VAN HOUTEN OP HET MATJE VICTORIA-WATER nde gelukkig eest! J „DE WAAG" huize li De Kersiklok die niei luiden wilde Een Kerstsprookje door Tante let Prijsraadsel Uitslag van onze Kerst-tekenwedstrijd BRIEVEN Het Nederlandse merk met Wereldreputatie ewogen *week-@md rm löiy emt toch óók een in huis? Natuur- eet: Blue Band :lijke smaak de erstmaal tot een telijkheid maakt! GE ATTENTIE MET STMIS IS LU DE COLOGNE OF M)s ZEEP. imaar. Telef. 5117 p i bij de kabels gekomen was, een haalde en een paar ferm® touwen gaf. Toen maakte zij zich ar het strand terug te zwemmen, ïaar echter met zijn kano de weg j dicht genoeg bij gekomen was, iet inderdaad Maimiti was. Haar n van boosheid en slechts na lang n kon Byam haar overhalen in immen. In een klein dorpje, ergens in het Zuiden van ons land, woonde lang ge- leden een oude koster. Hij had een vriendelijk gezicht, met zachte blauwe cgen en een lange witte baard. Zijn gestalte was door de ouderdom wat ge bogen en hij steunde onder het lopen op een knoestige stok. Michielsen, zoals iedereen hem noem de was een indrukwekkende verschij ning en ouderen zowel als kinderen groetten hem met respect als hij voor- I zichtig door de nauwe, hobbelige J straatjes van het dorp liep om inkopen I te doen. Het huisje, waarin Michielsen woon- J de, was tegen de kerk aangebouwd. I Men beweerde wel eens dat het even 1 oud was als zijn bewoner, maar ik ge loof dat het wel minstens drie keer ouder was. I 't Was een laag huisje en het leunde I wat scheefgezakt tegen de -oude, dikke I kerkmuur aan alsof het te moe was J om nog rechtop te blijven staan. Er I groeide mos op het rode pannendak en I onder de daklijst nestelde ieder jaar I een zwaluwenpaartje. Zwaluwen brengen gelu£, dacht Michielsen en zijn vriendelijke ogen volgden opmerkzaam de verrichtingen j van de bedrijvige, kleine vogels tot zij in de herfst de verre tocht ondernamen naar warmere streken. Dan kwam de lange wintertijd, waar in de oude baas met moeite zijn klei ne vertrek warm kon stoken. Zo was weer eens de avond vóór Kerstfeest aangebroken. In de afgelo pen dag had de koster niets gegeten, i omdat hij zich ziek voelde. Het liefst l iou hij naar bed zijn gegaan, maar met I inspanning van al zijn krachten bleef I iii in de rieten leustoel bij het vuur 1 zitten. Al vier en zestig jaar lang had j hij in de Kerstnacht de grote klok in de toren geluid en als de zware, bron zen stem over de lage huisjes van het dorp en over de velden klonk, ont waakten vele mensen en dieren, Zij luisterden naar de nachtelijke stem die vertelde dat de Kerstnacht was aange broken en het gaf een gevoel alsof er iets wonderlijks ging gebeuren, i Ik moet blijven zitten, dacht de oude Michielsen. Als ik naar de bedstede ga. val ik beslist in slaap en voor de eer ste keer in mijn leven zal er dan geen Kerstklok luiden. Zo verstreken de uren. Het vuur in de open schouw doofde langzaam om dat niemand er nieuwe houtblokken op wierp. De oude man was tóch ingesluimerd. O— In die donkere Kerstnacht sloop een haveloos gekleedde man voorzich- E tig naar het afgelegen huisje van de t koster. Hij morrelde aan de deur en 1 knarsend sprong het roestige slot open. 1 De deur maakte een piepend geluid f toen hij haar behoedzaam achter zich wil de sluiten. Even moesten zijn ogen wennen aan de duisternis in het ver trek, maar toen ontdekte hij de oude man in de rieten leunstoel. Bijna