Raad van Egmond-Binnen behandelde conflict met het Burg. Armbestuur Eerste Kamer aanvaardt d5 Soevereiniteitsoverdracht Met 34 tegen 15 stemmen Duister en gevaarlijk verschiet, maar er is geen ontkomen aan Stalin 70 jaar LAATSTE NIEUWS Gehele C. H. U.-fractJ VAN MARSDIEP TOT IJ 1 DUITSLANDS HERBEWAPENING Zonder defensie wordt West-Duitsland in Moskou's armen gedreven Eerste vereiste: militaire garanties voor Frankrijk tegen Kamerlid stelt vragel overgezagsondermijnj WOENSDAG 21 DECEMBER 1949 maandag vergaderde de raad. Na onderzoek van de geloofsbrieven werd tot toelating besloten van het nieuwe raadslid de heer Join Mooij. De benoeming van leden van het MH deed een uitvoerige discussie ontstaan. De heer Simons zou gaarne zien, dat alsnog een vertegenwoordiger uit de kringen van de werknemers in M.H. zou komen. Aangezien het college van M.H. nog niet voltallig is, gaf de voor zitter de toezegging daartoe. De heer Joh. Mooij informeerde hoe het kwam, dat het college van het B.A. zomaar aan de dijk werd gezet en waarom het feitelijk onder z.g. voogdij moest wor den gesteld. Spreker had van bevoeg de zijde vernomen, dat het in het oude B.A. niet in orde zou zijn, waarvan echter niets is gebleken. Z.i. had het op de weg gelegen van B. en W. om met het oude B.A. in overleg te tre den. Ware dit geschied, dan zou de gehele kwestie beslist tot een goede oplossing zijn gekomen. De voorzitter zette hierop het volgende uiteen. On der burgemeester Fijn is een der wet houders aan het BA. toegevoegd. Bij schrijven van 24 Juni 1949 werd van de zijde van het B.A. verzocht om deze onreglementaire toevoeging te doen beëindigen. Om vele redenen meende de raad echter deze toevoeging te moe ten handhaven. Onder dagtekening van 30 Juli bereikte 't college van B. en W. een aan hem gericht schrijven, waarbij alle leden van B.A. hun ontslag aan boden. Reden daartoe was, dat het B.A. meende niet langer meer het vertrou wen van de raad te hebDen, maar vooral, dat het er niet aan dacht om onder voogdijschap te werken. De lo pende zaken zouden tot 15 Augustus INGEZONDEN (Buiten verantw. van de Radactie) Hef wachten op de Naco- bussen M. de Redacteur, Dagelijks zie ik honderden mensen OP de NACO-bussen wachten, in regen ft. wind (aanstonds wellicht ook nog sneeuw). Vooral voor oude mensen en vrouwen met babies is het meer dan erg. We weten allen, dat als men om deze tijd van het jaar een paard of 'n hond heeft, die beesten een onderdak moet verschaffen vanwege de dieren bescherming. Dus voor dieren wordt beter gezorgd dan voor mensen. Nu kiik ik ook tegen de loods aan, die half van steen en hout is. Welnu, als men tegen die muur een bank plaatst, en een dak, b.v. van asbestpla.en, dai zou misschien f 1000 kosten, dan zou den daar de mensen kunnen zitten en staan, wel niet helemaal ideaal, maai in ieder geval is het toch een verbete ring. Kan nu de overheid, hier nu niei ingrijpen? De overheid bemoeit zich wel met dingen, die veel minder van belang zijn. K. Bos. Purmerender markt Dinsdag werd te Puimerend voor 't eerst sinds de ooorlog weer een Kerst markt gehouden. Wel is waar was de kwaliteit van het ter markt aangevoer de niet zó prima als vroeger het geval placht te zijn, maar het aanbod van slachtvee bewees niettemin, dat door de betrokkenen terdege met deze spe ciale markt was rekening gehouden, daarbij uitgaande van de veronderstel ling, dat de slagers voor de komende feestdagen iets grotere inkopen zou den doen. Dit laatste viel echter tegen want de handel in vette koeien was maar matig en de prijzen ondergingen dientengevolge geen verbetering. Voor geldekoeien was bij de aanvang van de markt meer animo, doch tegen het einde werd de handel steeds stroe ver. Wel werden vele magere dieren ge kocht ten dienste van de worstfabrie- ken. Op de stierenmarkt