[Officier eist halfjaar gevangenisstraf tegen ex-burgemeester van Den Haag Ir. Sukarno„Wij hebben de Nederlanders nooit gehaat" Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN aagt Mitri uit straft rebellie Donderdag 15 Dec. 1949 ,146e Jaargang No. 295 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Verzoek tot in hechtenisneming afgewezen [Eis tegen drs. Bos vijf en een halve maand Doodstraf voor Kostof Dertien jaar voor N.S.B.-burgemeester Weerbericht Aus der Fünten hoorde op zijn verjaar dag de doodstraf eisen Verantwoordelijk voor de dood van tienduizenden Wysjinski in Oost- Berl 'jn Er is geen reden voor vrees Nog zestien vermisten van de „Doros Acht personen gered STATENVERKIEZINGEN OP 26 APRIL Frans prof-aanbod voor Timmermans In Londen branden de lichtjes weer Ook Amsterdam-Zuid had geen stroom Beverwijker stal 'n geld kistje uit melkauto GELUKWENS NINGNOOD ire het zoele land van legende rechters moest enlijk, hij speciale dag :an, de bul honoris eau- aarbij zijn edelachtbare •krijgt, zich Salomo de men. Deze rechter toch •.re wijsheid blijk en die warrelige wereld, niet het andere huis tegen e zuinig op zijn. twee mannen hadden s te keer hun verroeste t. Ze waren allebei met •n wraak in de ziel naar ipt. Waarmee de justi. jon te rijden. De een ander een potentiële s en die ander kloeg estaan permanent lange nzekerheid slofte, van- nsnellersmentaliteit des chter zat daar maar te ze uitgesijbeld waren, llie zijn twee vervelen- je liegt het blauw van m spreek ik je allebei mekaar nou maar op, :n de herrie af. woord van diepe wijs- goedkoop bovendien, nakers elkaar opvreten vrede op aarde. De werk genoeg aan ien, de bankkraken en geschrifte en voor de tenslotte altijd karwei lopte matjes bin .en iterlichtloze rijwielen, e mensheid dit tijdperk nog niet betrad, hadden een gekwetste ambte en de woningloze Teu- van de zondaarsbank hij teuterig betoogde, zig geweest, die het schijnen dat hij zich in het huwelijk wierp, inde grootouders had- ■uimte te vergeven. t om een huis, als heb- nt ik was in de onder- ie ambtenaar van het ar te vertellen dat ik iderdenzes op 't lijssie ier ik buiten mezelf, lerpresident. ambtenaar uitgeschol- cte het woord hufter, at betekent dat? we zomaar. Net zoiets iens uw mond houden!, :ht. Wat zijn dat voor mengde zich in het en hij kwam beslagen Drie woordenboeken e hopen in vrije tijd) ar die waren hufter- handelaar in peul uur geweten, dat huf- •■te erwten zijn- rechter, nou hoort u meneer voor een rot- ikt. Meneer deed ge- hij kan toch geen md stampen? eg dertig gulden boe ter, die oog had voor i psychologische ach- iet drama maakte er an. Een halve maand ywedstrijd Tilburg Vest Europa-Cup werd s Tilburgenaren ver- ores waren 01, 02 skens zal de eerste ider publiek moeten heeft de KNVB op- het feit, dat enige e scheidsrechter op iskens op ergerlijke esteerd. De speler, ;ende houding tegen- chter aannam, is tot ichorst en mag geen ;en voetbalclub zijn. gedragen de bezoe- r molesteerde, voor- >t het terrein te ont- f bezoekers, die zich zullen tot 15 Au- s wedstrijden mogen iri zal de Engelsman den tegen de Mexi- boksen om de we- mtamgewicht. eur floot weer eens. Wat had hij op zijn •d?" het hoofd, i ik 't zo mag zeg- ?rs moorden, waar- tenminste kunt be- ïiet denken, dat ilt erming neem, maar ste voorstellen, hoe Irijf zijn gekomen, heeft 'n 't geheim jand ontmoet, toen rtisten op tournee int en daarbij din- honderden het Ie" Ziet u, dat is iets, begrijpen behalve rtoe verlaagd heb- tfos kleurde Pear- had zelf in 1945 t front en ik voel (Wordt vervolgd). bjreau ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAESCE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden 1.— eik woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, t 4.