J rNieuw Guin Wat betekent China voor ons? Al s LakeSuccess geen raad meer weet, knapt Den Haag het op DE DRAAK ONTWAAKT! Enorme kansen en mogelijkheden JEE LAST Europese Cultuurmanifesiaiie in de zomer van 1950 Internationaal overleg werd noodzakelijk Eén resolutie betekent werk voor maanden Het aangifte-biljet voor de Vermogensheffing ineens LAATSTE NIEUWS Ir. Huygen In cassatie SPORT DREO ouderwets op dreef W.C.V. speelde gelijk tegen Hugo Boys CSV bleef Jisp de baas Egmond aan Zee De reddingboot terug Warmenhuizen Sfeervolle opvoering van lekenspel Si )e Nederlanders Triomfale intocht in ierste overleg Unie-verband Over Mao en Israel lita Hayworth heeft eer dochter Japan krijgf nieuwe handelsvloot WOENSDAG 28 DECEMBER 1949 fSJOENG KWO, „het land van het midden", noemen de Chinezen hun eigen land, en dat vinden wy, die immers weten, dat de gehele wereld om Nöderland draait, eigeniyk een beetje aanmatigend. Wy vergeten daarbjj maar al te licht, dat China inderdaad duizenden jaren het centrum der des tijds bestaande cultuur geweest is, dat zqn culture, politieke en economische macht uitstraalde over de gehele Polynesische archipel, langs de karavaan- wegen naar Rusland, langs de zeeweg naar Indie, Perzie en Afrika, en dat het niet zonder bedoeling is wanneer Soen Yat Sen er in zjjn „Drie Volks- beginselen" op wqst, dat ook Indonesië eeuwen lang onder Chinese souvereini- teit gestaan heeft. Wij vergeten ook, dat Marco Pole, uit de rijkste stad der middeleeuwen gekomen, niet minder hoog tegen dit China opzag, dan nog op het einde der negentiende eeuw de schrijvers en denkers der Verlichting, en dat omstreeks 1800 dit China van Tsjlen Lung op het hoogtepunt van zjjn territoriale en politieke macht stond en in vrijwel alle opzichten Europa vóór was. WIJ ZIJN NOG maar al te geneigd, 1 wanneer wij over China spreken, te denken aan de pindamannetjes, hoe wel deze inmiddels vrijwel van onze straten verdwenen zijn en velen het tot leiders van grote restaurants en ander zaken gebracht hebben. Wij her inneren ons niet meer, dat China het land was, dat aan de wereld de uitvin dingen van de zijde, de the het porce- lein, het papier, de boekdrukkunst, het kompas, het buskruit, de raket en zo veel anders schonk, wij denken slechts aan een land waar generaals met on uitsprekelijke namen elkander voort durend bestrijden. Wij kennen mis schien de namen van Tsjiang Kai Sjek en Mao Te Toeng, maar hoevelen ken nen die van onze tijdgenoten, de bac terioloog dr Tsjen, de plantkundige Lu Cong, de schrijver Lin Yu Tang, en weten welk een grote invloed zij op de wetenschap en literatuur van onze tijd gehad hebben? En daarom begrijpt en beseft bijna niemand hier ten volle, wat het betekent dat China een der „grote vijf" is geworden, een der lan den met veto-recht in de bond der volkeren. Geweldige rol. TOCH IS DIT veto-recht slechts de consequentie van de geweldige rol die China gedurende de laatste wereld- Door oorlog gespeeld heeft. Want ondanks het Amerikaanse witboek van Jessup, dat zich trouwens grotendeels be perkt tot de gebeurtenissen na 1942, staat dunkt ons vrijwel vast dat deze oorlog door de geallieerden verloren zou zijn, wanneer China de weg van de Chinese Mussert, Wang Tsjing Weej gevolgd had inplaats zijn, zoals het ge daan heeft, zich reeds van 1937 af hard nekkig tegen de Japanse aggressie te blijven verweren. Hoewel Chamberlain nog in 1940, om Japan te paaien, het transport van wapens door Hongkong naar het vrije China verbood, hoewel China tot einde 1942 per maand minder voorraden uit de Ver. Staten ontving dan een Ameri kaanse legerdivisie in één dag opge bruikte