was ook nogai wat aanbod, o.a. van zeer zware die ren, doch de markt vertoonde ook voor deze categorie een inzinking De vraag naar jong vee was eveneens minder, in tegenstelling met die voor nuchtere kalveren, waarvoor de handel vlug was en de prijzen niet onbelangrijk stegen. Ook voor de melkkoeien was de markt beter gestemd, doch het aanbod was niet groot. De wolveemarkt was minder druk bezet. Voor schapen was het een stug ge boel, doch meer vraag was er naai lammetjes, waarvan veel voor expori werd gekocht. Weinig vraag was er naar bokken en geiten. Ook op de var- kensmarkt wordt het er niet beter op: de prijzen voor vette varkens zetten lager in en daalden geleidelijk. De aan voer van biggen was tamelijk groot, doch de handel was niet bepaald vlo! te noemen, zodat de lanvoer niet ge heel prijshoudend was Op de paarden markt waren de prijzen voor slachtdie ren iets vaster. De pluimvcemarkt was blijkens het flinke aanbod van konij nen, ganzen en kalkoenen geheel inge steld op de komende feestdagen. De vraag was daarmede 'n overeenstem ming De handel was dan ook gunstig «iet iets betere prijzen. PURMEREND, 20 Dec. Aangevoerd 731 runderen, waaronder 333 vette koeien van 1,602,20 p. kg (kalm); 88 melk- en kalfkoeien 580—875 (goed): 224 geldekoeien 380600 (matig); 36 pinken 325475 (kalm); 28 graskalve ren 160260 (kalm); 221 nuchtere kal veren 3575 (vlug); 22 stieren 475— 1050 (matig); 582 schapen 65—90 (stug. lammeren 42.5072 (goed); 166 vette varkens 1,561,62 p kg. (siugger); 941 schrammen 4862,50, biggen 2540 (kalm); 7 fokz'ugen 225-200 (kalm); 37 bokken en geiten 1040 istugi51 paarden 350—625 (matig). 2729 totaal 1700 oude kippen en hanen, rode en witte 2,252,50 p. kg., 500 id blauwe 2,50 —2,60 p. kg.; 700 jonge hanen blauwe S3,20; p. kg. 300 jonge hennen 58 p. stuk; 600 eenden 1,503 p. stuk; 5900 konijnen 1 -8 p. stuk; 453 ganzen 7—11 p. stuk; 180 kalkoenen 10—15 p. stuk; 5000 kipeieren 0,140,15; 2500 eendeieren 0.11 fc. i 1949 behartigd worden. Het antwoord van B. en W. hierop luidde: dat ont slag aan de leden van het B.A. ver leend moet worden door de raad. Het schrijven dient derhalve tot de raad gericht te worden. Zolang deze geen ontslag heeft verleend zijn de leden van het B.A. gehouden hun werkzaam heden te blijven verrichten. Van het neerleggen der werkzaamheden op 15 Augustus kon derhalve zonder meer geen sprake zijn. Op 16 Augustus wer den, zonder enige toevoeging, alle be scheiden van het burgerlijk armbestuur op de secretarie gedeponeerd. Dit be tekende, dat de zaken zomaar in de steek werden gelaten. In deze stand van zaken lag het voorzeker niet op de weg van B. eu W. om met het B.A. in overleg te treden. Twee leden van de raad, waaronder een der wethou ders hebben nadien nog over deze aan gelegenheid met leden van het B.A gesproken en geprobeerd, dat van de zijde van het B.A. alsnog contact met B. en W. zou worden opgenomen. Maar geen der leden van het B.A. heeft dit gedaan. Men heeft van de zijde van BA. niet gewild. De leden hebben zich laten leiden door een eenzijdige en verkeerde voorlichting. Zij hebben in deze gehele kwestie geen rugge- graat getoond. Omzetting van het B.A. in Maatschappelijk Hulpbetoon wil niets anders zeggen, dan dat de ge meente rechtstreeks medezeggenschap over de besteding der gelden verkrijgt. Aangezien alle gelden van het B.A. ko men uit de gemeentekas is medezeg genschap zonder meer gewoon en lo gisch. Hierna werden de nieuwe leden van het M.H. gekozen, n.L de heren C. v, d. Molen, J. Rosing en J. J. van Don. Besloten werd ingaande I Januari a.s. het presentiegeld van de leden van de raad van 8.— op 4.