— per kwartaal plus Incassokosten pe economische politierechter te 's-Gravenhage heeft gisteren de zaak be- llandeld tegen mr. W. A.' J. Visser, ex-burgemeester van Den Haag en diens secretaris drs. W. Bos. Beiden werden ervan beschuldigd het deviezenbesluit te hebben overtreden. De officier van justitie eiste tegen de voormalige burge- I meester zes maanden gevangenisstraf met het verzoek mr. Visser in verband met de mogelijkheid tot ontvluchting onmiddellijk in hechtenis te nemen. Dit verzoek werd evenwel afgewezen. De eis tegen drs. W. Bos luidde vijf en een halve Iriaand gevangenisstraf, welke straf overeen kwam met de duur van het voor- grrest. In beide zaken zal de politierechter op 21 December schriftelijk vonnis [wijzen. omvang van de overtreding van mr. V. weliswaar geringer is dan die van drs. B.. doch dat de verantwoordelijkheid van de eerste veel groter was. Langdurig is mr. V. ondervraagd over de besteding van deze tienduizend francs, die hij gedeeltelijk in dollars heeft omgezet. Mr. V. verklaarde, dat hij slechts een klein gedeelte van dit geld heeft gebruikt en het restant voor een liefdadig doel bestemde, doch hier over geen mededeling kon doen. Dit doel is geen Nederlands belang geweest, zo zeide mr. V., maar zelf opgesoupeerd heeft hij het niet. Hij heeft het doel wel aan minister van Maarseveen genoemd die toentertijd minister van Jusitie was doch was niet bereid zulks in het openbaar te herhalen. Het gaat hier cm een bedrag van duizend dollar en 4000 Zwitserse francs. De vrouw van drs. B. Uit het verhoor van de echtgenote van drs. B. bleek, dat mr. V. na de ar restatie van drs. B. getracht heeft haar te bewegen om te zwijgen, aangezien zij met de gehele affaire op de hoogte was. Drs. B. heeft aanvankelijk de schuld op zich genomen voor het zetten van een valse handtekening die van mr. V. voor de ontvangst van de 50.000 francs in Ziirich. Reeds eerder had mr. V haar beloofd voor haar man te zul len zorgen, indien hijzelf burgemeester zou kunnen blijven. „Ik vond dit een schooiersstreek", zeide deze getuige. Tenslotte kwam uit, dat mr. V de hand tekening op het repu had gezet. De officier van justitie zeide in dit verband in zijn requisitor, dat men zich in het openbaar heeft afgevraagd In de zaak tegen drs. W. Bos I werd een aantal getuigenverklarin- r gen afgelegd, waaruit bleek, dat drs. B. zich heeft schuldig gemaakt aan niet-legaal gebruik van deviezen, wel- lie onttrokken waren aan het Zwitserse I vermogen van een Nederlandse ex-po- litieke delinquent. Voorts bleek en dit werd ook door verdachte toegege- ven, dat in samenwerking met de ex- burgemeester, mr. W. A. J. Visser 50.000 I franc van dit vermogen was losge- j maakt, waarvan de burgemeester 10.000 voor toeristische doeleinden heeft over genomen. Een gedeelte van het reste- I rende bedrag werd omgezet in 5000 dol lar en 9000 gulden, die door B. per vliegtuig naar Nederland waren ge smokkeld. Mr. V. ontkende als getuige iets met deze smokkel uitstaande te hebben ge- I had. Als getuige werden gehoord: twee I inspecteurs van de douane-recherche, een rijksrechercheur, mr. V. en een T accountant van de eigenaar van het I vermogen in Zwitserland. Voorts trad als getuige a decharge een inspecteur der le klasse van de rijksrecherche op, die verklaarde, dat drs. B. geregeld na dienstreizen naar Zwitserland be langrijke inlichtingen verstrekte. Ge tuige wilde op de aard dezer inlichtin- noch op de aard van zijn eigen werkzaamheden, die van zeer vertrou- I welijk karakter zijn, ingaan. Requisitoir Om twaalf uur werd de zitting ge- |k schorst, waarna de officier van justitie zijn uitvoerig requisitoir hield, aan het eind waarvan hij zijn bovenvermelde eis uitsprak. De officier zeide onder I meer dat drs. B., een jongeman van nog geen 30 jaar door zijn kunde en intelligentie reeds een belangrijke po sitie verworven heeft. Uitgaande van de oorlogsomstandigheden, en de daar mee gepaard gaande geestelijke en mo rele verwarring, meende hij in drs. B. iemand te mogen zien, die zijn verant woordelijkheid als beheerder van ver- I mogens van ex-politieke delinquenten niet