KOSTER j^jaatste Jieuws GEOPEND ouóe waag van 9 tot 8 uur van 9 tot 6 uur Stad en Omgeving* AGENDA Loonsverhoging van 5 toegestaan Voorstel tot bouwen van 96 woningen aan de Willem de Zwijgerlaan Adjudanf Rijkspolitie met pensioen Detachering Rijkspolitie Burgerlijke Stand Alkmaar zal hulp verlenen bij brand in Uitgeest Kerstwijdingsconcert in de Grote Kerk Extra Kersttreinen „Een vreemd geval" th. k Raak man g zoon f 5.50 f 5.25 p. L. Kerstavond Berger meisjesschool Kerstboom van hef Leger des Heils vernield Voor de a.s. FEESTDAGEN zo juist ontvangen een pracht collectie KAMGAREN COSTUUMS WINTERJASSEN REGENJASSEN Bedrijven moeien zo mogelijk vóór 1 Jan. beslissen Bouw van aula aanbesteed Negentienjarige vechtersbaas Egmond aan Zee Koedijks Raad stelt f 50.000.- beschikbaar voor bouw nieuwe school DONDERDAG VRIJDAG ZlTERDitG alkmaar Twee jaar gevangenisstraf geëist tege) Rijksrechercheur Veenstra Voortreffelijk speurder'' op het verkeerde I DONDERDAG 22 DECEMBER 1949 Hoofdzakelijk bestemd voor gedemobiliseerden In 1950 zullen vele in Indie verblij vende militairen repatriëren en de schaarste aan woningen in Alkmaar zal het niet mogelijk maken de gezinnen der gedemobiliseerden anders dan door samenwoning te huisvesten. B. en W. hebben onderzocht of men deze gezinnen de lasten der samenwo ning niet zou kunnen besparen nu het schaarse bouwvolume het slechts mo gelijk maakt de gedemobiliseerden een enkele woing toe te wijzen. Bouw van noodwoningen achten B. en W. sociaal, noch financieel, noch bouwkundig ver antwoord. De minister van Wederopbouw heeft goedgevonden, dat in 1950 een aantal woningen wordt gebouwd buiten het aan de gemeente toe te kennen bouw volume, mits dit zonder financiële steun van het rijk kan geschieden. De gemeente krijgt waarschijnlijk toestem ming tot de bouw van 96 woningen in 5 blokken van S en 4 woonlagen met zolderverdieping of kelder aan de Willem de Zwijgerlaan. Deze woningen willen B. en W. allereerst bestemmen voor gehuwde en terstond na hun de mobilisatie in het huwelijk tredende gedemobiliseerden. De bouw komt niet ten koste van het gewone bouwvolume De kosten worden geraamd op f 111.138,75 voor grond en f 795.000 voor bouwkosten, totaal f 906.138,75, Het jaarlijks exploitatietekort be draagt f 18.538,20, dat is f 200 per wo ning. De gemiddelde huur is f 6 per Met 1 Januari zal de Adjudant der Rijkspolitie E. G. Fluijter van de Staf District te Heiloo de politiedienst met eervol ontslag onder toekenning van vervroegd pensioen gaan verlaten. Deze ambtenaar, die een uitstekende staat van dienst in de loop der jaren verworven heeft, zal node gemist wor den in de politiegelederen. Zijn gedegen vakkennis heeft hij aan vele jonge politieambtenaren dienstbaar gemaakt door de vakopleidingscursus sen, welke in het District Alkmaar werden gehouden. De bekroning van zijn kunnen op dit gebied vond destijds bij de oprichting van het Korps Rijkspolitie in 1946 plaats door zijn benoeming tot hoofd van de vakopleiding in genoemd District. Het staat vast dat vele van de jon gere garde aangename en dankbare herinneringen hebben en zullen hebben aan hun instructeur. Vooral in de politiegelederen, doch ook onder de burgerij, heeft hij zijn bekendheid gekregen in zijn ambtspe riode bij de Rijksveldwacht als briga