en minder dan 2% van het mi- nimumprogramma dat door de auto riteiten voor de leen- en pachtwet te Washington voorgesteld was, hielden de Chinezen vol, ook nadat geheel het Xijke Noorden, alle havensteden, de Birmaweg, en daarmee iedere verbin ding met het Westen anders dan door de lucht, afgesneden waren, terwijl Rus land angstvallig aan zijn neutraliteit tegenover Japan vasthield. Niet slechts slaagden zü er in bij Ping Shing Kwan en Tai Erh Shi Kwan tot tweemaal toe bet Japanse leger in een open veld- tlag te verslaan, maar vooral ook de guerrillaoorlog kostte Japan, dat ge meend had de veldtocht in drie maan den ten einde te kunnen brengen, ont zaglijke oflers aan geld en mensen Vrijwel 85% der Japanse landmacht en het grootste deel der vloot werden door China gebonden, en na 6918 veld slagen telde het Japanse leger reeds in Juni 1943 2.700.000 doden! Men stelle zich voor, wat er gebeurd zou zijn wanneer, in plaats hiervan, China vrede met Japan gesloten had, zo dat dit uit een mensenmateriaal van 50.000.000 zie len had kunnen putten! De Japanse vloot ware dan vrij gekomen voor de verovering van Australië en de Stille Zuidzee, de Japans-Chinese legers had den India binnen kunnen trekken dat •la een kruitvat ontploft zou zijn, om verder te rukken naar Perzie en de Arabische oliebronnen en dan in Egypte de hand te reiken aan Rommel. En niets had hun dan kunnen beletten om, terwijl de Duitsers voor Moskou ston den, van Mandsjoerije uit Siberie bin nen te rukken en daar de Russische (oorlogsindustrie de dolkstoot in de rug te geven. Terecht schreef dan ook Wendell Wilkie: „We zijn ons niet voldoende bewust, dat het misschien te laat ge weest zou zijn om het Japanse rijk militair of politiek te overwinnen, wan neer niet gedurende lange, hartbreken de jaren, de vertwijfelde tegenstand van het Chinese volk bestaan had Slechts weinigen hebben de betekenis van dit Chinese verzet voor onze ge hele beschaving begrepen". Nationaal bewustzijn. SLECHTS WEINIGEN hebben ook be grepen, dat deze weerstand slechts mogelijk was op de grondslag van een enorme nationalistische volkswil en een zeer groot technisch en organisatorisch kunnen. De Birmaweg, 1160 km lang over een onbegaanbaar hooggebergte heen, met meer dan 300 bruggen, werd zonder machines gebouwd binnen he' Jaar, zodat een Amerikaans ingenieur verbaasd uitriep: ,Ze hebben hem met hun vingernagels uit de rotsen moe ten krabben!" Millioenen vluchtelingen trokken van het bezette gebied naar het binnenland en werden te werk gesteid m meer dan 1700 coöperaties; 120.000 ton machines van 450 fabrieken werden op de ruggen van Chinese koelies naai het binnenland gesleept waar een nieu we industrie opgebouwd werd. Midden in de oorlog werden 400 mijl spoor weg voltooid, kanalen gegraven, stuw dammen gebouwd en 15 hoogovens in bedrijf gesteld. De kolenproductie steeg met 50%, de productie der oliebron nen in Kansoe werd opgevoerd, in Sze Tsjwan werden nieuwe olievelden ont sloten. Dit alles bewijst dat China leeds tijdens deze oorlog het dieptepunt van zijn nationale geschiedenis had overschreden en thans op weg is Japan als de grote mogendheid van het verre Oosten te verdringen. Slechts wanneer wij ons deze feiten duidelijk voor ogen stellen kunnen wij de betekenis voor de gehele wereld van wat thans in China plaats vindt begrijpen. In aanwezigheid van de minister raad, de leden van de Eerste en Tweede Kamer, het corps diplo matique en andere autoriteiten, is gistermorgen in de Burgerzaal van het Koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam de souvereiniteit over Indonesië overgedragen. Drs. Hatta aanvaardt