De Raad van Ministers vergadert op Maandag Onze koopvaardijvloot had een grootse taak in oorlogstijd Westerse kruidenierspolitiek kan fatale gevolgen hebben Nederland moet Indonesië kunnen helpen VERLIES VAN 85 MILLIOEN IS REDELIJK Ernstig conflict werd bijgelegd; vaar- plicht met milde sancties Cullureel Nieuws Amerikaanse regerings kringen juichen dr. Hirschfelds benoeming toe (Vervolg van pag. 1) Nog steeds is het zo, dat iedere mi nister persoonlijk verantwoordelijk is voor het beleid, zijn ministerie be treffende. Maar dient de Kroon een bepaald wetsontwerp in, dat hij moet verdedigen, dan wordt de gehele Raad van Ministers geacht daar achter te staan, althans de meerderheid. Zo'n wetsontwerp is steeds tevoren in be spreking geweest. Komt nu een mi nister bij zijn ambtgenoten met een bepaald ontwerp of een voorstel aan dragen en alle anderen z(jn of het merendeel der anderen is er tegen, dan kan hij twee dingen doen, n.l. zich bij de meerderheid neerleggen en een besluit uitvoeren, waarmee hij het zelt oneens is, of zijn ontslag aanbieden. Een voorbeeld van het laatste ge val, dat nog niet zo erg lang geleden is, is het aftreden van mr. Sassen als minister van Overzeese Gebiedsdelen. Een voorbeeld van het andere gevai kan ik niet geven Het komt alleen voor bij besluiten van ondergeschikt belang. (Om een volkomen gefingeerd voorbeeld te noemen: stel, dat minis ter Mansholt onlangs heeft voorge- I steld de kaas over drie maanden van I de bon te doen, en stel, dat zijn col- I lega's het voorzichtiger en dus beter I vonden er zes maanden van te maken I dan had hij zich bij die zes maanden neergelegd zonder af te treden.) DE GEHEIME NOTULEN. j^ET KAN dus gebeuren, dat een minister een besluit uitvoert, dat in strijd is met zijn eigen inzicht. Hebben zijn naaste medewerkers dat dan niet door? En ondermijnt dat niet zijn gezag? Neen. Natuurlijk staat het in de notulen, maar die krijgt op zijn best alleen de secreta ris generaal te zien; d.w.z. de minis ter mag ze hem geheel of ten dele ter inzage geven, hij hoeft het niet. i Natuurlijk zal elke minister na de Maandagse vergadering zijn secreta- I ris-generaal op de hoogte brengen van de besluiten betreffende zyn Ministe rie. De secretaris-generaal dicteert daarna de daaruit voortvloeiende aan wijzingen aan zijn secretaresse, die ervoor zorgt, dat zij te bestemder plaatse komen. Het is met die notulen van de ver gaderingen van de Raad van Minis ters een merkwaardig geval. Zij wor den niet gestenografeerd, maar de adjunct-secretaris, die met de redac tie ervan belast is er zijn er twee, die elkaar afwisselen maakt korte aantekeningen van het gesprokene. De volgende dag, Dinsdagochtend der halve, begint hij aan de hand daar van het verslag te dicteren aan een geroutineerde secretaresse, d.w.z. hij dicteert telkens een deel aan telkens een ander meisje. Het werk word* zo over vier verdeeld. In de eerste plaats bespoedigt dat de snelheid, waarmee het geheel moet worden uit gewerkt, gecorrigeerd enz. en ten slotte gestencild. Èn in de tweede plaats krijgt geen der meisjes op deze wijze de zware last te torsen van de geheimhouding van al het gesproke ne: immers, elk heeft maar een deel onder ogen gekregen. Het ligt wel voor de hand, dat deze vier meisjes, die verbonden zijn aan het Ministerie van Algemene Zaken, met de groot ste zorgvuldigheid zijn uitgezocht voor dit werk. Allen, die op een mi nisterie werken, hebben een geheim houdingsplicht, maar die weegt hier wel bijzonder zwaar. U kunt er ver zekerd van zjjn, dat