AGENDA WRINGERS WAT DE THEATERS BRENGEN Proefproces rond een koe Stad en Omgeving* Algemene vergadering van de Bond van Zuivelfabrieken V.A.R.A.-avond werd geen succes Regeling voor de f.b.c.-bestrijding onbevredigend? Onder voorzitterschap van de heer H. Hogetoorn Dz., die allereerst ver schillende aanwezigen, onder wie mr. Linthorst Homan en de heer Geluk, resp. voorzitter en secretaris van de F.N.Z., welkom heette, vergaderde te Alkmaar de Coöp. Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland. In zijn] Harmonie Theater, Victoria Theater openingswoord wees hjj op de geweldige spanningen, die tegenwoordig del ien Cinema Americain, aanvang dei- samenleving beheerst. Veehouderij en zuivelafzet krijgen daarvan rijkelijk - - hun portie en het resultaat is een gestadig laveren. Iedere afbuiging van de rechte Ijjn stelt de organisatie echter bloot aan gevaren, waarbij komt, dat het belang van onze landbouw en veeteelt door een groot deel van ons volk wordt miskend. Spr. verhaalt hoe een volk ais het Zweedse veel dichter bij de natuur staat en hoe daar over de hele lijn grote waardering voor het agra rische deel bestaat. Gedurende het afgelopen seizoen was de samenwerking in de bond gelukkig uitstekend. Als resultaat daarvan noemt spr. de egali- satieregeling, de verwerkingsregeling voor de wei e.a. Nog geen definitieve toe zegging inzake behoud van de Kaasmarkt De stijgende melkproductie stelt ho ge eisen aan de bedrijven en de leiders daarvan, het prijsbeleid t.a.v. de meik door de overheid draagt daartoe het zijne bij Intussen blijkt het nodig tot een nog hechtere samenwerking te ko. jnen, wat een reorganisatie met zich «neacDrengt. Een ont werp-statuut in die richting zal spoedig de leden be reiken. Hij beveelt dit in de ernstige aandacht der leden aan. De tbc-oestrijding blijft de belang stelling vragen. De organisaties hebben een nieuw plan ontvangen van de Cen trale Gezondheidsdienst voor het vee. cat spreker niet onverdeeld kan be wonderen. Hij meent het te autoritair De wijze van financieren, die werd voorgesteld, biedt niet veel nieuws, 't gaat om het bekende ..boerenkwartje' Spreker acht het voorts een loffelijke poging om de reageerders uit de markt te nemen, al kon de overheidshulp wal groter zijn. Onbevredigend acht spre ker het echter, dat het niet een geheel afgerond plan is. Waarom, vraagt hij. heeft de Centrale Commissie het tech nische deel weggelaten? Zijn wjj daar voor niet belangrijk genoeg, vraagt hij De tbc-bestrijding heeft echter plaats aan de boerderij Er moet samenwer king zijn en daarom :s vertrouwen no dig. De boer moet daarom weten, dat ook het technische deel goed klopt1 lTi' had een omschrijving verwacht van de technische maatregelen, d'e tot de op- heffing van de tbc binnen vijf jaai moest voeren. Wij willen meewerken zullen ook betalen, zo zegt hij, maar we moeten precies weten waar we aan toe zijn. Mededelingen In zijn als steeds zeer uitvoerige me dedelingen behandelt de secretaris, de heer Kranen, het plan voor een nieuwe organisatie, het weivraagstuk, de on. derlinge egalisatie van de nadelen dei consumptiemelklevering en van de verplichte levering van aanvulhngs. melk. de nieuwe melkprijs, de bevor dering van de export van zuivelpro ducten, de reorganisatie controledienst BZ, de publiekrechterlijke bedrijfsor ganisatie, de Internationale zuivelor- ganisatie, wachtgeldregeling dirpeteu ren, coöperatiepropaganda en vele an dere, die