OUDS Sport in 't kort Officier eist ex-bur< Noordhollandse pluimveehouders protesteren IS ER WEER Tweede Kamer behandelt verkeers- begroting Tevredenheid onder producenten van grove tuinbouwartikelen ewogen *week-eind Ontevredenheid over toewijzing van kuikens in 1950 Belangrijke vergadering in Alkmaar Originele Kerstkaart Prijzen voor bouwwerken boven f 10.000 vrij Hef Radioprogramma OP HET MATJ£ Luc. v. Dam daagt Mitri uit De K.N.V.B. straft rebellie Eis tegen drs. Bos vijf een halve maand Derti en jaar voo N.S.B.-burgemeeste J WOENSDAG 14 DECEMBER 1949 |N DE GROTE ZAAL van 't Gulden Vlies te Alkmaar bad Dinsdagmiddag een vergadering plaats, die op zeer korte termijn was belegd door bet distrlcts- bestuur Noord-Holland van de ANFV ten einde een protest te laten horen tegen de wijze, waarop voor 1950 de toewijzing van kuikens dreigt te worden geregeld. Deze regeling toch brengt de positie van de beroepspluimveehouders, waarvan we er ln Noord-Holland zo velen hebben, in nijpend gevaar. verschillende bedrijven in totaal vier procent het maximum-aantal van 600 hadden ontvangen, heeft blijk baar elders de gedachte gewekt, dat hier nog al ruw met de beschikbare kuikens is omgegaan. Dat is zeker niet het geval, aldus spreker, elders echter wel zo. Een onbevredigende regeling. Terwijl nu verleden jaar bij een be schikbare hoeveelheid van 15 millioen kuikens, Noord Holland er voor de be- drijfspluimveehouders er 360.000 had toegewezen gekregen, bedroeg dit aan tal dit jaar bij een beschikbare hoe veelheid van 20 millioen kuikens slechts 257.000. Noord-Holland had er naar sprekers mening op 480.000 morgen re kenen en alleen met dit aantal was aan de pluimveehouderij in dit gewest de nodige stabiliteit te geven. Fel becritiseerde hij vervolgens de omstandigheid, dat het plan geheel was gebaseerd op de hoeveelheid land, die de aanvrager ter beschikking heeft. Dit schema luidt als volgt: Bedrijven van 00.25 ha: 50 kuikens; 0.25—1 ha: 100; 1—2 ha: 200; 2—3 ha: 300; 3—4 ha: 400; 4—16 ha 450; 16—17 Toen de voorzitter, de heer Vergaay uit Breezand, de vergadering opende, kon hij een woord van extra welkom richten tot mevrouw Beekink, secreta resse van de ANPV en tot de heren Joh. de Veer, Provinciaal Voedselcom- missaris in Noord-Holland, Buisman, vertegenwoordiger van Noord-Holland in de Stichting voor de Landbouw en Paulus, tweede voorzitter van de AN PV. Grote teleurstelling om geen ster ker woord te gebruiken bestond al lerwegen over het feit, dat het Bedrijf schap voor Pluimvee en Eieren, hoewel dit het uitdrukkelijk verzoek had ont vangen een vertegenwoordiger naar deze vergadering te zenden, schitterde door afwezigheid. Rede van de heer Joh. de Veer De heer Joh. de Veer betoogde dat de plannen voor de kuikenregeling in een vergevorderd stadium zijn en aan gezien geen veranderingen meer kun nen worden aangebracht zodra zij ge reed is gekomen, achtte spreker het Juist gezien deze vergadering nog tij dig te beleggen. Over de wijze, waarop in de afgelo pen jaren de aan Noord-Holland toe gewezen kuikens over de pluimveehou ders zijn ve^Seeld, is uit andere pro vinciën nog al eens critiek gehoord. Toch is die dooreen genomen beter ge weest dan elders. Bü de toewijzing aan de pluimveehouders werd o.a. rekening gehouden met: a. de vakkennis der be trokkenen; b. het aanwezig zijn van goede hokken; c. de vraag of het be drijf afhankelijk was van de kuikens dan wel of de pluimveehouderij bij zaak was; d. de prestaties in het ver leden, waarbij werd nagegaan of door de betreffende bedrijven wel eens kui kens of jonge hennen waren verkocht. Door deze uiterst zorgvuldige toe wijzing werd een uitermate gunstig re sultaat bereikt, wat in andere provin ciën niet het geval was geweest. Het bewijs daarvan lag in het feit, dat te Purmerend veel kuikens en jonge hen nen waren verkocht uit andere pro vinciën. De maximale toewijzing per bedrijf bedroeg in 1948 500 kuikens, in 1949 600 kuikens. Het feit, dat in Noord-Holland ha: 400; 17—18 ha: 300; 18—19 ha: 200; j' 1920 ha: 100; meer dan 20 ha: 50. Op basis van zulk een