Vakbeweging eist loonsverhoging van 5% mei minimum van twee gulden per week Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Een Oostduits leger indien een West duitse weermacht wordt opgericht Schallenberg pleegde zeer waar schijnlijk zelfmoord anse ambtenaren i één dag staken Vrijdag 16 Dec. 1949 146e Jaargang No. 296 In de Stichting van de (Arbeid dreigde een crisis 960 Millioen aan ECA- huip voor Westduitsland EEN BRITS VOORSTEL TE STOCKHOLM Negentienjarige jongen inspecteerde Nederlands kunstbezit Eersie aanval op Franse regering Arbeiders van drie Londense centrales blijven staken Franse havenarbeiders werken langzaam-aan Spion voor 't leven BeheersinsiHuui Klemmende vraag lollars per jaar zouden h. anneer West-Europa comimj >u worden. tegen 15 irdlS het ogenblik. Hij voegde hE? at de communistische Dla„ rderingen in Westelijke rioh' versterking van de i Europa tegengegaan kondeJ offman verklaarde, dat zelfa iVest-Europa in de invloed, iet Kremlin zal komen, mijden zou zijn, „maar het r wy op konden hopen zou onbehaaglijke vrede zün» de thans vrij zijnde land' ilitiestaten zouden worden ;hts eén weg voor ons open i zouden onze uitgaven voor Sing sterk moeten vercrn Hoffman. urn voor Stalin langer ie leven f-geleerden hebben een voor langer leven ge. dat aan Stalin zal tvor. even, zo heeft een Sow- ehe luitenant-kolonel het Westduitse p ere- verklaard tegenover ztu. van de Berlijnse Hum- iversiteit. „In een derde wlog zouden de commu. ider leiding van Stalin d '■n van de Westelijkt e nek breken en het ka- ten grave dragen de luitenant-kolonel er iens het persbureau, aan linatiecomité van de ver- taliaanse ambtenarenbon- °or vandaag een algemen» 24 uur van de ambtena ren. In het desbetreffen- iqué wordt verklaard dat tenomen is wegens de on- eid waarvan de regering ten aanzien van de door iren geëiste salarlsverho- OR HEDENAVOND I, 301 m. Nieuwsberichten 813 Sportpraatje. 6.30 7.00 Het klokje van zeven uui. Volksmuziek. 7.35 Pianospel, ntzending. 8.05 In het Radio- Het Concertgebouworkest. 10.15 ogenblik. 10.25 „The Skymv- lortactualiteiten. 11.30 De Jm.y imas Pali Lakatos speelt. II, 415 m. Nieuwsberichte» uur. - 6.00 Leger des Heili- De etalage van de Midden- t radio-ieugdjouraaal. 6.55 Een lor een goede zaak. 7.15 Do t inzien. 7.40 „Vandaag". 8.05 I een huis. 10.05 Gr.muz. 10.15 volken. 10.35 Moming song. erdenking. 11.15 Nederlands 5 Istar, V. d'Indy. 'OOR VRIJDAG I, 301 m. Nieuwsberichten 31 8 en 11 uur. - 8.43 RJchnrd 50 Voor de huisvrouw. 9.03 st. 10.00 „Thuis". 10.05 Mor- 0 Het Wiener Boheme Orkejt, aboog. 11.00 Voor de vrouw, 1 en zijn accordeon-orkest 12.00 John Renova and his port en prognose. 12.45 This Pierre Palla. 1.45 Zang. 2.00 Maria van Veen-Muller. 2.40 n dichters. 3.00 Het Omroep- [0 Filmland presenteert. 4.30 i.30 Wij en de muziek. 6.15 ïert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 •cht. 7.15 Orgelspel. 7.30 „Li y: The Worlds need". 7.50 8.05 Het Nederlandse Kamer- Jrsus: „Christus en de mens", erschenen". 9.00 Men vraagt 9.25 De fabrieksarbeidersbond. weekoverzicht. 10 05 Pennies .40 „Vandaag". 10.45 Avond- ymphonie. II, 415 m. Nieuwsberichten 7, 8 en 11 uur. - 8.40 Te 9.03 Edmund Kurtz. 9.15 bij onze jonge zieken. 9.35 verk. 10.00 Variaties en Fuga van Mozart. 10.30 Morgen- oemlezing, 11.30 Weens Ra- Sinfonia Concertante. 12.33 cht. 1.15 Vrij en Blij. 1.45 2.10 Pianosoio. 