>medie bracht e opvoering „Laura" Oudorp is blij met kloppende cijfers Begroting 1950 onder de loupe Firm? te Heiloo laagste inschrijfster Recht en kunst HCB-lezing door Prof. mr. A. Pitlo Zo groet Bergen zijn jongens in Indonesië Een buitengewoon sympathiek gebaar van het P. I. T. Burgerlijke Stand De Flierefluiters Excursie naar Zwitserland Gemeente Langedijk gaat uitbreidings plan Centrum uitvoeren Het zeventigjarig bestaan van het Nutsdepartement WOENSDAG 21 o^CuMUEB 1948 ïg hebben een serum gemaakt, dat aan ■den gegeven (Persbericht.) succes voor „Oovoto" ■voorstelling van „Co- avond in het Gulden oor „De Haagse Co- nde ensemble onder Laseur. De aanwezi- en van een verzorgde ran „Laura", een z.g, aspary en Sklar ge it gelijknamige boek e. •a" is wel iets bijzon- I armante Laura Hunt, 'an het stuk de „ver- lijnt aan 't eind der nden lijve ten tonele, iteressante geschiede- sen Laura, haar ver detective Mc Pherson er de oudere vriend ■aande jonge vrouw, rijd om de genegen- ekkelijke vrouw en Laura's vriendin nu reeft. aagd décor met ver rieding heeft het van „Laura" een e voorstelling gege- éit dat Jan Retèl we- derd was op te trede» ifdrollen. Maar Pete zeer korte voorbe- ol van Mc. Pher- En hij heeft de gespeeld, waarvoor jijzonder compliment Andersen heeft zich iedie een eerste plaat! haar fijne welver- n de rol van Laura >t uiting kwam. Theo j droeg niet minder Hij gaf in deze rol tonders. Verder wa! „echt" als de jonge dweepte met Arm- ames, typeerde Coba dig de gedienstige Dikkers zo goed hij rbare rol van Shelby als geheel had een toeschouwers lieten lijken, want aan 't oerenden vele malen eruggeroepen. G. imand het voogdij ;n. De kantonrechter in een Instelling van door het Rijk ge- Het bestuur van j van bdvengenoenv aanvaarden. B. en nd daarmede voor reglement te wijzi- ELK. Ver. tot bevor- tuinbouw- en land- wijs in Spanbroek een subsidie uit de dat de gemeente in subsidie behoort tl /e van onderwijsiH' et in Alkmaar zij» in October tot u>'' ooi voor B.L.O bi t 2 lokalen en aan- aeubilair daarvoor, iderwijs heeft voor t 4 lokalen toege- 'p-begroting van '50 ast het bedrag voor lamd op 65.000, in* van inrichting e® alen B. en W stel- i nodige besluite# iLK. meisjesscholen ing voor?vakonder- werken over 1100 3t. Josephschool. de Agnesschool en de W stellen voor de- 'Olgt vast te stel!e!1- 844.64. Mariascnool hooi 695.04 en Sl i. Zodra vakonder- elijke oefening aafl en alhier werkzaal# e besturen der bij en alleen een ver- érwijs ontvangen- Kleine gemeente bewijst levensvatbaarheid De begroting, waarmede de raad van onze gemeente zich hedenavond heeft beziggehouden, toont aan, dat ook een kleine gemeente, of misschien wel juist een kleine gemeente wel degelijk levensvatbaarheid heeft" Met deze woorden beëindigde wethouder Tuinman van Oudorp de besprekingen over de begroting, die in de gisteravond gehouden raadszitting aan de orde waren. En burgemees ter Bakker onderstreepte deze woorden nog eens, waaraan hy nog toevoegde, dat hij hoopte, dat Gedeputeerde Staten de uiterste voorzichtigheid zouden betrach ten bij de plannen, die bestaan omtrent de opheffing van kleine gemeenten en de annexaties, zoals deze in het plan-Ter Veen tot uitdrukking worden gebracht. WÜ zijn blij met deze kloppende cijfers, zo zeide de burgemeester. z.h.s. besloten, voortaan de vergaderin gen met gebed te openen. Voorts stip pen wij aan, dat afwijzend werd be schikt op de uitnodiging van de Ned. Ver. tot bescherming van Dieren, om als buitengewoon lid toe te treden tot een minimum contributie van 50.