regeling, aldus spr., kan een boer uit de Wieringer- meer, die er geen behoefte aan heeft, 450 kuikens aanvragen, een beroeps pluimveehouder zonder land niet meer dan 50 of 100. Bovendien is de regeling op den duur niet houdbaar. Immers een volgend jaar laat een pluimveehouder zijn buurman of zijn goede kennis, die wel land heeft, maar geen prijs stelt op kippen, de kuikens aanvragen. Dit ech ter is geen'regeling, zo riep spr. uit. De volgende spreker, de heer Buys uit Oostzaan, bevestigde in hoofdzaak de argumenten van de heer Joh. de Veer. Hij wees er bovendien op, hoe in Noord-Holland de beroepspluimveehou derij in Waterland reeds sedert een halve eeuw bestaat en hoe ze daarmee bestaansrechten heeft gekregen. De Provinciale Voedselcommissaris moet het recht hebben de kuikens te verde len en per kip moet aan iedere pluim veehouder 35 kg voer ter beschikking worden gesteld. Het is dwaas om te willen, dat de pluimveehouder dit graan zelf ook teelt. De regeling, zoals die nu is vastgesteld, dwingt de boer, die koeien heeft of die een bouwbedrijf bezit, er ook kippen op na te gaan houden, terwijl de pluimveehouder wordt veroordeeld tot de D.U.W. of de noodregeling-Drees. Mevrouw Beekink wijst er op, dat het probleem niet alleen een probleem voor Noord-Holland is. Ook in Zuid- Holland en in Friesland komt het, zij het in mindere mate naar voren. Voor wellicht 90 procent van de Nederland se pluimveehouders werkt het goed, maar ook met de belangen van de res- (terende 10 '/o moet worden gerekend. Dit zijn voor een goed deel beroeps pluimveehouders. In andere provinciën zijn deze mensen al ten dele verdwe nen. Ze heeft er verschillende naar Canada zien gaan. Ook is het niet goed, dat ze worden geholpen door middel van een over schot, dat toevallig aanwezig is. Dat geeft het idee van bedeling, terwijl er sprake moet zijn van een recht. Bewogen gemoederen Verschillende aanwezigen voerden hierop het woord. De gemoederen blij ken hevig bewogen. Er zijn er, die wijzen op de leegstaande hokken, die ze hebben en waarin hun geld is ge ïnvesteerd en de gedachte wordt ge- "anceerd om telegrammen te zenden j'ian de minister en het Bedrijfschap. Ten slotte verenigen allen zich op voorstel van de heer Joh. de Veer op het volgende: le. Noord-Holland maakt aanspraak op de toewijzing van 480.000 kuikens, een rechtmatig aandeel; 2e. Bedrijven, die* verleden jaar meer dan 450 kuikens hebben ontvangen, moeten er dit jaar evenveel ontvangen. Geschiedt dit niet, dan wordt de sta biliteit er aan ontnomen; 3e. De toedeling moet worden ge-I legd in handen van de Provinciale Voedselcommissaris en diens advies- commissiën; 4e. Voor de rest kan het plan worden nageleefd. Deze eisen zullen naar voren worden gebracht in de Stichting voor de Land bouw en in het Bedrijfschap voor Pluimvee en Eieren. Het is Engelse traditie met Kerstmis ieder, aan wie men prettige herinne ringen heeft, een kaart met de beste wensen te sturen. Dit jaar maakt het echtpaar Mr. and Mrs. V. B. Harrison uit Herst per Kerstkaart internationaal reclame voor ons land. De heer en mevrouw Har rison brachten met hun zeiljacht, de Elver", een bezoek aan Nederland. Van de foto's die zij maakten, lieten zij er twee afdrukken op hun Kerst kaarten. De eerste is een afbeelding van de „Elver" aan de kade in Haar lem en de tweede foto toont de Ko- ninginnebrug in Rotterdam, op het ogenblik dat ze geopend wordt „voor het Engelse jacht". Deze originele kaarten verzenden Mr. and Mrs. Harrison aan hun ken nissen over de gehele wereld en zij maken hiermede, onbewust, reclame voor ons land. Laten wij daar dank baar voor zijn en op onze beurt de Engelse gasten a happy Christmas and a merry New Year toewensen. Levenslang voor Rouwendal Het Amsterdams Bijzonder Gerechts- veroordeelde Dinsdag de 53-jarige Amsterdamse koopman H. Rouwendal, die als V-man spicmnagewerkzaamhe- den heeft verricht voor de Duitsers to+ levenslange gevangenisstraf. In de sententie werd o.a. gezegd: „De dood straf is hem slechts niet opgelegd, om dat zijn gezondheidstoestand dusdanig is. dat mag worden