de overdracht na mens de Verenigde Staten van Indonesië. HOLLAND-FESTIVAL BREDER OPGEZET HE VELE DUIZENDEN buitenlandse bezoekers, die gevoel hebben voor schoonheid en romantiek zullen ln de zomer van het volgend jaar met ogen en oren te kust en te keur kunnen gaan. Voor hen in de eerste plaats en tevens voor de kunstminnende landge noten is een cultureel feest in de maak onder de (helaas lelijke) naam Holland Festival 1950, dat de vorige manifesta tie van soortgelijke aard -owel in breed te als in diepte schijnt te zullen over treffen. Er komt niet alleen een grote re verscteidenl -'d, men tracht ook de hoedanigheid zo mogeiyk nog op e voeren. Zo vertelde ons Mr. H. J. Reinink, secretaris-generaal van het Ministerie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, di- voorzitter is van het uitvoerend comité. Het „festival" is een cultuurverschijn sel geworden, dat vooral na de oorlog grote opgang heeft gemaakt. Zó groot, dat de organisatoren elkaar in de weg gaan lopen. Vandaar dan ook, dat de Oostenrijkers van Je Salzburger Fest- spiele, de Britten van het Edinburgh Festival en de Nederlanders van het Holland Festival binnenkort te Amster dam of Den Haag bijeen zullen komen om te overleggen hoe te handelen zon der elkaar spaken in het wiel te ste ken. Zij houden zich allen in hetzelfde seizoen met dezelfde dingen bezig, trachten voor een deel dezelfde kunste naars aan de haak te slaan, proberen ten dele dezelfde bezoekers te trekken en dreigen ook al gedeeltelijk hetzelfde de programma te verwerkelijken. Dat is niet wenselijk. Vandaar nu dat eerste Europese Festival-congres, dat orde in het cultureel verkeer zal moeten bren gen. De dingen staan niet (meer) los van elkaar, want elk dezer manifestaties heeft de neiging niet slechts de Vader landse, maar de Europese cultuur te dienen ten behoeve van niet alleen het binnenlandse, maar van het gehele Westeuropese en zo mogelijk van een plukje van het Noord- en Zuidameri- kaanse tourisme. Voor het Holland Fes tival bijvoorbeeld zijn verbintenissen aangegaan met Nederlandse orkesten en koren, maar ook met een Frans ballet en een Engels toneelgezelschap; er zullen niet alleen Nederlandse, maar ook Franse, Oostenrijkse en Ameri kaanse dirigenten optreden. Er zal niet alleen Nederlandse, maar ook Duitse, Russische en Amerikaanse muziek ten gehore gebracht worden. Er komen Nederlandse, maar ook Franse, Ameri kaanse en Haïtiaanse schilderijen. De „breedte" zal zeker Europees zijn, meer dan dat zelfs. En de „diepte"? Men blijft niet aan de oppervlakte van het geijkte repertoire, maar waagt het erop een nieuwe opera, een pas vol tooid orkestwerk, onbekende histori sche stukken naar voren te brengen. En de verscheidenheid zal niets te wensen laten: het Griekse drama staat naast de hedendaagse film op het pro gramma, orgelmuziek naast modern ballet, het carrillon naast de opera, ka mermuziek van deze tijd naast net Middeleeuwse wagenspel. Rembrandt naast de Haïtiaanse schilders van nu. En zo meer. Het is ondoenlijk van al les melding te maken. Het Holland Festival zal zich weer in hoofdzaak te Amsterdam en Sche- veningen afspelen, maar nu wordt ook de Grote Kerk te Delft erin betrokken; en de musea van Rotterdam en Utrecht zijn vermeld. De „provincie" in engere zin komt er evenwel niet aan te pas. LOONEISEN VAN AMERIKAANSE ARBEIDERS De American Federation of Labour heeft aangekondigd, dat haar circa 6 millioen leden 't volgend jaar „aanzien lijke loonsverhogingen" zullen eisen, die zullen variëren van 7 tot 15 dollarcents per uur. INTERNATIONAAL HOF VAN JUSTITIE CR KOMT leven in het Vredespaleis te 's Gravenliage! Jarenlang