Sport in 't kort* j_aatste N HONING XEHSTPLATEN Fa. Ypma Minister van Onderwijs denkt aan beperking der leerstof Tweede Kamer begroting goed keurt verkeers- VERSCHEIDENHEID UW onderwijszaken INFLUENZA OF Van Rappard in cassatie Djokja's parlement lopige grondwet ondertekent voor- Stel atoombom buiten de wet ZAL ENGELAND ZELF WAPENEN KOPEN? teuws Nog vijf overlevenden van de Doros gevonden OMZET VERGROTEN Alkmaarsche Courant DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 Aanmeldingen voor kweekscholen nemen toe Tweede Kamer over Gisteravond heeft de Xweede Kamer een begin gemaakt met de behande ling van de begroting van het departe ment van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Op verzoek van de voor zitter, in overleg met de onderwijs- specialiteilen uit de Kamer, werden bij de algemene beraadslagingen bui len beschouwing gelaten de reorga nisatie van het hoger onderwijs, typist en cultuur met inbegrip van vorming buiten schoolverband en het verband tussen industrialisatie en onderwijs. Over dit laatste onderwerp is al een nota toegezegd. De latere bespreking van de andere onderwerpen zou door ministeriële nota's kunnen worden voorbereid. De heer Terpstra (A.R.) vond, dat ten departemente onsystematisch gewerkt wordt. Hij rekende op finan ciële gelijkstelling in verband met de tomende wet op het kleuteronderwijs. De heer Van Sleen (Arb.) meen de, dat de bemoeiingen van de minis ter zich te veel in de administratieve sector bewegen, terwijl er juist be hoefte is aan organiserend en stimule rend optreden. Het gehele onderwijs moet z.i. aan een diepgaand onderzoek worden onderworpen. Van onderwijs vernieuwing zal slechts sprake kun nen zijn, als men diep in de brandkast wil tasten. De onderwijzers moeten worden ingeschakeld en er moet meer vrijheid "oor experimenteren zijn. Aan de lichamelijke opvoeding moet meer aandacht worden besteed. De heer Stokman (KVP) wist wel, dat er veel wetten op stapel staan, maar de plannen zijn te vaag. Hij vond herziening der onderwijsinstellingen in onderling verband noodzakelijk. De minister moet z.i. niet tot vaststelling der nieuwe statuten van de NOF over gaan vóór de representatieve organisa ties van openbaar en bijzonder onder- vijs zijn geraadpleegd. Mevrouw F o r- t a n i e r-D e Wit (WD) had gaarne ten aanzien van de onderwijsvernieu wing een positiever geluid van de mi nister vernomen, opdat men kon be vroeden in welke richting zijn eigen opvattingen gaan. Zij vroeg waarom r.a de bezetting verzuimd is het aan tal lesuren op de HBS in staathuis houdkunde en staatsinrichting weer op het oude peil te brengen. Benoeming van een staatssecretaris vond zij nood zakelijk. Zij achtte het tekort aan on derwijzers bij het L.O. ernstig. 350 klassen staan leeg. Waren niet 600 ge huwde onderwijzeressen toegesneld dan zou het nog erger geweest zijn. De heer Gortzak (CPN) achtte alsetele herziening van het onderwijs- stelsel noodzakelijk. Wie kan studeren moet dat mogelijk gemaakt worden on geacht do financiële positie der ouders. Hij constateerde achterstelling van het openbaar onderwijs en protesteerde tegen het houden van militaire lezin gen op middelbare en nijverheidsscho len. Dc heer Peters (KVP) besprak de onderwijsvernieuwing, om daarna in te gaan op de moeilijkheden van aansluiting der verschillende school typen. Hij verzette zich tegen overla ding der programma's en tegen over matig veel huiswerk. Beschamend vond hij de subsidieverlaging voor institu ten, die de zang bevorderen. De