NGEN Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Accoord tusssen R.I.S. en K.L.M. Drie ministers spraken over de loon- en prijspolitiek Pim, Pam en P, sterdamse Carré flamescam\so\es 3.60 3.65 itieep' 0.52 zijden Stoffen Vrijdag 23 Dec. 1949 146e Jaargang No. 302 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN De meningen der vakbeweging De verdediging van West- Europa Broodprijsverhoging is loos gerucht Prijs huisbrand 17 pet hoger Grote gezinnen der zelfstandigen worden gesteund ^rsr*1 ES Brand in arsenaal te Philadelphia Kerstboodschap van H. M. de Koningin Veertien volgelingen van Guiliano gearresteerd et geschreeuw van ae roverhoofd. verschijnt hij boven op de mul „Geef dadelijk de prinses terug dersbrult de rover. „Zoekt nand?" vraagt Pim heel beleefd prinses", antwoordt de woedende hoofdman. „De prinses?" vraagt met een onnozel gezicht. „Ja, je heel goed, wie ik bedoel", is het Dord. „Dadelijk de prinses, of ik ullie allemaal in de pan! We we. iat jullie maar met een paar man Is „Een nacht in Venetië" aang». gde waterballet. het gewone circusprogramma er zijn. Het biedt velerlei en is tot puntjes verzorgd. Wij noemen kende dressuur van ijsberen, oli- t en Japanse tempelstieren. Al de tempelstieren in de reuk van heid, naar onze smaak is een zelfs een heilige Japanse stier, een matig manège-dier. Strass- r's stoeterij verdient momenteel zen in het buitenland, weshalve aardennummers worden verzorgd Max Schumann die ook de hoge- 1 rijdt een klassiek circusnum- waarvan ook nu weer een grote ing uitging. zou geen echt circus zijn, indien :t gespot werd met de leer van tie •tekracht, waarmede wij maar zeggen, dat er tal van uitste- acrobatennummers zijn, vaak zó tioneel dat de haren de toeschou- te berge rijzen. Onmiddellijk a lacht men alweer goedsmoeds e protsen van de drie werkelijk kende clowns, of wordt het oog geboeid door de schoonheid van n kleur die het ballet tentoon it. es bijeen een best circusprogram- iat Strassburger's naam alle eer >et. ;TIES voor UI Prima charmeusel zwart en marine ■lm. schouderband 1 en mooie Kam garnering* taaie tricot passende dlrec toire i lodens rse 4-16 jaar. vanaf au de vana^ In onze STOFFEN AFD. brengen wij een exclusieve collect ie voor Avondjaponnen ZIET ONZE SPECIALE ETALAGE! bureau administratie Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdain 20. Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: a rapteen ALKMAABSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties; 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent pei millimeter V raag en aanbod tot 15 woorden 1 - elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen, 1.40 per maand, 1— per kwartaal plus incassokosten Garuda Indonesian Airways Overeenstemming voor dertig jaar In besprekingen, die werden gevoerd tussen de ministers Moh. Hatta, Anak Agung en Laob enerzijds als vertegen woordigers der RIS en de directie der KLM anderzijds, is overeenstemming bereikt inzake de spoedige stichting van een gemengd bedrijf voor de uit oefening der burgerluchtvaart in Indo nesië, alsmede tussen Indonesië en de omliggende landen. Hiertoe zal een naamloze vennoot- (chap worden opgericht, genaamd „Ga ruda Indonesian Airways", die haar ze tel te Batavia zal hebben en die de taak van het inter-insulaire bedrijf van de KLM zal overnemen. De regering der RIS verleent aan de nieuwe NV ten concessie voor de duur van dertig jaar. De KLM en de RIS nemen beide deel in het kapitaal. De KLM zal voor de eerste tien jaren, indien de regering der RIS zulks verlangt, de meerderheid der aandelen aan de RIS verzekeren. Gedurende minstens de eerste tien ja ren garandeert de KLM het beheer van de Garuda Indonesian Airways. De De 5 procent loonsverhoging N.V.V. Het hoofdbestuur van het NW heeft met teleurstelling kennis genomen van het feit, dat niet verder dan op het ge- ven van een algemene vergunning om de lonen met maximum 5 pet. te ver- hogen, kon worden ingegaan. Men kon evenmin instemmen met de tussenweg, die de regering wenst te