is bet niet veel meer dan een museum ge weest, waarindes zomers kudden vreemdelingen werden rondgeleid, die zich de ogen uitkeken aan het fraaie gebouw en de nog imposantere inven taris, die voor een groot deel bestaat uit schenkingen van allerlei regeringen ter volmaking van het op initiatief van de Amerikaanse millionnair Andrew Carnegie in het begin van deze eeuw tot stand gekomen bouwwerk. Dat daar ook gewerkt werd ontging vrijwel iedereen en, eerlijk gezegd, was het een slaperige boel daar aan het Car- negicplein. Dat lag overigens niet aan de ijver dergenen, die hier hadden te werken, maar aan het ontbreken van werk zaamheden. Het Vredespaleis toch was de zetel van het Permanente Hof van Arbitrage, tot stand gekomen ingevol ge het verdrag voor vreedzame be slechting van internationale geschillen van 29 Juli 1899, en het daaraan ver bonden Internationale Bureau. Later, d.w.z. in 1920, is in hetzelfde gebouw het Internationale Gerechtshof geves tigd, zijnde een Volkenbondslichaam. Krachtens het Handvest van de Ver enigde Naties zijn deze drie lichamen tot één samengevoegd, dat in het Engels International Court of Justice wordt genoemd. Een Nederlandse naam heeft het in feite niet, omdat onze taal nu eenmaal niet tot de officiële Uno-talen behoort. Ofschoon men de Engelse naam (en ook de eveneens officiële Franse) zonder bezwaar kan vertalen met de oude Nederlandse naam Inter nationaal Gerechtshof, is de laatste ja ren de term Internationaal Hof van Justitie in zwang gekomen, waardoor de indruk wordt gewekt alsof dit een geheel nieuw lichaam is. Hoogste rechtscollege. Dit Hof dan, dat onder voorzitter schap staat van mr. J. C. Guerrero uit San Salvador, telt 14 leden, die 14 na tionaliteiten vertegenwoordigen. Het zyn behalve de voorzitter een Frans man, een Brit, een Braziliaan, een Chileen, een Mexicaan, een Belg, een Noor, een Rus, een Amerikaan, een Joegoslaaf, een Canadees, een Pool, een Egyptenaar en een Chinees. Alleen de Noorse rechter is in de gelegenheid binnenskamers in zijn eigen taal van gedachten te wisselen, daar de griffier. mr. E. Hambro, een landgenoot van hem is. Engels en Frans zijn in dit, 's werelds hoogste rechtscollege, de gangbare talen. Er zijn twee procedu res: arbitragezaken en advieszaken. Het onlangs behandelde geschil tus sen Engeland en Albanië over het tot zinken brengen van een oorlogsschip in de Straat van Korfoe was een ar bitragezaak, waarbij Engeland Albanië had aangeklaagd. De uitspraak is nog niet gevallen, maar beide partijen heb ben zich van te voren verplicht er zich bij neer te leggen. Zaken van deze aard komen weinig voor. Advieszaken daarentegen komen er hoe langer hoe meer. Voortdurend neemt de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties resoluties aan, waarin het Internationale Hof om raad wordt gevraagd. Als men er in Lake Succes niet meer kan uitkomen moet Den Haag maar zeggen hoe het zit. En dit Den Haag is dan niet de zetel van de Nederlandse regering, maar de zetel van de UNO-justitie. Balkan-affaire. Zo is er op het ogenblik een zaak aanhangig betreffende de arrestaties van niet-regeringsgezinde onderdanen van Roemenie, Bulgarije en Hongarije, welke in strijd zouden zijn met de in de vredesverdragen verankerde rechten van de mens. Het Hof onderzoekt dat nu. In de eerste plaats heeft het aan alle staten, die lid zijn van de UNO om schriftelijke stukken gevraagd, maar in dit geval ook aan de drie ge noemde. die geen lid zijn. Dat is pas gebeurd, zodat men nog niet weet hoe de drie Oost-Europese regeringen hier. op zullen reageren, hoe hun houding zal zijn jegens het Hof. Een pikante