WEEKBLAD VOOR JÖHGENS lN MEfSJES Hoffman (E.C.A.) verwacht een snelle] vermindering der Europese handelsbelemmeringen ewogen week-eind l SSiiSlllÉ Vakbewegi met minimi Negentienjarig Nederle Doeoeoeoeoegü! BM HI ES 0^ ZAK VOt BKIBVBfj Onze mededelingen r Jeugdige ex-kampbewaak ster voor Bijz. Raad van Cassatie Muizenplaag in Friesland Onze twaalfde provincie Italiaanse ambtenaren zullen één dag staken Hef Radioprogramma De werkgevers fee In de Stichting van I Arbeid dreigde een 960 Millioen aan E hulp voor Westduits DONDERDAG 15 DECEMBER 1949 XV. Q, O, WAT WAREN Nico en Jum bootje blij en dol. Ze dansten en riepen hoera, dat ze mee mochten met Tim, o, o, wat waren ze dol. Maar mama Camelie zei: „Wel heb je ooit," zei ze, „zijn me die twee bengels hog op en het is hartje nacht!" „Als de drommel naar bed," zei Opa. „En Nico dan," zei Jumbootje, „moet ik Nico niet even naar huis brengen?" „Nico blyft vannacht hier logeren," zei mama Camelie, „dat vind je toch wel goed, hè?" Nico vond het prach tig en ze begonnen opnieuw te dan sen, maar daar maakte papa Sambo gauw een eind aan. „En nu naar bed!" brulde hij, „vörrrt!" „Blijft Opa hier ook logeren van nacht," vroeg Jumbootje. „Ja," zei Camelie, „Opa bljjft ook. Kruip maar gauw onder de wol!" „Bljjft Tim hier ook logeren van nacht?" vroeg Jumbootje. „Ja," zei Tim, maar opa zei: „Drommels, kómt er nog wat van! Voerrt!" en dat hielp geweldig, want in een ommezien waren Nico en Jum bootje in de bedstee verdwenen. Toen bleven de groten nog een hele tijd na praten met Tim over het plannetje en over alle vijven en zessen, die daarbij te pas kwamen en eindelijk wist Tim het zo mooi te vertellen, dat ze het wérkelijk enorm begonnen te vinden, „Drommels," zei opa, toen ze alle maal ook naar bed gingen en hij met een nachtjapon aan en een slaapmuts op in de logeerkamer verdween, „drommels, die apen krijgen meer van de wereld te zien als ik, maar ik zal er vannacht van dromen, hoor." „Wel te rusten," zei Tim, „slaap ze." En de hele verdere week was alles in rep en roer. Tim ging terug naar zijn grot om alles wat hij had mee genomen weer in een kist te pakken en Opa ging een paar daagjes naar huis om een stuk of wat chocolade repen en bananen in te pakken voor onderweg op reis en mama Camelie naaide allemaal dekkleedjes en kwas ten en dingen, die Jumbootje en Nico nodig zouden hebben om op te treden en Jumbootje en Nico zelf oefenden zich elke dag in haasje over springen en meer van die kunstjes, die ze ook nodig zouden hebben om op te treden, het was gewoonweg een reusachtig drukke week. Nico ontdekte, dat hij heel aardige gedichtjes kon maken met een wijs erbij, die hij dan zong, terwjjl Jumbootje de begeleiding toe terde op zijn slurf en Jumbootje ont dekte, dat hjj óók heel aardige ge dichtjes kon maken met een wijs erbij, die hij dan zong, terwyl Nico de be geleiding klokte met een keel vol wa ter en ze konden ook samen zingen of samen een tweestemmige begeleiding spelen, dat was Absolute Muzyk, zei Tim, die overal verstand van bleek te hebben. En 's middags aten ze samen in de grot, op de grond of op de kist of op een stoel, die nog niet ingepakt was, het was erg gezellig. „Mijnheer Tim nog een kopje thee?" „Graag, mevrouw-mama-Camelie." „Jumbootje, schenk mijnheer Tim eens even in. Wacht, geef ons alle maal maar een kopje." „Waar staat de thee, mama?" „In de wastobbe buiten. Tim heeft zijn theepot per ongeluk al ingepakt gisteren." En Jumbootje ging naar de wastobbe buiten en zoog zijn slurf vol thee, waarmee hjj dan de kopjes vol schonk. zei „Sambo, jjj nog een boterham? „Ik