dë feestdagen naderen Fa. m. Preijer Zi. Stad en Omgeving, Overname aandelen N.V. Alkmaarse Overdekte Bad- en Zweminrichting AGENDA OUÓ6 WMG Huldiging bij de Mij. van Handel Rijksrechercheur arresteerde clan destiene slachters De Landelijke Rijvereniging, Streef Midden-Noord-Holland Schaakwedstrijd V.V.V. Voetbaliers klaverjasten Wat men uit steenkool kan maken Marktberichten Snoek van ruim een meter gevangen Burgerlijke Stand th. kpaakman g zoon Leraar in de stenografie Tentoonsteling van prenten Veilingomzet „Noordermarktbond" steeg tot ƒ6.000.000 GENEVERS LIKEUREN WIJNEN WIJNHANDEL Hugo Boys speelde gelijk VROOM Dl DINSDAG 20 DECEMBER 1949 De exploitatie der Alkmaarse Over dekte Bad- en Zweminrichting levert de laatste tijd moeilijkheden op terwijl binnenkort belangrijke kapitaalsinves teringen moeten plaats vinden. Het ge vaar bestaat dat de N.V. haar eigen dommen aan derden gaat verkopen en dat de exploitatie van het overdekte bad niet wordt voortgezet. Aan de ge meente zijn alle aandelen te koop ge boden voor de som van 43.783,77. Het volgestorte aandelenkapitaal is mo menteel groot 68.000. B. en W. ach ten het van veel belang voor de ge meente, dat de overdekte bad- en zweminrichting hier behouden blijft, De directeur van Openbare Werken •chat de gebouwen en installaties op f 203.000, de noodzakelijk te treffen voorzieningen op 44.000, de bedrijfs- inventaris op 2500 en de filter in het van de gemeente gehuurde zomerbad op 4500. Een bedrag van 171.000 wordt wel gerechtvaardigd geacht. Er is een 4 pet hypothecaire schuld van 71.400 en 3 pet. spaarobligaties voor f 15.925. De schuld aan de N.V. „Ver zicht" te Leidschendam bedraagt 44.416.23, totaal 131.741.23. De waarde van de overige rechten en plichten der N.V. heffen elkaar onge veer op. Als waarde voor het aandelen kapitaal blijft ten slotte 39.258.77. Hoewel het aanbod 4525 hoger is, me nen B. en W., dat het aanvaardbaar is. De schuld aan de N.V. „Verzicht" moet tegelijk met de overname van de aan delen worden afgelost. De gemeente krijgt dan eenzelfde vordering op de N.V., welke daarenboven nog 1800 rente voor de genoemde schuld in re kening-courant heeft te voldoen, waar op een inmiddels afgelost bedrag van 1000 in mindering kan worden ge bracht. B. en W. zouden de N.V. voor hands willen laten voortbestaan wer kende onder de richtlijnen der gemeen te, die tevens invloed krijgt op de ex ploitatie van het zomerbad, dat de NV van de gemeente gehuurd heeft. B. en W. achten het noodzakelijk, dat terstond ontslag wordt verleend aan de tegenwoordige directeur, de president- Commissaris, de gedelegeerd commissa ris en de commissaris welke door de vergadering van aandeelhouders is be noemd. De tegenwoordige bedrijfslei der kan inmiddels de exploitatie gaan de houden onder toezicht van B. en W. Voor de competitie van de NHSB •peelde VW I een uitwedstrijd tegen Zaandam I. Twee partijen werden vooruit gespeeld, welke door de heren Seewald en Kieft werden gewonnen. VW I heeft nu 3 wedstrijden met flinke cijfers gewonnen en moet nog Uit tegen Weenink te Beverwijk, A. Slok (Z'dam I)—D. Appel (VVV) Uit Den Helder. Het kampioenschap der eerste klasse kan VVV I moeilijk meer ontgaan. Hier volgt de uitslag: A. Slok (Z'dam I)—D. Appel (VVV). 