kwestie, ook in politieke zin. Immers, Rusland is lid van het Hof, maar.,. Joegoslavië ook. De Roemenen, Bulga ren en Hongaren zullen straks ook wor, den uitgenodigd een openbare zitting bij te wonen. Pas daarna doet het Hof uitspraak, die in de vorm van een „ad visary opinion"- naar de heer Trygve Lie wordt gezonden. Bovendien is dezer dagen het ver zoek binnengekomen na te gaan of een staat lid van de UNO kan worden door een besluit van de Algemene Vergade ring tegen een beslissing van do Vei' ligheidsraad in En dan is er pas weer een resolutie aangenomen betreffende de aspecten van het bestuur van de Unie van Z. Afrika over de voormalige Duitse ko lonie Zuid-West-Afrika. Zulk een resolutie brengt reusachtig veel werk mee en het Vredespaleis maakt op het ogenblik dan ook alles behalve een slaperige indruk. In de afgelopen maanden werden de meeste belastingbetalers, die over enig vermogen beschikken, door de fiscus verrast met een aangiftebiljet voor de Vermogensheffing-ineens, dat bij wijze van afwisseling, nu eens een vrolijke kleur draagt. Het invullen van dit biljet eist weer veel zorg, want aan de hand van de op dit biljet te verstrekken gegevens, zal t.z.t. de definitieve aanslag in de Vermogensaanwasbelasting en in de Vermogensheffing-ineens moeten wor den opgelegd. Tot nu toe werden im mers nog slechts voorlopige aansla gen opgelegd. In tegenstelling tot de vermogens aanwasbelasting wordt bij het vast stellen van het bedrag der vermogens heffing-ineens, wèl rekening gehouden met de persooniyke omstandigheden waarin de belastingplichtige op 1 Ja nuari 1946 verkeerde. Er wordt dus b.v. rekening gehouden met het feit of de belastingplichtige gehuwd was, recht had op kinderaftrek e.d. De vrijstellingen. Het zal de belastingplichtigen, die voor een aanslag in de V.H.I. in aan merking komen, ongetwijfeld ten zeerste interesseren op welke vrij stellingen gerekend kan worden. Deze kunnen immers van aanzienlijke in vloed zrjn op het bedrag dat aan de fiscus zal moeten worden geofferd. In de eerste plaats bedraagt de vrij stelling voor ongehuwden en voor hen, die van tafel en bed zijn geschei den, ƒ8000.Voor gehuwden is deze vrijstelling op ƒ12000.vastgesteld. Er is voorts de mogelijkheid geopend om vrijstelling te vragen voor pen sioenen en voor levensverzekeringspo lissen. Het zou echter te ver voeren deze mogeiykheid hier te bespreken. Wellicht wordt daarop in een volgend artikel nog teruggekomen. Wanneer er echter geen aanleiding I bestaat om van deze mogelijkheid ge bruik te maken, worden de hierboven genoemde vrijstellingen verhoogd van 8000.tot 10.000.en van ƒ12000.— tot ƒ15000.—. Bovendien wordt dan nog een af trek ve.leend, welke afhankelijk is van het aantal kinderen, waarvoor de be lastingplichtige aftrek geniet. Kin deraftrek bestaat voor kinderen (ook aangehuwde en pleegkinderen) welke op 1 Januari 1946 minderjarig wa ren èn tot het huishouden van de be lastingplichtige behoorden of met diens toestemming elders verblijf hielden voor het verkrijgen van on derwijs of daar voor een beroep wer den opgeleid. Ook voor kinderen, die tot het huishouden behoren van de gewezen echtg noot of echtgenote van wie de belastingplichtige van tafel en bed is gescheiden, mits die kinderen grotendeels op kosten van de belas tingplichtige worden onderhouden en opgevoed. Ten slotte bestaat dan nog de moge lijkheid om aftrek te genieten voor meerderjarige kinderen, die r.og geen 25 jaar oud zijn en grotendeels op kosten van de belastingplichtige wor den onderhouden èn onderwijs genieten of voor een beroep worden opgeleid Voor elk kind waarvoor de belas tingplichtige