— te verho gen. Voorts werd besloten tot Ged. Staten het verzoek te richten met in gang van diezelfde datum de wedde van de wethouders te verhogen van 300.tot 350.per jaar. Aangeboden werden de begroting 1950 en de rekening 1948. Overeenkom stig het voorstel van B. en W. nam de R ad 't besluit in principe in te wil ligen een aanvrage van het RK school bestuur te Egmond-Binnen voor de bouw van twee lokalen, waarop reeds een gunstig advies van de Inspecteur van het L.O. is ontvangen. De aan schaffing van leermiddelen zal door genoemd schoolbestuur en inspecteur nog nader moeten worden gemotiveerd en geadviseerd. Accoord werd gegaan met de herziening van de salarisveror dening, die overeenkomstig de richt lijnen van de regering is vastgesteld. Rondvraag. Bij de rondvraag informeerde de heer Apeldoorn naar het z.g. ventersverbod. Uit het antwoord bleek, dat zij, die geen erkenning kunnen overleggen geen vergunning tot venten kunnen verkrijgen. Dezelfde spreker stelde voor 'r commissie voor de wegen te benoe men Dit zal door B en W worden over wogen. Ten slotte informeerde hij naar het bouwen van een schuur op de tuin grond van Rijnveld Het geldt hier een bedrijf, waarop 12 personen hun brood verdienen. Z.i. zou in de bouwvergun ning de voorwaarde opgenomen kunnen worden, dat bij verkoop van de grond, de bouwprijs van het schuurtje niet begrepen zal mogen worden. Aangezien echter deze grond in het uitbreidings plan gelegen is kunnen B. en W. niet aiders dan zich in dezen van mede werking te onthouden. Aangezien er reeds een schuur staat, zal getracht worden alsnog een oplossing te vinden. Wethouder v. d. Reep zeide. dat bij hem een klacht is binnengekomen van de bouwers en bollentelers over los lopende hont.en. Deze gooien het bol- lendek open, met al de nadelige gevol gen van dien. Deze kwestie zal met de politie terdege besproken worden. Maarschalk Jozef Stalin viert heden zijn 70ste verjaardag. De „Prawda" noemt deze zoon van een schoenmaker, heerser over bijna een vijfde van de wereld gedurende een kwart eeuw, „de vader der arbeiders" Een millioen portretten van Stalin zijn uitgegeven, een half millioen exemplaren van zijn biographie ge drukt en twee millioen aanplakbil- jetetn in de Sowjetunie verspreid De muziekuitgevers hebben in speciale edities veertig liederen over Stalin ge publiceerd. Het voornaamste geschenk van zijn eigen volk is de belofte, de productie records te slaan, maar reeds dagen lang rollen treinladingen geschenken ter waarde van millioenen guldens door Oost-Europa naar Moskou. De aard der geschenken varieert van zeep tol auto's, van zijden sokken tot paarden Rusland eist immuniteit voor spion De Sowjetrussische regering heeft het Amerikaanse federale gerechtshof officieel verzocht, diplomatieke on schendbaarheid toe te kennen aan Va lentin Goebitsjef, een Russisch burger die op beschuldiging van spionnage in de V.S terecht staat. Rechter Ryan zede, de verklaring „voor kennisge ving" aan te nemen. Hij noemde de verklaring iets. dat naar hij zich her innerde, in de geschiedenis van de strafrechtspraak nog nooit was voor gekomen. Katholieke middenstand en loonsverhoging In navolging van KAB en NVV is thans ook de Vakraad van de Kath. Middenstandsbond in congres bijeen geweest, om zijn standpunt te bepa len ten aanzien van de aangekondig de loonsverhogingen. Aan het einde van de vergadering die te Utrecht werd gehouden, werd een resolutie opgesteld, waarin een klemmend be roep gedaan wordt op de regering, om een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen in te voeren en om de mogelijkheid open te stellen, loons- en prijsverhogingen door te bereke nen. Voorts wordt gevraagd het voor de ondernemersbelasting verijgestel de ondernemersbelasting vrijgestel- 5000 en de omzetbelasting, die als consumentenbelasting bedoeld is, te doen heffen bij de bron. Overvallen in Indonesië eisten vier doden Een planter en twee ondernemings- uachters van de oliepalmonderneniing „Sawit