- per jaar. Hetzelfde geschiedde ten aanzien van de Noordhollandse Provinciale Brandweertrond. De gemeente is reeds lid van de Ned. Ver. van Brandweer commandanten. Met ingang van 1 Ja nuari 1950 werd benoemd tot secretaris penningmeester van het Burgerlijk armbestuur de heer Bleyendaal in de dan ontstaande vacature-Tuinman, die zich niet beschikbaar stelt. Met 5 tegen 1 stemmen werd de heer Bleyendaal als zodanig gekozen. Voorts gingen nog en kele kleinere punten van financiële aard zonder op- of aanmerkingen on der de hamer door. Rondvraag De vergadering werd besloten met de rondvraag waarbij de heer Visser (Arb) op een desbetreffende vraag te horen kreeg, dat bij de firma Met aan de Friese Weg brandblusmateriaal in een aparte kast voorradig is, voor ge bruik gereed. Na een vraag over de straatverlichting in het Ooievaarsnest en op de Munnikenweg, vroeg de heer Visser hoe het stond met een nieuw terrein voor de Randers. Tot zijn spijt moest de burgemeester mededelen, dat een poging, voor de Randers tot een oplossing te komen, op niets is uitge lopen. Nadat op voorstel van de heer Buren besloten was, in het vervolg de vergaderingen om half acht te doen aanvangen, wees de heer Groot (KVP) op een leegstaande woning in het dorp. Dit bleek echter slechts schijn. De wo ning is wel degelijk bewoond. Naar aanleiding van een vraag van de heer Groot tenslotte, deelde de burgemees ter mede, dat eerlang zal worden over gegaan tot hernummering van alle per celen in Oudorp, waarbij gelegenheid zal zijn, nieuwe straatnamen aan te brengen, waar dit nodig en wenselijk mocht zijn. De begroting vormde de hoofdschotel van de vergadering, die veel langer dnurde, dan in Oudorp meestal het ge val is. Wat de gewone dienst betreft, tluit de begroting in inkomsten en uit gaven met een bedrag van 71.804.88, ten aanzien van de kapitaaldienst zijn deze, eveneens in inkomsten en uitga ven 161.700. De nog resterende schuld vsn de gemeente bedraag 56.956, aan belastingen wordt voor 1950 een op brengst geraamd van totaal f 40.202.65. Met dit globale overzicht toonde bur gemeester Bakker aan, dat zijn ge meente „er goed voorstaat". Wij zouden leningen kunnen aangaan, aldus de bnrgemeester, „maar wij geven de voorkeur aan afschrijvingen. Op deze manier worden moeilijkheden voorko men. Enkele raadsleden maakten opmer kingen naar aanleiding van verschillen de punten. Reeds bij de algemene be schouwingen bracht de heer Buren (KVP) de wenselijkheid naar voren, de begroting serieus te behandelen, daar hij dit het gewichtigste raadsstuk van het gehele jaar noemde. De heer Buren heeft op de vergadering het volle pond gekregen, want inderdaad is de begro ting tot in details behandeld Op- en aanmerkingen De heer Buisman (KVP) achtte de presentiegelden van de raadsleden te hoog geraamd, doch werd door de uit eenzetting van de burgemeester over tuigd, dat hij zich vergiste De heer Buren viel over het bedrag, dat uitge trokken was voor de brandweer Alles is nieuw, zo zeide hij, waartoe dan die hoge onderhoudskosten, enz. Burge meester Bakker wees er in dit verband op dat voorkomen beter is dan genezen. Spreker neemt ,zijn petje af" voor de Alkmaarse brandweer, maar was ook trots op die van Oudorp. Dat deze brandweer goed werk weet te doen, is wel bewezen bij de brand in het raad huis. Een bedrag van 1600 voor de brandweer is z.i. alleszins gerechtvaar digd. Ook de kleding moet in orde zijn, jo zeide spreker. De eer Buren toon de zich met dit antwoord tevreden. De heer Buisman vroeg naar verlichting op de Achterweg, doch wist niet, dat de aanleg daarvan twee a drie mille tou vorderen. Wel besloot men, het JEN te verzoeken, twee of drie licht- piuten ter plaatse aan te brengen De ter Buren sprak over het lijkenhuisje tp de begraafplaats. Verwijderen of '.-.-plaatsen hiervan schaadt z.i. het historische beeld. Persoonlijke herin- Beringen speelden bij spr. een rol. Op voorstel van B. en W. zal de post van 1000.