0—1; N. v. d LijnP. Seewald 01; H. C. SiebelingP. Vreeken 01, S. BartelsP. Hoekstra J. D Mordhorst—W. Kwak 0—1; A. Gijten- beek—E. G. Kaijzer 1—0; Ir. J. Zijl stra—C Kieft 0—1; W. Schoonho ven—H. Huiberts J. Brak— Ir. G. F. Cool 1—0; A. v. Hink—A. W Beemsterboer 01. Totaal 37. In de bovenzaal van café „Tom" organiseerde de klaverjasafdeling van de Voetbalvereniging sjAIcmaria Victrix" een klavrjas-drive. De hoofdprijs was een stel konijnen en het is be grijpelijk, dat voor deze drive een grote belang ■telling bestond. Onder de uitstekende leiding van de heren Muller en De Buyzer verliep de avond zonder één wanklank. De gebroeders Ab en Jan Helderman waren na afloop de geluk kige bezitters van twee konijnen. De voornaamste uitslagen zijn: 1. A. Helder man—J. Helderman 4802; 2. J. Mulder—K. de Grand 4739; P. Woudsma—J. de Ruyter 4679; A. Mater—A. Homan 4571; E. J. Porck—W. E. Porck 4536; Th. Bonsema Sr.—Th. Bonsema Jr. 4363. In de étalage van de N.V. Verenigde Brandstoffenhandel-winkel op de Laat Is iets zeer aparts te bewonderen. Een epoorwegwagon, vastgezet op een spoordijk met rails is geheel gefabri ceerd uit een stuk steenkool, wat be wijst, dat men zelfs uit steenkool iets kan maken, dat het aanzien waard is. Dit fraaie handwerk behoort aan de Nederlandse speedway-kampioen Tinus Metzelaar, die het cadeau kreeg uit Polen voor de door hem het snelst ge maakte tijd bij het onlangs in Polen gehouden wedstrijden. ALKMAAR, 19 Dec. - Witlof: I 45-61 en II 28—38; Bloemkool 12 -24; Rode kool 6— 6,80; Savoye kool 5,50—8,30; Groene kool 7— SI; Spruitkool: I 45-61 en H 20 35; Boe renkool 13—26; Andijvie* kas 26- 48,50 en koud 6—20; Rode bieten 4,50 -9; Winterpeen 4,50—10,40; Waspeen 6-27; Uien: I 17 25 en H 6-14; Prei: I 26 41,50 en II 15-20; Soepgroenten 2,50—9; Selie 4—8; Knolsoep groenten 16—27; Druiven: Alicante 99—1,20; Appels: Bramley Seedling 15—20 Cox Orange Pippin 35—56, Goudreinette 23—40, Zoete Kroon 15—22 en Notaris-appel 15—22; Peren: Gieser Wildeman 12—19 St. Germain 7—14, St. Rémy 8—15 en Winterjan 7—12. NOORDERMARKTBOND, 20 Dec. - 55.000 kg Rode kool 6—10,20; 27.000 kg Gele kool 5,50—8,60; 3000 kg Groene kool 10-16; 270.000 kg Wile kool 6-11,30; 5000 kg Uien 23 -23 3; 2300 kg Peen: n 12,30-12,70 en Hl 10.80. LANGEDTJKER GROENTENCENTRALE. 20 Dec. 20 000 kg Groene kool 23—33,10; 37.000 kg Gele kool 5.10 9,70; 70.000 kg Rode kool 6-11,3; 155.000 kg Witte kooi 10—11,40; 15.000 kg Uien 21—22,80 en grove 20,80-23. WARMENHUIZEN, 20 Dec. - 78.400 kg Rode kool 6—j.0,80; 18.500 kg Gele kool 6— 9,30; 93.100 kg Witte kool 9,70-11,40; 2800 kg Uien 23,20-23,60; 675 kg Bieten 7,10. Er zal gerekend moeten worden op een jaarlijks exploitatietekort van 15.000, d.i. 10.000 als geraamd in het rapport van de accountantsdienst, vermeerderd met rente en aflossingen der nog te treffen voorzieningen. B. en W. stellen de raad voor alle aandelen voor 43.783.77 over te ne men, de schuld aan de N.V. „Verzicht" af te lossen 43.416.23), over te gaan tot betaling van de schuld van 1800 en deze rente ten laste van de exploi tatie van de N.V. te brengen, de direc teur en de commissarissen te ontslaan, het bedrijf onder de tegenwoordige be drijfsleider voorlopig door te zetten en de uitgaven van totaal 89.000 nader te regelen bij suppletoire begroting. De heer L. J. Schouten, Boezemsin gel 4, alhier, ving gister in de Noor dervaart (Bondswater van de CNHV) een snoek van 1.03 meter, Het dier zwemt thans in een kuip zodat ongelo vigen zich ervan kunnen overtuigen, dat hier geen sprake is van vissersla tijn. Geboren: Menno, zoon van C. Roeper en T. Dros. Petronella A. M.» dochter van A. Meyering en M. J. Jonker. Nellie W., dochter van A. Oudijk en J. Fijnheer. René W., zoon van W. van Leersum en G. C. Schoorl. Overleden: Catharina C, M. Heezius, 69 jaar. Grietje Thijssen, 77 jaar, wed. van