gaan. Deze opvatting handhavende, besloot het hoofdbestuur zich niettemin bij de door de regering gewenste procedure neer te [leggen. Dit omdat langer rekken van 't I overleg het bereiken van tastbare re- liultaten op 1 Januari onmogelijk zou Inaken. Om die resultaten gaat het in I ie eerste plaats. De krachtige aanbeveling van rege- Raad van Commissarissen wordt aan gewezen door de regering van de RIS en de KLM. De KLM stelt haar personeel dade lijk beschikbaar en zal terstond aan vangen met een intensieve opleiding van Indonesische krachten voor een geleidelijke overname van het bedrijf, voorzover nodig. Getracht zal worden, binnen twee maanden de nieuwe N.V. met haar werkzaamheden te doen aan vangen. Uitspraken van generaal der V.S. Na een gesprek met de generaals Omar Bradley en Lawton Collins heeft de Washingtonse correspondent van het Amerikaanse weekblad „Look" ver klaard dat „de Russische strijdkrach ten, hoe sterk ze ook zijn vergeleken met die van de Noordatlantische staten, in geval van aggressie aan de Rijn tot staan zullen worden gebracht dank zij de Amerikaanse 'atoombom, die tot steun van de geallieerde landlegers zal worden gebruikt". Generaal Lawton Collins zou zelfs hebben gezegd: „Het ligt in onze bedoe ling West-Europa absoluut te behou den, want wij wensen er voor gespaard te blijven het nogmaals te moeten ver overen, nadat het eens te meer over rompeld zou zijn". Zijnerzijds zou ge neraal Bradley hebben gezegd: „Wij zouden de Russen binnen 120 dagen na een aanval tot staan moeten brengen Deze tijd hebben wij nodig om een uit gebreid geallieerd strategisch plan uit te voeren, te land, ter zee en in de lucht. Wereldkampioenschappen schaken (dames) Gisteren werd begonnen met de par tijen voor de tweede ronde van het wereldkampioenschap schaken voor dames. De uitslagen luiden: Chaudet de Silan (Frankrijk)Nin Gruskova- Belska (Tsjechoslowakije) 10. Claris- sa Benini (Italië)Rosa Maria Germa- nova (Polen) 10. De partijen May Karff (Ver. 'Staten) Ingrid Larsen (Denemarken), Valen- tina Belova (Rusland)Fenny Heems- {kerk (Nederland), Ailyn Tranmer (En- ®g en werkgeversvakcentrales om de geian(j)Edith Keller (Oost-Duits Jpet. loonsverhoging in alle bedrijfs- takken door te voeren, wordt met in- I stemming en waardering begroet. Het I hoofdbestuur meende dit aldus te moe- I ten verstaan, dat het College van I Rijksbemiddelaars, zo het bij moeilijk heden in enige bedrijfstak of enige on derneming geroepen wordt bij beschik king lonen vast te stellen, als algeme ne richtlijn een integrale doorvoering van de 5 pet. loonsverhoging zal han teren. Zou van deze richtlijn worden afgeweken, dan wijst het NW bij voor baat alle verantwoordelijkheid voor de gevolgen daarvan af. C.N.V. Het Chr. Nationaal Vakverbond zegt, dat de bona fide vakbeweging bij het stellen van eisen matigheid heeft be tracht met het oog op de zorgvolle economische positie van ons land. Of- i schoon de bekendmaking van de rege- i ring blijk geeft van verantwoordelijk- I heidsbesef ten opzichte van het gehele Nederlandse volk, is het CNV van oor deel dat de keuze tussen een bindende beslissing over het verlenen van ver gunning minder gunstig is uitgevallen Het vergunningsstelsel betekent, dat j on-sociaal voelende werkgevers en I economisch zwakke bedrijven loonsver hoging zullen trachten te vermijden. Het CNV zal met alle kracht de door de regering voorgestelde maatregelen l steunen. K.A.B. De leiding van de Katholieke Ar- Ibeiders Beweging verenigt zich met het resultaat van het overleg inzake de loon- en prijzenpolitiek Het bestuur van deze vakvereniging zegt erop te rekenen, dat alle ondernemers gro- I te zowel als kleine hun medewer king zullen verlenen, opdat op 1 Ja nuari het accoord tussen regering en bedrijfsleven zal worden verwezenlijkt RUSTIG KERSTWEER Naar de Bilt meldt is de kans groot dat het weer met de Kerstdagen ta melijk rustig zal zijn, met plaatselijk nevel of mist, nu en dan overdrijven de wolkenvelden, maar ook perioden met zonneschijn en vrijwel