gelijktijdig opende Michielsen zijn ogen, gewekt door het ongewone lawaai. Verschrikt trachtte hij overeind te komen, maar zijn lichaam was ver kleumd door de koude en een felle pijn in zijn rug deed hem zacht kreu nend terugzakken in zijn stoel. Toen ontdekte hij de indringer. De twee mannen keken elkaar een ogen blik zwijgend aan, tot Michielsen de stilte verbrak. „Ik weet niet wat je hier komt zoe ken, maar wees zo goed om eerst eens licht te maken. Op de tafel staat de lamp en de lucifers liggen er naast". Hannes, een beruchte landloper, die door de veldwachters van verscheidene dorpen voor diefstal werd gezocht, vol deed wonderlijk genoeg aan het ver zoek. In het licht van de petroleumlamp zag hij er verwaarloosder uit dan ooit en onder de borstelige wenkbrauwen keken zijn ogen met meer dan gewone belangstelling het vertrek rond. „Ik dacht dat jij wel naar de kerk zou zijn, om de Kerstklok te luiden. Michielsen. Het spijt me voor je, maar ik heb geld nodig. Voor mij is het ook Kerstfeest, nèt zo goed als voor ieder ander mens en wat de mensen mij niet willen geven, zal ik maar nemen". Verschikt tastte de oude koster naar zijn horloge. De wijzers van het uur werk wezen op kwart over twaalf. Een kwartier geleden had de torenklok het Kerstfeest moeten inluiden. „Luister Hannes", klonk zijn vrien delijke stem. „Geld kan ik je niet ge ven, want ik ben maar een eenvoudige man en ik heb zelf net genoeg om van te leven, maar dit gouden horloge is het mooiste en het kostbaarste wat ik bezit, op mijn Bijbel na. Vannacht ben ik ziek geworden en ik zal moeite doen om in de bedstede te komen. Ik heb jou nooit enig kwaad gedaan. Hannes en ik schenk je mijn horloge wanneer jij voor mij naar de toren wilt gaan om de klok te luiden. Je hebt het dan niet gestolen, maar eerlijk verdiend", De landloper schoot in de lach. 't Idee dat hij, Hannes de dief, de kerk klok moest gaan luiden, kwam hem voor als de zotste gebeurtenis in zijn leven, maar toen de vriendelijke ogen ernstig op hem gericht bleven, ver dween hij na enkele ogenblikken mop perend, met een lantaarn en de sleutel van de torendeur. De kaarsvlam wierp een grillig schijnsel op de verweerde, oude muren van de toren toen Hannes met zijn volle gewicht aan het klokketouw trok Het touw gaf mee, maar verder ge beurde er niets. Met inspanning van al zijn kraenten bleef Hannes trekken. Als zo'n oude koster de klok kon luiden, zou hij, een man die wat gewend was, 't dan niet kunnen doen? Maar de oude klok in de toren bleef zwijgen, hoe zij ook op en neer werd getrokken. Het leek Hannes toe alsof haar stem verstomd was. Juist wilde hij de lantaren opnemen om de toren te verlaten, toen de deur langzaam en ^narsend openging. Voetje voor voetje, behoedzaam op zijn stok steunend om niet te vallen, trad de oude koster binnen. Hij legde het gouden horloge voorzichtig op een stoel en zijn magere handen grepen het klokketouw, Bij de eerste, lichte aanraking klonk uit de galmgaten van de toren de machtige bronzen stem van de oude klok. Het klonk over het vriendelijke slapende dorpje en ver over de weiden en akkerj. De mensen ontwaakten en luisterden stil. Niemand bemerkte dat de Kerstklok later luidde dan andere jaren, maar over alle mensen kwam de vrede van de Kerstnacht. Toen het laatste geluid van de klok zacht natrilde, keek de oude koster het kleine vertrek rond. Op de stoel