heer Til an us (C.H.) achtte de benoeming van een staatssecretaris niet gewenst. Ten aanzien van de vernieu wingsgedachte is er z.i. voldoende sou plesse in de onderwijswetgeving om nieuwe vormen ingang te doen vinden. De heer Peters moet z.i. duidelijker concretiseren als hij spreekt over over lading. Het toegezegde ontwerp in zake kleuteronderwijs achtte hij van groot belang. De minister antwoordt Minister Rutten, de sprekers be antwoordende zeide, dat er nog hele maal geen kijk is op een plan voor voorzieningen voor de overgang van de lagere school naar andere scholen. Opmerkend, dat de onderwijsvernieu wing op gang is, zeide hij, dat ze zich moet voltrekken binnen het onder wijsstelsel zelf. Ten aanzien van de overlading der programma's heeft spreker wel voorne mens al zijn ze nog niet geconcreti seerd. Hij denkt aan wijzigingen in examens in moderne talen, beperking der leerstof, meer ruimte voor facul tatieve vakken en verandering der urentabellen. Met het oog op het leerkrachten tekort merkte hij op, dat de aanmel dingen voor de kweekscholen stijgen de zijn. De minister zeide een aantal punten nader te zullen behandelen bij de desbetreffende afdelingen. Bij de vernieuwing moet het accent in ieder geval liggen op de vormende waarde van het onderwijs. De burgerzin moet voorts worden verlevendigd. Spreker herinnerde eraan, dat hij enige maan den geleden zijn mening over militai re lezingen al heeft gezegd. Een half uur na middernacht is de vergadering gesloten. Geruchten rond Grotewohl Verantwoordelijke Westelijke geal lieerde functionarissen hebben een be richt in het met Amerikaanse vergun ning verschijnende blad „Tagesspiegei", dat de premier van Oost-Duitsland, Otto Grotewohl en zijn vrouw getracht hadden zelfmoord te plegen, tegenge sproken. Grotewohl vertoeft thans in het Sowjetrussische militaire hospitaal in Karlshorst, volgens Oostduitse be richtend herstellend van influenza. Volgens gewoonlijk betrouwbare Duitse bronnen verwacht men dat Grotewohl in het begin van het nieuwe jaar zijn werkzaamheden zal hervatten. Het Openbaar Slachthuis te Roer mond werd op 19 December 1889 in gebruik genomen. In de loop van de afgelopen vijftig jaar wer den veel vreemde zaken in magen van koeien en kalveren gevonden. Wij zien hier op de voorgrond eenpatroonhuls, met daarnaast verscheidene haarballen, waarvan de grootste een middellijn heeft van 12cm. De eis: Verwerping van beroep De Procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie heeft Woensdagmid dag geconcludeerd tot verwerping van het beroep van E. H. R Ridder Van Rap pard, voormalig leider van de NSNAP. die destijds door het Bijzondere Hof te Den Haag tot de doodstraf was veroor deeld. Over vier weken zal de Bijzon dere Raad uitspraak doen. De president, mr. Haga, heeft requi- rant een uitgebreid verhoor afgenomen, waarin hij R. verweet, dat zijn weeraf delingen nog bruter optraden dan de W.A. van de NSB. Van R. verklaarde, dat hij met het Nederlandse volk altijd het goede had voorgehad. Hij wilde een groter statenverband onder Duitse lei ding. Van R. vond dc hem opgelegde doodstraf niet rechtvaardig Een der raadsheren, prof. Pompe, vroeg of re- auirant van mening was, geen straf te hebben verdiend. „Jawel" zei van R., ..maar ik ben geen misdadiger en ook geen landverrader". De raadsman, mr. Van der Ven, be toogde, dat zijn cliënt in 1939 in Duitse krijgsdienst was getreden en dus het Nederlanderschap had verloren. En een statenloze kan niet op dit punt vervolgd worden. Spr. zag