dier-majoor en brigade-commandant in Alkmaar. De vorige zomer vierde hij zijn 40- jarig jubileum als politieambtenaar Het behoeft geen verwondering te wek ken dat bij die gelegenheid allen, die hem kenden, hem een grootse hulde gebracht hebben. Niet alleen zijn vak genoten, doch ook meerdere autoritei ten van de rechterlijke macht en burge meesters gaven acte de présence. Adjudant Fluijter zal genietende van een welverdiende rust. nog menigmaal terugdenken aan deze glanspunten van zijn carrière. woning. B. en W. menen dat in geen geval mag worden nagelaten een bij drage te leveren ter voorziening -in de woningnood van gedemobiliseerde mi litairen en eventueel andere inwoners dezer gemeente. Wellicht kunnen de huren hoger ge steld worden omdat gebouwd wordt in de z.g. vrije sector en een algemene huurverhoging is in aantoch, zodat het exploitatietekort wel minder zal bedra gen. Wellicht kunnen door een redelijke huurverhoging deze woningen van een centrale verwarming worden voorzien. B. en W. zullen dit nader onderzoeken. Zij stellen de Raad voor om voor grond- en bouwkosten een crediet be schikbaar te stellen van resp. f 111.138,75 en f 785.000, in totaal f 906.138,75. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DONDERDAG Harmonie Theater, 8 uur: Ninotchka (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Tarzan en He Luipaardkoningin (14 jaar); Cinema Americain, 8 uur; Fre gola (18 jaar); Alkmaars Bioscoop Theater, 8 uur: De Tiran van San Fer nando (14 jaar). Café Schermerhorn, 8 uur: Algemene vergadering van „De Alkm. Slachtvee verzekering". VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Hollywood (tot 14 jaar onder geleide); Victoria Theater, 8 uur: De nieuwe avonturen van Don Juan (14 jaar); Cinema Ame ricain, 8 uur: Moeder was actrice (tot 14 jaar ondqp geleide); Alkmaars Bios coop Theater, 8 uur: Hawaii Calls (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur: Koos Vorrink. Valks Lunchroom, 9 uur: Ledenver gadering van de Vereniging voor Fac. Lijkverbranding. Voor het volgen van een opleiding aan de Opleidingsschool van de Rijks politie te Nistelrode worden met in gang van 2 Januari a.s. de wachtmees ters der Rijkspolitie H. Bick van de Groep Schagen. ter standplaats Petten H. Riezebos van de Groep Bergen, ter standplaats Egmond a. d. Hoef, J. J. Corbee van de Groep Langedijk, ter standplaats Koedijk en C. J. Ooster berg van de parketgrocp Alkmaar al daar gedetacheerd Deze cursus duurt vier maanden, zo dat zij op 22 April a.s. weder terugke ren op hun onderscheidenlijke stand plaatsen. Eveneens wordt met ingang van 2 Januari a.s. voor de duur van zes maanden aan gen-oemde school gedeta cheerd voor het volgen van een eerste opleiding de wachtmeester der Rijks politie G. A. Hendricx van de Groep Texel, ter standplaats Den Burg, welke onlangs van Heiloo naar Texel werd verplaatst. Geboren: Sytze en J an zoons v. A. E. Stins en J. Bruinsma. Engelina, d. v. Th. L. de Lange en C. M. Koning. Jan z. v. J. Schrier en N. Kindt. Martha H., d. v. J. J. Keijsper en K. de Jong. Gehuwd: Marinus de Jongh en Petronella van Wanrooij Joseph A. Weiier en Jacoba J. van de Kamer Henricus W. van Leeuwen en Cornelia Scheerman. Overleden: Antje Hop, oud 58 jaar. In de gisteravond gehouden raadsver gadering van