die vier geen „kletskousen" zijn. Integendeel! Tegenwoordig beslaan de wekelijkse notulen van de Raad van Ministers meermalen 30 bladzijden h 500 woor den; dat is bij elkaar 15.000. Hetgeen betekent, dat onze ministers in een jaar tijd alleen al in hun gewone we kelijkse vergaderingen tien dikke boekdelen vol praten. Boekdelen, die nooit gedrukt worden. Zij worden al leen (en dan nog in een zeer kleine oplaag) gestencild; het eerste exem plaar is voor de Koningin en verder krijgt iedere minister er één. Twee archiefexemplaren worden in de kluis van dr. Drees' kabinet bewaard. De notulen bestaan uit twee delen, de Geheime Zaken en de Zeer Geheime Zaken. Het eerste deel plegen de mi nisters na lezing in hun eigen brand kast te bewaren; het tweede deel moe ten zij na lezing terstond vernietigen. Tot die Zeer Geheime Zaken behoorden de laatste jaren een groot deel der overzeese aangelegenheden. Natuurlijk is het niet nodig de gewone notulen te eeuwigen dage geheim te houden. Tot voor kort waren zij tot 1870 ter inzage voor historici en andere wer kelijke belangstellende:'. Eni<*e maan- Mevrouw J. M. Barenizen- Rooze zorgt in de middagpauze voor lafenis van drooggeprate kelen. Het kostbare servies vertrouwt zij aan niemand an ders toe; zij brengt het zeif „naar boven", waar de Kamer bewaarder klaar staat om de ministers hun kopje koffie of thee te serveren. den geleden echter heeft de Raad van ministers besloten de notulen tot 1918 openbaar te maken. U zult daar niets van bemerkt hebben. Het heeft niet eens in de krant gestaan. PRETTIGE TOON. QM TERUG te keren naar het heden, men hoort zo vaak, dat er een ge laden stemming heerst In de Raad van ministers, dat er een grote spanning is in de vergadering, ja dat er scherpe woorden vallen en wel eens op de ta fel gesiagen wordt. Niets is minder waar. Integendeel, de toon is altjjd prettig Er worden dikwijls grapjes verteld tussen de staatszaken door en er wordt wel eens een ambtgenoot ge plaagd om een geslaagde caricatuur in de krant Dit betekent nu ook weer Voor het begin van de zitting begroet men elkander hartelijk; v.l.n.r. Minister-President dr. W. Drees, dr. M J. Prinsen, secre taris van de Raad van Ministers, prof. dr. J. R. M. van den Brink, Minister van Economische Zaken, mr. J. H. Maarseveen, Minis ter van Overzeese Gebiedsdelen, en de heer W. Middelburg adjunct-secretaris van de Raad. Mr. J. in 't Veld, Minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting, geeft zijn jas en hoed in bewaring aan de bode van de Raad der Ministers, F. J. Kanitz, die reeds vóór de oor log en ook weer daarna be last was met de zorg voor de garderobe van de dienaren der Kroon. Hij heeft al heel wat ministers zien komen en gaan en kent de heren als zijn eigen huisgenoten. niet, dat 's lands zaken niet met de nodige ernst worden behandeld Ieder een is zich te allen tijde bewust van de strekking der te nemen besluiten. Er hangt vaak zo heel veel van af Hoe lang duren die beraadslagin gen? Dat hangt van de agenda af. En ook wel van de voorzitter. De één is sneller in het trekken van conclusies dan de andere. Dr. Drees is een man, die van opschieten houdt Hy weet vlot een vergadering te leiden en aarzelt niet af te remmen als hem dat nut tig lijkt. Slechts zelden laat hy het tot een hoofdelijke stemming komen. Zo mogelijk tracht hij om zes uur de vergadering te sluiten. Natuurlijk ge lukt dat niet altijd. Het wordt wel eens later. Toen dr. Beel nog minister-pre sident was werd het meestal laat. En prof. Schermerhorn heeft