Van R. als een vreed zaam fanaticus. Do procureur-fiscaal inr. baron van Voorst tot Voorst, noemde Van R.'s landverraad ernstiger dan dat van Mussert. Friese Brug te Alkmaar hoog op urgentielijst Woensdagmiddag heeft de Tweede Kamer de behandeling der begroting van Verkeer en Waterstaat voortgezet. Minister Spitzen vervolgde zijn, de vo rige avond afgebroken rede. O.m. deel de de minister mede, dat planmatig wordt gewerkt ten aanzien van ver betering van het wegennet en de vlieg velden. Over de N.S. zeide spreker dat dc verhoging van do goederentarieven naar schatting 8 millioen heeft op geleverd. Ten aanzien van de Friese brug te Alkmaar en de tunnelbouw bij Velsen, zeide de minister, dat deze objecten Slachtoffers der Nazi's roeren zich Meer dan vijftienhonderd leden var. de vereniging van Nazislachtoffers in Hessen, velen in de kleding van con centratiekampgevangene, hebben Woensdag het parlementsgebouw ie Wiesbaden bestormd uit protest tegen „de verwaarlozing van de restitutie- wet". Nadat de demonstranten door de Duitse politie waren teruggedreven, vormden zij arm in arm een cordon om het gebouw en verhinderden de 90 parlementsleden, onder wie kabi- nelministers, dit te verlaten. Zij vielen Albert Wagner, de sociaal-democrati sche minister van Arbeid, aan, toen deze het gebouw trachtte te verlaten De zitting werd verlengd met als resultaat, dat besloten werd, de nazi slachtoffers voor Kerstmis voorlopig ieder 500 Duitse Marken uit te betalen in afwachting van de definitieve rege ling. De menigte ging daarna uiteen. Hoffman vraagt 3 milliard D' administrateur van dc ECA, Paul Hoffman, heeft medegedeeld, dat de ECA aan het Congres om „iets meer dan 3 milliard dollar" zal vragen voor cie uitvoering van het plan-Marshall in 1950-1951. Hij zeide er zich van bewust te zijn, dat vele congresleden en particulieren na hun terugkeer uit Europa, onder de Indruk van het Europese herstel, zou den aandringen op een verminderiing van de Marshallhulp, doch merkte ver der op, dat. wil het programma slagen, men ook over voldoende middelen daar toe moet beschikken. Naar Hoffmans schatting zullen er 5 a 6 milliard dollars nodig zijn om in de laatste twee jaren het plan-Marshall tot uitvoering te brengen. Zesiien deelstaten tekenden In het Republikeinse gebouw aan Pengansaan Oost te Batavia werd gis teren de voorlopige grondwet der Ver. enigde Staten van Indonesië onderte kend. Moh. Rum, dc voorzitter van bet nationale voorbereidingscomité, tekende als eerste het document. Vervolgens geschiedde dit door de vertegenwoor digers van 16 deelstaten. Moh. Rum zeide, dat de voorlopige grondwet niet volmaakt is, doch zij maakt het bestuur van de RIS gedu rende een j mogelijk. In dit tijdsver loop zal op democratische wijze een constituerende vergadering, die aan de grondwet haar uiteindelijke vorm zal geven, worden verkozen. Hij zeide voorts, dat de voorlopige grondwet aan de politiek der RIS een basis geeft van één God, menselijkheid, democratie en sociale rechtvaardigheid onder de zegen van Allah. De acte werd opgemaakt in 20 exem plaren, welke zullen worden aangebo den aan de ondertekenende regeringen, de Nederlandse regering, de pre-fede- rale regering, aan de regering der RIS en aan de UNCI. De plechtigheid vond plaats in de achtergalerij van het huis, die op sobe re wijze was versierd en waar de rood witte vlag was gehesen. zullen worden aangevat „zodra de mo gelijkheid daartoe bestaat". De brug zal een zeer hoge plaats op de urgentie lijst krijgen. Het