kon dragen. Niet bewezen kan worden, zo zeide hij, dat de klacht van de beheerde, als zou drs. B. hem heb ben opgelicht, juist is. De verdediger van drs. B., jhr. mr. Beelaerts van Blokland, voerde aan, dat I zijn client nimmer geprofiteerd heeft van de deviezentransacties, die hij ten behoeve van de ex-NSB-er W. F. B heeft gedaan en dat dit geld gebruikt is voor het inwinnen van inlichtingen van achter „het ijzeren gordijn" en el ders vandaan. De verdediger vroeg ont slag van rechtsvervolging, dan wel een lichtere straf. MR. VISSER Ten aanzien van mr. Visser, die ver volgens terecht stond, zeide spr., dat de waarom drs. B. wel en mr. V. niet in arrest werd gesteld. Dit was een be leidskwestie, zo zeide spr., waarover zeer binnenkort in de Kamer door de minister van Justitie een verklaring zou worden afgelegd in verband met hem gesteld vragen. Zeer ernstig noemde spreker het, dat hier een superieur een ondergeschikte gebruikt om daden te doen, in strijd met de Nederlandse wet. De officier achtte de daden van mr. Visser „mis dadig", waarmee het hele prestige van de Nederlandse magistratuur is aan getast. Mr. Visser werd verdedigd door mr. Nysingh, die de Officier van Justitie een ernstig verwijt maakte van diens subjectieve houding inzake de overtre ding. Mr. Nijsingh betoogde, dat alle opmerkingen over het burgemeester schap van zijn cliënt hier niet ter zake deden. Mede in verband met het feit, dat mr. Vissers carrière gebroken is, kwam de verdediger tot de conclusie, dat een straf voor deviezenovertre- ding wel degelijk kan leiden tot een geldboete. Het Bulgaarse opperste gerechtshof heeft Traicho Kostof, de vroegre vice- premier van Bulgarije, wegens verraad ter dood veroordeeld. Tot levenslange gevangenisstraf wer den veroordeeld: Stephanof, oud-mi nister van financien, Natsjef, vroeger vice-president van de economische en financiële commissie van de staat, Ge- vrenof, oud-directeur van de rubberin dustrie, Toetef, oud-hoofd van de bui tenlandse handel en Pavlof, oud-mi nister van wederopbouw. Tsonice Tsontsjef, oud-gouverneur van de nationale bank, Blagoi Hadzi- panzof. voormalig ambassade-raad van Joegoslavië te Sofia, en Boris Kristof, vroeger handelsraad te Moskou, zijn tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vassil Ivanovski, oud-president van de Macedonische culturele vereniging te Belgrado, kreeg 12 jaar en Ilya Bait- zalief, ex-ambtenaar 3 jaar. Tegen de vonnissen bestaat geen hoger beroep. Geen zwaardere straf omdat hij reeds mishandeld werd... De Bijzondere Raad van Cassatie veroordeelde Woensdagmorgen de oud NSB-burgemeester van Alblasser dam P. H. Oldemans, 61 jaar oud tot eer. gevangenisstraf van 13 jaar met aftrek. Het Haagse Bijzondere Hof had 0. tot 12 jaar veroordeeld. In het arrest van de Bijzondere Raad werd gezegd, dat 9- °P schrome lijke wijze misbruik heeft gemaakt van zijn macht als burgemeester en de burgers van zijn gemeente heeft geterroriseerd. Van het opleggen van een veel zwaardere straf weid afge zien. Dit bleek uit het arrest, omdat de Raad heeft rekening gehouden met de zeer zware mishandelingen, die O vlak na de bevrijding in een Neder landse gevangenis heeft ondergaan. :hefovcavld. Weersverwachting, geldig tot mor genavond. Matige en in de kuststreken aanvankelijk nog- krachtige wind uit Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt met op klaringen en enkele buien. Voor namelijk in de Noordwestelijke helft van het land iets zachter. Vrijdag: Zon op: 8,42, onder: 16,29. Maan op: 4,29, onder: 13,56. Gisteravond, op de dag waarop Aus der Fünten veertig jaar werd, heeft de procureur-fiscaal bij het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof de doodstraf ge- eist tegen de man, die volgens mr. Besier de dood van tienduizenden Joodse landgenoten op zijn geweten heeft. „Ik voor mij bezie Aus der Fünten als de practische, feitelijke en dagelijkse leider van de Zentralstelle für Jüdische Auswanderung, als