Stad en Omgeving, AGENDA Van Schiphol naar de Savannah pin De heer K. Voskuil sprak over de overgangstijd Dr. Philips spreekt in de Houttil Aanbesteding militaire werken Heijermansherdenking Directeur Mij. „Alkmaar Packet" N.V. verzoekt eervol ontslag Een dankbetuiging van Churchill Koos Vorrink komt Geen devaluatieheffing meer op kaas Boefje nog eens in Alkmaar Si Pancras De brandweer op appél Concert in de Ned. Herv. kerk De boormeesters gaan spoedig aan het werk Onderzoek naar misstand in de kampen duurt vooil j^aatste jieuvi Militair vliegtuig bi Bandung neergestort Tentoonstelling te Blokkei officieel geopend WOENSDAG 14 DECEMBER 1949 Socialistisch commentaar „Overgangstijd" zo luidde de titei van de lezing, die de heer K. Viskuit gisteravond in de bovenzaal van café Tom voor het Instituut voor Arbei ders-Ontwikkeling hield. Hoewel het onderwerp eenvoudig was, bleek de heer Voskuil hier heel wat over te vertellen te hebben. Hij deed het op de wijze, zoals men van deze journa list en radiocommentator verwacht had: rustig en toch boeiend. De meeste mensen, zo ving de heer Voskuil zijn rede aan, realiseren zich niet, dat zij in een overgangstijd le ven, een tijd, die ten goede, maar ook ten kwade kan keren. Men verwacht, dat de toestand langzamerhand wel beter zal worden, doch men vergeet, dat de geschiedenis meer overgangs tijden heeft gekend, die niet altijd goed afliepen. Als voorbeeld hiervoor noemde spreker het oude Athene, dat eens bovenaan stond in de wereld Van deze tijd kan men thans de over blijfselen nog aantreffen in de hui dige stad. Athene leefde ook eens in een overgangstijd, doch die liep niet goed voor haar af. Hierna ging de heer Voskuil in ge dachten na wat de betekenis van het kapitalistisch verleden is en hoe het zich heeft ontwikkeld. Aan de hand van verscheidene voorbeelden verklaar de hij de aanleg van 'n goed wegen- etelsel, dat ontstond na de industriële revolutie en dat vrijwel geheel te dan ken is aan het kapitalisme en het mi litairisme. Goede wegen werden nood zakelijk omdat door de uitvinding van de stoommachine de productie van de fabrieken snel werd opgevoerd en men belang had bij een goede aan- en af voer van grondstoffen en eindproduc ten. Ook de kanalen en de spoorwegen ontwikkelden zich en langzamerhand kwam het moderne kapitalisme tot stand. Dit verspreidde zich heel snei en maakte zich meester van koloniën, waar zich nieuwe bronhen bevonden en waar eindproducten konden worden afgezet. „Men wees met trots op wat het vrije kapitalisme door vrije con currentie tot stand had gebracht," zo ging de heer Voskuil voort, „doch men vergat dat vrije concurrentie op een gegeven ogenblik door overpro ductie een crisis met alle misère van dien ten gevolge kan hebben." Het vrije kapitalisme drukte de arbeider op een niveau, waarop hij niet leven kon, aldus spreker. Langzamerhand verbeterden de arbeidsvoorwaarden en werd West-Europa een rijk gebied, al ging dit ten koste van de koloniën, die hiervoor moesten bloeden. De huidige toestand. Door de eerste wereldoorlog moest West-Europa een flinke aderlating ondergaan. Het kon zich echter nog handhaven. De tweede wereldoorlog maakte schoon schip. In vrijwel alle landen stak het nationalisme de kop op en werden de Westerse machten verdreven. Ook Nederland deelde in deze algehele malaise. West-Europa belandde in een overgangstijd. „Als we geen Marshall-hulp hadden gekregen, fcouden we nu op het peil van 1943 .even", zo betoogdede heer Voskuil Als enige mogelijkheid tot zelfstandige verbetering zag spreker een verre gaande industrialisatie en een betere outillage van de fabrieken, om zo doende' de productie snel op te voe ren. Als mogelijkheid om dit te be reiken noemde hij de bestrijding van de verdeeldheid van Europa en de strijd