Uitgeest is besloten vooi de tijd van één jaar een overeenkomsi aan te gaan met de gemeente Alkmaar voor hulpverlening bij brand. PERSONALIA Benoemd is tot adjunct-commies titulair der directe belastingen en ac cijnzen in vaste dienst de schrijver dier middelen R Haazelager te Alkmaar Benoemd is tot adjunct-commies titulair der registratie en domeinen in vaste dienst de heer P. Blok te Alk maar. Voor dit kerstconcert was verrassend veel belangstelling en we geloven dat de vrije toegang dit wel eniger mate heeft gestimuleerd. Ds. W Wes seldijk sprak een Wijdingswoord en hield een korte schriftuur-lezing toe passelijk op het a.s. kerstfeest. Het ta melijk uitgebreide programma bestond uit Kerstliederen en werken welke m de sfeer van de kerk thuis horen. Met groot genoegen hebben we geluisterd naar het zingen van het Alkmaars Chr. Gemengd koor o.l.v. G. Pranger. Het was opvallend dat dit koor ieder werk met bezieling uitvoerde, er ging iets van uit, en dan kan men enkele technische onvolkomenheden gaarne over het hoofd zien. Twee koralen Uit het Weihnacht's Oratorium van J. S. Bach klonken zeer goed. Er was ook nog een noviteit op deze avond, n.l Psalm 42 van I. Oskam. Dit werk schijnt nog al vlug op het papier te zijn geko men, dirigent en koor hebben hier de moderne wendingen welke niet steeds gemakkelijk waren op lofwaardige wijze overwonnen. Ook in het „Laudate Dominum" van Mozart en „Ere zij God" van Handel viel vocaal veel goeds te waarderen. De begeleiding van en kele strijkinstrumenten en vleugel waar dit te pas kwam was zéér ver dienstelijk. Solistische medewerking werd aan dit concert verleend door de sopraan mevrouw Louise de Buij— Wenninger en de organist van de kerk. Simon Jansen. De sopraan heeft een zéér helder en fraai klinkend sopraan geluid, zij zong een viertal Franse Kerstliederen, „Te Bethlehem" van Cath. v. Rennes en een paar oud-Ned. kerstliederen In de Franse Kerstliede- len konden we de voordracht van de zangeres het meest waarderen, in de overige liederen ook. Haar solopartij in het Laudate Dominum van Mozart had groter contrastwerking kunnen hebben. De organist Simon Jansen heeft deze avond niet alleen zijn artis tieke reputatie bevestigd, maar ons weer opnieuw geboeid door zijn fijn zinnige smaak voor registreren. In de begeleiding van de soliste en in zijn solo stuk „Noël" van d'Aquin met het overbekende „Grand Choeur" van Guil mant, werd weer eens de prachtige kwaliteit van het orgel gedemonstreerd. Dit stuk hadden we gaarne als sluit stuk van het gehele programma ge hoord. De vele luisteraars zullen tevreden huiswaarts zijn gekeerd, omdat ze over 't algemeen een stijlvol Kerstprogram ma konden beluisteren. Ms. In verband met te verwachten druk reizigersvervoer tijdens de Kerstdagen is van Vrijdag 23 tot en met Dinsdag 27 December een aantal extra-treinen in gelegd. AmsterdamAlkmaar: A'dam CS v. 19.10; Hembrug stopt; Zaandam v 19.21; Koog Bloemwijk stopt; Koog-Zaandijk v. 19,26; Wormerveer v. 19 30; Krom- menie-Assendelft v 19,33; Uitgeest v. 19,39; Castricum stopt 19,43; Heiloo v. 1949; Alkmaar a. 19,54. AlkmaarAmsterdam: Alkmaar v. 20 04; Heiloo v 20,10; Castricum v. 20.17; Uitgeest v 20.22; KrommenieAssen delft v. 20.28; Wormerveer v 20.31; Koog-Zaandijk v. 20,35; Koog-Bloem- wijk stopt: Zaandam