ioi OP HET MATJE Tweede Kamer over de inpoldering van het IJselmeer Laat Isaac met rust! Een mooi gekleed japonnetje Gebakken of gekookte aardappelen? WERKENDE VROUWEN IN NOORD-HOLLAND Mejuffrouw J. Steenbergen, Kettixigmeubelen Stap voor Stap Recept van Kers-' Voorkeur gevraagd voor Wesipolder Bekentenissen in het proces-Kostof ZATERDAG 10 DECEMBER 1949 Hij had veertig uren aan één stuk 0p de natte grond grond gelegen. Een Ilip van zijn trui zat vastgeklemd tus jen de platen van het verwiongen staartstuk der neergestorte vliegma chine. Drie verbogen en ineengedruk- te cabinestoelen hielden hem onbe weeglijk waar hij was. Het regende de grond was doorweekt. De plek was aardedonker, gruwelijk eenzaam tegen de zwakglimmende helling van een rots. Het verp'etterde en uiteen gerukte restant van het vliegtuig s,angen, verkoold leerwerk, verbrij zeld glas, tot as verpulverde bagage hgen om hem heen. De regen ruiste ia een volslagen stilte. Hij lag, vast- gekneld en als met een reuzenvuist in de rug gegrepen, op zijn arm die dover en dover werd tot volstrekte gevoelloosheid. Veertig uren lang Z.mider eten, zonder drinken, half be schut door het wrak, met als enige troost de warme adem van de hete as die de wind naar hem toestreek Hij kreunde, zachtjes, als een verlaten dier. Pan is er plotse'ing ergens achter hem een stem, een wezenlijke men I senstem, die iets roept in een vreem de taal. Krakende stukken metaal zwoegende voetstappen, een gezicht dat zich over hem heen buigt. „Je vais bien: ik maakt het best". Een man die begin te wrikken en te scheuren aan de als in doodsstuip verwrongen staven en stangen. Die, haastig maar voorzichtig, de vastgenepen slip van de trui probeert los te trekken. Maar het ding zit te stevig vast, er zit niets anders op dan het uit te trekken. Dan heft de jongen de vrije arm en kalm vanzelfsprekend, als werd hij wakker na een verkwikkend dutje, stroopt hij de natte klevende trui over zijn hoofd, dat met roet en olie dik bedekt is. Ik heb de krant erbij rgelegd en staar naar dat visioen Zo zijn ze dus Dat is het ras. dat Israël zal gaan be volken. „Ik maak het best" na veer tig uur regen, koude, eenzaamheid duisternis, honger en dorst. Hij trekt zelf de trui over het hoofd en wi] met alle geweld lopen nog altijd een stromende regen twee uur lopen Baar het dichtsbijzijnde ziekenhuis. Isaac, jongen: toen ik dat allemaal gelezen had. heb ik mijn hart vast ge houden. Je hebt ie kranig gehouden menige grote geharde kerel zou het je niet nadoen. Je zult wel niet zo'n lie"e jongen geweest zijn onderweg maar met lieve jongens ontgin je geen land van zand en stenen tot een bloeiend paradijs, overvloeiende van nHk en honing. Als je nu maar niet beroemd wordt Isaüc. Beroemd omdat je, buiten je toedoen, door wat wij gedachteloos een stom toevallige omstandigheid louden noemen, ontsnapt bent aan eer afschuwelijke dood. Je hebt al in alle kranten gestaan, met je stugge zwarte krullekop boven de lakens, en er zijn al comité's gevormd tot hele maal in Amerika toe.... Niet, dat ik je die zorg voor de toe komst en opvoeding niet gun. Dat kun je denken: laat er maar een ronde som voor je op een bank worden ge let. er steekt méér in jou dan recht uit. dat examen van veertig uur heb je scl.itterend doorstaan. Als ze jou nu alsjeblieft maar met rust laten. Isaac. Als ze je straks maar sis een gewone jongen, zuidelijk zwart tussen blonde noorderlingen, laten op groeien en leren en spelen en vechten als het moet Als ze je maar de kerel la'en. die je bent. de taaie rakker, die 't hoofd helder