tegen het communisme, welk stelsel, hij slechter noemde dan ieder soort kapitalisme. „We zullen de toekomst alleen be reiken, als we de overgangstijd goeo doorkomen. We hebben reeds veel be reikt," zo betoogde sprekers. „Er is een sociale basis een P.B.O., de on derhandelingen met Indonésie zijn ge slaagd op' voet van gelijkheid en de productie stijgt reeds. Dat zijn zuilen, die in staat kunnen zijn onze gemeen schap te dragen op een betere wijze dan de vrije concurrentie dat zou kunnen," aldus spreker. „Bij een plan matige productie en bij sociale recht vaardigheid is de kans groot, dat we de toekomst halen, doch dan zal de socialistische gedachte sterker moe ten worden en een overheersende plaats in onze maatschappij gaan innemen," zo besloot de heer Voskuil zijn rede Na de pauze beantwoordde de spre ker nog verscheidene vragen. Men ziet de laatste dagen herhaalde malen groepjes voorbijgangers stilstaan voor de winkel van de fa. Gebr. Kaal in de Houttil. Ook wij hebben daar eens even poolshoogte genomen en be merkten dat het niet alleen de door REDO buitengewoon mooi opgemaakte etalages waren die de belangstelling trokken. Op een der winkelruiten is 'n hand geschilderd, waarin in het midden een gat is gelaten. Als een van de voor fcijgangers zijn hand daar op de eta lageruit legt, wordt een lichtstraal van een foto electrische cel gebroken. Het gevolg hiervan is dat in de etalage automatisch een gramofoon wordt in geschakeld en de toeschouwers op straat de stem van dr. Philips horen, die iets vertelt over de producten van zijn fabrieken. Het is een eigenaardige gewaarwording, dat men, door de hand op de ruit te leggen, in de winkel een gramofoon in werking kan stellen. De Eerst-aanw.-mg. van de Genie heeft aanbesteed: Het éénjarig onder houd van de militaire gebouwen en werken te Alkmaar, Heiloo en Bergen. Ingeschreven werd als volgt: J. Witte» brood te Beemster 17.000; Jac. Tromp te Alkmaar 15.693; N. V. Aanneem- Mij. vh fa. Hoeben Jr. en Co. te Am sterdam 15.490; fa. N. Cobelens en Zonen te Haarlem 15 390; fa. P. en G. Buur te Haarlem 15.195; fa. Tromp en Peperkamp te Alkmaar 15.150; H. M. Koning te Santpoort 15.133; P. A M. Sprengers te Haarlem 14.920; KI. Bakker te Berkhout 14.690; Gebr Kops te Bergen 14.587; J. Sietsma, Oude Bergerweg 2 te Bergen 14.000. De gunning is aangehouden. (Ontleend aan onze Advertentie-Rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 2.30 en 8 uur: Het geheim van Mayerling (18 jaar) Victoria Theater, 2.30 en 8 uur: Song Scheherazade (18 jaar) Cinema Americain, 2.30 en 8 uur: Mariandel (18 jaar) Alkmaars Bioscoop The ater, 8 uur: Dochter der wrake (14 jr.) Café Centraal,: „Is er een voortbe staan?", lezing voor vereniging van spiritisten. DONDERDAG: Bioscopen als Woensdag, aanvang der voorstellingen om acht uur. Gulden V-ies, 8 uur: De Friese fakir Riemersma „OP HOOP VAN ZEGEN" Zondagavond geeft het Nederlands Volks Toneel in het Gulden Vlies een opvoering van het meest bekende to neelspel van Herman Heijermans „Op Hoop van Zegen". Deze voorstelling zal plaats vinden in het kader der Heijer mans hei denking, die overal in het land gehouden wordt. „Op Hoop van Zegen", spel van zee. zoals Heijermans het zelf noemde, blijft boeien als tijdsbeeld. De dialogen zijn vaak heel sterk. Marie Faassen speelt de rol van Kniertje, waarmee Esther de Boer van Rijk zoveel triom fen vierde. Vrijdag 30 December wordt te Am sterdam een algemene vergadering van aandeelhouders van de maatschappij „Alkmaar Packet" N.V. gehouden waar- is als enig punt van behandelmg het voorstel van commissarissen wordt ge daan om aan de directeur op zijn ver zoek eervol ontslag te verlenen. De jongejuffrouw Marion de Wolf uit de 3e klas (gymnasium) van het Ly ceum, stuurde Winston Churchill op zijn 