echter geen van alle discussie ontlokken. Verkiezingen Commissie van landbouw coöp. de heer K. Schermerhorn; commissie voor kwaliteitsverbetering. de heer C. Ver- oegaal; commissie voor coöp aankoop de heer D. Jongejans; commissie vonr bouw en werktuigen, de heer M. J Oosterkamp; commissie voor financiën fabriek Bamestia. Aan de fabrieken te Hem, Beemster, Stompetoren, Lutjewinkel en Ouden dijk worden medailles uitgereikt voor de op de boterkeuringen behaalde pun ten. Ten slotte is er nog een diploma voor Julianadorp. Voor kaas kwamen in aanmerking de fabrieken Lutjewin kel, Bobeldijk, Hem. Julianadorp en Wognum. De benoeming van twee leden in het bestuur van de FNZ. alsmede van een plaatsvervangend lid wordt aan het be stuur gedelegeerd Algemene vergadering FNZ Door de heer Oosterkamp, 't Zand, wordt bezwaar gemaakt tegen de post oogenomen voor het maken van propa- van 100.000.— die in de begroting is ganda voor boter Gezien de hoge prij zen acht spreker dit volkomen overbo dig. De heer Geluk, secretaris FNZ, verdedigt het voorstel en wijst er op. dat de tegenwoordige prijzen reëel zijn. Met de export, die thans goed gaat, Kan het heel gemakkelijk mislopen. Dat heefi de geschiedenis geleerd. Een gned product kan men ei met goede propa ganda altijd nog wel in krijgen. Aange zien particuliere reclame is mislukt, meende de FN7 deze zelf ter hand te moeten nemen. Het is dringend nodig DE KAASMARKT In Noord-Holland ziet men misschien het belang meer in van het maken van propaganda voor kaas Dit moet echter worden gezien als een begin. Het vol gend jaar kan wellicht de kaas aan de orde komen. De voorzitter zegt hierop, dat het be- gtuur van de Bond zich heeft gewend tot de FNZ met het verzoek om ook rekening te houden met de Alkmaarse Kaa-markt. Uit wat spreker zegt ma? men opmaken, dat hij hoopt, dat ook dit wel in orde zal komen Na enige discussie gaat de vergade ring met de begroting accoord. AI of niet ensileren? Er ontspint zich een discussie omdat de heer Van der Oord bezwaar heeft tegen het ensileren van gras. Tegen het voorjaar brengt kuilgras boterzuurbac teriën voort, waardoor de kwaliteit van de kaas minder word' Hij wil liever de aankoop van ruiters de bouw van drogerijen subsidiëren Ir de Vries piaatst daartegenover, dat siiogras een groter eiwitopbrengst geeft dan kuil gras en dat de regering kan verbieden in het voorjaar kuilgras of silogras te voeren. Ir. Verschoor deelt mede. dat de Kwestie de aandacht heeft van de re gering. Het slot van de vergadering werd ge vormd door een rede van drs Van Nes van het Landbouw-Economiscb tnsti tuut die aan de hand van cijfers aan toonde van hoe groot belang de dooi het LEI verzamelde gegevens zijn voor de samenstelling van de richtprijzen door de overheid, maar ook. hoe iedere boer zijn bedrijf eerst goed leert ken ntn. wanneer hij geheel op de hoogte is van de gemaakte kosten en de ver kregen opbrengsten en wanneer hij die kan vergelijken met die van andere be drijven. Grote toekomstplannen. Mr. Linthorst Homan deelt mede. dat blijkens een juist binnengekomen rap port van de organisatie voor Internatio nale samenwerking te Parijs de op brengst van de Westeuropese land- en tuinbouw en veeteelt zal moeten wor den opgeschroefd met niet minder dan 1 milliard dollars. Hoewel sommigen zich afvragen hoe dit mogelijk zal zijn. verheugt het hem te kunnen zeggen, dat indien dit ergens mogelijk is, dit in Nederland het geval is. En dan