Wij aien saté 'n Vraagstuk waarbij enige nuchterheid op haar plaats is Dakota bij Karatsji neergestort Uitspraak in Enkhuizer moordzaak Rekensommetje voor oorlogsslachtoffers Late Sinterklaasstrooierij in Rotterdam Hoe Roemenie een volksdemocratie werd WOENSDAG 14 DECEMBER 1949 Verdachte van rechtsvervolging ontslagen De Alkmaarse Arrondissementsrecht- i der Horst, en de zenuwarts dr. S. P. bank heeft gistermorgen uitspraak ge daan in de zaak tegen de vijftienjarige HBS-scholier M. B. Deze jeugdige bnkhuizenaar beroofde op 19 Novem ber 1948 een 16-jarig meisje van het leven. De rechtbank ontsloeg verdach te van alle rechtsvervolging doch met de bepaling dat hij op rijkskosten in een psychiatrische inrichting zal wor den verpleegd. Niet toerekeningsvatbaar jn aansluiting op ons bericht van gisteren kunnen wij nog het volgende mededelen: In de overwegingen, die tot dit von nis hebben geleid, heeft de rechtbank als bewezen aangenomen, dat de jon gen met voorbedachten rade en met koel overleg het meisje van het leven beeft beroofd. Gelet op de inhoud van psychiatri sche rapporten is de rechtbank van oordeel, dat verdachte van een zodani- ziekelijke geestesgesteldheid is ge weest tijdens het plegen van de mis daad, dat het feit hem niet kan wor den aangerekend en hij dus niet straf baar is. Weliswaar achtte de psychia ter een zekere mate van toerekenings vatbaarheid aanwezig, aldus het von nis, maar hoewel dit op medische gron den wellicht juist is, is de rechtbank van oordeel, dat hij voor zijn daad geen strafrechtelijke verantwoordelijk- beid draagt. Zij ontslaat hem dus van alle rechtsvervolging. Omdat het vol gens een der beide rapporten onzeker is, of de verdachte op zijn 21ste jaar in de maatschappij zal kunnen terug keren, heeft de rechtbank de jongen ais ware hij een volwassene ter be schikking van de regering gesteld. De verdachte zelf was bij de uit spraak niet aanwezig. Hij verblijft in de St. Willibrordusstichting te Heiloo, waar hij onder toezicht staat van de aan deze inrichting voor kinderen ver bonden arts dr. L. J. Vaessen. Deze had de rechtbank laten weten, dat hij het „in verband met de geestelijke ge zondheidstoestand" van de jongen niet gewenst achtte hem bij deze openbare uitspraak aanwezig te laten zijn. Uit het rapport van dr. Vaessen wa ren enkele conclusies in het vonnis op genomen. Tijdens de laatste middag verkeerde de verdachte, volgens dit rapport „in een geestestoestand, die te beschrijven is als een toenemende roes, te wijten aan een bewustheidsvernauwing, waar bij hij zich van het meisje wilde ont doen". Verdachte verkeerde in het grensgebied van pathologische opwin dingstoestand, waarbij toerekenings vatbaarheid slechts in geringe mate aanwezig was en waarbij hij het rede lijk inzicht in de draagwijdte van zijn handeling geheel of bijna geheel miste. Volgens een rapport, uitgebracht door de directeur van de Valeriuskli- niek te Amsterdam, prof. dr. L. van Tammenoms Bakker verkeerde de ver dachte in een psychotische toestand en kan thans nog niet beoordeeld worden of hier sprake is van een voorbijgaan de psychopathie of niet. De Meervoudige Strafkamer, die deze zaak behandeld heeft, was samenge steld uit mr. A. D. van Regteren Al- tena, president; mr. J. N. Alblas (kin derrechter) en mr. R. W. 3. C. van den Wall Bake Als officier van justitie trad op mr. A. W. Holsteyn. De gekozen