75e verjaardag een gelukwens en kreeg een persoonlijk schrijven terug van de volgende inhoud: „Thank you so much for your good wishes on my birthday. (Hartelijk dank voor uwe goede wensen op mijn verjaardag). Het door Churchill zelf onderteken de antwoord is op 30 Nov. gedateerd. Vrijdag 23 December belegt de Parti van de Arbeid een openbare bijeen komst in 't Gulden Vlies. Aanvankelijk vermeldde het pro gramma de heer Ploeg als spreker Dit is echter gewijzigd tn zijn plaat) zal de voorzitter van de Partij van d' Arbeid en het Tweede Kamerlid dc heer Koos Vorrink een rede houden Voorts zal de Stem des Volks o.l v. d nieuwe dirigent, de heer Willems haar medewerking verlenen. GESLAAGD. De heren P Hoekema pn S. Dol. bei den bij de Standard APC alhier, slaag len voor het chauffeursdiploma B. DIERENBESCHERMING. Zwervend zijn te Alkmaar aange troffen een jonge zwarte herdershond, reu, staande oren, pim. 1 jaar oud en een gladharige zwart, wit, bruine hond, niet jong, type spaniel. Herdershond is ter beschikking. Adres inspecteur C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. Voor onze Alkmaarse kaasexpor teurs is zeker van belang wat de Haag se redacteur van het Alg. Handels blad heeft medegedeeld over de deva luatie-heffing op kaas, die, naar hij mededeelt, zal verdwijnen. Na de devaluatie is op verschillende soorten kaas, voor export bestemd, een extra-heffing gelegd. Voor volvette kaas bedroeg deze „devaluatie-heffing" van 56 tot 65 per 100 kg. Voor 40 kaas was deze heffing van 53 tot 62 en voor 20 kaas van 54 tot 64 per 100 kg. Bovendien werd nog voor alle kwaliteiten kaas een zgn specifieke heffing van 10 per 100 kg geheven. Vernomen wordt nu, dat deze deva luatie-heffing voor Frankrijk en zijn overzeese gebiedsdelen met ingang van 10 December is komen te verval len. Voor België zal de devaluatie heffing met ingang van 1 Januari ver vallen. Ook op boter bestaat een devaluatie heffing. Op het ogenblik worden nog oesprekingen gevoerd om die voor Bel- g,e en Frankrijk eveneens af te schaf fen. Een vrij talrijk publiek was gister avond in het Gulden Vlies samengeko men om Brusse's toneelspel „Boefje", dat door Annie van Ees en haar en semble weer was opgenomen, bij te wonen. En opnieuw heeft de bekende vertolkster de overwinning behaald Want haar succes als Jan Grovers was evengroot als jaren geleden. De scènes met het konijn, bij de familie Hal ma, in de gevangenis en het slot tafereel bij Broeder Overste, wis ten de bezoekers in hoge mate te boei en. al kon de voorstelling als geheel niet het vroegere peil bereiken. Voor al de rechtszitting was al heel matig en weinig serieus. Het slottafereel deed het nog goed. Opmerkelijke prestaties naast An nie van Ees waren er niet veel. Riek Bei-khout dn W. Faassen als moeder en vader Grovers pasten zich goed aan. Mr. Halma werd zeer sympathiek ge- speeld door Gerard Rekers, terwijl Corrie Schiller—Italiaander als de schoonmoeder van Mr. Halma opviel. Guus Oster was in het vijfde bedrijf een goede Broeder Overste en de slot scène deed het uitstekend. Een enthou siast applaus riep de uitvoerenden vele malen terug en het ziet er naar uit dat „Boefje" nog lang niet aan zijn laatste opvoering toe is. Maar de voorstelling als geheel is zeker voor verbetering .straffere leiding) vatbaar, vooral in de persoonlijke prestaties in de kleine re rollen. Eén van de beste van deze kleinere rollen wes die van het ko nijn! G. ALKMAARS POLITIE-ELFTAL. Het Alkmaarse polltie-elftal heeft gisteren met 51 verloren van kam pioen Velsen. Stompetoren Herdenking van gevallenen Men schrijft ons uit Sto'mpetoren: Zoals wij, traditiegetrouw, hier ter plaatse gewend zijn, staan wij weer voor de jaarlijkse herdenking op Vrij dag 16 December om 18.15 van de in 1943 gevallen zes