Sport ii t kort I r Loonsverhoging in bouw- en metaalvakken Pewogen week-eind v. ENMAN, o van de verkoop ame Bureau io" Balder Koedijk Hensbroek eer-Huaowaard Japanners vervaardigden een wandel stok waarin met pest besmette vlooien Afschuwelijke proeven op krijgsgevangenen Joegoslavië wil onaf hankelijk blijven ICeheime neo-nazibeweging in Oostenrijk lllllliiH Massaal bezoek op Engelse velden Fenny verliest Hef Radioprogramma DIT WOELIGE LEVEN De doofpot J WOENSDAG 28 DECEMBER 1949 af, of U de artikelen aan- of niet. U op verrassende wijze in mrtjes étalage- en toon. aarten maken. liegt uit Uw penseeL U krijgt izier in. 'gen: Café A. HARING :cht 130, Tel. 3789. THEO HUIZEN, Verdronkenoord 3463. stbijeenkomst van tielandsvrouwen van de heer Butter was fees, sierd toen de Plattelands, er hun Kerstbijeenkomst De voorzitster, mevr. Den >ldberg wees in haar Kerst- ie ernst van dit feest. Het ij voon feest. Het Kerstfeest ij niet vieren zonder terug tj an een alom oud gebeuren, ïekster. „Het is het feest van maar ook van het innerlijk trcrm heeft het voor de mens- heden nog zijn volle beteke. feest is de blijde boodschap de wereld is gegaan. Ik hoop avond een andere betekenis zal krijgen, dan alleen d« id van het kaarslicht". Laten neren met de gedachte aan p aarde in de mensen een ■n". Vervolgens werden eni. iederen gezongen, waarna dt :n getracteerd werden. Na- Boon-Groot een verhaal had in kreeg iedereen een pakje kende inhoud. Een passend ntbrak bij deze verrassing vr. Schipper-Verkroost las or uit: „Vier vissers voor de rt". Het programma werd d met zang en tractaties. De r maakte tot slot bekend dat /iertal in het ziekenhuis ver* ames een fruitmand was ge- lij dankte de zaalhouder en tgenote voor de smaakvolle der zaal. :en rond de havens te Kerstdag voerde de toneel- „De Roos" voor een uitver- il in café Schuyt het bekende van Jack Bess, „Mensen rond i op. Het stuk schetst het le- j zeevarenden en dat van de I en meisjes, wier leven vaak 1 ordt in een poel van ellende, Iverzorging was keurig in zij de onmisbare medewer- de heren Smit en Damiaans. werd zeer goed gespeeld en llende rollen werden alle uit- ertolkt. Het zou te ver voeren, aderlijk te noemen, met het nand te kort te doen. Hoewel -ige maal niet in staat waren een milde beoordeling toe doet het ons genoegen, deze ander geluid te laten horen, s zij de regie van de heer J. s in de vereniging veel ver- ij hebben „De Roos" weer in vorm teruggezien. De over- aal was dan ook muisstil tij- spel. Dit was wel het beste e er werd meegeleefd. Davt- ngdurig applaus was de belo- :t slot van dit goed gespeeld? :en goede daad geldelijk in staat gesteld ingezetene van HensbroeK, lam onbekend wenst te laten, kerkbestuur der Ned. herv. te Hensbroek zijn kerkge vel van nieuwe stoelen kun- voorzien. Cl" genoot verdiende belangstelling kort openingswoord van Ka- n Leeuwen bracht de R.K. ?niging „Pius XI" voor een zaal het toneelspel in 3 be- n de bossen zingen hun lied", eet bü de opening van het ?n ons de keurig verzorgds Met recht kon de voorzitter eggen: „Als Piet van Egmond idden zal wegtrekken zullen an onze beste krachten zien nen niet anders zeggen dan XI door dit stuk te kiezen weg is ingeslagen. Critiek i> r altijd uit te oefenen, maar volstaan met op te merken lien van landjonker Offerd- i de stroper Mikkel Nielsen werden vertolkt. Ongetwij- de rollen moeilijk, maar egisseur Feenstra wonderwel ap een goede manier te laten Ook de grime van de heer m uit Alkmaar was keurig in ifloop was er nog een gezel- :ijn onder leiding van de ;n verwerpt frans protest. eft Dinsdag een mondeling i de Franse ambassadeur te- 'leden week door een Poolse chtbank te Wroclaw over vier ■gers uitgesproken