aangenomen, dat een andere dan de aardse rechter bin nenkort over hem een oordeel zal vel len'. Tegen hem was de doodstraf ge- eist. Als vanouds DE KINAWIJN VAN OUD Opwekkend en versterkend In de Staatscourant wordt een ont heffingsbeschikking Prijsstop-1949 gepu bliceerd, waarin een aantal dienstver leningen opnieuw in prijs wordt vrij gelaten. Hiertoe behoren o.m.: verzeke- ringspremiën met uitzondering van molestpremiën, veilingtarieven van roe iende goederen, prijzen van bouwwer ken boven f 10.000, caféprijzen, diverse werkzaamheden op het gebied van het ambacht, wasserij-tarieven en tarie ven voor begrafenissen. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.20 Sidney Torch en orkest. 0.30 Strijdkrachten. 7.00 Parlemen tair overzicht. 7.15 Silvestri-kwartet. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 „Van alle dag" 8.05 Dingen ton de dag. 8.15 Socialistisch nieuws. 8.20 „Die Entführung aus dem Serail", opera van Mozart. 9.45 Hoorspel. 10.35 Faul Godwin sex- let. 11.15 Swing and Sweet. 11.40 gr.pl. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse koren korpsen. 6.30 Radio Volksuniversiteit. 7.15 Het nieuws uit Indonesië. 7.30 Sport- commentaar. 7.40 Radio-krant. 8.05 Commen taar familiecompetitie. 8.15 Brahms-progtam- ma. 9.30 Lezing. 10.00 Marinierskapel. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Avondconcert. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 meter. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.40 Avro's radio-ochtendblad. 9.03 Kwartet. 9.30 Korte gesprekken. 9.35 Soft add Sweet. 10.00 Mor- denwijding. 1015 Arbeidsvitaminen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Kerk- en torenklanken. 11.45 „Nias, het land der mensen". 12.00 Provence. 12.30 Voor land- en tuinbouw. 12.33 In 't Spionnetje. 12.38 „De jonge acht". 1.15 Dolf van der Linden. 1.45 Pianospel. 2.00 Met naald en schaar. 2.30 Eric Hope, piano. 3.00 „Klimop". 4.00 „Coloriet". -4.30 Zender- stuiting. 5.30 Avro-Valeidoscoop. 6.15 Sport- praatje. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Het klokje van zeven uur. 7.05 De Radio Volksmuziek. 7.35 Pianospel. 7.45 Regeringsuitzending 8.05 In het Radiozoeklicht. 8.15 Het Concertge bouworkest. 10.15 Israël op dit ogenblik. 10.25 „The Skymasters". 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 De jeugdige zigeunerprimas Pali Laka- tos speelt. HILVERSUM II. 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.40 Pluk de dag. 9.03 Moeders wil is wet. 9.30 Waterstan den. 9.35 Gr.muz. 9.40 Schoolradio. 10.00 Belshazzar's feest. 10.15 Morgendienst. 10.45 NCRV-koor. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Schoolradio. 12.03 Lunchconcert. 1.20 Zang en vioolrecital. 2.*00 Promenade-orkest. 2.45 Tussen de bedrijven door. 3.30 Jascha Hei- fetz. 3.45 Bijbellezing. 4.30 Zendersluiting. 5.30 Vios Campi. 5.50 Regeringsuitzending. 6.00 Leger des Heils-kwartier. 6.15 De etala ge van de Middenstand. 6.30 Het radio-jeugd journaal. 0.55 Een goed woord voor een goe de zaak. 7.15 De muziek bij nader inzien. 7.40 „Vandaag". 8.05 In Holland staat een huis. 10.05 Gr.muz. 10.15 De vaart der Vol ken. 10.35 Morning song. 10.45 Avondoverden king. 11.15 Nederlands kamerkoor. 11.45 Is- tar, V. d'Indy PROGRAMMA 3 7.05 Gr.muz. 7.30 Pauze. 8.30 VI. Br. Ra- dio-Rhythm-Revue. 9.05 Werken van Wagner. 10.10 Verz.pr. v. d. Huisvrouw. 11.00 A. P. Sharpe's Honolulu Hawaiians. 11.30 NWDR Gr.muz. 12.00 VI. Br. Zangpl. 12.15 „The Sweet- and Soft Players". 12.32 Vervolg Sweet- and Soft Players. 1.15 Vrol. gr. muz. 2.00 Gr. Biuz. 3.00 Eng. H. S. BBC Northern Orch. 4.00 Eng. L.P. Alyari en Zigeunerorkest. 4.30 leuze. 5.30 Bootw. Batavia. 6.00 Fr. Br. v. d. Sold. 8.30 VI. Br. v d Sold. 7.30 Guido Gezelle herdenking. 7 45 Gr.muz. 7.40 Radio feuilleton. 8.00 Verz. pr. 9.00 „George Was hington", klankbeeld. 9.30 Eng. L.S. Owen Walters en ork. 10.15 Fr. Br. Opera fragm. v. Gluck. 11.15 „Topic for tonight". 11.20 Victor Silvester en Dansorkest. PROGRAMMA 4 7.15 „Bonjour le Monde". 7.25 „Plaisir de Pécran". 7.30 Pauze. 