KU' WIMHAMX1 Alkmaars Raad nam besluiten van vérstrekkende betekenis Kerstviering in stad en omgeving |n de tot half vier 's nachts gehouden vergadering werden alle voorstellen van B. en W. aangenomen Financiële medewerking aan de St. Agnesschool De n/euwe avonturen van Pim, Pam en Pom VAN MARSDIEP TOT IJ Berg en WOENSDAG 28 DECEMBER 1949 Besloten werd tot bouw van een nieuwe Handelsschool annex Rijkslandbouwwinterschool, tot de bouw van zes-en- negentig woningen aan de Willem de Zwijgerlaan en tot aankoop van de aandelen der N.V. Alkmaarse Overdekte Bad- en Zweminrichting Gisteravond te 8 uur vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitter schap van de burgemeester. Afwezig waren de heren Koot, wegens ziekte en Goudsblom wegens uitstedig- heid. De burgemeester herinnerde aan de historische gebeurtenis welke in het pa leis op de Dam had plaats gevonden. Men kan daar over verschillend denken, maar moet onder de indruk komen van het Koninklijke woord, dat heden is uitge sproken. Het zou een tekortkoming zijn geweest daaraan geen aandacht te schen ken. Ingekomen stukken. Ingekomen was een adres van de oudercommissie van de Openbare U.L. C.-school met verzoek te willen voorko men, dat tengevolge van het eventueel voteren van gelden voor de bouw van een handelsschool annex landbouwwin- terschool de plannen voor het verbou wen van de ULO-school in het gedrang komen. Dit werd in handen van B. en W„ ge steld om bericht en raad. Door het Plaatselijk Actie Comité van es Alkmaarse Grondwerkers is verzocht ran de ondersteunden een kerst- of riieuwjaarsgratificatie uit te keren. Ge vraagd werd tevens te bevorderen, le dat Alkmaar van de 3e naar de 2e loon- klasse wordt geplaatst, dat aan de ar beiders een toeslag van 25 pet. op het weekloon wordt verleend en 3e dat een loonsverhoging van 10 pet. wordt inge voerd. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten aan het comité mede te delen, dat het bestuur van M.H. aan de door deze instelling ondersteunden 'n Kerstgrati ficatie heeft toegezegd waarin ook de grensgevallen zijn begrepen. Tevens, dat een onderzoek plaats vindt in hoeverre het mogelijk is de gemeente Alkmaar in een hogere loonklasse geplaatst te krij gen. Tenslotte, dat het de gemeente niet is toegestaan loonregelingen in te voe ren, die uitgaan boven of gunstiger zijn dan die voor het personeel in dienst van het Rijk worden getroffen, terwijl zij uiteraard geen zeggenschap heeft met betrekking tot de loonregelingen in het vrije bedrijf. De heer Knuistingh Neven (CPN) be pleitte het richten van een schrijven tot ten bepaalde instantie. Wethouder Coerts (Arb.) zeide dat een gratificatie aan de ondersteunden is ver leend. Voor de rest moeten deze zich uitsluitend tot hun vakorganisaties wen den. Ingekomen was een brief van het raadslid De Zeeuw, met het verzoek in de eerstvolgende raadsvergadering aan B en W. vragen te mogen stellen over de eventuele verhoging van de gasprijs in verband met de mededelingen in de pers over de verhoging van de kolenprijs met 17 procent. Het verzoek werd toegestaan bij het eind van de agenda. Tevens was ingekomen een schrijven van de heer A. J. Bieman en andere ar beiders bij de D.U.W. met verzoek ad- haesie te willen betuigen aan het adres van de minister van Sociale Zaken om ten Kerstuitkering aan de D.U.W.