedaan, gin gen de lichten weer uit. Linnet Oakley slaakte een lichte kreet van schrik en Masterman riep: „Wie deed dat?" Er ontstond een al gemene beweging. Iemand struikelde over een stoel. Rechts daarvan klonk een geluid, dat het midden hield tus sen hoesten en kreunen, gevolgd door een zware val. Justin Leigh tastte naar Dorinda en drukte haar tegen de muur. Als hij die bleef volgen, zou hij bij de voordeur komen.Hij wist niet, waar de andere schakelaars waren, maar in elk goed ingericht huis is er toch op zijn minst een, die je kunt omdraaien als je bin nen komt. Zonder acht te slaan op de stemmenverwarring achter hem, pas seerde hij een deur, die wat hij tot nu toe niet wist toegang gaf tot de bibliotheek en bereikte zijn doel. On geveer driekwart minuut, nadat men het kreunen had gehoord vond hij een schakelaar en nu ontbrandde het licht in alle kaarsen rondom de hall. Plotseling werd het gehele tafreel eensklaps ontstoken, verrassende licht iedereen in de houding, welke Justin nauwkeurig opnam, om ze nooit meer te vergeten. Een paar uur later zou hij precies uittekenen, hoe ieder van de gasten erbij stond. In de geopende deur van de salon staarde mr. Tote naar wat zo plotseling uit duisternis in licht was verkeerd. Leonard Car roll, die blijkbaar de trap zou afdalen, stond drietreden van bovenaf, met één hand op de leuning en een voet opgeheven voor de volgende trede. Rondom de haard zag hij Dorinda op de plaats waar hij haar tegen de muur had geduwd. Masterman, mrs. Tote, miss Masterman en verderop Martin Oakley. Tussen hen en de trap twee vrouwen en één manMoira Lane. Gregory Porlock en Linnet Oakley, zichtbaar.... iedereen stond in dat (Wordt vervolgd) Als de deugd slaapt, droomt de ondeugd. VICTOR HUGO VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Dat herinnert me aan. 6.30 Strijdkrachen. 7.00 Samenwerking na Souvereiniteitsoverdracht. 7.15 Kwartet Jan Cor- duwener. 7.30 'Onze spelregels. 7.40 Week- kroniek. 8.20 Dolf van der Linden. 8.45 De vliegende Hollander. 10.15 Nikita Magaloff speelt. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 fnzz-muziek. 11.45 Rustige gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 Kometen en vallende sterren. 7.15 Regeringsuitzending. 7,30 Sport- commentaar. 7.40 Vandaag. 8.15 Uit oratoria ven G. F. Handel. 8.30 Verwereldlijking in oni geweten. 9.00 Aansluiting met de Royal Albert Hall. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Aanslui ting met dn Royal Albert Hall. 11.15 Avond overdenking. 11.30 Serenade. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichte, om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.40 Ayro'i Radio-ochtendblad. 9.03 Harriet Cohen. 0.35 Soft and sweet. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Corry Vening Meinesz. 11.30 Ouverturi I „Cockaigne". 11.45 De wetenschap in dienst l van de mensheid. 12.00 Les Compagnons d» la Chanson. 12.15 Louis van Burg. 12.38 Maria t Zamora. 1.15 Dolf van der Linden. 1.45 Louli Mariano zingt. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 I Gififette Guill^nat. 3.0G Klimop. 4.00 Dril debuten in dertig minuten. 4.30 Zendersluiting 5 30 Avro-Kaleidoscoop. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Regeringsuitzending. 7.05 De Radio-Volsmuziel 7,35 Gramofoonmuziek. 7.45 Regeringsuitzen* ding. 8.00 Aansluiting met de BBC. 8.30 Dreigt er oorlog? 8.50 „Tagebuch eines Verscholle* nen". 9.35 Orgelspel. 10.00 „Radio". 10.30 Hugo de Groot en zijn Avro-orkest. 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 Aansluiting met Restau- rant „Trocadero". HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichte» om 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.45 Hoog mis. 10.00 Werken van Domenico ZipoÜ. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gewijde muziek. 11.00 De Zonnebloem. 11.50 The forgotten rite. 12,03 Om-en-om-programma. 1.45 Roeromme. 2.00 Promenade-orkest. 2.45 Tussen de bedrij ven door. 3.30 Petite suite de concert. 3.45 Bijbellezing. 4.30 Zendersluiting. 5.30 NCRV- koor. 5.50 Regeringsuitzending. Ö.00 Leger de» Heils-kwartier. 6.15 Land- en Tuinbouw, fi-30 Het Radio-jeugdjournaal. 7.15 De muziek bij nader inzien. 7.40 „Land of hope and glory". 9.00 Familie-competitie. 9.35 „Land of hop* and glory". 10.05 Gramofoonmuziek. 10.15 De vaart der volken. 10,35 Ouverture „Hypo* condria". 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Swe»- linck-kwartet. