VRItSMAN'S Stad en Omgeving, Middenstand en afbetaling AGENDA Stichting met een sociaal doel Hoofdinspecteur W. C. Rijpma nam afscheid WIJNEN LIKEUREN GEDISTILLEERD SNAARMANSLAAN 40, TELEF. 2453 Een bijzonder afscheid Reclame Bureau „Redo" Balder Kerstbijeenkomst van plattelandsvrouwen Het Jinancieringsinstituut" Een groot aantal winkeliers uit Alkmaar was gisteravond verzameld in de grote zaal van Hotel Victory alhier, om te komen luisteren naar een uiteen zetting over de werkzaamheid van een onlangs opgericht instituut, dat de be doeling heeft de systemen van afbetaling, die weer meer en meer gebruikt worden, te coördineren. Bij afwezigheid van de voorzitter, wethouder Coerts, ■werd de vergadering gepresideerd door de heer J. H. Nijhuis, die na een kort openingswoord de heer J. F. H. Plas, directeur van de Gemeentelijke Volks- vredietbank, gelegenheid gaf tot opening van zaken. De heer Plas, zelf een der bestuursleden van de onderhavige stichting „Het Alkmaars instituut tot bemid deling bij de financiering van aankopen in de détailhandel", lichtte deze in gewikkelde naam toe. Het instituut, aldus de heer Plas, kwam tot stand door samenwerking van de Alkmaarse Middenstandsorga nisaties, de Kamer van Koophandel en de gemeente. Van al deze lichamen hebben dus één of meer vertegenwoor digers zitting in het bestuur. Het in- jtituut stelt zich ten doel de belangen van de winkelier zowel als van zijn klant te dienen. De stichting beoogt niet het maken van winst. Zij maakt het de winkelier mogelijk, aan iedere klant, die dit wenst, op afbetaling te verkopen zonder extra bedrijfskapitaal, zonder noemenswaardig risico en zon der administratieve rompslomp. Met nadruk bracht het bestuur naar voren, dat het hierbij niet gaat om het bevorderen van de afbetalingshandel, integendeel, dit is een noodzakelijk kwaad,- dat beperkt en bestreden dient te worden. Ook afbetaling is een vorm van volkscrediet, zo zeide de heer Plas en ongemerkt komen juist de minst fi nancieel draagkrachtigen ertoe het ene gat met het andere te stoppen en zo van kwaad tot erger te vervallen. Me de in verband met het oprichten van de Volkscredietbank heeft de overheid dus voor een en ander belangstelling Anderszins heeft de Middenstand belang bij de Stichting. Immers, vroeger liep de winkelier groot risico, doch was toch bang een klant te verliezen. Hij moest vaak proberen zijn geld binnen te krijgen door bemiddeling van ban ken of betaalzegelinstellingen, die duur waren en dat nog zijn. In Enschede en bijvoorbeeld in Haar lem werkt een instelling als deze reeds zeer bevredigend. Het systeem komt neer op samenwerking. "Vervolgens gaf de heer Plas een toe lichting op de werking van de stich ting De stichting heeft deelnemers, die bijdragen in het kapitaal naar gelang van hun jaar-omzet, die zij door be middeling van de stichting hebben ge kregen. Deze kapitaaldeelname moet tenminste 2 pet. bedragen van die omzet, doch met een minimum van f 50.Bij uit treden ontvangt de winkelier dit be- orag terug, behoudens grote stroppen, die men echter zeker weet te zullen vermijden. Voorts betaalt de winkelier een entreegeld van f 15.en als ad ministratiekosten is hij 2 pet. van het bestede bedrag verschuldigd. In aan merking genomen, dat de betaalzegel- kassen negen procent vragen, is de winkelier dus met minder risico goed koper uit. De gang van zaken. Een klant, die op afbetaling wenst te kopen, geeft die wens aan de win kelier te kennen, waarna een formulier wordt ingevuld en de klant f 1.be taalt. Deze gulden wordt hem nader hand in mindering van zijn schuld ge bracht. Gaat de koop echter niet door, dan is