Kort Bestek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN jen fout |0m 5 uur 51 ging het rood-wit-blauw op het Paleis te Batavia neer Arrestaties in Rotterdam roepen storm van geruchten op Verenigde Naties lijden soms aan zelfoverschatting Woensdag 28 Dec. 1949 146e Jaargang No. 305 &mSÈ Geen wanklank ver stoorde de plechtigheid LAAT CARRY DAVIS BINNEN! Opleiding van Europese troepen in Canada? Koningin wenst President Sukarno geluk Gesneuveld in Indonesië Moed-Vroomheid Trouw Indonesië in de U.N.O. Jeruzalems internationalisatie oneerlijk en onuitvoerbaar 100.000 Israelis wonen in de Heilige Stad Aero Holland heff vliegbedrijf op Het Bestuur: Regering beschermt K.L.M." Gelukwensen voor en erkenning van de R.I.S. Aus der Fünten tot levenslang veroordeeld Jongeman schoot op zijn vroegere verloofde Hatta naar Zwitserland OUDSTE NEDERLANDER OVERLEDEN ;rjjk; 8. Jan van de Hil- niging „De en wij voor :n fotoprijs- anders te rt te nemen s de namen larbij beho- )r de goede prijs van inzendingen oor zes uur BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN TARIEVEN: Advertenties; 16 cent per millimetei Familieberich ten 20 cent pei millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t 1— elk woord meer 5 cent uitsluitend contant Abonnementen, 1 140 per maand, 1.— per kwartaal plus Incassokosten en dele aan zijn t moest worden, moest, na baar enoegen nemen Boys gespeeld thans met een V heeft in Zuid I ioys. Limburgia ilde op LONG A a II uitgelopen, verbeterd. Frisia ist strijken. De AFDELING III 2 24—11 18 16—10 15 21—18 15 16—12 14 17—18 13 13—15 11 17—17 10 16—23 8 10—20 5 9—15 7 AFDELING IV I 3 39—11 14 16—14 13 20—17 13 19—21 12 23—17 11 13—15 11 14—16 10 6 24—37 9 7 15—28 7 7 9—16 6 AFDELING V 0 55—12 20 27—20 14 21—16 10 25—21 10 16—20 10 17—22 10 14—21 10 14—13 8 6 19—23 7 9 6—46 1 AFDELING VI 2 27—14 17 29—14 15 19—17 13 15—19 12 19—17 10 17—11 11 12—11 6 14—18 8 9—24 6 10—26 3 e per vliegtuig t aarde van de lesie, bestemd itionaal Monu- De heer Lovink en de Sultan van D jok ja spraken hun vertrouwen in de toekomst uit I |N HET MET VLAGGEN versierde Batavia heeft geen wanklank de plech tigheid van de souvereiniteitsoverdracht verstoord. Tot acht uur waren de I straten zeer stil, maar na achten dromde de Indonesische bevolking naar het I Koningsplein. Treinen uit Buitenzorg brachten honderden naar Batavia en I ook per voet kwam de bevolking u't de stad en de omliggende kampongs naar I je plaats, waar de plechtigheid zou plaats vinden. Talrijke vertegenwoordigers I van buitenlandse mogendheden waren getuige van het historische ogenblik, toen om negen minuten voor zes (Batavia-tijd) de Nederlandse vlag op het I paleis werd neergehaald en plaats moest maken voor het rood-wit van de I Republiek Indonesia Serikat. in belangrijkheid en dat het land oloeie in grootheid tot heil van zich zelf en van allen. Spi. wilde gaarne zijn volle vertrouwen uitspreken in de opbouwende krachten van het Indone sische volk en de wijsheid zijner lei ders om de nieuwe staat te bescher men, met verantwoordelijkheidsbesef voor gezag en orde. Met een sterk en rustig hart. De Sultan van Djokja wees er op, dat de weg naar de vrijheid lang was en de moeilijkheden talrijk, doch door Gods goedheid en door zware in spanning van alle positieve krachten, zcwel van Nederlandse als van Indone sische zijde werd het doel vandaag for meel bereikt. „Indonesië staat deze dag voor een nieuw tijdperk, dat vele ver plichtingen brengt en zeer wel moge lijk ook vele moeilijkheden, doch met een sterk en rustig hart treden wij dit alles tegemoet". Wij aanvaarden van ganser harte de bijstand van andere volkeren, in het bijzonder van het Nederlandse volk, dat kundig en erva ren is en dat de oprechte wens koes tert ons volk te helpen". Voor de ingang van de zaal, waarin je H.V.K., de heer Lovink naast de sul tan van Djo.'