lust er nog wel tien," Sambo. „Jümbootje, niet alleen zachte bo terhammen eten, hoor. Die zjjn voor mijnheer Tim. Neem maar eens een kapje." „Ja, mama," zei Jumbootje, „ik vind kapjes juist heel lekkerAu!" „Wat is er nu weer?" zei Camelie verschrikt. „Au," zei Jumbootje, „ik beet op m'n kapje en toen deed het au. D'r zit zeker een steentje in." „Kom eens hier rakker," zei Came lie, „laat me eens kijksn. Ja hoor, als ik het niet dacht. Efen tandje. Zrjn slagtandjes komen door. Sambo, kom eens kijken, zijn slagtandjes komen door." En toen moest Jumbootje aan ieder een laten voelen, dat zijn slagtandjes doorkwamen en iedereen zei, dat hij nu een grote kerel was geworden. „Ja," zei Jumbootje, „ik beet op een kapje en toen deed het au. Zal je gebeuren, niet?" Meteen klonk er een geritsel in de bosjes. „Gom," zei Jumbootje, „daar zul Je Opa ook weer hebben." Het wès opa, die natuurlijk onmiddellijk het nieuws te horen kreeg. „Drommels," vond opa, „zo worden die kinderen maar weer zienderogen groot. Dat krijgt maar tanden en dat trekt maar de wereld in. Drommels, laat ik m'n bril d'r eens opzetten en doe je mond eens open, jongen." „Ik beet op een kapje," probeerde Jumbootje te zeggen met z'n mond open, wat maar heel slecht lukte, „en toenwassertóé. een steentjeóSAtminste daddachiké.é.é.0. „Prachtig," zei Opa en hier heb ik een pakje voor onderweg meegenomen. Zo ging die week met gezelligheid en hard werken voorbij en toen het Zaterdag was, was alles ingepakt en klaar. Jumbootje had een kist op zijn rug en Nicodemus N. P. (Hippo, enzo. voort) had een kist op zijn rug en Tim droeg een groen valiesje in z'n hand. „Nou," zei Tim voor de tiende keer, toen ze zo aan de rand van het bos stonden, „dan gaan we maar," waar na Camelie nog eens voor het laatst zei, waar Jumbootje allemaal op pas sen moest onderweg, natuulrijk met veel traantjes. „Hum," zei Nico toen. „Wat is er?" vroeg Camelie. OPLOSSING PRIJSRAADSEL. Het meisje was DOORNROOSJE en de jongen KLEIN DUIMPJE. Deze week werden de prijzen ge wonnen door: Aad Tervoort, Lijsterbeslaan 1, Be verwijk (11 jaar). Marie Burcksen, Van der Kaaystraat I 25, Alkmaar (11 jaar). Ferdie Nellestein, Doolhof 12, Den Helder (7 jaar). Jaap van Goor, Davidsstraat 42, Koog aan de Zaan. Gefeliciteerd jongens en meisjes. De boeken zijn verzonden! PRIJSRAADSEL. (Voor kinderen beneden 12 Jaar). Zet onder elkaar: 1. Werktuig van een timmerman. 2. Ander woord voor zestig minuten. 3. Jong schaapje. 4. Een onderofficier. 5. Bekende graansoort. Wanneer het raadsel goed is opge lost, vormen de eerste letters, van bo ven naar beneden gelezen, de naam van iets dat je veel ziet in de Kerst tijd. De oplossingen kunnen vóór Zondag 25 December naar het bureau van dit blad worden gezonden. (Voor kinderen beneden 12 jaar) Beste jongen» en meisjes! Veertien dagen geleden zijn enkele correspondentie-hoekje» door elkaar geraakt, zodat ver scheidene kinderen tevergeefs naar hun naam zochten. Willen de kinderen die geen antwoord ontvingen nog een keertje schrijven? Er is tot onze spijt geen plaatsruimte om de vorige cor respondentie-hoekjes er deze week bij te nemen. Wij beginnen vandaag met het briefje van Gerda Middelveld. Wa» het verhaal van Grim- beltje naar je zin, Gerda? Erica Scholten, je hebt het raadsel keurig opgelost, meisje! Ik ont ving je briefje zonder enveloppe. Wa» er ook een tekening bij? Je schreef iets over een teke ning van een Kerstboommarkt. Elly Karseboom, wat heb je prachtig postpdpier! Is dat een Sint Nicolaascadeautje? De tekening die je hebt gemaakt is ook al zo mooi. Groeten aan