geallieerde piloten wier lichamen rusten op het kerkhof te Stompetoren. Het onderhoud dezer graven werrdt hier te lande tot ons groot genoegen serieus opgevat. Zo is het ook op het kerkhof onzer gemeente. Dit is voor ons en de nabestaanden een grote troost, vooral als deze op bezoek ko men. Dan krijgen zij de indruk, dat wij deze slachtoffers niet vergeten zijn. Zij, die niet kunnen komen, zijn aangewezen op de foto's, die dikwijls gemaakt worden van de graven. Zij verwachten van ons allen, dat wij principieel achter hen staan en wanneer zij ook om hulp of medeleven vragen, dat wij hun deze geven, ook al is het zes jaar geleden dat deze mi litairen zijn gevallen. Onze zorg mag •liet verslappen. Daarom komen wij weer op 16 De cember om 18.15 uur bijeen. Ditmaal in de kerk. Het voornemen bestaat om na een kort woord van gedachtenis door ds. F. Keja langs de graven te defileren. Toont, dorps- en streekge noten, dat het U ernst is en komt. Ook deze doden gaven hun leven voor onze oevrij ding. Laten wij dat niet ver geten. Om ongeveer half negen Maandag avond werd de brandweer alhier gea larmeerd voor een uitslaande brand aan de Benedenweg, nabij W. Kloos terboer. Reeds van verre kon men het zien branden. In de tijd van 7 minuten was de brandweer op de plek des on- heils aanwezig, doch toen bleek het gelukkig een proefalarm te zijn. Een en ander bewijst weer, dat ons dorp over een prima brandweer beschikt, die bij nacht en ontij voor het gevaar klaar staat. Hulde aan onze mannen. BURGERLIJKE STAND OVER DE MAAND NOVEMBER Geboren: Pieter, z. v. Dirk de Vries en Aaltje Docter; Anna Geer- truida Maria, d. v. Cornells van Baar en Anna de Lange; Dirk Gerard Cor nells, z. v. Cornelis Groen en Janke Leegwater. Ondertrouwd: Ebele Lap en Neeltje Kloosterboer; Johannes Kooij en Grietje van Dijkhuizen. Getrouwd: Gerrit Tol en Niessien Halbersma; Joris Groen en Rosa Na- gelholz (Alkmaar); Maarten Klooster boer en Anna Engel (Langendijk) Overleden: Aaltje Moeyes, 69 jaar, wed. v. Simon Biersteker; Jan Roos, echtg. van frietje Hekel, oud 78 jaar. LOOP DER BEVOLKING OVER DE MAAND NOVEMBER Vertrokken: Maria Volten van Alkmaar naar Benedenweg 7; Hans Postma van Angerlo naar Twuyver- weg 153; Simon C. Bakker van Lange- dijk naar Bovenweg 271a; M. W. van Drie (e. v. de Walle) van Langendijk naar Bovenweg 199; Bertha Hoogen- donk (e. v. Volger)' van Amsterdam naar Benedenweg 124b; Anna Engel (e. v. Kloosterboer) van Langendijk naar v. d. Vijzellaan 222. Ingekomen: Fr. Bommert, e. v. F C. Hulskamp, van Benedenweg 60a naar Heiloo; Sieska Peereboom van Benedenweg 124b naar Stationsstraat 82, Alkmaar; Hendrik Peereboom van Benedenweg 124b naar Boezemsingel te Alkmaar. Èen herinnering aan de Alkmaarse navigator van de „Snip" In ons nummer van gisteren hebben wij een overzicht gegeven van de eer ste KLM-vlucht naar Curasao, die 15 jaar geleden werd ondernomen. Van daag willen wij voor eenmaal een kor te terugblik werpen op het grote aan deel, dat wijlen onze oud-stadgenoot Siem van der Molen, destijds radio telegrafist van de „Snip", in het wei- lagen van deze belangrijke tocht heeft gehad. Na de H.B.S. alhier met succes te hebben doorlop bezocht Van der Molen de Zeevaartschool te Amster dam, om vervolgens als stuurmansleer ling te monsteren bij de Stoomvaart- Maatschappij Nederland, wier dienst hij tenslotte als tweede stuurman ver liet na op zijn laatste reizen de „Jo- han van "Oldenbarnevelt" en de (na de bevrijding gezonken) „Christiaan Huy- gens te hebben binnengeloodst. Van der Molen's hart trok van de zee naar de lucht en in een onderhoud met dr. Plesman stelde deze hem voor de keus als no. 1 van de marconisten opleiding te slagen, wilde hjj deze stuurman als radio-telegrafist met één der KLM-vliegtuigen in de lucht zen den. En