- gehandhaafd blijven, maar zal nog niet tot vernieuwing worden over gegaan. Ook miste de heer Buren bij de ontvangsten van het hoofdstuk Open bare Werken een rioolbelasting. „Die bestaat nog niet" zo zeide de burge meester, waarop de heer Buren de mensen wilde dwingen een aansluiting op het bestaande riool tot stand te brengen. De burgemeester zegde toe, dat een en ander onderzocht zal wor den. Overige punten Alvorens over te gaan tot de behan deling der begroting werd een groot aantal agendapunten doorgehamerd. Op voorstel van de R.K. raadsfractie werd Schoorl Plattelandsvrouwen rond de Kerstboom De Plattelandsvrouwen van de afd. Schoorl— Groet kwamen Maandagavond in grote getale bijeen in J)e Rustende fager". Op deze Ad- ven^dag, van ouds een der dagen van stille afwachting in de toenemende duisternis, van verlangen naar het komende licht, gevoelden allen de grote betekenis van het naderende kerstfeest. In de smaakvol versierde zaal met zijn on telbare kaarsjes waren allen als zusters naast elkaar gezeten om in aandachtige en vrome stemming de Heilige nacht te herdenken, de oacht, waarin als zoon van Jozef en Maria, Jezus werd geboren in een stal te Bethlehem, de nacht waarin een koor vn Engelen het Vrede op Aarde, in de mensen een wel behagen" verkondigde. In haar Kerstwoord wees de presidente van de afdeling, mevr. Arpeau- Westers, er op, dat dit samenzijn oude vriendschapsbanden zou ver stevigen en gelegenheid gaf nieuwe banden aan fe knopen. Zij wekte allen op om straks in een onverbreekbare eenhejd en ongestoorde har monie te arbeiden aan elkanders welzijn, zich op te maken tot vrede onder elkander, tot heil] J'oor de naaste en tot geluk voor de geluk- lozen. Dit onder ademloze stilte beluisterd Kerst- "froord werd omlijst door muziek en zang. Moj. R. Diderich, zang, mej. A. v. d. Oort, piano, en de heer G. Hop, viool en piano, brachten ten gehore een Kerstlied van Iïerie Jr., Denneboom van G. Hop, Madonna-kindje van Cath. van Rennes, La Serenata van Braga, Faust-fantasie van de Sarasata, Aria van far Hm „Dors mon enfant" van Gangier. Mevr. G. F. Hortenius—Hoff declameerde «.De nieuwe sterren van M. Nijhoff". Na de pauze volgde „Gerrie's laatste inval", ®«n eenvoudig, ontroerend toneelstukje, met veile overgave gespeeld dooi leden van de af deling. De in alle opzichten prachtig geslaagde avond •indigde met een indrukwekkend slot, toen alle bon-ierd-tacbtig aanwezigen zich van hun ze is verhieven om bij de Kerstboom te zingen 't lied, dat overal waar Kerstmis wordt ge- zelfs onder de Negers in Afrika, de Es bhöo' s in Groenland, de Chinezen, de Bos- wordt gezongen, n.l. het aangrijpende van Mohr op de melodie van Gruber: "MöW nacht, heilige nacht...," GESLAAGD. Dezer dagen slaagde onze plaatsge- note mej N. Volger voor het diploma A Witte Kruis, voor ziekenverpleging. Zij behaalde haar getuigschrift in het Wiihelminagasthuis te Amsterdam. Stompetoren Kerstspel opgevoerd Vcror een groot aantal belangstellen den werd Zondagavond in de Ned Hervormde Kerk het kerstspel „De 4e wijze uit het Oosten" opgevoerd. De opvoering geschiedde door leden van de J. G. onder leiding van dominé F Ke.ia en het hoofd der school J. E van Dok. De décors waren door de ltden zelf ontworpen en door de bij zondere verlichting kwamen deze "in het oude kerkgebouw zeer mooi uit. De jonge toneelgroep beeldde de rol len goed uit en de aanwezigen genoten van dit mooie kerstspel. Heiloo Maandag is ten gemeentehuize van Wormerveer aanbesteed de bouw van 18 woningen, waarvan 14 duplexwonin- gen te bouwen in plan Noord. De ra ming was 239.178. Laagste inschrijf ster was de firma Kops en Zonen te Heiloo voor 226.000 met 11.000 voor het ophogen van grond, in totaal 237.000. Bergen Dinsdagavond hield voor het KCBen voor de genodigde leden van de rech terlijke macht te Alkmaar en omstre ken prof. mr. A. Pitlo in de Rustende Jager te Bergen een lezing over Kunst en Recht. Mr. A. F. Kamp leidde de spreker met enkele woorden in. De kunstenaar, aldus prof. Pitlo, ziet de rechtsgeleerde gewoonlijk als een dorre pluizer, de rechtsgeleerde ziet de kunstenaar als een langharig mens die op inspiratie wacht Dat dit laatste niet juist is, behoeft hier niet betoogd te worden, moeilijker echter is het te weerleggen, dat de jurist een dorre pluizer is. Toch staat hij welwillender tegenover de kunstenaar dan deze te genover hem. In ons land is het zeld zaam wanneer een man van de we tenschap de kunst beoefent: misschien omdat wij zo'n klein land zjjn en bang op de vingers gekeken te