vonnissen, h van de hand gewezen". Radio Moskou heeft gisterochtend de Jekentenissen uitgezonden van de Ja panse oorlogsmisdadigers, wier proces te Chabarofsk wordt gevoerd. Zoals jekend worden twaalf leden van het Japanse leger ervan beschuldigd het bacteriologische oorlogswapen te heb ben voorbereid. Twee der beklaagden verklaarden nroeven te hebben genomen op Engel- e en Amerikaanse krijgsgevangenen m het weerstandsvermogen van de tngelsaksers ten opzichte van infec- jeziekten vast te stellen. Het lag in de jedoeling het wapen te gebruiken te- >en Groot-Brittannie en de USA, hoofd zakelijk echter tegen de USSR. Be daagde Karawasa, hoofd van de af- léing productie van de „Eenheid 731" jou het volgende hebben medegedeeld: Door een speciaal vervaardigde bom laten ontploffen werden de „proef konijnen" besmet. Zij werden vervol gens naar hun gevangenis terugge bracht, waar zij bijna allen stierven. [n 1940 was men erin geslaagd in een tad in Midden-China 'n pest-epidemie ;e verwekken. Beklaagde Otozo Jamada zeide, dat bet productievermogen van de eenheid 73! voldoende was voor een massale toepassing van het bacteriologische wapen. Jamada verklaarde voorts, dat alleen het snel oprukken van de Sow- jetlegers de eenheden 731 en 100 be let heeft een massaal gebruik te ma ken van de bacteriologische wapens. Beklaagde Tosjihide Nisji deelde me de, dat er onder zijn leiding een spe ciale wandelstok was gemaakt, waarin met pest besmette vlooien waren ver borgen. Ook had men „chocolade" ge maakt, welke was gevuld met pest- koolbacteriën, Nisji beschreef ook de proefnemin gen met het plotseling bevriezen van lichaamsdelen van levende mensen De lichaamsdelen werden snel bevroren, waarna ze in warm water werden ge stopt teneinde „de resultaten van deze werkwijze te bestuderen". Nederlandse smokkelaars in Kopenhagen gearresteerd De Kcrpenhaagse politie heeft twee Nederlandse smokkelaars, die 500 hor loges het land binnensmokkelden, in hechtenis genomen. Voordat zij wer den gearresteerd, hadden zijn reeds 200 horloges verkocht. De horloges waren verborgen in het reservewiel van een zeer luxueuse auto, waarin de twee Nederlanders in Denemarken v.ri veerden. De auto is in beslag ge nomen alsmede enige duizenden Kro nen, die de arrestanten in hun bezit hadden. Jonge boer gaai iaak van gevallen Canadees voort zetten Tijdens de laatste oorlogsmaanden sneuvelde de Canadese korporaal H. Jamieson. Hij, die voorbestemd was omals enig kind, na zijn terugkeer in Canada de org over de boerderijen van zijn ouders over te nemen, werd in Groesbeek bij Nijmegen begraven. De jonge boer hamers verzorgde het graf van de gevallen strijder, zonder bekend te zijn met diens nabestaanden In een brief aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Oorlogsgraven- comité schreef mevr. Jamieson zeer getroffen te zijn door het aanbod van het Nederlandse volk, de graven te beschouwen als waren die van de eigen familieleden. Het was haar vu rige wens in contact te komen met de gene, die het graf van haar zoon ver zorgde. Op deze wijze ontstond een briefwisseling tussen de familie van soldaat Jamieson en de jonge boer. Hij zal nu naar Canada vertrekken, want mevr. Jamieson heeft te kennen gege ven, dat zij hem wil beschouwen als haar eigen zoon, wiens taak hij in de toekomst ook zou moeten overnemen. DEBAT OVER KASJMIR UITGESTELD Het debat in de Veiligheidsraad over Kasjmir, dat Dinsdag zou beginnen, is tot heden uitgesteld. j Edtiard Kardelj, minister van Buiten- Zaken van Joegoslavië, heeft in nationale Vergadering meegedeeld, de betrekkingen met de Ver. Sta- Engeland en Frankrijk de laatste Itijd beter zijn geworden. Er was echter niets in deze betrekkingen, dat de