v. 20,41; Amster dam CS a. 20,51. Op Tweede Kerstdag brengt Johan Kaart met zijn gezelschap „De Kome riianten" in het Gulden Vlies zijn nieu we successtuk ,,'n Vreemd geval". Hij zelf speelt de hoofdrol in deze vrolijke griezel geschiedenis. Verder: Matthieu van Eijsden, Dick van Veen, Fientje Berghegge, Johanna Bouwmeester Kluun, Mimi Lintvelt, Piet Urban e.a PLATTE STEENENBRUG ALKMAAR TELEFOON 2604 (K 2200) PRIJS PER LITER PER 12 LITER Gisteravond om acht uur is in 't Gulden Vlies" een Kerstavond gehou den door de Berger Meisjesschool. De beer Daalder, directeur van de M.M.S. opende de avond met een kort over zicht, waai na hij het woord gaf aan zijn leerlingen. Iedera klas bracht een Kerstlied ten gehore onder leiding van mej. Veenenbos. Tot slot zongen alle klassen gezamenlijk het lied „Nea rer, my God, to Thee". Hiermee be haalde de school een Welverdiend applaus. Het declamatorium, dat daarna volg de, verdient waardering. Dit moeilijke spreekkoor bracht hoofdzakelijk werk van Henr. Roland Holst o.l.v. de heer Johan C. Fre vel en had ongetwijfeld succes. Ook de muzikale begeleiding, verzorgd door Nico Akkerman liet niets te wensen over. Het Kerstspel „Het gevleugelde paard" gaf na de pauze beelden uit de hemel en de aarde te zien. De regis seur van dit stuk, de heer Frevel, speelde zelf mee en toonde zijn vak te verstaan. Eep meisje en een oud vrouwtje dalen uit de hemel op de aarde neer, waar zij een heer zoeken, die de naam „Dagelijks" draagt en een symbool is voor het dagelijkse leven Zij hebben reeds eerder met hem ken nis gemaakt en leerden zijn zorgen en moeilijkheden kennen. Zij zijn nu op aarde gekomen om hem te zoeken en gelukkig te maken, waarin zij inder daad slagen. Aan het slot wordt hij meegenomen naar de hemel. Het spel vindt hoofdzakelijk in de Kerstnacht plaats, wat de sfeer na tuurlijk zeer ten goede komt. Het be stond uit drie bedrijven en gezien de tijd waarin het ingestudeerd is. mocht men inderdaad van 'n succes spreken. Er bestond zeer veel belangstelling voor deze mooie avond. In de Rustende Jager te Bergen zal dit Kerstspel hedenavond herhaald worden. Het Leger des Heils had een 6 metei hoge kerstboom gekocht bestemd om versierd en verlicht te worden en op de Stenenbrug te worden geplaatst voor de openbare dienst ter gelegenheid van het kerstfeest. Deze boom was achter de visbanken gelegd waarna hedenmorgen bleek, dat hij waarschijnlijk door de baldadige jeugd grondig is stuk getrokken. Kledingmagazijnen Alkmaar Langestr. 20-22, Magdalenenstr. 11 (Ongecorrigeerd) De minister van Sociale Zaken heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regering met in gang van 1 Januari 1950 een loons verhoging toestaat van maximaal 5% met een minimum van ƒ2.voor alle mannelijke en vrouwelijke werk nemers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt. Een verhoging van 5% zal eveneens worden toegepast op de kinderbijslagen) evenwel zonder in achtneming van een leeftijdsgrens. Voor wat betreft werknemers (sters) beneden 23 jaar zal de mogelijkheid worden geopend om, onder goedkeu ring van het college van Rijksbemid delaars, de Stichting van de Arbeid gehoord, de jeugdlonen van het 18de jaar af geleidelijk opklimmend te ver hogen, indien en voorzover zulks In t belang der scholing nodig