-arbei- fers te verstrekken. Besloten werd dit voor kennisgeving aan te nemen aange zien het niet op de weg van het gemeen tebestuur ligt adhaesie te betuigen aan algemene adressen. De heer Knuistingh Neven verzocht fdhaesie-betuiging, maar zijn verzoek werd niet ondersteund. Financiële medewerking aan de St. Agnesschool. Opnieuw kwam het voorstel aan de or de om medewerking te verlenen voor de aanschaffing van schoolboeken enz. een behoeve van de St. Agnesschool. Dit voorstel was in de Donderdag gehouden vergadering aangehouden omdat het de vraag was of het hier al dan niet onder- vijsvernieuwing betreft (het aanschaf fen van speciale leerboeken bij het aard rijkskundig onderwijs en het aanschaf fen van dicteer- en letterdozen). In de vorige raadszitting werd opgemerkt, dat uit het advies van de inspecteur niet goed viel op te maken of deze al of niet op de financiële medewerking prijs stelt, waarna het voorstel tot héden was aan gehouden. Wethouder Bakker (P. v. d. A.) zeide, dat het niet mogelijk was het verzoek in 8e onderwijscommissie te behandelen. Voor de aanschaffing van leermiddelen voor het 5e en 6e leerjaar is f 1249.73 be nodigd. De heer Holsmuller (VVD) had dit twijfelpunt gaarne in de commissie van enderwijs behandeld gezien. Wethouder Bakker (Arb.) zeide, dat i men elkaar in de commissie wel nader za! spreken. Besloten werd de gevraagde financiële Medewerking te verlenen. Nieuwe Handelsschool en nieuwe Rijkslandbouwwinterschool. Zoals wij reeds hebben medegedeeld ellen B. en W. voor over te gaan tot «e bouw van een nieuwe Handels chool, tevens Rijkslandbouvnvinter- enool op een terrein ten Z. van de Bergerweg tussen de Nic. Beetskade en de spoorlijn Alkmaar-Uitgeest. De kos ten werden geraamd op f 500.000 voor de Handelsschool, f 280.000 voor de Rijkslandbouwwinterschool en f 15.000 voor een conciërgewoning. De finan ciële commissie was van oordeel, dat met het bouwen van een nieuwe Han delsschool kan worden volstaan en dat de kosten daarvan met f 150.000 kun nen worden verminderd. B. en W. merkten op, dat Alkmaar zijn centrale plaats voor een groot agrarisch gebied moet behouden en dat de landbouw school, wanneer Alkmaar niet mede werkt naar een andere gemeente kan gaan. Zij waren bereid op de bouw van beide schoolgebouwen te bezuinigen en hebben in verband daarmede een plan laten maken, dat f 150.000 goedkoper is. Voorgesteld werd B. en W. te machti gen de ministeriële goedkeuring aan te vragen voor de bouw van een nieu we Handelsschool met conciërgewonin gen van een nieuwe Rijkslandbouwwin terschool. Zeer veel tijd namen de discussies over de te bouwen nieuwe Handels school en Rijkslandbouwwinterschool in beslag. Aanvankelijk waren vrijwel aile raadsleden van mening dat, voor- ai waar het de laatstgenoemde school betrof, een dergelijke aderlating van de gemeentekas niet verantwoord was. De behandeling van dit agendapunt werd de vorige maal aangehouden daar de betrokken wethouder niet precies kon mededelen hoe groot het bedrag zou zijn dat voor het bouwen van een onderkomen voor beide scholen nodig was. Uit een brief van de directeur van Openbare Werken bleek dat, als het plan sterk vereenvoudigd wordt, be zuinigingen tot een bedrag van f150.000 mogelijk waren. De bouw van de Han delsschool, die eerst geraamd was op f 500.000 zou men desnoods op f 430.000 kunnen terugbrengen. De bouw van de Rijkslandbouwwinterschool zou van f 280.000 op f 200.000 kunnen worden te rug gebracht. De heer Sietsma (Arb.) was van me ning dat de kosten wat betreft de Han delsschool niet zo hoog zijn. Deze school krijgt een rijkssubsidie van 50 procent, welk percentage mogelijk tot 85 ver