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 8.30 VJ. Br.: Gram. 10.10 Verz. progr. 11.00 „Dulcet Strings". 11.30 NWDH' Gev. muziek. 12.00 VI. Br.: Pierre Palla (org). 12.15 Two pianobrotbers. 1,15 Gram. 2.00 Mu ziekgeschiedenis. 3.00 Kalundborg: Gram. 4.00 4.30 Eng. L.P.: Jroise en ensemble. 5-w Kcotwijk: Batavia. 0.00 Fr. Br.» Voor d» sol- Gaten. 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Vlaamse liederen. 7.50 Feuilleton. 8.00 Ver*, pigr. 9.00 „Roer-roer-romme-de-pot". 9.30 So nate van Mozaxt. 9.45 Actualiteiten. 10.15 Fr. Bi.: Opera- en balletmuziek. 11.15 „Topic tot to night". 11.20 Victor Silvester en D*01' orkest. LIJN IV: 8.30 Fr. Br.: Concert. 9.00 Kook- praatje en kunstoverzicht, 9.10 Symph.-umiolt. 10.00 Eng. H.S.: Bas, hobo en piano. 10-3^ Amerikaans commentaar. 10.45 Voor de scholen 11.15 Morgenwijding. 11.30 Anton en z'n or kest. 12.00 Eng. L.P.. Arb.-orkest. 12.45 Voor dracht. 1.00 „Mrs. Dale's Diary". 1-15 Levr Stone en orkest. 2.00 BBC Midland Lign Orchestra. 3.00 Voor de vrouw. 3.40—4.1ö NWDR: Tango-orkest. 5.30 Fr. Br.: Ensemble foe Heyne. 6.00 Eng. L.P.: BBC Schot» Var.- orkest. 6.45 Tito Burns en sextet. 7.15 Jac* t.eon en orkest. 7.45 Hoorspel. 8.00 Beromun- ster: Omroep-orkest. 8.30 Enrt L.P.: easy". 9.00 Verz. progr. 9.30 Owen VValter* en orkest. 10.00 „Spot the winner'1°»^ Beromünster: Amusements-orkest. 11*00 Diverse BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3321 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 227 Directie: J, BIJLSMA en C. KR AI Hoofdredacteur: A KAPTEIN jaar geleden was, dat h radiorede hield, heeft de houden met de souverein te kwart voor negen w< uur verdaagd, zonder dal Vermoedelijk zal vanda weesf is en de zeer bel wetsontwerp gestemd wc verwacht, zal het ontwe De eerste spreker, die gist het woord nam, was de 1 GRAAF (K.V.P.) Hjj verkla Nederland de kansen, die in worden geboden moet grjjj het overgaan van ambtenarei R.I.S. betreft, vroeg spr. om dere verklaring van de rege hoopte echter, dat vele air in Indonesische s taatsdien: overgaan. HU drong aan op spoedige van het ontwerp van de gai en was van mening, dat i: regering geen bevredigend i kan geven, de Kamer zich b bst ter sake moest uitspreken. In de pn De fractieleider van de C heer DE GROOT, was erv: tuigd, dat de regering via d tracht te bereiken, wat ze doe litionele actie niet kon verwei De besluiten van de R.T.C. geen nationale zelfstandigheid donesle, maar beogen df heel van het verkapt imperialisme sterken, onder contróle van i De documenten van de R.T.( z.l. in de prullemand der ges< belanden, waar ze volgens De Groot thuis behoren. De evenals de Volksrepubliek Ch: winnen. De heer VAN DE WE (C.H.) besprak economische- le aangelegenheden en betrei dat de voorstellen tot overdra volledige schuldenverrekenin Dit ondergraaft de financiëli van Nederland. Na de rege een oplossing van de mater logsschade van gerepatrieer vraagd te hebben, stelde de 1 de Wetering de vraag of het dat de V.S.I. rechtens bevoeg Unie-statuut op te zeggen. spreker had ernstige bezwari het gedwongen overgaan var naren, zonder dat zij gehoo Verder was hij van mening, zelfbeschikkingsrecht onbe moet worden uitgeoefend. Ca] Na de middagpauze beta GERBRANDY (AR) het spi stoelte om er aan te herinneren gisteren juist zeven jaar gelei dat Koningin Wilhelmina hc hield, waarvoor hij mede-ver delijk was. Hij had echter n dacht, dat hjj voor zo'n wan als nu voor hem ligt, zou k staan. Z.i. had prof. Romme Dinsdagavond is in de No "Uk van Rio de Janeiro door Ploffing van een met benzine tankwagen een reusachtige br «ebroken. Een honderdtal per dakloos. Het vuur is ontstaan doordal •en brandende sigaret in de goi Het vuur zette zich voort tot tankwagen, die lek was, alsii in de riolering. Daardoor onti vrachtwagen en deed zich i een ontploffing voor in een gronds electrisch net, zodat d Madureirawijk zonder licht k\ zitten. De brand breidde zich zodat korte tijd daarna tiental ten loodsen, die vooral door i werden bewoond, in vlammei gen. Van de inwoners van c maakte zich een paniek meest scheidene honderden zijn van c aer ramp gevlucht. Verwachting, geldig tot Vr avond Wisselende bewc met op de meeste plaatsen e buien. Over het algemeen n Westelijke wind. Koudere overdag deze'Me of iets 1 temperatuur dan vandaag. VrUdag: Zon op 8.35; onder maan op 19.56. onder 12.12.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6