Stad en Omgeving, Loongrens werd overschreden AGENDA Kunstmatig drogen van gras en lucerne Onze stadstrompetter Oorlogsherinneringen Oudkarspel Een belangrijke vergadering voor de Schermer De nieuwe avonturen van Pim, Pam en P0fn| onrd-Scharwoud Van mens tot mens Hensbroek Egmond aan Zee He'doo Lannedijk VAN MARSDIEP TOT IJ DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 Voor de Economische Politierechter ln Alkmaar, mr. Peereboom, stond gis teren een werkgever terecht, die twee van zijn ondergeschikten lonen bad Uitbetaald die hoger waren dan die welke door het College van Rijksbe middelaars bindend zijn vastgesteld. J 1 uit Oudorp, die werkgever is in een graanbedrijf, betaalde aan een' twintig f—ig" knecht een loon van 37.50, w«»r cut maximum 35 had mogen be dragen. Een veertienjarige kantoorbe diende kr^eg 15 per week, ofschoon voor hem het voorgeschreven maxi mumsalaris 38 per maand was. De Officier, mr. dr. J M Vellinga. vond het verkeerd van verdachte dat hij arbeiders op jeugdige leeftijd reeds te veel betaalt, daar zij dan voor hun gehele leven bedorVen worden. Mr Vellinga eiste tegen T. 100 subs. 30 «agen en 50 subs. 15 dagen. Mr. Peereboom veroordeelde deze werkgever tot 100 subs. 30 dagen en 25 subs. 10 dagen en waarschuwde hem, dat hij bij herhaling kans heeft in de gevangenis, terecht te komen. Op staande voet ontslagen Jacobus M. van der L. uit Alkmaar had zich te verantwoorden omdat hij op zeven November, zonder daarvoor toestemming van de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te hebben, een van z-jn werknemers, een chauf feur, ontslagen had. De bedrijfsleider, de heer J. Berg huis, die als getuige gehoord werd, verklaarde dai Van de L. de chauffeurs verboden '-.ad harder dan 75 km te rij den, daar de motoren nieuw waren en de kans op breken van de lading (cho colade en suikerwerk) bij een te grote snelheid aanzienlijk was. Om te ver hinderen dat de chauffeurs toch te hard zouden rijden, had de werkgever on der de gaspedaal een pal laten aan brengen. Op 7 Nov. bemerkte v. d. L dat een van zijn chauffeurs m?t een snelheid van 95 km reed. De pal bleek verbogen te zijn. Van de L. had deze chauffeur toen op staande voet ontsla gen. Er is iets niet in orde met het mecha nisme in onze wondermooie Waagtoren. Toen wij gister in de stille avonduren over het historische plein liepen en met genoegen naar het carillon luisterden dat met zijn bronzen stemmen een va derlands liedeke zong, hebben wij bij de klokslag van het hele uur een ogen blik verbaasd naar boven gekeken. Het was net of men bij vergissing de torenwachter binnengesloten had, of Ce angstig geworden man er niet meer nit kon en met reeds hees geschreeuwde stem de aandacht der voorbijgangers probeerde te trekken. Maar daarvoor zat er toch weer te veelmuziek in het geluid en weldra bleek, dat het afkomstig was van of althans mocht worden toegeschreven aan onze roemruchtige kl V>enblazer. die tijdensde klokslagen van het hele uur het mondstuk van zijn trompet te gen zijn kin drukt en naar onze pro- pagandaschriften vermelden een me lodieus geluid laat horen. Wij willen ons niet wagen aan een twistgesprek over de vraag wat melo dieus is, maai- alleen constateren, dat het resultaat van deze musicale presta ties steeds meer op het reutelen van een asthmalijder begint te lijken, onze kla roenblazer kan dat niet helpen. Die staat daar maar dag en nacht, jaar in. jaar uit op een tochtige hoek van de toren en het is geen wonder, dat hy het wat op zijn borst heeft gekregen