Kerstrede van de Koningin VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Vier Fransen en twee Polen schuldig aan spionnage Kort Bestek Zaterdag 24 Dec. 1949 146e Jaargang No. 303 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Het proces ie Wroclaw Wordt het koffierantsoen gehalveerd? Import stopgezet Klok viel uit toren Kerstboodschap van de Paus Prins Bernhard volgend jaar naar Argentinië Weerbenchi In kwart eeuw is het aantal Christenen Wie behouden wil zal verliezen'' verdubbeld Vier slachtoffers bij drie ongelukken Een Duitse bende in Straffen van zes tot Nodigt de R.I.S. Koningin Juliana uit? twintig jaar Accoordtussen Engeland en de V.S. over wapens geallieerde uniformen Nederland vraagt Engeland de R.I.S. te erkennen BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdara 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN ALKMAABSCHI COURANT TARIEVEN: Advertenties:' 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent pei millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1— ells woord meer 5 cent .uitsluitend contant Abonnementen. 1 1.40 per maand, t.- per Kwartaal plus incassokosten 1 i De Engelse vierling-Good heeft het de laatste dagen druk gehad met de bereiding van de plum-pudding. Meï eerste boek 10.000 dollar gewonnen Een „onbekende" schrijver, de 27- jarige Max Steele, heeft 'te Nëw York met zijn eerste boek „Debby" getiteld, een litteraire prijs van 10,000 dollar ge wonnen. De uit drie personen bestaan de jury koos dit werk met algemene stemmen uit 666 manuscripten uit. BOMMENWERPER MAAKTE NOODLANDING IN ZEE. Een Nederlandse Mitchell-bommen- werper B-25 heeft Donderdagavond buiten de kust van Makassar een nood landing in zee gemaakt .daartoe ge dwongen door het slechte weer en het minimale zicht op het vliegveld Man- dai De vijfkoppige bemanning werd gered door het schip van de KPM „Pie- ter Both", dat zich in de nabijheid be vond. In verband met de sterk gestegen wereldmarktprijs van koffie heeft de regering de import van dit product enige tijd geleden stopgezet. Derhalve zal op grond van de thans bestaande koffievoorraden in ons land het rant soen aanzienlijk verminderd moeten worden. Reeds ging het gerucht, dat na af loop van de huidige distributieperiode geen koffie meer zal worden verstrekt De regering echter schijnt de distri- uutie van koffie, zij het op geringere schaal, te willen handhaven. Naar alle waarschijnlijkheid zal op de koffiebon, die over enige weken zal worden aan gewezen, slechts de helft van de thans geldende toewijzing worden gegeven, over dezelfde periode. Vernomen wordt lat sommige levensmiddelenbedrijven voo' bereidingen hebben getroffen om - pnieuw tot fabricage van koffiesurro- gaa over te gaan De Amerikaan J G Jacobson is door de Hongaarse politie gearresteerd Toen men een der twee klokken diÊ Donderdag kerkelijk waren gewijd ter plaatsing in de R.K. Lebuinis-kerk te Deventer bezig was op te hijsen viel het gevaarte, dat 700 kilogram weegt, uit een strop. Het stortte neer in de tuin der pastorie. Men heejt daar de klok uit de grond moeten graven. Persoonlijke ongelukken kwa men er niet bij voor. Men meent, dat zij niet beschadigd is en is al spoe dig weer begonnen haar opnieuw oP te hijsen. Garantiewet Indonesië aangenomen De Tweede Kamer heeft gisteren middag het ontwerp garantiewet voor ambtenaren in Indonesië zonder hoof delijke stemming aangenomen. Aan het oorspronkelijke ontwerp werden bij amendement diverse aan vullingen toegevoegd. Door het aanne men van