bin nen- of buitenlandse politiek van Joe goslavië zou beïnvloeden. De betere han delsbetrekkingen maakten het land eco- Inomisch en politiek sterker. De politie-autoriteiten te Linz heb- llen exemplaren ontdekt van een on- Ircep aan de jonge mannen van Oos- Itenrijk „om zich aanéén te sluiten en lrich met oefeningen te harden". De Ipmfletten werden veraeeld door een Irekere Glrk, een dertigjarige gewazen luitenant bij de S.S., de leider van een ■g'neime neo-nazibeweging. In het ge- Ibeel zijn veertien jongelingen gear- Iresteerd, die beschuldigd zullen wor- ■den van neo-naziïstische activiteit, lld- ■maatschap van een opwettige organi satie en overtreding van de wapen- |ï;et. Electrititeitsvoorziening in het Westen gestoord Tengevolge van een technische sto- I ring in de verbinding tussen de Zuid- Ihcllandse koppellijn en het Haagse ■productiebedrijf is de stroomvoorzie- |mg in de Zuidhollandse gemeenten Den Haag, Leiden, Wassenaar, Delft Voorburg gistermorgen van oir.- Ittreeks tien minuten over acht 'ot I half tien gestoord geweest. In al de genoemde plaatsen ging het [licht uit en van 8.17 tot 8.50 stond het lelectrische treinverkeer tussen Den Kaag en Voorschoten en tussen Den Haag en Voorburg stil. Enige treinen ■noesten uitvallen. - - j vv ,x' Wfm.Wsêk m In bakkersbedrijf alleen als broodprijs hoger wordi Tussen de samenwerkende patroons- urganisaties en de Uniebonden in het bouwbedrijf is volledige overeenstem ming bereikt inzake de door de rege ring toegestane loonsverhoging van 5 pet. Dit is medegedeeld door de Alge mene Bouwvakarbeiders Bond. Door de Vakraad voor de grote metaalnijver heid gedane voorstellen wat betreft de verwerking van de toegestane loonsver hoging van 5 pet. in de loonregeling, zijn door het College van Rijksbemiddelaars goedgekeurd. De bakkerspatroons hebben naar aanleiding van de loonsverhoging van 5 pet. medegedeeld, dat de rentabiliteit in het bakkersbedrijf niet toelaat de ondernemingen de daaruit voortvloeien de lasten te laten dragen. Zij achten derhalve deze loonsverhoging slechts dan aanvaardbaar, indien gelijktijdig daarmee gepaard gaat een verhoging van de prijs van het zogenaamde regerings brood. Zij achten het noodzakelijk, dat het College van Rijksbemiddelaars in aeze uitspraak doet. Troepen naar Nieuw Guinea Aneta verneemt van bevoegde zij- Ide. dat de laatste weken verscheidene Nederlandse troepen naar Nieuw Gui- llka zijn vertrokken. De laatste ver- Ischeping had plaats op 26 December I In totaal zijn thans overgebracht een [bataljon van het K.L., een klein deta- I chement van de genie voor de bouw I Vrn kampementen een detachement Ivan de vaartuigendienst en verschil- 1 Ier de instandhoudingsdiensten. De I t.-.ses van de troepen zijn Hollandie. I Biak, Manokwari, Sorong en Fakfak. De Sibajak terug Het troepentransportsehip „Sibajak' I werd vanmorgen met repatriërende troepen uit Indonesië in de haven van Botterdam verwacht. De ontscheping I der opvarenden zou onvoorziene om standigheden voorbehouden, om negen liur beginnen. i mutaties in het kabinet van oost—indonesië President Sukawati van OostIndo- Besie heeft de heer J. I. Tahteng Keng b noemd tot minister-president in Plaats van Anak Agung. Voorts be noemde hij drs. Tan Tek Heng tot mi nister van Financien in plaats van de beer M. Hamelink en mr. S. Binol tot minister van Gezondheid in plaats van dr. J. W. Grooting. De post van Bin nenlandse Zaken, die tot dusverre te vens door Anak Agung werd waarge nomen, wordi thans beze< door de sui tan van Tern„te. een nieuwe vitamine b. Dr Eiiro H. Sadun van de universiteit van New Orleans heeft mededeling ge daan van de ontwikkeling van een nieu we vitamine B. Deze vitamine be schermt