resolutie torpederen Kort Bestek i vijftien jajj "-ffu^njSiawee Russische vetos moesten Canadese VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Dr. Hirschfeld Hoge Commissaris in Indonesië Geen door de Ver. Naties genomen besluiten gaf mij voldoening Aus der Fünten trad beestachtig op iFrankrijk wijst Pöölse burgers uit Kostof houdt voet bij stuk Opnieuw een voetbalpool voor de rechtbank Woensdag 14 Dec. 1949 NIEUW GUINEA KOMT JUNI 1950 TER TAFEL rnationale goudsmokktl ontdekt 1.1. P. met besprekingen over R.T.C. gereed 146e Jaargang No. 294 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN aar de U.N.C.I. blijli voortbestaan Zal Sowjetunie de toe lating van de R.I.S. tot de 'U.N.O. verhinderen? Radiop rogramma Een Nederlands schip geëxplodeerd goed Tragische dood van drie Lucia-meisjes Drie schepen zonken EEN NIEUWE RUSSISCHE AMBASSADEUR C.N.V. wil loongrens voor sociale verzekering op ƒ4500.bepalen K.N.I.P. RATIFICEERDE R.T.C.-OVEREENKOMST P I III II bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Acbterdam 20. Tel 2274 Directie: j BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAARSCHE COURANT Mr. Moh. Yamin heeft aan Aneta's correspondent te Djokja verklaard, dat 'in Juni 1950 de eerste bijeenkomst tus sen de ministers van de Uniepartners gehouden zal worden. Op die bijeen komst zal dan de kwestie-Nieuw Gui nea behandeld worden, aldus mr. Moh. Yamin. Gisteren is bij de Tweede Kamer de machtigingswet voor Nieuw Guinea ingediend. In deze wet worden de be voegdheden van de regering bepaald na de souvereniteitsoverdracht aan In donesië. Zoals bekend blijft Nieuw Guinea vooralsnog onder Nederlands bestuur. :n over mishandelingen t i gekomen, was hij, volgen'0 n, steeds met de meeste Ln! opgetreden. Ook beledigingen omngshuis had hij bestraft V" president hield Z. ook nog v oor zijn aansporingen enkele k n leden van de WA naar het zijn gegaan. raadsman, mr. Muller Massi, I n I I I 1 ïussert en in de leerstellingen luitse Nationaal-Socialisme in e rangen van de NSB was ter» ren. Uit idealisme, niet vanw lijk voordeel, zo zeide raadsn meegewerkt aan de opricht iet Vrijwilligerslegioen Neder! Duitse strijd tegen Rusland. Dea :ijn conclusie releveerde de rrn I, mr. Baron van Tuyll van £1 ;rken de gedragingen van de Wi l ij een „ongeordende groep onhü jke lieden" noemde. Z. heeft tl s proc. fiscaal, zelf dienst gecJai,| et Oostfront en anderen daartal spoord. doodstraf achtte de proc.-fijjm e zwaar, ook de gevangenissen 0 jaar. Mr. Baron van Tuyll skerken verklaarde namelijk, r(, g te willen houden, met de z'wjm ndeling, die Z. na de bevrijde,, ondergaan. procureur-fiscaal concludeerde ta levangenisstraf van 15 jaar, 0«. door de ondergane mishandelij. ijna tot vertwijfeling is gebracht uitspraak volgt op 16 Januari. politie te Milaan heeft het besta een Internationale organisak isteld, die zich speciaal met hr. celen van goud bezig houdt d bedient van vliegtuigen van dj internationale lijnen. Een en ad komen vast te staan na del atie van een smokkelaar, du verrast toen hij uit een uit An- m komen vliegtuig stapte, politie in alle Europese landen op de hoogte gehouden van het soek, dat -thans aan de gang ij, KNIP heeft Zaterdagavond de ii> e beschouwingen over de resul- 'an de RTC en de verklaring van publikeinse regering daaromtrent igd. Hoewel verscheidene spre- ;een besprekingen in tweede ter wensten, verwacht men toch det nullen worden