het ontwerp, op welks snelle behandeling van vele zijden was aan gedrongen, is meer zekerheid gescha pen voor de positie, waarin de ambte naren in de RIS a de overdracht der souvereniteit komen te verkeren. NIEUWJAARSRECEPTIE COMMISSARIS DER KONINGIN De Commissaris der Koningin in Noord-Holland, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, zal op 7 Januari des middags een Nieuwjaarsreceptie houden in het gebouw der Prov. Griffie aan de Dreef, te Haarlem. Het ligt in de bedoeling, dat Z.K.H. Prins Bernhard, die zoals hekend op 2 Januari met de „Karei Doorman" naar de West vertrekt, het volgend jaar een tweede reis naar Zuid-Amerika zal ondernemen om dan Argentinië en eni ge andere landen te bezoeken. Na aankomst te Willemstad op 18 Januari zal Prins Bernhard de over tocht van Curagao naar Venezuela ma ken per Hr. Ms. kruiser Jacob van Heemskerk. De' verdere trajecten zul le worden afgelegd met de regerings- Dakota PHPBA, die aan boord van de Karei Doorman zal worden meege voerd. Overeenkomstig de wens van de Nederlandse regering zal prins Bernhard, behalve Venezuela, ook Bra nie bezoeken. Zijne Koninklijke Hoog- hiir' wordt omstreeks half Maart per vliegtuig in Nederland terugverwacht. „Kota Inten" in aanvaring met vissersboot De Kota Inten is in de buurt van de Msasduizer haven in aanvaring geko men met de Vlaardingse vissersloggei ^rL 85. De Kota Inten 'iep dwars op het vaartuig in, dat zeer ernstige ave rij opliep en spoedig zonk. Alle opva renden van de loT^ér zijn gered. Weersverwachting, geldig tot he denavond: Mistig of nevelig over wegend droog weer met weinig wind en enkele verspreid optre dende opklaringen Iets kouder. Zondag: Zon op: 8.48, onder 16.32. Maan op: 12 15, onder: 23.15. Maan dag: Zon op: 8.48, onder: 16.33; Maan op: 12.25, onder 0.00. VERTROUWENSVOTUM VOOR BIDAULT Na een nachtelijk debat in de Franse Nationale Vergadering over de begro ting heeft de vergadering een motie van vertrouwen in de regering met 303 tegen 207 stemmen aangenomen. Deze cijfers zijn later officieel bevestigd. Aan de vergadering was de vraag gesteld, of het over de begrotingswet voor 1950 wilde debatteren en minis ter-president Bidault had te kennen gegeven, dat de uitslag der stemming als een vertrouwensvotum voor de re gering zou worden beschouwd. Volgens de grondwet had de regering alleen af gezet kunnen worden, indien 311 of meer leden tegen stemden, maar in de practijk had elke meerderheid tegen haar gedwongen af te treden. Ander zijds is' het haar mogelijk aan te blij ven, hoeklein ook de meerderheid is. Hare Majesteit Koningin Juliana le-.ft gisteravond een radiorede gehou- len, waarin zij met name sprak over le ouvereiniteitsoverdracht aan Indo- lesie. „De dag na Kerstmis zal een eer bijzondere voor ons zijn, want lan zal een eeuwenoude band van een mier, edeler maaksel worden dan te- oren", aldus zeide Hare Majesteit. „Wij hebben allen de langs democra tische weg tot stand gekomen besluiten e aanvaarden. Onverschillig of gij van urdeel zijt, dat Indonesië al lang, of log lang niet, rijp is voor zijn onaf- lankelijkheid, en hoe bezorgd en zwaar iw hart ook is: Ik zou willen zeggen n heilige ernst, en een beroep doende ip uw diepe welwillendheid, jegens ndonesie: wanneer de Nederlanders erlijk dit spel, volgens de nieuwe re- iels, spelen, zullen zij in Indonsie wel- .ome gasten zijn. Wij weten: wie behouden wil, zal tieeds verliezen, en wie bereid is te i rliezen, zal behouden ook al be houdt hij iets heel anders dan hij zich