is. Het ls de bedoeling van de regering de positie van het overheidspersoneel afzonder lijk te regelen. De regering beveelt het invoeren van deze loonsverhoging krachtig aan. Het is gewenst, aldus de minister, dat be slissingen terzake de loonsverhoging zoveel mogelijk vóór 1 Januari wor den genomen. In die gevallen, waarin zulks niet mogelijk blijkt, zal aan de te nemen beslissing terugwerkende kracht tot 1 Januari 1950 worden ver leend. In die gevallen, waarin de In voering van de verhoging tot moeilijk 'heden aanleiding geeft> zal het colle ge van Rijksbemiddelaars een binden de beslissing nemen. In verband met het feit, dat het de bedoeling der regering is de kolen- subsidie af te schaffen, hetgeen ge paard zal gaan met verhoogde kosten voor huisbrand en gas, zal voor het lopende stookseizoen door de rege ring, op een nader aan te geven wijze, een compensatie van 1.per per soon worden uitgekeerd. Naast deze maatregelen is de re gering aanbevolen een verhoging van 5% toe te passen op alle sociale uit keringen, als Noodwet Ouderdoms voorziening, invaliditeitswet e.d. en de loongrens voor de sociale verzekerings wetten te verhogen tot ƒ4500.ech ter onder voorbehoud van nader over leg met betrekking tot de Ziekenfonds verzekering. Gistermorgen heeft de Directeur van Openbare Werken in het bureau aan de Keetgracht het bouwen van een au la op de algemene begraafplaats aan besteed. Ingeleverd waren 37 biljetten Laagste ihschrijfster was de firma Ge broeders Kaandorp te Heiloo met f 24.180 en de hoogste inschrijfster de N.V. Werven te Amsterdam met f 36 972. De uitslag van de aanbesteding was: N V. Werven te Amsterdam f 36.972; H. F. Zeiger, Alkmaar f 35 350; G. ter Voort en Zn., Alkmaar f 33 400; A en J. de Geus, Heiloo f 33.000; J. A. Dek ker, Alkmaar f 32.875; J. Dingerdis, Alkmaar f 32.798; L. Pekelharing. Alk maar f 32.700; Van der Steeg, Alkmaar f 31.850; J. Ory, Alkmaar f 31.600; H. Koorn Zn., id., f 31.200; A. v. Duin. Noordwijk aan Zee f 31.000; Tromp en Peperkamp. Alkmaar f 30.800; Rot en Zn., Alkmaar f 30.796; Gebr. Kops. Bergen f 30.650; W. Barten, Alkmaar f 30.390; J. Seisener, Hillegom f 30.200; J. Bontebouw, Alkmaar f 30100. De Haan en Reek, Alkmaar f 30000: M. Duinmeyer en Zn. f 29.960; A. Buur. Alkmaar f 29.420. IJ, Kops, Heiloo f 29.400: T. A. Hogewerf, Ursem f29.300; D. Sijbel, Alkmaar f 29.226: Dekker en Peperkamp f 29 200; J. Wester, Sint Pancras f 29300: S. Zeegers, St. Pan- cras f 28.995; A. Rij, Alkmaar f 28805; D. Langedijk. Heiloo f 28750; Th. Bak- kum. Alkmaar f 27500 N. J. Woerden en Zn. Hoorn f 27500; J. Lut en Zn.. Beverwijk f 27.760; A. Smit en Zn., Alkmaar f 27260; S. Schaaf, Alkmaar f 27.200; Gebr. J J. Obdam, Heiloo f 26870; Y. Kroonenberg, Heiloo f 24.950 en Gebr. Kaandorp Heiloo f 24.180. Zondagavond gelastte een in de Lan- gestraat surveillerende agent van poli tie enige jongens die zich in een portiek ophielden, door te lopen. Een van hen weigerde aan dit bevel te voldoen. Toen de agent de Langestraatridder om zijn naam vroeg, gaf deze geen antwoord. Hierna wilde de politieman de jongen naar het Bureau overbrengen. Hij werd echter plotseling besprongen en kreeg zo'n vuistslag in het gelaat dat het hem enige tanden kostte De dader wist in de drukte te ontkomen. Er is direct een onderzoek