en dat zijn trompet langzamerhand een geluid geeft alsof de een of andere torenbe- klimmer er stiekum een kurk in gestopt heeft. Wij kennen stadgenoten, die hier al jaren wonen maar onze mechanische musicus nog nooit hoorden „spelen. Overdag gaat zijn spel in het stads rumoer verloren en 's avonds en s nachts waait de wind zijn trompetklan ken uit elkaar, strooit de flarden over bet Waagplein en rafelt ze zo uit, dat ze aller oren voorbijgaan. Als wij Vrydagsmorgens de vreemde lingen onze vreemdelingen vertel len, dat die trompetter daarboven wer kelijk op zijn instrun-.it blaast of althans schijnt te blazen en dat er tenslotte ook nog geluid geproduceerd wordt, dan staren ze ons aan en zeg gen: „gunst wat leuk". Maar aan hun ogen kun je duidelijk zien, dat ze 't niet geloven en te be wijzen valt er niets, omdat nog nooit een marktbezoeker op Vrijdagmorgen er iets van gehoord heeft. Waarmee we maar willen zeggen, dat Jan de Trompetter nodig eens een nieu we borstkas moet hebben en een paar blaaslongen, die méér geluid kunnen fabriceren. En als er dan toch iemand naar bo ven gaat laat die dan meteen eventjes raar de klok kijken Die speelde en sloeg gistermiddag drie uur toen de wijzer op kwart vóór stond. Daar klopte iets niet en daar moet iets san gedaan worden al zijn we het -oe rend eens met de stadgenoten, die be weren, dat Alkmaar zijn tijd ajtijd vooruit moet blijven. Burgerlijke Stand Geboren: Mary C„ d. v. S. J Drost en C. Bruin. Eduard A., z. v H Huisjes en E. A. Ottes. Gehuwd: Derk Talens en Johanna van Velzen. Theodorus Dekker en Margaretha Vergunst. Dirk C Berkhouwer en Lijsje C. van der Neut Overleden: Geertje Donker, ouo 67 iaar, wed. v. S. Rossen. Klad? Roos. oud 75 iaar geh. m. G. IJfs. - Dirk van der Woude, oud 77 jaar geh. m. A. Zwart. Hendrik IJspeert oud 84 jaar, geh. m. A. G. Tiel. De Officier vroeg zich af of verdach 'e wel zo'n dringende reden had. dat ontslag op st anue voet gerechtvaardiga was. Hij meende dat het wel strafbaar was en veroordeelde Van de L. tot een principiële boete: 10 subs. 5 dagen. Mr. Peereboom achtte het tenlaste ge legde wel bewezen, doch ontsloeg Van de L. van rechtsvervolging. Deviezensmokke). Tenslotte stond nog Arnoid F. P. uit Alkmaar terecht, die op 12 Aug., na een bezoek aan zijn familie in Duits land gebracht te hebben, bij Venlo de grens passeerde en verzuimde invoer rechten te betalen over de goederen die hy bij zich had. Mr. Peereboom ver oordeelde PP. tot f 40.— subs. 10 dagen en verbeurdverklaring van de in be slag genon.en goederen. De eis was 75.— subs. 25 dagen en verbeurdver klaring. Majoor Coxall sprak voor Nedertand-Engeland Op invitatie van het Genootschap Ne derlandEngeland sprak gisteravond in de Harmonie major N. Coxall, DSO, MC, over het onderwerp War Memories 19391945. Major Coxall. die de oorlog van heel nabij heeft meegemaakt, bracht ons de grote gebeurtenissen en de grote mannen uit het tijdperk van deze tweede vernietigende wereldoor log voor de geest. Met deze grote man nen bedoelde hij niet alleen generaals en andere vooraanstaanden maar ook de gewone soldaat die op even he roïsche wijze zijn steentje tot het be reiken van de vrede heeft bijgedragen. Als illustratie werden enkele films gedraaid waarop we o.a. zagen Mont gomery's achtste leger op weg naai Italië; El Alamein; Churchill in Italië; gebombardeerde delen van Engeland, etc. etc. Het slotfilmpje bracht in beeld de gruwelen, die in de Duitse concen tratiekampen geschied zijn. Major Coxall lichtte deze films op boeiende en vaak geestige wijze toe. Deze onderhoudende manier van ver tellen heeft gemaakt dat allen van be gin tot eind belangstellend geluisterd hebben. We hopen dat dit niet de laat ste maal is geweest, dat major Coxall in Alkmaar gesproken heeft. AANGEHOUDEN. Gistermorgen is in een logement hier ter stede een 42-jarige zwervende koopman aangehouden, die gesigna leerd stond in het opsporingsregister. De man is voor het uitzitten van zijn straf naar het Huis van Bewaring overgebracht. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG: Harmonie-Theater, 8 uur: Het ge heim van Mayerling (18 jaar) Vic toria-Theater, 8 uur: Song of Schehe razade (18 jaar). Cinema Ameri- cain, 8 uur: Mariandel (18 jaar) Alkmaar» Bioscoop Theater, 8 uur: Dochter der wrake (14 jaar). Gul den Vlies, 8 uur: De Friese fakir Rie- mersma. VRIJDAG: Harmonie-Theater, 8 uur: Ninotch- ka (18 jaar.) Victoria-Theater, 8 uur: Tarzan en de luipaardkoningen (14 jaar). Cinema Americain, 8 u.: Fregola (18 jaar). Alkmaars Bio scoop Theater, 8 uur: De tiran van San-Fernando (14 jaar). De dood van Siem van der Molen In verband met het herdenkings artikeltje over Siem van der Molen, dat wij gister publiceerden deelt de familie van deze overleden oud-stad genoot ons mede. dat diens lijk destijds in Indie wel is gevonden. In September 1945 had men hiervan Siem van der Molen nog een brief uit Australië ontvangen. Daarna ging hij naar Indie terug waar hij met een 30- tal anderen waarschijnlijk door extre misten in October vermoord is. In 1947 is zijn lijk in Bandung ge vonden in een kuil waarin hij met 30 anderen was begraven. In dezelfde plaats is het stoffeliik overschot met militaire eer ter aarde besteld. Kustvaarder mef hout In het Noordhollands Kenaal is de „Hoendiep" gearriveerd, een kustvaar der met hout uit Stettin, Kapitein is de heer Wedema. Het hout bestemd voor de firma Cnnijn, alhier wordt aan de Han delskade op dekschuiten overgeladen. POLITIERAPPORT. Gevonden: drie autopeds en een roei bootje. genaamd „Het Sterntje". In lichtingen zijn te verkrijgen op het po litiebureau alhier. Electriciteit voor schepen De woon- en ligschepen, die tegen over de Raad van Arbeid gemeerd Mggen, worden thans van electrisch licht voorzien. In verband daarmede zijn langs de oever diverse schakelkastjes opgesteld. DIPLOMA BEHAALD. Op de examens te Utrecht en te Am sterdam gehouden voor piano- en orgel- makersbedrijven in Nederland op 7 en 14 December, behaalde onze stadge noot de heer G. Spanjaard het vereiste diploma. Uitspraken Meervoudige Kamer D Meervoudige Kamer van de Alkmaarse arrondissemen'srechtbank deed uitspraak in de volgende strafzaken: C. H. S., Den Helder, diefstal van bank biljetten. Eis: 6 maanden met aftrek, uit spraak conform. R. R., Anna-Paulowna, auto besturen onder invloed van sterke drank. Eis: 14 dagen hech tenis en on'zegglng van rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar, uitspraak: bevestiging vonnis kantonrechter Den Helder, met 7 da gen hechtenis. P. J. M. H. te Bergen, op de fiets rijdend een kinderwagen aan de hand meevoeren. Eis: ontslag van rechts vervolgjpg, uitspraak: conform. J. B., Steenwijkerwold, schuldig zijn aan lichamelijk letsel van een ander. Eis: 25.— of 10 dagen, uitspraak: conform. J. P., Haarlem, diefstal. Eis: 8 maanden met aftrek, uitspraak: 103 dagen met aftrek, met lasl tot onmiddellijke invrijheidstelling. M. A. v. L., Haarlem, diefstal. Eis: 3 maan den voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en 50.