hoogd kan worden. Spr. wilde echter ook wijzen op de grote noden van an dere scholen en wel in het bijzonder op die van de ULO-school. Daar zijn lokalen die niet geschikt zijn voor het geven van onderwijs. Kon de heer Sietsma wel zijn instemming betuigen met de plannen van de Handelsschool, met die van de Rijkslandbouwwinter school kon hij zich niet verenigen. In laatstgenoemde school wordt slechts een half jaar 'les gegeven en bovendien wordt zij slechts door 68 leerlingen bezocht. Spreker betoogde dat er andere scholen zijn die in groter nood verkeren. De heer Venneker (KVP) dacht even eens met gemengde gevoelens aan de financiële gevolgen van deze plannen. Hij raamde de jaarlijkse lasten op ze ventig a vijfenzeventig duizend gul den en vroeg zich af of de gemeente dit alles zou kunnen betalen, temeer daar men niet precies weet hoe Alkmaar er financiëel voor staat. Van de be grotingen 1950 en 1951 is nog vrijwel niets bekend. Spreker raamde dat er in de eerstkomende jaren in Alkmaar zes a zeven scholen gebouwd zullen moeten worden en hij was bang dat tegen die tijd de gemeentelijke brand kast leeg zou zijn. De heer Hoytink (A.R.) sprak er zijn ontstemming over uit dat er weer een stok achter de deur staat. Als er op de voorstellen niet gunstig beschikt zou worden zou er niets van terecht ko men. Spreker vroeg zich af of het re geren met een stok achter de deur systeem begint te worden en betoogde, dat de voorstellen zeer slecht waren voorbereid. Hij kon zich wel verenigen met de plannen t.a.v. de Handelsschool; Voor de plannnen wat betreft de Land- bouwwinterschool voelde hij echter niet veel. De heer Holsmuller (VVD) was het met de voorgaande sprekers eens dat de Handelsschool een hoge plaats op de urgentielijst dient in te nemen; de landbouwschool echter niet. De heer Holsmuller vreesde moeilijkheden in 1952 als de Marshallhulp zal worden schijnlijk nïèt meer bijspringen stopgezet. Dan zal het Rijk waarschijn lijk niet meer bijspringen en is de kans dat de stad noodlijdend wordt en on der curatele komt, groot. De heer Berkhouwer (VVD) was het niet geheel eens met zijn fractiegenoot. Hij achtte een Rijkslandbouwwinter school van groot belang voor Alkmaar als deze plaats zich als centrum van Noordhollands Noorderkwartier wil handhaven. De heer Torenvlied (CPN) was be nieuwd naar het urgentielijstje van B. en W. Spreker achtte het bouwen van een nieuw en goed onderkomen voor beide scholen van belang. Ook de heer Torenvlied wees nog eens op de slechte toestand waarin de ULO-school ver keert. De heer Van der Borden (C.H.U) zou gaarne zien dat de lessen aan de Handelsschool met een jaar verlengd werden, zodat deze op vijf jaar zou den komen. Hierna was het wcrord aan wethou der Bakker, die de moeilijke taak had in eerste instantie het standpunt van B. en W. te verdedigen. De heer Bak ker wilde er met nadruk op wijzen dat B. en W. de urgentie van de "huis vesting van alle takken van onder wijs in het oog houden. Er is een ur gentielijst aanwezig, waarin voor 1950 meerdere scholen zijn opgenomen. Bij d.e verdeling van het bouwvolume zijn de lagere scholen, waarbij ook de ULO gerekend wordt, afgescheiden van de middelbare scholen. De ULO zou door de bouw van een nieuwe Handels school niet in haar belangen geschaad worden. Wat betreft de Rijksland bouwwinterschool zeide de wethou der van onderwijs dat Alkmaar haar taak als centrum van het platte land niet uit het oog mag verliezen. Er is een hele strijd voor nodig geweest