8.30 Sr. Br. Ochtend- cnnc. 9.00 Kookpraatje en kunstoverz. 9.10 Symph. gr.muz. 10.00 Eng. H.S. Londens Pi ano kwartet. 10.50 Canadees Commentaar. 11.05 Schoolradio. 11.15 Morgenwijding. 11.30 „Music while you work". 12.00 Eng. L.P. Arb. ork. 12.45 Eng. H.S. Trevor Fisher (pi ano). 1.00 n.m. Chappie d'Amato en dansork. I.20 Eng. L.P. Oscar Rabin en ork. 2.00 BBC Midland Light Orch. 3.00 v. d. Vrouw. 3.40 NWDR Omroep Tango ork. 4.15 Pauze. 5.30 Fr. Br. Ens. Joe Heyne. 6.00 Eng. L.P BBC Schots Var. ork. 6.45 Harry Roy en ork. 7.15 £.m. de Promenade Players. 7.45 Hoorspel. 8.25 Sportber. 8.30 „Stand easy". 9.00 Verz. pr. 9.30 Lux Symph. conc., ork. Radio Lux. en Viool solist. 10.30 Musette en dansmuz. II.30 Concerts Variés. De heer Groen brengt Friesebrug ie Alkmaar ter sprake Gisteren heeft de Tweede Kamer de behandeling voortgezet van de begro ting van het Zuiderzeefonds 1950. De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Spitzen, heeft daarbij, naar aanleiding van gestelde vragen mede gedeeld, dat het in de bedoeling ligt, een nota inzake de plannen tot inpol dering te verstrekken. Wat de Noord- Oost polder betreft, met de belangen van het bedrijfsleven zal zoveel moge lijk rekening worden gehouden. Bij de Zuiderzeeraad is nog in studie, of de Noord-Oostpolder zal worden ingedeeld bij één provincie of bij twee. De begro ting werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Wat betreft de begroting voor het Staatsvissershavenbedrijf IJmuiden, zei- de de minister dat verbetering in de personeelsbezetting te wachten is na terugkeer van de militairen. Vervolgens werd begonnen met de behandeling van de begroting van Ver keer en Waterstaat, De heer Lucas (KVP) achtte het wenselijk, de staats invloed op vervoer te beperken. De in schakeling van het particulier bedrijf bepleitte hij vooral bij de binnenvaart. Hetzelfde deed de heer Van der Zaal, waarna de heer Zegering Haddei s (WD) gewaagde van de ongerustheid, die al jaren heerst in de kringen van het vervoer. Spr. wilde deze ongerust heid zien weggenomen. De heer Van den Heuvel (KVP) wenste de zelf standigheid van de autovervoerders niet meer dan strikt noodzakelijk te beper ken. Voorts betoogde spr. dat de ATO bevoorrecht wordt boven andere on dernemers. De heer Groen (KVP) be pleitte voorzieningen van de Friese Brug te Alkmaar. Spr. vroeg de minis ter terdege kennis te willen nemen van het gedetailleerde rapport van Ged. Staten van Noord-Holland in verband met de bouw van een tunnel bij Velsen. Nadat le heer Stokvis (CPN) een lans had gebroken voor het geïsoleerde Schouwen en Duiveland, bepleitte de heer Schilthuis de noodzakelijkheid van een duidelijke scheiding tussen eigen vervoer en ^roepsvervoer. Ook de he ren Van de V'ijden (KVP) en Hermans (CPN) voerden nog het woord, waarna de vergadering geschorst werd. In de avondvergadering heeft de Voedseldroppings in vredestijd In hevig stormweer hebben drie vliegtuigen voedselpakketten „ge dropt" voor drie jongelieden, die geïsoleerd zijn op het wrak van het voor de Marokkaanse kust ge strande Belgische stoomschip „Rene". De piloten van de vlieg- tuigen vertelden bij hun terug komst hoe de gestranden, die reeds zes dagen op het wrak vertoeven, dansend en zwaaiend uiting gaven aan hun blijdschap, toen zij de pakketten te pakken hadden ge kregen. Voortdurend stormweer maakt het de reddingboot van Casablanca onmogelijk om uit te varen. heer De Ruiter (C.H.) zich aangesloten bij de heer Groen en aandacht ge vraagd voor de Friese Brug bij Alk maar, waarna de heer Posthumus P. v.d.A.) op de tunnelbouw te Velsen wees. De minister, de heer Spitzen, maak te een begin met de beantwoording der sprekers. Na opgemerkt te hebben dat de thans bepleite werken globaa) geschat f 140 millioen zullen kosten, behandelde hij de coördinatievraag Men heeft te maken met vier wetten: de spoorwegwet, de wet autovervoer personen, de wet autovervoer goederen en de wet goederenvervoer te water De drie laatste willen sanering bren gen in de bedrijfstak en een ordening in de bedrijfstakken. De eerste moet daarbij naar het oordeel van de mi