wel dank zij de schitterende organisaties, waai over we hier beschikken. Hierna sluiting. Nogmaals het Leger des Heils De secretaris van de Sociale Raad (Districts Armenraad te Alkmaai e.o.) verzoekt ons opname van het on derstaande; Door het Leger des Heils wordt in deze weken, evenals vorige jaren, de bekende „Kerstinzameling" gehouden met lijsten en met de z.g. „Kerstpot- ten". Het blijkt nu, dat deze actie door kruist wordt door het optreden van het z.g. Nederlandse Leger des Heils, waarvan de colporteurs een uniform dragen, dat veel gelijkenis vertoont met die van de Heilsoldaten. Dit laatste is nu oorzaak, dat de goegemeente, die in de dagen vóói het Kerstfeest toch ai zo gemakkelijk tot geven zonder onderzoek geneigd is de colporteurs van het Nederlandse Leger des Heils voor afgezanten van het Leger des Heils aanziet, zodat de voor deze bestemde gaven in verkeer de handen komen. Het Nederlandse Leger des Heils heeft geen collectevergunning en daar om wordt van die zijde met geschrif teD gecolporteerd. Hiertegen bestaat geen verbod en in een andere tijd van het jaar zou daaraan ook geen bijzon dere aandacht worden gewijd. Nu deze colportage samenvalt met de Kerst inzameling van het Leger des Heils wordt een verwarring gesticht, die slechts deze laatste instelling nadeel kan berokkenen. Men geve zich dus de moeite om bij het geven van gelden, bestemd voor het Leger des Heils, na te gaan of deze in de juiste handen komen. Deze wenk geldt feitelijk een ieder, die gewoon is tegen Kersttijd zijn min derbedeelde mede-mensen te geden ken. Geef niet zonder onderzoek; geef nooit aan de deur. Bel even op 3894 Bureau Sociale Raad (Armenraad) Langestraat 87 en u ontvangt op korte termijn de nodige gegevens omtrent personen of gezinnen, die hulp hebben gevraagd of die naar uw mening daar voor wellicht in aanmerking zouden komen. (Ontleend san onze Advertenbe-Hubrlek) ZATERDAG Harmonie Theater, 7 en 9 30 uur; Het geheim van Mayerling (18 jaar); Vic toria Theater, 7 en 9.30 uur: Song of Scheherazade (18 jaar); Cinema Ame ricain, 7 en 9.30 uur: Mariandel (18 jaar); Alkmaars Bioscoop Theater, 3 uur: Dochter der wraké* (14 jaar). Gulden Vlies, 3 uur: A.T V. „Ont waakt" met „Hyena's van de grens". ZONDAG voorstellingen: 2, 430, 7 en 9.30 uur Alkmaars Bioscoop Theater, 2. 5 en 8 uur. Programma's als Zaterdag. Gulden Vlies, 8 uur: Balavond met de Bambooziers. Valk's Lunchroom, 10 uur: Lezing „Vrijheid en bestaans zekerheid" voor de Dageraad. MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Het geheim van Mayerling (18 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Song of Scheherazade (18 jaar). Cinema Americain, 8 uur Mariandel (18 jaar). Alkmaars Bio scoop Theater, 8 uur: Dochter der wrake (14 jaar). OPENSTELLING APOTHEKEN. Zondag 11 December zal de apotheek van mevr. wed. Wanna op de Mient 11, voor het publiek geopend zijn. In deze apotheek wordt de volgende week de nachtdienst waargenomen. zondagsdienst huisartsen. Zondag 11 December zullen de huis artsen dr Koppejan, Oudegracht 186 (telef. 2382) en dr. Lourens, Oude gracht 293 (telef. 