Van der Molen fikste de hem aldus opgedragen taak. kwam tenslot te als radio-telegrafist op de Indiëlijn waar hij de „Ijsvogel", die voor het eerst met een radio-duplex-installatie was uitgerust, naar Tjililitan loodste. Hij bracht zelf enige verbeteringen jan in de zendinstallatie en trok dooi zijn grote bekwaamheden de aandacht van zijn directie. Deze koos hem als navigator uit voor het eerste Nederlandse vliegtuig dat de sprong over de Oceaan zou wa gen. Zodoende werd een zeer belang rijk deel van de voorbereiding van de vlucht in zijn handen gelegd. Hij voer de besprekingen met de commandant van de onderzeeboot K XVIII en de kapitein en de marconist van de ..Stuyvesant", welke schepen als radio bakens op de 3600 km lange oversteek tussen Porto Praia en Paramaribo lig plaats zouden nemen. Besprekingen van dezelfde aard vonden plaats met de Lufthansa te Berlijn, welke maat schappij destijds een geregelde lijn dienst op Zuid-Amerika uitoefende en aan de Afrikaanse kust diverse radio stations bezat. Onze gedachten verwijlen bij de vrü koude avond van heden vóór 15 jaren. Het was behaaglijk warm in het gezel lige KLM-restaurant op Schiphol, waar tallozen samendromden om van het komende evenement, het vertrek van de „Snip", niets te missen. Er ont stond zelfs een gedrang en wij herin neren ons, hoe wij voor een kleine, grijze figuur, de toenmalige minister van binnenlandse zaken, mr. J. A. de Wilde, trachtten ruim baan te maken In een hoekje van het restaurant was Van der Molen niet in 't minst nerveus in een geanimeerd gesprek gewikkeld met wijlen onze sport-re- dacteur Jan Werkman. De wijzers van de klok wezen om streeks het middernachtelijk uur, toen de bemanning van de „Snip", voorop de blozende, gezette gezagvoerdei Hondong. gevolgd door de tweede pi loot v. Balkom en de steeds maar glim lachende boordmecano Stolk met Van- der Molen als laatste aan boord van de F 18 gingen. Brommend sloegen de drie Wasp Fi- do-motoren met hun 1575 pk aan en terwijl hoeden en petten ten afscheid wuifden, verhief de „Snip" zich in de lucht, vlammen spetterend uit de uit laten der motoren, en wendde de neus Zuidwaarts, het doel tegemoet, dat. naar men weet, zeven dagen later, op 22 December 1934 werd bereikt. Ruim een half jaar nadien, op 2 Juli 1935, bereidde Alkmaar de kranige na vigator een grootse ontvangst. Een lange stoet van verenigingen begeleid de Van der Molen in een zegetocht naar het Stadhuis, waar hij door het Gemeentebestuur werd ontvangen, waarna de eigenlijke huldiging in de Muziektuin plaatsvond, waarbij dui zenden tegenwoordig waren. Nadien volbracht Van der Molen inmiddels benoemd tot Ridder in dt )rde van Oranje-Nassau en van Simoi Bolivar, de bevrijder van Venezuela trouw zijn plicht, Hij ging enige jaren later in de rang van kapitein over bij de luchtvaartafdeling van het KNIL, waar hij chef van de radio-opleiding werd. Terwijl in het vroege voorjaar van 1942 de Japanners reeds voor de poor ten van Batavia verschenen en radio Batavia de tragische woorden uitzond ..wij gaan nu sluiten. Tot betere tij den", vertrok het laatste vliegtuig van Kemajoran met kapitein Van der Mo len als navigator en o.a. de luitenant gouverneur-generaal dr. H. J. van Mook als passagier. Het toestel kwam behouden in Aus tralië aan. Tijdens de oorlog zette Van der Molen zijn navigatorisch werk zo wel in Australië als in Amerika voort. Na de capitulatie der Japanners in 1945, was hij weer één der eerste Ne derlanders die op Java voet aan wal zetten. Toch zou Van der Molen het vaderland en z'n geboortestad Alkmaar niet meer terugzien. Hij viel bij de uitoefening van zijn plicht, toen hij door extremisten werd overvallen en laaghartig vermoord. Zijn lijk werd niet gevonden. Het is goed, dat Alkmaar zich thans nog eens deze