de klant zijn gulden kwijt. Dit Werkt dus als een rem voor hen, die traar luk-raak zouden proberen, on danks het feit dat zij „niet goed voor hun geld zijn". Het formulier wordt ingediend bij de secretaris der Stichting. Deze doet met het bestuur dan de rest, d.w.z. neemt informaties en regelt de zaak adminis tratief met dr klant. Wordt het ere diet toegewezen en is verder alles in orde, dan krijgt de winkelier bericht, dat de goederen kunnen worden afge ieverd en hij behoeft verder niets meer te doen dan een factuur in te zenden op naam van de koper, met duidelijke omschrijving van het verkochte, prijs, merken en nummers. Binnen enkele dagen kan de winkelier dan over de koopsom beschikken. De Volkscredietbank is de instelling, die voor het fourneren van het bedrag zorg draagt. Risico voor de deelnemer. Tegenover het risico, dat de winkelier loopt bij het zelf treffen van een afbe talingsregeling (eventueel over te dra gen door betaling van een beduidende korting) staat het risico als deelnemer van de Stichting. Dit risico is beperkt tot het deelnamekapitaal en wordt vooraf opgevangen door een risico fonds, gevormd uit ontvangen risico premie. Ervaring elders heeft geleerd dat dit risicofonds de eventuele strop pen ruimschoots kan opvangen. Nadat de heer Plas zijn toelichting had gegeven was er gelegenheid tot het gtellen van vragen, waarvan in zeer ruime mate gebruik werd gemaakt. Vast kwam te staan, dat de meningen verdeeld waren. Enkelen waren ent housiast en wilden zich direct als deel nemer opgeven, anderen weer aarzel den. Dit meestal onder het motief, dat «ïj hun relaties met de betaalzegel- kassen niet zo maar kunnen verbreken. Van de zijde van het bestuur werd echter medegedeeld dat een overgangs tijd in acht zal moeten worden geno men, die gesteld werd op een half jaar. Men kwam wel tot de overtuiging, dat de nieuwe stichting een sociaal doel nastreeft, namelijk het verminde ren van de lust, op afbetaling te kopen Daarom is het voor de deelnemers, behoudens een simpele aankondiging ook verboden, reclame te maken. Bij het bereiken van het doel worden tege lijkertijd niet alleen de belangen van de klant, maar ook die van de winke lier gediend. Velen maakten van de ge legenheid gebruik, een aanmeldings formulier mede te nemen en men ging ;iiteen met de gedachte, dat het hier een stichting betreft, die slechts opvoedend kan werken, waarvan niemand schade kan ondervinden en die integendeel nog verschillende voordelen afwerpt te genover het thans bestaande, oncontro leerbare systeem. Dinsdagmiddag heeft het Alkmaarse Politiecorps in het theorielokaal van het Bureau van Politie alhier, afscheid genomen van de Hoofdinspecteur van gemeentepolitie alhier, de heer W. C. Rijpma, die met ingang van 1 Janu ari a.s. in gelijke rang. is benoemd bij de gemeentepolitie te Rotterdam Voor zover de dienst het toeliet waren alle leden van het corps bij dit af scheid van de populaire Hoofdinspec teur, die vanaf 18 Mei 1931, met een korte onderbreking, bij het Alkmaarse corps heeft gediend, aanwezig. De heer Rijpma werd toegesproken door de Commissaris van Politie, de heer J. Dreeuws, die o.a. de gehele politie loopbaan van de scheidende Hoofdin specteur aan een beschouwing onder wierp. De heer Rijpma begon zijn loop baan op 15 November 1928, als 2e klerk bij de politie te Haarlem en kwam Op 18 Mei 1931 naar Alkmaar, waar hij als klerk bij de gemeente politie werd aangesteld. Op 16 Juni 1939 volgde de benoeming tot adjunct inspecteur en op 1 Januari 1941 werd hij tot Inspecteur bevorderd. In 1942 werd hij door de Duitsers wegens het verrichten van illegale werkzaamheden