— of 25 dagen. Zaak verwezen naar rechter-commissaris voor nader onderzoek en rupport, S. S., Spanbroek, valsheid in geschrifte. Eis: zes maanden voorwaardelijk, drie jaar proeftijd en 100.- of 30 dagen. Uitspraak: maanden voorwaardelijk, 3 jaar proefrijd, bij zondere voorwaarden en 50.— of 30 dagen. Selectiewedstrijden op D.T.S.-terrein Zondag zal op het terrein van de voetbalvereniging DTS te Oudkarspel een selectie-wedstrijd plaats vinden tus sen twee elftallen van de afd NHVB. Het eerste elftal zal bestaan uit spe lers uit de kop van Noord-Holland, het andere elftal uit spelers uit het Drech- terland. Later zullen ook nog eftallen uit de Zaanstreek en Waterland wor den samengesteld. Uit deze elftallen hooot de Tedhnische Commissie van de NHVB een elftal te formeren, dat onze provincie zal vertegenwoordigen op het Vierbonden-tournooi, waaraan ook elf tallen uit Amsterdam, Haarlem en Lei den zullen meedoen. BENOEMD. De heer K. E. Grandia, op arbeids overeenkomst werkzaam bij de PTT te Alkmaar, is benoemd tot vakman le klasse in vaste dienst bij de technische groep alhier. Besommingen l|muiden De besommingen van Woensdag wa ren: 2 stoomtrawlers f 52.000; IJm. 71 f 13.700; Motorloggers met verse haring: Kw 33 f 3980; Kw 19 f 370; Schev 130 t 3400; Schev 312 f 3180. Schev 122 1 1170 Schev. 297 f 580; Schev 210 f 2160 IJm. 276 f 3340; Kustvisser: IJm 230 630. De aanvoer bedroeg 3400 kisten, waar van 720 met verse haring. De noteringen per 1 kg: heilbot 2.35— 1.85. gr tong 2.35—220. gr. midd. tong 2 35-2.25; kl. midd tong 2.25—2.05; tong 1 1.80—1.78. tong II 1.54—1.46; tarbot 2.35—2.15. Per 50 kg: gr. schelvis 6555; midd schelvis 53—49; kl achelvis 47-33. midd kabeljauw 68; wijting 32-19.50: gr schol 7162; kl. schol 5430.50,schar 3832. verse haring 2217.50; makreel 18—14 schartong 4742; zwarte poon 13.50— 800. Per 125 kg: gr. kabeljauw 236176: koolvis 6249; leng 7966 en hake 230. ln „Het Schermer Wapen" is Dins dag een gecombineerde vergadering van de afdelingen Schermer, Alkmaar en Oterleek van de Holl. My. van Landbouw gehouden. De voorzitter, de heer J. Blauw, zeide, dat het hem genoegen deed, dal zovelen waren opgekomen. Vooral de belangstelling van het hoofdbestuurs lid, de heer P. Schermerhorn, Ir. Van Oyen, assistent van de rijksveeteelt consulent, C. Roeper, secr. van het Schapenstamboek, K. Duursma, hootd van de Lagere Landbouwschool en de assistenten van de Landbouwvoorlich- tingsdienst Polter en Van Langers, deed hem genoegen. De beperkte krachtvoedervoorzie- ning in Nederland maakt het volgens de voorzitter wenselijk, dat wij uit zien naar middelen om het vee toch zo goed mogelijk te voeden. Eén van die middelen is het kunstmatig droger van jong gras. Om een inzicht te krijgen van de werkwijze en rentabi liteit van de daarvoor noodzakelijke installatie was uitgenodigd de heer M. H. Huisman, hoofdassistent van de Landbouwvoorlichtingsdienst te Wa geningen. De heer Huisman begon zijn betoog met de mededeling, dat men in Enge land in 1931 met de eerste grasdroger experimenteerde. In 1938 begon men in Nederland. Er waren toen met rijksssubisidie 3 grasdrogers geplaatst, welke tezamen 900 ton gedroogde kla ver, lucerne en gras hebben afgele verd. In 1939 waren het er zes, die samen toen het dubbele kwantum heb ben gedroogd. Vry regelmatig Is het aantal drogers opgeklommen tot 114 in 1948 met een totaal gedroogd pro duct van 50.000 ton. Het doel van de regering is de rundveestapel op voor oorlogs peil te brengen, doch de vee voederimport te beperken op 