het eens no dig geoordeeld zijn ambtgenoten tot half drie in de nacht bijeen te hou den; bijna veertien uur! Af en toe wordt er even gepauseerd voor -een kop thee. En het behoeft wel geen betoog, dat er menige sigaar geofferd wordt aan het welzijn van het vader land. Verhoogde export naar Amerika zet Zuid-Oost-Azie in de kou (Van onze diplomatieke medewerker). f)AT NIET SLECHTS met een goede foto, maar ook met een goede kaart meer dan met duizend woorden gezegd kan worden, bewijst het Britse Zondagsblad „The Observer". Dit drukt namelijk in zijn laatste editie een kaart af, waarop de grootste vyf bevolkingscentra van de wereld zijn afge beeld, welke op hun beurt in drie groepen zjjn verdeeld. De eerste groep, verknocht aan vrjje instellingen, omvat Noord-Amerika en West-Europa, met in totaal 385 mtllioen inwoners (Noord-Amerika 150 millioen en West- Europa 235 millioen). De tweede groep, onder communistisch bewind, om vat Oost-Europa, de Sowjetunie en China, met in totaal 740 millioen in woners (Oost-Europa 80 millioen, de Sowjetunie 200 millioen en China 460 tpillioen). De derde groep, die nog geen definitieve keuze gedaan heeft, om vat Zuid-Korea, Japan en de Philippijnen, de landen van Zuid-Oost-Azie en India en Pakistan, met in totaal 630 millioen Inwoners (Korea, Japan en Philippjjnen 100 millioen, Zuid-Oost-Azie 140 millioen en India en Pakistan 890 millioen). Nu geven bevolkingscijfers alleen nog geen juist beeld van de machts verhoudingen. Om deze te kunnen be palen zou men bovendien moeten be schikken over een volledig overzicht van de productie-apparaten en grond- stoffenbronnen der verschillende groe pen en wat nog belangrijker is een instrument moeten bezitten waar mede men de ijver en vindingrijkheid der volken zou kunnen meten. Maar ook zonder dat, kan men de conclusie, waartoe „The Observer" komt, wel on derschrijven: De weg, die de derde groep zal gaan, zal beslissen over de uitslag van de koude oorlog. En eveneens is duidelijk, dat het grootste en belangrijkste land van deze groep India is. India en dg landen van Zuid-Oost Azie en dat is in het bijzonder ook I^ET GEDURENDE DE OORLOGSJAREN gevoerde scheepvaartbeleid heeft zóveel aspecten gehad, die ook nu nog van invloed zjjn op het eco nomische leven in Nederland, dat de parlementaire Enquête-commissie ge meend heeft goed te doen het terrein v%p haar onderzoekingen niet te be perken tot het gevoerde financiële beheer der sedert 1942 door de regering in Engeland in bezit gevorderde Nederlandse koopvaardijvloot, doch het ge hele Nederlandse scheepvaartbeleid gedurende de oorlog in beschouwing te nemen. Dit te meer, omat aan het beleid betreffende de Nederlandse koop vaardijvloot niet slechts verbonden zijn financiële, politieke en economische belangen, doch ook het stoffelijk en geestelijk welzijn van de zeevarenden, een zeer aanzienlijk deel van ons volk. Zij toch zijn bjj dit beleid in de oor logsjaren nog nanwer dan in normale tijden betrokken geweest. verheid en Scheepvaart, mr. M. P. L. Steenberghe kreeg acht en de minister van Landbouw en Visserij, mr. dr. A. Saluut voor onze zeelieden JN LONDEN is een commissie van re ders gevormd, die optrad voor de rederijen in Nederland, wier schepen geallieerde havens waren binnengelo pen en als agente voor de rederijen, die in 't buitenland waren ondergebracht. Aanvankelijk had zij een adviserende taak, doch later werd aan deze Scheep vaartcommissie het beheer van de Ne derlandse schepen en van de ladingen opgedragen Zij kreeg dus een semi- officieel