vraagstuk van de onbewaakte overwegen heeft de aandacht van het departement. Het volgend jaar zal uit de begroting blijken, dat er meer be veiligingsmaatregelen worden geno men. Nadat een amendement-Van der Feltz, om veergelden op de Wester- schelde te heffen, door de indiener was ingetrokken, werd na de replieken het wetsontwerp zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. Daarna werd de ver gadering gesehorst. Frau Ludendorff in hoge mate schuldig Nadat de verdediging in het proces tegen de 72-jarige Mathilde Ludendorff Woensdag nieuwe argumenten had aan gevoerd om te bewijzen, dat de be sehuldigde het Naziregiem niet gesteund had, o.m. aanhalingen uit brieven van vrienden uit Duitsland en het buiten land, heeft de aanklager classificatie van Frau Ludendorff als „in grote mate schuldig" geëist en veroordeling tot twee jaar „bijzondere dwangarbeid" en confiscatie van haar vermogen. Menzies Australisch kabinetsformateur Gouverneur-generaal McKell heeft heden Robert Menzies, de Australische liberale leider, formeel opdracht gege ven een nieuwq regering te vormen Menzies verklaarde te verwachten, dat hij Zondagavond zijn kabinet bekend zal kunnen maken. Vooraanstaande Amerikanen doen beroep op Truman Meer dan duizend vooraanstaande personen uit godsdienstige, universi taire en letterkundige kringen, onder wie de schrijver Thomas Mann. de bisschop van Chicago en professor Frederic Schuman, hebben een ver klaring ondertekend, die Dinsdag aan president Truman is gezonden en waarin voorgesteld wordt, de atoom bom buiten de wet te stellen en een conferentie van de Grote Vier te hou den „in een atmosfeer, die het succes van de besprekingen kan waarborgen" De Britse ambassadeur te Washing ton Sir Oliver Franks heeft een bezoek gebracht aan Dean Acheson om hem het bezwaar van Engeland tegen de voorwaarden, waaronder de V.S. in het kader van Trurr ns wapenprogramma hulp willen verlenen ver te brengen. Men acht het niet uitgesloten, dat Engeland zou besluiten, het Ameri kaanse aanbod van wapenen en militai re bevoorrading op deze voorwaarden niet te aanvaarden. Dit zou niet be tekenen, dat Engeland zijn militaire verplichtingen oi grond van het Noord-Atlantisch verdrag niet zou na komen, doch zich op eigen kosten van wapenen zou voorzien. De Noordatlantische Raad zal bin nenkort bijeen komen ter bespreking van een gemeenschappelijk plan voor de verdediging van het Noordatlantisch gebied, aldus deelde Acheson op een persconferentie mede. Veerfien doden bij explosie in Sioux City Veertien personen werden gedood en meer dan zestig gewond, toen zich in de vleespakkerij van Swi-t te Sioux City (Iowa) een ontploffing voordeed. De explosie, die aan gas wordt toege schreven, vernielde de Zuidelijke z'jde van het uit vijf verdiepingen bestaan de gebouw. Sigaret bij het kruit Naar aanleiding van een oproep van de Burgemeester van Udenhout om de nog steeds aanwezige munitie en ander gevaarlijk oorlogstuig in te leveren, meldde zich ten burele van de com mandant der Rijkspolitie een landbou wer, die in jute zakken een partij kruit bij zich had, voldoende om do gehele gemeente in de lucht te doen vliegen. De boer zag het gevaar niet in, want' toen hij de zakken met kruit neerge zet had, stak hij rustig een sigaret aan en gooide de brandende lucifer in de richting van het kruit. Chinese nationalisten in Vietnam Verscheidene duizenden Chinese na tionalisten van het Kwangsi-leger van generaal Pai Tsjoeng-Si zijn Woensdag Vietnamees gebied binnengekomen in de streek van Lang Song. Zij werden ontwapend en geïnterneerd. 