WIMHANOfL Wat B. en W. aan de Raad voorstellen Stad en Omgeving. Lichtloze boerenkar door auto aan gereden Schauss buiten vervolging gesteld AGENDA Twee roekeloze wegge bruikers Voor KERSTGESCHENKEN 'T SIERHUIS Langestraat ONTVANGEN EEN PRACHT SORTE RING ENGELSE KOP EN SCHOTELS Haagse Comedie brachll een vlotte opvoering van „Laura" Oudorp is blij rr Kleine gemeente bt Begroting 1950 onde de loupe WOENSDAG 21 DECEMBER 1949 In de grote zaal van het Gerechtsge bouw aan de Geestersingel te Alkmaar vond een ontmoeting plaats tussen een inwoner van Castricum en één uit Oudeschild. Deze ontmoeting was min der onverwacht dan die op 24 Septem ber toen de Texelaar, Jan K., een vrachtwagen bestuurde op de weg van Castricum naar Limmen, waar ook de Castricummcr Cornells M. P. gebruik van maakte, doch met een paard en wagen. De vrachtwagen had de wagen met één paardenkracht van achter aan gereden en nu moest voor de Meervou dige Kamer te Alkmaar uitgemaakt worden, wat de oorzaak en wie de schuldige was. De officier van Justitie had beiden ten laste gelegd dat zü grovelijk on achtzaam en hoogst roekeloos hadden gehandeld, waardoor de aanrijding was ontstaan. De dochter van Cornelis was door de schok van de wagen getuimeld en met een gekneusde rib en een her senschudding naar een ziekenhuis ver voerd. De officier van Justitie vond de ver dachte uit Oudeschild wel wat roeke lozer dan die uit Castricum en mr Meischke vond het daarom billijk dat Jan K. dieper in zijn portemonnaie moest tasten dan Cornelis P. De eisen waren resp f 100 subs. 40 dagen en f 60 subs. 30 dagen. De eerste ontmoeting op 24 Septem ber was als volgt tot stand gekomen In de prille morgen, het was ongeveer half zes en volgens de wachtmeester die het proces-verbaal had opgemaakt, nachtelijk donker, reed Jan K. met zijn vrachtwagen Castricum uit in de rich ting van Limmen. Hij bevond zich nog juist in de kom van de gemeente en had dus zijn lichten gedimd, toen plotse ling de wagen van Cornelis P. voor hem opdoemda Ondanks dat hij uit alle macht remde, zijn wagen had een snel heid van 40 km., kon hij een aanrij ding niet voorkomen. Volgens Jan was dat allemaal niet gebeurd als Cornelis maar zo verstandig was geweest een licht op zijn wagen te voeren. Tegen de rechter zei Cornelis. dat hij geen lamp op zijn wagen kon bevestigen daar die er zo weer af„ruttelde". De president meende dat een stormlan- Naco-chauffeur vrijgesproken De Meervoudige Kamer te Alkmaar i heeft gistermorgen de Naco-chauffeur Johannes H, uit Bergen vrijgesproken, hetgeen dus in overeenstemming is met de eis welke de officier veertien da gen geleden heeft uitgesproken. H. had met. een oplegger iemand aangereden doch het is gebleken dat deze opleggers gemakkelijk kunnen slippen zodat de chauffeur geen verwijt trof. De voormalige penningmeester van het Katholiek Thuisfront te Oude-Nie- dorp werd tot drie maanden gevange nisstraf veroordeeld. M. had gelden en artikelen van dit thuisfront ten eigen bate aangewend. De schilder Johannes Arnoldus N. uit Alkmaar, kreeg een boete van f 40 subs. 20 dagen. Hij was onlangs bezig geweest met een brander de verflaag van een woning in Schagen te verwij deren waardoor begin van brand was ontstaan. De officier had 60 subs. 30 dagen tegen deze schilder geëist. Burgerlijke Stand Geboren: Jozephus, zoon van D. de Rui ter en T. Dekker. Geertruida C. G., dochter van J. Wester en C. A. Groenland. Getrouwd: Peter M. Tummers en An toinette J. M. Husken. taarn toch wel op één of andere manier was vast te maken. Bij nader inzien dacht Cornelis er ook zo over en hij vertrouwde de edelachtbare heren toe dat hij nooit meer zonder licht in het donker zou rijden al kon hij er een boerderij mee verdienen. Met dat al was tegen Jan K. een boete van honderd gulden geëist en te gen de eigenaar van de „verduisterde" wagen zestig. Over veertien dagen zal de president bekend maken wie van de