2/3 van toen. Het ontbrekende derde deel zal dus moeten komen van een betert hooi- en kuilgraswinning, maar ook door toepassing van een nieuwe me thode van veevoederbereiding, n.l. hei kunstmatig drogen van gras. Kunst matig gedroogd gras staat wel niet volkomen gelijk met krachtvoer, maar komt er toch dicht by. 1 kg. van dl' gras komt in voedingswaarde overeen met kg. krachtvoeder van de hui dige samenstelling; doch heeft dooi het carotinegehalte op bedryven, dit niet over veel groen of goed gerui terd hooi beschikken nog een belang rijke nevenwaarde voor het bereiken van een betere gezondheidstoestand van het vee. Men moet echter niet lenken, dat al het gras, als men het maar kunstmatig laat drogen, van bovengenoemde kwaliteit wordt. Al leen jong, snel gegroeid, kort gras is waard om naar de droger gebracht ti- worden. Dat wordt een kwaliteitspro duet, het andere kan alleen maar goed hooi worden en dat kan we) goedkopei verkregen worden. Uitgaande van hei doel van de regering tot vervanging van het eerder genoemde 1/3 deel is nodig 22000 ton gedroogd gras, lucer ne of klaver. Thans Is de totale capa citeit 50.000 ton, zodat er nog een belangrijke uitbreidingsmogelijkheid aanwezig is. Aanvankelijk waren de coöperatieve drogerijen met een groot aantal, merendeels kleine drogers, de genen, die het grootste kwantum van de totale productie leverden. Nu zijn het de particuliere drogerijen, die het meest verwerken, niet door méér maar door minder drogers, maar van veel groter vermogen. Spreker wees op het grote voor deel van installaties, die eenvoudig In bediening zijn en waarvan de groduc .tie per man en per uur zo groot mo gelijk is. Hiermede is tevens een oor deel uitgesproken over rijdende of va rende drooginstallaties. Dit inzicht heeft tot gevolg, dat men de in 1941) en later gestichte drogerijen van kleine capaciteit (Huber-installaties) o.a. in Friesland gaat vervangen dooi grotere. Merken van grotere installa ties, met vermelding van capaciteit en kostprijse worden genoemd. Ma chines en gebouw voor 500 ton ge droogd product per jaar kosten pl.m ƒ100.000.Hierbij is alles inbegre pen, d.w.z. maai-apparaat, machines voor het bijeenbrengen en opladen van het gras, aanhangwagen, auto's enz Kortom alles wat nodig is voor dv aanvoer van het gras enz. en de terug levering van het gedroogde product Voor een grotere droger zijn de kos ten pl.m. 200.000, terwijl de capaci teit dan pl.m. 1000 ton is. De droog- kosten van de laatste kunnen iets la ger zijn, een bezwaar is echter dat een regelmatige aanvoer nog meer nood zakelijk is. Pas een goede gang van za ken wordt verkiegen als van Mei af tot ongeveer half October ononderbro ken dag en nacht wordt gewerkt. Gewenst is, dat wanneer een aantal boeren gezamenlijk een drogerij gaat stichten, zij tezamen de volledige jaar capaciteit garanderen, alsmede het tijdstip waarop een ieder zijn deel zal aanvoeren. Om dit te stimuleren is het gewenst dat ieder de vaste kosten (rente en afschrijving) vooruit betaalt. Dit geldt niet alleen voor het eerste jaar. Beter is een verbintenis voor vijf en nog beter een voor tien jaar, zijnde de tijd waarin "e installatie behoort te worden afgeschreven. Spreker berekent de productiekosten tan het te drogen gras (o.a. zware be- mestingskosten) op 6 a 7 ct per kg gedroogd product. De droogkosten zijn bij de thans geldende prijzen voor nieuwbouw en bij een goede exploita tie pl.m. 12 ct. Totaal kost dus 1 kg ge droogd gras wanneei het op de boer derij terug is pl.m. 18 a 19 