geen regen De temperaturen kunnen tijdens nachtelijke opklaringen hier en daar Wel weer tot even onder het vriespunt dalen voornamelijk in het zuiden en oosten van het land. land), Liudmila Rudenko (Rusland)— Elizaveta Bykova (Rusland), Olga Rubtsova (Rusland)Gizella Gresser (Ver. Staten) werden afgebroken. Ma ria Teresa Mora (Cuba) was vrij. Hedenavond vuurproef voor Franse regering De Franse premier, Bidault, heeft het parlement verzocht het geamendeerde begrotingsontwerp van de regering te bespreken, in de toestand zoals het is. Het kabinet zou gelijk wij reeds eer der meldden, de beslissing van de Na tionale Vergadering of zij al dan niet zou overgaan tot bespreking van het ontwerp beschouwen als een motie van wantrouwen. De vergadering werd tot hedenavond acht uur plaatselijke tijd verdaagd. Er zal niet voor elf uur gestemd worden, omdat de procedure eist, dat 24 uur verstrijken tussen het stellen van' de motie van vertrouwen en de stemming. ENGELS EXPEDITIESCHIP NAAR DE ZUIDPOOL De Engelse admiraliteit heeft mee gedeeld, dat het expeditieschip „Willi am Scoresby" kort na Kerstmis Lon den zal verlaten om een eceanogra- phisch onderzoek in de Zuidpool wa teren te gaan instellen. Ook zullen on derzoekingen worden verricht in de wateren van Zuid-Afrika en op de In dische Oceaan. Voor doorberekening is grootste voorzichtigheid geboden e Door een defect aan de remmen vloog een vliegtuig over het vliegveld van Chicago heen en landde op de drukke Ciceroweg Geen der 25 passagiers werd gewond, doch het verkeer over de Ciceroweg lag gedurende enige uren stil. ZWARE OVERSTROMING OP CYPRUS 22 doden, 140 daklozen In de afgelopen vijf dagen is op Cy prus evenveel regen gevallen als ge woonlijk in een half jaar. Famagusta aan de oostelijke kust, was er het slechtste aan toe. De stad was door overstromingen geheel afgesloten en de spoorwegen konden niet werken. Sommige gedeelten van de trajecten werden weggespoeld. In de dorpen werd aanzienlijke schade aan huizen en veestapel toegebracht. Men vreest, dat er 22 doden zijn. Ongeveer 140 per sonen zijn dakloos. Dit is de hevigste overstroming in twintig jaar. Bommenwerper neergestort Elf personen omgekomen Donderdag is nabij Savannah in Georgia (USA) een bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht neer gestort. Twee ooggetuigen zagen hoe het toestel in een moerasachtige streek brandend neerkwam. De elf inzitten den kwamen om het leven. Men had grote moeite om de plaats van de ramp te bereiken. Militairen in Batavia in de kazernes Volgens een bericht van „Reuter" zullen alle Nederlandse militairen te Batavia, behalve degenen, die dienst hebben, voor onbepaalde tijd, te be ginnen 26 dezer van middernacht af, de avond voor de overdracht der sou- vereiniteit, worden geconsigneerd in de kazernes. Naar vernomen wordt zou deze maatregel gedurende onge veer een week van kracht blijven. Protest tegen deportatie van Duitsers naar Rusland De Westberlijnse gemeenteraad heeft enstemmig een sociaal-democratische resolutie aangenomen, waarin gepro testeerd wordt tegen „het deporteren van Duitsers uit de Sowjetrussische zo ne naar de Sowjetunie". Onder verwij zing naar de verklaring van mensen rechten van de V. N. Volgerfs het so ciaal-democratische vrouwelijke raads lid Annedore Leber vertoeven op het ogenblik een 36.000 mensen in drie concentratiekampen in de Sowjetzone. Om de zes weken, na inspectie door een commissie, aldus Leber, worden vier zeshonderd personen naar de Sowjetunie gedeporteerd. HATTA ZONDAG OP SCHIPHOL De Indonesische delegatie voor de overname der souvereiniteit is heden per vliegtuig naar Amsterdam ver trokken. De delegatie, die onder lei ding staat van Moh. Hatta, zal 25 de zer op Schiphol aankomen. Het vlieg tuig neemt de z.g. korte route over BangkokBasraKairo. Hatta zal de 28ste naar Indonesië terugkeren, om zo mogelijk de 30ste of anders de 31ste weder op Kemajoran aan te komen. De nieuwe Hoge Commissa ris voor Indonesië, dr. H. M. Hirsch- feld, zal met dr. Weisglas, die hem als