lag, nog rustig tikkend, het dierbare gou den horloge, maar de landloper was vol schaamte weggelopen en niemand in het dorpje heeft hem ooit weer te ruggezien. Op de zetterij van een courant was deze week een stuk zetsel op de vloer gevallen, of zoals de zetters dat noe men „in pastei" gevallen. Alle regels lagen op de vloer ver spreid en doordat de zetter zijn bril niet vinden kon, zette hij ze verkeerd onder elkaar zodat het volgende onbe grijpelijke bericht in de courant stond: derzoek in. Almelo. Een tot dusverre onbekend ge- gen van de politie geruime tijd in de loketten toe en sloeg met een baksteen hij een greep in de geldkist en vluchtte Zaterdagavond omstreeks 9 uur is moment, dat er geen reizigers in de hal Krabbenbos, er op bedacht was deed een overval gepleegd op het station te aanwezig waren plotseling op een der met een bedrag van ongeveer f 60. de ruit in. Voor de lokettiste, mej. stationshal had opgehouden, liep op een bleven man, die zich volgens inlichtin- het station uit. De politie stelt een on- Wie weet hoe de regels op elkaar moeten volgen om weer een goed lees baar bericht te krijgen? De oplossingen kunnen vóór Zon dag 1 Januari naar het bureau van dit blad worden gezonden. mentho-rex Verkoudheidszalf bestrijdt de kou- van buitenaf langs twee wegen: inademen en inwrijven ONZE MEDEDELINGEN, Van mej. Visser in Den Helder en de O. L. school in Schagen ontvingen wij grote pakken met zilverpapier. Hartelijk dank aan allen die zo goed gespaard hebben! Het adres van Ria Lukassen, het meisje, dat de vorige week om punten verzocht, is: Messchaertplein 53, Vlaar- dingen. De punten die op ons bureau voor Ria zijn binnengekomen, werden reeds naar dit adres doorgezonden. Welk meisje uit Alkmaar of omge- voing wil corresponderen met Henny Bulens, Voorstraat 34 I, Kampen? Hennie is vijftien .'aar oud en heeft 'i Alkmaar gewoond. Ad de Moor, Sluisdijkstraat 92, Den ,j-leider, heeft vijftig punten van D.E., tie hij wil ruilen voor punten van ''Tiemeyer. Tekening van de dertienjarige Hans v. d. Stadt te Zaandam. Met grote bewondering hebben wij de mooie Kersttekeningen bekeken, die de vorige week voor de wedstrijd werden ingezonden. Wat hebben jullie je best gedaan! Het was aardig om te zien hoeveel zorg er aan de tekeningen was be steed. Frans Ham, uit Den Helder, had hij de Kerstbomenmarkt de traditio nele Kerstpot van het Leger des Heils niet vergeten. Rie Vrouwe uit Koog aan de Zaan tekende alle dieren in de stal van Bethlehem om de kribbe en Henny Bulens uit Kampen liet een klein meisje met een stralend gezicht naar de lichtjes van een hoge Kerst boom kijken. Er waren ook tekeningen bij die wer den overgetrokken, of waarbij ouderen gehclpen hadden. Dat was natuurlijK niet de bedoeling van de tekenwed strijd. Tenslotte leek ons de tekening van Hans van der Stadt uit Zaandam, het meest geschikt voor de „Jeugdkoerier" Hans behoort natuurlijk bij de prijs winnaars, maar hij is de enige niet. want er zijn nog vijf prijzen die wer den gewonnen door: Henny Bulens, Voorstraat 34 I, Kam pen (15 jaar). Rie Vrouwe, Wilhelminastraat 18, Koog aan de Zaan (12 jaar). Loes Veerdig, Hoofdstraat 29, Hip- polytushoef, Wieringen (14 jaar). Be- Den Jan Tervoort, Lijsterbeslaan 1, verwijk (12 jaar). Jan Leydeckers, Palmstraat 13, Helder (13 jaar). Het spijt ons dat niet alle teke ningen met een prijs beloond kunnen worden, want zij