Sebrang" van de Deli maat schappij zijn Zaterdagmiddag ten ge volge van een overval door een bende gedood Tussen Tjibatu en Tasikmalaja. in West-Java, is een trein ontspoord ton gevolge van het opbreken der rails waarna de trein werd beschoten De treinbewaking en een afdeling der TNI, waarvan een afdeling van 40 man zich toevallig in de trein bevond, verjoe gen de beschieters Een remmer werd gedood, twee stokers vermist en zes passagiers werden gewond. Faciliteiten bij Westeuropese Urne Heden zal op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een overeen komst getekend worden, welke voor- ziel in de siatus van het militaire per soneel der landen van de Westeyro- oese Unie. Dit betekent «en belang rijke stap naar het scheppen van eer gemeenschappelijk staatsburgerschap. I.'e betreffende militairen, zoals dt ntafieden van de verschillende organi saties der Wesieuropese Unie, zullen geen paspoort- en visumformaiiteiten te vervullen hebben als zij van het ene Unieland naai het andere reizen Zij zullen een drie-talige identiteits kaart ontvangen. (Nederlands, Frans en Engels NEDERLANDSE BAKKERIJSTICHTING WENST HERZIENING BROODPRIJZEN De Nederlandse bakkerijstiehting heeft zich namens de werkgevers- en werk nemersorganisaties in het bakkersbe drijf gewend tot de daartoe bevoegde instanties met het verzoek de prijzen voor volksbrood te herzien, zulks naar aanleiding van de huidige kosten, als mede op grond van de binnenkort nog te verwachten kostenstijgingen. PROTEST TEGEN BUTLIN- KAMPEN. Naar aanleiding van de plannen om in Zandvoort een Butlin-kamp te ves tigen heeft de Nederlandse Jeugd Ge meenschap zich opnieuw gewend tot de raad van ministers, de Gedeputeer de Staten van Noord-Holland /en de gemeenteraad van Zandvoort, met een protest-telegram. Duitse volk is vredelievend zegt Adenauer Op een vergadering van arbeiders in de staalindustrie te Duisburg, ter viering van het einde der ontmante ling, heeft kanselier Adenauer ver kaard: „Als alle volken ter wereld de oorlog zo haatten en de vrede zo lief hadden als de Duitsers, dan zou de vrede verzekerd zijn. Zonder de de montagestop zou er een brede kloof zfln ontstaan tussen de Duitsers en de volken van de geallieerde landen in het Westen, een kloof, die niet ge makkelijk te overbruggen zou zijn geweest. Eens zal de kwestie van de productielimiet weer ter sprake ko men. Wij kunnen die dag met een ge rust geweten tegemoet zien", aldus dr. Adenauer. Hij voege daaraan toe: „Wij moeten geduld hebben. Dat is het enige wapen van de verslage- ne. Het Duitse volk moet in de eer ste plaats het vertrouwen van de we reld terugwinnen". Amerikaanse particulieren mogen niet naar Hongarije Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Amerikaan se particulieren het reizen naar Hon garije verboden. Dit besluit werd bekend gemaak' in een scherp protest aan Hongarije tegen de arrestatie var. Robert Voge- ler, de vice-president van de Internal Telephone and Telegraph Company, die vorige maand te Boedapest werd gearresteerd. De nota eist de vrijla ting van Vogeler en beschuldigt de Hongaarse regering van kwade trouw en juridisch ongeoorloofde practij ken. Vogeler wordt beschuldigd van spionnage. DE „GROTE BEER" OP DE THUISREIS. Met het troepen transportschip „Grote Beer", dat op 17 December uit Tand jong Priok is vertrokken, repatrieeren o.m het bataljon 3-1! R. I.. alsmede militairen van de 3e hulpverbandplaats afdeling, voorzover deze niet reeds on derweg zijn naar Nederland per „Si- bajak", welk schip omstreeks 30 De cember te Rotterdam wordt verwacht. In totaal bevinden zich 955 man aan boord van de „Grote Beer". Post bestemd voor de militairen aan boord van de „Grote Beer", welke in een der tussenhavens zal worden uit gereikt moet uiterlijk op 22 December in Nederland worden ter post