adviseur is toegevoegd, Zaterdagavond naar Indonesië vertrekken. Indonesische delegatie bij de overdracht De delegatie van de RIS, die in Ne derland de souvereiniteitsoverdracht in ontvangst zal nemen, is thans defi nitief vastgesteld. Zij zal bestaan uit de volgende personen: Drs. Moh Hat ta (minister-president), prof. dr. mr. Supomo (minister van justitie), Sultan Hamid II (minister zonder portefeuil le), dr. Suparmo (minister zonder portefeuille), mr. dr. Kusuma Atmad- ja (president van het hoger gerechts hof), mr. A K Pringgodigdo (eerste algemeen secretaris van het nationaal voorbereidingscomité). Moh Jahja (tweede alg. secr. van het nationaal voorbereidingscomité), mr. Sujono Hadinoto (voorzitter van de PNI), dr Sukiman (voorzitter van de Masjumi) Arifin (adj van de minister-president) Batangtaris (adj. van de minister-pre sident) en Jusuf Barnas (adj. van Sul tan Hamid II). DE „OGNA" WORDT GELICHT. Het Noorse s.s. „Ogna" dat Zondag morgen op de hoge plaat bij Breskens is vastgelopen, wordt thans gelicht. De lading wordt overgebracht in lichters. Men vermoedt, dat de „Ogna" eerst op 7 Januari zal kunnen worden vlot ge bracht Dan is n.l. het eerst volgende springtij. Donderdagmiddag heeft de Tweede Kamer een begin gemaakt met de al gemene beschouwingen over de begro ting van het departement van Sociale Zaken, waarvan de avond tevoren de afdeling „volksgezondheid" reeds was goedgekeurd. Thans werden afzonder lijk besproken de loon- en prijspolitiek, mede in verband met de verklaring der regering inzake de loonsverhoging. De heer Stapelkamp (AR) bracht naar voren, dat met het zoveel moge lijk sparen der sociaal zwakkeren moet getracht worden het einddoel in 1952 te bereiken. Spr. zeide in de nota der regering de gepensionneerden te mis sen. Hij vroeg of de loonsverhoging mag worden doorberekend in de prijzen en verder informeerde hij er naar hoe het staat met de prijzen van boter en brood. De heer Van den Born (Arb.) noem de de vergunning tot loonsverhoging een vergunning met een stok achter de deur. Z.i. moet de groep van 18-jarigen worden opgetrokken naar die der 23- jarigen. Spr. vroeg nog o.a. hoe het staat met de lonen voor overwerk. Hij gaf verder uiting aan zijn vrees, dat veel periodieke verhogingen in deze 5 pet. verhoging zullen verdrinken. Ten slotte informeerde ook hij naar de po sitie der gepensionneerden. Mevrouw Fortanierde Wit (WD) vroeg of het verantwoord is, dat de re gering adviseert tot 5 pet. loonsverho ging, gezien de sociaal-economische toe stand des lands. Opvoering der ar beidsproductiviteit achtte zij een wis sel op de toekomst. Zij vond het ge tuigend van wijs beleid, dat de rege ring de verhoging niet verplicht heeft gesteld. Tenslotte deelde zij mede, dat het grootste deel der fractie bereid is met de loonsverhoging mede te gaan. Over de economische gevolgen van de maatregel maakt de fractie zich grote zorg. De heer Andriessen (KVP) zei, zich erover te verheugen, dat het overleg wederom tot resultaat heeft geleid. Als gevolg van de afschaffing van de subsidie op huisbrandkolen zal de consumentenprijs voor de huisbrand stof met ca. 17 procent stijgen. Geen Duitse krijgsgevangenen meer in Westelijke landen De Westelijke mogendheden hebben thans geen Duitse krijgsgevangenen meer. zo heeft de geallieerde Hoge Commissie de Duitse regering gister meegedeeld. Premie-vrije uitkeringen vanaf het derde kind Tijdens de voortgezette behandeling der begroting voor Sociale Zaken, gister avond in de Tweede Kamer heeft minister Joekes medegedeeld, dat de regering vah mening is, dat er iets gedaan dient te worden voor de grote gezinnen der kleine zelfstandigen. Deze regeling, die op korte termijn tot stand zal komen, zal een noodvoorziening zjjn, volgens welke een beslag zal worden gegeven van het derde kind af. De hoogte der uitkering zal de helft bedragen van die, welke aan loontrek kers wordt uitbetaald. Er wordt een in- komengrens gesteld en de middelen voor deze noodvoorziening worden ge nomen uit 's Rijks kas, zonder premie