ingesteld en reeds giste ren kon de vechtersbaas, een negen tienjarige fabrieksarbeider, worden aangehouden. De rechter zal nu nog wel een zuur appeltje met hem te schillen hebben. KERSTNACHTDIENST LUTHERSE KERK Zaterdag 24 Dec., des avonds 11 uur, wordt er een Kerstnachtdienst gehou den in de verwarmde Lutherse Kerk aan de Oudegracht alhier, waarin hoopt voor te gaan ds. H. J. A. Haan. Er zal zang en declamatie te beluisteren zijn BOUW GEGUND De bouw van een woonhuis aan de Prins Hendrikstraat voor rekening van de heer A. 1,1 kei uit Amsterdam is opgedragen aan de firma P. Zwart te Egmond aan Zee voor de som van I 13.300»—. Dinsdagavond was de voltallige raad bijeen. De burgemeester deelde mede» dat door Ged. Staten is besloten het presentiegeld voor de raadsvergaderingen te bepalen op f 4,— en voor de commissie-vergaderingen op f 2,— met in gang van 1 Jan. 1950. Medegedeeld werd dat de begroting van het B. A. sloot met een bedrag van f 31.898,55 aan ontvangsten en uitgaven. De raad ging accoord met het voorstel van B. en W. op het verzoek van A. Lugtigheid, om de volle 100 pet bijdrage in de vervoerkosten van zijn dochter naar de school. Voor kennisgeving werd aangenomen een schrijven van de Bond van Ned. Overheids personeel behelzend een verzoek om een gra tificatie aan het gemeente-personeel voor de feestdagen toe te kennen. Door B. en W. werd aangeboden de gem.- rekening. De raadsleden werden als commissie \oor onderzoek aangewezen. De begroting voor 1950 werd als volgt vastgesteld: inkomsten en uitgaven van de gewone dienst f 69.548,68 van de kapitaaldienst f 41.492,43. De raad besloot met algemene stemmen een crediet beschikbaar te stellen van f 50.000,- voor het bouwen van een nieuwe school. Te vens werd een bedrag van f2.524,79 beschik baar gesteld voor de brug en weg in Oostwijk. De voorzitter deelde mede, dat de uitgaven voor het openbaar lager onderwijs f27,60 pei leerling bedragen. Voor het uitbreidingsplan In verband met de bouw van de nieuwe school was op één na bij de grondeigenaren een goede medewerking verkregen. Er zal bij die ene nog een minnelijke schikking beproefd worden. Wan neer geen medewerking wordt toegezegd, moet lot onteigening worden overgegaan. Heden en morgen zijn onze Magazijnen Gisteren zette het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam de Maandag gesctoj te strafzaak tegen de voormalige Rijksrechercheur Maarten Veenstra vo? Zoals men zich zal herinneren werd Veenstra onder meer ten laste gelegd t hij voor grote geldbedragen en levensmiddelen zijn arrestanten (clandestlj slachters) vrij liet of hen van Doltse kampen naar de betere Nederlandse vangenissen liet overbrengen. Het was gisteren een bewogen zitting. Er vj den verklaringen afgelegd die zo vernietigend voor Veenstra waren, dat [1 geleek alsof hU in een peilloze afgrond stortte, doch er waren ook verklarlnj die hem het aanzien van een engel op aarde, van een oase in een woed; gaven. De procureur-fiscaal, mr. Keune, helde niet naar dit laatste standpo over en eiste een gevangenisstraf voor de duur van twee jaar met ontieltq nit de rechten en een verbod om ambten te bekleden en voorts gevangennelii bij de uitspraak, die op 31 December zal plaats hebben. De zitting begon met het verhoor van enige getuigen k charge (Maandag