raadsman was mr. F. de Jong uit 's-Gravenhage. Veertien dagen geleden is deze zaak door de Meervoudige Strafkamer van de rechtbank behandeld. Aangezien het hier de berechting van een kind be trof, werd de zaak, zoals wettelijk voorgeschreven, met gesloten deuren behandeld. Oorlogsbruid met kinderen keert terug ■Haar man verongelukte Mevrouw Edmund Lambe, een 22- jarig Canadees oorlogsbruidje, dat de meisjesnaam Bregman draagt, zal deze week naar haar ouders in Groningen terugkeren. Haar man kwam een maand geleden om bij een spoorwegongeluk en liet haar zonder middelen achter. De bevolking van Nobleton heeft er zorg voor gedragen, dat zij met haar dochtertjes, resp. van twee jaar èn zes maanden naar huis kan komen. Het Vrouweninstituut van Nobleton zorg de ook voor geld voor haar levens onderhoud. Export van de V. S. naar Rusland sterk teruggelopen Naar de New'York Times meldt, wil de „Amtorg", de Sowjet-handeison- derneming in de Ver. Staten, haar kantoorgebouw volgend jaar verlaten en een nieuw gebouw zoeken, dat slechts een derde van de omvang van hei vorige kantoor zal hebben, om dat het aantal personeelsleden is ge daald van 700 drie jaar geleden tot 25 a 30 thans. Volgens het blad zou dit betekenen, dat de Sowjetunie blijk baar de hoop heeft opgegeven, dat de koude oorlog" spoedig zal worden beëindigd. De Amerikaanse export naar de Sowjetunie heeft op het ogen blik een waarde van ongeveer 8 mil- lioen dollars per jaar, tegen 100 mil lioen dollar vóór de koude oorlog be gon. H zal wel bekend zijn dat de her bouw door oorlogsslachtoffers wordt gefinancierd met een z.g. rendabel en onrendabel gedeelte, waarbij het Rijk voor 10 jaar een bedrag gelijk aan het onrendabele deel ter leen geeft en dit aan het eind van de tien jaar opnieuw berekent, of tussentijds als er huur- stijging komt. De regering heeft thans een regeling gemaakt waarbij de bou wer de keus krijgt de verhouding met het Rijk af te kopen. In de met de Tweede Kamer gewisselde stukken vindt men dat bij deze afkoopregeling uitgegaan wordt van een hogere huur dan thans bij de financiering wordt aangenomen. Uitdrukkelijk is gesteld; dat ook degene die reeds een financie ringsregeling heeft van de afkoop regeling gebruik kan maken. De regering heeft het volgende voor beeld aan de Tweede Kamer voorge legd: Huidige Premie situatie regeling Bruto huur 286.338. lasten 134.33 134.33 Nieuwe processen in Bulgarije? De Bulgaarse minister van Buiten landse Zaken, Poptomof, heeft ver klaard dat hij van oordeel was, dat er meer processen van de aard van het thans tegen Kostof gevoerde zouden komen Hij viel maarschalk Tito en andere Joegoslavische leiders aan en zeide, dat zij „de naam van Dimitrof doov het slijk halen". De systematische sabotage van hen, die terecht stonden en van anderen, die nog niet berecht werden, was volkomen uitgeroeid. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft aan de Bulgaarse zaakgelastigde te Washington medege deeld, dat Amerika de verklaring, uit gesproken op het proces tegen Kostof c.s. als zou de Amerikaanse gezant te Sofia betrokken zijn geweest bij spion- nage, „zeer ernstig opvat". Netto opbrengst 151.67 203.67 Rendabel 3.270.— 4.380.— Onrendabel 7.840.— 6.730.— Stichtingskosten 11.110. 11.110.