bezorgd Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te be vatten- ,.A.b van 't troepenschip „Gro te Beer" op thuisreis naar Nederland V Ten nadele van de boswachterij Wie- ringermeer is een freesmachine ont vreemd. Bij de diefstal is gebruik ge maakt van een vrachtauto. De 20-jarige militair H. van Duuren uit Wormerveer is in Indonesië slacht offer geworden van een dodelijk on geluk. Te Beverwijk is een werkcomité ge vormd dat de Witte Kruis-afdeling ter plaatse financiële ruggesteun wil ge ven ter gelegenheid va nhet 75-jarig bestaan. B. en W. van Castricum doen de gemeenteraad een voorstel tot de invoering van uniforme vuilnisem mers. De gemeenteraad van Amster dam heeft goedkeuring gehecht aan een voorstel tot het tijdelijk leveren van gas door het Hoogovenbedrijf. I NEDERLAND SCHENKT ENGELAND EEN KERKHOF De minister van oorlog heeft het ge meentebestuur van Brunssum verzocht de grond, waarop in deze gemeente een Brits militair kerkhof is gelegen voor f 1.50 per m2 te verkopen aan het Rijk. De regering is namelijk voorne mens dit kerkhof ten geschenke te ge ven aan de Engelse regering. Weer overleg over controle op atoomenergie Vertegenwoordigers van de „Grote Vijf" (Groot-Brittannie, de V. S.. Frankrijk, Sowjetunie en China) en van Canada zijn in besloten vergade ring bijeengekomen om te trachten tot eer. overeenkomst te komen over de internatjonale controle op de atoom energie Dit is de eerste bijeenkomst van de zes permanente leden van de commissie voor de atoomenergie van de V N. sedert de algemene vergade ring hen verzocht hun informele be sprekingen voort te zetten. Fenny Heemskerk is gestart De uitslagen van de partijen in de eerste ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap schaken voor dames, dat te Moskou wordt gehou den, luiden: Benini (Italië) verloor van Mora (Cuba); Belova (Rusland) versloeg Keiler (Oost-Duitsland). Alle andere partijen, o.a. die tussen Fenny Heemskerk (Nederland) en Karff (VS) werden afgebroken. India nodigt Bevin uit De regering van India heeft de Britse minister van buitenlandse zaken. Ernest Bevin officieel uitgenodigd om de plechtigheden te New Delhi op 26 Januari bij te wonen, ter gelegenheid van de proclamatie van de republiek India. Diamanten in een tabaksdoos Aan het grenskantoor te Baarle Nassau werd door ambtenaren van de Invoerrechten en accijnzen aldaar een Belg aangehouden, die op onge oorloofde wijze een aantal diamanten trachtte in te voeren. Hij had de kost bare stenen verborgen in een tabaks doos. ADVISEUR VAN AARTSBISSCHOP BERAN GEVLUCHT. Dr. Psenicka, juridisch adviseur van de aartsbisschop van Praag, dr. Beran, is Maandag in Beieren aangekomen, zo verluidt uit gewoonlijk betrouwbare bron te Regensburg. Hij is uit Tsje- chosiowakije gevlucht en heeft zich ter beschikking van de Amerikaanse auto riteiten gesteld. Volgens genoemde bron heeft dr Psenieka meegedeeld, dat het gehele personeel van de pauselijke nuntius te Praag is gearresteerd Dr Psenieka was tevens juridisch adviseur van de am bassades van Frankrijk en de Ver Sta ten te Praag, (Van onze diplomatieke medewerker) JAti AAN WEST-DUITSLAND worden toegestaan zich te herbewapenen? ""Waarschijnlijk is geen vraag ooit met zoveel klem en door zo verantwoorde lijke lieden ontkend als deze. En de ontkenning van een Johnson, van een Bevin. van een Schuman is wellicht eerlijk gemeend.voor het ogenblik. Want het laatste woord hierin kan onmogelijk reeds gesproken zijn. Dat toont een nadere bestudering van deze allerernstigste zaak duidelijk aan. Een her bewapening van Duitsland is vrij algemeen beschouwd als een verwerpelijk pro ject van Amerikaanse en Britse militairen. Maar een feit is, dat zowel de chef van de Franse generale staf. Georges Revers (die zojuist een belangrijke functie in het kader van het