D. Bruin. Johannes P. A. Ruiter, 4 maanden. Hendrik Elfring, 66 jaar. (Ontleaad aan onze Advertentie-rubriek) MAANDAG Harmonie Theater, 8 uur: Ninotchka (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Tarzan en de Luipaardkoningin (14 jaar); Cinema Americaln, 8 uur: Fre gola (18 jaar); Alkmaars Bioscoop Theater, 8 uur: De Tiran van San Fer nando (14 jaar). Gnlden Vlies, 8 uur: De Haagse Co- medie met „Laura". WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag; 2.30 uur ma- tineé (Alkmaars Bioscoop Theater geen matineé). Harmonie: H. Gh. van der Mandere over: „Vier jaar vrede en koude oorlog" (Maatschappij tot Nut van 't Algemeen). TI A T TT" STEENENBRUG ALKMAAR Tal van jubilarissen waren Zaterdag avond met hun familieleden en verueie belangstellenden verzameld in de gro te zaal van het Victory Hotel, waar zij een hartelijke huldiging in ontvangst hadden te nemen van de zijde van de Maatschappij voor Nijverheid en Han del, ter gelegenheid van het feit dat zij vijfentwintig of zelfs veertig jaar lang hun arbeid hebben gewijd aan verschillende firma's op 't gebied van handel en industrie. Namens het ge meentebestuur werd de feestelijke bij eenkomst bijgewoond door de loco- ourgemeester, de heer G. van Slinger land, die in gezelschap was van zijn echtgenote. De voorzitter van het departement Alkmaar der Maatschappij, de heer J. F. Le Blasch wees erop, dat dit de eerste maal was, dat in Alkmaar een dergelijke avond werd georganiseerd. Hij hoopte echter, dat nog vele zullen mogen volgen. Reeds in de oprichtisgs- acte van de Maatschappij, lie dateert uit 1777, aldus de voorzitter, wordt ge sproken van het vererend getuig schrift. Het doel van de Maatschappij omschreven in dezelfde acte, luidt het bevorderen van de volkswelstand op alle gebied. Hier, zo zeide de heer Le Blansch, zijn wij dus bijeen, om te getuigen van onze dankbaarheid voor het werk, dat deze jubilarissen in het belang van ons volk hebben verricht Het monument op de Afsluitdijk ver meldt de woorden: Een volk, dat leeft, bouwt aan zijn toekomst. Spre ker wekte daarom de gelukkigen op, hun getuigschrift aan hun kinderen te tonen, zodat die eens te meer zullen begrijpen, dat in werken alleen een goede waarborg ligt voor de toekomst van ons Nederlandse volk. Met de op wekking: „Vertrouw, bid en werk" eindigde de heer Le Blansch zijn toe spraak, waarna hij overging tot het uitreiken van de getuigschriften. De heer A. Fernee, die 25 jaar lang in dienst is geweest bij de firma Hoo- genstraten is sindsdien overleden. Met het in acht nemen van een minuut stilte werd de overledene herdacht waarna een familielid het getuig schrift in ontvangst nam. Een voor een traden zij vervolgens naar voren, de werksters en werkers uit de verschil lende bedrijven, om, vergezeld van 'n handdruk, uit de handen van de voor zitter hun document te ontvangen Hun namen publicerden wij reeds eerder. Toen hiermede het officiële gedeelte var de avond achter de rag was, heeft men zich nog geruime tijd vermaakt met het optreden van professor Cakie de bekende Alkmaarse goochelaar Herman Caarls. Cakie verstaat uitne mend de kunst, zijn publiek onder de ban van zijn vingervlugheid te bren gen. En telkens opnieuw staat men verbaasd óver de altijd wier nieu- Bij de examens in stenografie te Am sterdam. afgenomen door de vereniging „Centraal Bureau van Leraren in Ste nografie en Machineschriiven „A W Groote" is geslaagd als leraar in de stenografie voor het Nederlands, onze stadgenoot, de heer J. Koelman. Naai' wij vernemen zal