waren het waard. Zij gaan echter wel alemaal in een groot album en wij hopen ze nog dik wijls te bewonderen. REPUBLIKEINS KABINET 27 DE CEMBER DEM1SSIONNAIR. Het Republikeinse kabinet zal op 27 December demissionnair worden. Beslo ten is in de plaats van Moh. Hatta de minister van justitie Susanto Tirto prodjo tot wnd. premier en dr. Suki- man tot wnd. minister van buitenlandse zaken te benoemen. TWAALF-JARIGE KERKROVERS. Twee 12-jarige jongens nit Enschede nebben in Hengelo en Borne uit ver schillende kerken geld gestolen. Hier voor hadden zij kinderpistolen snoep goed en dergelijke gekocht. De knaap jes zijn ter beschikking van de kin derpolitie gesteld. Het Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Sportpraatje. 6.30 Regeringsuitzending. 7.00 „Het klokje van ze ven uur". 7.05 Radio-Volksmuziekschool. 7.35 Cole porter-suite. 7.45 Regeringsuitzending. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Het Radio- Philharmonisch-orkest. 9.15 Paul Vlaanderen. 9.50 Hugo de Groot en zijn Avro-orkest. 10.30 „Ik dacht zo....". 10.45 Mariette Serlé. 11.15 Sport-actualiteiten. 11.30 Novelty-programma. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.15 Land- en Tuinbouw e.30 Het Radio-Jeugdjournaal. 7.15 De muziek bij nader inzien. 7.40 Vandaag. 8.05 Leger des Keils. 9.00 Familie-competitie. 9.35 Kamer orkest. 10.15 De vaart der volken. 10.35 Gra- mofoonmuziek. 10.45 Avondoverdenking. 11.15 Kamermuziek van Ludwig van Beethoven. VOOR VRIJDAG HILVERSUM I, 301 ra. Nieuwsberichten cm 7, 8.30, 1, 6 en 11 uur. 7.15 Gram.- muziek. 7.30 Sluiting. 8.43 Gram.muziek. 8.50 Voor dc vrouw. 9.03 Gram.muziek. 10.00 i'his", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram.muziek. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Verzoekprogramma. 11.40 Declamatie. 12.00 Promenade-orkest en soliste. 12.30 Mededelingen. 12.33 Sportpraatje 12.45 Gram.muziek. 13.15 Kamerorkest en so listen. 14.15 Voor de vrouw. 14.30 Guitaar- spel. 14.40 Causerie en voordracht. 15.00 Kerst oratorium. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Sluiting. 17.30 Muzikale causerie. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de Strijdkrachten. 19.00 „Denk cm de bocht". 19.15 Accordeonmuziek. 19.30 Kerkdienst voor de kinderen. 20.30 Religieuze? causerie. 20.55 Boekbespreking. 21.00 Ver- zoekprogramma. 21.40 De Ducdall. 22.00 Bui tenlands overzicht. 22.15 Gram.muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.15 Gram.muziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. - 7.15 Mor gengebed en liturgische kalender. 7.30 Sluiting. 8,40, 9.03 en 9.35 Gram.muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.35 Godsdienstige causerie. 11.45 Klassieke muziek. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Metropole-orkest. 13,20 Harmonie-orkest. 13.50 Zang en piano. 14.15 Gevarieerd programma. 15.00 Piano-trio. 15.35 Radio Philharmonisch-orkest. 16.00 Voor de zieken. 6.30 Sluiting. 17.30 Voor de kin deren. 17,45 Kinderkoor. 18.15 Amusements orkest en Vocaal-ensemble. 18.45 Voor de jeugd. 19.15 Gram.muziek. 19.30 Blaaskwintet. 20.05 De gewone man. 20.12 Kerstprogramma. 20.30 „Ja, zo was klankbeeld. 21.30 Omroeporkest. 22.15 Kersttoespraak door Z.H. de Paus. 22.45 „De zin van 't huwelijk", cau serie. 23.15 Gram.muziek. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 8.30 VI. Br.: Concert. 9.05 Gram. L0.10 Verz. progr. 