worden; wij zijn erg bang om fouten te begaan en het verwijt te horen van dillettantisme In de Middeleeuwen, aan de Italiaanse rechtshogescholen behoorden Rechten en Letteren tot één faculteit: Bocca- cio, Petrarca, Ariosto studeerden beide vakken, zoals later aan andere hoge scholen een hele rij van dichters en schrijvers als Racine, Corneille, Goe the, Heine, Flaubert, Maeterlinck. Spreker besprak de drie bezwaren die tegen het Recht worden inge bracht, die van aesthetische. van mo rele en van wetenschappelijke aard. Wat het eerste bezwaar betreft: recht is geen kunst in de gewone zin, maar geen werk is goed zonder artisticiteit. Het recht kan amoreel gehanteerd worden, maar thans is het recht op zichzelf zeker niet amoreel, terwijl waar het recht, zeker na de Code Na poléon, verbinding heeft met de eigen levenssfeer men ook niet kan spreken van onwetenschappelijkheid. Prof. Pitlo geeft vervolgens een over zicht van de op elkander volgende of parallel lopende rechtssystemen: het oud-Romeinse recht, het Germaanse recht en de Code Napoléon. In het bij zonder wordt besproken het Germaan se recht dat eeuwen lang zonder rech terlijke stand was en geen wetboeken kende. In een primitief volk nemen al len deel aan de cultuuruitingen. Diffe rentiatie ontbreekt. Tussen religieuze en rechtsgebeurtenissen is geen scher pe grens. Het recht is het bezit van het ganse volk, dit schept het en on dergaat het. zoals het poëzie schept en ondergaat. Het volk kende zijn recht. Een volk dat zijn jeugd achter zich heeft liggen, kent geen gezamenlijke schepping meer, er is geen contact tussen volk en recht. Geloof en recht, zelfs recht en zede leven naast elkaar Dan is de juristenstand opgekomen en het recht wordt opgelegd, blijft vreemd aan de massa. En al is er een nood zakelijke ontwikkeling, we kunnen betreuren dat de schoonheid van het oude Germaanse recht verdwenen is De volksvergadering heeft plaats ge maakt voor parlement en ambtenarij. En juist door deze tweespalt, veroor zaakt door het binnendringen van het Romeinse recht dat aan alle universi teiten gedoceerd werd, kan men in Germaanse werken nog wel een speels heid vinden waarin verbinding is tus sen Recht en Kunst, niet echter in Latijnse werken, waar het rationalisme en de differentiëring hoofdtoon zijn. Prof. Pitlo geeft dan tal van voor beelden waar de verbinding van Recht en Kunst aanwezig is: de beeldende kunst (van de Egyptische afbeeldin gen tot Steinlen en Daumier toe); de literatuur van de Egyptische doden boeken over Homeros en Aristoteles tot Villon, Shakespeare en onze tijd: het toneel als in koninklijke kroning en het burgerlijke huwelijk. Een ten slotte over de humor als uiting van de volksziel Het oude recht zit vol grollige vondsten. Men heeft ze zelfs voor ernst opgenomen, maar dat is zeker onjuist Het recht was in Als wfl, hier in Holland, over enkele dagen het Kerstfeest vieren, zullen ook onze jongens, ergens in Jan Oost, bij elkaar zijn. En de één zal de an der laten zien wat ze hem „van thuis" stuurden. Als de jongens uit Bergen dit doen, zullen ze zich waarschijn lijk niet het minst verheugd tonen over de wel bijzonder sympathieke geste van het PXT. te Bergen, het Protestants Interkerkelijk Thuisfront. Het zeer actieve bestuur van dit thuisfront heeft namelijk niet alleen gezorgd, dat elk der jongens een „pakje" ontving met de Kerstdagen, maar daarnaast liet het een boekske drukken, dat in de ruimste betekenis van het woord „de stem van Bergen" mag heten. Dit boekje zal niet één Bergense militair na lezing laten slingeren. Hij zal het zorgvuldig op bergen in z'n kastje en het straks meenemen naarBergen. En het ook daar bewaren. In dit boekje schrijven tal van vooraanstaande Bergenaren. Om er enkelen te noemen: Ds. Bremer, voor zitter van het Thuisfront; de heer W. de Vries, gemeentesecretaris; het bestuur van het Rode Kruis; idem van De Maskerspelers; ds. Telkamp; de Gereformeerde Vrouwenvereniging; ds. Bekius; de Algem. Nederl. Bouw arbeiders Bond; 't Leger des Heils; ds. Van Minnen; de Ned. Christen Vrou wenbond; de Chr. Vrouwenver. Lydia; de Rooms Katholieke Toneelvereniging St. Jan enz. De bekende oud-journa list Jac. Broersen schreef een pak kende Westfriese schets en ten slotte zijn daar de gedrukte groeten van 'n groot aantal Bergense middenstan ders. Het boekje is niet alleen naar zijn inhoud Bergens. Ook het uiterlijk is honderd procent: Bergen. Dat blijkt uit de houtsneden van Rein Snapper, uit het aquarel van de heer Rogge veen en uit de foto's. Deze bijzonder geslaagde groet uit Bergen werd gedrukt op luchtpost papier en Maandag per K.L.M.