kuikens tegen wormen en is de eerst bekend geworden vitamine tegen Parasieten. Na de overdracht van de souvereiniteit over Indonesië aan de delegatie van de regering van de Verenigde Staten van Indonesië legde de leider der Indonesische delegatie, Mohammed Hatta, een krans bij het Nationale Monument op de Dam. Mohammed Hatta en burgemeester mr. A. J. d'Ailly begeven zich van het paleis naar het monument. Purmerender markt' Hoewel er in verband met de afge lopen feestdagen en markten elders wat minder drukte was, bleek de han del in vette koeien goed. Vooral een prima beest was zeer gezocht, de prij zen waren dientengevolge iets vaster. Ook naar slachtstieren was een goede vraag. Bij de verse melkkoeien ging het heel kalm aan. De vraagprijzen van deze dieren waren er voor de ko pers weer niet beter op, waardoor ook de verkoop minder vlug wordt. Het zelfde gold voor de geldekoeien, of schoon hier de prijzen goed stand houden. Met de graskalveren was het iets stugger. Het leek bij de nuchtere kalveren niet beter, maar wel was er genoeg kooplust. Daardoor weer wor den de vraagprijzen steeds hoger ge steld, wat tenslotte de vlugge handel toch weer belemmerde. De wolvee markt was dun bezet. Met de vette schapen ging het heel traag, bij de lammeren was het wat beter. Er ging wat voor export wëg. Het kleine aan bod bokken en geiten werd vlug ge plaatst. Bij de vette varkens viel een vlugge gang te constateren met een prijs, die liep van f 1.68 tot f 1.73 per kg. Bij dé biggen was de gang van zaken net andersom. In de aanvang wel handel, die echter later heel stug werd. De handel in fokzeugen ging ook al even rustig aan. Op de paar denmarkt heerste eveneens stilte. Of schoon de Kerst achter de rug is en de pluimveemarkt daardoor minder was bezet, bleven de prijzen vrij vast. Wel werden er heel wat konijnenhuid jes aangeboden Moge de Purmerender markt in het komende nieuwe jaar veel voorspoed beschoren zijn. De notering. PURMEREND, 27 Dec. Aangevoerd 380 runderen waaronder 181 Vette koeien f 1.70—f 2.25 per kg, handel goed; 75 melk- en kalfkoeien f 590 f 900, kalm; 90 Geldekoeien f 385 f 625, matig; 24 Graskalveren f 150— f 240, kalm; 169 Nuchtere kalveren f 38 f 80, vlug; 10 Stieren f 550f 1200, goed; 383 Schapen en Lammeren, resp. f 65—f 90, stug en f 40—f 65, goed; 23 Bokken en Geiten f 10f 50, handel vlug; 100 Vette varkens f 1.60f 1.72 per kg, vlug; 777 Schrammen en Biggen resp. f 45f 65 en f 25f 45, stug; 16 Fokzeugen f 225f 325, kalm; 27 Paar den f 350f625, stug. Totaal 1875 stuks. 1800 Oude kippen en hanen: rood en wit f 2.25f 2.50 en 450 blauw f 2.50 f 2.80 per kg: 1400 jonge blauwe hanen f 3.15—f 3.25 per kg; 150 Jonge hennen f 5—f 7.50, 250 eenden f 1.50—f 2.75, 500 konijnen f 1f 8, 190 ganzen f 6f 9; 4000 stuks kipeiéren 12)414 cent en 3000 stuks eendeieren 12 cent. Alles per stuk. Uit twee cellen gebroken Een negentienjarige arbeider, die wegens een autodiefstal te Lopik in het arrestantenlokaal te Polsbroek vms opgesloten, heeft in de eerste Kerstnacht kans gezien uit twee cellen te breken. In het eerste vertrek wist hij door het losbreken van een ijzeren staaf een ruimte van 20 c.m. te ver krijgen, hetgeen voldoende was om te ontsnappen. Uit het feit, dat hij zijn ondergoed achterliet, valt af te lei den, dat er weinig ruimte overbleef Ook in de tweede cel rukte hij een tralie uit, waarna hij de vrijheid ver koos. De uitbreker is nog steeds spoor loos. Marine-sleepboot in de golven verdwenen Zoals wij meldden, is de sleepboot „R.S. 21" van de Koninklijke Marine Vr ijdag ter hoogte van Norderney aar de grcrnd gelopen. Naar wij thans ver nemen, is het schip in de golven ver dwenen en moet als verloren worden beschouwd. De „RS. 