de school hier te krijgen en als een an dere gemeente haar eerstdaags een beter gebouw aanbiedt is er alle kans dat zij Alkmaar zal verlaten. Spreker meende dat de Landbouwschool wel degelijk behoefte heeft aan een beter gebouw en hij staafde zijn bewering met verscheidene voorbeelden. Het Rijk zorgt in deze voor de meubile ring, exploitatie, het schoonhouden en de verlichting. De heer Van Slingerland belichtte hierna de financiële kant van de zaak. Hij meende dat de bouw niet op gel delijk bezwaar behoeft te stuiten. De gemeente staat er op het ogenblik fi nanciëel gunstig voor en er is geen reden om aan te nemen dat dit op kor te termijn zal veranderen Men is thans aan een tijdslimiet gebonden en spreker zeide dat de Raad mede ver antwoordelijk zou zijn als het bouw volume ongebruikt zou worden gela ten. gelijk is de Raad van te voren volle dig in te lichten. Wethouder Van Slingerland ver klaarde nog dat de afschrijving van het gebouw van de Handelsschool over veertig jaar loopt. Slechts f 14.120 zal ten laste van de gemeente komen. Zelfs is er een mogelijkheid dat dit bedrag tot f 7560 gereduceerd zal wor den. Aan de Rijkslandbouwwinter school zal de gemeente f 14.500 per jaar moeten betalen. De burgemeester, die in laatste in stantie het woord voerde, verklaarde dat hij het billijk zou vinden als het Rijk zou bijspringen in het onrenda bele gedeelte waar het de landbouw school betreft. Spreker wilde het zo formuleren dat het plan, zoals het is besnoeid in de brief van de directeur van O.W.. de instemming van de Raad heeft. Er zal dus een gebouw voor f 630.000 gezet worden, exclusief de grond, welk bedrag zal worden ver hoogd met f 24.000 voor een dubbele conciërgewoning. Het voorstel werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Inzake de andere voorstellen delen '.rij mede, dat de Raad besloot de ver plichte sluiting van textielzaken op Maandagmorgen niet langer te handha ven. Na landurige discussie werd besloten tot de bouw van 16 woningen aan de Willem de Zwijgerlaan en tot aankoop van de aandelen van de N.V. Alk maarse Overdekte Bad- en Zwemin richting. Daar de debatten in de raadszaal eerst om half vier in de nacht waren geëindigd, moeten wij wat deze voor stellen betreft in dit nummer van onze courant met de vermelding van deze beslissingen volstaan. Morgen komen wij nader terug op de daarbij gehouden discussies. diefstal van collectegeld. Tijdens de Kerstdagen is uit de pasto rie van de St. Dominicuskerk aan de Laat een lade gestolen, waarin juist de opbrengst van een collecte was op geborgen. Het betrof hier een bedrag van f 20Ö.aan kleingeld. Het onderzoek is gaande. Driekwart Eeuw Kwaliteit" Rode en Witte Bordeaux, (1945) per fl. ƒ2.45, ƒ2.85, ƒ3.35, ƒ3.95 Rode en Witte Bourgogne (1945) per fl. 3.20, 3.55, 3.90, 4.20 Sherry, per fl. 5.10, 5.80, 6.05 Domo-Port per fl. 5.30, 5.75 Ital. Vermouth per liter ƒ6.45 Diverse champagnes. Bisschopwijn, per fl. 1.95, 2.35 Samos, per fl. 2.95, 3.75 „Oude Pels", per liter 5.60 Advocaat, per fles 4.05 Citroen, per liter 4.40 Brandewijn, per liter 4.70 Franse Brandewijn, per liter 5.45 Bessen, per liter 4.25 Likeuren (dubb.) p. fl. v.a. 5.85 Punch v. Rhum, per fl. 4.90, 5.80 Fladderae, per liter 4.85 Jonge Jenever, per liter ƒ4.70 Kortingen per 6 fl. 0.20 per fles, per 12 flessen 0.30 per fles. „Pels' Wijnen Gastvrijheid in GHazen" ALKMAAR TELEFOON 2585 De burgemeester fag liet gevaar van c.en stok achter de deur niet zo ern stig in, als de heer Hoytink. Hij