nister voorgaan. De W.A.G. en de wet goederenvervoer te water zullen bin nenkort in de Kamer komen. Deze vier zullen de grondwet voor het ver keerswezen vormen. De minister brak te kwart over elf zijn rede af. Vijf jaar voor poging tot vergiftiging De bosbaas A. H."" te Angerlo werd Dinsdag door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf, conform de eis, wegens poging tot ver giftiging van zijn echtgenote. H. had aan een vrouw bezinksel uit een bus vogelvergif verstrekt, om dit in een te braden bal gehakt te verwerken. Deze vrouw was echter op het beslissende moment voor de daad teruggeschrok ken. Zij heeft alles aan de politie ver teld, doch voor - de rechtbank trok ze haar verklaringen in. Zo bezorgde zij zich een tegen haar in te stellen ver volging wegens vermoeden van mein eed. H. heeft de poging tot vergifti ging bekend. Hij had een verhouding met een andere vrouw. Hasjem Atassy, de minister-pre sident van Syrië, heeft het ontslag van zijn kabinet ingediend. Exporf naar West-Duitsland levert moeilijkheden In de Noordhollandse tuinbouwstre ken is de tuinder tevreden over de resultaten, die de laatste tijd zijn be reikt. Frankrijk is weer goed aan de markt en neemt veel af. Daartegen over staat, dat de export naar West- Duitsland niet meevalt en de situatie is van zqlk een aard, dat wanneer we hier geheel van dit land afhingen, de toestand wel eens moeilijkheden zou kunnen opleveren. Vraag is er voldoende, daaraan ligt het niet. In de loop van de tijd zijn grote partijen tuinbouwproducten en ook veel fruit naar West-Duits land verzonden, al heeft de grove tuinbouw daarin een betrekkelijk ge ring aandeel gehad. Onze handel op West-Duitsland is echter in feite een zuivere ruilhandel. Tegenover export naar Duitsland moet import uit Duitsland worden geplaatst, omdat de uitdrukkelijke afspraak is gemaakt, dat een eventueel overschot niet in dollars zou worden verrekend. Nu doet zich echter het verschijnsel voor, dat langzamerhand veel meer naar Duitsland is verzonden, dan door ons uit Duitsland Werd ontvangen. We hoorden een bedrag noemen van ca. 70 millioen, dat door Nederland méér zou zijn geëxporteerd dan geïmpor teerd. Het is vanzelfsprekend, dat dit niet kan doorgaan en het is dus niet ver wonderlijk, dat men zich in vakkrin gen begint af te vragen, hoe deze puzzle tot een oplosing moet komen. Men vermoedt, dat degenen, die de overeenkomst destijds hebben aange gaan, zich hebben vergist ten aanzien van de behoefte in Nederland voor wat Duitse artikelen die dan in hoofdzaak fabrikaten zijn betreft. Anderzijds staat men daarbij natuur lijk voor de moeilijkheid, dat na de oorlog in Nederland verschillende in dustrieën zijn ontstaan, die zich zijn beginnen tce te leggen op de productie Monty voor beperkte bewapening van Duitsland? Volgens de New Vorkse „Tabloid Daily Compass" heeft veldmaarschalk Montgomery op privé-besprekingen te New York voorgestel 1 in de komende twee jaren „enkele divisies" in Duits land op te richten. Montgomery zou hebben aangevoerd, dat degenen die de Duitsers onder de nodige controle van wapens zouden voorzien hen aan hun zijde zouden hebben wanneer het tot oorlog zou ko men. Daarom moest het westen Duits land herbewapenen, oischoon niet ge heel. Een luchtmacht zou de Duitsers onthouden moetenworden. van artikelen, die vróeger uit Duits land werden betrokken. Dit heeft ten gevolge, dat allerlei -artikelen, die hier vroeger nodig waren, in Nèderland worden gemaakt en men kan zich voorstellen, dat- de fabrikanten daar van alles doen, wat ze kunnen, om de import uit Duitsland van concurreren de goederen te weren. Intussen dreigt het met onze uitvoer van tuinbouwproducten naar West- Duitsland, als gevolg van deze verwik kelingen, vast te lopen. Ernstige staking bij Londens stroombedrijf Het gehele personeel van zestiendui zend man van een van Londens groot ste electrische centrales Barking heeft gisternamiddag besloten in staking te gaan, waardoor de Britse hoofdstad met ernstige moeilijkheden wordt be dreigd. Het besluit tot staking werd genomen toen er bij