de leider van de Dienststelle, die het mogelijk heeft gemaakt dat de Duitse anti-Joodse maatregelen ten uitvoer konden worden gelegd. Ik zie hem als een der voornaamste organisatoren en leiders van de razzia's", aldus de procureur-fiscaal. Koeien v&n Den Haag tot Batavia Indien men alle koeien naast elkaar zou paatsen, zouden zij een lange weg vormen van Den Haag naar Batavia, terwijl tas sen de vier poten van iedere koe een varken zou kunnen plaats nemen en op iedere staart een paar kippen zou kunnen zitten. Dit plastische beeld van de grootte van onze veestapel gaf ir. D. C. de Ridder, secretaris van de afdeling veehouderij van de Stichting voor de Landbouw. Andrei Wysjinski, de Sowjetrussi- sche minister van Buitenlandse Zaken is Woensdag op uitnodiging van de Oostduitse regering voor een kort be zoek te Berlijn aangekomen. In gezelschap van generaal Tsjoei- kof begaf Wysjinski zich naar het mi nisterie van buitenlandse zaken, alwaar hij een onderhoud van twintig minu ten had met zijn Oostduitse collega Georg Dertinger. 's Avonds was hij te gast op een diner bij Pieck, de presi dent van de Oostduitse republiek. Vol gens het persbureau ADN heeft hij ook een bezoek gebracht aan Grote- wohl, die zich in een ziekenhuis in de Sowjet-sector bevindt. Tegenover jour nalisten verklaarde Wysjinski, dat de Oostduitse republiek verzekerd kan zijn van de steun van de Sowjetunie. De Sowjet-minister zal hedenavond weer uit Berlijn vertrekken „Wij hebben de Nederlanders nooit gehaat, wat wij haatten, was het Neder landse kolonialisme, zoals wjj elk kolonialisme haten", aldus president Sukarno in een Tadioredevoering van anderhalf uur gericht tot de Nederlanders, de-Indo- Europeanen en het KNIL en uitgesproken voor radio-Djokja, welke uitzending door te radio te Batavia werd gerelayeerd. „Wat wij willen is een vriendschap pelijke verhouding tussen de Nederlanders en de Indonesiërs in een onafhanke lijk Indonesië." President Sukarno begon zijn rede met te zeggen, dat hij had gehoord van ongerustheid onder de Nederlandse groepen in Indonesië over de komende weken. „Laat u zeide hij niet mee slepen door ongecontroleerde geruch ten" en hij wees er op, dat de RIS een rechtsstaat is,, dat sociale rechtvaardig heid en menselijkheid, een der vijf be ginselen van de grondwet van de staat, geen onderscheid naar ras en huids kleur kennen en dat de constitutie het recht op bescherming aan allen waar borgt. Sukarno verklaarde dat tegen niet- staatsburgers geen discriminatie za] worden toegepast. Noch de Nederlan ders, die ons. vroeger hebben bestreden, noch degenen onder hen, die ons steeds vriendschappelijk gezind zijn geweest, willen wij het Indonesische staatsbur gerschap opdringen. Sukarno herinnerde aan zijn rede voeringen op de achtereenvolgende ver jaardagen der Republiek en nadrukke lijk herhaalde hij de passage uit de rede, waarin hij zeide dat de Neder landers, die werkelijk bereid zijn, hun krachten in te zetten voor de RIS en die vrij van kolonialisme, eerlijk en Acht overlevenden van het Neder landse motorscuip „Doros", dat voor de kust van Florida explodeerde en in brand vloog, zijn Woensdag per vlieg tuig van de Amerikaanse kustwacht te Miami aan land gebracht. Het zoeken naar de zestien ve-misten duurt nog voort. Eerste machinist R. Helmers, de eni ge Nederlander onder de geredden, zei dat alle andere officieren om het leven zijn gekomen. Steward Edward Am- zand verklaarde, dat zich Maandag om ongeveer 11 uui een ontploffing had voorgedaan. De oorzaak wist hij niet. „Ik geloof dat de ontploffing zich mid scheeps voordeed, maar in enkele se conden stond het gehele schip in vuur Na een getuigenverhoor, dat de ge hele dag duurde en opnieuw het on peilbaar leed van duizenden Joodse landgenoten in het licht stelde, begon mr. Besier 's avonds zijn scherp requi sitoir tegen de voormalige Duitse win kelbediende. Het optreden van Aus der Fünten bij de ontruiming van het