gehouden. TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woordeD 1 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, L— per kwartaal plus incassokosten Met twee veto's heeft de Sowjetunie Dinsdag in de Veiligheidsraad getracht A. Canadese resolutie inzake de Indonesische kwestie te vernietigen. ,jlet j,aar 42ste veto deed de Sowjetunie een motie om de partijen met de ter KfC. bereikte overeenkomst geluk te wensen teniet en met haar 43ste veto ferwi'erp zij de motie, waarbij de UNCI werd opgedragen haar werk voort te fctten. De voorzitter, generaal Mac Naughton, besliste niettemin, dat het Sow- Irnssisebe veto geen terugwerkende kracht kan hebben en dat de commissie rom zou blijven bestaan. Beide moties hadden de steun van alle leden met Hzondering van de Sowjetunie en de Oekraïne, terwijl bij de tweede motie Ugentinie zich van stemming onthield. ^Tevoren bad de Raad met 9 tegen 2 stemmen de Oekrainse resolutie ver- jorpen, waarin werd voorgesteld, dat de Nederlandse troepen zich zouden loeten terugtrekken op de posities, die zij vóór de gevechten ingenomen idden en dat de UNCI zou worden vervangen door een commissie bestaande Ut alle leden van de Veiligheidsraad, dus ook de Sowjetunie. r j Tsarapkin verraad aan het Indonesi- )OR DINSDAGAVOND EN VOOR WOENSDAG I, 301 m. Nieuwsberichten 1 8 en 11 uur. - 6.15 Tom Erich. 6.301 ichten 7.05 Vrouwenvierschaar. 7.15 J jUgelde lied. 7.40 Paris vous ParhJ ide door de heer L. Polhaupessv. In hetl oelicht. 8.15 Avro's Bonte Dinsdag-I 5in. 9.30 Surinaamse muziek. 9.451 tnds overzicht. 10.00 Pierra Palla's po-1 parade. 10.30 Het Radiomuziekjournaal, erge Rachmaninof. ERSUM II, 415 m. Nieuwsbrieven en 11 uur. 6.20 Sportpraatje. 6.30 Kamerorkest. 7.15 Actualiteiten t is leven 7.40 Twintig minuten. 8.12 „De pianowerken van Maurice Ravel", usica Sacra. VIII. 10.20 Piano-rectaL avondgebed. 11.15 Kamermuziek van Mozart. 801 m. Neuwsberichten h 6, 8 11 uur. 8.43 gr.pl. or de vrouw. 9.03 Mozart-cyclus. 10.05 10.20 Onzekerk.10.30 St??o«geï ,zwijgt* 1L0° Non Stop pro- 1^.00 Jofran Jong, orgel. 12.30 Me« 12.30 Kwartet Jan Corduwener. mroeporkest. 2.00 Gesproken portret. Jgdconcert. 3.00 Kinderkoor. 3.30 Vra- tvrij- 4.00 Het stond in de krant. 5.30 livester en orkest. 6.20 Sidney Torch 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Parlemen- 7.15 Silves tri-kwartet. 7.30 Jeugd- 7.45 „Van alle dag". 8.05 van de dag. 8.15 Socialistisch nieuws. >ie Entführung aus dem Serail" Opera 9'45. Hoorspel. 10.35 Paul Godwin 1.15 Swing and sweet. 11.40 gr.fl. J"»» m* Nieuwsberichten 1» I» 8 en 11 ur, 8.40 Te deum 9.03 Voor de jonge zieken. 9.35 Strauss concert. 10.30 Morgendienss onate. 11.20 Hoorspel. 12.00 Herha- een steravond. 12.30 Mededelingen uenstin Maclean, orgel. 12.45 De ne- ïakara's. 1.15 Psalmen 1.20 Orgel- 2.00 Reportage. 2.45 Vrolijke plaat- J Jeugdconcerten. 3.45 Voor onza en meisjes. 5.30 Piano. 5.45 Rege- snding. 6.00 Anze Nederlandse koren en. 6.30 Radio volksuniversiteit. 7.15 "ws uit Indonesië. 7.3Ó Sportcom- 7.40 Radio-krant. 8.05 Commentaar mpetitie. 8.15 Brahms programma. z'jg' *8.00 Marinerskapel. 10.45 11,15 Avondconcert. RODIODISTRIBUTIE-DIENST 7.05 „Case-noisette" suite. 7.30 .30 VJ. Br. Morgenconc. 9.05 Deun- morgen. 10.10 Verz. pr. v. d. Huisvr. eg. Porter Brown (org.) 11.30 Eng. udley Hippodrome Orch." 12.00 VI. nuz. 12.15 Maurice de Croes (piano), ervolg Maurice de Croes. 1.15 Gr.- 5 Gr.muz. 2.00 Ork. Melachrino. 