— Van het genoemde bedrag van 6730 kan nu 90 pet of 6057 opgeëist wor den, als het wetsontwerp wordt aan vaard, waardoor de financiële verhou ding met het Rijk wordt verbroken. Wenst men zijn eigen geval te be rekenen, dan moet men er van uitgaan dat het Rijk de huur heeft berekend op 9 Mei 1940 tegen de factor 100 en in de huidige financieringsschema's tegen de factor 110. Bij afkoop berekent men het huurpeil tegen de factor 130. Men moet dus de huur uit het finan cieringsschema delen door 11 en ver menigvuldigen met 13 om de bruto huur van de premieregeling te krijgen. In het voorbeeld 286 gedeeld door 11 is 26. Dit maal 13 maakt 338. Om het onrendabele deel te vinden moet men de netto-opbrengst delen door 0.0465. In het voorbeeld zijn de bedra gen afgerond op 10. NOTARIS B Kinderfonds der V. N. kocht 100 millioen pond melk Het kinderfonds van de Ver. Naties heeft meer dan 100 millioen pand ge droogde melk aangekocht voor de landen, waar het fonds werkt. In een bekendmaking op de derde verjaardag van dit fonds werd verklaard, dat hoeveelheden van deze enorme aan koop, „die voldoende was om een' milliard kappen te vullen" naar Ara bische en Joodse vluchtelingen in het Middenoosten zal gaan. Voorts werd medegedeeld, dat zie kenhuizen en andere instellingen in Europa, Noord-Afrika en Latijns- Amerika. waar kinderen verzorgd worden, in het distributie-programma zullen worden opgenomen. Souvereiniteitsoverdracht Maandag in Eerste Kamer De voorzitter van de Eerste Kamer deelde in de gisterenmiddag gehouden openbare vergadering mee, dat hij aan neemt, dat het voorlopig verslag in zake de overdracht van de souvereini- teit over Indonesië Donderdag in han den der leden zal zijn en de memorie van antwoord Zaterdag 17 December. Indien zulks het geval is. stelt hij zich voor de Eerste Kamer Maandag 19 December des avonds om half acht in openbare vergadering bijeen te roe pen ter behandeling van het wetsont werp, met voortzetting op Dinsdag 20 December om elf uur. Omstreeks de tijd dat men in Ne derland gewend is een bordje pap voor het naar bed gaan te verorberen, eten wij in Indone sië saté, geroosterd kippenvlees aan 'n stokje. Voedzaam, smake lijk, gezond en goedkoop, vijftien stokjes voor één gulden. Zo kon men ons peloton iedere avond aan de uitgang van het kamp vinden, genoeglijk sabbe lend op halfrauwe stukjes kip penvlees. Nu zijn deze avonden wijlen geworden. Er is niemand, die nog saté eet. En dat is de schuld van onze oude, onvolprezen baboe Matji. Onbetwistbaar meesteres zijnde over alle koelies, baboes, djongos- sen en wat er zo nog al meer rondloopt, kreeg zij ten laatste zoveel verantwoordélijksgevoel, dat ze ook óns een beetje ging bemoederen, zo vertelt een mili tair in „Het Lichtspoor". Wilde je voor de tweede maal in één week naar de .bioscoop, dan was haar stereotype gezegde: „Wat uw Moeder daar van zeggen?" En dit zinnetje kregen we eveneens te horen, toen ze te weten kwgm, dat we elke avond „van die dure" saté aten aan de poort. Als we zulke grote liefhebbers waren zou ze zelf wel saté klaar gaan maken. Dus voortaan aten we saté van haar. Vijftien stuks voor twee kwartjes. We vonden ze lekker, veel fijner dan aan de poort en we roemden haar om beurten totdathet ons opviel dat er zoveel honden verdwenen in het kamp en 'n luguber ge rucht sloop door onze rijen Waren baboetjes klanten in de beginne zo veelvuldig als thee struiken op de Poentjak, van. dan af aan minderde de klandizie met de dag. En op een avond stond