Atlantische defensieplan gekregen heeft) als de opper bevelhebber van de iandstrij (krachten der Westelijke Unie. generaal De Lattre de Tassigny, die het overigens op vrijwel geen enkel punt eens zijn, op zuiver militaire gronden menen, dat Duitsland tot op zekere hoogte herbewapend moet worden. Daarenboven is de opvatting van De Tassigny klaarblijkelijk een weer spiegeling van de overtuiging, welke door maarschalk Montgomery's staf van de Westelijke Unie wordt gehuldigd. De waarheid is, dat alle Westelijke mi litaire leiders van mening zijn. dat de verdediging van West Europa in ge val van oorlog op enorme moeilijk heden zou stuiten, zonder Duitse land strijdkrachten En zij zijn er ten volle van overtuigd, dat de verdediging van Duitsland zelf in het geheel onmoge lijk zou zijn zonder Duitse troepen De ze overtuiging is nog versterkt door het nieuws, dat de Russen thans de opbouw van een Duits leger in hun zone van Duitsland aan het voorbereiden zijn. Het is de Duitsers zelf even duide lijk als de geallieerde militairen, dat West-Duitsland in geval van oorlog een voudig niet verdedigd kan worden te gen het Rode Leger en het Oostduitse leger door de Westelijke Naties. Zolang als de Duitsers weten, dat zij totaal aan het Oosten zijn overgeleverd, is een ge vaar aanwezig, dat met de tijd eerder zal groeien dan afnemen Dat is. dat de Duitsers zullen trachten tot elke prijs een accoord met hun toekomstige over winnaars te sluiten. Een Duitsland gecontroleerd door of verbonden met de Sowjetunie zou een catastrophe zijn die slechts zou kun nen eindigen met een oorlog of een overgave door het Westen. De Franse leiders weten dit even goed als hun Amerikaanse en Britse collega's. Toch is het de Franse openbare mening, die het alternatief Duitslands gedeelte lijk herbewapening „op dit ogenblik" onmogelijk maakt. Inderdaad is de ver klaring, onlangs afgelegd door de Ame rikaanse minister van Defensie. Louis Johnson hoofdzakelijk voor Frans ge bruik bedoeld gev/eest. De Franse houding is niet alleen een govblg van een traditionele en vol komen begrijpelijk vrees voor Duits land Zij vloeit ook voort uit vrees voor Rusland Terwijl de Russen de opbouw van een eigen Duits leger voorbereiden voeren zij 'n effectief psychologisch of fensief uit De diplomaten van de satel liet-staten hebben in brede kringen la ten weten, dat een herbewapening van Duitsland met goedkeuring en hulp van het Westen door de Sowjetunie als een casus belli zou worden beschouwd Trrcht Duitsland te herbewapenen, zo hebben zij gezegd, en de Russen zuilen naar de Atlantische Oceaan oprukken Dit psychologische offensief heeft om een eenvoudige reden doel getroffen He1 Rode Leger is nog steeds in staat, naar de Atlantische Oceaan op te ruk ken en iedere Fransman weet dat Bo vendien is geen enkele Fransman er ge heel van overtuigd, dat Amerika wer kelijk bereid ts aan de verdediging van Europa's vasteland deel te nemen Zelfs do Franse militaire ehefs geloven, dat in geval van oorlog de Britten opnmuw naar Duinkerken en de Amerikanen, in ■hen zij ooit komen, naar Cherbourg o) een andere haven zouden terugtrek ken. Defaitisme Dit Franse defaitisme ondermijnt op z((n beurt de pogingen om een doelma tige verdediging voor West-Europa, waartoe de Fransen 't leeuwenaandeel de landstrijdkrachten (ten minste der- tic divisies) zouden moeten leveren op te bouwen. En daarom is er, naar uit goede bron bekend geworden is, zo juist bij de Amerikaanse regering op aangedrongen, de Franse een informele maar overtuigende toezegging te doen Deze toezegging zon moeten bestaan uit de verzekering, dat het Amerikaanse strategische plan voorziet in de verd- diging van het Europese continent en da' Amerikaanse troepen aan deze ver dediging znllen deelnemen (Dit gaat veel verder dan de strategische