.ja was gezeten, was het portret van Koningin Juliana op een patief opgesteld. Nadat de heer Lo vink en de sultan van Djokja het pro tocol van de bewindsoverdracht hadden ondertekend, luisterden de in de zaal vergaderden naar de redevoering van HM. Koningin Juliana. Het gezel schap begaf zich vervolgens naar bui ten om getuige te zijn van de vlag-wis- teling. Zowel de ere-compagnieën van te T.N.I., als die van de Kon. Land- tacht, de Kon. Marine en het K.N.I.L. [inenteerden bij het strijken van de tWerlandse vlag het geweer. De schier tiafzienbare menigte juichte even en applaudiseerde en juichte langdurig fcen het rood-wit werd gehesen. Direct daarop vertrok de Hoge Ver- (agenwoordiger van de Kroon met zijn vrouw hartelijk toegejuicht door de menigte naar het vliegveld Kemajoran, waarna in de tuin nog de overgave van de wacht aan de T.N.I. geschiedde. Geen verschrikking. Bij de overdracht van de souve- reiniteit heeft de heer Lovink een rede rehouden, waarin hij o.m. zeide, dat het onbekende van de toekomst voor cns geen verschrikking behoeft in te houden. „Wanneer wij in grote trekken ce balans opmaken van de Nederland- ip arbeid in Indonesië gedurende de aatste drie eeuwen, kan worden gezegd lidus de H.V.K., dat er geen vervreem- ing heeft plaat» gehad van de eigen- leid van dit land. Met Nederland heeft iet de plaats gekregen, die het thans in dit werelddeel inneemt. Moge de samenwerking met Nederland ertoe bijdragen dat de plaats, die de onaf hankelijke Republiek der Ver. Staten van Indonesië thans zal bezetten, groeie Drie Duitse „Wereldburgers" willen voor de residentie van de geallieerde Hoge Commissarissen op de Petersberg bij Bonn in een tent gaan kamperen, totdat aan „Wereldburger no. 1", Gar ry Davis, vergund zal worden West- Duitsland binnen te komen. Garry Davis gaf inmiddels een „ziek bed-persconferentie" in het Straats- burgse ziekenhuis, waar hij verpleegd wordt voor een keelzweer, die zich ge openbaard heeft tijdens zijn „wacht" iij de brug van Kehl, aan de Frans- Duitse grens. De zweer was niet ern- itig, zeide hij, en hij hoopte tijdig ge- aoeg hersteld te zijn om Vrijdag te hunnen spreken op een vergadering Van „Wereldburgers" te Straatsburg. Hij was diep onder de indruk gekomen van de vriendschap en het begrip, hem zowel door de bevolking als door de autoriteiten van Straatsburg betoond. In het jaarverslag van het Canadese ministerie van iandsverdedigipg wordt er aan herinnerd, dat de weg naar het Noord-Westen in Augustus het toneel is geweest van de uitgebreidste lucht landingsmanoeuvres, die ooit in vre destijd werden gehouden. Er wordt aan toegevoegd, dat in de loop van de volgende drie maanden nog tweemaal dergelijke oefeningen zullen worden Sehcuden. In het verslag wordt verder ver klaard, dat ingevai Franse, Belgische an Nederlandse militairen in Canada eer, opleiding zouden krijgen, zoals uit officieuze bron onlangs werd gemeld, zij in de provincie Quebec zullen ge traind worden, daar de opleiding in deze provincie steeds in het Engels en het Frans, de twee officiële talen van Birma heeft de Verenigde Staten fan Indonesië erkend. Weerbericht Verwachting, geldig tot Donder dagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk opklaringen en in de nacht en ochtend hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets minder zacht. "VDEKI)AG: Zon op 8 48. on der 16.36. Maan op 12.54, onder 2.47. H.M. de Koningin heeft na af loop van de plechtigheid der sou vereiniteitsoverdracht het vol gende telegram aan president. Sukarno gezonden: „Op deze aangrijpende dag, waarop Indo nesië haar onafhankelijkheid heeft verworven, zend ik U, mijn heer de president, mijn beste wensen voor het geluk en de voorspoed van uw land en volk. Moge de Unie, welke thans onze beide landen verbindt, strekken tot zegen van Nederland