2.15 ^r.muz. 3.00 Eng. H.S. BBC Midland ,C (fv^v' 8.15-3.45 PCJ het schip 8 Eng. L. P. Charles Ernesco 4.30 Pauze. 5.30 Koow. Batavia. Br. v. d. Sold. 6.30 VI. Br. v. d. •30 „L'Oiseau de fou" Strawinsky. Iiofeuilleton. 8.00 Fr. Br. Groot Sym- >rk. (Tsjechische muz.) 9.15 Rustig» J.30 Lichte gr.muz. 10.15 Kamennuz. Topic for tonight". 11.20 Ted Heath Lux. Nws en div. 7.15 „Bonjour 7.30 Pauze. 8.30 Fr. Br. Ochtend- Kookpraatje en kunstoverz. 9.10 10.00 Lux. Ie Ménage en Musique 00 Idem (Fr.). 11.30 NWDR Werken es, viool en piano. 12.00 Eng. L.P. en z'n Rio Tango ork. 12.45 n.m. Mrs. Dale's Diary. 1.15 had well en ork. 2.00 BBC Schots Lux. Ie Ménage en Misique. 4.30 .40 NWDR Omroepork. 4.15 Film- 30 Pauze. 5.30 Eng. LP. BBC Orch. 6.15 Mil. ork. 7.00 n.m. Bé- „Die Berner Knabenmusik". 7.25 v. d. jeugd. 7.45 Hoorspel. 8.00 er Klokgelui. 8.02 Ettore Brero met Eng. L.P. Sportber. 8.30 „Hip, hip, 9.00 VI. Br. Act. 9.15 Ital. muz. entaar. 10.15 2e deel v. h. Symph. Sir Adrian Botilt. 10.55 Lux. Mu* dansmuz, 11.30 Topical Half Hour. jDe Nederlandse afgevaardigde, mr. Van Royen, zeide van mening te ver- len met de heer Palar, de Indone- fcche gedelegeerde, wat betreft diens rklaring van Maandag, dat de ko tende moeilijke onderhandelingen yer Nieuw-Guinea een schaduw zöu- werpen op de Nederlands-Indo- Jjsische samenwerking, fvan Royen zeide er zeker van te zijn, dat Palar door de tijd in het onge lijk zal worden gesteld. Door de goe de wil en het goede vertrouwen, dat bn beide kanten bestaat zal het mo- felijk zijn binnen een jaar, een bevre- [igende oplossing te vinden. Of de alp van de UNCI al dan niet zal wor- en ingeroepen hangt af van de om- adigheden en de wil van de par ijen. Geen erkenning van R.I.S.? In het kort refererende aan de ver- ringen der Oekrainse en Russische ^delegeerden, zeide Van Royen: „Wij feter: allen, dat het voornaamste doel jan hun opmerkingen was het vernie ten van een deel van het construc- leve werk, dat te Den Haag is gedaan, «r. onrust en mogelijk chaos te ver- fekken ten einde in dit deel van de |ae\4 de grond te bereiden voor het van het communisme". Ovtt ie opmerking van de Russi- the gedelegeerde, dat de RIS niet ge- jJeel zelfstandig zal zijn na de sou- Rreiniteitsoverdracht vroeg Van Roy en of de Sowjetunie „misschien een essus indien men het zo kan noe men voorbereidt om te weigeren de RIS te erkennen en mede te werken »an de toelating van deze staat tot de Verenigde Naties?" Van Royen zeide Ie hopen, dat hij ongelijk had doch hij treesde, dat dit niet het geval was K Geheel onverwacht kwamen de Rus- Ische veto's niet. Nadat de Indische en Cubaanse gedelegeerden zich prij- |end hadden uitgelaten over de over- jenkomst van Den Haag zette de Rus- tósche afgevaardigde Tsarapkin een ianval in, in de trant van de beschul- Jigingen, die de Oekrainse gedeleger- de Maandag uitte. Hij zeide, dat het pik van Indonesië was opgeofferd aan de belangen van koloniale mogendhe- pen. Het Haagse accoord was volgens It sche volk en goot het oude koloniale stelsel in een nieuwe en subtiele juri dische vorm. Hjj verzocht de Raad de overeen komst van Den Haag te verwerpen en de UNCI te liquideren en kondigde zijn veto aan. Toch gelukwensen De Amerikaanse afgevaardigde Er- nest Gross verklaarde hierop, dat de Sowjetunie tot dusver getracht had de pogingen van beide partijen om over eenstemming te bereiken te dwarsbo men en gepoogd had de leiders