2.40 Van schrijvers. 3.00 Concerto RV-koor. 3.40 „Maar ««n de ^er4.00 Duo Theo Olof is. 4.30 Zendersluiting. 5.30 :e Flagge". 5.45 Amsterdams Ischap. 6.15 „Bijproducten Bijbelgenootschap". 6.30 n. 6.45 De stem van de leweging. 7.15 Regeringsuit- ctor Silvester en zijn orkest. 8.05 Disco actualiteiten. 8.15 15 Olieproblemen in bet 9.35 Ensemble „Selecta", rt. 10.30 Nederlands vocaal \vondherdenking. 11.15 Ge- ia. OGRAMMA 3 7.30 Pauze. 8.30 VI. B*. Deuntjes i. d. Morgen. 10.10 uisvr. 11.00 Ray Baines(org). Adventsmuz. 12.00 VI. Br. 32 Ork. Peter Welf fens. 1.15 Mona Barany. 210 „Petticoat nuz. 4.00 Eng. L.P. Frank tuur-ork. 4.30 Pauze. 5.80 6.00 Bèromünster Atn^o»c- I. Sold. 7.00 n.m. Nws. en ichte gr.muz. 7.45 Filmmuz. .30 Omroep Symph. ork. uit het levensboek van Ma- loemer Visser). 10.15 Dans- z. 11.00 Lux. Musette- eo 'opical Half Hour. JGRAMMA 4 Monde". 7.30 Pauze. 8.80 ncert. 9.00 Kookpraatje Jr.muz. 10.00 Lux. Ie Mé- VI.) 11.00 Idem (Fr.). 11.13 vijding. 11.30 „Musio whil« Eng. L.P. BBC WeLb Orch. 1 n.m. „Mrs. Dale's Diary' i en ork. 2.00 BPC Schot» Ménage en Musique (VW NWDR Lichte muz. 4.30 v. cl. Zifken. 5.40 Cisèle •iano). 6.'J0 v. d. Sold. 6.30 loondon L'n've»*lty Madrig^ Austin Ray-e.* ^org.). 7.15 i z'n Orch. 7.45 Br Omroe«,.»?k. m.ri.v. Ly® hte gr 'nuz» C.30 Enff- L..P* all. 10.00 fiir Adrian Bou» moderne muz. in. questra Tropical". bjreaü administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 redactie Achterdarn 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAAfiSCHE COURANT DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1-— elü woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen: 1.40 per maand, f 4.— per kwartaal plus incassokosten IPe werkgevers tegen een verplichte verhoging De Verbond9raad van de Katholieke Arbeidersbeweging heeft een resolutie I langenomen, waarin het een eis van sociale rechtvaardigheid en voor de handhaving van orde en rust noodzakelijk wordt geacht, dat per 1 Januari 1950 een individuele loonsverhoging van 5 procent met een minimum van 2,per week voor de volwassenen, alsmede voor alle gehuwde en daarmede gelijk te stellen werknemers verplicht wordt gesteld. Voorts wordt geëist, dat de jeugd lonen van het 18e jaar af overeenkomstig worden aangepast en dat de kinder bijslag van het eerste kind af, de uitkeringen krachtens de pensioenregelingen, sociale bijstandsregelingen, invaliditeitswet, noodwet ouderdomsvoorziening en pUW-lonen eveneens met 5 procent worden verhoogd. De loongrens voor de I sociale verzekeringswetten zou moeten worden verhoogd van 3750 tot 4500 i per jaar. Op 2 December had met de rege ring een bespreking plaats, waarbij bleek, dat zij wel bereid was tot enige verhoging, maar bezwaren had tegen verhoging met tenminste f 2.50. Bij de jongste besprekingen in de Stichting van de Arbeid deden de vertegenwoor digers van de vakcentralen enige con cessies. Zij verminderden het gevraag de minimum tot twee gulden per week doch ook hierovei kon met de werkge vers geen accoord bereikt worden. De beslissing is thans aan de rege ring. Deze voorstellen, die naar de voor- jitter van de KAB, de heer J. C. de Bruyn, mededeelde, door het NW en het CNV worden onderschreven, zon den in de Stichting van de Arbeid niet t de steun genieten van de werkgevers, idle geen verplichte loonsverhoging van 5 pet, willen, maar slechts een alge mene vergunning om de Ionen