900.000STE BEZOEKER OP SCHIPHOL Woensdagmorgen passeerde op het vliegveld Schiphol dc 900.000ste bezoe ker van dit jaar de luchthavenpoort Het record van 1948 met zijn 750.066 bezoekers is hiermede gebroken. De heer J Welle uit Zwartsluis was de 900.000ste bezoeker. HENDERSON IN DUITSLAND Lord Henderson, de Britse minister die belr.st is met de behandeling van Duitse en Oc.-'enrijkse aangelegenhe den, is Woensdagnamiddag per vliegtuig uit Londen te Bonn gearriveerd, in ge zelschap van de Britse hoge-comfnissa ris, Sir Brian Robertson, die voor iet plegen van overleg in Londen geweest is Lord Hendersons bezoek aan Duits land zal drie dagen duren. Zijn pro gramma omvat o.m. besprekingen met kanselier Adenauer. „Brisk"-conferent,ie begint vandaag De Engels-Scandinavische econo mische conferentie wordt vandaag te Stockholm geopend. De toekomstige Brits-Scandinavische economische groep, die voorlopig de naam van „Uniscan" had gekregen, zal officieel Brisk" genoemd worden. WAAROM WERD HET VARKENSVLEES DUURDER? Het tweede Kamerlid, de heer Von deling (P. v.d. A) heeft aan minister Mansholt de vraag gesteld waarom met ingang van 5 December tot een subsi dieverlaging op de prijs van varkens vlees is overgegaan. Tevens wordt naar de redenen gevraagd, waarom de minister heeft afgezien van zijn oor spronkelijk plan om de prijsverhoging van varkensvlees op te vangen door .en prijsverlaging van suiker. V.A.R.A. EN N.C.R.V. TELLEN 200.000 LEDEN Zowel de VARA als de NCRV heb ben hun 200.000 ste lid kunnen boeken. De VARA herdacht dit heugelijke feit gisteravond in een speciale radiouit zending; dc NCRV viert het heden avond te Haarlem. „TROED" BESCHULDIGT VATICAAN. Het Sowjetrussische vakverenigings ol gaan .Troed" heeft een beschuldiging ran het adres van het Vaticaan uitge bracht. Er zou „onder de persoonlijke leiding van de Paus een vals document opgesteld zijn". Dit document, „proto col-V" genaamd, hield een plan in van de Kominform „om de campagne van het heilige jaar 1950 te saboteren" OORLOGSDRAMA TE ROTTERDAM Tijdens herstelwerkzaamheden '.e Rotterdam werden vorig jaar mense lijke beenderen gevonden, waarschijn lijk van een in 1941 door geweldadig ingrijpen om het leven gekomen per soon. Men vermoedt thans, dat het skelet afkomstig is van een Duits offi cier, welke zou zijn neergeslagen tij dens een morgenwandeling door twee mannen, waarvan een de vader van een meisje, dat tegen diens zin met de militair omgang had. Het onderzoek duurt nog voort. Zes Nederlanders mogen aan de Tour de France deelnemen De Tour de France zal in 1950 volgens dezelfde formule georgani seerd worden als in 1949. Het aantal deelnemers is vastgesteld op 116, ver deeld over drie nationale ploegen (Ita lië, Belgie en Frankrijk) van elk 10 man, vijf Frans-regionale teams even eens van 10 man en zes buitenlandse ploegen (Nederland, Luxemburg. Zwitserland, Italië b. Belgie b en ver moedelijk een internationale equipe m.6t Spanjaarden) van elk 6 man. De tour zal in dezelfde richting als in 1949 worden gereden. De tijdsvergoe- dingen voor de winnaars der etappe worden verminderd, terwijl de toege stane tijdsoverschrijdingen voor de laatkomers eveneens worden geredu ceerd, en wel van 10 tot 8 percent voor de vlakke en van 15 tot 12 percent voor de berg-etappes. Het parcours zal ook ditmaal de Franse grenzen overschrijden en zowel Belgie en Zwit serland als Italië zullen worden aan gedaan. Zoals bekend, zal de Tour van 