werden er reeds twee-en-twintig getui gen gehoord). Mevrouw A. C. Quakke- laar, de weduwe van Veenstra's vroe gere collega Bruinsma, verklaarde dat verdachte steeds klaar stond de op drachten van Gruppe FÜnf zo goed mo gelijk uit te voeren en dat hij hierbij niets en niemand ontzag. Ook was er nog een verklaring van de heer Huis man, waaruit bleek dat Veenstra huis zoeking deed bij Van Buren in Heer- hugowaard bij wie twee jodinnen wa ren ondergedoken. Van deze vrouwen zou verdachte een waardevol kralen snoer In beslag hebben genomen, welk snoer hij later aan een ander weggaf. Dit ontkende verdachte ten stelligste; hy zou niet by de huiszoeking aanwe zig zijn geweest en het bedoelde kra lensnoer zou hy van Bruinsma hebben gekregen. Deze zou het in Amsterdam gekocht hebben. Hierna was de beurt aan de vijftien getuigen k décharge, die vrijwel alle maal afkomstig waren uit Rosmalen. De verklaringen van deze getuigen kwamen alle op hetzelfde neer. Zij wa ren gearresteerd in verband met ware of vermeende handel in clandestien vlees en zij werden overgebracht naar ,'t Duitse kamp in Scheveningen, waar zij het zeer slecht hadden. Toen zij echter in aanraking met Veenstra kwa men, veranderden de toestanden waar onder zij leefden zeer spoedig. Hij had hun brood, koffie en sigaretten gege ven en hij had al zijn best gedaan hen zo gauw mogelijk uit gevangenschap ontslagen te krijgen. Dit gelukte soms reeds na enkele dagen. Eén van de gevangenen, die sterk ondervoed was. had hij zelfs f 200 gegeven om er le vensmiddelen van te kunnen kopen. Al en hadden de indruk dat verdachte een goed vaderlander was geweest. Ver scheidene getuigen k décharge waren er van overtuigd, dat zij hun leven slechts te danken hadden aan het op treden van Veenstra. Eén „van de ge tuigen verklaarde zelfs de indruk te hebben dat de verbalisant in deze zaak. de wachtmeester W. G. A. Wopereis. vooringenomen tegen Veenstra was Zyn mening was: De jonkies drukken de ouden er uit. Hierop antwoordde de President Sarcastisch: „Is het niet net andersom geweest?" En mr Vliegen zei- de half tot Veenstra: „U zag toch wel kans Wopereis, die bij het Parket van de Procureur-generaal werkte, er uit te drukken?" Hierna kwam nog terloops de Ban- tam-zaak ter SDrake, waarbij het Hof sterk de indruk had dat de hoofdver dachte in deze zaak. Wiegmans, een zeer hoog bedrag betaalde om buiten vervolging te geraken. Veenstra ont kende dit echter ten stelligste en Wieg mans kon of wilde geen duidelijke ver k'aring afleggen, zodat dit punt duis ter bleef. Het requisitoir Nadat de zitting drie kwartier ge schorst was, kwam de procureur-fis caal. mr Keune, aan het woord. Deze wenste eerst op te merken dat het pro ces niet gericht ts tegen de bijzondere afdeling van de Rijksrecherche Cen trale of tegen haar leden, doch slechts tegen de gedragingen van één van de hierbij werkzame rechercheurs. De strijd tegen de zwarte handel als zoda nig is niet te veroordelen, zo zeide mr Keune, doch Veenstra heeft de gren zen van de activiteit die hij hier mocht ontplooien, verre overschreden. Hii heeft geen onderscheid gemaakt tussen het werk voor de Nede'landse Justitie en de Duitse. Het dècharge-materiaal was spreker sterk tegengevallen. Het verwyt van Veenstra. dat het onderzoek niet objectief heeft