maxi maal met 5 pet. te verhogen. De werk gevers zjjn wel bereid de toepassing j van deze vergunning met klem aan te bevelen. Uit de mededelingen van de heer De I Bruyn valt op te maken, dat er een crisis in de Stichting van de Arbeid heeft gedreigd. De KAB-leiding had laten weten dat het arbeidende volk door zijn arbeid en zijn soberheid reeds zijn offers voor het land had gebracht. Met het NW werd afgesproken een I loonsverhoging van 5 pet. te vragen met een minimum van f 2.50. In de Stichting werd met de werkgevers ech- ter geen overeenstemming bereikt. [Daarom stuurden de vakcentralen hun [voorstel aan de regering. De loon- en I prijscommissie was zeer ontdaan over de voorstellen en over het feit, dat zij waren gepubliceerd. Donderdag is te Bonn door dr Ade nauer, de kanselier van WestDuits- \a&4, en John McCloy, de Amerikaanse Hoge Commissaris, de ECA-overeen- komst van West-Duitsland met de VS getekend McCloy wees er op, dat door de overeenkomst de volledige verant woordelijkheid voor Duitslands deelne ming aan het EHP thans door het Duitse volk is overgenomen, en dat de Duitse Bondsrepubliek thans een vol waardig partner is geworden in het Europese Herstelprogramma. De vice-kanselier van WestDuits land, tevens minister voor het EHP, dr Bliicher, raamde, dat de totale Amerikaanse hulp' aan WestDuits land in 1950'51 ongeveer 580 millioen dollar zal bedragen en in 1951'52 circa 380 millioen dollar. Dertien werden gered Met behulp van een kleine boot worden de slachtoffers van de ont ploffing op de „Doros" aan land gebracht. Deze radiografisch-over- gebrachte foto toont het overbren gen vanuit een vliegboot van de Amerikaanse kustwacht. Gisterochtend begon te Stockholm de conferentie van de mogelijkheid van Engelse, Zweedse, Noorse en Deense deskundigen, die tot taak hebben de mogelijkheden van een nauwere econo mische samensamenwerking onder de vier betrokken landen na te gaan. Volgens gewoonlijk welingelichte kringeD is door de Britse delegatie voorgesteld om voor de drie Scandina vische landen en Engeland een stelsel van vrije betalingen, gebaseerd op het pond, in te voeren. Volgens dit voorstel zou het pond zowel voor betalingen tus sen de Scandinavische landen onderling als tussen deze landen en Engeland kunnen worden gebruikt. Denemarken, dat er financieel het slechtst aan toe is van de Scandinavische landen, zou geholpen worden, wellicht met credie- ten. Emigranten ter zee en door de lucht Op verzoek van de Rotterdamse Lloyd zal de „British Overseas Airways Corporation" ten behoeve van de voor Australië bestemde emigranten de fre quentie op haar luchtlijn Singapore- Sydney verhogen, in aansluiting op de aankomst van de „Willem Ruys" te Singapore op 24 Januari. MR. KAMP VOORZITTER GRONDKAMER Bij Kon. Besluit is nvr. A. F. Kamp te Bergen met ingang van 1 December '49 benoemd tot voorzitter van de grond kamer „Noord-Holland". Wegens verduistering en oplichting een jaar geëist De Arrondissementsrechtbank te 's-Gra- canhage zag gisteren op het beklaagden bankje verschijnen de 23-jarige voorma lige ambtenaar van de Stichting Ne derlands Kunstbezit L. J. van W., wie ten laste was gelegd wederrechtelijke toeëigening van een lederen map met foto's van kunstvoorwerpen ten nadele var de Stichting en verduistering van schilderijen en kunstvoorwerpen Voorts roe i1 ij de heer P. Molijri bewogen heb ben tot het te niet doen van inscbuld voor het doen afschrijven bjj de Utrechtse Incassobank van een bedrag var f 225.