11.00 „Cuban Caballeros". 11.30 NWDR: Madrigaal koor. 12.00 VI. Br.: Filmsterren zingen. 12.32 Omroeporkest 13.15 l' ranse impressionisten. 14.10 „Petticoat Lane". 14.55 BBC Welsh Orchestra. 16.05—16.30 Phil Cardey Orchestra. 17.30 Kootwijk: Batavia. 18.00 Bcromünster: Muziek uit Graubunden. 18.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 19.30 Solisten. 19.45 Filmmuziek. 20.00 Fr. Br.. Zang. 20,30 VI. Br.: Internat, geluksketen van Europese radio-om roepen. 23.05 Diversen. LIJN IV: 8.30 Fr. Br.: Concert. 9.00 Kook- fraatje en kunstoverzicht. 9.10 Symph.-muziek. 10.00 Diversen. 11.15 Eng. H.S.: Morgen wijding. 11.30 Bill Savill en orkest. 12.00 Eng. L.P.: John Reynders en orkest. 12.30 Eng. H.S.: Sopraan en*piano. 13.00 Eng. L.P.: Orgel. 13.30 Kerstprogramma voor de kinderen. 14.00 BBC Northern Orchestra. 15.00 Diversen. 15.40- 16.30 NWDR: Lichte muziek. 17.30 Fr. Br.: Verz. progr. 17.40 Viool en piano. 18.00 Voor dr- soldaten. 18.30 Eng. L.P.: Alt en orgel. 19.00 Orgel. 19.15 Jack White en orkest. 10.45 Hoorspel. 20.00 Diversen. 20.30 Eng. L.P.: „Up the pole". 21.00 Verz. progr. 21.30 „Over the garden wall". 22.00 Boyd Nee! beantwoordt vragen op muziekgebied m.m.v. het BBC Ope ra-orkest. 23.15 „Topic for to-night". 23.30 Orchestra Tropical" e.a. VOLKSHERSTEL-SIGARETTEN BRACHTEN ZEVEN MILLIOEN OP. De zgn. Volksherstel-actie, waarbij een toeslag op import sigaretten werd geheven, heeft f 7.430.685 opgebracht. Hiervan krengt het Koningin Juliana fonds f 7.307.305.— en het Prins Bern- hardfonds f 123.380. De overeenkomst over de status der strijdkrachten van de landen der Wescelijke Unie is gisterochtend in Be vin* kamer van het Britse departement van Buitenlandse Zaken te Londen ge tekend. Voor jongelui van twaalf tot en met zestien jaar. Hallo, jf^geluil Mgenlijk past het bovenschrift deze week niet zo goed, bij ons correspondentie-hoekje, want het lijkt nu niet veel op een zak vol brieven. Ik vermoed dat de meeste jongens en meisjes een beetje zijn geschrokken van de tekenwedstrijd en maar liever eens een keertje overslaan om te kijken of de volgende Jeugdkoerier een gemakkelijker opdracht bevat. Enkele tekenaars hebben de vorige week toch nog tijd gevonden om in hun pen te klimmen. Rie Schoonen, ik ga vandaag met jouw naam beginnen. Gelukkig dat je plezier hebt gekregen in het schrijven van verhaaltjes. Ik was al bang dat je een beetje was geschrokken van de verbeteringen. Je werk >vas heel goed, Rie. Al doende leert men. Ik vind je postpapier erg mooi. Die grote vellen zijn gemakkelijk. - N. van den Dongen, hoe je voornaam? Je loste het verkeerde prijsraadsel op, want jo bent al twaalf jaar. Kijk maar eens naar het raadsel dat vandaag in de „Jeugdkoerier" staat. Ik vind het gezellig, dat je mee gaat doen. Reinier Verhagen, jij gaat dus met de padvinderij de oude zeelui in de Prins Hendrik-stichting wat op vrolijken. Dat is een goed idee, zeg! Schrijf jc er nog eens over? Leuk dat Jim misschien ook fcaar Holland komt. Je moet hem alle mooie plekjes in de omgeving maai eens laten zien. Weintje Stokhof, jij hebt maar eventjes een goede St. Nicolaas gehad! Ik keek heus niet vreemd op van die grote gele enveloppe, want door de tekenwedstrijd ontving ik er in de Qigelopen week meerdere. Jammer dat je niet mee kon doen, Weintje. Kun je goed tekenen? Gré Bakker, hartelijk dank voor het pakje met zilverpapier