gearresteerd en in de strafgevangenis te Scheveningen opge sloten. Na zijn invrijheidstelling keer de hij niet naar Alkmaar terug, doch werd tewerk gesteld bij de Staatspo litie te Amsterdam. Hij bleef echter m contact met de v kmaarse Politie en direct na de bevrijding keerde hij ais waarnemend Commissaris van Po litie naar Alkmaar terug. Laatsge- noemde functie heeft hij plm. 16 maanden vervuld. Van deze taak heeft hij zich onder de moeilijke omstandig heden van een na-oorlogse tijd, uit stekend gekweten en zijn bevorde ring tot Hoofdinspecteur van Politie op 16 Januari 1946 was dan ook alles zins verdiend. Met hartelijke bewoor- "dingen dankte de Commissaris de heer Riipma voor de wijze waarop deze zijn taak heeft verricht en vooral ook voor de toegewijde steun en mede werking, die hij steeds heeft betoond. De Commissaris wenste de heer Rijpma in zijn nieuwe werkkring veel succes en bood hem namens het ge hele corps 2 gekleurde etsen, van het Waaggebouw en van de Grote Kerk. aan De heer Rijpma heeft in zijn af scheidswoord veel van wat er tijdens zijn diensttijd is gebeurd de revue la ten passeren. Speciaal vermeldde hij de moeilijke bezettingsjaren en de na oorlogse tijd. Het valt niet makkelijk om een corps, waarin men zoveel ja ren heeft gediend en waarvan men het wel en wee in al zijn schakeringen heeft meegemaakt, te verlaten. Nadat elk corpslid nog persoonlijk van de vertrekkende Hoofdinspecteur afscheid had genomen, was deze in tieme plechtigheid ten einde. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) WOENSDAG Har menie Theater, 8 uur: Abbott en Ci-rtello in Hollywood (tot 14 j. o.g.) Victoria Theater, 8 uur: De nieuwe avonturen van Don Juan (14 j.)Cine- mi Americain, 8 uur: Moeder was ac trice (tot 14 j o.g.); Alkmaars Bios coop Theater, 8 uur: Hawaii Calls (alle leeftijden). (Alkmaars Bioscoop Theater 8 uur, Harmonie, Victoria en Cinema om 2.30 ïur matinee). DONDERDAG Bioscopen als Woensdag Geen matinée Limmerhoek 40: Anti -drankmeeting. Nutsspaarbank te Alkmaar Overzicht tijdvak 119 Dec. In het tijdvak van 119 December werd op de spaarbankboekjes ingelegd 189.587,10 (v. j. 224.250,41) en terug betaald 214.249,33 (v.j. 238.810,91) alzo minder ingelegd dan terugbetaald 24.662,23 (v.j. 14.560.50). Het aan de inleggers verschuldigde kapitaal, bij de aanvang van het jaar 10.872,315,37, bedraagt thans 11.249.557,34 (v. j. 10.660.978,72). Het aantal in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 72 (v. j. 94). Ingetrokken werden 56 (v.j. 51) boekjes. Het aantal in omloop zijnde boekjes, bij de aanvang van het jaar 26.470, bedraagt thans 27.775 (v. j. 26.470). Van dit aantal behoren 17.709 (v.j. 17.269) aan personen of instellin gen te Alkmaar gevestigd: 6549 (v. j. 6109) aan personen of instellingen el ders gevestigd en 3517 (v, j. 3092) aan schoolspaarders. Onder de in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes zijn begrepen 8 (v. j. i3) -voor jonggebore nen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van 1. In voormeld tijdvak bedroeg het aan tal posten van inleg 1570 (v. j. 1583) en dat van terugbetaling 1357 (v. j. 1418) tezamen 2927 (v. j. 3001). De lediging in voormeld tijdvak van 367 (v. j. 478) spaarbusjes leverde een bedrag van 5291,74 (v. j. 5831.26) aan kleine besparingen op. Het aantal in omloop zijnde busjes, bij de aanvang van het jaar 4564, bedraagt thans 5200. Zusier Von Vladeracken verlaat het Witte Kruis" Op Vrijdag 30 December a.s. neemt de afdeling Alkmaar van „Het Witte Kruis" afscheid van zuster Alida von Vladeracken, die op 1 Januari a.s. haar taak als wijkverpleegster zal neerleg gen. Zuster