twee, naar de mening van Vrouwe Justitla. het meest onachtzaam en roe keloos is geweest. naar LANGESTRAAT 86 Tegenover het Stadhuis. Telefoon 4292 Vereniging tot bevordering van de belangen van slecht horenden Dinsdagavond hield deze vereniging haar laatste bijeenkomst in dit jaar en vierde een Kerstavond. De leden wer den bij het binnenkomen verrast door een mooie versierde zaal, schitterend verzorgd door mevrouw Veltkamp. Nadat de heer N. de Jong de avond had geopend, traden de leden van de VCJG op. Deze jongens en meisjes ver hoogden de Kerststemming in de zaal, door een Kerstspel op te voeren, o.l.v mej. Tofs en mej. Hagendoorn. Dit viel bij de leden zeer in de smaak, het is zeer aardig gespeeld. Gezamenlijk werden enkele Kerstliederen gezon gen. In de pauze speelde Hans Veltkamp op zijn accordeon nog enige Kerstlie deren. Na de pauze gingen de lichten uit en de kaarsen aan. Mevrouw v. Slooten hield een cause rie "over Zuid-Afrika. Zij heeft daar een half jaar lang haar vacantie doorgebracht, dus wist er heel wat van te vertellen. Onder de indruk kwamen de leden van een Kerstvertelling van de heer Veltkamp. Deze avond was voor de leden een zeer geslaagde. Ex-Ortskommandant wordt over de grens gezet Naar wij vernemen, is de ex-majoor Schauss, tijdens de bezetting Ortskom- mandant van Alkmaar, tegen wie door het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam een instructie was geopend, buiten vervolging gesteld. Op onze vraag naar de beweegredenen van deze buiten vervolgingstelling, werd ons van de zijde van het Amster damse Bijzondere Hof medegedeeld, dat uit het dossier niet is gebleken, dat Schauss zich aan strafbare handelin gen heeft schuldig gemaakt, die hem in aanmerking zouden doen komen om door het Bijz. Gerechtshof berecht te worden- De proc.-generaal heeft de ex-Grtskommandant aan de Vreemde lingen politie overgegeven, die hem over de Duitse grens zal leiden. De kerstpotten van het Leger des Heils Men schrijft ms: Zo enig en origineel als de hoed der Heilzusters, zo apart is zeer zeker ook de bekende Kerstpot van het Leger des Heils wel. Donderdag, Vrijdag en Za terdag zullen zij op de bekende plaat sen in onze stad staan. Niemand vindt het prettig voorbijgelopen te worden en ook de beheerder van de Kerstpot vindt dat heel erg, niet zo zeer om zichzelf, als wel om al die arme gezin nen en kinderen die met Kerstfeest wachten op een kerstgave die met al ler medewerking aangeboden kan wor den. Laat daarom de wachter bij de Kerstpot niet vruchteloos in de kou staan. De daad van barmhartigheid zal ook uw eigen Kerstfeest gelukkiger maken. Gebouw Raad van Arbeid wordt uitgebreid In opdracht van het bestuur van de Raad van Arbeid te Alkmaar is door Ringers' Bouwbureau onderhands aan besteding gehouden van het verbou wen en vergroten van het gebouw aan de Helderseweg hoek Geestersingel. Het werk is opgedragen aan de laag ste inschrijver, de heer Jac. Tromp, alhier, voor 101.892. Aanschaffing van filmprojectoren De Stichting Ned. Onderwijsfilm laat zeer goede films rouleren. Op enkele openbare scholen is reeds een filmpro jector aanwezig welke uit een school fonds is aangeschaft. Andere scholen zijn minder gelukkig o.a. de scholen staande onder het beheer der Ver. St. Joseph voor de R.K. Jongensscholen en van de R.K. meisjesscholen. De scholen onder beheer van de Ver. tot bevor dering van Chr. Schoolonderwijs heb ben gezamenlijk een filmprojector. B. en W. hebben de schoolbesturen medegedeeld bereid te zijn de Raad voor te stellen enige filmprojectoren aan te schaffen om aan elk bestuur één projector ten behoeve van de onder zijn beheer staande scholen te ver strekken. Beide besturen gaan daar mee accoord. Behalve deze twee zullen nog twee projectoren voor o. 1. scholen r.odig zijn, welke ook gebruikt kunnen worden voor de jeugd buiten school verband. De projector blijkt aan alle te stellen eisen te voldoen. B. en