—. Verdachte bekende de eerste ten lastelegging,, doch ontkende de andere. Later kwam hij op deze ontkenning te rug. Uit de verklaringen van de ver dachte en het getuigenverhoor kwam vast te staan, dat Van W op 19-jarige leeftijd tegen een vergoeding van f 15.- per dag was opgetreden als wnd. lan delijk inspecteur bij de Stichting Neder lands Kunstbezit. Dit feit bracht de officier van Justitie tot felle critiek op de leiding der Stichting, die aan een 19-jarige jongen een zo verantwoorde lijke positie had gegeven. Verdachte zelf heeft zich een ail round knoeier getoond, aldus de officier die tenslotte oen gevangenisstraf van een jaar met aftrek van de voorlopige Hechtenis eiste. Weerbericht Weersverwachting geldig tot mor genavond: Matige tot krachtige en later langs de Waddenkust en de kust van Noord-Holland harde Zuid-Westelijke wind. Half tot swaar bewolkt met af en toe eni ge regen of motregen, vrij zacht voor de tijd van het jaar. Zaterdag: Zon op: 8.43. onder: 16.29. Maan op: 6.02; onder: 14.16. De verdedigster van verdachte mej mr. L. Jacobs gaf toe dat verdachte een paar mappen heeft verduisterd, doch men vergete niet, aldus spreekster, dat deze mappen er lagen om weggegooid te worden. Verder was mr. Jacobs van oordeel dat haar cliënt van de overige punten der tenlastelegging moest wor den vrijgesproken. Uitspraak op 29 December. Loonpolitiek beslist over het lot van het kabinet Donderdag is in de Franse Nationale sten betreft, heeft het verzet van de vergadering het debat geopend over de wet op de terugkeer tot vrije loonsbe- sprekingen tussen werkgevers en loon- trekkenden. De wet voorziet in terug keer tot collectieve arbeidsovereenkom sten en in een verzoenings- en arbitra geprocedure voor arbeidsgeschillen. Het regeringsontwerp is van het be gin af op heftig verzet gestoten van de vakbonden, die in een verplichte arbi trage een aanslag op het bij de grond wet gewaarborgde stakingsrecht zien. Wat de collectieve arbeidsovereenkom- Hoewel alle 2600 stakende arbeiders van de Londense electrische centrales besloten hadden het werk te hervatten in afwachting van de uitslag de verdere onderhandelingen over een bijslag voor vnile arbeid in hoge temperaturen had tien Donderdagmiddag slechts de arbei ders van de Barking centrale de grootste van Europa het werk inder daad weer opgenomen. De arbeiders van de drie electrische centrales waarop het werk niet was hervat, hebben be sloten, dat zij hun staking zuilen voort zetten, tot de autoriteiten hun eis tot onvoorwaardelijke hervatting van het werk zullen hebben ingetrokken. HOGE PRIJZEN STAATSLOTERIJ. In de 508e Staatsloterij, 5de klasse, 16de lijst, is op nr. 11613 de f 10.000 gevallen en op nr. 13086 de f 1000 met een premie van f 30.000. Protest tegen lossen van wapens voor Atlantisch-Pactlanden De havenarbeiders, die verbonden zijn met het door de communisten ge leide vakverbond CGT, zijn Woensdag een langzaam-aan-actie begonnen in de haven van Calais, Cherbourg en Bor deaux uit protest tegen het gemelde besluit, dat de havens gebruikt zou den worden voor het ontladen van oor logsuitrustingen in het kader van het Atlantische Pact. De bedoeling is om de staking te doen voortduren tot dat het genoemde besluit is ingetrokken De arbeiders zullen slechts veertig uur per week werken. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van de vakvereniging van ha venarbeiders verklaarde later, dat de langzaam-aan-actie symbolisch was en heden zou eindigen. socialisten en van andere linkse groe pen er toe geleid tot de goedkeuring door de bevoegde parlementscommissie van een tekst, welke van die van de regering afwijkt. De algemene bespreking is geopend met een scherpe uitval van Croizat, voormalig communistisch minister tegen de sociale politiek van de regering. De communistische spreker oefende niet al leen critiek op het regeringsontwerp, dat hij als „monsterachtig" bestempelt, maar tevens op de houding van de re gering, die „gemeend heeft geen overleg te moeten plegen met de C.G.T." Het debat zal verscheidene zittingen iif beslag nemen. Wysjinski in Oost-Berlijn Andrej Wysjinski, de Sowjetrussische minister van Buitenlandse Zaken, zou de Oostduitse regering Donderdagavond hebben meegedeeld, dat Rusland pas dan tot de instelling van een Oostduits leger zou besluiten als een Westduitse gewapende macht zou zijn opgericht. Volgens Duitse kringen, die beweren in nauw contact te staan met de Oostduitse regering, zou Wysjinski er de nadruk op hebben gelegd, dat de volkspolitie niet te zeer het karakter van een para militaire organisatie moest aannemen. derden zwartgeuniformeerde leden van de Oostduitse volkspolitie, gewapend met karabijnen en revolvers en gese- cundeerd door verschillende secties Sowjet-soldaten met bontmutsen en Tommyguns, zetten de Unter den Lin den af en ontruimden de straat. Ook journalisten werden geweerd. Er viel een lichte sneeuw, toen de eerste gasten arriveerden. De weste lijke geallieerde autoriteiten ontmoet ten hier voor de eerste maal officieel de leden van de Oostduitse regering. Een Britse gast, die de receptie bij woonde, verklaarde naderhand tegen over de pers, dat de atmosfeer zeer vriendschappelijk was. De geallieerde autoriteiten, onder wie de drie westelijke stadscommandanten van Berlijn, werden echter niet aan de Duitsers voorgesteld. Brief van Stalin. In een brief van Stalin aan Wilhelm Pieck en Otto Grotewohl wordt de op richting van de democratische en vre delievende Duitse Republiek een be slissende wending in de Europese ge schiedenis en een uiterst belangrijke factor voor de vrede en internationale veiligheid genoemd. De versteviging van de vriendschappelijke betrekkingen tussen de Duitse en Sowjetrussische volken is van historische en internatio nale betekenis, aldus Stalin. De gene- rallissimus wekt de verenigde volken van Oost-Europa op de strijd voort te zetten en de triomf van de vrede in Europa te verzekeren. Westelijke commandanten op bezoek Wysjinski had op de tweede dag van zijn bezoek aan Oost-Berlijn een lang durige conferentie met Wilhelm Pieck en Walter Ulbricht, de president en plaatsvervangende premier van de Oostduitse regering. De Sowjet-minister zou hebben gezegd, dat men in de na bije toekomst geen opzienbarende ver anderingen in de Russisch-Duitse be trekkingen moest verwachten. Het voornaamste onderwerp van bespre king met de Oostduitse politieke lei ders zou de ontwikkeling van de ge beurtenissen in Westduitsland zijn ge weest. Wysjinski zou hebben meege deeld, dat het nog niet opportuun zou zijn voor de Duitse regering om om het lidmaatschap van de Kominform te verzoeken. Westelijke gasten. Een half uur voordat Wysjinski