Zaterdagmiddag in het Stedelijk Museum in de Breedstraat een Kersttentoonstelling worden geopend van pren ten uit de prentverzameling der gemeente Alk maar, welke van 25 December tot en met 22 Januari geopend zal zijn. Wij komen daarop terug. HET HANr LSREGÏSTER. In 't Handelsregister zijn de volgen de nieuwe inschrijvingen geregistreerd: R. Veen (E). Schoorl, Voorweg C 125a. Herenmaatkleermakersbedrijf. Roodt's Groothandel in chemische producten, Langedijk, Oudkarspel, Laanweg 35. Eigenaar: C- Roodt. (Ontleend aan het Nederlands Han delsregister). we verbluffende trucs, die hij ten beste geeft. De beschaafde confe- lence, waarmee Cakie zijn nummers aan elkaar praat, maakt mede zijn op treden tot een alleszins te waarderen evenement. De muzikale opluistering van de avond was in handen van de Povay-band. Met vreugde mag gecon stateerd worden, dat dit ensemble, sa mengesteld uit personeelsleden van de Ijzergieterij, zuivere amateurs dus. snelle vorderingen maakt. Het élan ep de toewijding, waarmede deze mensen musiceren, zijn in staat, menig semi- piof orkest beschaamd te doen staan fn daardoor neemt men de enkele on zuiverheden in de uitvoering gaarne op de koop toe, vooral als deze onzui verheden allengs minder blijken voor te komen. KERSTWIJDINGS-CONCERT Morgenavond zal er In de verwarm de Grote Kerk een Kerstwijdingscon- cert worden gegeven. Medewerking zullen verlenen het Alkmaars Christel. Gemengd Koor, mevr. L. de Buy— Wenninger en Simon C. Jansen. Ds. W. Wesseldijk zal 'n wijdingswoord spre ken. WIELRIJDSTER AANGEREDEN Gistermiddag omstreeks vier uur werd een achttienjarig meisje, dat in de Langestraat fietste, door een haar achterop rijdende auto aangereden. Zij kwam te vallen, waardoor haar rijwiel beschadigd werd. Zij zelf kwam met de schrik vrij. De financiële kant van de ze aanrijding werd ter plaatse geregeld. Noord-Scharwoudp „De Noordermarktbond heeft thans een omzet van zes millioen gulden aan de veiling bereikt. De aanvoerder Joh. Bruin Mz. uit Waar land en de koper der N.V. KI. Wagenaar Gz. uit Broek op Lang'endijk kregen geschenken. Schermerhorn Pastoor benoemd De Bisschop te Haarlem heeft in verband met ziekte ontslag verleend aan de pastoor Hijgemans van de parochie alhier. In zijn plaats is benoemd pastoor C. G. Standemeyer uit Leiden. De nieuwbenoemde pastoor is geboren in 1901 en in 1926 tot priester g'ewijd. Gedu rende vijften jaar was hij kapelaan in diverse parochies. De laatste acht jaar was hij verbon den aan het Cunera Gesticht te Leiden als rector. Vrijdag om twee uur zal de feestelijke in tocht plaats vinden. Dan zal de nieuwe pastoor worden afgehaald aan de Schermerdijk door de Ruitervereniging „Gidsen Bruidjes etc.". Bij aankomst aan de kerk zal een der kerk meesters een welkomstwoord spreken, waarna in de kerk een kort Lof zal worden gehouden. LELIJKE VAL De vorige \veek had mevr. E. de Vries— Willemse het ongeluk op de Dorpsweg te vallen. Hierbij liep zij een blessure op aan de knie. Zaterdag verergerde haar toestand echter zo danig, dat overbrenging naar het St. Elisabeth Ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk was. Eqmondbinnen RATTENBESTRIJDING Woensdag a.s. zal in deze gemeente, evenals vorig jaar, de bestrijding tegen ratten plaats vinden. Het uitleggen van de bfokjes zal bloksgewijze plaats vinden. Verzocht wordt de blokhoof den desgevraagd, zoveel mogelijk be hulpzaam te zijn. Vele slachtoffers in de kop van Noord-Holland Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam maakte Maandag, onder grote pu blieke belangstelling, een aanvang met de berechting van de 56-jarige voor malige Rijksrechercheur uit Amsterdam Maarten Veenstra, die in de oorlogs tijd in de kop van Noord-Holland en te Bussum was opgetreden op een manier, een Hollandse politieman onwaardig. Daar de zaak Woensdag wordt voortgezet eiste de proc.