hield en glimlachte „Je vais bien" en die zelf wel even zijn trui zou uittrekken. Als ze. alsje blieft, je maar niet in de watten gaan pakken en vertroetelen en volkomen overbodig en vermoeiend op je gaan passen. Ik herinner me van jaren geleden een historie van een jongen als jij. Hg was nog jonger, een tenger Engels kereltje, blond en ernstig, dat aan boord van een emigrantenschip werd gezet om heel alleen zijn verwanten in Amerika te gaan zoeken. Op zijn trui gespeld droeg hij een kaart: Dit is John D„ op weg naar Zus en Zo daar en daar in de States. Help hem op weg alstublieft. Wel, de mensen zijn niet zo kwaad als zij eruit zien. De kleine jongen vond altijd wel iemand die hem op weg wilde helpen na het lezen van die kaart. Zo was hij tenminste al op dal ■>>pvolle schip beland en voorlopip een paar weken buiten gevaar var verdwalen. Hij was rustig en zeker van zichzelf, en als er alleen mannen op dat schip geweest waren, zou alles best zijn afgelopen. Zij sloegen hem eens op de schouder, noemden hem een kerel en een good sport en gaver hem hoogstens een appel maar lie ten hem verder met rust. Maar de vrouwen o de vrouwen waren ronduit verschrikkelijk. Zodra zij hem en de kaart op zijn trui in de gaten hadden gekregen, lieten zij hem geen rustig ogenblik meer. Zij zwerm- 'en de hele dag bedrijvig om hem heen, zij wilden hem dassen omdoen en pepermuntjes voeren en zijn levensgeschiedenis horen, zij achter volgden hem met goede raad en de kens en warme borstrokken, zij stre den hem over net haar en beklaagden hem en drukten hem dood van lou te: bezorgdheid. Jonn D. kwam ziek in de States aan: hij heeft zijn ver wanten nooit ontmoet Ik wens je een ruige en stevige op voeding toe, Isaac met alleen een beetje moederlijke warmte voor de luiste ogenblikken, zoals in het zie kenhuis. toen je je ogen opsloeg naar een zuster, die Frans met je sprak. Dan ben je eigenlijk te benijden, rsaac. Want dag aan dag worden er duizenden jongens zoals jij door pure moederlijke bezorgdheid doodgedrukt Met bedkruiken en wollen dassen niet middelbare scholen en her-exa mens en paedagogische adviesbureaux en kamertjes met een radiator en voorzichtige handen die de trui wel even over hun hoofd zullen trekken lieverd. Ach moeders, welmenende moeders laat Isaac met rust, als hij een mar iril worden. SASK1A Van alle seizoenen is de winter wel bij uitstek de tijd voor schouwburg- of concertbezoek en andere „uitjes" waarvoor we ons graag met wat meer zorg dan anders kleden. Een japon, zoals hier afgebeeld, is dan zeker een orettig bezit, want ze stelt ons in staat bij verschillende gelegenheden met hetzelfde jurkje toch weer anders te verschijnen. De mooiste resultaten bereikt U wel met zwart of een donkere kleur. Bij visites e.d. draagt U de japon met een vestje. U kunt dat in dezelfde stof nemen, desnoods met een afstekend beiegje. Ter afwisseling maakt U dan rmg een wit of zacht gekleurd exem plaar. Bij meer feestelijke gelegen lieden blijft het vestje thuis. Een mooi halssnoer of een bloemencorsage voltooien dan uw toilet. Vindt U de nul? wat te laag of te kaal, aan plooit (J er een kanten fichu langs. Ook een p.'isséstrookje voldoet heel goed of een trien vestje. Maakt U een met knoop jes en lusjes gesloten vestje, dan staat net welk leuk om ook de waaierplooi geheel of gedeeltelijk van een zelfde sluiting te voorzien Dat biedt nog n.eer variatie, vooral als U hem var rtr, andere kleur neemt. U heeft nodig (met vestje) onge veer 4.25 m. stof van 90 breed. De in hei voorpand getekende lijn is de halsuitsnijding. Het