en In donesië. (w.g. Juliana) De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: sergt. H. Steggerda uit Leeuwarden. Kon. Ned. Ind. Leger: mal. mil. sold. 2de kl. Sarmin uit Indonesia. De heer Lovink fot de Nederlanders In een afscheidswoord, dat hij voor de radio uitsprak, richtte de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon in Indo nesië, de heer A. H. J. Lovink, zich tot de Nederlandse gemeenschap en zeide daarbij o.a.: „Wij, Nederlanders, zijn er met recht trots op, Nederlander te zijn, en wij kennen onze plichten en onze vrijhe den. Eén dier plichten is het schragen van het wettige gezag, en de vrijheid is: onszelf te blijven. De kleuren van onze vlag getuigen van moed, vroom heid en trouw, deugden, die zijn ver ankerd in '"e staat van Nederlander, die men voert, deugden, die ons land niet alleen groot hebben gemaakt, maar ook groot zullen doen blijven. Ik ben ervan overtuigd dat gij, ongeacht of ge op grond van uw verbondenheid aan dit land, al dan niet Indonesisch staatsburger wenst te worden, het Ne derlanderschap in de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië spreek woordelijk zult maken voor de groot heid van geest en gedachte die ken merkend is voor moed, vroomheid en trouw. Honderdduizend „illegale'' guldens verdwenen Er zouden dossiers zijn zoekgeraakt De berichten over de arrestatie van twee vooraanstaande ex-illegale wer kers te Rotterdam, die samen een be drag van ruim honderdduizend gulden zouden hebben verduisterd (het vroe gere hoofd van de POD de heer E. en de POD-rechercheur S.) hebben met name in de kringen der voormalige il legaliteit in Zuid-Holland veel opzien gewekt. Daar de justitie niet bereid is, in het huidige stadium van het onder zoek inlichtingen te geven, hebben de arrestaties een storm van geruchten doen ontstaan. Vast schijnt te staan, dat het hier gaat om geldsommen, die afkomstig zijn van de steun, die duizenden Ne derlanders de illegaliteit in het laatste deel van de oorlog verstrekten en om bedragen, die bij overvallen door de knokploegen van Rotterdam werden buitgemaakt. In dit verband wordt De Nederlandse regering heeft in een officieel communiqué aan de Ver. Na ties een hartelijk welkom uitgesproken aan de Republiek der Ver. Staten van Indonesië en verzekerd, dat Nederland een spoedige toelating van Indonesië als volledig lid van de organisatie der Ver. Naties zou bevorderen. (Van onze diplomatieke medewerker). £)E ZITTING van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties van dit jaar is in vele opzichten succesvoller geweest dan haar voorgangsters. De Vergadering heeft sneller en efficiënter gewerkt (niet in het minst, door dat de Westerse delegaties zich deze maal niet hebben ingelaten met pogin gen om met de Russen tot een accoord te komen!) en onder de ruim vijftig- resoluties, die aanvaard werden, bevinden zich enkele, zoals de overeenkomst over de vroegere Italiaanse koloniën en het programma van openbare werken ten bate van de Arabische vluchtelingen, welke als prestaties van betekenis mogen worden gewaardeerd. Maar de Algemene Vergadering heeft ook, meer dan vroeger zelfs, getoond een zekere neiging tot zelfoverschatting te be zitten. Ondanks de protesten van de koloniale mogendheden bijvoorbeeld, heeft zjj zichzeive rechten op controle over koloniale gebieden toegekend, die zij niet bq machte is uit te oefenen. En nog ongelukkiger is haar besluit geweest om Jeruzalem onder internationaal bestuur te stellen. heid getoond, door Jeruzalem niet on middellijk tot hoofdstad van Israel uit te roepen. De verklaring, die enige tijd geleden door de regering van Israel werd afgelegd garandeert de bescher ming van de heilige plaatsen op de door de Joden bewoonde stadswijken dit zijn er overigens niet zo vele, want de meeste liggen in de oude stad van Jeruzalem, die in hoofdzaak door