W. stellen voor vier KZ-pro- jectoren aan te schaffen voor 807.50 per stuk. Wijdingsbijeenkomst1 Partij van de Arbeid De Partij van de Arbeid belegt Vrij dagavond 23 December weer een tradi tionele wijdingsbijeenkomst in 't Gul den Vlies. Zoals wij reeds bericht heb ben zal de Partijvoorzitter, het Tweede Kamerlid Koos Vorrink een rede hou den. Ongetwijfeld zal Vorrink in zijn rede grote aandacht wijden aan de ac- tuële binnen- en buitenlandse proble men. De „Stem des Volks" zal mede werking verlenen. Op het programma staan enkele stemmige liederen w.o Ave Verum van Mozart en Wiegelied van Jan Nieland. Na de pauze ziillen strijdliederen worden gezongen. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Ninotchka (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Tarzan en de Luipaardkoningin (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur: Fre gola (18 jaar); Alkmaars Bioscoop Theater, 8 uur: De Tiran van San Fer nando (14 jaar). (Harmonie Theater, Victoria Theater en Cinema Americain, 2.30 u. matinée) Harmonie, 8 uur: H. Ch. van der Mandere over „Vier jaar vrede en kou de oorlog". (Maatschappij tot Nut van 't Algemeen). DONDERDAG Bioscopen als Woensdag Geen matinée Café Schermerhorn, 8 uur: Algemene vergadering van „De Alkm. Slachtvee verzekering". Muziektuin, 2.30 uur: Kerstmiddag voor de Ned. Ver. van Huisvrouwen. Schoolzwemdiploma's Voor de tweede maal in 1949 zijn in de Overdekte Bad- en Zweminrichting alhier door de Commissie voor het Schoolzwemdiploma examens afgeno men voor de schoolzwemdiploma's A en B en voor het schoolzwemvaardig- heidsdiploma, en wel op 12, 13, 14, 15 en 16 December. Aan deze examens namen deel leerlingen van 34 scholen Het aantal aanmeldingen bedroeg 565 voor diploma A, 222 voor diploma B en 85 voor het schöolzwemvaardig- heidsdiploma. Niet opgekomen waren 72 candidaten voor diploma A, 38 voor diploma B en 15 voor het schoolzwem- v aardigheids diploma, terwijl afgewe zen werden 49 candidaten voor diplo ma A 1 voor diploma B en 10 voor het schoolzwemvaardigheidsdiploma. Het diploma A werd behaald door 444 leerlingen, het diploma B door 183 leerlingen en het schoolzwemvaardig heidsdiploma door 60 leerlingen. In totaal gaven zich 872 candidaten, tegen 725 de vorige maal, terwijl het aantal scholen, waarvan de leerlingen meededen, met één vermeerderde. De examens hadden een vlot ver loop. Opsporing eigenaren particuliere films Bij de voorzitter van de Filmcom missie te Batavia berusten een aantal f'ims van onbekende eigenaren, hem door het Beheersinstituut voor Indo nesië in beheer gegeven. Voor het grootste gedeelte zijn deze films af komstig van de kampen uit Bandung Alvorens tot vernietiging van deze films over te gaan, zal alsnog een po ging worden gedaan de eigenaren op te sporen, waartoe een lijst met een korte omschrijving van de films en met vermelding van enkele namen van eigenaren op de gemeentesecre tarie (le afdeling) voor belanghebben de is ter inzage gelegd. franse communisten zullen Stelin ter gelegenheid van zijn «eventigste var jaardag een racefiets cadeau doen (Persbericht^ Sovjetgeleerden hebben een serum voor langer leven gemaakt, dat aan Stalin zal worden gegeven (Persbericht) Driekwart Eeuw Kwaliteit' Rode en Witte Bordeaux, (1945) per fl. ƒ2.45, ƒ2.85, ƒ3.35, ƒ3 Rode en Witte Bourgogne (1945) per fl. ƒ3.20, 3.55, 3.90, ƒ4 Sherry, per fl. 5.10, 5.80, 6 Douro-Port per fl. ƒ5.80, ƒ5 Ital. Vermouth per liter ƒ6 Diverse champagnes. Bisschopwijn, per fl. 1.95, 2 Samos, per fl. ƒ2.95, ƒ3 Kortingen per 6 fl. 0.20 per „Oude Pels", per liter Advocaat, per fles Citroen, per liter Brandéwijn, per liter Franse Brandewijn, per liter Bessen, per liter Likeuren (dubb.) p. fl. v.a. Punch v. Rhum, per fl. ƒ4.90, Fladderac, per liter Jonge Jenever, per liter 5.60 ƒ4.05 ƒ4.40 ƒ4.70 ƒ5.45 4-25 ƒ5.85 5.80 4.85 ƒ4.10 fles, per 12 flessen ƒ0.80 per fles. PeisWijnen Gastvrijheid in