gebroken lijntje eromheen is de rand van het vestje Het beleg van vestje en kraag reikt tot aan het stippellijntje. In de kraag maakt U op schouderhoogte een piooitje van 1 cm stofverbruik (in boven- en onderkraag afzonderlijk) U zet de kraag op een schuin reepje stof waarmee U hem in de achterhals kunt nechten. Van voren wordt het vestje met drukknoopjes in de hals-uitsnij ding bevestigd. Deze werkt U met schuine repen stof af. De mouw krijgt ir. de kneep van de elleboog twee plooitjes en wordt met de naad onge veer 1 cm. vóór de zijnaad ingezet. Hel is heel goed mogelijk, dat de huisvrouwen binnen afzienbare tijd minder moeilijkheden zulleD hebben met het koken en bakken van aardap pelen, dank zij een nieuwe methode van sorteren, die een Amerikaanse ge leerde bedacht heeft. De man. die deze methode heeft uit gevonden. is dr Ora Smith, die als land bouwkundige verbonden is a. d. Cornell University te Ithaca in de staat New York. „The New York rimes" bericht, dat de nieuwe methode berust op het sorteren van de aardappelen naar het soortelijk gewicht van de knollen. In dit systeem worden twee bakken gevu'd met pekel van verschillend ge halte De aardappelen, die in de sterk ste pekel drijven, hebben het laagste soortelijk gewicht en zijn het best om te oakken. De aardappelen, die in de sterkste oplossing zinken, worden in de tweede bak met de minder sterke zout oplossing geschept en zijn als zg drij ven geschikt om gekookt te worden en eis zij zinken, geschikt om in hun ?e- heei gebakken te worden. Mei deze proeven kan men een ruwe schatting maken van het zetmeelgehalte van de aardappelen. Hoe lager het zet meeigehalte is. des te beter is de aard appe- geschikt om in schijfjes gebakken te worden Het zetmeelgehalte va.1 aard app -len hangt niet alleen af van de soort, maai wisselt zelfs binnen betrek ke ijk ruime grenzen bij op dezelfde ak ker verbouwde aardappelen van dez»Tf- Qe soort. Hel klimaat, de grondsoort, de hoeveelheid kunstmest en de hoeveel beid water, die tijdens de groei beschik baar is geiyeest, hebben alle invloed op het zetmeelgehalte. Ambienaresse van de kinderpolitie in Den Helder f-JOEVEEL kinderen zullen er ad, met angstig kloppend hart door de ho ge, kale gangen van het Helderse Po litiebureau naar de kamer van de dames Steenbergen en Olthof zijn ge gaan? „Politie", dat woord heeft een af schrikwekkende klank voor vele klei ne zondaren. De politie is een boe man, die je maar uit de vingers moet blijven en waar je voor op moet pas sen als ze je „te pakken hebben". Dan opeens die verrassing in dit oude gebouw. Een gezellig vertrek, dat wel een kinderkamer kon zijn, ware het niet, dat twee grote schrijfbu reaus waarachter de dames rappor ten schrijven en bezoeken ontvangen, ET» de meeste ruimte in beslag nemen. Ze zijn beiden nog jong, de twee vrouwelijke agenten en vol toewij ding voor het werk. Hun eerste zorg is, de kinderen op hun gemak te stel len en te begrijpen, wat wei blijkt uit de talloze kleurige kinderplaten aar de wanden cn bloeiende planten in de brede vensterbank. „Wilt u eens vertellen wat hier uw dagelijkse bezigheden zijn?" vraag ik aan mej. Steenbergen. „Wel In de eerste plaats huisbezoeker afleggen en rapporten maken," ant woordt zij. „Vaak over financieëk- aangelegenheden, bijvoorbeeld wan neer een vader niet voor zijn kinde ren betaalt. Ook wanneer kinderen lichamelijk of zedelijk ten onder gsian In dit geval kunnen zij van de ouders worden afgenomen, wanneer dat dooi de rechtbank bekrachtigd wordt. Kinderen, die iets wegnemen wor den door