Vader en Moeder, Elly! Tini Verhagen, heb je een handwerkdoos gekregen? Vertel eens wat er in zit, Tini. Daar ben ik wel nieuwsgierig naar. Ja, de Sint heeft mij ook nog verrast. Volendammertje", is de meester al weer beter? De laatste weken zijn er veel zieken, maar zo gauw het gaat vriezen zal er wel weer een gezondere tijd aanbreken. Hoe oud is het zusje, dat zo bang was voor Zwarte Piet? Martha Koster, toe maar, wat een dikke enveloppe met zilverpapier kreeg ik van jou. Hartelijk dank, meisje. Kun je zo'n pakje nog wel in de brieven bus stoppen? Joop Luiken, wat schreef jij mij een plechtige brief jóh! Keurig gedaan. Ga je met ons meedoen? Geertruida Pirovano en Willy v. d. Gulik, wat lief van jullie om ook aan andere kinderen te denken. Hartelijk dank voor alles. Aad Tervoort, 't lijkt mij erg leuk, zo'n uitstapje met de gehele klas. Zijn jullie al naar de Kennemer Oudheidkamer geweest? Ik hoop dat je er nog eens over schrijft. Ina Klompe, hartelijk dank voor je mooie brief met zilverpapier en tekeningen. Sint Nicolaas heeft* je niet vergeten, zeg! Is de nieuwe trui mooi geworden? Marie Swagerman, wat ben jij al een lange tijd ziek, meisjel Gelukkig dat je al wat in de tuin van het ziekenhuis mag wandelen. Gaat het lopen al een beetje? Ik vind dat je erg aardig tekent. Heb je het boek ontvangen, Marietje? Jaap van Goor, wat een verras singen zaten er in dat pak van St. Nicolaas. Je hebt met behulp van de nieuwe verfdoos al een mooie tekening voor mij gemaakt. Welbedankt, Jaap! Hennie Klepper, ik wou dat ik zo goed kon dichten als jij. Wat heb je een verbazend aardig versje gemaakt. Bedankt, Hennie. ik zal het goed bewaren. Rudi Luidinga, Lenie Appelman, Bertha Bakker, Lilianne Bakker, Ineke Boom, Joop Klaas- sn, Antoon van Huizen, Jan van Gulilc, Anna Deegenaar, Jan Rozenberg en Ria Langendijk, jullie zijn welkom bij ons! Jongens en meisjes, de brieven voor ons volgende correspondentie-hoekje verwacht ik graag vóór Zondag 25 December. Hartelijke groeten van TANTE IET. „Hum," zei Nico, „ik wou nog so'n bitjie een afskeidreë hou, voordat ons vertrek. Ik wou maar seg, dat ik eint- lik nie goed buiten die N(jl nie kan en dat ons die Nijl meeneem, dat is nie moontlijk nie. Maar ik wou maar seg dat er nog »baje veel water is op die weerlt en dat ik so baje blij ben, dat ons niet naar een artis ga maar so maar wat landlopie-lopie. Fry is fos- sie, want dat is tog maar die voor naamste ding die er is, oompie. Maar ik wou maar seg, dat ons almèèl wei wat achterlaat, maar dat doe niet hin der nie, want datensnif snif Ja, Nico raakte helemaal in de .DE HELE GROTE WERELD IN. VAN5 knoop met zijn redevoering, want hr werd zélf erg ontroerd en had een brok in zijn keel. „Nou, dan gaan we maar," zei Tim daarom voor de elfde keer, „doèg!" „Doèoèg!" zei Opa. „Doèoèoèg!" snotterde Nico. „Doèoèoèoèg!" zeiden Sambo en Jumbootje. „Doèoèoèoèg!" snikte Camelie, die een zakdoek in haar slurf hield om mee te zwaaien en voor de tranen, „Doèoèoèoèg." En terwijl de drie grote olifanten stonden te wuiven aan de rand van het heel grote bos waar Jumbootje geboren was, stapten Tim en Nico en Jumbootje dapper over de grasvlakte naar het noorden, naar de steden en de mensen, de heel grote wereld in Ja, kinderen, en dat whs het dan, van Jumbootje en zijn vriendjes en familieleden in het grote bos in Afri ka. Ik zou jullie graag nog een hele boel meer vertellen, wat Jumbootje allemaal later nog beleefd heeft en wat Gerrit en Fiepje en Afke nog beleefd hebben, maar de meneer hoofdredacteur van deze krant heeft gezegd, dat ik dat maar voor een vol