21" werd in 1916 gebouwd en had een standaardwater- verplaatsing van 238 ton. Het schip was op uitreis. Na Tsjengtoe thans ook luchtbasis gevallen De Chinese nationalisten hebben hun laatste belangrijke luchtbasis op het vasteland verloren door de bezetting van Kwang Nan ongeveer 50 km ten N.O. van Tsjengtoe door de communisten. Volgens berichten van communistische zijde is Kwang Nan gevallen nadat „bij na zeven divisies" onder generaal Hoe Tsoen Nan waren overgelopen. Typhus in Frankrijk Nadat Maandag te Saint-Etienne In het Franse departement Loire melding gemaakt was van een honderdtal geval len van typhus is deze ziekte thans ge signaleerd in verschillende wijken van Lyon, o.a. in een seminarie te Fourviere, waar een klaarblijkelijk besmette land loper had overnacht. In de haven van Buenos Aires ligt het werk volledig stil tengevolge van een staking van de havenarbeiders. Rijkdom in Mexico's bodem In de staat Guerrero, in het Zuiden van Mexico, is een mijn ontdekt, die uraan-, goud- en zilverlagen bevat alsmede verschillende edelstenen. Deze mijn, die onder naam van Yolanda bekend staat, zou de kostbaarste uraanlagen bevatten, die tot dusver in Mexico bekend zijn Drie rijke aders zouden reeds zijn blootgelegd. De mijn zcu voorts zoveel goud, zilver en edel stenen, onder meer amethysten be vatten, dat de concessionarissen, die haar sedert 1946 exploiteren, de rege nng gisteren hun nieuwe ontdekkin gen hebben medegedeeld en haar ver zocht hebben een cordon troepc rondom de mijn te willen plaatsen. De uitslagen van de Woensdag in de Het eindklassement voor het of- Engelse league gespeelde wedstrijden ficieuse wieier winterkampioenschap luiden: ArsenalManchester U. 00; van Europa luidt: 1. Van Vliet (N) 30 Aston-VillaWolverhampton W. 14; pnt., 2. Derksen (N) 23 pnt.; 3. Scherens BlackpoolBurnley 20; Derby C.(B) 22 pnt. Birmingham C. 4—1; Fulham—Everton Het weekblad „News of the World" 00; LiverpoolChelsea 22; Man- heeft zijn rangschikking gepubliceerd Chester C.Huddersfield T. 12; Midd- van de 10 beste Britse sportlui van het lesbroughNewcastele U. 10; Ports- jaar. Bovenaan staat de bekende vete- mouth—Charlton A. 10; Stoke C.raan-hordenloper Donald Finlay. Daar- Sunderland 21; West Bromwich A.na komen Brian Close (cricket) en Reg Bolton W. 21. Harris (wielrennen). Het Kerstprogramma van de En- In de derde ronde van het tour- gelse League heeft een ongekende be- a°°i het wereldkampioenschap scha- langstelling opgeleverd. Het record voor ken voor dames te Moskou, verloor een dag werd tweemaal gebroken. Eerst mevr. Fenny Heemskerk van de Engelse op Tweede Kerstdag, toen totaal Traumer. Onze landgenote neemt nu de 1.226.098 toeschouwers werden geteld, vijfde plaats in. Dit was reeds bijna 60.000 meer dan het De ijshockeywedstrijd Tilburg— hoogste aantal tot dusver. Welgeteld Hagalund (Zweden) eindigde in een ge- 1.253.572 voetballiefhebbers bevolkten lijk spel, 7—7. De tussenstanden luid- Dinsdag de tribunes. den: 13, 12, 52. Met ingang van 1 Januari zal het telefoonverkeer met Israel, dat sinds 15 November j.l. alleen van Nederland uit mogelijk was, ook van Israel uit worden opengesteld. VOOR HEDENAVOND HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en 11 uur. 6.15 Vara-varia. 6.20 Sidney Torch en zijn orkest. 6.30 Strijdkrach ten. 7.00 Parlementair overzicht. 7.15 Piano duo. 7.30 „Onze spelregels". 8.05 Dingen van de dag. 8.15 Socialistisch nieuws. 8.20 Johau Strauss. 8.55 Het eenzame eiland. 10.15 Or gel-ensemble. 10.45 Tussen mens en nevelvlek. 11.15 Swing and sweet. 11.40 Piano-spel. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten om 7, 8 en 11 uur. 6.00 Onze Nederlandse koren en korpsen. 6.30 „Vlaamse poëzie". 