van het Indonesische volk in discrediet te brengen. Zich uitsprekend voor de Ca nadese resolutie feliciteerde Gross de twee partijen en loofde het werk van de UNCI. Al de leden aan de raadsta fel, met uitzondering van de Sowjet unie en de Oekraine, deden hetzelfde. Sir Alexander Cadogan (Engeland) merkte ironisch op, dat men het de Sowjetrussische gedelegeerden niet kwalijk moest nemen, dat zij zich er gerden over het gelukkige resultaat. „Het beperkt hun kansen om onrust te stichten, hetgeen hun voornaamste zorg is in dat deel van de wereld". Doodshoofd afkomstig van Indiaantje spelen Eind vorige week werd in een tuin van een villa te Bergen op Zoom door een tuinman een doodshoofd opgegra ven. Juist kwam een agent van politie voorbijdie zijn superieuren van het geval in kennis stelde. Het gerechte lijke apparaat werd daarna in werking gesteld om te pogen vast te stellen of het hier het hoofd van een Duitser of Oen Engelsman 0f mogelijk van een slachtoffer van een moordaanslag be trof. Aanvankelijk stond men voor e^n raadsel, totdat de zoon des huizes van de vondst werd verwittigd. Deze op perde de mogelijkheid, dat men nog wel een tweede schedel zou vinden. Hij wist zich nog goed te herinneren, dat hij in zijn jeugd met een vriendje Indiaantje" had gespeeld, ieder ge wapend met een doodskop en dat ze beide doodskoppen, niet wetende wat zij er verder mee zouden moeten doen, in de tuin hadden begraven. De doodshoofden hadden de jonge lui eertijds gevonden in de Schelde ter hoogte van het verdronken land van Reimerswaal, waar wel meer der gelijke vondsten zijn gedaan. Voor de kust van Florida Het 921 ton metende Nederlandse motorschip „Doros" van de KNSM is Maandag voor de kust van Florida „ontploft, in brand gevlogen en gezon ken", aldus blijkt uit een bericht van de 10.180 ton metende Amerikaanse tankboot „Sparrows Point", dat door het gemeentelijk radiostation van Bal- timore is opgevangen- De tankboot heeft de eerste machi nist en zeven anderen, die in een red dingboot buiten de kust van Florida werden aangetroffen, opgepikt. „Naar een andere reddingboot met zes man aan boord wordt gezocht", aldus het bericht. „Een van de geredden heeft zware brandwonden en heeft medische verzorging nodig. Het weer is slecht." De „Doros" vertrok 8 December uit New York op weg naar Fort Liberte op Haiti. Met de Kota Inten, die omstreeks 24 December te Rotterdam wordt ver wacht, repatrieert o.a. het Bataljon 3 5 R.I. Slechts voor betrekkelijk korte tijd Naar wij van bevoegde zijde verne men heeft dr. H. M. Hirschfeld zich op verzoek van de regering bereid ver klaard het ambt van Hoge Commissa ris in Indonesië met ingang van de souvereiniteitsoverdracht te aanvaar den. Het ligt in de bedoeling dat dr. Hirschfeld deze functie slechts betrek kelijk korte tijd zal bekleden, mede in verband met de opvatting der regering, dat dr. Hirschfeld niet lang in zijn huidige functie kan gemist worden. De heer Hirschfeld werd 25 Mei 1899 te Bremen geboren. Hij studeerde aan de Nederlandse Economische Hoge school te Rotterdam en promoveerde in December 1922 tot doctor in de handelswetenschappen. Dr. Hirschfeld was van 1921 tot 1925 werkzaam op de Rotterdamse Bank- Wysjinski op de thuisreis is woedend Wij wensen geen herbewapening van Duitsland „In China gaat alles Getuigenverklaringen brach ten ontroering in rechtszaal teweeg Gisteren heeft het Bijzonder Ge rechtshof zich de gehele dag