aftrek geniet wordt een bedrag van ƒ4000vrqgesteld als 't kind recht heeft op een al dan niet ingegaan wezenpensioen, terwijl wan neer dit laatste niet het geval is, de aftrek wordt berekend op ƒ5000.p. kind. Een bijzondere vrijstelling. Er bestaat voorts nog een bijzon dere vrijstelling voor belastingplichti gen, die aan één van de volgende eisen voldoen 1. op 1 Januari 1946 de leeftijd van 40 jaar hadden bereikt, of 2. door gebreken van lichaam of geest vermoedelijk in de eerstko mende drie jaren geen of nage noeg geen inkomen uit eigen ar beid zullen kunnen verwerven. Voor deze beide groepen bedraagt de extra vrijstelling ƒ50.000.indien hun gemiddeld zuiver inkomen (bere kend óf over de jaren 1941 t.m. 1946 óf over de jaren 1943 tm, 1945, wat voor de belastingplichtige het voorde ligst is) niet meer dan 2000.— heeft bedragen. Is dit gemiddeld zuiver in komen hoger geweest dan ƒ2000.—, maar minder dan 3000.dan wordt het bedrag van ƒ50.000.verminderd met 1000.voor elk geheel bedrag van ƒ20.waarmee het gemiddeld zuiver inkomen het bedrag van ƒ2000.te boven gaat. Bgvoorbeeld: Een belastingplichtige had op 1 Januari 1946 een vermogen van ƒ80.000.—, dat voor de V.H.l. in aanmerking komt. Hij had op die datum 3 minderjarige kinderen, die geen recht op een wezenpensioen hadden, terwijl de vrijstelling voor pensioenen of levensverzekeringspolis, sen voor deze belastingplichtige niet van toepassing was. Deze belastingplichtige had op 1 Januari 1946 de leeftijd van 40 jaar reeds bereikt en zyn zuiver inkomen over de jaren 1941 t.m. 1945 was als volgt: 1941 6000.— 1942 8000.— 1943 3000.-— 1944 2500.— 1945 2900.— Totaal 22400. Ter berekening van het bedrag, dat aan V.H.I. geheven zal worden moet het vermogen worden verminderd met de volgende vrijstellingen: a. Vrystelling voor ge huwden 12000. b. Verhoging van deze vrystelling omdat de vrystelling voor polis sen en pensioenen niet van toepassing is 3000.— c. Vrygesteld voor 3 kin deren: 3 x ƒ6000.— ƒ15000.— d. Extra vrystelling ƒ10000.— Totaal 40000.— Het bedrag der onder d. genoemde extra vrystelling werd als volgt be' rekend: Het gemiddeld inkomen over do ja ren 1941 t.m. 1945 bedroeg 22.400.— 5 4480.dus meer dan 3000. Het gemiddeld inkomen over de jaren ren 1943 t.m. 1945 was echter: 3000.— 4. 2500.— 2900.—) 3 ƒ2800.Dit gemiddeld zuiver inkomen is dus wel lager dan 3000.— Het gaat het bedrag van 2000.— met 40 x ƒ20.te boven, zodat het be drag der maximale vrijstelling var 50.000.verminderd moet worden met 40 x ƒ1000.— of ƒ40.000.—. Er resteert dus een extra vrystelling van ƒ10.000.—. (Ongecorrigeerd) De Bijzondere Raad van Cassatie zal op Woensdag 1 Februari des ochtends te kwart over elf behandelen het cas- satieberoep van ir. C. J. Huygen, die secretaris-generaal van de NSB is ge. weest. Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde hem tot 20 jaar gevangenisstraf. Als verdediger zal op. treden mr. J. H. De Pont uit Amster dam. Na zeven nederlagen gelukte het DREO in een zeer sportief gespeelde wedstrijd een flinke 14 overwinning te behalen. Ondanks veel critiek werd weer overgegaan tot het oude systeem. Het stopperspil-systeem vlotte bij DREO niet en daardoor werd neder, laag op nederlaag geleden. In de og de Tweede Kerstdag gespeelde wed strijd tegen het goed spelende Uitgeest werd dan ook weer ouderwets partij gegeven met als gevolg, dat het een overtuigende overwinning werd. Dreo gaf een partij voetbal waarvan een be stuurslid van Uitgeest getuigde „dt jongens speelden best en hebben dt overwinning tenslotte verdiend'. De midvoor Buus maakte deze middag alle vier goals, w.o, enkele zeer mooie, Bij de