betaling. Het ontwerp is in voorberei- werd tot prinses-München en haar vierjarige broertje tot prins-München gekozen. Clark Gable, wiens derde Weerbericht Verwachting tot Zaterdagavond. Mistig of nevelig, overwegend droog weer met weinig wind ert later enkele verspreide opklarin gen. Iets kouder. Zaterdag: Zon op: 8.47, onder: 16.31. Maan op: 11.49, onder: 20.42. jyjoderne opvattingen omtrent het ge vangeniswezen beginnen hoe langer hor; meer ingang te vinden. Radio bin- Den de grauwe muren is één van de iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii vrouw zeven jaar geleden bij een mWlk.lTO,vonden Zo ,p„k te E„t ri. E„a, h"" "k, «etr°™wa Haarlem een deskundige over de Pu- Helzberse in München hppft ,lch nu met lady Ashley, de weduwe van bliekrechtelijke Bedrijfsorganisatie. Na tQt wereldburger nummer één uitge. u~ afloop van de lezing was er ge egen- rcepen je zou jn de war raken met ar die wereldburgers. Rudolf houdt zich vooralsnog bezig met het organi seren van schoonheidswedstrijden heid tot debat en het bleek, dat in de Haarlemse gevangenis voor- en tegen standers van de P B O. te vinden wa ren. Is het niet professor Josephus yoor kinderen. Een driejarig meisje Jitta geweest, die onlangs een beeld heeft gegeven van de ordening in de ■arrenleving en die deze toen verge leek met een gevangenis? Is het dan een wonder, dat er daar in Haarlem tegenstanders bleken te zijn? U Woensdagmorgen is de eerste pel- grimstrein uit Duitsland naar Rome vertrokken. De locomotief was ver sierd met dennengroen en de kleuren .eel-wit, alsmede met de vlaggen der Westduitse en Italiaanse republieken. Wrijdag zal een plechtige radiorede van de Paus, voorafgaande aan de opening van het Heilig Jaar, in het Russisch worden vertaald en uitge zonden. De vertaling zal ook in der- Theodoor heeft me de vertrouwens kwestie gesteld. Douglas Fairbahks Sr. Zij kent dus het klappen van de filmzweep al zo'n beetje. En van bootje-varen heeft ze ook verstand, want Gable is haar vier de man. £)e in Engeland geboren 42-jarige leeuwentemster May Kovar Schaef- fer is in Californie voor de ogen van haar zoon en dochter door een leeuw in zijn kooi gedood. Liever, vrien den, lees ik het bericht, dat het na Jaren van proefnemingen in Toronto gelukt is, een kunstoog te vervaardi gen, dat als een natuurlijk oog be wegen kan. Het zichtbare gedeelte is van plastic en de basis wordt aan de spieren bevestigd. De 922 manne lijke kiezers van Monaco zullen op 8 Januari een nieuwe nationale ver gadering voor 's werelds kleinste mo narchie kiezen De vrouwen mogen niet meedoen. Zo verlicht zijn die Monegasken nog niet.... ding en zal op korte termijn worden ingediend. Deze mededelingen werden door de minister van Sociale Zaken gedaan om twee uur in de afgelopen nacht, waar na de vergadering wegens het verge vorderde uur werd gesloten. Bij het begin der avondvergadering heeft de heer Haken (CPN) een motie ingediend, waarin de regering wordt uitgenodigd een loonsverhoging van 10 procent bindend voor te schrijven De heer Wagenaar (CPN) diende een mo tie in, voor het geval de motie-Haken verworpen zou worden, om de verho ging van 5 procent bindend voor te schrijven. Over de moties zal heden worden gestemd. In antwoord op verschillende op merkingen zeide minister Joekes, dat bij het twee-ploegenstelsel de arbeids tijd gewoonlijk op 4648 uur wordt gesteld. Een vacantieregeling In het al gemeen verdient z.i. geen aanbeveling maar voor de jeugd wilde spreker een regeling onder de ogen zien. Ook zou de minister de arbeidstijd in de land bouw nader bezien Er zal tijdig een ontwerp worden ingediend, als de noodwet-Drees expireert Met de boven aangehaalde aankondiging besloot de minister zijn rede. Spr. vroeg waarom de regering geen verplichting heeft opgelegd. Spr. drong aan op permanent contact tussf-n re gering en Stichting van de Arbeid en tenslotte op het brengen van gemeen schappelijke offers. De heer Cornelissen (WD) verklaarde eleurgesteld te zijn door de nota der regering, omdat kleine