zij zelf als enige consument bij haar saté. We konden het haar tgen niet langer verzwijgen. Aarzelend leg den we onze bange vermoedens over honden en zo aan haar bloot. Matji werd boos, heel boos, zó erg, dat alle baboes, koelies en djongossen in het kamp angstig ineenkrompen voor de fel ver ontwaardigde toon in haar sten. toen ze uitriep: Natuurlij!c ik honden gebruik. maar altijd dik ke, héle dikke en man aan de poort altijd taaie, magereen tochik goedkoper ben dan hij. Dieven ontdeden zich van hun buit Het leek Dinsdagnacht of Sint Nico- laas voor zijn vertrek zich nog van een grote voorraad goederen had willen ontdoen en in de stad kwistig voor de gelukkige vinders aan het strooi en was geweest. Om half twee vond een agent van politie in de Ramleh- straat zeven dekens op straat en toen er daarna bij het Oostelijk zwembad nog twintig en op de Karmelweg nog zeven werden gevonden, werd heel 't politieapparaat in werking gezet. Want onmiddellijk werd verband ge zocht met de grote diefstal van tex tiel uit een loods aan de IJsselhaven. Toen werd immers een gedeelte van de buit door een jagende burgemees ter ontdekt. In de nacht van Maandag op .Dinsdag werden onmiddellijk alle politieposten gewaarschuwd, zelfs een radiowagen trok er op uit en het suc ces was niet gering. In de Nadorst straat werden nog veertien dekens ge vonden, in de Museumlaan negentien en achter de bioscoop Lutusca veertien. Blijkbaar hebben de dieven opge merkt, dat de recherche deze' zaak niet blauw blauw laat en hebben zij, bang voor een huiszoeking, zich van de de kens willen ontdoen. Vermoedelijk heeft de gehele vracht in een auto ge legen, waarmee men in het nachtelijk uur aan het toeren is geweest, om hier en daar op een stille plek wat naar buiten te werpen. In verband met deze zaak zijn in de loop van de nacht e.tkele arrestaties verricht. Amerikaans senator beschuldigt Engeland De Republikeinse Senator Ferguson, die als lid van de Senaatscommissie voor de begrotingstoewijzingen een wereldreis heeft gemaakt, heeft Enge land de oorzaak genoemd van de mis lukte samenwerking tussen de Euro pese landen. Hij had geconstateerd, dat de Westeuropese landen bereid waren samen te werken met Engeland, doch dat zij daarbij grote moeilijkheden ont moetten. „De Engelse devaluatie was een plotselinge schok en ook Enge- lands gebrek aan samenwerking bij de handel vormt een ernstig probleem". NEDERLANDSE SMOKKELAAR IN OOSTENRIJK AANGEHOUDEN De politie vaj Innsbruck is een ben de deviezensmokkelaars op het spoor gekomen. Een Nederlander met name Houvert is aangehoudeVi, toen hij zich gereed maakte om Oostenrijk met een bedrag van 600.000 shillings te verla ten. Geen kunstmatig „provinciaal besef" Mening van Ged Staten In verschillende kringen is de laatste tijd gepleit vota een eigen leven van de Provincies, waarbij men dan pleegt te spreken van het wekken van „pro vinciaal besef". Gedeputeerde Staten van Noord-Holland willen allerminst de waarde van dit provinciaal besef ontkennen, maar enige nuchterheid is hier h.i. toch wel op haar plaats. Zo zal men h.i. bij de beschouwing van dit vraagstuk rekening moeten houden met het feit, dat de provincies niet over één kam kunnen worden ge schoren en dat wat bijvoorbeeld voor provincies als Friesland en Zeeland mogelijk en gewenst is, dit nog niet voor de grote provincies in het Westen des lands behoeft