Von Vladeracken zette in 1906 haar eerste schreden op het pad der ziekenverpleging toen zij haar op leiding begon in het Wilhelminagast- huis te Amsterdam Zij bleef daar tot 1914. Na tot 1919 in de particuliere ver pleging werkzaam te zijn geweest, kwam zuster Von Vladeracken in dat jaar in dienst van de Vereniging Ge zinsverpleging te Alkmaar, welke ver eniging per 1 Januari 1948 werd opge nomen in Witte Kruisverband onder de naam Onderafdeling Wijkverple ging. Dertig jaar lang heeft zuster Von Vladeracken dus haar kracht en toe wijding aan de Alkmaarse zieken ge geven. In hoeveel Alkmaarse gezinnen is zij in al die jaren geweest en in hoeveel harten van zieke en ver moeide patiënten heeft zij door haar sterke en toch zo vriendelijke persoon lijkheid nieuwe kracht en nieuwe hoop gegeven? En wie van de Alkmaarders kent haar niet, dit tengere persoontje door weer en wind op de fiets zich reppend naar haar patiënten? Nu wordt zuster Von Vladeracken straks 73 jaar en nog is zij zo kwiek, zo flink zo opgewekt, dat men het haar niet aanziet ja toch wel als men onder de verpleegsterskap het witte haar opmerkt. Dan beseft men welk een levenskracht deze vrouw heeft gehad, welk een zegen zij in haar leven heeft verspreid, hoe dankbaar we moeten zijn, dat er nog zulke men sen zijn, die zich geheel geven aan de schone taak: de verzorging van de zie ke medemens. Op Vrijdag 39 December a.s. hoopt het bestuur van de afdeling Alkmaar van „Het Witte Kruis" zuster Von Vla deracken te huldigen voor al hetgeen zij voor de Alkmaarse zieken heeft g- daan. De receptie zal plaats vinden in hotel Victory des middags van 4.30 uur tot 5.30 uur. Wij twijfelen er niet aan of vele Alkmaarders zullen van deze gelegenheid gebruik maken om van hun waardering voor het werk van zus ter Von Vladeracken blijk te geven. Demonstratie van Korst-mix Vanmorgen werd bij de firma Bode graven in de Druivenlaan een demon stratie gegeven van de vervaardiging van korst mix bladerdeeg. Men toonde hoe het doorgaans bewerkelijke en gauw tot mislukken geneigde blader deeg snel en eenvoudig klaargemaakt kan worden. Het pakje korst-mix heeft een inhoud van 250 gram en een vetgehalte van 40 Wanneer men de inhoud van het pakje in een schaaltje mengt met tachtig gram water (onder toevoeging met een snufje zout) dan heeft men na even geroerd te hebben het bladerdeeg reeds tot bakken ge reed. De gehele bewerking duurt onge veer 3 a 4 minuten. DIERENBESCHERMING. Te Bergen omgeving Doorntjes zwerft een driekleurig poesje, pl.m. 2 maanden oud en in de omgeving van de Lijtweg een zwarte hazenwindhond, is niet jong meer, halsband om. Ter beschikking 'n zwart langharig hondje pl.m. 8 maandeg oud, reu, heeft een zeer lief karaktei Men kan zich ver voegen, Verlengde Geestweg no. 31. T» Oudorp zwerft sinds enige maan den een jachthond. Kentekenen: zwart- witgrijs gevlekt, flinke hond. Zaterdagavond is op de Heul in een zak te vondeling gelegd een wit kort- r.arig hondje, reu, heeft bruine oor tjes. Adres: Inspecteur C. Verwer, Baan- straat. Alkmaar. DANKBETUIGING VAN HET NED. LEGER DES HEILS, SLIKSTEEG Vaandrig J. Kuipers van het Ned Leger des Heils verzoekt ons opname van het volgende: Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan de winkeliers en grossiers, die het ons mogelijk hebben gemaakt de ouden van dagen en kin deren van de Zondagschool een heerlijk Kerstfeest te bereiden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Elisabeth, d. v. C. J. Liefting en T. Th. B. Jurjus. Piet, z. V. R. Kuut en J. F. Meelis. Maria K., d. v. M. Bult en M. Louter. Maureen J., d. v. Th. M. Hoogeboom en A. A. A. M. van