plaats gehad, wees mr. Keune ten stelligste van de hand. Overal waar dit kon i den gecontroleerd, is gebleken verbaal zeer objectief en rechtvai is samengesteld. Hiervoor maakte e Keune de wachtmeester Wopereis i speciaal compliment De procureur-fiscaal verweet Vel stra in het bijzonder diensactivite j de zaken tegen Fock en de Israelii! Bing, en hij stelde hem mede-vffl woordelijk voor de dood van iiq genoemde. In de tweede plaats mr. Keune het verdachte zeer kwal dat hy geld en goederen aan nanu[ mensen met wie hij ambtelijk in t tact kwam. Hoewel deze voormsl] politieman het aannemen van sterk ontkende, achtte de proeuiJ fiscaal dit punt toch voldoende. „V'af stra heeft misbruik gemaakt vaal moeilijkheden waarin de door hl gearresteerde mensen geraakten en 'f was misselijk van hem na de arreslil contact te houden met de achterrf ven familieleden die in de waan wal dat hy iets voor de arrestant kon i(l en die hem daarvoor levensmiddel gaven" aldus de procureur-fiscaal. I Mr. Keune, die zeide rekening tesï len houden met de staat van dienst v| Veenstra, eiste na een requisitoir i meer dan drie kwartier duurde, tw| jaar gevangenisstraf met ontzetting» de rechten en verbod om ambten te b kleden en gevangenneming bij de l spraak. De verdedig De verdediger, mr. J. K. M. Mathi sen, verklaarde dat Veenstra niet eigener beweging op onderzoek uitgil doch dat hy de zaken uitzocht die gemeentepolitie had opgezet. Verded ger meende dat wat de getuigen a d charge verklaarden voldoende lid wierp op de mentaliteit van zijn cliëi Mr. Mathuisen las een verklaring de vorige proc.-fiscaal, mr. dr. Vj Thiel voor. Deze roemde het voortri feiyke recherchewerk van Veens'.» die zeer gevaarlijke spionnen op spoor gekomen was en ze ontmaske: had. Ook slaagde hy er onder meeri de hand te leggen op de gehele karti theek van de gevreesde vijfde colon» Na de oorlog deed Veenstra eveneï opmerkelük werk op zeer moeiiyk te rein. Mr. Keune noemde nog verse!» lende staaltjes speurderswerk uit loopbaan van deze voormalige politi man. „De zwarte handel en cla: destierie slachtingen zag ieder destijc als een zeer ernstig euvel en we moe het mijn cliënt dan ook niet kwal? nemen dat hij zich geheel inzette f' dit kwaad te bestrijden" aldus pleit® Mr. Mathuizen zeide ei van overtull te zijn dat Veenstra op het ogenblik J' hy Bing arresteerde, niet wist dat ds Israeiiet was. Spreker was evened van mening dat verdachte mevrou* Bing niet bedreigd doch slechts if waarschuwd heeft. Ook de arrest»'» van Fock achtte spreker niet strafbar Mr. Mathuisi-n meende dat het aann!' men van levensmiddelen niet ernstif dear verdachte er nimmer om vroei Het initiatief ging uit van de getuig'1 Het aannemen van geld was volg®"' spreker niet bewezen. Pleiter zeide zijn cliënt door de moeilijke omstandig' heden tijdelijk is gederailleerd doch"® hij zelf weer „in de rails" is terur gekomen. Voorts voerde de verdedig* aan dat Veenstra. zo hij dat geW had, honderden ongelukken had nen maken. „Mensen die. de moeilnk omstandigheden waaronder Veens«' werkte niet kennen, moeten voorzien s zyn met het uitoefenen van critiek' - besloot mr. Mathuisen zijn pleidooi- Mr. Ruys bepaalde hierna de u" spraak op 31 December om tien uW- ■ild

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2