was van mening dat de regering wel reden heeft op de grootst mogelijke spoed aan te dringen. De Handelsschool wordt thans tot 60 procent in de to tale kosten gesubsidieerd en het is mo gelijk dat dit verhoogd zal worden tot 85 procent. Wat betreft de Rijksland bouwwinterschool neemt het Rijk alle kosten voor zijn rekening, minus het gebouw. Spreker was er van over tuigd dat er direct andere gemeenten bereid zullen zijn deze school een ge bouw aan te bieden als Alkmaar niet wenst te betalen. Reeds hebben twee landbouwconsulenten Alkmaar verla ten en de mogelijkheid is niet uitge sloten dat andere instanties op agra risch gebied dit voorbeeld zullen vol gen. Hierbij doelde spreker vooral op Schagen en Purmerend, die waar schijnlijk geen gelegenheid voorbij zullen laten gaan de school tot zich te trekkeh. Men kan het te bouwen project ook niet in tweëen splitsen. Het is berekend op twee scholen en het is vrijwel onmogelijk er nu maar een stuk af te hakken en het alleen voor de Handelsschool te bestemmen. Spreker betoogde dat men de opzet niet moest verbreken. Bovendien zou men een precedent scheppen als bij openbaar besluit de Handelsschool op een hogere trap wordt geplaatst als 'n landbouwschool. De zitting geschorst. Hierna werd de zitting een half uur geschorst in welke tijd de fracties zich over hun standpunt konden be raden. Nadat de zitting was heropend nam de heer Sietsma (P. v.d. A.) als eerste het woord. Hij verklaarde namens zijn fractie dat men, gehoord het standpunt van B. en W., met het voorstel zou meegaan, mits het bedrag niet hoger zou worden dan voor beide scholen f 630.000. De heer Venneker (K.V.P.l had het beter gevonden als de inlich tingen, zoals die thans door B. en W. gegeven waren, de Raad eerder be reikt hadden. Dat had veel tijd kun nen besparen. Spreker verklaarde oveneens dat men, zij het met een bloedend hart, zou meegaan met B. en W De heren Berkhouwer rV.V.D.) Torenvlied (C.P.N.), Van der Borden 'C.H.U.) en Hoytink verklaarden zich accoord. Alleen de heer Holsmuller zeide uit financiële overwegingen zijn stem niet aan het voorstel te kunnen geven. In antwoord op enkele desbetreffen de opmerkingen deelde wethouder Bakker mede dat men vaak gedwon gen is op zeer korte termijn beslissin gen te nemen zodat het niet altijd mo- De laatste kans „Voor liet kind" Ge hebt het al begrepen; dit is de laatste week van het jaar 1949. Er valt nog heel wat goed te maken. Goede voornemens, die nog moeten worden uitgevoerd, beloften, die nog moeten worden ingelost en.Och, alles kan in orde komen. Er is nog een kans. Deze week verzendt ge uw groeten en wen sen ter gelegenheid van de jaarwisse ling aan vrienden en verwanten in binnen- en buitenland. Gebruik hier voor het beste van het beste. Haast u naar de stand van het Comité „Voor het kind" in de hal van het postkan toor en doe een royale keus uit de fraaie Nieuwjaarskaarten met opdruk „Gelukkig" of „Zalig Nieuwjaar". Vul gelijktijdig uw vooraad kinderzegels aan, voor nu en straks; ze blijven im mers een vol jaar geldig. En zo kunt ge veel van het verzuim de in het voorbijgaande jaar nog „goed maken", goed maken ook voor het eenzame en misdeelde kind, dat al zo lang tevergeefs heeft geklopt aan de deur van uw hart. Nog is er een kans, de laatste kans! Daarom: Koop kinder zegels en kaarten. Zij brengen geluk; u zelf èn de kinderen. geref. predikant beroepen. In de gemeentevergadering van de Gereformerde Kerk alhier, die gister - avond werd gehouden ging de