Puijfelik. Maria P. A., d. v. P Schuit en A. C. Zutt. Agatha Th., d. v. A. J. J. Pater en L. A van Veen. Gehuwd: Johannes van der Molen en Geertruida J. Vos. Overleden: Ariaantje Ootjers, 81 jaar, geh. met P. S. Dik. Elizabeth Peek, 63 jaar, geh.. met K. Koning. Schermerhorn Nieuwe pastoor verwelkomd Vrijdag werd onder grote belang stelling de nieuwe pastoor der R.K. parochie alhier ingehaald. Begeleid door de heren kerkmeesters en familie en voorafgegaan door de ruitervereni- ging, trok men vanaf de Schermer- brug naar café Bontje. Voorop de ry- vereniging, daarachter de schooljeugd en de bruidjes, ging de nieuwe pas toor, omringd door zijn parochianen, te voet verder. Bij de ingang der kerk sprak de kerkmeester, de heer C. Appelman namens het kerkbestuur en het R.K armbestuur. Hij heette de nieuwe pas toor van harte welkom. Spreker had gehoopt dat pastoor Heggeman her steld zou wederkeren, doch de bis schop had pastoor Standemeijer aan gewezen als nieuwe herder. Spreker hoopte dat het pastoor Standemeijer zou gelukken niet Gods hulp hier ze genrijk werk te verrichten. De heer K. A. M. Dagelet sprak namens het personeel der RK school. Hij hoopte op een prettige samenwerking en met Gods hulp zouden alle moeilijkheden overwonnen worden. Hij wenste de nieuwe pastoor veel kracht en sterkte toe en een zegenrijk pastoraat onder Maria. Hierna zongen de kinderen der RK school en de RK kleuterschool 'n welkomstlied, waarna de nieuwe pas toor zijn kerk betrad. In het korte lof wat hierna werd gehouden sprak pa ter Bavarius tot de nieuwe pastoor. Uw werk in Amsterdam als kape laan op het gebied van het vereni gingsleven houdt alle hoop in voor wenste pastoor Standemeijer veel ze genrijk werk onder de gemoedelijke N oord-Hollanders. Vlaggen in Schermerhorn Vlaggen in Schermerhorn vertelden ons Zaterdag dat er iets bijzonders was. Een grote erepoort voor de wo ning van de heer C. Kramer met „Wel kom Thuis". Henk Kramer was gearri veerd met de „Kota-Inten", doch het werd pas half zes toen met luid ge- claxonneer de autobus voor de woning stopte. De bagage werd uitgeladen en Henk vloog in moeders armen. De vreugde was. groot, doch Henk vond zijn meisje niet. Die stond in Den Haag achter de toonbank. Ze wachtte ruim drie jaar trouw. Haar patroon gaf bü deze gelegenheid geen vrij! Een .bittere pil voor de arme jongen. En een patroon die blijk gaf van héél we:nig medeleven met zijn personeel. „AMICITIA" OP DE PLANKEN De toneelvereniging „Amicitia" gaf Tweede Kerstdag een druk bezochte uitvoering in café Treiture.Opgevoerd werd .Achter de wolken schijnt de zon". Zonder onderscheid hebben allen het allerbeste spel gegeven. Geen enkele vertolking bleef onder de maat. Er is door de aanwezigen genoten van begin tot eind. Het is toch elke keer weer een genoegen om een uitvoering te be zoeken van deze 91-jarige rederijkers kamer. Elk jaar weer zien wij mensen uit de gehele provincie, w.o. verschil lende uit Haarlem, die een uitvoering van Amicitia niet willen missen. En ze hebben gelijk. Een gezellig bal voor oud en jong besloot deze mooie avond. West Graftdijk „LEVENSSCHADUWEN" Maandagavond Tweede Kerstdag gaf de West-Graftdijker toneelvereniging „Nieuw Leven" een openbare uitvoe ring in het café van de heer J. Schoon te West-Graftdijk. Men kwam dit keer met het toneelstuk „Levensschaduwen". Toen de heer W. v. d. Hoff namens „Nieuw Leven" de aanwezigen welkom heette was de zaal geheel gevuld. Spr. hoopte dat allen van het stuk zouden genieten en gaf daarna direct het woord aan „Nieuw Leven". Het stuk was, wat de inhoud be treft, op de Tweede Kerstdag zeer goed op zijn