te zijn. De gedachte van een eigen cultureel gewestelijk leven is in bepaalde provincies mede ontstaan uit reactie tegen een gevrees de overheersing door het Westen des lands en vindt bpvenal een klankbo dem bij de bevolking van die provin cies, waar een zekere „eenheid van cul tuur" bestaat. Tussen gebieden als het Gooi en West-Friesland bestaat bijv. weinig culturele binding en het kunst matig in het leven roepen daarvan achten Gedeputeerde Staten niet ge wenst. In Noordholland zijn het de „streken" ('t Gooi, West-Friesland, Zaanstreek, Waterland, Kennemer- land), die een eigen leven hebben, dat historisch is gegroeid en in een zekere eenheid van cultuur zijn basis vindt. West-Friesland ten voorbeeld Dit eigen leven komt tot uiting zeer sterk bijv. in West-Friesland in een bloeiend verenigingsleven, waarbij bezinning op en ontwikkeling van de eigen „streek"cultuur (o.a. ge schiedenis) uitgangspunt en doel is. Daarnaast vindt men in de „steden" de verenigingen, die zich in het bijzon der met de geschiedenis van hun stad bezig houden („Amstelodamum", „Haer- lem", enz.) Dit alles is voortgekomen uit particulier initiatief en wordt ge- ECONOMISCHE CONFERENTIE VOOR HET BRITSE GEMENEBEST Gewoonlijk goed ingelichte kringen hebben medegedeeld, dat waarschijn lijk enkele maanden na de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken op Ceylon, die dc volgende maand gehouden zal worden, ook een Britse economische conferentie voor het Gemenebest zal worden georganiseerd. Alle 26 inzittenden om het leven gekomen Amerikaans lijnvliegtuig viel in rivier Een Dakota van de Pakistanse lucht vaartmaatschappij is op ongeveer 60 km van Karatsji, de hoofdstad van Pa kistan, neergestort. Alle 26 inzittenden, w c twee generaals, kwamen hierbij >m het leven. Het vliegtuig stortte in een ravijn. De twee generaals zijn generaal-ma joor (ftichar Chan en brigade-generaal Sjei Chan De laatste was op weg naar New York om de secretaris-generaal van het Pakistaanse kabinet bij te staan bij d* besprekingen in de Veilig heidsraad over Kasjmir. De eerste zou een cursus van het defensie-college van het imperium in Engeland volgen Gesneuveld in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen m Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke landmacht: sei" H. J F. i.yppens uit Terneuzen. Van h"* K1"", sneuvelden vijf militairen. dragen door de werkelijke belangstel ling van de betreffende bevolkings delen. Indien er naast deze plaatselijke- en streekactiviteit behoefte zou bestaan aan een provinciale overkoepeling van dit alles, zou naar de mening van Ged. Staten van de zijde der burgerij wel tot het in het leven roepen van een of meer provinciale organisaties zoals die bijv. bestaan ter bevordering van het vreemdelingenverkeer en het be houd van natuurmonumenten zijn overgegaan. Daartoe het initiatief te nemen vanwege het Provinciaal Be stuur lijkt Gedeputeerde Staten niet aanbevelenswaardig. Ook hier zal het initiatief van de bevolking moeten uitgaan. Hatta over de positie van het Uniehoofd Het hoofd van de Unie bezit geen enkel recht en heeft slechts een sym bolische functie, aldus Moh. Hatta tij dens de beschouwingen over het RTC- accoord in het KNIP. Daarom heeft hoofd van de Unie geen vetorecht, zo vervolgde hij en voegde er aan toe dat het Uniehoofd geen hoofd van de RIS is. Het Uniehoofd beknot in geen enkel