2892) voor hulpver- 'eninp beschikbaar zijn. BUSPASSAGIER DOOR HARTVERLAMMING OVERLEDEN Toen de Naco bus van de dienst OudkarspelAlkmaar gistermorgen in Alkmaar aankwam, bleek dat tijdens de rit één van de passagiers, de zeven tigjarige heer Van der W uit Koediis was overleden. De heer Van der W. was in de gemeente St. Pancras in de bus gekomen en was onmiddellijk op één van de banken gaan zitten. Hij viel vrij spoedig tegen een van de andere pas sagiers aan, doch daar men dacht dat hij in slaap was gevallen maakte men zich niet ongerust hierover Eerst bij de Friesebrug bleek dat de heer van der W. was overleden. De bus wera ontruimd, waarna men met het slacht offer naar de Naco garage is gereden Van daar is hij naar het Centraal Zie kenhuis overgebracht. Als doodsoor zaak wordt hartverlamming aangeno men. Betrouwbaarheidsvaandel- tocht Donderdag 15 December zal de Mo torclub Alkmaar voor haar leden een betrouwbaarheidswandeltocht orga niseren welke het doel heeft de leden in het kaartlezen te bekwamen. Zo zal men door de verschillende wijken van Alkmaar wandelen, terwijl men dan ook controle-posten passeert, zo als dit bij motorwedstrijden gebeurt Het kampioenschap van de vereniging wordt bij de laatste tocht bekend ge maakt. waarbij aardige prijzen wor den uitgeloofd. Hoog zijde E 100 a Schagen - Tel. 487 Chauffeurs Vakbekwaamheid Onder auspiciën van de Contact commissie Chauffeurs Vakbekwaam heid (C.C.V.), waarin de Overheid met vrijwel alle Verkeers- en Ver voersorganisaties, de Vakbonden, waar in de chauffeurs zijn georganiseerd en het Verbond voor Veilig Verkeer, sa menwerkt, heeft de Algemene Ver laders- en Eigen Vervoerders Organi satie (E.V.O.) gedurende de afgelopen maanden in het gehele land de chauf feurs ,die hiervoor een opleiding bij Je E.V.O. hadden gevolgd, geëxami neerd. Hiervan slaagden 546 candida- •en voor het diploma B voor eigen vervoer. Uit de provincie Noord-Holland on derwierpen 183 chauffeurs zich aan deze vakbekwaamheidsproef, waarvan er 105 slaagden, die op Woensdag 14 December a.s. in Hotel „Fleissig" te Amsterdam de bewijzen van Vakbe kwaamheid in ontvangst zullen nemen Deze chauffeurs ontvangen dan het 1nor de C.C.V. gewaarmerkte zak diploma met pasfoto, het fraai wand- diploma en de verklaring, dat zij h;,ns gerechtigd zijn het door de (5.V O. beschikbaar gestelde E.V.O.- nsigne met onderschrift „Diploma B te dragen, zodat men binnenkort voor het eerst in ons land op onze auto wegen chauffeurs zal ontmoeten ge tooid met dit ereteken voor vakbe kwaamheid. Tot de geslaagden behoort de heer F. Terluin, in dienst bij de N.V. „De Keyzer" te Alkmaar. De verkeerscourant aan Alkmaar gewijd Er is een speciaal nummer versche nen van de Verkeerscourant. door VW i geheel aan Alkmaa- gewijd en geïl- lustreerd door zeer fraaie opnamen. E wordt verteld over de roemruchte his torie van Alkmaar. Deze stad word* bekeken als toeristencentrum (met een fraaie foto van de drukte op het marktplein op 12 Aug. j.l. toen 30.00' vreemdelingen de stad bezochten. Bij zonderheden worden gegeven over het oude kaasdragersgilde en een Vrijdag- i morgen in Alkmaar beschreven.. Zoals bekend is dit een uitgave van de Federatie van VW's in Noordhol land boven het Noordzeekanaal. De Sint op bezoek bij de A.R.B. Sint Nicolaas heeft, voordat hij Alk maar ging verlaten eerst nog een be zoek gebracht aan de Overdekte, waar hij de ARB met een bezoek kwam ver eren De goede Sint wilde dit jaar niet in de zwemzaal komen, daar het bad van verleden jaar hem slecht bekomen was. Toen de onderlinge wedstrijden van de brigade afeelopen waren, gine men gezamenlijk naar het restaurant waar men de komst van de heilige bisschop afwachtte, onder het zingen van Sint Nico'aasliedjes. Nadat hii door de voorzitter, met een geestig sneechje