13 Juli tot 6 Augustus worden ge reden. De Australische Zwembond heeft -:>> geen Japanse zwemmers uit te nodigen voor wedstrijden. Gemaak te afspraken zullen worden geannu leerd. De ijshockeywedstrijd HHYC (Den Haag)—Ijsvogels (Amsterdam) voor de West-Europa Cup is in een 52 overwinning voor de Hagenaars geëindigd. De stand is thans: 1. Brus sel, 2. Luik, 3. Racing Parijs, 4. HH YC, 5. Ijsvogels, 6. Antwerpen, T. Lions de Paris, 8. Tilburg. De nieuwste aankoop van de tweede divisieclub Preston North End heeft een record transfer-bedrag opge leverd. Voor de binnenspeler Eddie Quigley van Sheffield Wednesday werd maar liefst een som van bijna 27.000 pond sterling neergeteld. Meer geld voor woning verbetering en -splitsing beschikbaar De Tweede Kamer heeft zonder hoofdelijke stemming een wetsvoor stel aangenomen tot verhoging van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting voor 1949 met een bedrag van f 2.500.000. In antwoord op een hem uit de Kamer gestelde vraag deelde minister mr. dr. In 't Veld mee. dat ook hij het aangenamer zou vin den als nog meer geld voor de pre mieregeling woningverbetering en wo ningsplitsing want daarvoor is deze twee en een half millioen bestemd beschikbaar gesteld had kunnen wor den. De aanvragen voor woningverbe tering en woningsplitsing worden door het departement zo snel mogelijk be handeld, doch het crediet is niet zo groot, dat aan al deze aanvragen kan worden voldaan. Vandaar, dat nu de verhoging van de totaalpost is voorge steld- De premies zullen nog in 1949 worden toegekend. DE VRIJLATING VAN GEVANGENEN II' INDONESIË Het nationaal voorbereidingscomité heeft bekend gemaakt, dat sedert het „staakt de vijandelijkheden" door de Nederlandse autoriteiten in totaal 8777 politieke en krijgsgevangenen zijn vrijgelaten. Er zijn nog 1574 gevange nen, van wie 13C0 eerder dan oorspron kelijk was bepaald, zullen worden vrij gelaten. Deze vrijlating geschiedt vol gende week. Aan 3194 gevangenen, die zich aan misdaden hadden schuldig ge maakt, wérd amnestie verleend. BIJEENKOMST MINISTERS VAN FINANOÏëN UITGESTELD De bijeenkomst van de ministers van Financiën van—de vijf landen, die het verdrag van Brussel hebben getekend, moet worden uitgesteld, omdat de Ne derlandse minister van Financiën te Den Haag zal worden opgehouden door het debat in het parlement over de soevereiniteitsoverdracht van Indonesië. Marktberichten ALKMAARSE EXPORTVEILING 14 Dec. Witlof I 46—53; II 26—38; rode kool 69.60; savoye kool 5.50 8.50; groene kool 719 spruitkool I 40 —55. II 2638; boerekool 719; andij vie glas 2836. koud 619; rode bie ten 611. winterpeen 6—11, waspeen 16—27. uien I 18—22. II 6—15; prei 2336. II 19; soepgroente 614; peter selie 911; knolselderie 2028; drui ven Alicante 1.20—1.25. Peren: St. Ger main 712; Winterjan 712; Zwijndr. Wijnpeer 1426. LANGENDIJKER GROENTEN CEN TRALE, 15 December 1949. 50.000 kg rode kool f 61f 11.70, 50.000 kg gele kool f 5.50f 10, 30.000 kg groene kool f 24—f 39.80, 170.000 kg witte kool f 10.30—f 11.40, 400 kg bieten f 7.80- f 8.80, 7000 kg uien f 22.40—f22.50, gro ve uien f 21.80f 22, 1000 kg witlof I f 52—f 58. witlof 2 f 36—f 47. NOORDERMARKTBOND, 15 Decem ber. 2200 kg uien f 22.10—f 22.50, 2600 kg peen 2 f 12.40, peen 3 f 9.90, 63000 kg rode kool f 6f 12.60, 23000 kg gele kool f 6.50f 10.90, 5000 kg groene kool f 17f 25, 245000 kg witte kool f 9.50 f 11.50, 1200 kg andijvie f 18f 26. WARMENHUIZEN. 