Heden neemt Tweede Kamer de beslissing 89 Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Tweede dag van het Indonesie-debat bracht geen nieuwe gezichtspunten Nederlander secretaris van nieuwe Internationale van Vakverenigingen Grote brand in Rio de Janeiro o. Millioen Marshall-guldens beschikbaar gesteld De Ver. Staten zullen paraat zijn Verenigde Naties prijzen Haagse overeenkomst Donderdag 8 Dec. 1949 146e Jaargang No. 289 aan een verleden ed voor onze Canada oprogramma DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN AMENDEMENT VAN Het wachten is op de regering DE V.V.D.? Bloemen voor Margaret Amerikanen en Britten steunden Oldenbroek Bond telt zes-en-veertig miiiioen arbeiders Honderd personen dakloos Weerbericht NIET PER AUTO NAAR HOLLAND-DENEMARKEN a. Enorme uitbreiding Hoogovenbedrijf de bouw van een blikwalserij Om vier uur in de morgen Motie van de A.N.B Z. Een vcr00r^ee'°e, die al verschei dene jaren in de gevangenis te Parijs zit, ontving een missive van de heer Livetingue (zoals de Franse mi nister van financiën ongetwijfeld heet) behelzende een in forse taal gestelde mededeling dat de cellist zes dagen ge vangenisstraf wachten als hij de 3000 francs niet beteunt, die hij de Franse staat nog schuldig ia. Engels-Scandinavische conferentie te Stockholm NIEUW SNELHEIDS RECORD VOOR VLIEGTUIGEN? Manoeilsky (Oekraïne) had geen succes Wordt de winter koud? CONFERENTIE IN PARIJS? ris-generaal van ie partij, heeft rd op de buiten- e Westduitse so- partij. jk, dat de sociaal gen maatregelen de wederopne- i de Europese ge- ken noodzakelijk iTij begrijpen niet, -democraten zich letreding van de het internationaal nige van de argu- jitse vrienden her- aan het onaange- landbouwgebied, om- jsrijke en rotsachtige ran Fort Frances zal opengesteld worden immigranten. A. G. ie afdeling immigra- voorspelde onlangs, Nederlanders zou- iten tot een strook tussen Canada en pervlakte beslaat van reide, dat 100 boerde- d, waarvan de grond opbracht, betrokken gebied zelf is een aan de Noordelijke, lelijke zijde begrensd het zuiden door de en de V.S. chmitt gaat voor werken h verzekerd van de Duitse vliegtuigbou- rschmitt, aldus heeft ndustrie en bevoorra- ement van India me- schmitt wordt de vol- India verwacht. De uchtvaartmaatschappij d-India, die door de •ordt, zal een nieuw uig laten bouwen, voor demonstratie- ou zijn. s wil helpen wen 28-jarige wereld- voormalig Amerikaans bommenwerper, heeft i, mede te willen wederopbouw van >lks vernietiging ik heb". Hij was van aanwezigheid in eletsel was voor die zaak belang stel- belangstelling vol» ren. 301 m. Nieuwsberichte» 6.20 Dat herinnert me len. 7.00 Samenwerking na cht. 7.15 Kwartet Jan Cor- spelregels. 7.40 Week an der Linden. 8.45 De 10.15 Nikita Magaloff mens en nevelvlek. 11.15 Rustige gramofoonmuziek. 415 m. Nieuwsberichten 6.00 Onze Nederlandse .30 Kometen en vallende gsuitzending. 7.30 Sport- Vandaag. 8.15 Uit oratoria 30 Verwereldlijking in ons ting met de Royal Albert 10.15 Aanslui- Albert Hall. 11.15 Avond- Serenade. DONDERDAG 301 m. Nieuw9beriohtfc^. en 11 uur. - 8.40 Ayro's .03 Harriet Cohen. 0.35 .00 Morgenwijding. 10.15 10.50 Kleutertje luister. Meinesz. 11.30 Ouverture De wetenschap in dienst 12.00 Les Compagnons de ouis van Burg. 12.38 Mana van der Linden. 1.45 Louie Met naald en schaar. 2.30 3.00 Klimop. 4.00 DriO 4.30 Zendersluiting, oop. 6.15 Sportpraatje. 6.30 7.05 De Radio-Volsmuziek. iziek. 7.45 Regeringsuitzen- met de BBC. 8.30 Dreigt Tagebuch eines Verscholle- pel. 10.00 „Radio". 10.30 >n zijn Avro-orkest. 11.15 .30 Aansluiting met Restau- 415 m. Nieuwsberichten en 11 uur. 8.45 Hoog- van Domenico Zipoli. J0.15 Gewijde muziek. 