karakter, hetgeen enige keren tot moeilijkheden heeft geleid. De Enquête-commissie is tot het in zicht gekomen, dat de zo spoedige tot standkoming van de Nederlandse Scheepvaart- en Handels-Commissie te Londen (de NSHC), vrucht is ge weest van een ongeveer gelijktijdig, reeds op 10 Mei 1940 genomen geluk kig initiatief van onze gezant te Lon den enerzijds en de ministers van Han del, Nijverheid en Scheepvaart en van Defensie anderzijds. Op verzoek van Engeland, dat het gewenst vond. dat de NSHC rechts persoonlijkheid zou bezitten, is deze commissie omgezet in een Engelse naamloze vennootschap, de Netherlands Shipping and Trading Committee Ltd. de NSTC Ltd., met een aandelenkapi taal van 500 pond sterling, verdeeld in 25 aandelen van 20 pond, die geen recht gaven op dividend of andere voordelen of aandeel in de winst. Ieder van de acht ten tijde van de oprichting aanwezige „Directors" ontving één aandeel. De minister van Handel, Nij- yOOR ZOVER bekend ligt de oudste stad ter wereld in Irak (het oude Mesopotamië). De ruines van deze stad, die men Eridu heeft genoemd, werden twee jaar geleden ontdekt. Toen staken slechts de overblijfselen van een grote stenen toren, gebouwd omstreeks 3000 jaar vóór Christus, boven het zand -uit. Onderzoekers hebben daarna de resten gevonden van veertien tempels, die telkens op de ruïne van een vorige werden ge bouwd. Oudheidkundigen schatten de ouderdom van de eerste tempel op zijn minst op 6500 jaar. Dit zou dan het oudste bouwwerk ter wereld zijn. Er is ook een kleine uit klei gevormde boot gevonden, die het eerste ooit door mensenhanden geconstrueerde vaartuig moet zijn. Tweehonderd jaar geleden werd de grote Franse natuurkundige, markies Pierre Simon de Laplace geboren. Op achttienjarige leeftijd kwam deze boerenzoon in Parys om de toen reeds gevierde w'skundige d'Alembert te ontmoeten. Met spanning zag de knaap de gaven van een aangeboren genie in de hoop eens een groot ge leerde te kunnen worden. Zijn wen sen gingen in vervulling. Hij werd een der grootste natuurkundigen van zjjn tijd. De wetenschap is aan De La place veel dank verschuldigd voor zijn onderzoekingen cp het gebied van de snelheid van het geluid, de samenstel ling van gassen en de straalbreking. Hij schreef ook verhandelingen over de bewegingen van de maan, Jupiter, Saturnus en de kometen. Hij was een van de eerste leden van het Instituut van Frankrijk en lid van de senaat tijdens het bewind van Napoleon. gij HAAR BEZOEK aan Parijs op uitnodiging van de Unesco, heeft de Franse regering dr. Maria Mon- tessori benoemd tot Officier in het Legioen van Eer. Tijdens een lunch bracht dr. Torres Bodet, directeur generaal van de Unesco, haar hulde. Hij zeide, dat de Unesco erkende, dat dr. Montessori één van de eersten was, die de stoot en de inspiratie gaven tot de revolutionnaire beweging, be kend onder de naam „nieuwe opvoe ding". Zij opende de weg tot actieve methodes van opvoeding. g[ET KERSTORATORIUM van de Friese componM R. Beintema te Leeuwarden zal in de komende weken in de Ver. Staten door verschillende koren hl kerken worden uitgevoerd. Het wordt ook door een radiostation uitgezonden. Twaalf Friese kerk torens, die tijdens de bezetting door de Duitsers van hun bronzen stem men werden beroofd, zullen nog vóór Kerstmis nieuwe klokken krijgen, welke werden gegoten bjj de klokken gieterij fa. Van Bergen in Midwolda. De bijna zeventigjarige violist van het Residentie-orkest Jacques Thibaud zal waarschijnlijk het concertpodium verlaten. Onder de naam „Het