Glazen" ALKMAAR TELEFOON 2585 Goede resultaten van AMHC Eechtrop HAlkmaar II 06 (dames) De laatste competitiewedstrijd van het tweede dames-elftal in dit jaar eindigde met een grote overwinning. Met 6—0 werd Eechtrop verslagen. Eechtrop kwam er de gehele wedstrijd practisch niet aan te pas. hoewel de nieuwe doelverdedigster van Alkmaar enige malen duchtig aan de tand werd gevoeld. Met de rust had Alkmaar reeds een 30 voorsprong, door doel punten van M. Koel, T. van de Meer en T. Klerk. Na rust was het M. Ak kerman, die met een hard hoog schot de stand op 40 bracht. De aanvoerd- ster, T. van de Meer, wist de doelver dedigster van Eechtrop hierna nog tweemaal te passeren. AlkmaarLHC 61 (heren) De eerste bekerwedstrijd van heren I eindigde met een grote overwinning op de noordelijke eerste klasser LHC uit Leeuwarden. Voor rust was het D. Kerssemakers, die zich door goed vrij opstellen een mooie kans schiep en met een hard schot passeerde hij de doel- verdediger. Nog voor rust bracht de zelfde speler de stand op 20. Zat na rust de noordelijke ploeg er iets meei op, het spel bleef toch ver beneden de verwachtingen. Doordat LHC de stand op 21 wist te brengen, kwam er nog enige spanning in de wedstrijd. Deze verdween spoedig doordat D Kerssemakers driemaal achter elkaar uit strafcorners wist te doelpunten. Door deze overwinning plaatste Alk. maar zich in de volgende ronde voor de Amsterdam-beker. Alkmaar veteranenLHC veteranen 5—0 Ook de veteranen van AMHC waren sterker dan die van LHC. De grotere techniek van Alkmaar gaf hier de doorslag. Alkmaar was dan ook voort durend In de aanval en de achterhoede behoefde maar sporadisch in te grij pen. Reeds in de eerste helft was het De Vries, die met een mooi schot van af de doellijn de score opende. Maters bracht hierna spoedig de stand op 2-0 Na rust weer een zelfde spe'beeld. Nu was het Grondsma die het eerst scoorde. Dit doelpunt werd gevolgd door een van De Vries en het was Grondsma die het vijftal volmaakte. De veteranen nemen nu deel aan de volgende ronde voor de veteranen- beker. GESLAAGD De heer B. J. Warmer alhier slaagde aan de universiteit te Amsterdam voor het candidaats- examen sociografie. Een succes voor „Covotf De abonnementsvoorstelling van „Cm voto" werd gisteravond in het Gulde;| Vlies gegeven door „De Haagse Co-I medie" het bekende ensemble ondo| leiding van Cees Laseur. De aanwen] gen hebben genoten van een verzorgd] vlotte opvoering van „Laura", een z] „thriller" door Caspary en Sklar gé| schreven naar het gelijknamige boe] van eerstgenoemde. Het geval „Laura" is wel iets bijzon-I ders, want de charmante Laura Hun] die in het begin van het stuk de „vc-l moorde" is, verschijnt aan 't eind dal eerste acte in levenden lijve ten tonele, waarna zich een interessante geschiede nis ontwikkelt tussen Laura, haar ver loofde Shelby, de detective Mc Phersoil en Waldo Lydecker de oudere vriend] van de doodgewaande jonge vrou»,| Spannend is de strijd om de genegen heid van de aantrekkelijke vrouw «I om de vraag, wie Laura's vriendin nt| eigenlijk gedood heeft. In een zeer geslaagd décor met vei l zorgde toneelaankleding heeft hd Haagse ensemble van „Laura" een boeiende en vlotte voorstelling gegi- ven, ondanks het feit dat Jan Retèlwe) gens ziekte verhinderd was op te tec in één van de hoofdrollen. Maar ïeV.l Holland had na zeer korte vóórt»] reiding Retel's rol van Mc. Phei- son overgenomen. En hij heeft ill rol uitstekend gespeeld, waarvoül hem zeker een bijzonder complimet] toekomt. Elisabeth Andersen heeft zie! bij de Haagse Comedie een eerste plaa»| verworven door haar fijne welver zorgde spel, wat in de rol van Launl op besliste wijze tot uiting kwam. The] Frenkel als Waldo droeg niet mindïl tot het succes bij. Hij gaf in deze ril inderdaad iets bijzonders. Verder wall Luc van Gent heel „echt" als de jon?] Danny Dorgar, die dweepte met Arm' strong en Harry James, typeerde Cobil Keiling heel aardig de gedienstig] Bessie en gaf Pim Dikkers zo goed hijl kon de weinig dankbare rol van Shelb] Carpenter. De voorstelling als geheel had eeul groot succes en de toeschouwers lieten dit ook duidelijk blijken, want aan slot werden ce uitvoerenden vele maler, door luid applaus teruggeroepen. G.