-fiscaal onmiddellijke gevangenneming. Na raadkamer wees het Hof deze eis echter van de hand. Veenstra arresteerde vier en tachtig mensen, waarvan er acht niet meer uit de Duitse gevangenissen terugkeerden. Van de getuigen die de procureur-fiscaal, mr. Keune, had opgeroepen, kwamen er twee en twintig hun bezwarende verklaringen afleggen. Aanvankelijk maakten deze getuigenissen niet "veel indruk op de doorgewinterde politieman. Hij werd pas van zijn stnk gebracht door het verhaal dat de tiende getuige, de weduwe van de Alkmaarse slager Eli Bing deed. Hierna stapelden de belastende verklaringen zich langzaam maar zeker op als een donderwolk, en toen in de namiddag de president, mr. A. C. N. P. Ruys, de raadsheer mr. H. W. Vliegen en de procureur- fiscaal met hun verwarring stichtend kruisverhoor begonnen, toen groeide de wolk tot een donderbui, die zich ontlaadde boven het hoofd van de kleine, gezette man, die zelf zoveel verhoren had geleid en die nu van zijn stuk raakte en tegenstrijdige verklaringen begon af te leggen. plaats vonden en dat hij zich er niet veel meer van herinnerde. .Duitse methoden' Veenstra was in de oorlog ingedeeld bij de, onder Duitse supervisie staan de, Centrale Rijksrecherche en maakte uit dien hoofde jacht op clandestiene slachters. Om zijn doel, het arresteren en uitleveren van een ieder die iets met clandestiene slachtingen te maken had, te bereiken, ontzag hij zich niet van Duitse methoden gebruik te ma ken. Ook genoot hij grote geldelijke voordelen van dit bedrijf. De eerste getuige die gehoord werd, was mevrouw C. E. Deekwitz-Van Bil- jouw uit De Rijp, die verklaarde dat haar man in '43 door Veenstra werd gearresteerd. Bij de huiszoeking die volgde, nam verdachte een portefeuille met f 2350 in beslag, van welk geld hij later f 1900 terug gaf. Na de arresta tie kwam Veenstra nog herhaalde ma len bij haar aan huis. Hij accepteerde steeds levensmiddelenpakketten die zij hem gaf in de hoop dat hij iets voor haar man zou kunnen doen. Getuige J Duyn uit Beemster verklaarde dat Veenstra zich bij zijn arrestatie legi timeerde ais S.D.-er. Hij nam f 1300 in beslag, waarvoor hij een kwitantie af gaf. Van deze getuige kocht verdachte tegen de kostprijs een half varkentje, waarbij natuurlijk geen vleesbonnen te pas kwamen. Hierna kwam het optreden van Veenstra in Eussum ter sprake. Daar bad hij bij een huiszoeking een labo rant-onderduiker aangetroffen. Hotwel deze laborant niet bij clandestiene slachtingen betrokken was en ver dachte dus niets met hem te maken had, werd de jongen toch meegeno men naar het bureau van politie te Bussum en in verzekerde bewaring gesteld. De 62-jarige gedetineerde getuige J. Koelemey uit Heerhugowaard gaf tij dens het verhoor toe aan Veenstra de huizen te hebben gewezen waar clan- oestiene slachters woonden. Bij de ac tie die volgde werd ender meer de Is raëliet Eli Bing gearresteerd. Evenals bijna alle andere getuigen beriep Koe- Iemeij zich er op, dat het verraad en de gevolgen daarvan zei jaar geleden Er volgden nog vele getuigen die vrijwel alien hetzelfde verklaarden: Veenstra kwam de vader of zoon des huizes arresteren en gaf zich hierbij uit voor S.D.