Neder lands Toneelensemble" heeft een groep jonge acteurs en actrices onder artistieke leiding van Jan v. d. Lin den een gezelschap gevormd. Zy wil len hun streven naar verinnerlykter en eenvoudiger theaterkunst verwerke lijken en beginnen hun optreden met een serie Kerstvoorstellingen van: „En waar de star bleef stillestaan", een legende van Felix Timmermans en Eduard Veterman. In April 1950 wordt in Utrecht een tentoonstelling van Deens kunsthandwerk gehouden Op 77-jarige leeftijd is in haar slaap overleden Dora Dean Johnson, die deel uitmaakte van het dansensemble Johnson en Dean. Zy en haar echt genoot, Charles E. Johnson, introdu ceerden in 1895 in New-York City de „Cake Walk". A. van Rhijn, zeven aandelen. De twee overige aandelen stonden op naam van de advocaten Lewis en Clarke. Lasterpraat In zijn geschriften heeft de tegen woordige hoofdredacteur van „De Ochtendpost" door niets bewezen be schuldigingen geuit, dat de beide mi nisters zich door middel van deze aan delen verrijkt zouden hebben. De En quête-commissie is van de gegrondheid der beschuldigingen niets gebleken. De financiële resultaten van het Scheepvaartbeleid komen neer op een totaal verlies van 85.000.000.De commissie acht dit een redelijk verlies, want Nederland had in die tijd zijn bijdrage aan de oorlogvoering te le veren. Deze bijdrage is mogelijk ge worden, doordat de regering in 1942 is overgegaan tot de bezitsvorming van de Nederlandse Koopvaardijvloot. De kans is dientengevolge geringer ge worden, dat de zeelieden na de invoe ring van de vaarplicht zich er terecht over zouden kunnen beklagen, dat zij verplicht werden tot hun levensgevaar lijk werk, terwijl de daarmede te be halen financiële voordelen aan parti culiere ondernemers kwamen. Daar naast wejd door de bezitsvorming nog bereikt, dat de rederijen op gelijke ba sis een vergoeding zouden krijgen, waardoor 'n einde kwam aan de voor dien bestaan hebbende ongelijke ver deling van de voor- en nadelen van de exploitatie. Gouden platen en nagels Slecht te spreken is de commissie over het Nederlandse Scheepvaart- Comité te New York, dat gedurende de periode, waarin het onder toezicht van de Londense NSHC belast was met de bewindvoering over de gevorderde schepen van de overgeplaatste rede rijen, zijn taak niet vervuld heeft als met het oog op de ernstige omstandig heden geboden was. De exploitatie in New York leverde een veel groter ver lies op dan in Londen, voornamelijk door de hogere reparatie-kosten in New York De leden van het comité, samengesteld uit scheepvaartdirecteu ren, tevens eigenaars van de gevorder de schepen, deden de schepen répara ties ondergaan, die niet strikt noodza kelijk waren Ter typering van deze handelwijze sprak men toen van „gou den platen en nagels".... De opzet was, de kwaliteit en de waarde der schepen te verhogen en tevens ze uit de vaart te houden, waardoor men dus minder risico liep, dat zy verloren zouden gaan. De commissie is van oordeel, dat de invoering van de vaarplicht voor Ne derlandse zeelieden gemotiveerd ge weest is en dat de se noties tegen hen, Het getal van de onder de administratie van de Neder landse Scheepvaart- en Han dels-Commissie dat is de organisatie, die in de oorlogs jaren belast geweest is met- het beheer van de vrije Neder landse koopvaardijvloot werkende zeelieden heeft blij kens het rapport van de En quête-commissie 18.500 be dragen. In dit aantal zijn ook begrepen de bemanningen der Nederlands-Indische schepen, die na de val van Indie tn Australië hun thuishaven had