krankzinnigengesticht „Het Apeldoorn- se Bos" noemde spr. zo onmenselijk en afgrijselijk, dat het letterlijk niet on der woorden te brengen is. Mr. Besier zeide er verder van overtuigd te zijn, dat de verdachte evenals zijn mede werkers precies wist, welk lot de Jo den te wachten stond. „Deze Joden, mijnheer de president" aldus mr. Besier „waren mensen, zoals u en ik en zeker niet een minderwaardig soort levende wezens, dat men straf feloos kan vertrappen. Ik zie deze man niet anders dan 'n massamoordenaar een kwelgeest van groot formaat". Om kwart voor zeven sprak de procureur fiscaal zijn eis, de doodstraf uit'. Het Duitse brein. De verdediger, mr. J. K. M. Mathuyzen, die deze eis verwacht had, schilderde de verdachte als een soort „van vlees geworden potlood", een fantasieloos mens, met een stel hersenen als een kaartsysteem. De raadsman had ge tracht achter de denkwijze van dit Duitse brein te komen en was tot de conclusie gekomen, dat een Duits brein nders is ingericht, dan het onze. Het loop over rails. Men kan er wissels en stopseinen in zetten. „Wat is het Duit se hart? Een Duits hart klopt op de paragrafen van de wet en als er geen paragrafen meer zijn, houdt het op met kloppen. Dit alles heeft het mo gelijk gemaakt, dat deze winkelbedien de uit Overhausen geworden is tot de verdachte, die thans voor u staat. Als men tegen deze man gezegd had, dat de schoorsteenvegers en de groente boeren in Europa een gevaar voor de Duitse oorlogvoering opleverden, dan had deze man zonder twijfel het vuur uit zijn schoenen gelopen om Europa van dit soort verderfelijke mensen te verlossen", aldus de verdediger. De president bepaalde de uitspraak op 27 December. BESPREKINGEN OVER OOSTENRIJK OPGESCHORT De besprekingen te New York van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der vier Grote Mogendhedc zijn volkomen vastgelo pen en zullen eerst 9 Januari te Londen hervat worden. FRANSE KABINET WERD WEER GERED Nieuw gevaar dreigt De Franse ministerraad heeft de pre mier, Georges Bidauit, gemachtigd de stemming over het begrotingsvoorstel van de regering voor 1950 indien no dig tijdens het debat in de Nationale Vergadering tot een kwestie van ver trouwen te maken. Verwerping van het voorstel zou dan automatisch het aftreden ^an Bidauit teweeg brengen. Men verwacht, dat het debat Donder dagnamiddag zal beginnen. De Franse socialistische partij heeft met 1933 tegen 957 stemmen besloten deel te blijven nemen aan het huidige coalitie-kabinet. Als voorwaarde is ge steld dat de regering-BidauIt vóór Januari 1950 een aantal maatregelen ten uitvoer brengt. Indien aan deze voorwaarden niet wordt voldaan, kan de coalitie worden verbroken. Tot de te nerren maatregelen beho ren: verbetering van de koopkracht, het aannemen van een anti-trustwet, het sanctionneren van nationalisties en sociale veiligheid en een verhoging van het maandsalaris der laagst betaalde arbeiders met 3000 francs, indien de vrije onderhandeling niet spoedig her steld wordt. en vlam. Ik rende naar een redding boot en hielp bij het uitzetten. Er wa ren 26 man aan boord. Ik weet niet wat er met de anderen gebeurd is. Velen sprongen te water en wij hebben er enkelen opgepikt. De kok zat alleen in een booten wij waren met z'n dertie nen. Daarom stapte een aantal over in de boot van de kok en dat is het laat lo wat wij van hen gezien hebben", aldus de steward. Naar wjj vernemen is besloten, de verkiezingen voor de colleges van Pro vinciale Staten van Noord-Holland en Zuid-Holland te houden op Woensdag 26 April. De candidaatstelling is in alle provincies, krachtens de wettelijke be palingen, op de tweede Dinsdag in Maart. Het Franse sportblad „l'Equipe" deelt mee, dat de Franse tweede klasser Ni- mes (ongeslagen leider in de tweede klas der Franse befoepsvoetbalcompe- titie) de \DO-speler Timmermans een aanbod heeft gedaan om prof te wor den. Zoals bekend scoorde Timmer mans driemaal bij zijn internationaal