bom bardementen. die bet onlangs opge stelde Atlantische defensieplan aan de Amerikanen voorschrijft) Een feit Is. dat het probleem van de Duitse herbewapening slechts een on rlerdeei is van het veel gro'ere pro nleem der verdediging van de Westerse wereld in haar geheel met inbegrip van de Verenigde Staten. Het is duidelijk, dat het aan zelf moord zou grenzen, de Duitsers te her bewapenen, zolang de andere Europese landen nog uitermate zwak zijn en d» Verenigde Staten op hun bewapenings- programma bezuinigen. Alle militaire deskundigen zijn het er over eens. dat voor alles een werkelijk militaire macht in de Verenigde Staten en de Europese landen van het Atlantische Pact moet u-orden opgebouwd. Een werkelijk serieuse poging daartoe if echter nog steeds niet ondernomen En omdat er nog niet voldoende gedaan is om de Fransen in militair opzicht gerust te stellen, is het nodig de Fran sen politieke concessies te doen. En deze concessies zijn op hun beurt ge vaarlijk. Want het is zeer goed mogelijk, dat het ten slotte een harde noodzaak zal blijken te zijn. de Duitsers, in net kader van de Westerse militaire struc tuur en onder strenge contróle van de geallieerden, een zekere mate van her bewapening toe te staan Dit is zeer ze ver op zijn best een duister en gevaar lijk verschiet Maar de waarheid ts. dal de Russische herbewapening van Oost- Duitsland het Westen op den duur geen ander alternatief zal laten dan de her bewapening van West-Duitsland. En daarom is het hoog tijd, dat de staatslie den en militaire leiders van het Wes ten enige naakte feiten eens ernstig ón der ogen zien. Heden heeft de Eerster Kamer i Staten Generaal het wetsontwerp overdracht der souvereiniteit over 1 nesie aanvaard met 34 stemmen, 15 stemmen. Aanwezig waren 49 l,,; Vóór stemden alle leden van KVP (17), alle leden van de Party i de Arbeid (14) en alle leden van WD (13). Tegen stemden alle van de CHU (5). Tegen stemden vot alle leden van de Antl-Revolutioni PartU (6 leden, het lid De Wilde, wegens ziekte afwezig) en alle ltj van de Communistische Partij (4), Het Tweede Kamerlid, de heer vj der Goes van Naters (P. v. d. A.) heJ de minister van justitie schriftelijk g vraag gesteld of het juist is, dat een openbare vergadering te Assen J 13 December 1949, waaraan o.m. sprekers hebben medegewerkt mi, W. E M. Lasonder, oud-procurej fiscaal bij het Bijz. Gerechtshoi Leeuwarden en de kolonel dr. J. I Somers, door laatstgenoemde o.m. gezegd: „Hoe diep moet een volk j zonken zijn, dat een dergelijke rep| ring aanvaardt", terwijl een der i re sprekers heeft gezegd: „de Net landse regering is corrupt" en een andere het heeft gehad over I „verraad", dat bedreven zou wordd door een der ministers. Voorts woj gevraagd naar de juistheid, dat deze vergadering de ehefs zowel de rijks- als van de gemeentepollll aanwezig waren, die in plaats vanf te grijpen, van hun instemming het gesprokene blijk gaven. Het TweJ de Kamerlid stelt ten slotte de waJ of de minister bereid is deze gend ondermijning, zowel door strafvervtl] ging als door ambtelijke repressie t gen te gaan. Treinverkeer HaarFem-LeidiJ gestremd Hedenochtend omstreeks half zijn de laatste drie wagens van post-goederentrein bij de Haariemain] trekvaart tussen Leiden en Warms) door 't te vroeg overhalen van 'n s uit de rails gelopen. De baan wel( grote lengte zwaar beschadigd. DoJ deze beschadigingen en door de otj spoorde wagens, waarvan er een is i kanteld, is het treinverkeer tuis Haarlem en Leiden in beide richty gen volledig gestremd. ORDE VAN LENIN VOOR STALIS De opperst raad der USSR heeft S orde van Lenin aan maarschalk Stali| toegekend in verband met zijn 70s verjaardag en als erkenning voor buitengewone verdiensten bij de cot solidatie en ontwikkeling van de Soil jetunie. de opbouw van het commtl nisme