oorspronkelijk had voorgesteld Lij voorbeeld het groeiend vertrou wen, dat een mondig wordende samen leving ons geeft". t.i „Wij, voor ons, moeten de dingen op lange termijn kunnen zien, en, niet de souvereiniteit, ook ons vertrou v/en schenken, en onze vriendschap, ,oals een meer ervaren en hulpvaar dige broer. pij allen, vrienden, hebt natuurlijk uw Kerstboom in huis. Ge zult hem opsieren en verlichten met kaarsjes of met de zoveel nuchterder electri- sche lampjes Ge zult rond zijn stam het Kerstfeest vieren en, vooral als ge kinderen hebt, zult ge uw boom niet v/egwerpen vóór Nieuwjaar of zelfs vóór Drie Koningen. Maar bij dat allés hebt ge u zeer zeker nooit afgevraagd waar het groene boompje, dat uw huiskamer siert, vandaan komt. De Vrluwe natuurlijk zegt ge, of: De Ach terhoek. Zeker, heel wat, maar niet de meeste. De meeste bomen, vooral die Voor Amsterdam, Rotterdam en Den Hèag, komen uit Steenwijk en wel van het landgoed „De Eese" van Jhr. Van Karnebeek. En ik geloof, dat ik u daarmee iets nieuws heb verteld! LI Ssiseo Yamagoetsji. een 46-jarige Ja- oanse geloofsijveraar, is een vasten begonnen, dat hij dertig dagen wil Laten duren, om daarmee het record van wijlen Gandhi, die in Augustus 1934 drie en twintig dagen vastte, te slaan „Vasten is een fijne sport en ik ben in prima conditie", verklaarde ■t amagoetsji Hopcnlijk houdt hij het uit en is hij niet voor die tijd foetsji, die Yamagoetsji. maar Hill ging. En een bekend jager verklaarde, dat de olifanten in Afrika gewoonweg staan te biggen orn de eerste te zijn, om een filmproducer uit Hollywood te doden. De 27- jarige Andrée Morel, moeder van drie kinderen, wonende in een dorp bij Rijssel, heeft het leven geschonken aan een vierling. De jonggeborenen wegen elk ongeveer negen ons. D Gisteren heeft de gehele dag over Parijs zo'n mist gehangen, dat de auto's met de lichten aan reden. Daar om heet Parijs ook de lichtstad. Radio Stuttgart heeft twee nieuws lezers van de omroep ontslagen omdat de Zwaben geprotesteerd heb ben, dat ze zo'n „Pruisisch dialect' hadden. Zou dat voorbeeld geen na volging verdienen, denk ik wel eens (heel stiekum), want wat onze nieuw- lezers presteren heeft met Nederlands vaak evenveel te maken als een koe met een borduurkussenTot slot een drama: Een jong Berlijns echtpaar, dat zich in het meer van Grunewald wilde verdrinken, heeft, afgeschrikt door het koude water, zijn pogingen opgegeven. Of in dit geval van uitstel afstel komt, staat er niet bij. Paus Pius XII heeft via Radio Vati caan zijn Kerstboodschap tot de we reld gericht. Hij verklaarde, dat het ko mende jaar, het „Heilig Jaar", een jaar van geestelijke hernieuwing zou zijn. Ten aanzien van het missiewerk zeide de Paus, dat het aantal tot het chris tendom overgegane personen in de pe riode van 1925 tot 1950 verdubbeld is en dat afgelegen delen van Afrika „bol werken van christendom" waren ge worden. Daartegenover waren gedeel ten van Azie en China hoven des doods" geworden. van haar eigen keuzen in de plaat» heeft gesteld van dat van God". De Paus deed een beroep op de heer sers om tot vredelievende gedachten te komen, Pius XII gaf tot slot zijn apostolische zegen aan „allen die van goeden wille zijn"., Vrijdag luidden duizenden klokken ie Rome als aankondiging van de ope ning van het Heilige Jaar. Terwijl met de laatste treineh pelgrims de stad bin nen stroomden, trok de Paus zich te rug in zijn privé-kapel om, te bidden voor het welslagen van het Heilige Jaar. Amerikaanse concessies man Bukisow