debuut tegen Frankrijk. Na een gehele dag onderhandelen tussen leiders der 3.000 arbeiders in Londense electriciteitscentrales, die in staking waren gegaan, en vakvereni- gingsfünctionarissen, is, naar men meent met algemene stemmen, beslo ten, dat de arbeiders heden op massa bijeenkomsten zullen worden aange spoord, onmiddellijk het werk te her vatten. Woensdagavond was er voor de tweede dag in Londen slechts een ge deeltelijke toevoer van electriciteit. De lichten bleven deze keer echter aan. Door kortsluiting in de electrische cen trale van het onderstation van het GEB iian de Karperweg in Amsterdam-Zuid, tengevolge waarvan een kabelschakelaar uitviel, is van gistermiddag ca. 1 uur af dit stadsgedeelte zonder stroom. De sto ring zou waarschijnlijk van vrij lang durige aard zijn, daar ook de reserve voeding van het onderstation onmiddel lijk na de inschakeling door tot nu toe onbekende oorzaak defect is geraakt. Daar de trams stroom betrekken van andere electrische stations reden zij normaal. Van de telefoon kon men om dezelfde reden eveneens gebruik ma ken. Laat in de avond werd de storing voor het grootste deel opgeheven. £)e Amerikanen verheugen zich in het bezit van een zeer nuttige instelling, die Nationale Veiligheidsraad heet. Met de Veiligheidsraad van de grote politici heeft die niets te maken. De Raad ver zamelt gegevens over ongelukken, waaruit lering valt te trekken. En ieder jaar verschijnt een lijvig rapport, waar uit ik de eer heb, mijn hooggeacht pu bliek het volgende te presanteren. 3 In Bridgeport viel een trommel koekjes van de keukenplank op de kraan, die ging lopen en de keuken onder water zette, omdat de koekjes de afvoer ver stopten. De keuken over stroomde en daardoor kwam kortsluiting en daar door brand. Kunt ge het volgen? 3 Harry Fletcher volgde de traditie van zijn land en droeg zijn bruid over de drempel, gleed uit en brak zijn enkel en moest de wittebroodsweken uitstellen. De remmer van een expressetrein schrok wakker, toen de machinist er gens in het pikkedonker stopte. Hij stapte uit, om te zien, wat er aan de hand was en viel dertig meter naar beneden. De trein stond namelijk op een viaduct De remmer heeft zich niet bezeerd. Hebt ge genoeg, vrienden? Nog niet? Dan tot besluit hier het sterkste verhaal. iiiiiiniiiNiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiu dood op de weg heeft de plaats ingeno men van assegaai en malaria-mug, zei de premier. Mogen wij hem wijzen op de uitvinding van de Amsterdamse In- D Thurber speelde honkbal en holde specteur Cohen. Ge weet wel, van dat zo hard, dat wat losse lucifers in heer in het verkeer. In de periode zijn broekzak door de wrijving in van 1944 tot en met 1947 spraken de brand vloog. En door de brand kwam Belgische krijgsraden meer dan 85.000 de verdere inhoud van die zak, zijnde vonnissen uit tegen politieke delinquen- een paar voetzoekers, eveneens tot ont- ten. 4170 polideli's werden ter dood ploffing. Maar Thurber ving de bal en veroordeeld. En 230 werden tot nu toe behoedde zijn ploeg voor een out. 3 De terechtgesteld, eerste minister van Zuid-Afrika, dr. Malan, heeft een beroep gedaan op alle weggebruikers, om veilig te rijden. De Amerikaanse dienst voor de bur gerluchtvaart heeft medegedeeld, dat volgend jaar waarschijnlijk 1.000.000 Amerikanen doo? dè lucht naar Europa zullen reizen. In het Parijse mi nisterie van Defensie is een brand uit gebroken waardoor vele verslagen van de laatste twee wereldoorlogen verloren zijn gegaan. Nu weten ze in Frankrijk helemaal niet meer of ze gewonnen of verloren hebben, en dat was al zo moeilijk! J In de Berlijnse ..Siegesallee" staan 32 marmeren beelden te geef. Wie ze hebben wil, kan ze meenemen. De legering stelt er geen prijs meer op, omdat ze geen enkele kunstwaarde hebben en er ook geen koper voor het marmer was te vinden. 