ambachtslieden en detailhandelaren de mogelijkheid missen de verhoging der lasten terug te verdienen. De heer Kikkert (CH) gaf o.m. te kennen, dat hij accoord gaat met een meerploegenstelsel als de regering aan toont dat dit nodig is. Voor de landar beiders bepleit hij een verhoging per uur en niet een verhoging van hetper- t entage. De heer Haken (CPN) zeide: Door berekening der loonsverhoging in de prijzen zal de verhoging weer te niet doen Minister Joekes. De minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, beantwoordde vervolgens de sprekers en lichtte de ideeën van de regering nader toe. Straks in 1952 komt een einde aan de Marshallhulp, dan zal de betalingsbalans in even wicht moeten zijn. Dit moet bereikt worden door verbetering van de op brengst der productiviteit. We zijn op de goede weg. Het móet lukken. Waar men niet tot een verhoging van 5 pet. kan komen, moet overeenstem ming worden gezocht. Komt deze er niet, dan geven de Rijksbemiddelaars een bindende regeling. Ten aanzien van de kleine zelfstan digen valt thans geen uitsluitsel te ge ven. Vrouwelijke kostwinners vallen onder de regeling. De vraag of de kostwinners beneden 23 jaar en de gehuwden beneden die leeftijd in de regeling vallen zal spr. aan de loon- en prijscommissie voor leggen. De regering vindt er geen bezwaar tegen de grens voor de soeiale verze keringswetten op f 4.500 te brengen. De moeilijkheid, dat een deel der ho gere inkomsten naar de fiscus zal gaan, zal spr. nader met de minister van Financiën bezien. Minister Van den Brink. De minister van Economische Zaken, de heer Van den Brink, herinnerde er aan. dat voor de uitvoer het productie- peil met 16 pet. verhoogd zou moeten worden. Dit cijfer zou hij in de hoof den van het Nederlandse volk willen hameren. Verlenging van werktijd, tweeploegenstelsel en extra toeslagen kunnen snel tot vergroting der produc tiviteit leiden, meent de minister. Ten aanzien van de doorberekening merkte spr. op, dat het onjuist zou zijn het kostenkarakter ener aanzien lijke loonsverhoging te miskennen. Van geval tot geval zal per bedrijfstak moe ten worden bezien öf en in hoeVerre herziening van geregelde prijzen moet geschieden. Voor de kleine onderne mers, die vaak niet meer verdienen dan een arbeider, zou het niet juist zijn Bet doorberekenen zonder meer af te wijzen. Minister Mansholt. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mans- luit merkte op, dat de regering heeft Besloten ook nu na te gaan in hoeverre aanpassing der prijzen in de landbouw r.odig is. Ter zake zijn reeds enige berekenin gen gemaakt. Als de aanhangige belas tingvoorstellen worden aanvaard, ver dwijnt de ondernemingsbelasting. Berichten over broodprijsverhoging noemt spr. loze geruchten. De verho ging van de boterprijs staat los van de subsidieregeling. Ze is een gevolg van de vermindering der devaluatiebijdra- ge Hierna werd gerepliceerd. Bij een brand in een laboratorium van een arsenaal te Philadelphia zijn vijftig brandweerlieden door de rook en zure dampen bedwelmd. Het labo ratorium, dat geheel van beton was, werd gebruikt Voor proeven met mu nitie. Daar er geen ramen in het gebouw waren, moesten de brandweerlieden met drilboren gaten in het betonnen dak maken om de rook te laten ont snappen. Ofschoon de brandweerlieden gas maskers droegen, konden zij niet lan ger dan enkele minuten werken in de dichte rook, die door de zware mist niet kon wegtrekken. De brand duur de vier uur. Over de grootte van de schade is nog niets bekend. H.M. de Koningin zal hedenavond 23 December 18.15 uur 'over beide radio zenders een Kerstboodschap richten tot het Nederlandse volk. Een speciale politiemacht heeft gis teren veertien leden van de bende van Salvatore Giuliano gevangen genomen. De bende werkte in het landelijke ge bied van Belmo de Messagno en Misil- meri. De mannen werden in hun schuilhoek verrast Volgens berichten is Salvatore zelf reeds eerder door de omsingeling geglipt en uit Sicilië ge vlucht.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1