Arabieren bewoond wordt en waar de feitelijke macht wordt uitgeoefend door koning Abdoellah van het Koninkrijk van de Jordaan. Verder sprak uit deze verklaring een geneigdheid, de heilige plaatsen ond„. toezicht van de Verenig de Naties te stellen. WAT DE tegenstanders van het inter- nationalisatie-plan gevreesd hebben en waartegen zij niet nagelaten hebben met klem te waarschuwen, is inmiddels reeds gebeurd: de regering van Israel heeft besloten haar departementen en het parlement naar de Heilige Stad over te brengen. Terwijl de Beheer schapsraad van de Verenigde Naties druk bezig is een statuut voor het in ternationale bestuur van Jeruzalem op te stellen, gaan de werkelijke heersers over de stad rustig verder met de uit voering der projecten, die zij nodig oordelen. Het is natuurlijk niet aange naam de Verenigde Naties op een der gelijke geringschattende wijze behan deld te zien worden, maar men moet toegeven, dat de architecten van het internationalisatie-plan moeilijk iets anders hadden kunnen verwachten. Ongetwijfeld is de stap, van het standpunt der Israëlische regering uit gezien, volkomen logisch. Herhaaldelijk heeft Tel Aviv gewaarschuwd, dat in ternationalisatie van Jeruzalem een on mogelijkheid zou zijn. In Jeruzalem, dat voor de Joden heel wat meer dan zo maar een stad is, wonen, in de zoge naamde nieuwe wijk, die buiten de stadsmuren ligt en eerst in de tweede helft van de vorige eeuw ontstaan is, 100.000 Israelis, dat wil zeggen een achtste dee. van de bevolking van ge heel Israel. De jonge staat heeft zich de grootste moeite getroost om de ver binding tussen Jeruzalem en het eigen lijke Israel ïe beveiligen. Duizenden jonge Joden en Jodinnen hebben zich met regeringssteun gevestigd op een dorre strook land, die moeizaam, maar met veel enthousiasme in bewoonbaar gebied wordt getransformeerd. Zou premier Ben Goerion geen begin heb ben gemaakt met de verhuizing van zijn regering naar Jeruzalem, dan zou zijn kabinet waarschijnlijk door het volk ten val zijn gebracht. Hij heeft zelfs een grote mate van terugh»udend- Israel is niet de eerste natie, die een beslissing van de Verenigde Naties in öe wind slaat Zuid-Afrika, om slechts een voorbeeld te noemen, doet dit al enige jaren lang maar het behoort tot de weinige, die ir staat zijn een be roep te doen op het geweten van de wereld en het gevoel voor eerlijk spel. Ongetwijfeld zou het een groot gemak geweest zijn, indien Ben Goerion het mogelijk had bevonden, de verhuizing naar Jeruzalem uit te stellen, maar de onvermijdelijkheid van deze actie was inhaerent aan het V.N.-besluit. Het is nu duidelijk gemaakt, dat Israel zowel als het Koninkrijk van de Jordaan niet van plan is, zich voor het besluit van de V.N. te bukken en dat de gede legeerden, die hun ogen sloten voor de oneerlijkheid van de internationalisatie de Arabische staten deden het, om c>ï Joden en tevens koning Abdoellah, die zij niet meer als een der hunnen be- H.M. KoninginJuuana ondertekent de acte van souvereiniteitsover dracht schouwen, onaangenaam te zijn, de ka tholieke staten op een ongetwijfeld goedbedoelde, maar weinig doordachte aanwijzing uit Vaticaanse kringen ze ten slotte weer zullen moeten ope nen om de onuitvoerbaarheid ervan te kunnen inzien. De Verenigde Naties hebben zich in de kwestie-Jeruzalem in een impasse gemanoeuvreerd en door het formuleren van een volledig be stuursplan zullen zij zich daaruit niet kunnen redden, hoezeer dit misschien ook de gevoelens der Arabieren zal strelen. Zeker, Israel en het Koninkrijk van de Jordaan hebben een weinig hulpvaardige houding aangenomen, maar de fundamentele fouten zijn in Lake Success gemaakt en het is daar, dat de remedie gevonden zal moeten worden. Het bestuur van de „Aero-Holland" heeft besloten zijn vliegbedrijf stop te zetten. De liquidatie van het bedrijf zal vermoedelijk