11-00 11.50 The forgotten rite. 1.45 Roeromm®* kest. 2.45 Tussen de bedrij- etite suite de concert. 3.45 Zendersluiting. 5.30 NCRV- Ö.00 Leger <M« 5 Land- en Tuinbouw. 6.3" ïrnaal. 7.15 De muziek bjj „Land of hope and glory etitie. 9.35 „Land of hop» 5 Gramofoonmuziek. J."-AD en. 10,35 Ouverture „HyP°" ondoverdenking. 11.15 Swee- 5TRIBUTIE-DIENST VJ. Br.: Gram. 10.10'Ven- Strings". 11.30 NWDR» VI. Br.: Pierre Palla (org;- others. 1,15 Gram. 2.00 Mu- 00 Kalundborg: Gram. 4.0" Troise en ensemble. o-"" 0.00 Fr. Br.» Voor de- «oj- lr.: Voor de soldaten. 7." 7 50 Feuilleton. 8.00 Ver*, oer-romme-de-pot". 9.30 So* 9.45 Actualiteiten. 10.15 11.15 „Topio Victor Silvester en Dao»" Fr. Br.: Concert. 9.00 Kook- 9.10 Sympb.-umi Bas, hobo en piano. ÏO-*» ntaar. 10.45 Voor de «obolen 11.30 Anton en L P. Arb.-orkest. 12.45 V,°L s. Dale's Diary". I-*5 7 W 2.00 BBC Midland l:gn Voor de vrouw. 3.'40 eest. 5.30 Fr. Br.: Ensemble Eng. L.P.: BBC Schots Var^ Burns en sextet. 7.15 J .45 Hoorspel. 8.00 Beromün st. 8.30 En<* L.P.: progr. 9.30 Owen Wal» „Spot the winner' JW® sements-orkest. 11.00 Divc BUREAU administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAESCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, L— per kwartaal plus incassokosten GlSTEREN - l DECEMBER - DE DAG, waarop het precies 7 jaar geleden was, dat H M. Koningin Wilhelmina haar historische radiorede hield, heeft de Tweede Kamer zich wederom bezig ge houden met de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië. Gisteravond te kwart voor negen werd de vergadering tot hedenochtend elf uur verdaagd, zonder dat de Kamer tot een beslissing was gekomen. Vermoedelijk zal vandaag, nadat de regering aan het woord ge weest is en de zeer belangrijke replieken zijn gehouden, over het wetsontwerp gestemd worden. Naar men in parlementaire kringen verwacht, zal het ontwerp de vereiste 2/3 meerderheid behalen. De eerste spreker, die gistermorgen het woord nam, was de heer DE GRAAF (K.V.P.) Hij verklaarde, dat Nederland de kansen, die in de Unie worden geboden moet grjjpen. Wat het overgaan van ambtenaren naar de R.I.S. betreft, vroeg spr. om een na dere verklaring van de regering. Hjj hoopte echter, dat vele ambtenaren in Indonesische staatsdienst zullen overgaan. Hjj drong aan op spoedige Indiening van het ontwerp van de garanöewet en was van mening, dat indien de regering geen bevredigend antwoord ban geven, de Kamer zich bjj dit de bat ter zake moest uitspreken. In de prullemand. De fractieleider van de C.P.N., de heer DE GROOT, was ervan over tuigd, dat de regering via de R.T.C. tracht te bereiken, wat ze door de po litionele actie niet kon verwezenlijken. De besluiten van de R.T.C. brengen geen nationale zelfstandigheid aan In donesië, maar beogen dr heerschappij van het verkapt imperialisme te ver sterken, onder contróle van Amerika. De documenten van de R.T.C. zullen z.i. jn de prullemand der geschiedenis belanden, waar ze volgens de heer De Groot thuis behoren. De R.I.S. zal evenals de Volksrepubliek China over winnen. De heer VAN DE WETERING (C.H.) besprak economische-financië- le aangelegenheden en betreurde het, dat de voorstellen tot overdracht geen volledige schuldenverrekening bevat. Dit ondergraaft de financiële positie van Nederland. Na de regering om een oplossing van de materiële oor logsschade van gerepatrieerden ge vraagd te hebben, stelde de heer Van de Wetering de vraag of het juist is, dat de V.S.I. rechtens bevoegd is het Unie-statuut op te zeggen. Ook deze spreker had ernstige bezwaren tegen het gedwongen overgaan van ambte naren, zonder dat zij gehoord zijn. Verder was hij van mening, dat het zelfbeschikkingsrecht