15 Dec. Rode kool 104300 kg 6—11.50; 11100 kg gele kool 5.809.70; 120300 kg witte kool 10.5011.40; 1650 kg andijvie 13.80 17.80: 6600 kg uien 22.40—22.70; 1500 kg groene kool 14.9015:30; (Ongecorrigeerd) De Amerikaanse kustwacht heeft be kend gemaakt, dat van het veronge lukte Nederlandse schip Doros nog zes personen zijn gevonden door het schip Williamsburg. Een van deze mensen was reeds overleden, toen zij aan boord werden genomen. Dit brengt het aan tal overlevenden op dertien. De Wil liamsburg, die op weg was naar Phi ladelphia pikte de mensen op onge veer 50 km ten Noorden van San Sal vador, iets ten Zuiden van de plek, waar de Doros Maandag exploideerde en in brand vloog. De vijf door de „Williamsburg" aan boord genomenen deelden mede, dat de kok, wiens naam eerst werd opge geven als Phillips doch later officieel als P. H. v. d. Bruyn Rosenburg, over leden was en over boord gezet. Hij was afkomstig uit West-Indië. Vliegtuigen van de Amerikaanse kustwacht en schepen zoeken nog steeds naar de tien vermisten. Naar het ANP van de zijde van de KNSM verneemt, hebben de Westin- dische geredden, die door de Ameri kaanse tankboot „Sparrows Point" aan boord zijn genomen, verklaard, dat de volgende opvarenden van de „Doros" ogenblikkelijk zijn gedood of over boord zijn geslagen: J. C. Kroon uit Haarlem, gezagvoerder; J. de Jong, Amsterdam, eerste stuurman; II. R. H. Schinkel, Zuid-Laren, stuurmansleer ling; T. W. Kiffers, - Zwolle, electricien; Van de volgende opvarenden is niets meer vernomen: J. J. Lits, Amsterdam, 2e stuurman; J. Pijpenseel, Eindhoven, 3e stuurman; A. C. Jonker, IJmuiden, 2e machinist; L. Goudsmit, Amster dam, 3e machinist; G. Bakker, Amster dam, hofmeester. Hoewel de hoop klein is, dat deze opvarenden nog in leven zijn, worden de nasporingen naar hen voortgezet. ARBEIDERS VAN LONDENSE CENTRALE HERVATTEN HET WERK Do arbeiders van de Centrale Bar king, één van de vier Londense cen trales waar gestaakt werd, hebbe» hedenmorgen bij stemming besloten het werk te hervatten. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ. In de 508e Staatsloterij, 5de klasse, 16de lijst, is op nr. 11613 de f 10.000 gevallen en op nr. 13086 de f 1000 met een premie van f 30.000. PROTEST BIJ DE V.N. TEGEN AANTASTING VAN MENSELIJKE EN GODDELIJKE RECHTEN Dc Rotterdamse federatie van Maria Congregaties voor Jongemannen (Uno- actie-comité) heeft aan de president van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties een brief gezonden, waarin nadrukkelijk geprotesteerd wordt tegen de aantasting van de goddelijke en menselijke rechten, waaronder de vol ken onder communistisch bewind, te lijden hebben. Dit protest gaat vergezeld van een brief aan het permanente secretariaat, met de ongeveer millioen individuele protesten, die in Nederland bijeenge bracht werden. Hasjem Atassi is met 89 tegen 9 stemmen en 10 onthoudingen tot staatshoofd van Syrië gekozen. Een delicatesse een krachtvoedsel en een medicijn BLOEMENHONING p. pot 1.50 KLAVERHONING p. pot 1.50 LINDEHONING p. pot 1.55 HEIDEHONING p. pot RAATHONING per 100 gr. 1.60 48 ct. IANGESTRAAT 107 v d UJNSTRAAT 2 Alkmaar, KOÖR, ORGEL, KLOKKEN, SOLOZANG, enz. enz, verschillende variatites in mooie KERSTLIEDEREN op de nieuwe GRAMO- FOONPLATEN bij: LANGESTRAAT 69. TELEF. 2626 PICK-UPS, GELUIDSINSTALLATIES, NAALDEN, PLATENOPBERGREKKEN, KOFFERTJES, KOFFERGRAMOFOONS. Nieuw product bekend maken? Op de meest afdoende wijze kunt U dit be reiken door U-w advertentie in deze courant te plaatsen. U bereikt dan een koopkrachtig publiek.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5