-vlieg- tuig aan iedere Bergense jongen ge stuurd. Hij komt precies op tijd bij hem aan, één dag vóór het Kerst feest Dank zij het werk van het be stuur van het P.I.T. (waarbij de naam van de heer Verburg wel eens speciaal naar voren mag worden ge bracht), dank zij drukkerij Schoelink in Bergen (die een typografisch suc ces mocht boeken) en dank zjj de bekende lay-out artist Dick Abbenes in Den Helder. Gezamenlijk riepen zfl deze „Bergense Kerstgroet 1949" in het leven, en het resultaat was de beste beloning voor zóveel goede wil en zóveel sympathieke belangeloos heid. Geboren: Rita G. C., dochter van J. Min en E. Terwijn. Jozef L., zoon van J. L. Zeitsen en A. A. Kroes. Elberta G., dochter van C. J. Boschman en M. Roozendaal. - Meindert P. M., zoon van P. J. Brakenhoff er» G. Timmer. Ondertrouwd: Hendrik Folgers (te Schoorl) en Johanna W. Venhuizen. Cornell's Th. Ruljter en Hendrika G. Miohels. Overleden: Nicolaas Slijkerman, 75 jr, wedn. van P. M. J. Baerken. Heinrich Mol, 42 jaar, ongehuwd. Klaas Steevens, 68 jaar, gesch. van A. Damman. Arie Bijvoet, 77 jaar, ongehuwd. Driehuizen Dezer dagen trad in café Slooten het toneelgezelschap „De Flierefluiters" op voor de vereniging „Nut en Genoegen" met 't toneelstuk „Waar vind ik rust?" De zaal was bijna geheel gevuld, toen de voorzitter, de heer J. de Heer, open de, waarbij hij in het bijzonder burge meester Driesen verwelkomde. De heer Groot, de impressario, introduceerde met enkele woorden het toneelstuk. Dit en het uitstekende spel van De Fliere fluiters zorgden er voor, dat het grote aantal aanwezigen een mooie avond heeft meegemaakt. Vooral het spel van mej. Elly Vonk (Annie de Rooy) en Klaas Bregman (Willem Bogert) stond op hoog peil. Zü werden door de overige spelers, waarvan wij nog noe men Sierk Swart (Geert Poels), Tine SteinvoordeRoot (Greetje de Rooy), Roel Steinvoorde (Max van Gent) en mej. Lien Jonkhoff (Enny de Leeuw) uitstekend ter zijde gestaan. De opvoerenden mochten na afloop van het stuk een welverdiend applaus in ontvangst nemen. De avond werd met een grote verloting besloten. Beemster die tijden magisch, sacraal. Wij moe ten ons in die tijd kunnen indenken. Natuurlijk was hij wreder dan de onze. maar er lag geen sadisme in. De daden waren een uiting van een pri mitief en rauw volk. In de Latijnse landen treft men geen humor in het recht aan. Men maakt geen grappen met het Recht! Misschien, meent prof. Pitlo, is de Latijnse mens evenwichti ger en hebben wij de compensatie van de humor nodig. De poëzie is uit het recht verdwenen na de invoering van het Franse recht. De kunst in het recht is voor Europa verloren. Maar ten slotte behoeft het Recht niet aesthetisch schoon te zijn, het zij rechtvaardig. De boeiende en geestige causerie van prof. Pitlo vond algemene waardering en werd beloond met een door mr Kamp aangeboden boekje waarvan slechts één exemplaar bestond, n.l een destijds aan de 60-jarige Roland Holst geschonken, door kunstenaars samen gesteld, werkje. Zondagmiddag vertoonde Kees Kruit in hotel Igesz te Schagen de film van de onder zijn leiding gehouden vacan- tiereizen naar Zwitserland. Verschillen de uit onze gemeente komende excur sieleden kwamen in aanmerking voor een prijs welke beschikbaar werd ge steld voor veschillende prestaties of de aan deze reizen verbonden prijsvragen. De duizendste deelneemster aan de reis was mej. E. ten Kate te Purmer- end Bij de