bezigge houden met de behandeling van de zaak tegen de thans 40-jarige F. H. aus der Fünten, die tijdens de bezet ting hoofd van de „Zentralstelle für Jüdische Auswanderung" te Amster dam is geweest. Verdachte werden misdaden tegen de menselijkheid en in enkele gevallen het toelaten daarvan, tenlaste gelegd. Tot een eis is het niet gekomen, daar de duur van de getui genverhoren het nodig maakte, de zit ting tot heden te verdagen. Uit de getuigenverhoren is komen vast te staan, dat Aus der Fünten zich niet alleen bemoeid had met de depor taties via Westerbork, doch dat hij bovendien verantwoordelijk was voor de meer dan beestachtige ontruiming van de Joodse Inrichting „Het Apel- doornse Bos", waar geesteszieken wer den verpleegd. Bovendien heeft ver dachte leiding of medewerking gege- 52 agitatoren moeten het land verlaten De Franse minister van buitenlandse iken, Robert Schuman, heeft voor de fationale Vergadering verklaard, dat idert Maart in Polen 26 Franse bur- lers gearresteerd z'jn. Negen werden Itgewezen en de zeventien anderen 'erbleven nog in de gevangenis. De Franse minister van Binnenland se zaken, Jules Moch, deelde mede, dat Franse politie besloten had in totaal 52 Polen uit Frankrijk te wijzen. Vier en dertig van hen waren agitators en 'an dezen zijn er 25 in feite uitgezet, irwijl twee eigener beweging Frank- 'ijk verlieten voordat hun het besluit [tot uitzetting medegedeeld werd, vier Verkregen uitstel en drie worden nog Idoor de politie gezocht. Achttien van de 52 waren onderwijzers en school- Inspecteurs, die ook metterdaad zijn Uitgezet. Verder is aan dertig Poolse onder wijzers verboden hun beroep in Frank rijk uit te oefenen. Moch zeide, dat al het in Frankrijk arriverende Poolse vliegtuigpersoneei Voortaan door de douane streng in het oog zou worden gehouden ingevolge geconstateerde zwarte-handelspractij- ken. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot morgenavond. Matige tot krach tige, en langs de kust wellicht tot stormachtig aanwakkerende wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Geleidelijk toenemende bewol king met later plaatselijk enige regen, in het Oosten van het land mogelijk voorafgegaan door enige sneeuw. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur dan vandaag. Donderdag: Zon op: 8,41; ond 16,28. Maan op: 2.59; onder: 13.40. De agitators, aldus Moch, vormden slechts een minderheid onder de vier honderdduizend in Frankrijk wonende Polen. ISRAËLISCH PARLEMENT NAAR JERUZALEM. Het Israëlische parlement heeft be sloten zijn zetel te verplaatsen van Tel Aviv naar Jeruzalem. ven aan nog 43 andere ontruimingen van Joodse inrichtingen. Onder de ga- hoorde getuigen bevonden zich onder meer professor Cohen, van de voorma lige Joodse Raad, dr. De Vries Ro bles, die in de Hollandse Schouwburg te Amsterdam belast was met de me dische verzorging van de aldaar teza men gebrachte Joden, dr. Querido, arts in het Joodse krankzinnigengesticht „Het Apeldoornse Bos" en nog enkele anderen. Alle getuigen verklaarden, dat verdachte streng ambtelijk en zon der enig menselijk gevoel en in tallo ze gevallen wreed en beestachtig op trad. Meermalen maakte een grote ontroering zich van de aanwezigen meester, waaraan ook de president, professor mr. Hamel, zich niet wist te onttrekken. Gisteren hebben de veriedigers vijf uur lang het woord gevoerd, waarna de beklaagden gelegenheid kregen het hunne voor het laast naar voren te