luchtvaartpionier, die als eerste zoon uit de Victoriestad over de oceaan vloog en aan de overzijde de grondslag legde voor een bloeiend vliegbedrijf, herinnert Moge zijn nagedachtenis gëerd worden door zijn naam eerlang als een blijvende herinneringaan een straat, plein of kade te verbinden. Neerlands vlag wordt het hoogst ge dragen in de lucht Van der Molen was één dier drager*. De nieuv/e avonturen van Pim, Pam en r0 43. Pim, Pam en Pom komen niet over hun verbazing heen Alles wat ze verwacht hadden behalve, dat er een aardig lief meisje onder net taken van daan Zou komen „Wie beni U?" stamelt Pim. „Wat komt U hier doen?" „Kan ik hier vrijuit spreken," antwoordt het meisje, terwijl ze angstig om zich heen kijkt. „Natuurlijk", roepen de drie broertjes tegelijk uit. „Wij zijn hier he lemaal alleen. Alle mannen zijn woestijn in." „Waar ben ik hier dajl vraagt net meisje weer „In het (0, antwoordt Pim. „Oh, dan ben ik veilt toept het meisje vrolijk uit. „Ziet (j ben prinses Knagelijntje en ben ontsnapt.Ontsnapt? Pim Pam en snappen er niet veel van. Waarom zo'n lief prinsesje moeten ontsnap- De Rijp Chopin schijnt in deze tijd nu eenmaa' bijzonder in trek te zijn. Ook op dit concert vormden de werken van deze meester onge veer de hooidschotel van het muzikale menu. liet was dus meer een concert m de kerk dan wei een kerk-concert. De Toccata en Fuga in q voor orgel was dus in styiistisch opziciu wel in grote tegenstelling met het overige program Chopin—Gneg. Intussen werd Bach t> meesterwerk door Hans Keuning als organist op respectable wijze gespeeld, met smaak volle registerkeuze. Hierna werd overgegaan tot de piano avond. Bij de eerste twee nummers Polonaise in Cis, muzikaal gespeeld door Gerbrand Hop, en de overbekende As dur polonaise, maar liefst gespeeld op twee vleugels, door Hans Keuning en Gerbrand Hop oorspronkelijk geschre ven voor één piano bleek dat de accoustiek van deze kerk voor de pianisten niet onver deeld gunstig was, het galmde te veel, zodat soms de snelle passages dooreen vloeiden. Dit maakte een juiste beoordeling van de pres taties niet gemakkelijk, de indrukken waren in ieder geval zéér muzikaal en dat is toch maar het voornaamste. Het „Scherzo" in bes, werd door Hop o.a. brillant gespeeld. Cho pin's grote sonate, gespeeld door Hans Keu- ning, gaf inderdaad muzikale impressies, maai de technische structuur kwam niet scherp genoeg door. Tot besluit -het zo bekende piano concert van Grieg, waarbij Gerard Hop de solo-partij uitvoerde en Hans Keuning op de andere vleugel de orkestpartij, als klavier uittreksel speelde. Bij gebrek aan orkes' hoor de men dus het werk niet zo kleurrijk, maar de solist en de secondant gaven pianistisch 'n een zeer te waarderen vertolking van. Door Hans Keuning werd voor ieder te spelen stuk een zeer korte toelichting gegeven. Nogmaals de accoustiek vormde vaak een klankenbrij, maar dit is een omstandigheid buiten de prestaties om, we hopen deze musici nog eens in gunstiger omstandigheden te kunnen be luisteren. Het was een verheugend verschijnsel dat in het tamelijk verwarmde kerk-gebouw nog betrekkelijk zoveel luisteraars aanwezig •varen. Men heeft in zoverre de sfeer van het kerkgebouw geëerbiedigd door bijvalsbetui gingen achterwege te laten gedurende het con- rert, maar op het einde Kon men een be scheiden applaus toch niet inhouden. We kunnen ons voorstellen, dat het aan wezige auditorium ten zeerste voldaan huis waarts zal zijn gekeerd. M. S. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Trudy Geerte Marjan, d, v. P. J. Barreveld en van H. C. A. Brii- heim. Bergen BURGERLIJKE STAND. Geboren: Hillegonda Maria, dochter van Cornelis de Waard en Vronica Hillegonda Maria Dingerdis. Jurie. zoon van Antonie van Ulsen en Ida Adriana Johanna Jager. Cornelia Petronella Maria, dochter van Karl Franz Pittner en Petronella Leije-n. Cornelis zoon van Jan Har.'nghuizen en Neeltje Breed. Ondertrouwd: Emile de Wandeler, te Alkmaar en Cornelia Geertruida Lee ring. Pieter Dokter te Alkmaar en Catharina Blokker. Overleden: Cornelis Mooij, 59 jaar, echtg. van Neeltje Sijbrands. Akersloot Uitvoering „Nieuw Leven" Zondagavond gaf de toneelvereni ging „Nieuw Leven" haar eerste uit voering van dit seizoen in de zaal van de heer Koomen. De zaal was geheel gevuld. Opgevoerd werd het blijspel van Tob Noër: ..Hoera wij erven" onder regie van de heer G. Otte Het stuk werd goed gespeeld Het publiek vermaakte zich uitstekend bij de opvoering van dit komische spel. Na de dood van de heer Rossebacker heeft de toneelvereniging nog al ge tobd om een goede regisseur te krij gen. Nietegenstaande vele moeilijk heden is de heer Otte er in geslaagd met zijn vereniging uitstekend spel te leveren. De heer J. Koppes bracht hem hiervoor hulde. Na afloop gaf de heer P. Voorn nov een grappige voordracht tn het West tries De heer Otte wekte de donateurs op de vereniging te blijven steunen en hoopte dat nieuwe krachten zich zou den aanmelden Aan het slot werd een verloting gehouden. Een gezellig bal besloot de avond. Warmenhuizen De boortoren, die nu reeds enkele maanden hoog boven Warmenhuizens omgeving uitreikt, zal binnenkort in werking treden. Morgen zal het perso neel, dat zich met het boren naar olie zal bezig houden, aankomen alsmede de motoren. Deze machines zullen worden gemonteerd In de loodsen, aan wier bouw men reeds is begonnen. Met dit alles stijgt de spanning om de vraag: Bevinden zich werkelijk te ex ploiteren lagen olie in de bodem van ons dorp? Schoorl Geval van dierenmishandelij Jan K. uit Schoorl, die Maandagi dag ter ke van dierenmishancej terecht moes! staan voor de Politiere3 ter in AILt—tar, mr. R. W. J. C. vanj] Wall Bake, Jtad verstek laten zijn plaats was getuige D. S. opjd men, die verklaarde op 3 NovembeiJ zien te hebben hoe de achttienju, jongen onder Warmenhuizen een J in het Noordhollands Kanaal wietjJ het dier belette aan de kant te kon zodat het vrij spoedig verdronk, gelet op de onverschillige houdingl verdachte, eiste de officier, mr. J. C Meischke, f 20 subs. 10 dagen. Mr.| den Wall Bake maakte er f 25 l 15 dagen van. Heer-Hugowaaré Accordeonvereniging Zondagavond concerteerde de deonvereniging „Vita Accordeonist! onder leiding van haar nieuwe dirij -e heer C. Geeriing in de zaal vani „De Zwaan". Vóór de pauze speelde het Botl tn de nummers welke het ten gel bracht werden op een enkele uitzm rmg na zeer goed uitgevoerd. Na de pauze kwam het A orkest i de beurt en dit was in elk opzicht ma al konden de tempi van nummers wel iets vlugger. Veel sut| hadden mej. A. Kuiper met haar: nummer „Chante encore" van Fd met begeleiding van orkest en me,! Ruig met haar Xylofone solo's enl| dans. Ook het extra nummer door dei directrice, n.tvr. A. de Moor Kosif viel zeer in de smaak van het pub3 dat in zeer groten getale was opgil men. Drie leden derden door haar ver met bloemen en een met sigaretten J zijn oplichters der vereniging, mevr. A. Swart Kooij, mej. E. en de heer P. Beers. Na afloop was er nog een dansje. Het onderzoek naar misstanden f kampen van politieke delinquent)!! nog niet beëindigd kunnen worde:! dus de minister van justitie in zijn! morie van antwoord in verband ir.tl begroting voor 1950. Deze materie (f zich n.l. niet voor summiere betel ling. Veelvuldig is gebleken, dat a!i door een zeer groot aantal getuige:] horen een enigszins afgerond van het feit. waarover is geklsifl kan worden verkregen Elke coner klacht wordt onderzocht. (Ongecorrigeerd) Eén dode Een vliegtuig van de militaire Irf] vaart van het type P 51 is door onl kende oorzaak