fotowedstrijd behaalde mw. BekhofHartog te Beemster de eerste prijs. De eerste prijs in de reisbeschrij vingsprijsvraag ging naar de heer Dick van Batenburg uit Purmerend. De beide eerste prijswinnaars en de 1000ste deelneemster kunnen het vol gende jaar gratis een reis naar Zwitser land maken; dat is een buitenkansje. oord-Scharwoud* De gasfabriek 40 jaar De gasfabriek van Noordscharwoude bestaat op 22 December 40 jaar. In verband daarmede wordt op de gedenkdag een vergadering belegd van de commissie van beheer, waarbij het personeel en de gepensionneerden te genwoordig zullen zijn. De burgemeester, voorzitter van de commissie, zal in enkele woorden het jubileum herdenken en door het perso neel wordt een door de heer Dirkmaat vervaardigde plaquette aangeboden. Hierop komt 'n afbeelding van de fa briek voor met de wapens van Langen dijk en St. Pancras, aan welke gemeen ten de fabriek gas levert. Verder staat hierop naast de jubileumdatum dat de plaquette is aangeboden door het personeel. Feestelijkheden zullen niet plaats vinden. St Pancras GEEN MAATSCHAPPELIJK WERKSTER MEER Dinsdag heeft de maatschappelijk werkster mej. T. de Vries haar laatste z'tdag gehouden in het gemeentehuis, ingaande 1 Jan. a.s zal Sint-Pancras niet meer tot haar werkkring behore-» en zal ook geen nieuwe maatschappe lijke werkster worden benoemd. De gemeenteraad van Langedijk ver gaderde Maandagmiddag ten raadhui- ze onder voorzitterschap va» burge meester H. Schelhaas. Het belangrijkste onderwerp van de ze vergadering was wel het voorstel van B. en W. om over te gaan tot het bouwrijp maken van terreinen in het uitbreidingsplan Centrum: Nrd.-Schar- woude. Het ging hier om terreinen voor woningbouw, waar ruimte is voor 170 woningen, een tererin voor uitbreiding van de begraafplaats, voor een ULO- school met terrein voor lichamelijke opvoeding en een gedeelte van het ge projecteerde industrieterrein groot on geveer 4,5 ha. De voorzitter, die een uitvoerige toe lichting gaf van het voorstel, deelde o.m. mede, dat voor 2,29 ha. van het industrieterrein reeds gegadigden zijn, terwijl er kans bestaat, dat een nog grotere oppervlakte vekocht kan wor den. Daarom luidt het voorstel ook. om verder te gaan dan aanvankelijk de be doeling was. Men had n.l. een bijna 3 ha. industrieterrein bouwrijp willen maken, maar dit zou h»bben betekend dat men vrijwel direct uitverkocht zou -aken. De moeilijkheid is nu, dat bij de uit voering van het bovenvermelde voor ste] een hoeveelheid van 6000 m3 grond over zou zijn, waar een plaatsje voor moet worden gevonden. Misschien is het mogelijk een aantal sloten te dich ten met grond in plaats van met zand, zoals eerst in de bedoeling lag. De heer Balder (prot. chr.) achtte de begraafplaats niet gunstig gelegen. Hij zou liever zien, dat de nieuwe begraaf plaats aansloot op de oude begraaf plaats. Nu is er een stuk land tussen. De 6000 m3 grond zou spr. wel willen uitsparen door de om het plan te gra ven ringvaar gedeeltelijk niet uit te voeren. De heer P. Volkers (cpn) be pleitte de uitvoering van het gehele planA., zoals het er aanvankelijk lag Dat zou volgens spr. maar 6000 gulden méér kosten. Wethouder Kuiper (arb.) zal als op lossing voor de moeilijkheid van de 6000 m3 grond die over was een niet volledige uitvoering van de aanleg van de begraafplaats. Daarvan zou n.l. 5900 m3 grond moeten worden afgegraven en verwerkt Hij meende dat men de begraafplaats beter naar behoefte kon uitbreiden en niet het gehele complex ineens. De heer Bruijn (kvp) helde ook over naar de uitvoering van het aanvanke lijke plan A voor woningbouw. Hij zou de 6000 m3 wel willen gebruiken om alvast het tweede gedeelte voor wo ningbouw op te vullen. Het zou dan echter met tuinbouwproducten bebouwd moeten kunnen blijven. De heer Heringa (prot. chr.) twijfel de. sterk aan de bewering van de heer Volkers dat het hele plan slechts f 6000 minder zou kosten dan dit gedeelte. Dat is natuurlijk niet zo! Nadat nog verscheidene sprekers het woord hadden gevoerd en de