vergade ring bij acclamatie accoord met het voorstel van de kerkeraad om in de va cature dr. Polman te beroepen ds. G. Vellenga te Schoonebeek (Dr.) het ned. leger des heils Het Nederlandse Leger des Heils or ganiseerde tweede Kerstdag des mid dags een Kerstfeest voor de kinderen, waarvoor grote belangstelling bestond. Reeds om even één uur waren er kin deren aanwezig, die met spanning wachtten op de opening van de deuren. De uitroepen waren niet van de lucht over de mooi versierde zaal en de vele cadeautjes die lagen opgestapeld. Na dat de bijeenkomst met gebed was ge opend, werden de hinderen onthaald op chocolademelk, koek, snoep en vele andere artikelen. De middag vloog om, het was half vijf voordat zij het wis ten. Daarna werd overgegaan tot de uitdeling der pakjes, die de kinderen met glinsterende ogen aanpakten. Zeer voldaan en gepakt an gezakt togen de kinderen huiswaarts. Sommige klein tjes konden alles niet eens in eenmaal meenemen. Het was een middag om nooit te vergeten. egmond aan zee Eerste Kerstdag vierden de kinde ren van de Oud-Kath. Gemeente het Kerstfeest in de kerk, met een mooie kerstboom, een kerstvertelling van ds Roobol en kerstgezangen van een kin derkoortje onder leiding van 'de heer J. Gorter. Het was een mooi feest, dat twee uur duurde en waar de kinderen rijkelijk werden onthaald. Tweede Kerstdag vierden de kinde ren van de Oud-Kathl Gemeente het feest in het Verenigingsgebouw. Om half vier was hetfeest voor de klein tjes en om zeven uur voor de grotere kinderen. Ook hier een mooie Kerst boom, kerstgezangen, een kerstvertel ling van de heer A. v. d. Steen, des avonds nog toneel en de nodige tracta- ties en cadeautjes. Zo vierde ieder het feest in eigen kring. Het was mooi en soms ontroerend. Vrede en eenheid, maar dat laatste betrekkelijk, alleen in eigen kring. Kan dat niet anders? Is het onmo gelijk? Neen! We herinneren ons een Kerstfeest anno 1944. Het was in de hongerwinter. Egmond was geëvacu eerd. Slechts enkele honderden waren achtergebleven. Die vierden tezamen t Kerstfeest, protestanten, oud-katholie ken, rooms-katholieken en.... n.s.b.- ers. Ja, althans voor die ene dag, wil de men alle verschillen vergeten. Het was een waar feest van vrede en een- heid en we herinneren ons, hoe degene, die het dankwoord sprak, er op wees, dat deze kleine schare de wereld, die toen in vuur en vlam stond, een schoon voorbeeld gaf van vrede en eenheid. Moet het daarvoor nu juist oorlog zijn? i akersloot Op de Eerste Kerstdag, des avonds cm zeven uur werd het Kerstfeest van ae Zondagsschool in de Ned. Herv. Kerk gevierd bij de fraai versierde kerstboom. Na gemeenschappelijk zin gen van Gezang 10 kwamen de Zon dagsschoolkinderen met een brandend kaarsje zingend de kerk binnen. Ds R. Kaptein vertelde het Kerstverhaal ever Jezus' geboorte, waarna de kin deren zongen „Komt allen tezamen" De leidster van de Zondagschool, mej. T. Timme. vertelde een mooi verhaal „De Doekspeld", waarnaar ouderen en jongeren met gespannen aandacht luis. terden. De kinderen werden getrac- teerd op koek en chocolademelk en kregen allemaal een cadeautje, het Kerstboek „De Vonk" en lekkernijen, terwijl ze tot slot zongen: „Nu sijt wel- lecome". De gemeente zong tot slot ge zang 26. waarna ds Kaptein met dank- r-bed sloot. schermerhorn Zondagavond hield de Ned. Herv. Zondagsschool haar Kerstfeest in het gymnastieklokaal. Bij de grote, ver lichte boom zongen de kinderen hun kerstliederen, op de viool begeleid door meester C. Kooiman