drie andere cen trales, waar Maandag symbolische sta kingen zijn gehouden, militairen gede tacheerd werden. Het is mogelijk, dat de Engelse rege ring de noodtoestand afkondigt, indien de staking zich uitbreidt, zo wordt in politieke kringen te Londen vernomen. WONINGNOOD f^an een onzer in het zoele land ra» Brabant zwoegende rechters moed de minister eigenlijk, bij speciale daj. order, als het kan, de bul honoris eau. sa uitreiken, waarbij zijn edelachthart het recht verkrijgt, zich Salomo dt Tweede te noemen. Deze rechter toch gaf van singuliere wijsheid blijk en die hom je, in deze warrelige wereld, niet niet meer om het andere huis tegen. Daar moeten We zuinig op zijn. Het zat zo: twee mannen haddes voor de zoveelste keer hun verroeste ruzie uitgeknokt. Ze waren allebei met bloedende kop en wraak in de ziel naar de politie gestapt. Waarmee de justi. tiële wagen begon te rijden. De een zwoer, dat de ander een potentiële moordenaar was en die ander kloeg, rlaf zyn aards bestaan permanent lange ravijnen van onzekerheid slofte, ran- wege de koppensnellersmentaliteit dee enen. En die rechter zat daar maar te luisteren tot ze uitgesijbeld waren. Toen zei hij: Jullie zijn twee vervelen- de jongens en je liegt het blauw ran de lucht. Daarom spreek ik je allebei vrij en vreet mekaar nou maar op, dan zijn wij van de herrie af. Ik vindt dat woord van diepe wijs heid en het is goedkoop bouendien. Ais alle herriemakers elkaar opvreten is er binenkort vrede op aarde. De rechters houden werk genoeg aan de echtscheidingen, de bankkraken en de valsheden in geschrifte en voor de politie blijft er tenslotte altijd karwei genoeg aan geklopte matjes bin en spertijd en achterlichtloze rijwielen. Maar dewijl de mensheid dit tijdperk van beschaving nog niet betrad, had den we vanmiddag een gekwetste ambte naar als getuige en de woningloze Teu- I nis als bezitter van de zondaarsbank Er waren, zoals hij teuterig betoogde, oorzaken aanwezig geweest, die het I wenselijk deden schijnen dat hij zich met een sprong in het huwelijk wierp, maar de aanstaande grootouders had den geen woonruimte te vergeven. Ik gong dus om een huis, als heb bende recht, want ik was in de onder- tróuw, maar die ambtenaar van het broo sting alsmaar te vertellen dat ik nummer tweehonderdenzes op 't Rjssie was en toen wier ik buiten mezelf, meneer de rechterpresident. U hebt de ambtenaar uitgeschol den. U gebruikte het woord hufter, wist de Kadi. Wat betekent dat Dat zegge we zomaar. Net zoiets al£ slijmjurk. Wilt u wel eens uw mond houden!, grauwde het Recht. Wat zijn dat voor woorden? De ambtenaar mengde zich in het taalkundig debat en hij kwam beslagen op het gladde ijs. Drie woordenboeken had hij (naar we hopen in vrije tijd) nagesnuffeld, maar die waren hufter- loos. Edoch: een handelaar in peul vruchten had secuur geweten, dat hul- ters eigenlijk rotte erwten zijn. Nou, zei de rechter, nou hoort j het eens. V hebt meneer voor een rot te erwt uitgemaakt. Meneer deed ge woon zijn plicht; hij kan toch geen huizen uit de grond stampen? De officier vroeg dertig gulden boe te, maar de rechter, die oog had voor de biologische en psychologische ach tergronden van het dramamaakte er vijftien gulden van. Een halve maand huur.... KAREL. Luc van Dam heeft de Italiaan De ijshockeywedstrijd Tilburg— Tiberio Mitri, die Maandagavond te Brussel voor de West Europa-Cup werd Parjjs zijn Europese middengewicht- met 04 door de Tilburgenaren ver- titel op zo'n succesvolle wijze tegen 'loren. De tussenscores waren 01, 0—2 de Fransman Jean Stock verdedigde, voor een gevecht om de titel uitge daagd. Mocht Van Dam zijn wedstrijd tegen de Fransman Gustave Degouve op 20 December te Den Haag verliezen, dan zal er geen sprake zijn van dit titelgevecht. Voor de tweede ronde van de En gelse Cup is de wedstrijd Crew AlexandraOldham Athletic voor de tweede maal in een gelijk spel geëin digd. Bartali zal het volgend jaar ver moedelijk aan de Ronde van Italië, de Ronde van Zwitserland en de Ronde en 01. De v.v. Breskens zal de eerste thuiswedstrijd zonder publiek moeten