onbelemmerd moet worden uitgeoefend. Capitulatie. Na de middagpauze betrad prof. GERBRANDY (AR) het sprekersge- stoelte om er aan te herinneren, dat het gisteren juist zeven jaar geleden was, dat Koningin Wilhelmina haar rede hield, waarvoor hij mede-verantwoor delijk was. Hij had echter nooit ge dacht, dat hij voor zo'n wangedrocht als nu voor hem ligt, zou komen te staan. Z.i. had prof. Romme zijn leed Van VVD-zijde is zeer vermoede lijk een amendement op komst, waarvan de bedoeling is de vaag heid omtrent het „Hoofd der Unie" te verminderen, door te be palen dat de afkondiging der ge meenschappelijke Unie-regelingen door de Koning en een of meer van zijn ministers moet geschie den; ten 2e, dat onder „parle ment" wordt verstaan de Koning, in gemeen overleg met het parle ment en ten 3e, dat alle mogelijke stappen worden ondernomen om het zelfbeschikkingsrecht tot vol ledige ontwikkeling te brengen. moeten betuigen, dat de eenheid des Rijks wordt vernederd. Het gaat hier om een onvoorwaardelijke capitulatie; het scherm valt, het ijzeren gordijn valt. Na betoogd te hebben, dat de geloofs brieven van verschillende Indonesische leiders zeer onzeker zijn, gaf de heer Gerbrandy als zijn mening, dat de voor stellen in strijd zijn met de Grondwet. Volgens spreke" zijn er geen waarbor gen voor rechtszekerheid, fundamen tele rechten en vrijheden, zelfbeschik kingsrecht en goed bestuur. De heer Gerbrandy, opmerkend dat er in Nederlands Indie een verschrikke lijke toestand heerst en door het aan nemen van deze overeenkomst steun aan Rusland wordt verleend, zeide tot slot, dat hjj nooit wenst mede te wer ken aan eeD overdracht, waarbij hij prjjs geeft de bevoegdheid om aan de millioenen, die in nood zijn, hulp te bieden. Samenwerking De heer SCHERMERHORN (PvdA) was van oordeel, dat er een einde moet komen aan het fabeltje, dat alles anders gekund had. Het Unie-statuut is een instrument van samenwerking en moet niet gezien worden als een staatsrech terlijke constructie. Evenals de heer De Graaf drong spreker aan op spoed met de garantiewet voor ambtenaren. De heer Gerbrandy, aldus prof. Scher- merhorn, heeft niet het recht een rede nering op te zetten, dat het aanleggen van zedelijke maatstaven alleen zou leiden tot de politiek, die hij voorstaat. Wat zijn opmerking in een vergadering te Amsterdam betreft, zeide spreker, dat de bedoelde zin uit zijn verband is gehaald. Ook nu blijft het voor Neder land nood .akelijk, dat de besten naar Indonesië gaan. Medewerking, mits.... De Anti-Revolutionnaire heer MEIJE- RINK verklaarde zich bereid tot volle medewerking aan de souvereiniteits overdracht, mits de staatkundige orga nisatie zover zal zijn voortgeschreden, dat de rechtsorde verzekerd is. Z.i moet de Kamer zich, bij verwerping der voorstellen, uitspreken voor nieuw overleg, opdat in samenwerking van onze troepen met de betrouwbare ele menten van de T.N.I de voorwaarden geschapen worden voor het vestigen van een rechtsorde. De heer SCHMAL (CH) vroeg zich af of het eigenlijk nog wel zin had over 't ontwerp te spreken. Het is niet de eer ste maal, dat de Kamer voor voldongen feiten wordt gesteld. Spr. had geconsta teerd, dat in het R.T.C.