ons daarover onderhouden In ernstige gevallen wordt proces verbaal opgemaakt en dan kan zo n kind ook van de ouders afgenomen worden, maar meestal komt het dan eerst nog onder toezicht. Iemand, die veel met het kind in aanraking komt, zoals bijvoorbeeld de onderwijzer op school, wordt vaak verzocht zich met die taak te willen belasten. Oudere jongens, die gestolen hebben, komen niet bij ons, maar bij de recherche Wanneer een kind een strafbaar feit heeft gepleegd, bemoeit de kinder rechter zich er mee, maar als het de schuld van de ouders is, wordt het werk voor de Voogdijraad." „Ligt de schuld vaak bij de ouders?" „Ja, er zijn wel eens kinderen waai niets mee te beginnen is, maar in de meeste gevallen komt dat door de ouders en de omgeving," zegt mej Steenbergen. Een moeder kwam ge regeld klagen over het gedrag van haar vijfjarig zoontje. Bertje was altijd ondeugend en wilde nooit iets voor zijn moeder doen, zelfs niet ais zg hem een mooi boekje beloofde Waarop Bertje, die het gehele relaas stilletjes had aangehoord, prompt ant woordde: Ja, u belooft het wel, maar u doet het toch niet. Vaak zijn de ouders nog veront waardigd Is dat nou erg, dat Jantje een matje meenam, dat bij de buren over de heg hing? Maar van het één komt het ander. Eerst zijn het kleine dingen, die moeder kan gebruiken, maar al spoedig wordt de buit ver kocht en de opbrengst versnoept. Als je vraagt wat zg voor het geld ge kocht hebben, kost het je wel eens moeite om niet In de lach te schieten over de zonderlinge combinatie van lekkernijen, dié zij achter elkaar naar binnen hebben gewerkt. Eerst een bokking, dan chocolade, cider, drop, pruimen, ijsjes, appels en peren, pe permunt en sigaretten. „Is het werk hier naar uw zin?" „Ja, ik ben er echt blij om, dat hier gekomen ben," zegt mej. Steen bergen. „Eerst werkte ik op een kan- 'oor, maar ik heb altijd veel voor so ciaal werk gevoeld en was leidster in verschillende jeugdbewegingen. Om hier te mogan werken heb ik natuur lijk mijn politiediploma moeten Aaien, dat is verplicht. Ook moet je minstens 25 jaar zijn." „Wat is nu de beste vooropleiding voor dit werk?" „Dat is de School voor Maatschap pelijk werk of een diploma Kinderbe scherming. Het politiediploma komt er ook nog bij." „En hoe zgn uw werktijden?" „Och. als wij juist met een kind be zig zijn, houden wij ons niet zo pre cies aan bepaalde werktijden. Nu en dan controleren wij 's avonds de bio scopen of danszalen, om te kijken of er geen kinderen onder de vastgestel de leeftijd zijn. Wanneer er een film is, die een verkeerde invloed heeft, controleren wij een paar keer meei in de we- k. Soms geven de overtre ders een verkeerde leeftijd op, maai wanneer er de volgend- dag een po litieman aan de deur komt met de mededeling, nat zij op het bureau moeten verschijnen, maakt dat tocb wel indruk en zij beleven ons al gauw- dat het niet meer zal voorkomen." „Gebeurt het ook wel, dat kinderen hier uit zichzelf komen?" „Ja, dat komt ook wiel voor," ant woordt mej. Steenbergen. „Soms als zij hier een paar keer geweest zijn, komen zij wel eens over moeilijkheden praten. Het gebeurt wel, dat meisjes graag in betrekking willen, omdat zg het thuis niet best hebben, maar geen toestemming krijgen van de ouders. Dan komen zij onze hulp vragen. Ook kinderen, die van huis zijn weggelo pen komen wel hier, omdat zij geen geld of onderdak hebben. Andere weg lopers komen onvrijwillig, maar het is onze taak om ze weer thuis te brengen. Onlangs hadden wij hier een veertienjarige jongen uit Amsterdam, die vertelde: ik weet niet eens of