spelen. Deze straf heeft de KNVB op gelegd i.v.m. met het feit, dat enige weken geleden de scheidsrechter op het veld van Breskens op ergerlijke wijze werd gemolesteerd. De speler, die toen een dreigende houding tegen over de scheidsrechter aannam, is tot Augustus 1950 geschorst en mag geen aanvoerder van een voetbalclub zijn. Het bestuur is opgedragen de bezoe ker, die de arbiter molesteerde, voor goed de toegang tot het terrein te ont zeggen. De andere bezoekers, die zich van Frankrijk deelnemen. In laatstge- hebben misdragen, zullen tot 15 Au- noemde ronde wil hij een ploeg tot zijn beschikking hebben. Als Coppi zou mee doen, zou men deze volgens Bartali, een andere ploeg moeten geven, daar hij niet wil dat het gezanik van vorig jaar zich herhaalt. gustus geen thuiswedstrijden mogen bijwonen. Op 28 Februari zal de Engelsman O'Sullivan te Londen tegen de Mexi caan Manuel Ortiz boksen om de we reldtitel in het bantamgewicht. PATRICIA WENTWORTH 60 „Je zei, niet te weten, wat ik eruit zou opmaken, wat heb je er zelf uit op gemaakt?" „Wel, meneer, alles bij elkaar vroeg ik mij af, waarom miss Lane de arm band had verkocht; of ze er. om 't zo te zeggen het recht toe had. Ik kreeg zeker de indruk, dat mr. Porlock iets dacht gevonden te hebben, dat hij te gen haar kon gebruiken. Maar het scheen niet om geld te doen, want als hij' die armband had gekocht, moest hij er vrij wat voor hebben be taald. 't Leek me veeleer toe, dat hp miss Lane wilde dwingen, iets voor hem te doen, iets waarin ze geen zin had, zodat hjj haar bedenktijd gaf. Ze is een dame, die met veel mensen omgaat veel goede relaties heeft, om 't zo uit te drukken. Voor een eerste rangs „chanteur" als mr. Porlock zou een dame als miss Lane in menig opzicht van nut kunnen zijn". Opnieuw gromde Lamb, maar 't was niet duidelijk, of hij daarmee 'n bewijs van instemming wilde uiten. Intussen had Abbott's potlood het druk en zijn hersens hadden 't ook. Wat een zaak! Hoe jammer zou het zijn, zelfs maar een kerel als Tote op te hangen voor het uit de weg ruimen van een chantage-pleger. Misschien ook had Tote het niet eens gedaan Hij hoopte zonder enige hartstocht, dat het geen vrouw zou zijn, of ze dan al dan niet een diamanten en robijnen armband had gestolen. Maar misschien waren er anderen.... Frank luisterde weer naar Pearson, die juist als een konijntje uit een hoed, mr. Leonard Carroll te voor schijn toverde. „De Leonard Carroll!" riep de ser geant uit. Lamb keek hem streng aan. „Ken je hem?" „Society-humorist, treedt op in de „betere" kringen. Is een handige jon gen, goochem, aanstellerigop 't ogenblik erg in trek. Ik ken hem niet persoonlijk. Als ik hem kende, zou ik vermoedelijk nogal 't land aan hem hebben". „Welnu, wat heeft hij uitgevoerd?" bromde Lamb. „Misschien kan Pearson het ons vertellen, meneer". Ei-nest Pearson had veel te vertel len. Mr. Carroll was later dan de an dere gasten gekomen. Hij was dade lijk naar de bibliotheek gegaan en daar de omstandigheden gunstig wa ren, had Pearson veel kunnen afluis teren. „Iedereen was zich boven aan 't kleden voor het diner, ziet u. Mr. Carroll hield daar natuurlijk reke ning mee, want hij dempte zijn stem niet. Hij sprak niet bepaald luid, be grijpt u, maar had een vér-dragende stem". „Wat zei hij?" ,,'t Komt er meer op aan, wat hij niet zei, meneer of wat ze geen van tweeën zeiden. Mr. Carroll begon op woedende toon: Wat is dat met die Tauscher? Ik ken die vent helemaal niet. Je bent een ellendige „chanteur" en ik ben hier niet gkomen om je dat te vertellen!" Waarop mr, Porlock antwoordde: „Je bent hier gekomen om je huid te redden". De hoofdinspecteur floot weer eens. „Zijn huid?Wat had hij op zijn gewetenmoord?" Pearson schudde het hoofd. „Iets ergers, als ik 't zo mag zeg gen. Er zijn immers moorden, waar bij je het motief tenminste kunt be grijpen. U moet niet denken, dat ik de daders in bescherming neem, maar je kunt je tenminste voorstellen, hoe zij tot hun misdrijf zijn gekomen. Maar deze man heeft 'n 't geheim agenten van de vijand ontmoet, toen hij met andere artisten op tournee was langs het front en daarbij din gen verklapt, die honderden het le ven konden kosten. Ziet u, dat is iets, dat niemand kan begrijpen behalve de lui, dich zich ertoe verlaagd heb ben". Een doffe blos kleurde Pear son's wangen. „Ik had zelf in 1945 een jongen aan het front en ik voel het zo". (Wordt vervolgd). bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdain 20, Tel. 