werden tot resp. twaalf en veertien jaar gevangenisstraf ver oordeeld, doch zullen negen jaar hier van moeten uitzitten. De vijftigjarige Franse arbeider Feld»isen, moet acht van de twaalf jaar gevangenisstraf, waartoe hij veroordeeld is, ondergaan en de 44-jarige Hoffman, die verklaa-t de Franse nationaliteit te bezitten, werd tot elf jaar veroordeeld, waarvan hij zeven moet ondergaan. De 26-jarige Pool Jan Kubisiak kreeg twintig jaar, waarvan hij negen jaar moet uitzitten er. de mijningenieur Hild, kreeg zes jaar. Het proces was het eerste tegen Fran se „agenten" Officieel was bekendge maakt, dat het proces details van de FraÜise spionnage-activiteit in Polen zou onthullen. Het proces heeft zeer veel publiciteit in Polen gekregen. iiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het „Heilig Jaar", aldus de, Paus, is de gelegenheid voor een krachtige op roep tot broederschap tussen de vol keren en tot propageren van de vrede. De individualistische orde, welke so ciale nood en gebrek aan verantwoorde lijkheid ten opzichte van de naasten had veroorzaakt, bevond zich. vrijwel overal in een crisis. De Paus richtte tot de gehele wereld een oproep „aan christenen, ongelovi gen, atheïsten en heidenen, om tot God terug te keren". De Paus riep.de men sen dringend op om tot broederschap te komen in „een crisis van de wereld, die na twee eeuwen van droevige er varingen en dwalingen een nieuw juk Als wij Nederlanders ons op Kerst mis, met de Joodse herders, de Wij zen uit het Oosten, en ontelbare an deren, scharen om het kribje in Beth lehem, dan klinkt nog de weerklank van „Ere zij God in den hoge, vrede op aarde, in de mensen een welbeha gen". Met militaire gerechtshof te Wroclaw neeft gisteren uitspraak gedaan in de spionnage-affaire tegen vier Fransen cn twee Polen. Zij werden schuldig be vonden aan spionnage voor de Franse inlichtingendienst. Yvonne Bassaler, de 29-jarige voor aanstaande verzetsstrijdster uit de Franse Maquis, en de 24-jarige Frans- Voor bezoek aan Indonesië Op doorreis naar Nederland heeft drs. Mohammed Hatta, minister-presi dent van Indonesië, te Karatsji ver klaard, dat het mogelijk is, dat Koningin Juliana wordt uitgenodigd „te eniger tijd" een bezoek aan Indonesië te bren gen. Hjj voegde er echter aan toe, niet een bepaalde uitnodiging bij zich ie hebben. TWEEJARIG MEISJE AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Het tweejarig dochtertje van de fa milie A. te Achlum bij Harlingen kreeg Vrijdag, doordat de moeder met een strijkijzer de theepot van de kachel stootte, kokende thee over zich heen. Ret meisje is enkele uren later aan de bekomen brandwonden overleden. Dame balsemde een lijk Mevrouw Van V.-H. te Hilversum is ooor de kantonrechter aldaar veroor deeld tot een boete van zes gulden we gens het balsemen van een lijk. De echter legde deze straf op teneinde de mogelijkheid van hoger beroep open tt laten. Hoewel het O.M. en de kan tonrechter overtreding van de begrafe niswet bewezen achtten, ontkende be klaagde, dat de kleine snijwond die zij ui de bovenarm ten behoeve van de calseming had gemaakt, als lijkopening kon worden aangemerkt. De kanton rechter bleef van mening, dat, zolang in Neaerland geen erkend examen op dit gebied bestaat en zolang de wet niet is gewijzigd, het balsemen slechts onder medisch toezicht kan Het verkeer eist zijn tol Gisteren heeft het verkeer op de weg opnieuw slachtoffers geëist. Bij drie ongelukken vielen vier doden te be treuren. Eén der slachtoffers was op slag dood, de