reeds per ultimo Maart een feit zijn. Het bestuur is tot dit besluit gekomen, omdat naar zijn mening in ons land op het ogenblik de voorwaarden ontbreken, die onontbeerlijk zijn voor de opbouw van een particulier vliegbedrijf naast de K.L.M. Bepaalde bemoei ingen van de Nederlandse regering, aldus het bestuur worden kennelijk inge geven door de zorg om vóór alles de K.L.M. te beschermen. Het grootste deel van het zestig man omvattende personeel is ontslag aangezegd. Een klein deel zal in dienst blijven, omdat de „Aero-Holland" zijn commerciële activiteit voor lopig denkt voort te zetten. Men hoopt de relaties, zij het voorlopig niet meer met eigen vliegtuigen, te kunnen blijven bedienen. Er is nog geen definitieve beslissing genomen, wat zal geschieden met de luchtvloot, die op het ogenblik bestaat uit drie Dakota's, twee Beachcrafts, vijf Cessna's, zeven Kooihovens FK 43 en één Fokker S 9. m Amerikaanse „sigareninstituut" heeft voor de televisie een „rook- show" gehouden, waarop werd vastge steld, welke soort sigaar bij ieder type man het beste past. Men kwam tot de conclusie, dat de man de sigaar niet alleen naar zijn smaak maar ook naar zijn gezicht en lichaamsbouw moet uitkiezen. De cigarillo bijvoorbeeld oaste het best bij de student, de enor me corona bij de man, die zijn werk zaamheden buitenshuis heeft. Er zijn op die show ook zes geboden voor de sigarenroker opgesteld: 1. Gebruik voor het punten een sigarenknipper niet de tanden; 2 Rook, kauw nret; 4 Blaas de rook langzaam uit, niet als een stoommachine; 5. Leg de peuker. netjes weg. niet op borden en schotel; 0 Werp geen as op de grond. Als uw vrouw, mannenbroeders, u dezer da geen die zes geboden onder uw neus houdt, wuif dan achteloos met de raad, 'iie aan het slot van de show werd ge seven, en die luidde: „Zet grotere as bakken neer!" Driehonderd kinde ren uit de sloppen van Napels, die als de ergste van Europa bekend staan hebben Maandag Kerstfeest gevierd -,an boord van twee Amerikaanse tor- oedojagers die in de haven liggen. L'en Duitse fabrikant van pompen was te Salzwedel in de Sowjet-ione van wiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiHiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiig Duitsland, gevangen gezet onder be schuldiging van economische sabo tage. De verdachte is thans naar West- Duitsland gevlucht. Hij ging niet al leen. In zijn gezelschap waren de openbare aanklager, die met zijn zaak beiast was, en twee gevangenbewaar ders. De vier mannen zijn erin ge slaagd, ook hun meubilair over de zone-grens te krijgen. De fabrikant gaat een nieuwe fabriek van pompen oprichten, doch thans in West-Duits- land.... O In het plaatsje Hyndman Echt een sigaar voor mijn typel in Pennsylvania vatte Maanoag een Kerstboom vlam, waardoor een brand zich langs de houten huizen zo snel uitbreidde, dat de hele zakenwijk ver loren ging. In navolging van de Heilige Antonius, de patroon van de huisdieren, is een schaapsherder met een varken als metgezel een voetreis door Frankrijk begonnen. Hij is uit Mirambeau vertrokken en denkt vol gend jaar Kerstmis weer thuis te zijn (gisteren, vrienden, heb ik u verhaald van de Engelse dokter, die een lijst van grote schrijvers opstelde, schrij vers, die niet helemaal normaal zou den zijn. Professor Hutchins van d( universiteit te Chicago maakte ook een lijst, maar hij nam alleen de tier grootste tijdgenoten op: Ghandi. Ein stein, Freud, Schweitzer, Mevrouw Roosevelt, Churchill. Lenin, Roose velt. Sun Vat Sen en Henry Ford Slechts aan Gandhi. Lenin en Sun Ya1 Sen wilde de professor het predicaat or sterfelijk" toekennen. Zijn criterium was: Ware grootheid moet gebaseera zijn op de grootte van iemands in vloed en de uitwerking daarvan op de verandering van ons denken en ons leven. Ik vind dat waardige woorden van die professor. vooral genoemd de overval