plaats. Zonder uitzondering is er door alle leden goed gespeeld, al was het ernstige gedeelte van de dames wel eens wat onduidelijk. Over het algemeen kan gesproken worden van een geslaagde avond. Besommingen l|muiden De besommingen van de mo+orlog- gers van Dinsdag waren: Kw 28 f 4790; Kw 84 f 4020; Kw 64 f 4770; Kw 51 f 4770; Kw 227 f 3550; Kw 59 f 3100; Kw 91 f 2740; Kw 108 f 3870; Kw 104 f 3970; Kw 162 f 4120; Kw 24 f 4450; Kw 169 f 4130; Kw 25 f 3640; Kw 92 f 2520; Kw 77 f 3250; Kw 53 f 2530; Kw 210 f 2810; Kw 21 f 2190; Kw 27 f 2000; IJm 204 f 3280; IJm 277 f 2610; IJm 276 f 2430; IJm 11 f 3640; IJm 316 f 2780; IJm 229 f 3500; IJm 230 f 580; Bu 33 f 3910„ De aanvoer was 1960 kisten, waarvan 195 met verse haring De prijzen per kg waren: gr. tong 2.40—2,15; gr. midd. tong 2.45—2,10; tong I 1,68—1,61; tong II 1,35—1,07: tarbot 3,402,50. De prijzen per 50 kg waren: wijting 3226,50; gr. schol 63 —56; midd. schol 6746; kl. schol 51— 27; schar 3425; verse haring 20,5018. Marktberichten NOORDSCHARWOUDE, 28 Dec. '49 35.000 kg peen, II 10.10—10,80: peen III 7.60—9.10; 2500 kg bieten I 6—6.70; 55.000 kg rode kool 6—11,60; 13.000 kg gele kool 5,508,80; 2000 kg groene kool 1215; 250.000 kg witte kool 9— 11.60. ALKMAAR. 27 Dec. Veemarkt: 20 vette koeien 420800; 19 nuchtere kal veren (slacht) 30—86; 9 varkens 1.70. Schoort Een kwart eeuw Drukkerij, Uitgeverij en Boekhandel Oldenburg In een gebouwtje van 4 bij 6 meter aan de Laanweg werd op 27 Dec. 1924 gestart met wat lettermateriaal, een tweedehands persje, een kleine snij machine en een grote hoeveelheid optimisme en vertrouwen. Op de Twee de Kerstdag 1924 kwam het eerste vi sitekaartje van de pers en begon de drukkersloopbaan van de heer Olden burg. Moeilijkheden werden overwonnen, de zaak floreerde, dank zij de energie, de grote vakkennis van de zakenman. Uitbreiding volgde op uitbreiding, een moderne snelpers kwam de oude pers vervangen, de boekhandel bleek in een behoefte te voorzien, het week blad „De Duinstreek" werd een succes werd een veelgelezen nieuwsbode in Schoorl en Bergen, waarin steeds met tact felle crltieken werden geweerd, zoals de oud-burgemeester Baron van Fridagh waarderend opmerkte. Het werd tot een blad, dat, zoals Burgemeester Mr. C. A. J. Jochems het uitdrukte, iedereen in deze streek leest en waar ieder eerst naar grijpt. Op de Tweede Kerstdag 1949, juist 25 jaar nadat 't eerste drukwerk van de pérs kwam, herdacht de heer Olden burg met de zijnen het zilveren jubi leum van zijn zaken in zyn door vrien denhanden tot een bloementuin her schapen woning. Talloos velen kwamen naar de Laanweg om de jubilaris en zijn vrouw en verdere familie geluk te wensen met het bereikte. Op de receptie waren onder meer aanwezig Burgemeester Mr. Jochems, het bestuur van VW Noord-Kennemer- land, de heer S. Koning, voorzitter van het district Alkmaar en Den Helder van de Federatie der boekdrukkers, en ver tegenwoordigers van de Koorvereniging Bergen. De Burgemeester wenste de heer Ol denburg, zijn vrouw en familie en zijn medewerkers geluk met het bereiken van de zilveren mijlpaal. Spr. bracht de jubilerende zakenman hulde voor de wijze waarop hy een klein bedrijf had opgewerkt, tot een bedryf, waarop niet alleen hij zelf, maar ook de hele ge meente Schoorl trots kan zün. Vol lof sprak de Burgemeester over De Duin streek, die het werk van de jubileren de zaak uitdraagt over een groot deel van Kennemerland en gewaagde verder met waardering van het werk van de heren C. Kaandorp, de chef-drukker, die 24 jaren aan de zaak verbonden is en als de rechterhand van de jubilaris kan worden beschouwd, en J. Chr. Kettenborg, de