7.15 Regerings-uitzending. 7.30 „Als de klokken luiden". 7.40 „Vandaag" 8.05 Commentaar Familie-competitie. 8.15 Concert. 8.30 Ver wereldlijking in ons volksleven. 9.00 W.-Euro pese concerten. 10.00 Klankbeeld. 10.45 Avond en erdenking. 11.15 Werken voor Strijkorkest. VOOR DONDERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten om 7, 8.30, 1, 6, 8 en 11 uur. 8.40 Avro's lladio-ochtendblad. 9.03 Twee werken van Ar nold Bax. 9.30 Korte gesprekken. 9.35 „Soft and sweet". 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ar beidsvitaminen. 10.50 „Kleutertje luister". 11.00 Kerk- en Torenklanken. 11.45 „Van Kerstmis tot Driekoningen". 12.00 „Les Gars de Paris". 12.30 Mededelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Dick Willebrandts. 1.15 The Skymasters. I.45 Gram.muziek. 2.00 „Met naald en schaar". 2.30 Het Maastrichts Strijkkwartet. 3 00 „Klimop". 4.00 „Coloriet". 4.30 Zender- sluiting. 5.30 Avro-kaleidoseoop. 6.15 Sport- praatje. 6.30 Regerings-uitzending. 7.00 „Het klokje van zeven uur". 7.05 „De lamst van liet begeleiden". 7.45 Regerings-uitzending. 8.05 In het Radio-Zoeklicht. 8.15 Het Radio Phil- harraonisch-orkest. 9.00 Plakboek. 9.45 Pierre Ralla. 10.00 „De vertoning", hoorspel. 11.15 Sportactualiteiten. 11.25 „De pelikaan komt tuis gevlogen". 11.15 Gram.muziek. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8.30, 1, 7, 8 en ll uur. - 8.40 Pluk de dag. 9.03 „Moeders wil is wet". 9,35 Con cert van W. A. Mozart. 10.00 Gamba-sonate. 10.15 Morgendienst. 10.45 Christelijke liederen- selectie. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Romeins Vaticaan-koor. 12.00 Angehis. 12.03 Om-en- om-programma. 12.30 Mededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 1.20 Kerstliederen. 2.00 Neder lands Vrouwenkoor. 2.25 Fantasie-ouverture. 2 45 „Tussen de bedrijven door". 3.30 Trio. 3.45 Bijbellezing. 4.30 Zendersluiting. 5.30 Tussen Dollard en Schelde". 5.50 Regerings uitzending. 6.00 Leger des Heils-kwartier. 6.15 „De stem van de Chr. Vakbeweging" 6.30 Het Radio-jeugdjóurnaal. 6.55 „Een goed woord voor een goede zaak". 7.15 „De muziek bij nader inzien". 7.40 „Vandaag". 8.05 „Papri ka". 9.00 Familie-competitie. 9.35 „Paprika". 1C.05 Gram.muziek. 10.15 De vaart der volken 10.35 Pastorale. 10.45 Avondoverdenking, II.15 Populair avondconcert. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN III: 7.05- 7.30 Gram. 8.30 VI. Br.: 9.05 Gram. 10.10 Verz. progr. 11.00 Sid Phil lips en orkest. 11.30 Eng. H.S.: Jack Leon en orkest. 12 00 VI. Br.: Opera- en Operette koren. 12.15 Orkest Saintal met zang. 12.32 Vervolg orkest. 1.15 Gevar. muziek. 2.00 Klas sieke muziek. 3.00 Eng. H.S.: BBC Symph.- o:kest. 4.04—4.30 Eng. L.P.: Charl. Enesco en sextet. 5.30 Kootwijk: Batavia. 6.0U Bero- münster: Cedric Dumont en ensemble 6.30 VI. Br.: Voor de soldaten. 7.30 Fr. Br.: Gram 8.00 VL Br.: Verz. progr. 9.00 Klankbeeld (Ilenriëtte Roland Holst). 9.30 Ré Koster 9.45 Actualiteiten. 10.15 Fr. Br.: Operamuziek van Ckabrier. 11.15 „Topic for to-night". 11.30 Victor Silvester en Dansmuziek. LIJN IV: 7.10-7 30 Gram. 8.30 Fr. Br.: Concert. 9.00 Kookpraatje. 9.10 Symph.-mu- ziek. 10.00 Eng. H.S.: Twee piano's. 10 30 Harry Roy en orkest. 11.00 Causerie. 11.15 Morgenwijding. 11.30 Eng. LP.: The four Ramblers. 11.15 Eng. L.P.: Mil.-orkest 12.30 Eng. H.S Bariton en piano. 1.00 Eng. L.P.: Canedese muziek. 1.30 Kerstprogramma voor de kinderen. 2.00 BBC Midland Light Orchestra. 3.00 Voor de vrouw. 3_.40 NWDR: Tango orkest. 4.15—4.30 Voor de kinderen 5.30 Fr. Br Ensemble Joe Heyne. 6.00 Voor de sol daten. 6.30 Operette-muziek. 6.45 Eng. L.P.: Tito Bums en sextet 7.15 Orkest Richard L.rean. 7.45 Hoorspel. 