wa> ingehaald. werd de Sint tiereid gevonden persoonlijk de iriizen uit te reiken, welke door de 'eden gewonnen waren op de onder- •inge wedstrijden Na de prijsuitrei king kwam zwarte Piet met een gro te zak aansionwen. waarin voor elk lid een cadeautie zat Sint Nicolaas was graag nog I an ver gebleven maar dat was onmoaeliik. daar zijn vliegtuig -eeds gèreed stond De goede Sint be- 'oofde het vol vend jaar terug te zul len komen v-et veen de ARB van gan ser harte hoopt. Nagekomen predikbeurten ZONDAG 11 DEC. AKERSLOOT, 10 uur, ds. Kaptein. NIEUWE NIEDORP. herv._kerk, 10 uur ds. Apoel. Doopsgezinde kerk, 10 uur, ds. Oosterbaan. NOORDSCHARWOUDE, 10 uur ds. Schmidt. OUDE NIEDORP, geen dienst. OUDKARSPEL, av. 7 uur ds. Smits. VICTORIA THEATER: Song of Scheherazade De beroemde Russische componist Rimsky Korsakoff heeft zich door di verse fraaie muzieknummers een ;rote reputatie verworven en om de Song of Scheherazade" is een film in .eehnicolor gemaakt, die in alle op zichten de belangstelling waard is. Het avontuur van Korsakoff in Span je als hij met het schip, waarop hij dienst doet, in de Middellandse Zee op een oefenreis is, wordt op schit terende wijze uitgewerkt in een reeks van fraai taferelen, uitstekende speel- momenten, muziek, zang en dans. De aardige scenes op het schip, met uit r.emend spel van Jean Pierre Aumont ais Korsakoff en van diverse andere typische marine-leerlingen, amuseert men zich. Maar vooral ook met het spel van Brian Donlevy, die als de commandant één van zijn beste rol len speelt. En als de hoofdfiguren aan land gaan, wordt het gezelschap vermeerderd met diverse tempera mentvolle vrouwen, waarvan vooral Yvonne de Carlo als danseres alle aandacht opeist Zij treedt in deze film wel op bijzondere wijze op de voorgrond. Verschillende taferelen zijn door de kleuren meermalen een lust voor het oog. De geschiedenis ontwikkelt zich verder met verras •lende scenes tot een mooi slot in de Russische opera met uitvoering van Korsakoff's werk, waarbij ook de di verse hoofdfiguren nog gelegenheid krjjgen zich op de één of andere wij ze te onderscheiden. Een zeer inte ressante en vlotte film, die door een paar actuele journaals wordt inge leid. A.B.T. Twee films vol afwisseling Zij die al eens gehoord hebben van het nieuwe woord „baby-sitter" kun nen in het eerste nummer van het uitgebreide programma een „detec tive aan de wieg" aanschouwen en niet alleen van een komische thriller genieten, maar tevens een paar goe de artisten in dit genre n.l. Tom Neal en Virginia Lake in actie zien en zjj zullen U menig vrolijk moment be zorgen. Maar de titel van het eigenlijke hoofdnummer geeft U al een meer ernstig idee n.L „Dochter der Wrake" en hier is vooral ook voor de lief hebbers van sensatie heel wat te ge nieten. De avonturen volgen elkaar snel op en Ann Savage, die de vrou welijke hoofdrol speelt, is in dit genre lang geen onbekende en in goeu sa menspel met Alan Curtis bevestigt zij haar reputatie ten volle. Sensatione le avonturen houden de bezoekers steeds in spanning, maar het slot geeft doch dat moet gij zelf maar eens gaan zien. HARMONIE-THEATER Het geheim van Maijerline Het urama van Mayerling, dat 2.ch voltrok op de 30e Januari meer dan dus CINEMA AMERICAIN Mariandel geprolongeerd Het lied van Mariandel heeft de liefhebbers zo geboeid, dat, om de velen die Maria Andergast, Paul Hör- biger en Hans Moser nog niet kon den zien, de directie van de Cinema