opzicht de souvereiniteit van de RIS. Ten aanzien van de kwestie Irian (Nieuw Guinea) zeide hij, dat dit vraagstuk zou worden opgelost door onderhandelingen tussen twee vrije er, souvereine staten. Nederland zou Irian aan geen andere staat dan de RIS overdragen. Vragen over suikerprijs Het Tweede Kamerlid de heer Sta pelkamp (AR) heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening de vraag gesteld, of het juist is, dat de aangekondigde verla ging van de suikerprijs om „technische redenen" geen voortgang zal vinden? Bij een bevestigend antwoord wordt gevraagd waar die „technische rede nen" in bestaan en of uit de bedoeldp bekendmaking moet worden opge maakt. dat de regering maatregelen in uitzicht stelt zonder zich vooraf te heb ben vergewist of deze technisch uit voerbaar zijn. Handelsverkeer tussen Belgie en Rusland Tijdens onderhandelingen die gevoerd zijn te Moskou tussen een Sowjetrussi sche en een Belgsch—Luxemburgse delegatie, zijn de moeilijkheden onder zocht tot uitbreiding van de handel tus sen Belg.c Luxemburg en de Sowjet unie. Daar oeide partijen geen overeen stemming konden bereiken over be paalde punten is de Belgiscl Luxem burgse delegatie naar Brussei terugge keerd om overleg met de regering te plegen. Veertien Joegoslavische militaire en consulaire ambtenaren met drie vrouwen en, drie kinderen zijn na een blokkade van hun huis, die zestien uur duurde, door gewapende leden van de Volkspolitie uit de Russische sector van Berlijn verdreven. Al hun persoonlijke bezittingen, op een paar kleding stukken na, moesten zij achterlaten. De vluchtelingen hebben een onder komen gevonden op het Joegoslavische consulaat in de Britse sector van Berlijn. Onrust in Eritrea Maandagavond hebben verschillende bewoners van Eritrea in het geheel vijf handgranaten naar de hoofdin gang van de Britse voorlichtingsdienst te Asmara in Eritrea geworpen. De granaten ontploften niet. Eerder op de dag wierpen twee wielrijders hand granaten naar drie vooraanstaande leden der (nationalistische) onafhan- kclijkheidspartij, doch ook deze hand- go- aten ontploften niet. De Italiaanse en Britse journalisten te Asmara hebben brieven ontvangen waarin zij gewaarschuwd worden tegen „interveniëren met het doel van het volk om zich bij het moederland Ethiopië te voegen". Anders zouden zij het lot delen van „andere in groten getale vermoorde Italianen". De brie ven waren ondertekend met „Eritre- aanse patriotten". Vorstelijke gilt van Rockefeller voor kankerbestrijding John D. Rockefeller Jr. heeft twee millioen dollar aan het Memorial Hos pital te New York gegeven om dit tot een groter centrum voor kankerbestrij ding te maken. Het ziekenhuis zal nog 3.250.000 dollar voor uitbreiding zien te krijgen. DE ECA-OVEREENKOMST VAN WEST-DUITSLAND. Omtrent de ECA-overeenkomst van West-Duitsland met de Verenigde Sta ten wordt gemeld, dat lale betalingen, die door de ECA aan West-Duitsland gedaan zijn of zullen worden, om schreven zullen worden als „claims" en niet als schenkingen of leningen. De bedoeling hiervan is, dat de Ver enigde Staten een voorkeursvordering van 434 millioen dollar op Duitse hulp bronnen doen gelden, die voldaan zal moeten worden, alvorens anderen tij dens een komende vredesconferentie om herstelbetalingen zullen kunnen vragen. Purmerender markt Het aanbod van vette koeien viel niet tegen, hoewel de gehele aanvoer