uit Warder. Ademloos werd geluisterd naar het mooie kerstverhaal, ditmaal verteld door ds Leendertz, aangezien mevrouw Leendertz ernstig ziek is. Gul werd getracteerd en na afloop hadden alle kinderen een mooi boek en een mooie plaat in ontvangst te nemen. west-graftdijk Eerste Kerstdag werd des avonds om zeven uur het Kerstfeest voor onze omgeving in de Ned. Herv. Kerk te West-Graftdijk gevierd. Nadat de kaarsjes aangestoken waren en ds Brouwer allen hartelijk welkom had geheten, was de kerk goed gevuld. De opkomst uit onze omgeving was zeer goed en we zagen dan ook vele be kende gezichten uit Oost-Graftdijk, Starnmeer, Kogerpolder en Spijker boor. Het Kerstfeest begon met het zingen van Gezang 10 de verzen 1 en 7. Na het Kerstevangelie dat werd ver teld door ds Brouwer, volgden het ge bed en zang van de kinderen. De 54. Pim, Pam en Pom hebben hun spied. „Voor zover ik het kan bekij- uiterste best gedaan om de indruk te ken, gaan ze de tenten opslaan om wekken, dat er wel honderd soldaten een hapje te gaan eten. Maar ik geloof in het fort zijn. En dat is hun gelukt niet, dat ze tot de aanval zullen over- ook. Do roverhoofdman heeft de aan- gaan!" „Ik wou, dat ik het kon gelo- val voorlopig nog even uitgesteld. De ven", zucht de kolonel. „In ieder geval kolonel echter voelt zich nog steeds heb jij ons tot zover gered. Endat niet op zijn gemak, als Pim rapport bij moet beloond worden. Als beloning hem komt uitbrengen. „Ze zitten te mogen jullie 'n extra rantsoen stroop- beraadslagen kolonel", meldt Pim, die wafels gaan halen". Nu dat laat Pim de vijand door een kijkgat heeft be- zich geen twee keer zeggen. Kerstvertelling van Jozef en Maria die nu volgde, had een aandachtig gehoor bij alle aanwezigen. Tijdens de tracta- tie die daarop volgde zong men geza menlijk het mooie kerstlied „De her dertjes lagen bij nachte". Hierna ver telde mevr. Brouwer het Kerstverhaal van „Het verdwaalde hondje en de kinderen". Na het einde van het ver haal klonk en nog eenmaal de kinder stemmen door het kerkgebouw en na dat men gezamenlijk het „Ere zij God" had gezongen, verlieten de ouderen het kerkgebouw en mochten de kinderen hun cadeautjes in ontvangst nemen. ursem, obdam en hensbroek In alle drie dorpen stond de Kerst feestviering onder leiding van ds Mey- boom. Te Obdam werd de dienst Eer ste Kerstdag 's morgens gehouden voor een groot en aandachtig gehoor. Het kerkkoor zong voortreffelijk „Nederi ge Geboorte", „Herders, Hij isg eboren", „O, Kindeke", „Aan de kribbe te Beth lehem". Jongens van de J.G. en V.V. brachten na afloop van de dienst kerst gaven aan ouden van dagen, zieken, enz., een bijzondere, tot nu toe hier onbekende attentie, die ongetwijfeld zeer tot verhoging van de Kerstvreug de heeft bijgedragen. Te Ursem vond het feest 's avonds plaats, eveneens onder grote belang stelling. De kinderen zongen o.l.v. het hoofd der school, de heer Mul, voor treffelijk enige liederen. Mevr. Mey- boom verzorgde de Kerstvertelling. De dameskrans had kledingstukken vervaardigd, zoals mutsen, truien, kou sen, enz., die nu als geschenk werden uitgereikt, een geschenk, waarmede ook de ouders in hun schik waren. Het kind zelf echter werd ook niet verge ten en zo werden bovendien nog vele geschenken, zoals boeken b.v„ uitge reikt, waarmede de kinderen zeer in hun nopjes waren. Welhaast onnodig te vertellen, dat verschillende malen ge tracteerd werd. In Hensbroek werd het feest Tweede Kerstdag 's avonds gehouden. Ook hier weer een volledig bezet