gende keer moet bewaren of zo. Wel, misschien vertel ik jullie dat dus die volgende keer. Doeoeoeoeg! (Uit.) Marshall-hulp wapen tegen communisme De administrateur van de ECA (Marshall-hulp voor Europa), Paul Hoffman, heeft Dinsdag voorspeld, dat in de komende weken positieve stap pen zullen worden gedaan in de rich ting van een Europa-zonder-tarief- of andere handelsbelemmeringen, dat hij als zijn ideaal ziet. Hij staat gunstig tegenover een economische unie tus sen groepen van landen als een stap in de richting van een uiteindelijke unie van de 270 mllioen verbruikers In West-Europa. Tegènover de Council of World Af fairs te Cleveland zette hij uiteen, welke houding de E.C.A, voornemens is aan te nemen bij het aanvragen van nieuwe miliiarden dollars aan het Congres voor de financiering van het programma in het op 1 Juli beginnende begrotingsjaar. Hij bleef aandringen op een voortzetting van Amerikaanse hulp aan de Marshall-landen. Hoffman voorspelde, dat de uitgaven voor de verdediging der V.S. dertig Tante Iet dankt alle bekenden en onbekenden die het mogelijk hebben gemaakt dat Sint Nicolaas dit jaar ook en bezoekje bracht aan verscheidene kinderen die nooit eens verwend wer den. Wie kan Ria Lukassen, Messchaert- plein 53 aan punten van Douwe Eg berts helpen? PATRICIA WENTWORTH 61 „Dat begrijp ik", zei Lamb. „Wat heb je gehoord?" „Wel, meneer zo het een en ander, nu eens dit en dan weer dat. Het schijnt, dat mr. Porlock zijn inlich tingen had van zekere Tauscher en volgens mr. P. zat het zo in elkaar: Tauscher beweert, dat hij een broer had, die voor de nazi's werkte. Toen die broer stierf hjj werd uit de weg geruimd tegen 't einde van de oorlog opende Porlock's zegsman een doos met nagelaten papieren. Aldus het verhaal en ik weet niet, wat er van waar is. Al wat ik kan zeggen is, dat de nazi-agenten notities zou hebben nagelaten over zijn ontmoetingen met mr. Carroll en dat deze notities diens schuld zonneklaar bewezen. De vraag was nu, zei mr. Porlock, wat hij, Car roll, dacht te doen. Mr. Carroll begon geweldig te schelden en noemde alles leugen, waarop mr. P. lachend ant woordde: „Natuurljjk kan je je eigen zaken het best en als je dat denkt, komt het er voor jou ook niet op aan, als Tauscher de papieren van zjjn broer aan onze mensen ginds Iaat zienhij denkt zich daarmee een goede Duitser te tonen". Wel, meneer, ik dacht, dat mr- Carroll een beroerte zou krijgen. En de taai, die hy uit sloeg! Och, u en ik zijn aan heel wat gewend op dat punt, maar dit zou je de haren te berge doen ryzen! Op mjjn woord van eer. Maar mr. .Porlock bleef kalmpjes en vriendelijk lachen en zei: „We zullen er verder maar over zwijgen, beste kerel", waarop mr. Carroll, dol van woede, uitriep: „Hoeveel moet je hebben, ellende ling?" Na dit opgeschreven te hebben, keek sergeant Abbott zijn chef eens aan en merkte op: „Een mooi zoodje". Hy kreeg geen antwoord. Lamb's blik had een woeste uitdrukking ge kregen. Zijn ogen, die de oneerbiedige Frank gewoonlijk met stierenogen vergeleek, puilden nu letterlijk uit. Snauwend vroeg hij: „Is dat alles?" Pearson onderging de blik en de snauw met een air van zelfbewuste deugd, lichtelijk met spijt vermengd. „In de zaak van mr. Masterman kon ik helemaal niet zoveel horen als ik zou gewild hebben". „Masterman?" Lamb's stem dreig de zich te verheffen. Zijn kleur leek op die van een donkerrode pruim. „Zeker, meneer. Mr. Porlock nam hem nog vóór de thee mee naar de bibliotheek en daar ik mijn werk had en andere gasten aankwamen, was de hall niet erg geschikt voor wat ik zou noemen een observatiepost. Ik