niet uit eerste kwaliteit bestond. De handel was goed en vooral de eerste klas koeien waren zeer gevraagd. De kampioenskoe van de tentoonstelling te Purmerend bracht f 1300,— op. Op de geldemarkt bestond eveneens veel kooplust. Vooral de afwijkende exem plaren vonden snel een weg naar de worstfabrieken. Tegen de verwachting in waren en bleven de prijzen goed. Ook over de noteringen van de verse melkkoeien viel niet te klagen. De han del was kalm. Nu de vette koeien duur zijn, bestaat er een grotere kooplust voor het jonge vee. Zowel pinken als graskalveren vonden een goede afzet, terwijl de nuchtere kalveren de kroon spanden. Slachtstieren werden snel verhandeld. In verhouding tot de vraag was de wolveemarkt t e groot bezet, waardoor de handel stugger en de prij zen lager werden. Hetzelfde beeld zag men op de varkensmarkt. Vette var kens brachten het meestal tot f 1,60 a f 1,62 per kg. Ook de handel in biggen was kalm, al werd alles geplaatst zon der een prijsinzinking. De bokken en geitenmarkt, alsmede de paardenmarkt waren stug. Aan de pluimveemarkt kon men zien, dat de Kerstdagen in aanttcht zijn. E, was aardig handel en werden heel wat konijnen voor de ex port gekocht. De notering PURMERREND. Aangevoerd werden 641 runderen waaronder 221 vette koei en f 1,75f 2,25 p. kg, handel goed; 94 melk en kalfkoeien f 575f 875 p. st., stug duur; 234 geldekoeien f 380f 625, goed; 44 pinken f 300—f 500, vlug; 28 graskalveren f 160f 275, goed; 192 nuchtere kalveren f 35f 80, vlug; 22 stieren f 450f 850, kalm; 986 schapen, lammeren, resp. f 70f 95, stugger; i 42f 60. stuger; 56 bokken en geiten i 10f 40, stuijj 94 vette varkens f 1,56 f 1,68 p. kg, stug; 1012 schrammen, biggen, resp f 45f 65 p. st. f 25f 45 p. st., kalme gang; 8 fokzeugen f 225— i "300, stug; 42 paarden f 375f 600, stugr 3900 oude kippen en hanen, rode en witte, f 2,25f 2,50 p. kg.; 900 oude kippen en hanen, blauwe, f 2,50— f 2,60 p. kg.; 150 jonge hennen f 5f 7 p. st.; 500 eenden f 1,50f 2,75; 3100 konijnen f 1—f 6,50; 500 ganzen f 6—f S; 425 kalkoenen f 12—f 15; 4500 kipeieren f 0.13f 0,14 2000 eendeieren f 0,12. Hef sprookje en de feiten Ik wil Uwer Majesteits antwoord di rect, anders kunnen wij niet langer in staan voor het vrije bestaan van het Roemeense volk, zeide Wysjinski op 28 Februari 1945 tot koning Michael. Hierop verliet de Sowjetrussische am bassadeur de kamer, waarin dit ge sprek plaats vond en slo^g de deur zo hard dicht, dat de kalk van de muur viel. Dit volgens een memorandum, dat de toenmalige minister van Buitenlandse Zaken van Roemenie aan Warren Au stin, de leider van de Amerikaanse de legatie bij de V. N., heeft overhan digd. Austin was tijdens de zit ting van 'de Algemene Vergadering der V.N. door Wysjinski uitgedaagd feiten te verstrekken inzake het „sprookje" van een ultimatum. Wysjinski zou destijds zo zijn opge treden toen koning Michael tegenwer pingen maakte op de Russische eis om een andere regering te vormen, die moest bestaan uit „waarlijk democrati sche partijen en partijlozen". Nadat de koning noodgedwongen de regering van Radescu had ontslagen, verscheen Wysjinski opnieuw in het paleis en deelde mede, dat de Sow jetregering wenste dat Petru Groza de leiding van de nieuwe regering zou hebben. „Daar na, aldus het memorandum, werd de Roemeense regering samengesteld in de Sowjet-ambassade Belangrijk congres van Franse