verslaggever, die 13 K> jaar het nieuws gaarde. Met zijn beste wensen voor de toekomst eindigde de spreker. De heer M. Zwaan, drukker en uitge ver te Alkmaar-, wees er op, dat de heer Oldenburg De Duinstreek tot bloei had gebracht en zeide als één der oprich ters zich te verheugen in de bloei. De heer v. d. Garde Jr. sprak namens de VW Noord-Kennemerland waarde rende woorden. Als De Duinstreek komt. aldus deze verenigingsman en zakenman, dan moet een ieder gauw even küken. Dit zo populaire blad is ook voor het vreemdelingenverkeer van grote betekenis. Spreker sprak er zyn voldoening over uit, dat er tussen VW en uitgeverij goede harmonie be staat. De heer G. Minkema richtte enkele woorden tot de jubilaris als vriend en zakenman. Als een kleine man iets groots wil doen, dan komt hy vaak voor schijnbaar onoverkomeiyke moei lijkheden. aldus deze man, die het we ten kan. De één heeft geluk, een ander pech. Hü wenste de jubilaris alle goeds voor de toekomst en hoopte, dat hij zou bereiken, wat hy zich had voorgesteld. 's Avonds was het feest voor het per soneel en verdere medewerkers. De heer C. Kaandorp, die 24 van de 25 jaren had meegemaakt, die alle lief en leed in de voorbye kwarteeuw mee had doorleefd, sprak er zijn grote waarde ring over uit, dat de jubilais het per soneel steeds zelfstandig had laten wer ken, wat voldoening gaf en stimulerend werkte op het personeel, waartussen steeds een voortreffelijke geest heerste. Met de wens, dat het ook verder steeds voorspoedig mocht gaan. besloot hy zün rede en bood de jubilaris als bly- vend aandenken aan personeel en" me dewerkers een fraai wandbord aan met het handelswapen van de jubilaris (ver vaardigd door de Schoorlse pottenbak ker v. d. Veer). Onder genoegiyke kout en met mu ziek, zang en voordracht werd het zil veren jubileum verder gevierd. De Rijp Vier van onze jongens kwamen thuis Binnen een week tijd kwamen vier van onze jongens, waarvan de laatste drie net op tijd waren om het Kerst feest thuis te vieren, in het dorp terug. Er Werd hun een hartelijke ont vangst bereid. Vooral Zaterdag waren beide dorpen rijkelijk met vlaggen ver sierd en werd met spanning de aan komst van de bus verwacht. Ongeveer 5 uur arriveerden Hytze de Vries, H Zwart en Jan de Jong. uit Graft, in de Rijp. Het was jammer dat door het mistige weer de schemer al vroeg was ingevallen waardoor van de vlag getooi weinig meer was te zien, het enthousiasme was er echter niet minder om. Opgewacht door hun ouders en een groot aantal buren en bekenden, stapten de heren met grote verwondering voor zoveel hartelijkheid uit de bus om na enkele korte groeten aan bekenden di reet in de huiselijke feer door ouders en familie op de meest hartelijke wqze te worden verwelkomd. Om acht uur wilde het dorp de heren nog eens officieel verwelkomen. Hiervoor ver leende het fanfarecorps „Kunst na Ar beid" zijn buitengewoon gewaardeerde medewerking. ZAKENMAN 50°/o van de verkoop hangt af, of U de artikelen aan. prijst of niet. leert U op verrassende wyze ij 12x2 uurtjes étalage- en toon- bankkaarten maken. Het vliegt uit Uw penseel. U krij» er plezier in. Inlichtingen: Café A HARINQ Oudegracht 130, Tel. 3789. THEO GROOTHUIZEN, Verdronkenoord 103, Tel. 3463. Koedijk De zaal van de heer Butter was leg, teiyk versierd toen de Plattelands, vi ouwen er hun Kerstbijeenkomsl hielden. De voorzitster, mevr. Den Hartog-Goldberg wees in haar Kerst, rede op de ernst van dit feest. Het ii geen gewoon feest. Het Kerstfeest kunnen wy niet vieren zonder terug t( denken aan een alom oud gebeuren, aldus spreekster. „Het is het feest van het licht, maar ook van het innerlijl