1st aües wohl mit Grotewohl? bona fide zijn, geen vrees behoeven te koesteren, dat zij hun brood rrfet zul len kunnen verdienen. De verzekering van de veiligheid is een der voornaamste plichten van de nationale regering, zeide president Sukarno, die op de Nederlanders een beroep deed om rustig en onbevreesd te blijven en om vertrouwen te hebben in de maatregelen van de nationale re gering. De T. N. X. zeide hij, heeft bewezen, dit vertrouwen waard te zijn en het is de plicht van de T. N. I, om niet vij andig te staan tegenover wie ook en om ieders eigendommen te bescher men. Zich in het bijzonder richtend tot de Indo-Europeanen zeide de president: Indonesië is uw vaderland. Tot het KNIL. Tot het KNIL richtte hij een bood schap waarin o.a. wordt gezegd, dat voor degenen, die daartoe behoren, ge legenheid bestaat om toe te treden tot het Indonesische leger om mede te werken aan de verdediging van het eigen vaderland en de eigen vlag. Sukarno zeide, ieders innerlijke moei lijkheden te beseffen. Elk keerpunt in de geschiedenis eist geestkracht en thans is er een keerpunt gekomen. De RIS zal uw belangen en die van uw familie behartigen. Als ge dienst wilt nemen, zal het leger van de RIS u met open armen ontvangen en zo niet, dan zullen uw rechten worden geëer biedigd. De Beverwijker C. P. is door de Rijkspolitie van de groep Mantgum (Fr.) gearresteerd wegens diefstal van een geldkistje met f 3800.uit de ca bine van een melkauto, die een ogen blik geparkeerd stond op de Over- ijselse straatweg onder Mantgum. Toen een melkrijder in de vroege morgen van 10 December j.l. bezig was met het bezorgen van ledige melkbus sen en het afdragen van melkgelden aan veehouders, moest hij ook met zijn auto stoppen op de Overijselse straat weg onder Mantgum. De boer bij wie hij moest zijn woont ongeveer 700 me ter van de weg af. De chauffeur liet het geldkistje in de cabine, waarin zich toen nog ongevèer f 3800.bevond. Toen hij terug kwam was het kistje verdwenen. De Rijkspolitie stelde een uitgebreid onderzoek in en al spoedig legde zij de hand op C. P., werkzaam bij de Hoogovens te IJmuiden en wo nende te Beverwijk. Aanvankelijk ontkende de man, maar toen hem verd medegedeeld, dat hij op het postkantoor een van de ontvreemde bankbiljetten van f 100.— had aange boden, viel hij door de mand. Hij vertelde toen ook, al tweemaal eerder de diefstal te hebben voorbereid, maar daarin niet geslaagd te zijn. Een bedrag van f 3700 kon nog worden achterhaald. JJe regering heeft dr. H. M. Hirsch- feld bereid gevonden, na de over dracht van de souvereiniteit het ambt van Hoge Commissaris in Indonesië te aanvaarden. Men kan de regering ge lukwensen met haar keuze, want de heer Hirschfeld is een bij uitstek be kwaam man Hoewel zijn tegenwoordig werk als regeringscommissaris in algemene dienst reeds een erkenning van zijn waarde inhield, mag men bij deze nieuwe benoeming tóch niet vergeten, dat na de bevrijding van zekere zijde stortbuien van critiek over het hoofd van dr. Hirschfeld zijn uitgegoten, met betrekking tot zijn houding in oor logstijd. Hij was namelijk de man die, als secretaris-generaal, ons economisch leven in de jaren van bezetting, zo goed en zo kwaad als het ging, door de moeilijkheden heeft geloodst. De na-oorlogse zuiveringskoorts, die een bepaald soort nieuwe figuren had bevangen, maakte hen blind voor de talloze nuanceringen, die er in het verrichten van openbare arbeid onder de uiterst moeilijke omstandigheden van die tijd, aanwezig waren. Van die ziekelijke verblinding werd dr. Hirsch feld het tijdelijke slachtoffer. Maar de waarheid bleek sneller, dan de laster van afgunstige lieden. Hirsch feld schudde het vuil van zich af. En bleef, die hij was: een der bekwaam ste dienaren van het land. Deze man thans tot het ambt van Hoge Commissaris te zien geroepen geeft een gevoel van voluoening aan allen, die het goejj menen met het recht. En met de belangen van Neder land en Indonesië beide. Zij zijn bij Hirschfeld in goede handen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1