kerkgebouw. Naast de mooie kerstboom waren ook de kronen van kaarsen voorzien, wat de bijzondere sfeer nog versterkte. Na votum en groet zongen kinderen en ge. meente „Komt allen tezamen". Ds Meyboom las Lucas 2:17, waarna de kinderen o.l.v. mevr. Meyboom ver schillende liederen zongen. Na het ge bed werden de gaven ingezameld, spe ciaal voor het restauratiefonds. De op brengst overtrof de verwachtingen. Nadat de kinderen getracteerd wa ren kwam de predikatie met als on derwerp „Vrede op aarde, in mensen een welbehagen". De gemeente zong Gezang 1121, 5 en 11. Mevrouw Meyboom hield óp uitnemende wijze de Kerstvertelling, waarnaar zeer an dachtig en geboeid geluisterd werd door groot en klein. Nadat de kinderen drie coupletten van „Jezus zegt" had den gezongen, volgde de gemeente mét Gezang 2291, 5 en 7. De kinderen ont vingen mooie geschenken. Met de En gelenzang werd deze indrukwekkende dienst besloten. de kleuterschool De Kerstfeestviering op de Kleuter school te HensbroekObdam heeft een zeer prettig verloop gehad. Er stond een mooie Kerstboom opgesteld. De onderwijzeres heeft verteld en de kin deren zijn heerlijk onthaald. Er is ge zongen, een kerstspelletje werd opge voerd. De kinderen droegen zelf-ge- rnaakte kandelaartjes en trokken met eveneens zelf gemaakte mandjes, waar in snoep, verheugd huiswaarts. Vele moeders waren van het feest getuige. if- Uit Enkhuizen komt de goede tij ding dat de Constructiewerkplaats, die aanvankelijk voornemens was het bedrijf te sluiten, blijft „draaien". Het grootste deel van het ontslagen perso neel is weer in dienst genomen. Men gaat zich toeleggen op de vervaardi ging van landbouwmachines. Wèl is in de Haringstad een einde gekomen aan de traditie, dat „de drie koningen" iedere Kerstmis met een kunstig be werkte ster langs de huizen trokken. De raadszaal te Midwoud is verrijkt met een Oosters schilderij, zijnde een schenking van een uit Indonesië te ruggekeerde militair als dank voor 't vele dat door de gemeentenaren voor „de jongens" is en wordt gedaan. O Te Oostwoud is aan de gezamenlijke timmerlieden, de metselaars en de schilders aldaar de verbouwing opge dragen van de voormalige school tot tehuis voor ouden van dagen. if- In de te Heemskerk gespeelde voet balwedstrijd ADO 4SUIJ heeft een speler van de IJmuider club een been op drie plaatsen gebroken. if- Ter gelegenheid van zijn zilveren aienstverband, is de heer R. Plooyer te Zaandam benoemd tot erelid van de Centrale Bond van Transportarbeiders. Cl Bij de N.V. Verkade's Fabrieken is een premie-vrije pensioensioenregeling voor het personeel tot stand gekomen. In de Zaandamse haven arriveerden tijdens Kerstmis niet minder dan zes schepen, welke in totaal 3500 ton stan daard gezaagd hout aanvoerden. O De kosten van de luchtbeschermings dienst voor de Zaanstreek zullen 7 cent per inwoner bedragen. Het oudste vrijwillige brandweercorps in ons land, dat te Zaandam, zal zijn zelfstandigheid verliezen, omdat de V.B. in de ge meentelijke vrijwillige brandweer wordt opgenomen. De vereniging „Vrij willige Brandweer" blijft echter bestaan. Nog een bericht uit Zaandam: in het distributiekantoor aan de Zuiddijk ko men de secretarie-afdelingen burger lijke stand en militaire zaken. burgerlijke stand Geboren: Hermina Ignatia, d. v. Evert H. Ruiter en Helena de la Fosse. Ondertrouwd: Hendrik de Vries (Alkmaar) en Klazina Swaag. Johan nes A. Zonderhuis (Alkmaar) en Will' van der Veen.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5