ct. Hierbij moet men wel bedenken dat men zelf geen arbeid heeft behoeven te leveren en voor zover dat nog wel nodig is geweest (kunstmeststrooien, verzorgen van het land e.d.) dit verrekend is in de eerstgenoemde 6 7 ct. Ook de pacht is in deze prijr verdisconteerd. Hierbij moet ook de betere exploitatie mogelijkheid niet worden vergeten. O.a vervalt het risico van slecht weer bij na volkomen en dat van broei geheel. Er werden vragen gesteld. Hiermede was de spreker aan het- einde van zijn betoog en werd even gepauzeerd. Daarna werden vragen ge steld en opmerkingen gemaakt o.a. hoe groot de afstand van het land tot de droger mag zijn zonder de rentabili teit te schaden. Moet iemand dis narst de droger woont evenveel betalen als iemand die aan de grens van het ge bied woont? Meerdere aanwezigen achtten het winnen van prima hooi en dito kuilgras goedkoper. Spreker antwoordde dat een afstand van 15 20 km normaal geacht wordt. Op grotere afstand wordt wel eens iets extra in rekening gebraght, maar of men nu naast de droger of op de grens van het normale werkgebi d woont, maakt geen verschil in de te betalen droogkosten. Samen moet men er voor zorgen dat er gewerkt kan worden. Spreker was het volkomen eens met degenen die opmerkten dat de extra- kosten verbonden aan het winnen -'an prima hooi (ruiterhooi b.v.) en kuil gras lager zijn dan het kunstmatig drogen van gras, maar vroeg ooral attentie voor het volgende: Voor een koe die meer dan 14 a 15 liter melk geeft is een krachtiger voer nodig dan het beste hooi en kuilgras kunnen be vatten. Aanvulling is en dat weten alle boeren wel dus nodig. Alzo moet krachtvoer worden gekocht of een deel daarvan door een waardevol product worden vervangen en dat is goed gedroogd jong gras. De vraagstellers waren hiermede be antwoord. Na enig overleg werd be sloten dat de drie voorzitters en de heer K. Duursma een commissie zullen vormen die vooreerst zal trachten ook de belangstelling van de andere stands organisaties voor een gedegen onder zoek naar het bestaansrecht van een grasdroger in deze omgeving op te wekken. De voorzitter hoopte dat op deze vergadering een zaak is besproken waarvan nog eens zal blijken dat zij van groot belang voor de Schermer en omgeving is. Hij bedankte de heer Huisman voor zijn duidelijke uiteen zetting en sloot de vergadering. 44 Terwijl prinses Knagelyntje haar geschiedenis aan Pirn. Pam en Pom ver telt. gaan wij eens een Kijkje in de woestijn nemen De prinses die een dochter is van Sheik El-Konijn-A. :s na melijk ontvoerd door een groep rovers, die haar wilden verkopen aan een an dere Sheik Gelukkig had ze kans ge zien om te ontsnappen, maar ze wist niet waarheen ze moest gaan en was rnaar als een wilde doorgelopen, tot ze nu in het fort terecht was gekomen D, Arabieren, die haar echter geroofd had, den. heten het er ook niet bij zitten Jj, dra ze de ontsnapping ontdekt hadiien, zijn ze de prinses achterna gegaan e dat was nogal gemakkelijk omdat re dj voetstappen van Knagelij'i'.je goed ko:I den volgen De hoofdman van de rovej schrikt echter wel een beetje als ziet. dat die voetstappen regelrecht nai| het fort leiden. Woensdag was er in Tivcrli een film avond van het Nederlandse Rode Kuis. De avond was georganiseerd door het Rode Kruis, afdeling Lange dijk. In zyn openingswoord heette burgemeester Schelhaas alle belang stellenden hartelijk welkom. Hierna bespr;*; hij in het kort het werk van het Rode Kruis in gemeenten als de onze. Binnenkort zal, aldus spreker misschien in Langedijk