-er. Vrijwel altijd werden er geldbedragen en levensmiddelen in beslag genomen. Na de arrestatie kwam verdachte nog verscheidene ma len bij de moeders of vrouwen terug gaf cadeautjes en accepteerde grote geldbedragen en hoeveelheden lex'ens- middeien die hem gegeven werden in de hoop dat ij iets ten gunste van de arrestant zou kunnen doen, hetgeen inderdaad wel eens gelukte. Een foto van vader Mevrouw H. J. Rademaker, de we duwe van E. Bing, vertelde ontroerd hoe verdachte, op de dag dat haar man ontvlucht was, bij haar kwam en dreig de haar te zullen gijselen als zij niet vertelde waar haar man was onderge doken. Aan haar kinderen had hij een foto van ..un vader gevraagd. Later had Veenstra haar beloofd dat zij ge regelde ondersteuning zou genieten, doch toen de oorlog was afgelopen hadden zij en haar vijf kinderen iri totaal slechts één keer f 14.50 ontvan gen. President tot beklaagde: „De ma nier waarop u optrad was toch wel erg Duits nie waar? U neeft wel uw best gedaan Bing te pakken te krijgen" Hierop kon Veenstra slechts antwoor den: „Ik wist niet dat hij Israëliet was". Het getuigenverhoor ging voort. C. Kout uit Heerhugowaard had vet en vlees ter waarde van f 1400 gegeven C Zwaan uit Hoorn betaalde f 4000. G. Koeling had f 6000 geboden, waarop verdachte had gezegd dat er voor zo'n karweitje zeker een nulletje bij moest. Even ontstond er een incident, toen bleek da. Veenstra enkele dagen vóór de behandeling van deze strafzaak in Purmerend met getuige Zwaan had gesproken over de destijds door deze betaalde f 4000. Dit ontlokte een scher pe uitval van de procureur-fiscaal die o.m. tegen verdachte zeide: „U hebt bewust contact gezocht met getuigen a charge, met wie u door mij gecon- Op het strand te Castricum aan Zee is een grote lichtboei aangespoeld, di T X 4, die als baken van de mjjnenvrüe zone tussen IJmnlden en Texel dienst deed. Voor Laurens Zonneveld uit Bakkum betekende dit een bnl. tenkans. H(j haalde ongeveer 50 K.G. levende mosselen van de boei i|, I 1 oog voorbij de Rijles, de StreekwJ strijd, de Hooi-opper, waarin beide hej gelaars zich ter ruste begeven en pra-il .ige visioenen krijgen, waarna wij t»I slotte carousselrijden krijgen te as schouwen. Vóór de pauze krijgen dan nog prachtige zang en dans en l geheel heeft een vlot en aantrekkelijk verloop. De liedjes aan de tapkast, ai mede de rake zetteiv die in de herbet worden gegeven, hadden veel bijvjJ De dans resjes waren een rrist vos het oog en op haar geïmproviseei paardjes deden de amazones het uitstel kend. Na de pauze maken de hengelaar allereerst kennis met het zigeunel kamp. Ook hier is het onderwerp! „paarden". Een waarzegster, een cctl plete woonwagen, en alles wat daartj hoort, komt ten tonele. Hun reis vei! volgend kom n zij aan de Cross Coutl try en ook daar weer aardige tafereel tjes. De instructeur maakt rake op! merkingen over het wilde rijden. Aai! dig bedacht was ook het mechanises! paard, dat van alle comfort was voo;f zien, tot richtingaanwijzers, stopbo-c'J achter- en voorlichtjes enz., enz. K;-l misch was ook wanneer twee geimprJ viseerde paarden op het toneel ver-I schijnen en hun ervaringen aan eltel vertellen over hun berijders enz. Asl het slot van de revue komen de echt-| genoten van de twee hengelaars op k toneel, die verbaasd zijn over hetja hun mannen hebben gezien en gehotil over het leven van en met paarden lil de slotscène passeerde dan alles nqf eens dë revue èri met recht ka J voorzitter daarna de initiatiefnéml met het houden van deze revue geluil wensen, t.w. Fr. de Jager en mej. C»| rie Borst Ook de zangers, alsmede i verzorgers