-resultaat mate riële wijzigingen zijn aangebracht. Zo kan de in Makassar aangenomen tekst verschillen van die welke nu hier be handeld wordt. De heer Schmal was van oordeel, dat de regering de Kroon heeft prijsgegeven. De positie van het Uniehoofd acht hij ongrondwettig en medewerking daartoe oordeelt hij niet verantwoord. Hij hoopte, dat door het antwoord der regering degenen, die sprekers mening delen, alsnog voor het ontwerp gewonnen zullen kunnen wor den. Waarom De heer ZANDT (SG) maakte er be zwaar tegen, dat onderhandeld is met Sukarno. Hij achtte het een mooie de mocratie, die gruwelen toelaat als in Indonesië geschieden en die met een dictatoriaal bewind onderhandelt en gaf te kennen dat de regering ij del vertrou wen als stuurman aan boord heeft. Spr. vroeg zich af, als de regering toch wilde capituleren, waarom er dan zo grote uitgaven voor het leger gedaan zijn. Het gevaar was volgens hem groot, dat Indonesië met de overdracht aan het communisme wordt prijs gegegven. Te kwart vóór negen werd de verga dering verdaagd tot hedenochtend elf Het „Internationaal Verbond van Vrije Vakvereniging" is gisteren te Londen zijn inaugureel congres begon nen met de verkiezing van de Neder lander J. H. Oldenbroek, secretaris generaal van de Internationale Federa- ratie van Transportarbeiders, tot alge- Dinsdagavond is in de Noordelijke wijk van Rio de Janeiro door de ont ploffing van een met benzine gevulde tankwagen een reusachtige brand uit gebroken. Een honderdtal personen is dakloos. Het vuur is ontstaan doordat iemand «en brandende sigaret in de goot wierp. Het vuur zette zich voort tot aan een tankwagen, die lek was, alsmede tot in de riolering. Daardoor ontplofte de vrachtwagen en deed zich eveneens «en ontploffing voor in een onder gronds electrisch net, zodat de gehele Madureirawijk zonder licht kwam te zitten. De brand breidde zich snel uit. zodat korte tijd daarna tientallen hou ten loodsen, die vooral door arbeiders werden bewoond, in vlammen opgin gen. Van de Inwoners van de wijk maakte zich een paniek meester. Ver scheidene honderden zijn van de plaats der ramp gevlucht. Verwachting, geldig tot Vrijdag avond Wisselende bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Over het algemeen matige Westelijke wind. Koudere nacht, overdag deze1 "de of iets lagere temperatuur dan vandaag. Vrijdag: Zon op 8.35; onder 16.29; maan op 19.56, onder 12.12. Van de zijde van het ministerie van verkeer en waterstaat wordt er de aan dacht op gevestigd, dat Zondag ter ge legenheid van de voetbalwedstrijd Ne derlandDenemarken géén ontheffing van het Zondagsrijverbond zal worden gegeven. meen secretaris. Er waren geen tegen- candidaten. Oldenbroek was candidaat gesteld door Arthur Deakin namens de Britse T.U.C. met steun van de afgevaardig den van de American Federation of Labour (AFL), de American Congress of Industrial Organisations (CIO), de Hind Mazdoor Sabha, het Belgisch Al gemeen Arbeidsverbond en van de Bra ziliaanse afgevaardigde namens geheel Zuid-Amerika. „Laten wij, aldus zeide Oldenbroek nog, met de wijsheid van het Oosten, de beschaving van het Westen en de energie van de nieuwe wereld een in ternationale vestigen, die een groot succes zal zijn en het doel, waarvoor zij werd opgericht, tot werkelijkheid zal maken". Het congres besloot vervolgens de zetel van de nieuwe organisatie te Brussel te vestigen. De nieuwe internationale bond verte genwoordigt ten minste 46.380.000 geor ganiseerde arbeiders. De Belgische voorzitter van de voorbereidende con ferentie zeide, dat er nagenoeg een stemmigheid heerste onder de 261 ver tegenwoordigers uit 53 landen. In New York is de eerste sneeuw gevallen, hetgeen het sein voor dui zenden bewoners van de wereldstad was om de trein te pakken en in het zonnige Florida de vacantie te gaan doorbrengen. Ook president Truman, mevrouw en hun dochter Margaret be vinden zicb onder de vacantiegangers. Zü vertrokken onmiddellijk na een concert, dat Margaret gaf als solozan geres met het Nationaal Symphonie Orkest. Haar zang werd met enthou siast applaus en een enorme bloemen hulde beloond. De critici waren ver deeld in hun