den. Op 1 Mei 1944 hadden 3310 zeelieden het leven verloren, van wie 2527 door oorlogsac tie. Een 500-tal werd afge keurd, terwijl tot die datum 100 invaliden door de Stich ting „Zeerisico 1940" werden gepensionneerd. Slechts ongeveer 200 man zijn onwillig gebleven om te voldoen aan hun verplichting tot varen. die weigerachtig waren, met milde hand zijn toegepast. Er zijn ongeveer 300 onvoorwaarde lijke vrijheidsstraffen opgelegd, waar onder naar schatting 200 naar recidive. Hieruit blijkt, dat het aantal onwillige zeelieden ongeveer 200 heeft bedragen. Dreigende redersstaking. Over de behartiging van de belan gen der Nederlandse zeevarenden en speciaal wat hun sociale positie betreft, is in de oorlogsdagen een conflict ge rezen, dat zeer ernstige gevolgen dreig de aan te nemen. De Enquête commis sie constateert hier tekortkomingen zo wel bij de toenmalige minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, het tegenwoordige Eerste Kamerlid P. A. Kerstens, als bij de leden van de NSHC. Aangezien deze organisatie met haar semi-officiële karakter steeds meer tot een instrument van de regering ge worden was, gaf minister Kerstens in Mei 1943 de wens te kennen ,dat cir culaires en instructies van de NSHC, betrekking hebbende op de arbeidsvoor waarden, dienstvoorschriften, veilig heidsmaatregelen, huisvesting aan boord en aan de wal en dergelijke, voortaan in overleg met de zeeliedenorganisatie behoorden te worden vastgsteld. De NSHC meende, dat dit niet redelijk was, er ontstond een geprikkelde stem ming, het zo nodige vertrouwen tussen de minister en de NSHC ging teloor en tenslotte ontstond een crisis, culmine rende in de opzegging van haar man daat door de Commissie. De NSHC dreigde dus met staking. De regering nam dit hoog op. Op 31 Mei 1943 werd een vergadering belegd van de NSHC met de minister raad, waarin aan deze Commissie on omwonden te kennen gegeven werd. lat haar optreden alle perken te buiten ging. De oplossing van het geschil was niet gemakkelijk, doch na enkele maan den vond de NSHC de weg terug, al gebeurde dit niet elegant. Teneinde dergelijke moeilijkheden voortaan te voorkomen, werd in September 1943 een Advies commisise voor Arbeidsza ken opgericht. De commissie is van mening, dat het geschil in aanzienlijke mate zijn oor :aak heeft gevonden in een tekort aan amenwerkend vermogen tussen de heer Kerstens en de leden van de NSHC. hetgeen leidde tot een onvol doende begrip van eikaars gedachten- gang en tot een wederzijds gebrek aan inzicht in de moeilijkheden. voor de Nederlanders geen geheim staan op het ogenblik onder een zware communistische druk. De oostelijks Kominform, die onlangs in Peking bij een is geweest, heeft besloten alles in het werk te stellen om de „lakeien van het imperialisme", Nehroe, Sukarno en Thakin Noe (de premier van Birma! ten val te brengen. Ongetwijfeld is het gestelde doel niet zonder uitzicht op succes. India, Pakistan, Indonesië, Bir ma, Frans Indo-China al deze lan den, arm als grote delen van hun be volking z(jn, vormen een uitstekende voedingsbodem voor het communisme. Hun nieuwe regeringen en dit geldt zeer zeker ook voor Indonesië, dat op het punt staat zijn onafhankelijkheid te verkrijgen wensen deze landen als vrije democratieën tot welvaart te brengen. Maar zonder massale econo mische hulp van buiten, zullen zij des ondanks een verloren strijd strijden. Zonder dergelijke hulp, zullen een Nehroe en een Sukarno ten slotte Ke- rensky's blijken te zijn. Amerika aarzelt. Op het ogenblik is de toestand zo, dat