brengen. Kostof verklaarde opnieuw onschuldig te zijn. Hij sprak slechts kort. zonder zichtbare emotie. Stepha- nof barstte in tr-nen uit en noemde Kostof een verrader. Zelf bekende hjj schuld evenals Petkof. Pavlof gaf even eens aan Kostof de schuld. Kristof en Gevrenof beloofden trouw aan de par tij, als hun leven gespaard zou worden. De dag, waarop de vonnissen zullen worden uitgesproken, zullen nader worden bekend gemaakt. Ik ben woedend. Geen enkel door de V. N. genomen besluit gaf mij voldoe ning, zeide Wysjinski, de Sowjetrussi sche minister van buitenlandse zaken, toen hij van New York onderweg naar Moskou te Le Havre, waar hij na ge- barkeerd te zijn van de „Amerika" in een auto stapte voor Parijs. Hij ver klaarde voorts aan de verslaggevers, die hem ontmoetten, dat hij recht streeks zou doorreizen naar Moskou. (Zoals men weet, werd eerder ver wacht, dat hij op doorreis in Berlijn besprekingen zou voeren. Red.) Op de vraag, wat hij over de Duitse herbewapening dacht antwoordde de- minister: „Deze wensen wij niet, tot geen enkele prijs. Duitsland wordt door de Westelijke mogendheden weder be wapend met de gedachte aan oorlog. Rusland wil boven alles vrede. Wij zijn er verbaasd over, dat 't ter sprake is ge komen om een vijandelijk land op voet van gelijkheid met andere landen te stellen". Over China zeide de minis ter: „Alles gaat goed in China. Wij zijn er vrijwel zeker van, dat het China van Mao Tse Toeng door ieder erkend zal worden. Dit is nodig en verdiend". Wysjinski antwoordde op de vraag van de correspondent van „Paris Soir" of het waar was, dat de Sowjetunie overweegt om atoomenergie te gebrui ken bij het vruchtbaar maken van woestijngronden door het opblazen van bergen, dat hij slechts de verklaring van Tass kon herhalen. De atoombom kon met goed gevolg de economische geografie veranderen en dorre gebie den vruchtbaar' maken. Drie Zweedse „Lucia-meisjes" of wel „lichtkoninginnen", die het middelpunt vormen van het in Zweden gebruike lijke lichtfeest en daarbij gekleed gaan in een lang wit gewaad met een kroon met brandende kaarsen op het hoofd, zijn om het leven gekomen doordat de wagen, waarin zij gereden werden, op een overweg in Norrköping door een trein werd gegrepen. Twee andere meisjes liepen verwondingen op. vereniging te Rotterdam en te Am sterdam. Daarna vijf jaar te Batavia als chef der economisch statistische afdeling van de Javase Bank. In 1931 werd hij benoemd tot directeur-gene raal van Handel en Nijverheid bij het ministerie van Economische Zaken te 's-Gravenhage. Van 1940 tot 1947 is dr. Hirschfeld secretaris-generaal van het ministerie van Handel, Nijverheid en Scheepvaart geweest. Sinds 1947 is dr. Hirschfeld regeringscommissaris in algemene dienst belast met de alge mene leiding van het plan-Marshall in Nederland. Hij is buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur en vertegen woordigde Nederland op vele confe renties. Dr. H. M. HIRSCHFELD Hoge Commissaris Vier-en-zestig slachtoffers Men vreest, dat 64 vissers om het le ven gekomen zijn, daar drie vissers schepen Dinsdag in een hevige storm voor de Noordafrikaanse kust bij Ceuta zijn gezonken. Dinsdagavond waren slechts 11 leden van de in totaal 75 koppen tellende be manningen door reddingschepen bin nengebracht. De Sowjetrussische ambassadeur in Nederland, V. A. Valkof, is van zijn functie ontheven en zal ergens anders werkzaam worden, aldus maakt radio- Moskou