een noodzie kenhuis worden Ingericht. Laten we echter hopen, dat hiervan weinig of geen gebruik zal behoeven te worden gemaakt. Een en ander is slechts een voorzieningsmaatregeL In de eerste twee voorfilmpjes werd het mooie en nuttige werk van de bloedtransfusiedienst op het doek ge bracht. We zagen hoe duizenden mensen hun eigen bloed afstonden vnor h it mooie doel, waardoor velen gered kunnen worden. Vooral tijdens dc laatste acties in Indonesië is veel van de bloedtransfusie gebruik ge maakt. Na een korte pauze werd de hoofd schotel opgediend, die bestond uit de film over het leven van de oprichter van het Rode Kruis, Henri Dunant getiteld „Van Mens tot Mens". We hebben Woensdagavond gezien, hoe ontzaggelijk groot de moeilijkheden zijn geweest van Dunant om zijn prachtige ideaal tot uiting te brengen En ondanks alle tegenwerkingen, be schuldigingen en tegenslag heeft hij zijn doel bereikt In deze film kwam ook uit, dat Nederland een van de eerste landen was, die Dunant's stre ven wist te waarderen, door toe te treden. Bijna hadden we gedacht, dat deze grote idealist roemloos ten onder zou zijn gegaan, toen hem op ruim 70-jari- ge leeftijd de Nobelprijs werd toege kend. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat deze film een zeer grote indruk leeft achtergelaten en dan ook meei belangstelling had verdiend. De Spoorwegen op het witte doek In de zaal van de heer C. Kossen te Hensbroek werd een bijeenkomst ge houden van de plaatselijke vereniging Ontwikkeling en Ontspanning". Daar in werd vertoond een geluidsfilm var de Ned. Spoorwegen, waarbij de heer Atrtheunissen de inleiding en toelich ting verzorgde. We zagen de ontwikkeling van de allereerste locomotief tot de allermo dernste electrische locomotief; de le klasse rijtuigen van omstreeks 1830 met een verwarming in de vorm van kruiken (2e en 3e klasse passagier- hadden in die dagen geen last van koude voeten) met de geleidelijke perfectionnering tot de prachtige com fortabele stroomlij n-ry tuigen van thans. We maakten kennis met sein- inrichtingen en wissels. Ook de enor me verwoestingen, door de bezetter aan materieel en gebouwen aange richt, trokken in woord en beeld voor- dij en. daarbij konden wij constateren tvoe het bedrijf in ongelooflijk korte tijd weer is hersteld. Kortom, we hoor den en zagen veel belangwekkends en kregen de indruk bevestigd, dat bij de N S. veiligheid, comfort en service met elkaar wedijveren. Het verdere gedeelte van het uitste- Kende programma bestond uit een Mm over zeilsport. over het probleem der verloren voorwerpen in de trei r.en en op stations; een film, waarop getoond werd hoe de N.S. de jeugr rin dit geval uit de geteisterd» Zeeuwse gebieden) naar hartelust gra tis laat reizen en een paar alleraar digste Mickey Mouse tekenfilms. Ver schillende vragen werden door de heer Antheunissen beantwoord. De voorzitter, de heer Koppenoi sloot met een hartelijk dankwoord aan de N.S., een dankwoord, dat blij kens de instemming, door de aanwezi gen van harte werd onderstreept. De volgende avond is bepaald op 6 Januari, wanneer de heer Pete' Kreutzberg een door hem onlangs ver vaardigde film over Suriname zal ver tonen. BOUW GEGUND. De bouw van een woning aan het Westeinde voor rekening van de heer W. ten Bruggencate alhier, is opge dragen aan de firma, gebr Apeldoorn te Egmond-Binnen voor t 26.025. Bouwvolume 1950 Evenals voor 1949 is aan onze gJ meente ook voor 1950 een bouwvoiuaJ toegewezen van 11 woningen. HlervaJ zijn er 6 bestemd voor herbouw