en postzegels. Wij waren er blij wee. „Perhaps", jij ontvangt deze week een brief van mij. Jan Tervoort, ik heb 't vorig jaar eens een kruiswoordpuzzle in ons hoekje geplaatst. Het resultaat was, dat er maar een paar oplossingen binnen kvyamen en daarom geloof ik dat wij het maar betei bij puzzles kun nen houden die minder tijd in beslag nemen Oefen je al veel op je mondharmonica, Jan? Annie Been, gelukkig dat het boek zo naar je zin is. Je hebt een goede St. Nicolaasavond gehad, Anniel „Lollypop", wat zal liet jou gespeten hebben dat do Nederlandse ploeg van do Denen verloor. Misschien gaan meisjes latei ook nog wel eens voetballen, Lollypop. Dan kun jij je hart ophalen, 't Zal wel een vreemd gezicht zijn, maar alles went. Voetballen m n.u„nt>2 een van de weinige sporten die niet dooi meisjes wordt beoefend. „Sneeuw klokje", wat hebben „Lollypop" en jij prachtig getekend. En dat alles onder de spannende voetbalwedstrijd. Houd jij ook zoveel van voetballen als je zusje? - Henny Bulens. gezellig dat je met ons mee gaat doen. Vind je het prettig om nu in Kampen to wonen? Ik heb je verzoekje ondei de mededelingen geplaatst en ik hoop, dat je een aardige correspondentie- vriendin zult vinden. Rie Vrouwe, ik vond je tekeningen erg mooi, vooral de Kerstboom- markt en de stal van Bethlehem. Ie hebt er echt je best op gedaan. Jan Leydeckers, hartelijk dank voor je goede wensen. WederkeriV wens ik jou en je ouders ook het allerbeste toe voor het nieuwe jaar. Wat heb je een mooie tekeniug gemaakt, Jan? Heb je 't zelf bedacht? —Loes Veerdig, je bent welkom bij ons! Jongelui, dit was dan weer de brievenoogst van dc afglopen week. Ik wens jullie •Hemaal mooie en gelukkige Kerstdagen toe! De brieven voor ons volgende correspondent hoekje kunnen vóór Zondag 1 Januari worden gezonden naar het bureau van dit blad. Hartelijke groeten voor jullie allen van TANTE IET. PATRICIA WENTWORTH 67 •K „Hij was er niet, toen je de lichten aandraaide", sprak ze bijna ademloos. „Na de charade? Neen, maar hij zou er ook niet geweest zijn alshij van plan was, Porlock dood te steken Hij kan hem in het donker de verf op zijn jas hebben gesmeerd, daarna door de deur van het personeel zijn weggelo pen en daar gewacht hebben. Toen de charade uit was en de lichten weer aan waren, behoefde hij alleen maar te blijven wachten, tot Porlock zich van ons verwijderde, zoals hij immers cieed om dan de lichten uit te draaien Er zijn schakelaars bij de personeels-deur Het zou hem zo goed als geen l.jd kos ten, om naar Porlock toe te lopen hem met de dolk te steken en naar de salon terug t.e gaan. waar hij was toen de lichten weer aangingen" Zij staakte haar mechanisch heen en v/eer loDen. „Is dat gebeurd?" „Mijn neve kind, noc zou ik dat we n? Het kan zo gebeurd zijn". Ze haalde moeilijk adem. „Geoffrey „Ja?" „Jij was toch niet....?" Hij stiet een kort lachje uit. „Hoor eens, Agnes1" „Dus jij niet Opnieuw lachte hij. „Neen, kindlief, ik niet. Ik wil niet zeggen, dat er geen ogenblikken wa ren, waarop ik hem met genoegen zou hebben gedood. Maar ik deed het niet. Iemand heeft mij die moeite bespaard, 't Ellendige is, dat er wat werd afge luisterdik denk door die butler met zijn lange magere gezicht. En die inspecteur van Scotland Yard schijnt zich in zijn hoofd te hebben gezet, dat Porlock chantage op me heeft ge pleegd". De droge lippen van Agnes Master- man