moest dus naar de eetzaal gaan, waar de gelegenheid tot luisteren niet bepaald bevredigend is. Het binnen meisje kwam een paar maal de kamer in voor het zilver en alles by elkaar kan ik slechts met zekerheid zeggen, dat er een twist was ontstaan, dat mr. Masterman het woord „chanta ge" gebruikte en dat er kwestie was van een vermist testament. Maar ik was toevallig in de hall, toen mr. Masterman uit de bibliotheek kwam en hij keek op een manieroch, het herinnerde me aan een Kanaal-over tocht bij stormweer. Mijn vrouw en ik waren vóór de oorlog erg verzot op die ééndags-uitstapjes naar Boulogne. We hadden allebei goede zeebenen, maar u weet, hoe het gaat met een ruwe zeede meeste mensen kijken dan zo. Welnu, ik zou mr. Masterman's uiterlijk met niets anders kunnen ver gelijken". „Hoor eens, Pearson, je overdrijft toch niet?" „Ik, meneer?" „Omdat je verstandig zou doen, met voorzichtig te zijn. Je staat niet op extra-stevige grond, weet je! Laat eens kijken.... in je getuigenis voor inspecteur Hughes zeg je, dat je ten tijde van de moord zat te eten in de dienstbodenkamer". Lamb nam een pa. pier van de tafel en las: „Ik had on geveer een kwartier of twintig minu ten vroeger het koffieblad uit de salon gehaald. Ik ging niet weer naar de voorkant van het huis vóór de bel klonk. Al die tijd was ik in gezelschap van de keukenmeid, het binnenmeisje Last van zenuwen* Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. en de eerste meid. Heb je er nog iets aan toe te voegen?" „Neen,meneer". „Ben je er zeker van, dat je niet door de hall ging tussen het halen van het koffieblad en het luiden van de fcel nadat de moord was gepleegd?" „Heel zeker", sprak mr. Pearson op enigszins verongelijkte toon. „Het Blake-agentschap doet zijn werk goed, meneer. Wij behartigen de belangen van onze cliënten, maar we plegen daarom nog geen moorden. Beslist niet, meneer!" „Ik denk ook wel van niet", zei Lamb grimmig. HOOFDSTUK XX. Even later, toen Pearson was wegge stuurd met de boodschap, dat hij mr. Justin Leigh moest verzoeken, bij de hoofdinspecteur te komen, zei sergeant Abbott: „Verdachten genoeg, meneer". (Wordt vervolgd) Zodra men spreekt begint men reeds te dwalen. GOETHE. Voor de Bijzondere Raad van Cas satie diende Woensdagmorgen voor de tweede maal het cassatieberoep van de 25-jarige Jacoba R. uit Utrecht te gen de elf jaar Rijkswerkinrichting, haar opgelegd door het Bijzonder Hof te Leeuwarden. Op 17-jarige leeftijd was zij in Duitse dienst getreden als Aufseherin en als zodanig heeft zij in de concentratiekampen Vught en Bir- dien zou zij in Birkenau mishandelin gen hebben gepleegd. Na een psychiatrisch onderzoek bleek dat zij volkomen toerekenings vatbaar was, al verzocht de rappor teur om persoonlijke omstandigheden clementie. De raadsman vroeg onmid dellijke invrijheidstelling van zijn cliënte. Dit werd afgewezen. De pro cureur-fiscaal concludeerde tot een gevangenisstraf van negen jaar met aftrek. Uitspraak over vier weken. Meer en meer komen de landerijen in Friesland onder water om de mui zenplaag te bestrijden. Wanneer de vorst haar intrede gaat doen. zullen de meeste knagertjes wel verdwenen zijn Hoewel de plaag als een ramp be sehouwd moet worden, is het niet uit gesloten, dat hier toch ook een voor deel tegenover '«in staan. Een land bouwkundige veilelde, dat 1950 moge lijk een goed jaar voor de boer zou kunnen worden. De landerijen worden nu door de muizen „omgeploegd", waardoor in het voorjaar lucht, licht en zon beter tot de plantenwortel kun nen doordringen, en een goed gewas kan ontstaan. [milliard dollars