leven, daarom heeft het voor de mens heid van heden nog zijn volle beteks. r.is. Kerstfeest is de büjde boodschap die over de wereld is gegaan. Ik hooj dat deze avond een andere betekens voor ons zal krygen, dan alleen gezelligheid van het kaarslicht". Lat' wij het vieren met de gedachte „vrede op aarde in de mensen ee welbehagen". Vervolgens werden eni ge Kerstliederen gezongen, waarna aanwezigen getracteerd werden. Na. dat mevr. Boon-Groot een verhaal voorgelezen kreeg iedereen een pakje met onbekende inhoud. Een p; gedicht ontbrak by deze verrassin; niet. Mevr. Schipper-Verkroost hierna voor uit: „Vier vissers voor di Hemelpoort". Het programma werd afgewisseld met zang en tractaties. Da voorzitster maakte tot slot bekend dat aan een viertal in het ziekenhuis ver pleegde dames een fruitmand was ge zonden. Zy dankte de zaalhouder ei diens echtgenote voor de smaakvolli versiering der zaal. Mensen rond de havens Op Eerste Kerstdag voerde de toneel vereniging „De Roos" voor een uitver kochte zaal in café Schuyt het bekende volksstuk van Jack Bess, „Mensen rond de havens" op. Het stuk schetst het le ven der zeevarenden en dat van d vrouwen en meisjes, wier leven vaa' vergald wordt in een poel van ellends De toneelverzorging was keurig it orde, dank zij de onmisbare medewer king van de heren Smit en Damiaans Het stuk werd zeer goed gespeeld es de verschillende rollen werden alle uit stekend vertolkt. Het zou te ver voeren, ieder afzonderlijk te noemen, met het gevaar iemand te kort te doen. Hoewel wij de vorige maal niet in staat waren „De Roos" een milde beoordeling toe te kennen, doet het ons genoegen, deze keer een ander geluid te laten horen. Mede dank zij de regie van de heer J. Huygen, is in de vereniging veel ver beterd. Wy hebben „De Roos" weer in zün oude vorm teruggezien. De over bevolkte zaal was dan ook muisstil tij dens het spel. Dit was wel het beste bewijs, hoe er werd meegeleefd. Dave rend en langdurig applaus was de belo ning bü het slot van dit goed gespeeld- volksstuk. Hensbroek Een goede daad Daartoe geldeiyk in staat gesteld door een ingezetene van Hensbroes die zyn naam onbekend wenst te laten, heeft het kerkbestuur der Ned. herv, gemeente te Hensbroek zijn kerkge bouw geheel van nieuwe stoelen kun nen laten voorzien. Heer-Huaowaard „Pius XI" genoot verdiende belangstelling Na een kort openingswoord van Ka pelaan van Leeuwen bracht de R.K- Toneelvereniging „Pius XI" voor een stampvolle zaal het toneelspel in 3 be drijven „En de bossen zingen hun lied". Reeds direct by de opening van het doek vielen ons de keurig verzorgde décors op. Met recht kon de voorzitter dan ook zeggen: „Als Piet van Egmond uit ons midden zal wegtrekken zullen wy één van onze beste krachten zien heengaan". Wij kunnen niet anders zeggen dan dat Pius XI door dit stuk te kiezen een goede weg is ingeslagen. Critiek i' en blyft er altyd uit te oefenen, maar wy willen volstaan met op te merken dat de rollen van landjonker Offerd- sen en van de stroper Mikkel Nielsen uitstekend werden vertolkt. Ongetwij feld waren de rollen moeilijk, maar het is de regisseur Feenstra wonderwel gelukt ze op een goede manier te laten weergeven. Ook de grime van de heer Groothuizen uit Alkmaar was keurig in orde. Na afloop was er nog een gezel lig samenzijn onder leiding van ABC-band. POLEN VERWERPT FRANS PROTEST. Polen heeft Dinsdag een mondelinl protest van de Franse ambassadeur te gen de verleden week door een Poolse ïilitaire rechtbank te Wroclaw over vier Franse burgers uitgesproken vonnissen, „categorisch van de hand gewezen".

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2