bekend. Tot nieuwe ambassa deur te 's-Gravenhage is benoemd Grigori Titovitsj Zaitsef. Met deze foto maken wij kennis met de Republikeinse politie. Dit is een inspecteur van politie 2e klasse. Het gehele politie-personeel zal een schild op de rechter arm dragen met de woorden: Polisi Negara Republik Indonesia. man met een rode vlag verscheen en de trein tot stilstand bracht. Grote con sternatie in de wagons en een machi nist, die zich geschrokken uit zijn cabine boog, minstens een ramp of een overval verwachtend. „Och" zei de man met de vlag, „ik sta al drie uur m'n land om te spitten en ik heb geen luci fers. Kunt gij, camarado, mij wellicht Manuel Silveira Marinho woont (hoe kan het anders) in Rio de Janeiro en oefent daar het eerzame beroep van slager uit. Eilacie, Marinho bedroog zijn klanten en verkocht slecht vlees voor de prijs van eerste kwaliteit. En omdat de huismoeders daar in het zon nige Zuiden behalve goed samba- dansen ook heel best op hun poot kun nen spelen, werd de slager voor de kadi gesleept. De rechter, niet van zins, over één nacht ijs te gaan, ver langde een deskundig oordeel en dus werd de stationskat gehaald, die een portie van het vlees op een schoteltje helP,™ een v"urtj4e v°or voor zich neergezet kreeg. De kat at de PW? Wat de machinist antwoordde lekkernij met zoveel graagte, dat de laat zlch nlet reproduceren. Ik heb rechter overtuigd was van de prima kwaliteit en de slager vrij sprak. Deze rechter zou Salomo kunnen heten! Indonesië ligt een heel eind weg en zo kon het gebeuren, dat het volgende verhaal pas nu in het moederland doordringt. Maandag voor een week werd Sinterklaas met groot ceremo nieel in Surabaja ontvangen. De Sint arriveerde met de mijnenlegger Abra ham van der Hulst en werd door aller lei hoge autoriteiten begroet. In de narine sociëteit bleek men aardig voor bereid op de komst van de heiligman. Hij kreeg een paar borrels meteen rietje, vanwege zijn baard. JNp expresstrein RomeBari raasde door Italie's dreven, toen opeen» een Hou maar op, Theo. Je bent niet teltvisiegeniek: toch gedacht, vrienden, dat Zwitserland het ideale land was, omdat daar de ambte naren allemaal een salarisverhoging krijgen. Maar ik heb me vergist. In1 Zweden moeten we zijn. De premier Erlander heeft aangekondigd, dat als het economische herstel zo voort blijft gaan, alle werknemers drie weken va- cantie zullen krijgen. De minister be doelde natuurlijk, met behoud van loon. Frank Higgins brak in in een kledingmagazijn in Sheffield en toen hij voldoende had rondgesnuffeld, zag hij geen kans meer naar buiten te ko men. Ten einde raad belde hij de po litie op, om hem te bevrijden. Jn een krant in Marseille stond een advertentie, waarin jonge vrouwen een boek werd aanbevolen, dat als weg wijzer kon dienst doen voor een geluk kig huwelijk. „Onder discrete verpak king ontvangt u een exemplaar thuis" stond er in het prospectus. De bestel lingen stroomden bij duizenden binnen. En de inschrijvers ontvingen, in blanco emballage, een..kookboek. Prinses Elizabeth zal de Kerstdagen op Malta vieren met de hertog van Edinburgh en daarna naar Engeland terugkeren Het zal het paar niet spijten, dat hun Kerstmis niet „wit" zal worden, zoals thuis". terijwet. „Zondag j.l.", aldus de offi cier, „hebben we weer gezien, dat het onmogelijk is de uitslag van één voet balwedstrijd te voorspellen, want wie had gedacht, toen Abe Lenstra schoot, dat de bal juist