ze thuis mijn echte vader en moeder we) zijn, want ik heb in het trouwboekje gekeken en ik stond er niet bij. Een zielig geval was dat. Met het school verzuim bemoeien wg ons ook en door de kinderen komen wij vaak in con tact met het gezin. Soms stuurt de wacht ook wel eens een paar vech tende buurvrouwen bij ons boven. Er zit dus nogal variatie in ons werk." Inderdaad, de kinderpolitie heeft handen vol. Bescherming van het kind tegen alles wat het lichamelijk of zedelijk kan bedreigen, dat 's het mooie .verk, dat door deze energieke, jonge vrouwen verricht wordt. HERSENGYMNASTIEK (Antwoorden) 1. De gemeente Amsterdam (en voor een Klein deel het Rijk). 2. Uil rood en btauw. Vliegen steken helemaal m'etl 6. 10 kg plus het gewicht van de onderste weger. - 7 Kinderen beneden de vier jaar. - 8. De Engelse 'ftrpleegster, die gedurende de eerste Wereld ooilog in Brussel dooi de Duitsers terechtgesteld werd. - 9. Die bestaai niet Mei. moet het dus •inschrijven, b.v.: ,ik was aan het buikspre ken Ook het w.w. „zweefvliegen" b.v heeft geen verleden tijd - 10. 68 jaar, want gedu- 'ende het Twaalfjarig Bestand werd er niet ge streden. KRUIS WO ORDPUZZLE (Oplossing) Horizontaal: 2. Stakers; 7. Osa; 9. Ton .0 Toxicologie; 14. N.O.; 15. As; 17 Rose; '9.Ros; 20. Sneu, 21. Taak; 23 Taag; 25. f>ie; 26. Eer; 27. Roet; 30. Leem; 32. Cuba; 33 Ena; 34. Vele 35 As; 36 An; 38. Aristo- teles; 41. Erg; 42. Nes; 43. Element. Verticaal: 1. Est; 3. Tuin; 4. K R O.; 5 Koos; 6. Toe; 8. Soesterberg; 9- Tiengemeten; 1 Cork; 12. Last; !3. Product- 16, Rubriek; t8 e.a.; 20. S.A.; 22. Ave; 24 Are; 28. o.a.; 29. Test; 30. Laat; 31. e.v.; 35. Asyl; 87 Neon, 38. Arm; 39, Oom; 40. Sem. (Als Bruintje niet méér kan trekken.) Och, zet die stoel maar in de slaap kamer en dat kastje ook maar. Zij passen wel niet erg goed bij het ledi kant, maar als ik een paar stoelen en een ledikant koop, passen die er ook niet bij." Zo werd de echtelijke slaapkamer het rommelzaakje, waar men de bezoeker rt.aar het liefst buiten houdt. Gelukkig brengt onze technisch zo volmaakte tijd een uitkomst. Wel niet voor de slaapkamer der ouderen, maar toch wel voor die der jongere dappe ren, die het moeilijke pad van een woninginrichting voor het eerst be treden. Als hun beurs het niet toestaat een complete slaapkamer te kopen, dan kunnen zij voorlopig kiezen tussen een 2 pers. ledikant of een lits-jumeaux in de vorm van twee 1 pers.bedden. Wanneer het jonge paar over enige tijd zo gelukkig is weer enig geld in het laatje te hebben, kan een 1 delige hanglegkast of een legkast met Iaden worden bijgekocht. Op een later tijd stip kunnen een toilettafel, een tweede kast, een tafel en stoelen, nachtkastjes etc. worden aangeschaft (Eventueel naar maat gemaakt.) Het aardigste van deze Zweedse vin ding is, dat het later aangeschafte in kleur en stijl geen haar verschilt van het vroeger gekochte. Zo blijft de rlaapkamer een eenheid, fraai en rus tig en zal zij nog lange, lange jaren de weerspiegeling zijn van de groei irj de opbouw van het gezin. De prijs valt erg mee. Een solide eiken ledikant f 78 een hang- of legkast f96tafel f28.enfin gaat U zei) maar eens kijken bij De Tijdgeest Bilderdijkstraat 77-85, Amsterdam-W Adv. Gebonden preisoep (Bordje soei vooraf) Honderd gram gehakt (aan kleine balletjes) liter water, 25 gram bo ter, 60 gram bloem, 1 flinke beker melk, 2 stronken prei. wat zout en peper, 2 grote gare aardappelen, 4 bouillonblok jes en wat gehakte peterselie. Snijd de prei aan zeer fijne reepjes, breng de groenten met het wa'.er aan de kook en voeg