gistermiddag 40 km I zuidwesten van Bandu-g neergesK De enige inzittende werd hierbij f1 dood. In verhand met het waarsctó wen van de familie kan de naam bekend worden gemaakt. Hedenmorgen half tien is de 8" tuinbouwtentoonstelling te Blokl ffieieel geopend. De heer K. de Boer, voorzitter de Vereniging van Oud-leerlingen Kijkstumbouwwinterschool, heeft aanwezigen verwelkomt, waarna Ir Rtetsema, rijkstuin bouw-consulent, officiële opening verrichtte, daarbij warm pleidooi houdende voor het voere nvan de kwaliteit van Noord-Hollandse fruit. Drie en vijftig verschillende ft™" organisaties en verenigingen hebbd in de grote veilinghal hun tenten geslagen. Er is niet minder dan tac duizend kg fruit tentoongesteld, a* mede een groot aantal machines apparaten voor het agrarische bedril1 Ook de Rijkstu tnbou wvoorlichtinf* dienst komt met een uitstekende leerzame stand uit. Vrijdag, de 'aa!M tentoonstellingsdag, wordt het fruit i veild op de z.g. Kerstveihng. DE F 25.000 IS ER UIT In de 508s'e staatsloterij, 5e klas»! 15e lijst Is de 25.000 gevallen op lot1! 18420. ONDERTROUWD: E. DE WANDELER en C. G. LEERING Huwelijksvoltrekking Don derdag 29 December 1949 9.30 uur, te Bergen. Receptie: Donderdag 29 De cember 3.30—5 uur Johan van Oldenburglaan 16. Alkmaar. Jvlr. P. J. Troelstrakade 70. Bergen, Johan van Oldenburglaan 16 Voorlopig adres: Mr. P. J Troelstrakade 70. Op 17 Dec. 1949 a.s. hoop de Heer A. KWADIJK, overal bekend als Ap va Boesenkool, zjjn 25-jari[ dienstjubileum te vieren b de Hollandsche Rund- Kalfs-, Lams- en Varkens slagerij van R. Boeser kool, Varnebroek 32, Alk maar. Heden overleed, na een kortstondige ziekte, in Huize „Westerlicht", on ze beste Zwager, Oom en Neef. de Heer CORNELIS BAIS Wedn. van Grietje de Vries in de ouderdom van ruim 82 jaar. Uit aller naam: G. SAS Wz. Alkmaar, 13 Dec. 1949. Huize „Westerlicht". Condoleantieadres, Wes- terweg 80. De begrafenis zal plaats hebben a.s. Zaterdag op de Begraafplaats „Nieuw Eik en Duinen", te 's-Gravenhage, voorm. 11.30 uur. Vertrek van Huize „Wes terlicht". voorm 9 uur. Heden overleed, na een kortstondige ongesteld heid, zacht en kalm, on ze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer DIRK VAN DER WOUDE, in de ouderdom van 77 jaar. Uit aller naam: A. VAN DER WOUDE- ZWAK Alkmaar, 13 Dec. 1949. Kennemerstraatweg 38 De crematie zal plaati hebben Vrijdag 16 De cember a.s. te Wester veld, na aankomst var irein 12.03 uit de richtlnj Alkmaar en van treii 12.07 uit de riebtini Haarlem. Vertrek van het sterf huis voorm. 11 uur. In plaats van kaarten. Heden overleed onzi geliefde Man, Vader e Grootvader CORNELIS SPEETS in de ouderdom van 6 jaar. Uit aller naan A. B. SPEETS- KRAA! Schagen, 13 Dec. 1949, Loet 141. De teraardebestelling z: plaats vinden, Donder dag 15 December, n.m. uur. 13 December 1949 ove: leed, zacht en kalm, het St. Elisabethziekei huis te Alkmaar, on: geliefde Moeder, B nuwd- en Grootmoed Mevrouw GEERTJE DONKER Wed. van Simon Kossi •n de ouderdom van jaar. Uit aller naam: J. J. KOSSI St. Maartensbrug, D 3: De teraardebestelling 2 plaats hebben op Vr lag 16 Dec. op de N. legraafplaats te Si Iaartensbrug. VAN MARSDIEP 46 In afwachting van de bc nieuw Rode Kruis ziekenhu Wijk zal de tegenwoordig wo. den uitgebreid met ee manent gebouw. 46 Te Westwoud staakten over de gemeentebegrotinj Het struikelblok was een p wegens schrijflonen in o Een inwoner van Hensbroe genodigd om rij examen tc doen, als uitvloeisel van he betreffende ambtenaar wel (L.) kende, doch niet Hen 65 jarige heer F. Groot heeft het Westfriese bilj schap tweede klasse behE commissie ter bestuderi Vraagstuk der plaatsruimte Ziekenhuizen heeft gerapj het ziekenhuis te Medemb de krankzinnigenverplegin Worden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2