| Donderdagmiddag komen in de Raad o.a. de volgende voorstellen van het College aan de orde: B. en W. stellen de Raad voor aan het bestuur der R.K. meisjesschool, al hier, gelden uit de gemeentekas toe te staan voor de stichting van een R.K. school voor gewoon lager onderwijs. In de vorige raadszitting besloot de Raad daarvoor reeds tot aankoop van een z.g. Oostenrijkse school. Het college van regenten heeft de volgende aanbeveling gedaan voor de verkiezing van een lid van het college van curatoren in de vacature van de heer B. J. Leeuwenberg: I. Th. A. C. M. van Beek 2. E. E. M. van Gilse. Voor benoeming van een lid der comm. van toezicht op het M.O. dragen B. en W. voor: 1. mr. F. A. Josephus Jitta en 2. dr. F. J. Frederikse. Voor benoeming in de commissie van toezicht op het gem. nijverheidsonder wijs: 1. mr. F. A. Josephus Jitta, 2. dr. F. J. Frederikse. Voor benoeming van 2 leden van de commissie van toezicht op het L. O. is door deze commissie de volgende aan beveling ingezonen: A: 1. J. Maats; 2 dr J. Degenaar; B: 1. C. J. Mol; 2. M. Slabbekoorn. Voor 2 leden van het College van regenten van het burgerweeshuis heb ben regenten de volgende aanbeveling ingezonden: 1. mevrouw E. Frielink- Nales; 2. mevrouw A. J. Kaarsemaker- Van de Vegte en voor de tweede va cature: 1. P. W. Groot en 2. J. G. den Hollander. Regenten van het stadsziekenhuis ■tuurden ter benoeming van een lid van dit college de volgende aanbeve ling in: 1 J. W. Boersma, 2. K. Blaauw- boer. Voor de beoeming van a. twee le den van het bestuur van Maatschappe lijk Hulpbetoon (aftr. de heren H. Knuistingh Neven en K. Steenis)) en b. twee leden van hezelfde bestuur we gens per. aftreding van de heren M. Rentenaar en J. Wiese worden voorge dragen: 1. M. Rentenaar en 2. G. J. W Goes en 2. J Wiese en 2. C. A. de Rui ter. B. en W. stellen voor te benoemen tot tijdelijk leraren aan de gem. avond school voor lager nijverheidsonderwijs de heren A. van Rossum en W. Schud- deboom (bouwkundig tekenen), G. Luinge (bouwkundig tekenen en con structieleer), C. Kok en O. Schenk (vaktekenen machine-bankwerkers en motor- en rijwielherstellers), C. A. Swets (calorische werktuigen en mate- rialenkennis), P. Hendriks (werktuig kundig tekenen), C. Visschers (electri- eiteitsleer), H. Schenk (handtekenen). J. Koomen (wiskunde, natuur- en werktuigkunde en materialenkennis) J. Groet (Ned. taal en boekhouden), L. J. M. Niesen (Ned. taal en wiskunde), A. M. de Ree, W. G. Rupert, F. J. M. Nuijens en W. Wester (wiskunde) F. W. Meijdam (werktuig- en natuur kunde). De Ver. van de H. Catharina van Se- nen te Voorschoten en de Berger Schoolvereniging hebben subsidie ge vraagd voor de in Alkmaar wonende leerlingen dezer meisjesscholen. Geble ken is, dat over 1949 en volgende ja ren de exploitatie van beide scholen mogelijk zal zijn zonder sugsidie van de gemeente Alkmaar en de gemeente be hoort, volgens B. en W., niet onver- o'icht subsidies te verlenen aan in richtingen van voorl ?r-idend hoger en middelbaar onderwijs, die ni t in Alk maar zijn gevestigd. Waar bovendien het subsidie geen bijdrage zou zijn in een tekort menen B. en W„ dat er geen aanleiding is voor het toekennen van subsidies aan de besturen van genoem de scholen. Voorgesteld wordt de benoeming van de heer Chr. D. van Dam als tijdelijk leraar in de aardrijkskunde aan het Murmellius-Gymnasium tot uiterlijk het einde van cursus 19491950 te con tinueren. B. en W. stellen de Raad voor het bedrag per leerling bedoeld in art. 55 bis der L. O. wet over 1950 te bepalen a. voor gewoon L.O. op f 32; b. voor openbaar V L.O. op f 