fluisterden: „Dat deed hij ook" „Jo doet beter, dat niet aan de in specteur te zeggen", hernam Master- man ietwat dreigend. „Hoor je het je moet je mond houden! Er is in feite geen bewijsdaar ben ik zo goed als zeker van. Een paar woorden over een vermist testamentdat geeft niet veel houvast! Hij zei, dat een deel van mijn gesprek met Porlock was af geluisterd, o.m. het woord „chantage en iets over een verdwenen testamenl Je moet je mond houden, hoor je Ag nes? Wat hij je ook vraagt je moet ei bij blijven, dat Porlock een zakenken nis van me was en dat je van mijn zaken niets afweet. Je hebt hem nooit te voren ontmoet en hij was erg vrien delijk. Als je daarbij blijft, is alles in orde". Plotseling, als met een ruk, brak hij ..ijn korte, droge vermaningen af. Agnes Masterman slaakte een lange, wanhopige zucht. Ze was altijd bang geweest voor Geoffrey, had nooit de moed gehao, hem te weerstreven. Maar nü moest zij die moed vinden. Nu of nooit. Het vooruitzicht anders te moe ten voortleven in de verschrikkingen, die hij had opgeroepen, dreef haar tot spreken. Woorden, die zij in eindeloze nachten zonder slaap telkens weer bij zichzelf had herhaald en op even ein deloze dagen binnen haar pijnlijk kloppend hart had verborgen, kwamen nu in een wilde stortvloed over haar lippen. „Geoffrey, zo kan ik niet voort gaanik kan het niet. Je moet me vertellen wat je deed met het testa ment van nicht Mabel. Je hebt het ontdekt en meegenorrien. Zij vertelde me. dat jij het haar had afgenomen, toen ze 't overlas, terwijl jij de kamer binnenkwam. Mabel was dodelijk be angst ik had haar niet alleen moe ten laten. Vertel me nu, Geoffrey ben jc teruggekeerd en heb je haar op nieuw bang gemaakt.... of Geoffrey Masterman had zijn ant woord klaar. „Maar beste Agnes, wat heb jij voor ziekelijke ideeën? Waarom zou ik zijn teruggekomen, in 's he mels naam? Ik had het testament. Als nicht Mabel niet die nacht in haar slaap was gestorven, zou ik haar ze ker hebben weergezien en haar waar schijnlijk het testament hebben terug gegevenmet een goede raad er bij. (wordt vervolgd) V. De mensen verstaan elkander niet: er zijn meer gekken dan men wel denkt. MME DE STAëL. GENEESHEER kreukelige mannetje was wow derdokter. Als 'ie een vis ware ge- weest, zou hij vrij gebleven zijn, want ondermaatse wil de wet niet in de braadpan. Maar als ondermaats man neke krijgt ge een volle scheut van de wettelijke toorn op het schuldige hoofd. En schuldig was 'ie. Nou is dat natuurlijk niet altijd een onoverkomenlijk bezwaar. Ge kunt bijvoorbeeld Meyer Schwencke heten en als „sultan van Marokko" in de watten der bijzondere rechtspleging worden verpakt. Of burgemeester met deviezen te ener en een zenuw crisis te anderer tijd; dan is het óók uit te houden. Of referendaris met be- heersbaantjes en buitenlandse reizen; ge beweert dan dat de centen voor spionnagewerk zijn gebruikt en laat ze dat maar 's uitzoeken achter het. ijzeren gordijn. Er zijn voor men sen met fantasie nog kan sen in dit leven. Tenzij ge, als een zekere Schat tenberg, achter millioenen aanrent en het plots in uw hoofd krijgt om voor de verandering in zeven centimeter modderwater zelfmoord te vieren. Dan wordt ge afgedaan met een verkla ring. De overledene was een braaf mens. Maar het kuitenkruipertje, dat zich wonderdokter noemde, was noch dood, noch braaf. Als ik de rechter geloven mag en waarom zou ik