er na circa tien minu ten koken de balletjes gehakt aan toe. Vervolgens zachtjes laten doorkok ,n totdat de prei gaar is. Maak de aardap pelen tot zeer fijn kruim en voeg deze bij de soep. Roer de bloem met de melk tot een klontvrij mengsel, roer dit eveneens bij de soep en laat de soep nog enkele ogenblikken zachtjes door koken totdat ze gebonden is. Breng de soep nu op smaak met de bouillon blokjes en wat zout en peper. Roer er bi het opdienen de bo.er en wat fijn gehakte peterselie door. Dien deze soep vooral goed warm op. WEDERKEER. Uoetoei bij wijze van spreken in Amerika de geweren al worden gemaakt, waarmee de nieuwe Duitse weermacht wordt uitgerust, is er in hel Nederlandse volkshart nog altijd een flinke brok weerzin aanwezig tegen de sufkezen, die zich met een jachtgeweer omhingen vanwege de landwachtinstincten. Als meneer Tru man van mening is. dat Heinrich een nieuw geweer nodig heeft, is dat zijn zaak. En als hij denkt, dat wij ons door officiële tegenspraken in slaap laten wiegen, is dat óók zijn zaak. Maar dat impliceert niet, dat we de Jan-Hagel klanten van boterletters en kerstkran sen moeten voorzien, omdat ze zes iaor geleden tot glorie van Adolf op hun handgenossen paften. Laten we niettemin reëel blijven. De ridders van bloed en bodem moeten weer een boterham eten, liefst door eerlijk werk verworven. Hun kinderen kunnen het niet helpen, dat pa ein menig öan de Kriegsfieber leed. Als zon man verder ordentelijk zonder wchtgeweer kan ademhalen, Iddt 'm dan asemenLucht genoeg in Neder land. Aldus had Willem, niet gedacht; ter contrarie: hij had een juridische denk fout begaan, toen de heer, die hem met een jachtgeweer had nagezeten, plots weer in de circulatie bleek te zijn. Het was op een sportterrein en de eerste keer in 49 maanden dat de ha- gelman de match met zijn tegenwoor digheid opluisterde. En laat'ie nu pre cies naast Willem komen zitten! Zo vuile kampbeul!, had deze ge groet. En dat ndm de mislukte schutter met, want hoewel hij met recht en reden kampeerder mocht heten beul was 'ie niet. Daarom was zijn weder woord: Man, hou je mond, ik doe je toch niks. Meneer, de rechter, zei Willem voor het hekje, toen wier ik zo giftig, dat 'k hem een klap in zijn gezicht gaf. Hij dee me niks, zeit 'ie. Maar in de hongerwinter had 'ie een mond als een hooischuur. De rechter sprak bedachtzame woor den over ondergane straf en dat het nu afgelopen moest eijn. We kunnen niet tot het jaar tweeduizend alsmaar schelden en slaan. Dan houden we geen tijd over voor de wederopbouw. Uitgesteld recht op een bijltjesdag heeft de wetgever niet believen te q even- Waarop de officier 25 gulden boete eiste, die de rechter doormidden beet. Ik geloof, dat hij dacht: waar er twee kijven hebben er twee schuld. Soms overtreffen onze zegswijzen in kracht zelfs dubbelloops jachtgeweren. Maar het laatste schot was vanmid dag voor Willem. Hij liet zijn tegen stander hoffelijk voorgaan bij de af tocht. Maar blies hem in de deurope ning twee woorden in de nekharen: Heil Hitier". De rechter frunnikte aan zijn papieren. Wie weinig hoort, heeft weinig te verantwoorden. KAREL. De Tweede Kamer, nauwelijks beko men van het historisch debat over de resultaten van de R.T.C., heeft gisteren de begroting van de P.T.T. en die van het Zuiderzeefonds behandeld. Tevoren waren enige kleine wetsontwerpen aan genomen. Zo zal de restauratie van het Huis ten Bosch en het Paleis Noord einde ter hand genomen worden. Hier voor zijn resp. nitgetrobken f 358.000 en f 390.000, Minister Lieftinck zegde toe in overweging te