51,04; c. voor openbaar ULO op f 33,06, w.o. een be drag van f 0,75 voor administratiekos ten. Voor het vak handenarbeid wordt het bedrag voor het gewoon L.O. per leerling verhoogd met f 0,75 en voor de meisjes, die les krijgen in huishoud kunde in het eigen schoolgebouw met f 10,16 per leerling. B. en W. stellen voor de visserij In de wateren van en om Alkmaar voor 1950 wederom te verpachten aan de be roepsvissers C. M. van der Stok Jr. en J. Hessing voor f 51,29 in totaal. Het bestuur der R. K. Meisjesscholen, alhier verzocht financiële medewerking voor het aanschaffen van boeken enz. in verband met een nieuwe methode voor het onderwijs in de aardrijkskun de en van dicteer- en letterdozen voor de le klasse der St. Agnesschool. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen. Donderdagmiddag komen in de Raad nog de volgende voorstellen van het C ollege aan de orde. De Raad besloot in Augustus tot aankoop van velschillende percelen grond met opstallen tussen de Sportlaan en de Zandersloot voor uitbreiding van het Sportpark met een nieuw wedstrijd- veld. Eén dezer opstallen is het cafe van de heer P. J. Goudsblom op de hoek van de Prins Bernhardlaan en de Zaö- dersweg. Voor dit perceel zijn de nodige voorzieningen getroffen. De bezoekers van het nieuwe veld kunnen in de pau ze van het café gebruik maken. De ex ploitant heeft het buffet gepacht op het wedstrijdveld. De huuropbrengst is van t 30 tot f 50 per maand verhoogd. B. en W. stellen voor hem het perceel voor 5 jaren te verhuren, met mogelijkheid van jaarlijkse verlenging. B en W. stellen aan de Raad voor aar. tt kopen het perceel bouwterrein aan de Jan van Scorelkade, hoek Nicolaas Beetskade, ter grootte van 518 m2 voor f 3406. De buurtvereniging „De Watertoren" vraagt om een omrastering om het door haar van de N.S. gehuurde terrein aan de Van Teijlingenstraat, dat zij als speelterrein wil inrichten, te plaatsen De buurtvereniging wil voor het on derhoud van terrein eri omrastering zor gen, alsmede voor het toezicht. Over de speeltoestellen wordt nog overleg gepleégd. De kosten van de afrastering met toegangshek worden op 725 ge raamd. B. en W. stellen voor aan de heer J A Raspe te Wieringerwaard te verko pen een perceel bouwterrein aan de Spieghelstraat ter grootte van 250 m2 voor 16.25 per m2, in totaal voor I 4.062.50. B. en W. hadden de minister van We deropbouw verzocht de kosten voor wa terlevering voor de woningen van het woningbedrijf aan de Boezemsingel voor de gebruikelijke Rijksbijdrage in aan merking te willen brengen. De minister heef' daarop afwijzend beschikt. Wan neer de meerdere kosten niet alsnog op de huurders verhaald worden komen zij voor rekening der gemeente. B. en W stellen daarom voor ook op de huurders van de woningen van het woningbedrijf, aan de Boezemsingel te verhalen bet be drag waarmede de kosten voor waterle vering zijn gestegen. B en W. stellen de Raad voor een vor dering in rechten in te stellen tegen N. Kopal te Leeuwarden tot het betalen van een schadevergoeding tot een be drag van 220.50, verhoogd met rechten en kosten, wegens het niet betalen van de pachtsom voor een door hem door de gemeente toegewezen standplaats gedu rende de kermis 1949. Het college stelt de Raad voor goed te keuren de rekeningen van de nazorg- arbeidsinrichting van de Ver. „Zorg voor de leerlingen en oud-leerlingen van de school voor B.L.O. te Alkmaar, voor '46 met een voordelig saldo van 266.98, voor 1947 met een voordelig saldo van 26U.45 en voor 1948 met een voordelig saldo van 765.68. benevens goed te keu ren de rekening over 't winterhalfjaar 1948 1949 van de cursus vervolg-onder- vi ijs der Vereniging met een totaal aan i ntvangsten en uitgaven van 988.39. De gracht rondom het Centraal Zie kenhuis verspreidt stank door rotting van bladeren en onvoldoende doorstro ming van de gracht. Het laatste is mede een gevolg van de nauwe en ondiepe uit monding