de voornaamste geallieerde functionarssen Donderdagavond in het huis der Sow- jet-cultuur ontving, werden strenge veiligheidsmaatreglen genomen. Hon- INDONESISCH DAGBLAD OVER DE BENOEMING VAN DR. HIRSCHFELD De „Nieuwsgier" acht de benoeming van dr. Hirschfeld „in de gegeven om standigheden en gezien de Nederlandse politieke verhoudingen ongetwijfeld een gelukwens aan Nederland en Indonesië beide waard." Zijn zestiende vrouw J. F. Williams, die in lowa be kend is als de man, die de meeste keren getrouwd is, heeft een eis tot echtscheiding van zijn zes tiende vrouw ingediend. Williams is 67 jaar. Hij voert aan, dat zijn laatste vrouw, met wie hij in 1946 in het huwelijksbootje stap te, hem verlaten heeft met de woorden: „Zelfs in het paradijs zou ik niet bij je willen blijven". Williams trouwde in 1904 voor de eerste k eer. Dit huwelijk duurde 24 jaar De volgende wa ren alle betrekkelijk kort. Nach elijke mededeling van minister: Begroting van Justitie in behandeling De minister van Justitie, de heer Wyers, heeft hedennacht in de Tweede Kamer in antwoord op een vraag van de heer Burger (P. v.d. A) waarom geen mededelingen over de zaak-Schal- Ienberg zijn gedaan, medegedeeld, dat hem bekend is, dat deze zaak met de grootste zorg is onderzocht. Volgens de aan de ministers verstrekte gege vens heeft men in de allerhoogste mate van waarschijnlijkheid te doen met zelfmoord. Let voornemen bestaat, al dus de minister binnen zeer korte tijd mededelingen aan de pers te doen. Het debat over de begroting van Ju stitie werd geopend door de heer Bur ger (P. v.d. A.), die uitvoerig betoogde, dat voor een groot deel der bevolking recht in de civiele sector vrijwel on mogelijk is. De aangegeven incidentele tegemoetkoming noemde spreker lap middelen. Hij enste ook betere voor zieningen voor het kort geding en ten aanzien van de rechtsbijstand voor on en minvermogenden in burgerlijke za ken. De heer Vonk (WD), zowel als Qp een schone wintermorgen in Fe bruari van het vorige jaar ont waakte een veehouder te -Leusbroek om tot de onaangename ontdekking te komen, dat ongenode gasten bij hem hadden ingebroken. Hij miste kleding, die op zijn slaapkamer had gelegen, een portefeuille met geld en een pakje sigaretten. Van de dader geen spoor. En nu kwam dezer da gen de post een pakketje brengen, waarop naam en adres van de gedu peerde duidelijk waren vermeld. Tot zijn grote verrassing bleek de inhoud te bestaan uit de destijds ontvreemde kleding en een pakje sigaretten. In een bijgesloten briefje schreef de af zender: „Dirk, je sliep rustig, want je zei boe noch bah!" Het epistel ein digde met de beste wensen, ook voor het bedrijf, de koeien, de varkens en de kippen en het was ondertekend door Sint Nicolaas en Zwarte Piet. De politie te Leusbroek tracht thans deze vreemde Sinterklaas op te spo ren. Het gedenkteken voor de Duit se overwinning in de FransDuitse oorlog, dat voor het slot te Berlijn werd opgericht, zal worden afgebro ken. De vier bronzen leeuwen zullen naar een museum worden overge bracht. Sic transit gloriaEen Hongaars edelman, graaf Laszlo Paul Esterhazy, die eens op een landgoed leefdei waarvan de waarde op 8 A 10 iiiiiiiiniuiiiiiiiiniiiiiiiuiiiiiiiiiiniiiiiiiti millioen dollar werd geschat, is in New-York aangekomen in gezelschap van zijn vrouw en driejarig dochter tje. Hij reisde als „berooid ontheem de" tezamen met 1260 andere