oordeel, maar de Wash ington Times Herald noemde Marga rets stem „fris, helder en verrukkelijk van toon". De Economie Cooperation Admini stration Missie in Nederland heeft toestemming verkregen voor het fi nancieren van een programma voor modernisatie en uitbreiding van de Kon. Nederl. Hoogovens en Staalfa brieken. De plannen voorzien in het herbou wen van de bestaande staalfabriek met open vuurhaarden, waardoor de capa citeit en efficiëntie ervan verhoogd worden, alsmede in de bouw van eên moderne z.g. „slabbing mill", waarin staalblokken van de door de walserij gewenste grootte worden vervaardigd, waardoor de doelmatigheid van de staalproductie nog meer wordt opge voerd. Voorts wordt de financiering beoogd van installaties voor tussenbe- werkingen, welke aan de hierna te noemen eindbewerkingen vooraf gaan. Hiervoor zijn in de plannen opgenomen een geheel nieuwe walserij, alsmede een koudwalserjj, waarin de uit eerst genoemde walserij afkomstige gloeien de staalplaten worden verwerkt tot staalplaten van de gewenste afmetingen en tot blikplaat. De installaties, welke met door de E.C.A. te verstrekken fondsen in de Verenigde Staten zullen worden aan gekocht, zullen naar verwachting om- Moderne wapens voor bondgenoten De Amerikaanse minister van defen sie, Louis Johnson, heeft in een rede te New York voor het congres van de Amerikaanse industrie, verklaard, dat de V.S. een militair plan hadden opge steld om het hoofd te bieden aan iede re plotselinge vijandelijke aanval „om vier uur In de morgen". Johnson zeide, dat het plan, dat „hoofdzakelijk berustte op het begin sel, dat wij een eerste aanval zouden moeten opvangen", eenparig was goed gekeurd wat de hoofdpunten betreft door de gezamenlijke stafchefs. Johnson voegde er aan toe, dat de V.S. zich voorbereidden op krachtmetingen, die naar zij hoopten nimmer zouden behoe ven voor te komen. „De aanval om vier uur in de morgen zou morgen kunnen komen", aldus Johnson, „doch ook de volgende week, de volgende maand, het volgend jaar of jaren later laat ons hopen nooit maar ik verzeker u dat wanneer en als hij komt wij paraat zullen zijn." Het Noordatlantisch pact. Minister Johnson verklaarde, dat de militaire hulp „die wij op machtiging van het Congres onze bondgenoten zul len leveren, zal bestaan uit goede mo- De situatie in IJmuiden De Algemene Nederlandse Bond val Zeevarenden (ANBZ)aangesloten bij de EVC, belegde Woensdagavond in IJmuiden een vergadering, waar de si tuatie, ontstaan door het opleggen van de trawlervloot, werd besproken. Aan het einde van de bijeenkomst werd zonder hoofdelijke stemming een motie aangenomen, waarin „de wer kers in het visserijbedrijf de reders argumenten met kracht van de hand wijzen, zich tot de regering wenden om de genoemde maatregel ongedaan te maken en protesteren tegen de massa ontslagen, die het gevolg zullen wor den van de nieuw geschapen toestand". Vier afgevaardigden uit de vergade ring zouden deze motie hedenochtend aan de burgemeester van Velsen aan bieden.. Tan, ge weet wel, vrienden, de op- v volger van Gerrit de Kraai, laat er geen gras over groeien. Nauwelijks heeft hij zich aan Hans Kaart laten aanbieden, of hij maakt zich op om te vertrekken. A.s. Zaterdag reist de vo gel af. Gedurende de overtocht zal een KLM-steward zijn goede zorgen aan kraai Jan besteden en na aankomst in Batavia zal de NIWIN zorgen, dat Jan goed en wel aan zijn meester wordt afgeleverd. Overigens is de kraai maar niet zo'n huis-tuin-of-keukenkraai, want hij heeft van zijn eerste baas in Oirschot allerlei kunstjes geleerd. Hij kan kakelen als een kip en blaffen als een hond. Het is te hopen, dat hij zich tijdens de reis in de Constellation koest houdt! Tengevolge van de droogte moet de bevolking van New York zuinig zijn met water, daar an ders de volgende maand distributie maatregelen moeten worden genomen JTranco Scasselatti, een van Mus solini's voormalige ministers, is destijds wegens oorlogsmisdaden ver- iHiniiiniuiHiHiNtiiHiiuiiniiiiiiniiiiiiiiHiiiiuniriiNiiiiiiiiiiiiriiniHiuiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiTiiir oordeeld, maar via het Vaticaan en Spanje ontvlucht. Thans is Sasselevassie T heodoor, laat ons een feestsigaar opstekend. 