Americain besloten heeft de film een week te prolongeren. Men heeft ook nu weer genoten van de aardige, vlot te, muzikale geschiedenis waarin de vrolijkheid prettig aandeed. Het aar dige geheel zal zeker ook deze week weer velen een geslaagde avond bren gen. Het voorprogramma is veran derd. 60 jaar geleden is na <j( schrik en de ontroering welke het i„ het verleden heeft veroorzaakt in een mystiek kleedje gestoken en is bui. tengewoon interessante copie voor tal van romans gebleken. Later heeft ook de film zich van deze interessante ge- öeurtenis meester gemaakt en het dra. ma van Mayerling is reeds menigmaal in tal van variaties op het doek ge. bracht. De hofkliek van Franz Josef, de on tevredenheid, de dreigende revoluties, de vergoding van allerlei aartshertogen en aartshertoginnen en daartussen de eenzelvige Rudolf, de kroonprins, g». trouwd met Stefanie van Belgie, vB, wie hij tevergeefs trachtte te scheiden, het wordt hier alles in beeld gebracht, Als door bemiddeling van Rudolis nicht de jonge gravin Maria Vetsera in zijn leven komt, begint het drama zich te voltrekken dat in het jachtslot van Mayerling zijn bloedig einde vindt in de gezamenlijke dood van de kroon prins en zijn geliefde. In de thans vertoonde film wordt gesuggereerd, dat er destijds geen sprake van zelfmoord maar van een politieke dubbelmoord op de man en het jonge meisje geweest is. De juiste bijzonderheden zullen nimmer bekend worden. Zij die het kunnen weten zjjn gestorven en de geschiedenis zelf is verleden tijd geworden en biedt een dankbaar en romantisch gegeven aan schrijvers en cineas'en. Aan deze film, die vooral de sfeer aan het hof van Franz Josef weer geeft, zijn kosten noch moeite gespaard om er een historisch document van ts maken. Dominique Blancher, Jean Ma rais en Jean Debercourt geven crea ties die men over het algemeen air geslaagd kan beschouwen. duizend gepas- gezet- woord, duurde Bergen N H. Te'ef 5456 De slagers in hef geweer De Tuchtrechter ln Alkmaar, mr F. G. C. Boerrigter. kreeg gisteren een proefproces te behandelen, waar bij het ging om de vraag of een Be drijfschap, dat tot taak heeft rege lend op te treden voor wat betreft de voedselvoorziening zich ook kan bemoeien met het verzekeringswezen en of een slager, die een dier laai slachten, dat niet vanwege het Be drijfschap is verzekerd, strafbaar Is Zoals insiders weten, zijn de be perkende bepalingen die op de slagers- bedrijven drukten, niet tegelijkertijd met de opheffing van de vleesdistri outie verdwenen. Men is nog steeds verplicht een bepaald bedrag pet slachtdier aan het Bedrrjfsschap te jetalen. Ook het slachtverbod bleef gehandhaafd. Slechts als het slacht dier verzekerd Is, kan men ontheffing van het verbod krijgen. Men is ver plicht het vee bij één maatschappij het Centraal Bureau voor Slachtvee verzekeringen te Utrecht, te verzeke- en. Vóói de oorlog was er in Alk naar een kleine verzekeringsmaat ichappij, welke organisatie men than? .erugwenst ln plaats van de verplich te maatschappij in Utrecht. Na over eg met de Officier van Justitie, mr Ir. J. M. Vellinga, heeft men Maan lag 28 Nozentber een rund geslacht dat niet in Utrecht verzekerd was om zodoende een proefproces uit te lok ken. Deze zaak diende gisteren voor mr. Boerrigter. De heer J. F. Groot, oud-voorzitter van de Alkmaarse Slagersvereniging, die de eerste slachthandelingen ver richtte en zich hierdoor als proefkonijn opwierp, verklaarde ter rechtszitting