ver plaatste personen. Uen aantal employé's van het wezen in Kotah Tengah in bos- de kooi in de kampong geplaatst en vol gens oud gebruik moeten de mannen en vrouwen van het dorp tien dagen lang om het hok heen dansen, om de geesten gunstig te stemmen, zodat ze in de toekomst geen schade zullen ondervinden van andere tijgers. Tien dagen lang houdt de bevolking het beest in leven met twee kilo rauw vlees per dag. En daarna komen de employé's en schieten het neer. Qe weet natuurlijk, vrienden, wat 't plan-Marshall is. Toch weet 1391 streek Lubuk Minturun ten Noorden ons volk dat niet. Van de 87%, van Padang is er in geslaagd in een "die het wel weet, is 76% pro, 6% val een volwassen tijger in handen te krijgen. Zaj hebben het dier in een anti en 12% aarzelend. Bij de pro's zegt 25% dat we zonder het plan ver loren waren geweest, 39% gooit het op betere voeding en rantsoenering, 10% op de werkgelegenheid en 18% op de opbouw van onze economie. 33% van de anti's zegt, dat wij onze on afhankelijkheid kwgt zijn, 10% vreest Amerikaanse concurrentie, 18% is bang voor schulden, 9% voor het ka de heer v.d. Feltz bepleitten de spoe dige invoering "an een administratieve rechtspraak. De heer Stokvis (CPN) vroeg of ook aan vivisectie is gedacht in het toegezegde ontwerp dierenbe scherming. Verder merkte hij op, dat Gerrit de Stotteraar opgesloten is in 'n ordinair Huis van Bewaring, maar dat lieden als oud voorzitter van de NCRV, dt oud-burgemeester van Den Haag en diens secretaris buiten de cel gehouden worden. In di* verband sprak hij van klassejustitie. De heer Gerbrandy (AR) ten slotte vroeg of het parlement en de burgerij niet te veel wordt onthouden. Hij drong aan op meer openbaarheid. De minister, de heer Wyers, zeide, dat men er nog steeds niet in geslaagd is een vernieuwing van het burgerlijk procesrecht te vinden. Van uitbreiding van het instituut van het kort geding vreesde hij overbelasting der recht bankpresidenten. Bij de nieuwe rege ling zal de rechtsbijstand voor on- en minvermogenden op een zo breed mo gelijk vlak worden verleend. Voorzie ningen zullen worden getroffen om on betrouwbare ambtenaren van vitale posten te kunnen verwijderen. Bij het moeilijke onderzoek naar het verboden bezit van wapens heeft men nog al su- ces gehad. Vivisectie is niet opgenomen in het ontwerp dierenbescherming. Z.i. hebben de communisten niet over klassejustitie te klagen. Wat de door de heer Stokvis bedoelde arrestanten betreft, zeide de minister dat het hier geen executie gold. Een hunner heeft bij de politie gezeten om gemakkelijker gegevens te kunnen verstrekken. De heer Terpstra (AR) informeerde of de mededeling over verwijdering van onbetrouwbare ambtenaren zo moet worden verstaan, dat er een nieuwe lijst van verboden verenigingen komt. Minister Wyers zeide geen vrijheid te hebben over dit punt reeds mededelin gen te doen. Levenslange gevangenisstraf eiste de procureur-fiscaal bij het Amsterdams Bijz. Gerechtshof tegen de 42-jarige Amsterdammer G. van Reede, die vol gens mr. Timminga in dienst is ge weest van de Duitse contra-spionnage. economische spionnage en de afdeling pitalisme en 18% voor depressie en1 Eibergen van de Abwehrstelle.. Voorts werkloosheid. Het onderzoek naar zou verdachte het verraad van de ille- Dat heb je ervan, als je heer in 't verkeer wilt zijn, Theo I deze cijfers heeft voorts aangetoond dat de meeste