van de muzikale omlijst^ hadden een hartelijk woord van dsr te incasseren. Wij kunnen niet andenl zeggen, dan dat het een geslaagd fel bin is geweest De muziek was ondJ leiding van Jan Smit, terwijl de dan! ies waren ingestudeerd door mevr. 1 Witte. Bracht Revue: „Veranderd van Hand" De Kon. Ned. Federatie van Lande lijke Rijvcrenlgingen, streek „Midden- Noord-Holland", heeft Zaterdagavond in „De Rustende Jager" te Heiloo haar eerste revue opgevoerd onder leiding van mej. Corrie Borst. Het frappante van deze revue is, dat zij geschreven is door een leek op paardensportgebied n.l. de heer Dirk Postma uit Heiloo. De voorz., de heer Kramer Glijnis, heette in zijn openingswoord speciaal welkom de vertegenwoordigers van diverse organisaties op paardensport- gebied, alsmede de vertegenwoordigers van de gemeente Heiloo, t.w. de heer J. Rus, wethouder en de heer Festen, gem.-secretaris. Spreker deelde mede, dat de revue opgevoerd wordt door de gehele streek, t.w. acht verenigingen, met plm. 70 medewerkenden. De revue wordt in hoofdzaak gedragen door de heren A. Russlhe, Bert Velzeboer, Ger- rit Aafjes en mej Bankerse. Het twee tal Russche en Velzeboer zijn aanvan kelijk twee hengelaars die tijdens het hengelen kennis maken met een boer, die hen iets over paarden vertelt, waardoor allerlei leuke tafreeltjes symbolisch op het tondel komen en aan het z.g.n. droombeeld van de henge laars wordt voldaan. Zo gaan aan ons fronteerti bént en die zeer bezwaar lijke verklaringen tegen u hebben af gelegd. U bent Rijksrechercheur ge weest en u weet heel goed dat u dit onder geen enkele voorwaarde had mogen doen". Veenstra verklaarde hierop dat hij in Purmerend op zoek was geweest naar getuigen a decharge en dat hij Zwaan toevallig ontmoet had. Omstreeks kwart over vier werd het getuigenverhoor gestaakt en be gonnen de president, de beide raads heren en de procureur-fiscaal Veenstra op allerlei punten te verhoren. President: „U bent Nederlander en u wist dat Nederland in oorlog was met Duitsland. U kreeg opdracht u in verbinding te stellen met de NSBer Elzinga, die u op zijn beurt naar de NSB-er Koelemey verwees voor adres sen van mensen die gearresteerd moes ten worden. U heeft ook Ely Bing op gepakt, hoewel u wist dat het voor deze een dodelijke afloop zou hebben U heeft hem niet de kans gegeven te ontsnappen. In Bussum arresteerde u een onderduiker met wie u niets te maken had". Verdachte: „Grim had daar de leiding. Ik heb er niets mee te maken". President: „Tijdens de buis- zoeking bij Kuit werd er Duits gespro ken. Dat is toch geen manier van op treden? Ook dreigde u uw arrestanten en hun familieleden met represaille maatregelen en u leverde uw gevange nen aan de Duitsers over ofschoon u wist hoe fel die op clandestiene slach ters waren In uw processen-verbaal deed u niet de minste moeite de zaken beter voor te stellen dan ze waren, in tegendeel". Verdachte: „Ik moest wel streng optreden, omdat door die zwar te handel de voedselpositie in gevaar werd gebracht". Mr. Vliegen: „En des ondanks accepteerde u zelf een half varken, vet, boter, brood, kaas en meel Dan had u principieel moeten zijn. U bent er ook niet voor teruggeschrok ken in een enkele zaak de vader te gen de zoon uit te spelen en u dreig de met straffen om uw doei te berei ken.". Dit laatste ontkende verdachte, doch direct stonden er twee getuigen op die verklaarden: Hij heeft gezegd dat hij ons zou doodschieten als we probeerden te ontsnappen". Een uur lang werd Veenstra op deze wijze aan gevallen en zijn verklaringen werden