lat hg veertig jaar lid was geweest van het Alkmaarse fonds en dat hit nooit reden tot klagen heeft gehad De premie was laag en zowel de boei als de slager waren tevreden over de gang van zaken. Men is echter niet tevreden over het Bedrijfsschap: he' vee is driemaal zo duur geworden en de uitbetaling is niet de helft groter De ambtenaar van het O.M., mr. dr J. M. Vellinga, achtte het betoog var de heer Groot wel interessant, doch het sorteert geen effect, daar het de uridische kant van de zaak niet •aakt. Spreker achtte het ten laste ge- egde wettig en overtuigend bewezen en daar de overtreding strafbaar is. meende hij, dat een boete moest vol gen, ook al zou deze principieel zjjn Nadat mr. Vellinga zgn waardering had uitgesproken voor de wijze waar op men dit geschil heeft geregeld, eis te hg één gulden boete. De verdediging De verdediger, mr. dr. C. Berkhouwer belichtte le juridische zijde van deze zaak Hij bestreed de verklaring van het Bedrijfsschap. dat de rechter geen toetsingsrecht heeft. Men kan het be sluit naar de Provinciale wetgeving trekken, waar de rechter wel dat recht heeft. Voorts betoogde mr Berkhouwer dat het Bedrijfsschap is getreden op t terrein van de Burgerlijke wetgeving en zich niet heeft gehouden aan zijn bevoegdheid: de handel in en de be- en verwerking van slachtvee en vlees Spreker was er van overtuigd, dat de verzekering hier helemaal buiten staat Het komt er op neer, dat men de rege ng in het Burgerlijk Wetboek niet bevredigen acht en dat men nu maar op eigen houtje de verzekering op mo ropolistische wijze geregeld heeft Mr. Ferkhouwer meende dat deze regeling totaal afwijkt van wat in het Burger lijk Wetboek is voorgeschreven. Men t'eelt het ooi merk nummer B uit aan die dieren, die voor de verzekering worden aangeboden en die niet worden aangenomen. Hieruit volgt dat men niet alles opneemt. Men mag echter niet slachten als het betreffende dier niet verzeketa is Spreker critiseerde m sterke mate het monopolie, dat het Bedrijfsschap zich heeft toegeëigend. Repliek Mr. Vellinga, die hierna repliceerde was het met de verdediger eens dat de rechter inderdaad toetsingsrecht heeft Spreker was van mening dat de ver ordeningen dl-" het Bedrijfsschap maakt niet zo strikt op zijn terrein behoeven te liggen als mr Bei k houwer zeide Dok de betalingsvoorwaarden, de ves tiging van zaken en het stellen van marges bijvoorbeeld liggen niet op het terrein van de voedselvoorziening en ressorteren toch onder het Bedrijfs schap. Mr Vellinga meende dat de rechter niet mag uitmaken wat precies op het terrein van de voedselvoorzie ning valt. Spreker bestreed de mening van de verdediger, dat het Bedrijfs schap hier op het gebied van het Bur gerlijk Wetboek is getreden. In geen geval betreft het hier een bestrijding van de vrijheid van vereniging en ver gadering, zoals die in de Grondwet is omschreven. De Ambtenaar meende te moeten persisteren bij zjjn eis. Tot één gulden boete veroordeeld Nadat mr. Berhouwer nogmaals zijn mening uiteen gezet had. deed mr Boerrigter uitspraak. Ook de Tucht rechter was oe mening toegedaan dat de begane overtreding strafbaar is. De regeling is gebaseerd op het Organtsa tiebesluit en het geeft het Bedrijfs schap de bevoegdheid voorschriften 'e maken, die het in het belang acht voor de voedselvoorziening. De verzeke- ringsregeling zag mr. Boerrigter tnder daad als een belang voor de handel <n vee en vlees Spreker meende dat wat het Bedrijfsschap gedaan heeft niet tn strijd is met hot Burgerlijk Wetboek en evenmin met het Verzekeringsrecht en dj vrijheid van vereniging en vergade ring Mr Boerrigter veroordeelde de heer Groot tot één gulden boete met het storten van eei, waarborgsom van een gulden en een proeftijd van éér jaar Hierdoor is het mogelijk, dat men tegen deze uitspraak in hoger beroep kan gaan. Naar wjj vernemen is het inderdaad de bedoeling dat men tegen deze uit- praak in hoger beroep gaat. De V.A.R.A.