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN Verzoek tot in he De economische politierechter t handeld tegen mr. W. A.' J. Viss< secretaris drs. W. Bos. Beiden wei hebben overtreden. De officier vi meester zes maanden gevangenissti de mogelijkheid tot ontvluchting oi werd evenwel afgewezen. De eis ,.,aand gevangenisstraf, welke stra arrest. In beide za"ken zal de polil «ijzen. In de zaak tegen drs. W. Werd een aantal getuigenverkli gen afgelegd, waaruit bleek, dat B. zich heeft schuldig gemaakt niet-legaal gebruik van deviezen, ke onttrokken waren aan het Zwiti vermogen van een Nederlandse er litieke delinquent. Voorts bleek - dit werd ook door verdachte toeg ven, dat in samenwerking met de burgemeester, mr. W. A. J. Visser 5 franc van dit vermogen was 1< maakt, waarvan de burgemeester I voor toeristische doeleinden heeft t genomen. Een gedeelte van het r rende bedrag werd omgezet in 5000 lar en 9000 gulden, die door B. vliegtuig naar Nederland waren smokkeld. Mr. V. ontkende als getuige iets I deze smokkel uitstaande te hebben had. Als getuige werden gehoord: I inspecteurs van de douane-rechei een rijksrechercheur, mr. V. en accountant van de eigenaar van vermogen in Zwitserland. Voorts als getuige a decharge een inspec der le klasse van de rijksrecherche die verklaarde, dat drs. B. gere na dienstreizen naar Zwitserland langrijke inlichtingen verstrekte, tuige wilde op de aard dezer inlicl gen, noch op de aard van zijn e werkzaamheden, die van zeer vert welijk karakter zijn, ingaan. Requis Om twaalf uur werd de zitting schorst, waarna de officier van ju: i zijn uitvoerig requisitoir hield, aar i eind waarvan hij zijn bovenverrr f eis uitsprak. De officier zeide o 1 meer dat drs. B., een jongeman nog geen 30 jaar door zijn kundi intelligentie reeds een belangrijke sitie verworven heeft. Uitgaande de oorlogsomstandigheden, en de t mee gepaard gaande geestelijke en rele verwarring, meende hij in dr iemand te mogen zien, die zijn ve: woordelijkheid als beheerder van mogens van ex-politieke delinque niet kon dragen. Niet bewezen worden, zo zeide hij, dat de klacht de beheerde, als zou drs. B. hem ben opgelicht, juist is. De verdediger van drs. B„ jhr. Beelaerts van Blokland, voerde aai zijn cliënt nimmer geprofiteerd van de deviezentransacties, die hi behoeve van de ex-NSB-er W. I heeft gedaan en dat dit geld geb: is voor het inwinnen van inlichti van achter „het ijzeren gordijn" ei ders vandaan. De verdediger vroeg slag van rechtsvervolging, dan wel lichtere straf. MR. VIS Ten aanzien van mr. Visser, die volgens .terecht stond, zeide spr., d: Geen zwaardere siraf om hij reeds mishandeld wer De Bijzondere Raad van Casi veroordeelde Woensdagmorgen oud NSB-burgemeester van Albla dam P. H. Oldemans, 61 jaar oud een gevangenisstraf van 13 jaar aftrek. Het Haagse Bijzondere Hof O. tot 12 jaar veroordeeld. In het arrest van de Bijzor Raad werd gezegd, dat 9- °P schr lijke wijze misbruik heeft gem var, zijn macht als burgemeeste: de burgers van zijn gemeente geterroriseerd. Van het opleggen een veel zwaardere straf weid zien. Dit bleek uit het arrest, o de Raad heeft rekening gehouden de zeer zware mishandelingen, di vlak na de bevrijding in een Ni landse gevangenis heeft onderga Slechts aan grote mannen is het gegeven grote gebreken te hebben. LA ROCHEFOUCAULD. Weerbericht Weersverwachting, geldig tot mc genavond. Matige en in kuststreken aanvankelijk n krachtige wind uit Westelij richtingen. Zwaar bewolkt met o klaringen en enkele buien. Vo< namelijk in de Noordwestelij helft van het land iets zachter. Vrijdag: Zon op: 8,42, onder: 16, Maan op: 4,29, onder: 13,56.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6