mensen, die van het plan afweten, hun informaties uit de krant hebben. En met deze weten schap gewapend, gaat uw dienaar met hernieuwd vertrouwen zjjn apen voe deren. Tot morgen, vrienden. gale groep Bakhuizen op zijn geweten hebben. „Deze man zal onder alle om standigheden spionnenwerk verrichten als hij er beter van wordt. Als hij vrij komt zal hij zich weer verkopen aan de meestbiedende", aldus de procu reur-fiscaal. Uitspraak op 29 December. Qver de handelingen van het Beheers instituut doen sinds 1946 zulke ster ke verhalen de ronde, dat men ze voor ongelofelijk zou houden indien hier niet de periode van het Militair Gezag was geweest, die het ongelofelijkste accep tabel heeft gemaakt in Nederland. Men kan moeilijk zeggen, dat de na oorlogse instituten hebben voldaan aan de minimale eisen, die aan overheidsin stellingen mogen worden gesteld. En bij bet Beheersinstituut dat in twee jaren ruim 37 millioen uitgaf schijnt het al bijzonder bar te zijn. De Rekenkamer heeft vastgesteld, dat bij de verantwoording niet eens de voor schriften van de Comptabiliteitswet zijn in acht genomen. Men heeft beheerd buiten die wet om! En bovendien moet de Rekenkamer vaststellen, dat ook de wijze, waarop de controle plaats vond, weinig bevredigend is te noemen. Het is vanzelfsprekend, dat de Reken kamer het thans noodzakelijk oordeelt, dat op korte termijn en met kracht een ingrijpende reorganisatie van dé leiding, de organisatie en de controle tot stand wordt gebracht. Een loffelijk voorstel. Maar de resultaten er van zouden vier jaar te laat komen En bovendien, zegt de Minister van Justitie in zijn toelichting op een be grotingswijziging, dat de verantwoor- diiit- over het jaar 1950 wel zal voldoen aan de eisen van de wet. Dat geloven wij ook Het Beheersinsti tuut is een aflopende affaire. En bij af lopende affaires zijn in het algemeen de grote brokken uit de pap! Maar bevredigend is dit alles niet. het is bedroevend. En in hoge mate er gerlijk. £)E DOODSTRAF is voor het Amster damse B.G. geëist tegen de Duitse misdadiger Aus der Fünten, die in hoge mate verantwoordelijk is voor de depor tatie van tienduizenden Joodse Neder landers. Deportaties, die de rampzalige slachtoffers van de Nazi-waanzin via Westerbork naar de gaskamers van Auschwitz en andere vernietigingskam pen voerden. Zelfs de bewoners van de Joodse inrichtingen voor ouden van dagen, zieken en krankzinnigen, bleven niet gespaard voor de beestachtige me thoden van het regiem. Het zal nie mand verbazen, dat tegen de koelbloe dige leider der deportaties, de nog al tijd „correcte" Hauptsturmführer Aus der Fünten, de hoogste straf werd ge- eist. Wat echter wel in hoge mate de ver bazing heëft gewekt, is de onweerspro ken mededeling, dat de (uit Nederlan ders bestaande) toenmalige Joodse Raad de oproepingen uitschreef, waar- Dij de slachtoffers werden opgecomman deerd voor Westerbork. Tweemaal per week reden er volle treinen aldus opge roepen mensen de dood tegemoet. Het is een verpletterende ervaring, voor een Nederlands Gerechtshof te ho ren uitspreken, dat het Joodse Neder landers waren, die hun eigen geloofsge noten schriftelijk opriepen. En het is een klemmende vraag, of bier niet in de hoogste mate hulpverle ning aan de vijand is aanwezig geweest. Hier zal recht hebben te geschieden. Zonder aanzien des persoons.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1