anderen zijn later aan hun bekomen verwondingen overleden. Te Hijkersmilde is een vrachtauto van een expeditiebedrijf uit Zwolle door onbekende oorzaak op een boe renwagen gereden. Van de gebroeders Buist, uit Appelscha, die op de wagen zaten, werd één op slag gedood, de an der werd zo ernstig gewond, dat hij in het ziekenhuis te Assen overleed.. Op de verkeersbrug over de Lek bij Vianen werd een negentienjarige lood gietersknecht, die met zijn bakfiets in de richting Vreeswijk reed/ ingehaald door een vrachtauto, waarvan de be stuurder de bakfiets niet schijnt te heb ben opgemerkt. De auto reed bovenop de bakfiets, zodat de carrier en de jon gen onder de vrachtwagen verdwenen. Id zorgwekkende toestand werd het slachtoffer onder de vrachtauto van daan gehaald en naar de Rijkskliniek te Utrecht vervoerd, waar de jongen tegen de avond aan zijn verwondingen is bezweken. Te Sneek raakte de slopersknecht Koopmans bekneld tussen een wagen en een muur. Een ontboden geneesheer constateerde een paar gebroken ribben en liet K. in een ziekenhuis opnemen j K die 45 jaar was, is later overleden. Hij iaat een vrouw en vier kinderen In de „Vakraad voor de grote metaalnijverheid" is overeenstemming bereikt over de' ioonsherziening over eenkomstig de richtlijnen van de re gering. [yjeneer Howard Hill is filmproducer in Hollywood, hij is tevens natuur onderzoeker en wereldberoemd boog schutter. En laat nou die meneer Hill naar Afrika onderweg zijn, om een olifant te gaan schieten zo maar met piil en boog. Dat wil-ie doen, omdat het nog nooit is voorgekomen. Ja, die olifanten zijn daar mussen, die je een beetje zout op hun staart kunt leggen! Al zijn vrienden hebben fanatiek ge probeerd om 'em tegen te houden, Een tante van me ligt als Kerst bout bij de poelierl Volgens de „New York Times" heb ben de Verenigde Staten Ingestemd met de Britse eis, dat Groot-Brittannie het recht zal hebben zijn eigen wapens naar streken buiten het door het Noord- atlantische verdrag bestreken gebied te zenden, terwijl het tezelfdertijd Amerikaanse wapens zal ontvangen, welke zullen worden bestemd voor de gemeenschappelijke verdediging van dit gebied. Het verluidt, dat de Verenigde Sta ten in de onderhandelingen met Groot Brittannie verscheidene concessies heb ben gedaan, waarvan dit de voornaam ste is. Agenten van het Amerikaanse leger München hebben zeven leden van een bende gearresteerd, die de grootste na de oorlog wordt genoemd, welke ban ken overvallen heeft. Aanvankelijk wer- uen éen Engelsman, een Noor en twee Duitsers gearresteerd, omdat zij op gesignaleerde bendeleden geleken. Al le vier zijn echter vrijgelaten. Tot de gearresteerde léden der ben den, die in Zuid-Beieren bij Chiemfee gewapenderhand 30.000 mark uit een bank roofde, behoren twee Polen. De andere vijf zijn Duitsers. Bij overval len werden vaak geallieerde uniformen eer auto's gebruikt, zodat zij vaak toe geschreven werden aan Amerikaanse manschappen. Naar Reuter uit gezaghebbende bron vernam, heeft de Nederlandse ambas sadeur in Engeland, Jhr. Michiels van Verduynen, Vrijdag een bezoek ge bracht aan de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, de heer Bevin, en daarbij de Britse erkenning verzocht van de RIS. Uit dezelfde bron vernam Reuter, dat de Nederlandse ambassa deur de heer Bevin tevens formeel in heeft gesteld van de overdracht der souvereiniteit en van het tot stand komen van de Nederlands-Indonesisch» Unie op komende Dinsdag.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1