slechts Groot Brittannie (aan India) en, zij het in mindere mate, Nederland (aan Indonesië) dergelijke hulp ver lenen en dus tussen Zuid-Oost-Azie en het communisme staan. De Ameri kaanse regering aarzelt nog steeds, een gigantisch hulpprogramma voor Zuid- Oost Azie op te stellen en de Ameri kaanse particuliere beleggers hebben cr nooit van gehouden, hun geld in deze hoek van de wereld te wagen. Daarbij komt nog, dat landen als Engeland en Nederland in de toekomst nog slechts weinig machinerieën en andere kapi taalsgoederen anders dan tegen betaling in hard geld naar Zuid-Oost-Azie zul len kunnen leveren, omdat zij verplicht zijn, het gat in hun handelsbalans met het dollargebied te dichten. Zelfs in dien men daarin slaagt, zal het resul taat toch een politieke en strategische catastrofe voor het Westen betekenen. Want op deze wijze moeten de poorten van Zuid-Oost-Azie voor het commu nisme geopi -d worden. Wanneer het Amerika ernst is met de koude oorlog, zal het zich moeten afvragen, of het in evenwicht brengen van de handelsbalans met West-Europa deze prijs waard is. Het zal moeten overwegen of het in tegendeel niet verstandiger is, voort te gaan met zijn onbetaalde dollarexport naar West-Europa, opdat West-Europa met de tegenwaarde daarvan het niet- communistische Azie kan helpen. De Westerse positie op het Aziatische front van de koude oorlog zou veel sterker zijn, indien geheel West Europa zou kunnen deelnemen aan een onbetaalde uitvoer naar Zuid Oost-Azie. Het moge orthodoxe economie zijn, aan Europa te vragen zijn exportgoederen aan Azie, dat er dringend behoefte aan heeft, te onthouden en ze in de plaats daarvan te zenden naar Amerika, dat ze niet nodig heeft en ze ook nauwelijks wenst het is een politiek van zelfmoord. Staatsman heeft laatste woord. Het is fundamenteel verkeerd te stre ven naar een evenwichtige Ameri kaansEuropese handelsbalans zonder rekening te houden met het effect daarvan op Azie en het machtseven wicht in de wereld. Het zou veel ver standiger zijn een Europees deficiet tegenover Amerika en een corresponde rend Aziatisch deficiet tegenover Euro pa te handhaven, dan Azie aan het communisme op te offeren en de 385 millioen vrije mensen te stellen tegen over 1370 millioen communisten. De economische betrekkingen tussen staten kunnen niet op dezelfde wijze onderhouden worden als tussen parti culieren. De staatsman, niet de zaken man, moet daarin if t laatste woord hebben. Het is hoog tijd, dat de staats lieden aan beide zijden van de oceaan het dollarprobleem in zijn ware propor ties gaan zien'en zich realiseren, dat de koude oorlog bij het in evenwicht brengen van balansen tussen Amerika en Europa verloren kan worden. De diplomatieke correspondent van Aneta bericht uit Washington, dat de keus der Nederlandse regering bij de benoeming van dr. Hirschfeld als eerste Hoge Commissaris in Indonesië naar de mening in kringen van de Ameri kaanse regering veel goeds met be trekking tot de toekomstige samenwer king tussen de deelgenoten van de Unie voorspelt. Dr. Hirschfeld is goed Be kend in deze kringen, waar hy de re putatie heeft van een „man met een brede visie" en grote kundigheid in economische aangelegenheden. Door deze benoeming heeft de Nederlandse regering volgens Amerikaanse waar nemers blijk gegeven van het zeer realistisch benaderen van het probleem om een nauwe en vruchtbare samen werking tussen Nederland en Indo nesië binnen de kortst mogelijke tijd tot stand te brengen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5