nemen het Paleis Noordeinde te laten moderniseren. Bij de behandeling van de begroting van PTT merkte minister Spitzen naar aanleiding van desbetreffende vragen op, dat bij de afvloeiing van personeel zo weinig mogelijk slachtoffers ge maakt zullen worden. Van een verho ging van de tarieven voor binnenlandse telegrammen zag spr. weinig heil. Ta riefverhoging zou onmiddellijk vermin dering van het .antal ten gevolge heb ben De begroting werd met de CPN tegen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Dat de uitvoering van de Zuiderzee steunwet overgaat naar Sociale Zaken kon niet de bewondering van de heer v. d. Zaal (AR) wegdragen, die voorts klaagde over de schrielheid, waarmede de noodvoorziening voor ouden van dagen wordt uitgevoerd. De heer De Ruiter (CH) zag gaarne voorkeur ver leend aan de nieuwe Westpolder, waar na de heer Engelbertink (KVP) op merkte, dat zich maar weinig jonge mensen in de nieuwe polders kunnen vestigen. Door de grootte der uit te geven bedrijven kan 70 der boeren jongens geen bedrijf pachten. Spr. be pleitte hun belangen. De heer Ritmeester (V.V.D.) merk te op, dat de Zuiderzeesteunwet aan uitkeringen ƒ610.000 kost en aan de administratieve uitvoering 711.000 De taak van de Rijksdienst Is aan merkelijk uitgebreid doordat er meer inpolderingen zijn. Spr. verwacht geen inkrimping. Bovendien komen er klachten over de uitkeringen, hoewel de dienst zijn taak goed vervult Er is nog altijd ontevredenheid onder de oudere mensen. Indertijd hebben ztj hun bedrijf gestaakt op de toezegging van een behoorlijke ondersteuning Deze is niet gekomen en de mensen voelen zich gedupeerd. Spr. hoopte, dat de minister eindelijk wat zal doen. De heer Ritmeester sprak met lof over het opruimen van wrakken in de Zuiderzee door de Kon. Marine. Gerekend moet kunnen worden op de medewerking der vissers. De heer Van der Weijden (K.V.P.) was het niet eens met de opvatting van de minister, dat de pachten in de Wieringermeer te laag zijn. Hg vraagt in verband hiermede mededeling van de uitkomsten der staatsbedrijven in deze polder. De minister zal de volgende week antwoorden. Naar de voorzitter mededeelde, zal de Tweede Kamer in Maart beginnen te vergaderen in de Ridderzaal, zulks met het oog op de verbouwing van het Kamergebouw. Op de derde dag van het proces- Kostof getuigde Iwan Slavov Gevrenof, voormalig directeur van de Bulgaarse rubber-industrie en vóór de oorlog een rijke rubberfabrikant, de Bulgaarse staat benadeeld te hebben voor een be drag gelijk aan een zesde van het jaar lijkse staatsbudget door middel van georganiseerde industriële sabo'age. De vroegere adviseur van de Joego slavische legatie te Sofia, Blagoj Iva- nov Hadjipananof bekende schuldig te zijn aan de hem ten laste gelegde spionnage. Geldigheidsduur van brandstof fenbonnen Het Rijkskolenbureau deelt ons mede, dat de hierna genoemde losse brand- stoffenbonnen met ingang van 16 De cember hun geldigheid verliezen: rant- sore. bonnen „Brandstoffen 11 eenheden 1949/'50", rantsoenbonnen „Brandstof fen 6 eenheden 1949/1950", rantsoen bonnen .Brandstoffen 1 eenheid 1948/ 1949", rantsoenbonnen „Brandstoffen voor a.g. moeders". Deze bonnen moeten uiterlijk op 15 December bij een brandstoffenleveran- cier worden ingeleverd. Engeland kan thans atoom bommen maken Engeland heeft nu de technische en wetenschappelijke kennis om in het land zelf atoombommen te maken, zo hebben deelnemers aan de onlangs ge houden Amerikaans—Brits—Canadese atoombesprekingen Vrijdag verklaard.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5