boe langer hoe verwarder. Toen kreeg mr. Keune het woord. De procureur fiscaal zeide dat Woensdag, als de zaak zal worden voortgezet, weer enige ge tuigen gehoord zullen worden Gelet op verdachtes optreden in Purmerend waar hij van te voren contact met Zwaan zocht, eiste mr. Keune onmid dellijke gevangenneming. Tegen deze eis trok de verdediger, mr. J. K M Mathuisen van leer. Deze achtte het niet onnodig dat tijdens de behande ling van de zaak de beklaagde gevan gen werd genomen. Toen verdachte nog werd gevraagd wat hij te zeggen had antwoordde deze: „Als u nog aan mijn erewoord gelooft, beloof ik dat ik met geen der getuig' n zal spreken". Nadat het Hof zich enige ofgenblik- ken had beraden, werd de eis van de procureur-fiscaal afgewezen en werd de zaak geschorst tot Woensdagmorgen tién uur. Verhoogt de vreugde thuis door het gebruik van onze VOORDAM 8. TELEF. 3166 Heer-Huqowaard Hugo-Boys speelde Zondag onbesli) in haar thuiswedstrijd tegen Holland» Het was een aardige, vlotte wedstriji waarbij aan beide kanten verschillend' kansen voorkwamen, welke echts door goed ingrijpen der achterhoede: en door gebrek aan schutters niet W den benut. Twintig minuten na de sl' trap scoorde linksbinnen Bolton voo' de bezoekers, welke voorsprong echte' nog vóór de rust werd weggewerkt daai' Deken, die zijn eerste wedstrijd speelde na zijn terugkomst uit Indone sië. een corner van Kager inschoot. de thuisclub was het linkshalf Beentje) die een zeer goede partij speelde, doek zijn harde en goede schoten werde» ■itends keurig dcror de Hollandia-keepe' gestopt. Hensbroek UIT INDONESIË OP DE THUISREIS Onze vroegere plaatsgenoot de heel P. Leegwater Pz., reeds ruim dn' jaren als militair in Indonesië verblii vende, hoopt 22 December scheep 'j gaan naar Holland en hier 17 of i! Januari te arriveren. De 23e December 1949 hopen onze geliefde Ouders en Grootouders, D. MIENIS M. MIENISJANSEN, hun 40-jarige echtvereni ging te herdenken. Hun dankbare kinderen en kleinkinderen. Boezemsingel 41, Alkmaar. fcieden overleed na eeD kortstondige ziekte, on- ",e beste Zwager en Oom MAURITS FRANS VISSER, weduwnaar van Aaltje Kuilman, oid-hoogleraar aan de Landbouwhogeschool, Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, in de ouderdom van 74 jaren. Wageningen: G. KUILMAN. Santpoort: M. VISSER— SIESWERDA. N. Niedorp: C. KUILMAN. Amsterdam: ANNA VISSER, Amersfoort: W. C. VISSER. W. E. VISSER DALHUIZEN. Seheemda: A. JAGER- WESTER, n. W. JAGER. Heemstede: J. WESTER. D. C.' WESTER— KOK. Aalsmeer: J. OEI—WESTER. H. OEI. Leimuiden: W. C. STAPENSEA —WESTER D. STAPENSAE. Wageningen: G. DE GRAAF. Wageningen, 18 Dec. '49 Rijksstraatweg 45. De begrafenis is be paald op Donderdag 22 December op de Nieu we Algem. Begraaf plaats te vVageningen Vertrek vanaf Rflks straatweg 45 om twee uur aankomst aan het kerkhof half drie. Langs deze weg zeggen de Sld. le KI. Dirks, J. w. Jr., sgt. Dirks E. H„ vrouw en ouders, dank aan alle burer en kennissen voor de vel-* blijken van belangstel'mg ondervonden bij hun terug keer in het Vaderland. Varnebroek 23, Alkmaar. Dec. 1949. N.V. THOMSEN's Meelfabriek vraagt voor haar kantoor een JONGSTE VR. BEDIENDE, leeft. pl.m. 18 jaar, ver eiste dlpl. typen en goe de schoolopleiding. Soil, gelieve^ zich per soonlijk t e vervoegen aan ons kantoor LUTTIK OUDORP 69 De geheel wolgevei Bolillon wordt door Frense Dames algem gedragen, houdt de vo< behaaglijk warm en zit zonder prettiglr> bruii zwart suède, met sehi rubberzooiDamesm ALKMA

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2