van het Ropjeskuil in de stads gracht De verbetering kost 6000. B en W stellen voor daartoe te besluiten. De Raad besloot in October tot aan- aoop der perrelen 9 en 11 aan het Lut- tik Oudorp en voor het uitvoeren van voorzieningen waarvoor 8500 is be schikbaar gesteld. Het verdient aanbeve ling de benedenverdieping van beide percelen te bestemmen voor sociale werkplaats. De bovenverdieping van perceel II kan ingericht worden tot wo ning. De meerdere kosten worden op t 2800 geraamd. B. en W. Verzoeken de ze alsnog te willen voteren. Menigmaal kan in de voogdij van voor rel ening van M.H. verpleegde verlaten o- onverzorgde kinderen niet worden voorzien omdat niemand het voogdij schap wil aanvaarden. De kantonrechte! kan dit opdragen aan een instelling vaf weldadigheid onder door het Rijk gel stelde voorwaarden. Het bestuur vaf M.H. zou de voogdij van bövengenoeral de kinderen willen aanvaarden. B. e:| W stellen in verband daarmede voell het desbetreffende reglement te wijzi'J gen. Het bestuur der R.K. Ver. tot bevoil dering van land- en tuinbouw- en lani| bouwhuishoudonderwijs in Spanbroei verzocht over 1947 een subsidie uit i gemeentekas. B en W. menen, dat de gemeente j het algemeen geen subsidie behoort verlenen ten behoeve van onderwijsinl richtingen welke niet in Alkmaar zijf gevestigd. De Raad besloot in October tot ui>| breidmg van de school voor B.L.O bet Victoriepark met 2 lokalen en a schaffing van het meubilair daarvoor! De minister van onderwijs heeft voo:| 1950 uitbreiding met 4 lokalen toege-l staan. Op de ontwerp-begroting van '5®l is op de kapitaaldienst het bedrag voorl deze uitbreiding geraamd op 65.000,1«T "■egrepen de kosten van inrichting meubilering der lokalen B. en W sle'T lei voor de daartoe nodige besluiten te nemen. Het bestuur der R.K. meisjesscholen! verzocht om vergoeding voor>vak<>ndei'| wijs in nuttige handwerken over ten behoeve van de St. Josephschoot. <i*| Mariaschool, de St. Agnesschool en JI St. Annaschool. B. en W stellen voord®-! ze vergoedingen als volgt vast te stollen. I St Josephschooi 844.64, Mariasciwo' I 1303 20. St Agnesschool 695.04 en Sll Annaschool 2039.23. Zodra vakordet*| wijzers in de lichamelijke oefening de openbare 1. scholen alhier werkzaal zullen zijn, kunnen de besturen der I zopdere lagere scholen alleen een ver-1 goeding voor vakonderwijs ontvangt' De begroting, waarmede de raad beziggehouden, toont aan, dat ook ee een kleine gemeente wel degelijk le beëindigde wethouder Tuinman van die in de gisteravond gebonden raad ter Bakker onderstreepte deze woord hö hoopte, dat Gedeputeerde Staten i ten bij de plannen, die bestaan omtr de annexaties, zoals deze ln het plan- Wij zijn blü met deze kloppende cijf< De begroting vormde de hoofdschot van de vergadering, die veel lang duurde, dan in Oudorp meestal het g val is. Wat de gewone dienst betrel sluit de begroting in Inkomsten en ul gaven met een bedrag van 71804.8 ten aanzien van de kapitaaldienst zü deze, eveneens ln inkomsten en uitgi ven 161.700. De nog resterende schui van de gemeente bedraag 56.956, aa belastingen wordt voor 1950 een oj fcrengst geraamd van totaal 40.202.6 Met dit globale overzicht toonde bui gemeester Bakker aan. dat zijn gi meente „er goed voorstaat". Wij zoude I leningen kunnen aangaan, aldns d burgemeester, „maar wij geven d voorkeur aan afschrijvingen. Op dez manier worden moeilijkheden voorkc men. Enkele raadsleden maakten opmer kingen naar aanleiding van verschillen de punten. Reeds bij de algemene be schouwingen bracht de heer Burei (KVP) de wenselijkheid naar voren, d begroting serieus te behandelen, daa hij dit het gewichtigste raadsstuk va het gehele jaar noemde. De heer Burei heeft op de vergadering het volle pon gekregen, want inderdaad is de begro ting tot in details behandeld Op- en aanmerklngei De heer Buisman (KVP) achtte di presentiegelden van de raadsleden t< boog geraamd, doch werd