per jaar zouden b». dragen, wanneer West-Europa comatt, nistisch zou worden, tegen 15 milll^.j dollar op het ogenblik. Hij voegde hiei aan toe, dat de communistische pljj, nen tot vorderingen in Westelijke rich, ting door versterking van de vrjj, landen van Europa tegengegaan kondcj worden. Hoffman verklaarde, dat wu, wanneer West-Europa in de invloed!, feer van het Kremlin zal komen, oor. log te vermijden zou zijn, „maar het beste waar wij op konden hopen m, dan een onbehaaglijke vrede zljn» „Wanneer de thans vrij zijnde landejJ satelliet politiestaten zouden worden, zou er slechts één weg voor ons open staSn: „Wij zouden onze uitgaven voer de verdediging sterk moeten vergro, ten', aldus Hoffman. Serum voor Stalin Om langer ie leven Sowjet-geleerden hebben ten serum voor langer leven ge. maakt, dat aan Stalin zal wor den gegeven, zo heeft een Sow- jetrussische luitenant-kolonel volgens het Westdultse pert- bureau verklaard tegenover stu denten van de Berlljns» Hum- boldt-universiteit. „In ten dsrde wereldoorlog zouden de commu nisten onder leiding van StaUn de regeringen van de Westelijke landen de nek breken en het ka pitalisme ten grave dragen", voegde de luitenant-kolonel er nog, volgens het persbureau, aan toe. BRIEFTELEGRAMMEN VOOR VREEMDE SCHEPEN MET NEDERLANDSE TROEPEN In het verkeer met vreemde schepen, welke Nederlandse troepen vervoeren kunnen radiobrieftelegrammen worden gewisseld via het Nederlandse kust- station Scheveningen Radio tegen het zelfde tarief als in het verkeer met Ne derlandse schepen geldt. De regeling geldt voorlopig voor de „Asturias" en de „Empire Brent" en zal in de toekomst wellicht tot andere schepen worden uitgebreid. Op voordracht van de Belgische regering is mr. H. F. van Walsum, lid van de Raad van bestuur van Philips- Eindhoven, door de prins-regent van Belgie benoemd tot officier in de kroonorde van Belgie. DE INPOLDERINGSPLANNEN VOOR DE ZUIDERZEE BRUG i Deze kaart laat de dne etappes zien, waarin de verovering onzer twaalfde provincie zich verder zal voltrekken. Tal van bruggen moe ten worden gebouwd, vele gema len zullen het water in de polders op peil moeten houden, verder zul len er schutsluizen en uitwate ringssluizen voor hetzelfde doel en voor de scheepvaart komen. Ook worden er thans reeds plannen ge maakt voor grote verkeerswegen, opdat men per trein en per auto dwars door de nieuw verworven gebieden een buitengewoon snelle verbinding zal hebben tussen Am sterdam, Leeuwarden en Gronin gen. Het ligt in de vermoedelijke bedoeling nu eerst aan de 50.000 ha grote Oosterpolder te beginnen. Het coördinatiecomité van de ver schillende Italiaanse ambtenarenbos-1 den heeft voor vandaag een algemenij staking van 24 uur van de ambtenj-1 ren uitgeroepen. In het desbetreffen de communiqué wordt verklaard del dit besluit genomen is wegens de on handelbaarheid waarvan de regerlnj blijk geeft ten aanzien van de door de ambtenaren geëiste salarisverho ging- VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwiberfchls I om 6, 8 on 11 uur. - 0 15 Sportpraatj» 6JI Strijdkrachten. 7.00 Het klokje van leven n.| 7.05 De Radio Volksmuziek. 7.35 Pianora 7 45 Regeringsuitzending. 8.05 In het Radii zoeklicht. 8.15 Het Concertgebouworkest. 10.11 Israël op dit ogenblik. 10.25 „Th® ters". 11.15 Sportactualiteiten. 11.30 De jet» drge zigeunerprimaa Pali Lakatos speelt. HILVERSUM II, 415 m. NieuwsberiokU om 7, 8 en 11 uur. - 6.00 Leger de» Hslls kwartier. 6.15 De etalage van de -Middle stand. 6.30 Het radio-jeugdjournaal. 6.55 Ea goed woord voor een goede zaak. 7.15 D» muziek bij nader inzien. 