-tournee 1949-1950, on der het motto „Zo klopt het", mocht zich gisteravond in het „Gulden Vlies" verheugen in een enorme opkonat Niet alleen uit Alkmaar, doch uit de wijde omgeving kwamen de be zoekers per autobus toegestroomd De voorzitter van de afdeling /('kniaar van de VARA sprak een welkomst woord en vertelde en passant, dat de afdeling het beoogde doel eden kort geleden was seerd. Vervolgens kreeg het chap Max van Praag het Althans véél woorden. Het chter niet lang voordat men bemerk te dat het als was- en kleurecht gega randeerde succes uit bleef en wellicht zou uitblijven. Natuurlijk is er gelachen; af en toe braaf gelachen zelfs. Maar de gulle onbezorgde lach wilde niet los ko men. Geen van de artisten persoonlijk zouden wij daarvoor aansprakelijk wil len stellen. Integendeel. Men deed zijn best, doch de sfeer was er niet, de geestelijke aanraking met het publiek ontbrak. En als het contact even tot stand scheen te komen, dan zorgde een 1 mop met een ellenlange baard wel weer voor een daverende kortsluiting, j En al bespeelde Tonny Bakkenes nog zo virtuoos zijn accordeon en de piano en tekende en goochelde Clem Clements nog zo vlot, het mocht niet baten. Ook i ''fax van Praag met conference 'de baardige mop) en liedjes, Julia de Gruy- I ter met haar sappige Vlaamse voor- drachten, Wassia Krimsky die liede ren zong van achter het ijzeren por- I dijn waar zijn stem kennelijk niet on beschadigd doorheen was gekomen vermochten niet de stemming er in te brengen. Aart Boender, de Hawaiian- pu'tarist van de Wailans Hawaiians, kon ons behalve Julia de Gruyter nog het meest bekoren. Tezamen met een bassist, die de aanwezigen de gehele avond met zijn smetteloos gebit begoo chelde, een guitarist, weggelopen van Madame Tussaud en een zangeresje, werden er vele mooie en goede dingen van Hawaii' gespeeld en gezongen. Vóór de pauze hield de heer G Bak ker, hoofdredacteur van de Radiogids, het orgaan van de VARA, een korte inleiding. In verband met het volgend iaar te vieren 25-iarig jubileum van de VARA. blikte soreker een moment terug naar de oprichting. In enige korte bewoordingen belichtte hij de door de VARA gevoerde strijd om haar bestaansrecht te verzekeren als democratisch -socialistische omroep vereniging. De heer Willem Vogt. di- ecteur van de AVRO, bleek het zwaar verkorven te hebben. Genoemde heer Jogt bestond het, naar spreker zei- de. enige tijd g-leden in de Radiobode, >rgaan van de AVRO, de ledenwerf- •ctie plastisch te vergelijken met een wielerwedstrijd, waarin de AVRO met de meeste leden aar- kop ging. „De heer Vogt echter", aldus de eer G. Bakker. ..maakte de fout. de 'beralen eigen, door tijdens de wed- trgd om te kijken en niet vóór zich. Jan had hij gezien, dat de VARA met "8 000 leden voorop lag!" Enfin, veel applaus ep „hoera" Tot slot één opmerking en wel, scho tel de provin-wat beters voor, want ock zij heeft smaak. B-r

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2