oorlogsslachtoffers. Daar deze percelei alle groter zijn dan 260 M3, is voord) ze 6 percelen een volume van 2400 Mi toegekend Mocht dit nog ontoereiksr; zijn. dan zal extra-volume worden tos gewezen om deze herbouw mogelijk^ maken Het volume is alleen besten) voor woningbouw Daarnaast is vo® lopig een ongelimiteerd volume vw bedrijfspanden beschikbaar. EEN SYMPATHIEK BESLUIT. Nu voor het eerst met Kerstmis vrf wel alles weer zonder bon te krijge is, heeft het bestuur van Maatschar pelijk Hulpbetoon besloten dit jaar c Kerstgave weder als vanouds in nat; ra te verstrekken. Behalve degenei die door deze instelling geholpen woi den, zullen ook de zgn. stille anm hiervoor in aanmerking komen. „V.V.V. Vooruit" Het bestuur van de VW heeft, samenwerking met de RK gemetigii Zangvereniging Nieuw Leven beslotei dat het uitgestelde concert van des zangvereniging in Februari zal w den gehouden Tevens hebben de rt gisseurs van de plaatselijke toneelv» enigingen met het bestuur van de Wi een bijeenkomst gehouden, waarin principe is besloten, dat het volga jaar een groot openluchtspel zal w den gehouden. De financiële vraa in verband met het houden van J openluchtspel is echter nog niet og lost en zal ongetwijfeld veel zorji baren. BURGERLIJKE STAND Geboren: Theresia Maria, d. v. A. Legdeur en Maria Bes, Kenneraei straat 560. Lowina en Carla, dochte; v. R. Hoen en Helena Jachalsky, Baj ershofweg 15. Gerarda Johanna, d. i Jan Visser en A. Schoonhoven, Kenn| merstraatweg 616. Overleden: Cornelia A. Meijil oud 58 jaar, echtgenote van Johannl J. Kroon, Westerweg 358. Aagje Kaal dorp, oud 79 jaar, echtgenote van Wil| helmus Admiraal, Oosterzijweg Joanna D. M Kalb. oud 28 jaar, d. 'I Petrus J. Kalb en Alida S. van Bocki| meer, te Alkmaar. Langedijkers zijn kolfspecialisten Onder auspiciën van de Sociëteit werd te Wijdenes een vijftig slagei wedstrijd georganiseerd. Ruim hon derd kolvers, uit de gehele provincii afkomstig, namen hieraan deel. De uitslagen waren als volgt: P. Me lenaar, 516 punten. Zd. Scharwoudtf Mettes 494 punten, Nd -Scharwoude, Jonker, 417 punten, Zd.-Scharwoude. De radio installatie die West Fries] land aan de NIWIN heeft geschonker] doet dienst in het Marinehospitaal Surabaja. Q Gisteren heeft ir C. Rie'-I sema, rijkstuinbouwconsulent, de off;| ciële opening verricht van de grotf tuinbouwtentoonstelling te Blokker. Teneinde de categorie uitgeslotenen nil |de ziekenfondsen de helpende hand Ij bieden bij langdurige ziekte, is te Hoor" de stichting tot behartiging van de mi disch sociale belangen in West Friet land opgericht. O Toen een auto c l damhek passeerde is te Bobeldyk eel jong kind mei de linkerhand beknekl geraakt, tengevolge waarvan de dur:| moest worden geamputeerd. Een Amsterdamse fabrikant die ofl de provinciale weg langs de Zaansli <-'®l tot tweemaal toe met zijn auto had ge| sneden", werd door de kantonrechte.! te Zaandam veroordeeld tot f 200 boeit en intrekking van het rijbewijs gedn- iende een half jaar. De nieu«' brandweerkazerne te Weslzaan word1 Zaterdag officieel in gebruik genorn® Een vierjarig kind kwam te Zaai' dam in aanraking met het spatbor» van een voorbijrijdende auto. waardoor het met een -ebroken sleutelbeen moed worden opgenomen De heer J zinne te Koog aan de Zaan is benoem» tot directeur van Sociale Zorg te Pu1' merend. In de gemeenteraad van Purmeret"1! is een klacht geuit over de burgemee!'| ter, omdat deze tijdens de raadszittir gen nalaat zijn ambtsketen te drage" f

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2