door de uit eenzetting van de burgemeester over tuigd, dat hij zich vergiste De heel Buren viel over het bedrag, dat uitge trokken was voor de brandweer Alle: is nieuw, zo zeide hij, waartoe dan di< hoge onderhoudskosten, enz. Burge meester Bakker wees er in dit verbanc op dat voorkomen beter is dan genezen Spreker neemt ,zijn petje af" voor de Alkmaarse brandweer, maar was ook trots op die van Oudorp. Dat deze brandweer goed werk weet te doen, is wel bewezen bij de brand in het raad huis. Een bedrag van 1600 voor de brandweer is z.i. alleszins gerechtvaar digd. Ook de kleding moet in orde zijn, zo zeide spreker. De eer Buren toon de zich met dit antwoord tevreden. De heer Buisman vroeg naar verlichting op de Achterweg, doch wist niet, dat de aanleg daarvan twee a drie mille zou vorderen. Wel besloot men, het PEN te verzoeken, twee of drie licht punten ter plaatse aan te brengen De heer Buren sprak over het lijkenhuisje op de begraafplaats. Verwijderen of verplaatsen hiervan schaadt z.i. het historische beeld. Persoonlijke herin neringen speelden bij spr. een rol. Op voorstel van B. en W. zal de post van 1000.- gehandhaafd blijven, maar zal nog niet tot vernieuwing worden over gegaan. Ook miste de heer Buren bij de ontvangsten van het hoofdstuk Open bare Werken een rioolbelasting. „Die bestaat nog niet" zo zeide de burge meester, waarop de heer Buren de mensen wilde dwingen een aansluiting op het bestaande riool tot stand te brengen. De burgemeester zegde toe, dat een en ander onderzocht zal wor den. Overige punten Alvorens over te gaan tot de behan deling der begroting werd een groot aantal agendapunten doorgehamerd. Op voorstel van de R.K. raadsfractie werd Schoorl Plattelandsvrouwen rond de Kerstboom De Plattelandsvrouwen van de afd. Schoorl— Groet kwamen Maandagavond in grote getale hijeen in *»De Rustende lager". Op deze Ad ventsdag, van ouds een der dagen van stille afwachting in de toenemende duisternis, van verlangen naar het komende licht, gevoelden allen de grote betekenis van het naderende kerstfeest. In de smaakvol versierde zaal met zijn on telbare kaarsjes waren allen als zusters naast alkaar gezeten om in aandachtige en vrome stemming de Heilige nacht te herdenken, de nacht, waarin als zoon van Jozef en Maria, Jezus werd geboren in een stal te Bethlehem, de nacht waarin een koor vn Engelen het «Vrede op Aarde, in de mensen een wel behagen" verkondigde. In haar Kerstwoord wees de presidente van de afdeling, m^yr. Arpeau- Westers, er op, dat dit samenzijn oude vriendschapsbanden zou ver stevigen en gelegenheid gaf nieuwe banden aan te knopen. Zij wekte allen op om straks in een onverbreekbare eenheid en ongestoorde har monie te arbeiden aan elkanders vvelzijn. zich op te maken tot vrede onder elkander, tot heil] voor de naaste en tot geluk voor de geluk- lozen. Dit onder ademloze stilte beluisterd Kerst- Vvoord werd omlijst door muziek en zang. Mej. R. Diderich, zang, mej. A. v. d. Oort, piano, en de heer G. Hop, viool en piano, brachten ten gehore een Kerstlied van Tierie Deoneboom van G. Hóp, Madonna-kindje van Cath. van Rennes, La Serenata van Braga, Faust-fantasie van de Sarasata, Aria van rartini „Dors non enfant" van Gangier. Mevr. G. F. Hortenius—Hoff declameerde »>De nieuwe sterren van M. Nijhoff". Na de pauze volgde „Gerrie's laatste inval", •en eenvoudig, ontroerend toneelstukje, met veile overgave gespeeld door leden van de af deling. De in alle opzichten prachtig geslaagde avond oindigde met een indrukwekkend slot, toen alle honderd-tachtig aanwezigen zich van hun ze tels verhieven om bij de Kerstboom te zingen «et lied, dat overal waai Kerstmis wordt ge vierd, zelfs ondei de Negers in Afrika, de Es *hno s in Groenland, de Chinezen, de Bos- wordt gezongen, n.l. het aangrijpende van Mohi op de melodie van Gruber: •»MöIe nacht, heilige nacht...."

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2