socialistische partij De Franse socialistische partij heeft Dinsdag te Parijs een speciaal congres geopend. Het is mogelijk, dat op dit congres beslist wordt over het lot van de Franse regering. De voornaamste kwestie is n.l. of men de socialistische ministers zal machtigen deel te blijven nemen aan de regering of dat zij moe ten aftreden. Belgische Kamercommissie aanvaardt volksstemming De speciale commissie van de Belgi sche Kamer var afgevaardigden, belast met het onderzoek naar het wetsont werp over een volksraadpleging be treffende eventuele terugkeer van ko ning Leopold, heeft na negen zittingen het wetsontwerp aanvaard met twaalf tegen acht stemmen. S cheepvaartberichten Akkrumdijk 12-12 te Londen van New Or- leans-R'dam. Aldabi, Buenos Aires—R'dam 12-12 pass. Kaan Verd. Eil. - Amsteldijk 12-12 v. Norfolk n. Antwerpen. Amstelland Buenos Aires—A'dam pass. 12-12 Burlings. Bloemfontein A'dam-Kaapstad via Teneriff© pass. 12-12 Finistems. Boissevain Hongkong —Buenos Aires 12-12 v. Zanzibar n. Lorenzo Marques, aldaar 16-12 verwacht. Seronia (t; 12-12 van Abadan naar Aden. Congo- slroom 12-12 van Accra naar Lagos. Ena (t) R'dam—Curagao pass. 12-12 Guadeloupe. Esso Amsterdam (t) Curasao—R'dam pass. 12- 12 Rizard. Esso Den Haag (t) 13-12 te Aru ba van R'dam. Heemskerk 12-12 te Ham burg van R'dam. Java, Java—A'dam, 13-12 ie Londen, Kota Inten featavia—R'dam 12-12 <10.20 uur) van Port Said. Lissekerk, Perz. Golf—R'dam, pass. 12-12 Perim. Lutterkerk, Calcutta—R'dam 12-12 van Port Sudan. Maaskerk, A'dam—West-Afrika, 12-12 te Bor deaux. Marken, Saffi—A'dam, pass. 12-12 (4 uur) Ouessant, wordt 13-12 te IJmuiden verwacht. Poelaulaut, Makassar—A'dam, 12- 12 van Marseille. Sarpedon, 12-12 te Aruba van New York. Stad Breda, 12-12 rede Saffi. Tawali, Batavia-A'dam, pass. 12-12 Point de Galle. Temate, R'dam—Java 12-12 (13 uur) van Aden. Zeeman, 12-12 van San Francisco naar Honolulu. Zuiderkruis Batavia—R'dam, pass. 12-12 Algiers. Colyto, 12-12 van Huil te Genua. Helder, Chili— A'dam, pass. 12-12 Bevezier. Joost v. d. Vondel, Gdynia—Genua, pass. 12-12 Gibraltar. Lombok 12-12 van Boston te New York, daarna Baltimore. Muiderkerk, 12-12 van Port Gentil naar Pointe Noire. Nieuw Am sterdam, R'dam—New York, 12-12 330 mijl Oost Table Island. Noordam, R'dam—New lork, 12-12 360 mijl WZW Land's End. Piins Willem IV, Valencia—R'dam, pass. 12-12 Gibraltar. Rijuland, A'dam—Buenos Aires, 11-12 te Santos. Tamo, 13-12 te Rosario van Buenos Aires. Tjipanas (verbetering) 11-12 van Melbourne—Sydney (niet Singapore). Waterland, 12-12 van Cabedello. Winters wijk, R'dam—Algiers, pass. 13-12 Ouessant. Averdijk 13-12 te New York van R'dam. Celebes, A'dam—Batavia, pass. 12-12 Perim. Cottica, 12-12 van Paramaribo naar Plymouth. Edam, 12-12 van Antwerpen R'dam-New York. Eemdijk, 11-12 van Galveston t© Houston. - Leerdam, 11-12 van New York te Boston. Meerkerk, Japan—R'dam, 13-12 te Manilla. Schiedijk, Java—New York via Aden 13-12 te Aden. Slamat, Java—New York, L2-12 van Belawan naar Colombo. Sommels- dijk, 11-12 van Newport News te Baltimore. Stad Breda, 13-12 van Saffi naar R'dam - Vceiidam, R'dam—New York 12-12 1050 mijl O.N-O. van Bermuda. Waal, 13-12 te Cu rasao van Cabedello. Westerdam, New Y'ork -R'dam 12-12 400 mijl Zuid ten Oosten Kaap Race. Willem Ruys Batavia—R'dam pass. 12-12 Aden.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5