8.00 Lux.: Le Match Kubnick 8.30 Eng. L.P.: „Stand easy" 9.00 l ux.: Max Régniet en ensemble 9.15 Souvenirs ei chansons. 9.30 Eng. L.P.: Owen Walters en erkest. 10.00 Verz. progr. 10.30 Beromünster: Walsen. 11.00 LuxMusette en Dansmuziek. 11.30 Concerts-variés. Qerrit Kastein, Johannes Post, Wiardi Beekman, Ernst de Jonge en al die andere honderden kerels uit da illegaliteit waarvoor zijn ze eigen lijk voor de vuurpelotons en in da moordkampen der nazi's gestorven? Omdat ze niet konden leven in een toestand van rechteloosheid, omdat alles in hun wezen zich verzette tegen de willekeur, de dwang, het onrecht. Omdat ze van Nederland weer een rechtsstaat wilden maken. Daarom. En daarom alleen. Men kan moeilijk volhouden, dat de heren, die het na de bevrijding op da meeste plaatsen voor het zeggen had den, hun best deden om dat ideaal te verwezenlijken. De autohandelaars van het Militair Gezag, de schutters uit de interneringskampen, de gooche laars van het beheersinstituut, de scharrelaars in dossiers en de profi teurs in alle soorten hebben met el kaar het leven in Nederland niet erg gezellig gemaakt. En alle jubelkre ten van hooggezetenen over de we' derkeer van het recht, hebben tot- dusver niet overal de zekerheid ge bracht, dat het inderdééd is weerge keerd. In Rotterdam hebben twee voorma lige P.O.D.-rechercheurs, beiden voor aanstaande figuren uit de illegaliteltj samen honderdduizend gulden gesto len. Van heldendom naar bandieten- dom is in ongecontroleerde rommel- tijden maar één stap voor sommige karakters. Er zijn in de geschiedenis wel méér mensen als held bewierookt, die eigenlijk in een cel thuis behoor den. Gewoonlijk kwamen ze daar vroe ger na verloop van tjjd wel terecht. Tegenwoordig is dat niet altijd ze ker. Om te beginnen is er de moge lijkheid, dat ze öf buiten voorarrest blijven, öf naar een zenuwinrichting worden gebracht. En voorts is er de kans, dat een zaak geseponeerd wordt. Dat wil zeggen: terzijde gelegd. On' eleganter: in de doofpot gaat. In de Rotterdamse affaire heeft de officier van justitie de dagbladredac ties verzocht niets over de diefstal te publiceren, onder meer, omdat daar door een smaad zou worden geworpen op de ex-illegaliteit. Vervolgens heeft een advocaat een persconferentie be legd, met hetzelfde doel; deze rechts kundige deelde mede, dat misschien „de zaak nog wel In de doofpot zou gaan". Een der kranten, wier redactie blijk baar ouderwets genoeg is om zulks bij een diefstal van honderdduizend gulden vreemd te vinden, heeft toen tóch ruchtbaarheid aan het geval ge geven. En daaraan ontleent die krant recht op onze erkentelijkheid. Want als het lid zijn van de ex- illegaliteit straffeloosheid garandeert bij het gappen van een ton gouds, dan wordt het bandietendom gelegali seerd. Dan wordt het profiteurschap een ambt der ere en dan dient vrouwe Justitia in het vervolg te worden af gebeeld met de blinddoek voor één oog. Dan krijgen we een rechtsple ging met aanzien des persoons. Er zou door het berechten van een bepaald soort dieven een smet op de illegaliteit worden geworpen? Inte gendeel: de ware illegaliteit, die streed voor het recht, wordt door zulk een veronderstelling alléén al beledigd. Dat de meerderheid der idealisten be graven ligt mag nog geen reden zijn om de weinige overgeblevenen over één kam te scheren met de sprink- hanenmassa der profiterende come- dianten. Al hebben die de meeste praats. En al zitten ze op de hoogste stoelen. Dat de voornaamste van de beide Rotterdamse ridders inplaats van In de gevangenis in een zenuwinrichting is gehuisvest behoeft nauwelijks ver meld te worden. Dat is modern. Ieder in zijn stand. Er zijn apostelen en er zijn martelaren. JEREMIA BLOM. PATRICIA WENTWORTH 71 Lamb zag deze