enige centimeters naast zou gaan?" Tegen G. eiste de officier een hech tenis van vijf maanden waarvan twee maanden voorwaardelijk. Voor de an dere verdachten vroeg hij bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, n.l. boeten met een voorwaardelijke hechtenis. Op 22 Dec. zal de rechtbank uit spraak doen. Olficier bleek van voetbal op de hoogte De Rotterdamse rechtbank kreeg veertien dagen geleden de z.g. „Strang- voethalpool" te behandelen, vandaag hadden zich de 45-jarige vertegenwoor diger W. G. ie Rotterdam, alsmede nog 28 personen voor de rechtbank te ver antwoorden, die de Loterijwet hebben overtreden, omdat zij voor de z.g. „Zet- terspool", die in Engeland is gevestigd en een bijkantooj in Brussel heeft, zich belast hebben met het uitdelen, verza melen en verzenden van de ingevulde formulieren, alsmede met bet innen en verzenden van de deelnemingsgelden en het uitkeren van prijzen. Evenals de Strangpool heeft ook de Zettersvoetbalpool betrekking op de wedstrijden van de Engelse League. Van de negen-en-twintig verdachten, die in appèl gingen, waren er slechts zeven verschenen. De verdachten gaven de hun tenlastegelegde feiten toe. In zijn requisitoir verklaarde de of ficier van justitie, mr. J. Hoek, dat de Zetterspool een grotere opzet heeft dan d Strangpool. Men kan inderdaad spreken van overtreding van de Lo- Werd Van Oldenbarnevelt in Berkel begraven Volgens de overlevering zou de raadpensionaris Johan van Oldenbar nevelt na zijn terechtstelling in 1619 heimelijk zijn begraven in de kerk te Berkel-Rodenrijs (Z.H.) Nu men aan deze kerk enkele restauraties moet verrichten en het daarna onmogelijk zal zijn in de zich onder de kerk be vindende grafkelders door te dringen, hebben historici, oudheidkundigen en cnthropologen hun kans niet voorbij willen laten gaan. Men heeft de graf kelders opengebroken in de hoop, dat men in staat zal zijn te onderzoeken of aan de oude overlevering ook een zekere waarheid ten grondslag ligt Het onderzoek staat onder leiding van dr- PGlazema van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. Het spreekt vanzelf, dat het werk in dit rustige dorpje grote belangstelling van de bevolking trekt. Het Christelijk Nationaal Vakver bond heeft in een algemene vergade ring te Utrecht de economische toestand van ons land en de stijging van het le vensonderhoud onder de loupe geno men. De vergadering kwam tot de con clusie, dat da toestand van het land zeer ernstig, maar niet hopeloos is. De overheid werd gevraagd ons volk een duidelijk inzicht te geven in de moei lijkheden die nog overwonnen moeten worden. Het is de christelijke roeping van iedere Nederlandse ondernemer, aldus de vergadering, om op dit ogenblik al les in het werk te stellen de productie zo hoog mogelijk op te voeren. De ar beider kan de opvoering van de pro ductiviteit bevorderen door zijn vak bekwaamheid en vaardigheid op te voeren. Vast staat dat als de nationale productie nie belangrijk stijgt, met massale werkloosheid moet worden ge rekend. Inzake de stijging van het levenson derhoud handhaaft het C.N.V. zijn op vatting. Het Verbond dringt er op aan de loongrens voor de sociale verzeke ring tenminste op f 4500 per jaar te bepalen. De R.T.C.-overeenkomst is heden met WG tegen 62 stemmen bij 31 onthou dingen door de voltallige zitting van het K* "F (vorlopSg Republikeins parle ment) geratificeerd.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1