89 millioen is geen pietsie. in Venezuela aangehouden. De doch ter van de andere Franco, de Spaanse, i.l. Carmen Franco Polo, gaat in Maart huwen met doctor Cristobal Martinez y Bordiu. Dat is geen belangrijk nieuws, vrienden, maar ik vond de namen zo mooi om eens uit te spreken. Nata lie Denk, die 105 jaar werd (in Duits land) is in de schaduw gesteld door Maria Anna Spaeti, die gisteren haar honderdzesde verjaardag vierde (in Zwitserland). In November is het aantal werklozen in West-Duitsland on rustbarend gestegen derne wapenen, uitrusting en bevoorra ding, die gepaard aan de kracht van ons en onze bondgenoten het zeer mogelijk maken een aanvaller tot stilstand te brengen" Indien het Noordatlantische gebied ooit zou worden aangevallen, aldus zeide Johnson, staat het besluit van de ondertekenaars reeds vast, „dat wij onze verplichtingen verenigd en overweldigend nakomen". Onder de twaalf landen, die te Parijs zijn samengekomen heerst de toenemen de overtuiging, dat een aanval geen van ons immuun zal laten. Het gehele Noordatlantische gebied ligt binnen het bereik van een moderne bommenwer per, aldus de minister. streeks 23.500.000 dollar (f89.300.000) kosten. Aangenomen mag worden, dat eenzelfde bedrag zal worden besteed voor aankoop van machinerieën in an dere aan het Marshall-plan deelne mende landen. Verklaring Clarence E. Hunter Met betrekking tot de verkregen toe stemming voor dit project legde de heer Clarence E. Hunter, hoofd van de ECA-missie in Nederland, de volgende verklaring af: „De producten, voortvloeiende uit de uitbreiding van 't zo belangrijke hoog ovenbedrijf, zullen zeer zeker bijdra gen tot de verdere ontwikkeling van de gehele Nederlandse metaal-industrie, waardoor enerzijds goede werkgelegen heid wordt geschapen voor de Neder landse arbeiders en anderzijds vele me taalproducten voor binnenlands gebruik en voor export vrijkomen. Voorts zal de uitvoering van dit plan tot gevolg hebben, dat Nederland in verminderde mate afhankelijk zal zijn van import van materialen, vooral van die. welke thans vanuit het dollar ge bied moeten worden ingevoerd. Uit de hierboven genoemde gevol gen blijkt duidelijk hoezeer het plan beantwoordt aan de fundamentele doelstellingen van het Marshall-plan". DE BOTERUITVOER NAAR BELGIE De Belgische minister van Landbouw Orban bevindt zich op het ogenblik in Den Haag, waar hij besprekingen voert met zijn Nederlandse collega Mansholt over de invoer van Nederlandse boter in Belgie. De Zweedse regering heeft voorge steld een conferentie uit te schrijven van deskundigen uit Denemarken, Zwe den, Engeland en Noorwegen, ter be spreking van de Britse voorstellen tot nauwere economische samenwerking. De conferentie zou in Stockholm ge houden moeten worden, twee dagen du ren en op 15 December beginnen. Noorwegen en Denemarken hebben zich bereid verklaard afgevaardigden te zenden. 