7.40 „Vandaag 8.05 In Holland staat een huis. 10.05 Gr.muz. 10.11 De vaart der volken. 10.35 Moming son 10.45 Avondpverdenking. 11.15 Nederlua kamerkoor. H.45 Istar, V. d'Indy. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 801 m. NieuwibericMai om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. - 8.43 Rithud Crean-orkest. S.50 Voor de huisvrouw. 9.01 Symphonie Orkest. 10.00 „Thuis". 10.05 Mor genwijding. 10.20 Het Wiener Boheme OrkMl 10.30 De Regenboog. 11.00 Voor de vroux, 11.15 Jan Vogel en zijn accordeon-orkMt 11.40 Orgelspel. 12.00 John Renova and bil Music. 12.33 Sport en prognose. 12.45 Thil is America. 1.15 Pierre Palla. 1.45 Zang. 2.M Kookkunst. 2.20 Maria van Veen-Muller. 2.4» Ons volk in zijn dichters. 3.00 Het Omroep- kamerorkest. 4.00 Filmland presenteert. 4.30 Zendersluitiug. 5.30 Wij en de muziek. 8.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.0» Denk om de bocht. 7.15 Orgelspel. 7.30 „U boral Christianity: The Worlds need 7.5» Tien voor acht. 8.05 Het Nederlandse Kamri- kwartet. 8.30 Cursus: „Christus en de meel 8.55 „Zojuist verschenen". 9.00 Men vrftap en wij draaien. 9.25 De fabriek»arbeidersbond- 9.50 Buitenlands weekoverzicht. 10 05 Permis from heaven. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avond wijding. 11.15 Symphonie. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. - 8.40 Te deum Laudamus. 9.03 Edmund Kurtz. 8.15 Ochtendbezoek bij onze jonge zieken. 9.3o Muziek bij het werk. 10.00 Variaties en Fugs over een thema van Mozart. 10.30 Morgen- dienst. 11.00 Bloemlezing. 11.30 Weens R*- dio-orkst. 12.00 Sinfonia Concertant®. 12.33 Das jüngste Gericht. 1.15 Vrij en Blij. 1.45 Sweelinck-Kwartet. 2.10 Pianosolo. 2.40 Van oude en nieuwe schrijvers. 3.00 Concerto Grosso. 3.10 NCRV-koor. 3.40 „Maar aan öj hemel ging een ster4.00 Duo Theo Oio en Dick de Reus. 4.30 Zendersluiting. ö.W „Under de Fryske Flagge". 5.45 Amsterdam» Kamermuziekgezelschap. 6.15 «Bijproducten van Nederlands Bijbelgenootschap'Ö.3U Geestelijke liederen. 6.45 De stem van Christelijke vakbeweging. 7.15 Regeringsuit zending. 7.30 Victor Silvester en zijn orkeit. 7.40 „Vandaag". 8.05 Disco actualiteiten, o.lo Omroeporkest. 9.15 Olieproblemen in bt Midden-Oosten. 9.35 Ensemble „Selects 10.05 Orgelconcert. 10.30 Nederland» vocaal kwartet. 10.45 Avondherdenking. 11.15 vf varieerd programma. PROGRAMMA 3 7.05 Gr.muz. 7.30 Pauze. 8.30 VI Br- Morgenconc. 9.05 Deuntjes i. d. Morgen. 10.W Verz. pr. v. d. Huisvr. 11.00 Ray Baines(org)- 11.30 NWDR Adventsmuz. 12.00 VI W Lichte gr.muz. 12.32 Ork. Peter Welffenl. 1-15 Gerd Mertens en Mona Barany. 210 „Fed?®08. Lane". 2.55 Ork.muz. 4.00 Eng. L.P. Fraii Walker en Miniatuur-ork. 4.30 Pauze. 5.80 Kootw. Batavia. 6.00 Bèromüniter Atn.oart- S.CfO VI. Br. v. d. Sold. 7.00 n.m. Nwi. sportoverz. 7.30 Lichte gr.muz. 7.45 Filming- 8.15 Filmrevue. 8.30 Omroep Sympb. ork. U- d. pauze causerie uit het levensboek van »8* ria Tesselschade Roemer Visser). 10.15 DM' muz. 10.55 Br.muz. 11.00 Lux. Musette- Dausmuz. 11.30 Topical Half Hour. PROGRAMMA 4 7.15 „Bonjour le Monde". 7.30 Pauze. 8.S0 Fr. Br. Ochtendconcert. 9.00 Kookpraatje Kunstoverz. 9.10 Gr.muz. 10.00 Lux. Ie nage en Musique (VI.) 11.00 Idem (Fr.)- Eng. H.S. Morgenwijding. 11.30 „Musio wM you work". 12.00 Eng. L.P. BBC1 WelshOrdJ 12 45 Voordr. 1.00 n.m. „Mrs. DaJes Dluy 1,35 Cyril Staploton en ork. 2.00 P?C Sobo» ork. 3.00 Lux. le Ménage en Musique (VW 3.30 Pauze. 3.40 NWDR Lichte muz. Pauze. 5.30 Fr. Br. v. d. Zi/tm- 5.40 <3" Pemoulin-Gilmon (piano). 6.00 v. d. -OW- - Eng. L.P. „the Londen L'n've'sity M"1"2K Group". 