verschijnselen met trage kalmte aan, Frank Abbott keek even naar hem en toen weer op zijn cotitieboekje. Na een zeer korte pau ze ging de hoofdinspecteur voort: „U begrijpt, mr. Carroll, ik ben ver plicht alle mogelijkheden na te gaan. U moet mij niet willen vertellen, dat het physiek onmogelijk voor u was, mr. Porlock neer te steken. Een an dere kwestie is, of u enig motief had om hem uit de weg te ruimen. U zegt, dat u hem slechts terloops kende' Carroll's hand had zich inmiddels weer ontspannen. „Och, u kunt nauwelijks zeggen, dat ik hem kende. een paar toevallige ontmoetingen bij andere mensen en een verbintenis als beroepsartist Hij haalde de schouders op. „U bedoelt, dat u hem niet genoeg kende om met hem ruzie te krijgen?" Men kon moeilijk zeggen, dat Carroll niet ad rem was. Hij barstte in lachen uit. „Nu, zover zou ik niet willen gaan. Je kunt altijd met iemand ruziemaken, als je van nature ruzie-achtig bent, of je hem nu voor de eerste of de zoveel ste maal ontmoet. Maar tussen ruzie en moord is een heel verschil, niet waar?" Lamb kwam tot de conclusie, dat mr. Carroll zo glibberig was als een aal. Vlug van begrip ook daar zag hij trouwens naar uit. En de moorde naar van Gregory Porlock moest iemand zijn van ongewone vlugheid en goed verstand. Op afgemeten toon zei de hoofdinspecteur: „Dat nu daargelaten. U had ongenoe. gen met mr Porlock kort voor tafel, in deze kamer, nietwaar?" „Ik sprak met hem en we dronken een paar borrels". „U vroeg hem: „Hoe zit dat met Tauscher?" en u noemde mr. Porlock een ellendige chanteur: u zei zelfs, dat u expres gekomen was. om hem dat te zeggen. Waarop hij antwoordde: „Je komt hier om je huid te redden". Het eerste teken van gevaar had mr. Carroll het zweet doen uitbreken en zijn tong verstijfd Nu echter was hij over het ergste heen en had zijn ze nuwen onder bedwang. Rustig zei hij dus: „Wat betekent dit alles?" Lamb keek hem ernstig aan. „Uw gesprek werd afgeluisterd". De mededeling bracht hem niet van zijn stuk. „Nu, dan was de man in kwestie een erg slechte luisteraar. Porlock vroeg mij, of ik iemand kende, die Tauscher heette en ik zei, dat ik nooit van hem gehoord had". „Er is vrij wat meer, mr. Carroll. Als ik het goed begrijp, was die Tau scher een agent van de vijand en gaf mr. Porlock te verstaan, dat u die man in oorlogstijd had ontmoet toen u met anderen een tournée langs het front maakte. U zou hem inlichtingen heb ben verstrekt, waarmee de Nazi's hun voordeel konden doenNee, nee. reewacht eveneen minuutje, als 't u blieft! Ik heb dit alles niet ge zegd. Ik vertelde u alleen, dat iemand het mr. Porlock heeft horen zeggen.... en u zult me wel willen toegeven, dat er aanleiding voor ruzie in zat". Mr. Carroll lachte op zijn gewone manier. „Ik vrees, dat uw afluisteraar een beetje last ondervond van zijn ongun stige standplaats aan de andere kant van de deur! Jammer, dat hij niet bin nenkwam. Dan zou hij precies hebben gehoord, hoe de vork aan de steel zat! Porlock vertelde me, dat die Tauscher inderdaad een agent van de vijand was en dat hij zich in Belgie bevond om dezelfde tijd als ik. Toen me gevraagd werd, of ik hem daar soms had ont moet, stond me dat allesbehalve aan, want het klonk als een belediging en ik zei dat Forlock ookwie zou het niet hebben gedaan? Ik heb de kerel nooit van mijn leven gezien en hij vroeg me nota bene, of ik die spion had ontmoet! Ik zal niet ontkennen, dat ik uit mijn humeur was. Maar je vermoordt iemand toch niet, omdat hij een beetje tactloos is geweest, denk ik. U toch ook niet, wel?" (wordt vervolgd) Berouw zonder verbetering is evenals voortdurend pompen zonder het lek te stoppen. DILWYN

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 3