1360 kilometer per uur Kapitein Charles Yeager, invlieger van de Amerikaanse luchtmacht, zegt in een „Xl"-raketvliegtuig een snel heid te hebben behaald van 1360 km per uur, hetgeen 160 km per uur snel ler is dan de snelheid van het geluid. Dit zou dan tevens de snelste vlucht zijn die ooit met een vliegtuig werd gemaakt. De Algemene Vergadering der Ver. Naties, die Woensdag in voltallige ztting bijeenkwam, heeft na uitvoerige besprekingen met vier en veertig stemmen voor, vijf tegen en twee onthoudingen een resolutie aangenomen, die de Neder landers, Indonesiërs en de Commissie der V.N. voor Indonesië (Unci) prijst voor hetgeen zjj deden om de overeenkomst van Den Haag (RTC) tot stand te brengen. Voorts verwelkomt zjj de „aanstaande vestiging van de republiek der Ver. Staten van Indonesië als onafhankelijke souvereine staat." Tijdens het debat, dat aan de stem ming voorafging, trok de afgevaar digde van de Oekraine, Manoeilsky, opnieuw van leer. Hij ontkende, dat er thans vrede heerste in Indonesië: Onderdelen van het Republikeinse le ger zouden niet gehoorzamen aan de orders en meedoen aan de weerstand tegen de Nederlanders en de „veilig heidsbataljons van Hatta". Hij noem de de overeenkomst van Den Haag „een schandelijke zaak". De verga dering besloot een resolutie van de Oekraine niet in stemming ,e bren gen. Geen conflict meer Manoeilsky's rede werd beant woord door de Nederlandse afge vaardigde mr Van Heuven Goedhart. Hij zeide, dat Manoeilsky ontstemd was, omdat er geen NederlandsIn donesische kwestie meer is, die zjjn propaganda zou kunnen dienen. Daar om rakelt hij oude verhalen op. De delegaties van Republiek en BFO ter Ronde Tafel Conferentie hadden de steun van een overgrote meerderheid van de Indonesische bevolking. Mr 'A Het K.N.M.l. te De Bilt deelt mede In aansluiting op onze waarschuwing van 9 November, naar aanleiding va" voorspellingen van een zachte winter kan nu bericht worden, dat de statis tische studies van het K N.M.l. eerdei tanwijzingen geven nan een te kqude maand Januari. Wij wijzen er ech- 'er nogmaals nrdm.',-kelijk op. dat dezt uit de statistiek verkregen aanwijzin gen slechts een onzeker karakter dra gen Er kan geenszins de waarde aan "hecht worden, die de dagelijkse uit erberlchten verdienen, die uit tal rijke directe waarnemingen langs vhysisch verantwoorde weg worden afgOauf- - Van Heuven Goedhart bracht hulde aan de Unci en de initiatiefnemers van de later aangenomen resolutie. Hjj sprak de hoop uit, dat de RIS spoedig haar plaats aan de conferen tietafels der Ver. Naties zou inne men in verzekerde, dat bevordering van een bijjvende samenwerking tus sen RIS en Nederland één van de voornaamste punten van zijn rege ring zal zijn. Hoop De vertegenwoordiger van India: Sir Benegal N. Rau sprak er zjjn vreugde over uit, dat het conflict in Indonesië was geëindigd. Zafrullah Khan van Pakistan noemde de over eenkomst een mjjlpaal op de weg, die zou uitlopen op beëindiging van het koloniale stelsel. Het feit, dat er niet-zelfbesturende gebieden beston den, vond hij alleen al een verzoe king voor een agressor om te pogen de plaats van een koloniale heerser in te nemen. Warren Austin (V.S.) zeide, dat Manoeilsky getracht had de Haagse overeenkomst te verdraai en. Het voortduren van conflicten Is een noodzakelijkheid voor het Devor- deren van de zucht naar expansie van de Kominform .Hjj noemde het RTC-accoord 'n overeenkomst, waar op de Ver. Naties met een grote ma te van hoop mogen weerzien. De economische samenwerking in West Europa In kringen, die in nauwe verbinding staan met de Belgische regering, werd Woensdagavond vernomen, dat minis ters van Frankrjjk, Italië en de Bene- iux-landen waarschijnlijk in Januari te Parjjs zullen bijeen komen, teneinde besprekingen te voeren over het vol gen van een gemeenschappelijke eoo- ROffiiaohe politiek door de vijf landen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1