7.00 n.m. Austin Ray-c.- 'org-l- '-,j Roland Peachey en z'n Or00- Hoorspel. 8.00 Fr. Br Omroeu-rk. nt-H-i-"!, Gauly e.a. 9.15 Lichte grrnu7. 9.80 En» -j, Over the garden wall. 10.00 oir Adrian leidt een progr. v. moderne muz. m. Nws. 11.20 het „Orquestra Tropical bjreau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdarn 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN De Verbondsraad van de Kat aangenomen, waarin het een handhaving van orde en rust n een individuële loonsverhoging week voor de volwassenen, als gtellen werknemers verplicht w Ionen van het 18e jaar af over hijslag van het eerste kind af, sociale bijstandsregelingen, inv 1 pUW-Ionen eveneens met 5 pi sociale verzekeringswetten zou per jaar. Deze voorstellen, die naar d I litter van de KAB, de heer J I Bruyn, mededeelde, door het I het CNV worden onderschrevei den in de Stichting van de Arl de steun genieten van de wer] rdie geen verplichte ioonsverhoj 5 pet, willen, maar slechts eei mene vergunning om de lonei maal met 5 pet. te verhogen. D gevers zijn wel bereid de tol van deze vergunning met klem (hevelen. j Uit de mededelingen van de Bruyn valt op te maken, dat crisis in de Stichting van de heeft gedreigd. De KAB-leidi laten weten dat het arbeidenc door zijn arbeid en zijn soberhe 1 gijn offers voor het land had g- Met het NW werd afgesproi - loonsverhoging van 5 pet. te met een minimum van f 2.50. Stichting werd met de werkgev ter geen overeenstemming Daarom stuurden de vakcentral voorstel aan de regering. De 1c I prijscommissie was zeer ontdaa 1 de voorstellen en over het feit, If waren gepubliceerd. Donderdag is te Bonn door c nauer, de kanselier van West- land, en John McCIoy, de Amei Hoge Commissaris, de ECA-c komst van West-Duitsland met getekend. McCIoy wees er op, c' de overeenkomst de volledige woordelijkheid voor Duitslands ming aan het EHP thans do Duitse volk is overgenomen, en Duitse Bondsrepubliek thans e waardig partner is geworden Europese Herstelprogramma. De vice-kanselicr van West land, tevens minister voor he dr Biiicher, raamde, dat de Amerikaanse hulp aan West land in 1950'51 ongeveer 580 dollar zal bedragen en in 1 circa 380 millioen dollar. Wegens verduisterin oplichting een jaar g De Arrondissementsrechtbank te vanhage zag gisteren op het bekl bankje verschijnen de 23-jarige lige ambtenaar van de Stichti derlands Kunstbezit L. J. van ten laste was gelegd wederret toeëigening van een lederen m foto's van kunstvoorwerpen ten vai de Stichting en verduister schilderijen en kunstvoorwerpen zou hij de heer P. Molijn bewog ben tot het te niet doen van i voor het doen afschrijven Utrechtse Incassobank van een var f 225.—. Verdachte bekende de eerst lasteleggii.&, doch ontkende de Later kwam hij op deze ontken rug. Uit de verklaringen van dachte en het getuigenverhoor vast te staan, dat Van W op 1 leeftijd tegen een vergoeding vt Per dag was opgetreden als wi delijk inspecteur bij de Stichting lands Kunstbezit. Dit feit br; officier van Justitie tot felle cr de leiding der Stichting, die 19-jarige jongen een zo verant- lijke positie had gegeven. Ve zelf heeft zich een all round getoond, aldus de officier die t een gevangenisstraf van een ji aftrek van de voorlopige Hechter Weerbericht Weersverwachting geldig tot genavond: Matige tot krac en later langs de Waddenku: de kust van Noord-Holland 1 Zuid-Westelijke wind. Half zwaar bewolkt met af en toe ge regen of motregen, vrij voor de tijd van het jaar. Zaterdag: Zon op: 8.43. onder: Maan op: 6.02; onder: 14.16.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6