niet? ver tegenwoordigde Adrianus zelfs een der grootste pestilenties dezer veelal zo pestilent gekruide maatschappij. Want deze krabbelaar liet zich vet mesten door de klunzerige lui, die lie ver dood gingen van zijn drankjes dan van de officiële. En dat gaat niet want er moet orde heersen. U zegt, dat er reeds vele mensen genezen zijn van de slokjes, die u klaar maakte. Hoe wist u, wat die patiënten mankeerden? Dat is de gave van het geestrijk inzicht. Zoals UEdelheid de wetten doorvorst, desgelijks ik het menselijk lichaam. Een blik op de persoon, na- demaal ik zijn postuur en de kleur van gelaat en ogenschijn in me op neemt en wanneer dan die geestrij ke gemeenschap doorvoeld blijkt, die het cement is, waarmede de bouwsels der zielekennis opgetrokken zijn op de fundamenten onzer kennisse, dan.... Nou, zei de rechter, u werkt ze ker met koffiedik? ik begrijp er niets van. De zwarte kunst der ijdelheden is verre van mij, UEdelheid. Het is een gave en wie ben ik, als kleine man? Maar voor het heil der lijdende en stervende mensheid Liet u zich dik betalen. Het is schande. Er is zo'n flesje op het labo ratorium onderzocht. Nou, u maakte wat lekkers klaar. Bah.' hoe krijgt u het in uw hoofd om de mensen voor zulke zwijnerij tien gulden te laten betalen? En toen sprak die kleine scharre laar een woord van grote wijsheid. Hij zei: als het niet duur is, helpt het niet. De mensen geloven niet in goed kope middelen, UEdelheid. De ziele kennis dient de geneesheer saam te voegen tot het inzicht van de zwak heid die het geloof vergezelt. Een welgedaan advocaat met een Clark Gable-snorretje liet drie getui gen opdraven. Twee verpieterde vrouwtjes, die allebei over de eed struikelden, maar een tweestemmig lofgezang aanhieven over de onmense lijke knapheid van Adrianus. Hij hep me van de dood weggesleurd vanwege de teebee, zei de een en de ander de tailleerde een kwaal waarvoor ik, als man zijnde, geen angst hoef te hebben. Het sterkst was een getuigende grijs aard, die van zenuwzinkings was ge cureerd. Verders, Mijn-heer de Pre-si-dent heb deze weldoener mijn afgeholpen van me drankmisbruik, want ik zoop as een ketter. En is u d'r af? informeerde het Recht. Kepleetzei de man. An mijn lijf geen polonaise meer. Me koppie koffie op ze tijd en me pruimpie, dat zei geen kwaad kenne volgens menheer-de-dok- ter-hier, maar tien drankies hebbe me van de drank afgetrokken. Gelukgewenst, sprak de rechter hartelijk. Maar de verdachte blijft een gevaar. Want hij kan geen diagnose stellen; hij houdt de mensen aan het lijntje en zodoende komen ze te laat bij een arts. De officier schoot uit 'zijn slof met veertien dagen afzondering, maar om dat het de eerste keer is maakte de rechter er 150 gulden boete van. En als. u weer hier komt: de gevangenis. Onthoud het goed. De diepdenker boog en schuifelde weg. In zijn kielzog volgden de vrouw tjes en de drooggelegde ketter. KAREL. Drinkt bij Uw KERSTDINER Het beste mineraalwater. WEER LIJK VAN BELGISCH KIND GEVONDEN Dinsdagavond is in een watertank bij Pouhon (Belgie) het lijkje gevonden van de vierjarige Jacques Goffinet, die enkele dagen geleden op weg naar school bij Malmedy was vermist ge raakt. De Westeeuropese landen hebben in November 523.3 millioen dollar aan Marshulp ontvangen. Dat is het hoogste maandbedrag voor dit jaar tot dusverre.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5