in het land. de organisatie val de vernietiging van de Duitse fascist! s e invallers en Japanse imperialist™ en het herste' en de verdere' ontwlkf keling van de Sowjetrussiche econom in de no oor'ogse periode". OOSTDUITSE POLITIE-OFFICIERD'I GEARRRESTEERD Twee hoofdofficieren van de Oi duitse politie zijn gearresteerd De bi schuldigingen tegen hen zullen lati worden bekend gemaakt. Volgens hl Westberlijnse blad „Telegraf" zouó de twee mannen zijn gearresteerd i grond van verduistering van goedere uit politiedepóts. Het blad zegt, dl nog andere vooraanstaande politii functionarissen eveneens gearresteer zullen worden. SPOOR VAN MOORDENAAR VAN JOSE JANSSENS ONTDEKT. Uit het eerste onderzoek zou gebit ken zijn. dat de kleine Jose Janssen uit Borgerhout, wier lijk Zondag in kanaal is gevonden, op de dag van d ontvoering, nu vier weken geleden, ten laatste daags er na in het water geworpen. Vernomen wordt, dat he gerecht over een aanwijzing beschik' welke het mogelijk zou maken 4 moordenaar te ontmaskeren. KINDJE IN DE WIEG GESTIKT. Te Deventer vond mevrouw haar baby van elf maanden gestikt het wiegje Het kind dat enige dage geleden de handjes aan een kacbf verbrand bad. heeft zich vermoedelij in de wieg omgedraaid en kon met lil hoofdje in het kussen geen lucht me' krijgen, omdat het de handjes niet koü gebruiken. ANNA PAUKER TE MOSKOU Anna Pauker. de Roemeense mini5' ter van Buitenlandse Zaken, is als li» van de Roemeense delegatie te Mol' kou aangekomen om deel te neme" aan de viering van Stalins verjaardaj Kortgeled n gingen geruchten, 4a' Anna Pauker in ongenade was le' vallen. Het Internationale Comité vanhejl Rode Kruis heeft de sluiting bekend I gemaakt van zijn kantoren in Pol5tl „als gevolg van maatregelen van 4«| Poolse autoriteiten". De ambassadeur van India, dr M 5 Mehta, bood Dinsdag op kasteel Ou"' Wassenaar aan dr, H. M. Hirschfeld 'oge Commissaris voor Indonesië er a/scheidslunch aan. Molendijkspad heeft onbekende eigena Het college van dijkgraaf, h den en hoofdingelanden van de Hensbroek kwam Dinsdagmiddi ffemeentehuize onder voorzitti van de heer D. Wit Sz. bijeen, raad De Hart was wegens fam standigheden afwezig. De voorzitter gaf een kort van de vergadering van de Boi Waterschappen. Het belangrijkst was wel de verklaring dat het halte van de polder Hensbroek i is, rel. 3,80—2,85 bedraagt, wat n genoemd kan worden en een gi uitwerking heeft op het gewa: zoutgehalte van de polder Heer waard daarentegen is drie mi h<Medegedeeld werd dat ten i van de plannen tot ruilverkavelii de polder voor drievierde gede opgemeten en dat de Zuidzijde t band m°et worden genomen. He is bij de aanvang van de regeni gestaakt Door het dagelijks bestuur W! contróle verricht, waarbij bleek, bescheiden van de penningmeesti komen in orde waren. Besloten het verzekerde bedrag van de wachterswoning te verhogen van tot 1 8000. Jaarwedde molen machinist. In 1948 Is de dieselbemalingsir tie in gebruik genomen. Het was lijk om vooruit het vermoedelijk maaluren vast te stellen. Vandai de het bestuur voor 1949 een en aanzien en bij het einde van he aan de hand van het aantal mai tot vaststelling van het salaris vi lenaar en machinist overgaan. I rapporten bleek, dat het gemaal geen maaluren had en In '49 tot eember 20 dagen met 230 uren, van 11 dagen voor rekening vi machinist en 9 dagen voor de hl ehinist. Het aantal maaluren ve molen bedroeg in 1948 579 en Jan.—1 Dec. 1949 411. Thans wei de hand van deze gegevens het van de molenaar en machinist steld op f 1-000 per jaar (tot r f 822,—), terwijl de hulpmachini Maak da gist aan i melk. Voeg bloem, d een glad beslag en t -etlepel Delftacba K Intussen da app snijd ze in dlkk suiker an ka door het dee; hete Slaolie min.). Laa bestrooi se i

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6