op het D. P." station te Rotterdam, waarbij aan de illegaliteit ongeveer een kwart millioen gulden in handen viel. Voorts zoekt men verband met de gestes van de af deling meubilair van het na-oorlogse Rechtsherstel (waar veel verdwenen zou zijn) en met de beruchte affaire van „tante Bertha", een vrouw die vóór de oorlog in armelijke omstandig heden leefde, doch na de oorlog kapi talen had belegd in huizenbezit. Dit huizenbezit zou na de oorlog toen men haar nog beschouwde als een bo na fide lid van de illegaliteit wettig op haar naam zijn gesteld. Later is het sterke vermoeden gerezen, dat „tante Bertha" van twee walletjes gegeten en de Duitsers zeer grote diensten bewezen had; zij zit sinds lang gevangen; haar zaak zal te Amsterdam worden behan deld. In ex-illegale kringen te Rotterdam beschouwt men de beide thans gearres teerde personen als dappere mensen, die tot hun fouten zijn gekomen door de desillusie, die zich na de bevrijding van hen heeft meester gemaakt. In dit verband herinnert men er aan, dat eni ge tijd na de bevrijding toen som mige zaken geseponeerd bleken te wor den een aantal belangrijke dossiers zijn verdwenen uit het gebouw van de POD te Rotterdam, tegelijk met het archief van de Rotterdamse illegaliteit, dat daar bewaard werd. Deze stukken zijn nimmer teruggevonden. Intussen is de gearresteerde recher cheur S. (in de illegaliteit bekend als „Brammetje") wegens een zenuwsto ring opgenomen in de psychiatrische inrichting „Maasoord". Een groot deel van het verdwenen bedrag zou inmid dels dezer dagen vergoed zijn gewor den. Uit alle delen van de wereld werden telegrammen naar Batavia en Djokja geseind om de jonge Republiek Indo nesia Serikat geluk te wensen met de verkregen onafhankelijkheid. Ook in Den Haag werden vele telegrammen ontvangen, waarin de Nederlandse re gering gefeliciteerd werd met het staatsmanschap en de wijsheid van de stap, die door Nederland is gedaan. Tot de landen 'die de R.I.S. gisteren erkend hebben, behoren Engeland, Australië, Pakistan, Ceylon, Canada, Z. Afrika. De erkenning door de Ver. Staten is eveneens toegezegd, maar wordt vertraagd door het feit, dat Truman met vacantie is. Het Bqz. Gerechtshof te Amsterdam heeft de 40-jarige voormalige chef van de „Zentralstelle fuer Jüdische Aus- wanderung", F. H. Aus der Fünten, veroordeelt, tot levenslange gevange nisstraf. Veertien dagen ge.-den eiste de procurenr-fiscaal, mr. J. Besier, de doodstraf tegen hem. Op Kerstavond klonken er enkele schoten op de Pelssingel te 's-Hertogen- bosch. De 24-jarige v. d. H. uit Rosma len vuurde enkele schoten uit een leger pistool in de richting van zijn vroeger meisje, dat met haar vriend op weg was naar huis. V. d. H., die enkele maanden kennis met dat meisje heeft gehad, kon zich maar moeilijk schikken in zijn lot. Toen hem echter bekend werd, dat zijn vroe gere geliefde met een ander uitging, vatte hij het plan op het meisje, haar nieuwe ridder en zich zelf te doden. Door het optreden van enkele voorbij gangers was de schutter, die oud-mili tair is, niet in staat gericht vuur af te geven. Niemand werd door de kogels geraakt. V. d. H., die bovendien niet geheel nuchter was. werd onmiddellijk naar het hoofdbureau van politie over gebracht. Voor een oogonderzoek Drs Hatta zal morgen naar Zwitser land reizen in verband met een oogon derzoek. Hij wordt vergezeld door twee adjudanten en prof. Supomo. Thans staat niet vast of nog meer personen zullen meereizen. De Indonesische dele gatie zal Zaterdag 31 Dec naar Indone sië terugkeren. In de lêeftijd van 103 jaar is te Breda overleden de heer M. L. Honnerlage Grete, de oudste inwoner van Neder land. Tot 't laatste toe heeft hij veel be langstelling getoond voor alles en ieder een. De heer Honnerlage Grete was oud burgemeester van Schiedam.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1