voorzit ter en de vertegenwoordigers van het Technisch adviesbureau van de Ver. v Ned. Gemeenten enige technische vra gen hadden beantwoord, stelde de voor zitter voor de begraafplaats voorlopig niet op de voorgestelde wijze uit te breiden, maar overigens het ingediende voorstel van B. en W. te aanvaarden. Hiertoe werd met algemene stemmen besloten. Vastgesteld werd een verordening op het heffen van een straatbelasting. De leges-verordening werd gewijzigd. Voorgesteld was een bijdrage te ver lenen in de verbouwlngskosten aan en tot aankoop van een strook grond van de heer C. Boots te Zuid-Scharwoude ten behoeve van wegverbreding. Enige leden vonden dit een kostbare wijze van straatverbetering. Het is echter een kans, die de gemeente moet aan vaarden omdat de heer Boots toch gaat verbouwen. Besloten werd tot verbouwing van het voormalig raadhuis te Oudkarspel en tot het verlenen van voorschotten aan de woningbouwvereniging „Lange dijk" ten behoeve van de bouw van zeven woningen aldaar. Tot leden van de commissie van ad vies ingevolge artikel 8 der Woon- ruimtewet werden benoemd de heren L. Kal verdijk, W. J. Balder, Jb. Slot, J. Stoop en K. van Dijk. Tot plaatsver vangende leden de heren G. Kraakman M. Oyevaar, A. Dirkmaat, Jb. Bruyn en J. Heeringa. Besloten werd tot aankoop van grond van de heer Jb. Rutsen e.a. te Zuid-Scharwoude ten behoeve van wegverbreding mits het hek nog een meter extra achteruitgaat. De raad besloot tot aankoop van grond van diverse eigenaren ten be hoeve van wegverbreding bij de per celen Dorpsstraat 220, 222, 224 te Broek op Langendijk. Vastgesteld werd een verordening op de heffing van sluisgelden en besloten tot het verlenen van een jaarlijkse ver goeding aan de sluiswachters te Noord- Scharwoude en Broek op Langendijk. Op voorstel van de heer K. van Dijk (Arb.) werd een tariefgroep van 15 ct ingevoerd voor schepen van drie en vi.r ton. De leden der commissie tot wering van schoolverzuim te Noord-Schar- woude werden herkozen. De voorge dragen schoolschoonmaaksters voor de o. L scholen werden benoemd. De be zoldiging werd geregeld conform het voorstel van B. en W. aan de heer J. Stet te Noord-Scharwoude werd een tegemoetkoming verleend overeenkom stig artikel 13 der 1. o.-wet. Tot on derwijzer aan de openbare school voor u. 1. o. te Noord-Scharwoude werd de heer R. Kreulen benoemd. Besloten werd tot ruiling van grond met de heer A. A. van 't Riet te Broek op Langendijk ten behoeve van uit breiding van het gem. sportterrein al daar. Vastgesteld werd de 3e supp. be groting 1949. De gemeente-begroting en die van het gem. grondbedrijf zul len in de afdelingen worden behan deld. In de commissie van onderzoek der gemeente-rekening van het dienst jaar 1947 werden benoemd de heren A. Dirkmaat, G. Kraakman en Jb. Slot. WEDEROM IN EIGEN DORP Zaterdag arriveerde om ongeveer 4 uur in onze gemeente onze plaatsgenoot uur in onze gemeente onze aller be- C. P. Ivangh. Het moet voor hem wel een grote over gang geweest zijn vanuit 't warme In donesië naar het koude, vochtige Hol land. 's Avonds om 7 uur bracht 't fan farecorps „Irene 'n serenade, ter ere van zijl. behouden thuiskomst Ook burge meester Kroonenburg verwelkomde onze plaatsgenoot met een speech. Een e: ander werd door Ivangh zeer ge waardeerd en overtrof zelfs zijn stout ste verwachtingen. Warmenhuizen Voor een volle zaal hield het Nuts departement in zaal Slikker een Nuts- avond, waar tevens het 70-jarig be staan dezer vereniging in besloten kring op feestelijke wijze werd her dacht al was het dan ook op beschei den voet. Te ongeveer 8 uur opende de voorzit ter met een woord van welkom tot de vele aanwezigen en in het bijzonder tot de heer Slikker met zijn mannen. Spreker memoreerde aan de hand van de notulen vanaf de oprichting 1879 tot heden het wel en wee dei- vereniging. Moeilijke jaren zijn er ge weest en met onverdroten ijver is het Bestuur met de werkzaamheden door gegaan, waarvoor wij dankbaar mogen wezen, want hieraan hebben v/ij het bestaan onzer vereniging te danken. Hebben wij de laatste jaren de wind in de zeilen gehad, de bloei van thans hebben onze voorgangers nooit gekend, nX een ledental van 93. De Heer Gutker die twee jaren geleden als bestuurslid heeft be dankt wegens hoge leeftijd, heeft 36 laren deel van het Bestuur uitge maakt, warvan zes jaar als Secr.- Penningmeester. Het Bestuur stelde daarom aan de vergadering voor, de heer Gutker als erelid te benoemen. Dit voorstel vond algemene bijval. De voorzitter eindigde met de wens dat het ledental nog moge groeien en dat de leden trouw zullen blijven, waardoor het Nut in staat is ieti goeds te bieden. (Applaus). Hierna nam het programma een aanvang dat grotendeels werd verzorgd met eigen krachten. De jonge accordion- msten, C. Moerbeek en Cees Speets wisten heel spoedig de goede stemming er in te brengen-. Ook de heer Slikker als oud-confé rencier had zijn goede stem nog niet verloren en zong een paar mooie nummertjes. Vervolgens kwam de heer Slikker niet zijn gezelschap. Aandachtig werd geluisterd en dit spel grensde wel aan beroepsspel. Een daverend applaus als beloning. Hierna sprak Mevr. Heman-ter Burg als Voorzitster van de Bond van Plat telandsvrouwen een wens uit, gesteld op rijm. Dit behelsde de 70-jarige loop baan van het Departement, keurig sa mengesteld. Het Nutsbestuur stelde dit op hoge prijs, de spontane medewerking van de ieden van de P.L.V., mede met het sa menstellen van het programma. Hierna volgde door de leden van de P.L.V. een Westfriese dans en een rhytnmiscie dans (gecostumeerd) onder leiding van Mej. Rijt Nieuwland uit Schoorl. Onbedaarlijk werd hier om gelachen. Vervolgens kwac het nummer her sengymnastiek o.l. van H. Slikker; Mieke was mej. Wies Mink. De vragen waren grotendeels geba seerd op plaatselijke toestanden. Vele vragen werden niet of onvol doende beantwoord. Met spanning volg den de aanwezigen de antwoorden. Vóór tot sluiting werd overge gaan verzocht de heer P. Mink nog het woord. Sr. wees er op dat het Nutsdepartement de enige sterke ver eniging in ons dorp is. Laten niet al leen onze leden, maar speciaal de jon geren onder ons daar goed op letten. Blijft daarom deze vereniging steunen. Niet alleen de nutsavonden, maar ook bet culturele werk is van groot belang. De biblotheek bezit een keur van boe ken, waar tevens op aanvraag alle boe ken t.w. studieboeken en vakliteratuur te verkrijgen zijn. Daarom nogmaals 'ongeren, aldus spreker steunt deze vereniging, eendrachtig samenwerken is voor ons dringend nodig. Vervolgens sprak de heer P. Dissel als Voorzitter van de plaatselijke Mid denstandsvereniging „Samenwerking" waarderende woorden tot de jubile rende., vereniging en overhandigde het Bestuur een bouquet bloemen. De voorzitter ging dan tot sluiting over en dankte allen die tot het wel slagen van deze avond hadden medege werkt en aan de sprekers(ster) voor de waarderende woorden tot de ver eniging gericht. Het Nutsdepartement kan op een prachtig geslaagde avond terugzien. Een gezellig dansje volgde tot slot. HET WINNEN VAN AARDOLIE. In Januari zal voor het Nutsdepar tement een nutsavond worden gehou den, waar zal komen spreken de chef- bcormeester thans werkzaam in onze gemeente, over het winnen van aard olie met de daaraan verbenden werk zaamheden. Ook zal hij ons vertellen over de oliewinning in Drenthe. Zeer actueel dus, dit kan een prachtavond worden. MR. SIKKEL In een korte plechtigheid is gisteren de nieuwe officier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank, mr. N. J. G. Sikkel, geïnstalleerd. De president, mr. A. M. Baron Van Tuyli van Se- rooskerken, sprak een felicitatie-rede uit Na mens de balie voerde mr. L. V. Hoog het voord. Mr. Sikkel sprak een dankwoord, waarin hij een beroep deed „op allen, die hun aandeel rullen bijdragen tot de nieuwe maatschappe lijke opbouw en de verwezenlijking van de rechtsstaat". Na afloop maakten velen van de gelegenheid gebruik mr. Sikkel in dc raadkamer geluk te wensen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3