rust was de stand 11. Ten aanschouwe van een groot aan< tal voetbal-enthousiasten is het Hugo- Boys gelukt één punt afhandig te ma* ken aan het sterke WGW. Met de wind legen werd WGW direct na de aftrap genoodzaakt zich in de verdediging te. rug te trekken. Snel spel wisten de Boys te ontplooien in het eerste half uur; keeper Bouwma had toen zijn handen vol aan de harde schoten van I links en rechts. Door dit overwicht I kwamen de Boys af en toe te vee! I raar voren, waarvan Ramler c.s.. somsj wisten te profiteren door snello uit-1 vallen te ondernemen. Tien minuten voor de rust was Hugo-Boys nog steeds in do aanval. Op een, door WGW zeer ongelegen moment kreeg de mid voor Doodeman de bal toegespeeld, hl) wachtte even, om dan met een verras send schot de leiding te nemen. Na de rust trachtten de Heerhugo- waarders het spel in handen te nemen, doch alhoewel WGW dit aanvankelijk toeliet, kwam zij na vijf minuten zeer gevaarlijk opzetten. Rechtsbuiten Ram. Ier kreeg de bal toegespeeld, zette voor en Van Amersfoort zorgde met con hard schot voor de gelijkmaker. Twin, tig minuten later wist de H.B.-links- binnen de bal te bemachtigen. In eon snelle sprint ging het op Bouwma'» doel af en na drie man te hebben om speeld, volgde een voltreffer van Rem Deken. Vijf minuten voor het einde i ging de laatste hoop van Hugo Boys teloor door een overtreding van de j linksbuiten. Door ongeoorloofd aanval-i Ion werd WGW een penalty toegewe-' zen. waarvoor keeper Pancras moest zwichten. Het eerste elftal van GSV speelde Tweede Kerstdag een uitwedstrijd tegen Jisp. Al spoedig werd door de thuisclub gedoelpunt als gevolg van een fout in de GSV-verdediglng. Jisp had goede zin, want het eerste doel punt werd spoedig gevolgd door een tweede. Zo stonden de onzen dus al gauw met 2—0 achter. Het spel bleef op en neer golven, doch vijf minuten vóór de rust wist Nieuwenhuts met een praehtifee goal de stand op 2—1 te brengen. Na de rust was GSV direct in de aanval. Een hard schot van Verver kwam jammer genoeg tegen de paal Later deed hij het beter en wist nu met een hard schot het net te vinden, 2—2, Kort daarna kreeg Nieuwenhuk de kans van de dag, toen hij enkele meters voor een geheel verlaten doel I stond,,., maar hij miste jammerlijk I Visser deed het even later beter eiil bracht met een moei gericht schot de| stand op 3—2. Het tweede van GSV moest een ult-l wedstrijd spelen tegen Gosthuizen II. I Ook hier was het GSV die de punten wist te behouden, want met 4—0 moest Oosthuizen het onderspit delven, Na ruim een jaar ln reparatie te zij geweest, is de Egmondse reddingboot President Steyn Zaterdagmiddag einde- ,'iijk weer in Egmond gearriveerd. VI# I het Noordzeekanaal bracht schipper I ten Bruggeneate de boot uit Amster-f dam, langs de kust naar het Egmondse I strand. Er zijn verschillende technische! verbeteringen aangebracht, zodat men I thans weer op alle gebeurlijkheden Is voorbereid. BRAND SNEL GEBLUST Eerste Kerstdag brak brand uit bi) de heer C. N. Koopman aan de Zulder- straat. Dank zit het feit, dat de brand weer onmiddellijk ter plaatse was, wis' men ondanks de sterke wind, het g«' vaar spoedig te bezweren, Hier ter plaatse vormde de opvo#- ring van „Het Kerstspel" van dr. J. p- Cailenbach door de lekenspelgroep. 1" het Ned. Hurv. Kerkgebouw onder regie ven mej. Joh. v. d. Spek uit Amster dam een waar hoogtepunt. Het uit vier taferelen bestaande spe' werd onderling verbonden door zang der aanwezigen. Het met veel zorg voorbereide en in de luiste sfeer speelde stuk maakte grote Indruk Tot dekking van de aan de opvoering verbonden kosten werd bij het verla ten van het kerkgebouw een collect# I gehouden. BUREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20. Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Doi De Indonesische bevolking heeft presi Lreid, toen hü met het eerste vliegtuij bjokja op het vliegveld van Batavia, Loreii hadden mensendrommen, tot vele L vliegveld en langs de weg geconcer twee Dakota's met rood-witte staarten tejuicht, een ererondje draaiden en daa I voordat Sukarno het vliegtuig ver iet werd de gewijde rood-witte vlag „or enkele militairen naar buiten ge jacht. President Sukarno, gekleed in rttte uniform van opperbevelhebber er strydkrachten van de R.I.S. inspec- terde de T.N.I.-troepen, waarna hij Scb per auto, langs de weg door dui- fenden toegejuicht, naar het Konings- Hein begaf. Staande in zijn wagen am de president de hulde van zijn »>lk in ontvangst. |Op het bordes van het paleis werd ukarno verwelkomd door Anak gung, die een welkomstrede uitsprak lezamen inet het Indonesische volk" zeide Anrk Agung, „smeken wij de llerhoogste, dat gij en uw gezin dit deis bij voortduring zult mogen be- onen. Van hier uit zal Uwe Excel lentie in de komende tijden land en Maatschappij leiden naar geluk en loorspoed. Wat wij op dit historische ftoment bereikt hebben, bereikten wij lank zij de voortdurende krachtsin panning van het Indonesische volk en t is tevens een goed resultaat van R.T.C. Het jaar 1950 zal in het te len staan van de verschillende strijd Jtadia, zoals is uitgestippeld in de con- Itltutie van de R.I.S.". Nada Anak Agung was uitgesproken ln het hofortcest het Indonesia Raja Jad gespeeld, nam Sukarno, staande op !en podium het woord. Met geheven verzocht hij stilte en riep vervol- Het .eerste overleg in Unie-verband lussen Nederland en Indonesië op hel kebied van het buitenlandse beleid heeft reeds plaats gehad. Dit overleg peeft in de eerste plaats betrekking pp de kwestie van de erkenning van Be regering van Mao Tse Tung in China en voorts op de de-jure erken ning van Israel. De besprekingen ovei peze aangelegenheden zijn reeds inge leid tussen de Hoge Vertegenwoordi ger van de Kroon, de heer Lovink er het Nationale Voorbereidingscomité ii Batavia. Na de souvereiniteitsover- Bracht werd dit overleg voortgezet ir Den Haag met minister-president drs Satta. Naar verluidt zal Belgie spoedig to fcrkenning de jure van Israel overgaan Vvaaruit mag worden afgeleid dat dezi aangelegenheid voor Nederland than: keer actueel wordt. De filmster Rita Hayworth heef let leven aan een dochter geschonker Jsadat zij in de Montchiosi -kliniek i W.ausanne wis opgenomen om daar d Ipeboorte van haar kinrlje af te wach |ten Het meisje kreeg de naam Yasmine. Generaal Douglas MacArthur, heel iedegede-ld, dat Japan Amerikaans iulp zal verkrijgen tot een bedrag va: 1.000.000 dollar voor de wederopbou\ an de koopvaardijvloot. Dit hedra al worden vrijgegeven uit de op 'rengst in Yen van de verkoop va: ■merikaanse steungoederen. Japan zal in 1950 schepen van in tc I hal 275.000 ton bouwen en 272.000 to (iet-standaard schepen verbouwen tc aan-vaartuigen, welke voldoen aa e internationale standaards. „OOSTDUÏTSLAND KAN NOG VEEL VAN DE SOWJETUNIE LEREN" De plaatsvervangende Oostduitse pre nier, Walter Ulbrieh, heeft bij zij pwugkeer uit Moskou verklaard, d: ntalin hem te verstaan had gegeve «dat de belangrijkste taak van he Duitse volk er in bestaat de eenhei Duitsland te herstellen". „Het w linij voorkomen", zo zeide hij voort |«dat wij nog veel moeten leren en i |n®t bijzonder van de Sowjetunie". Weerbericht Weersverwachting, geldig tot Vrij dagavond: Zwaar bewolkt met Plaatselijk opklaringen, op vele Plaatsen nevel en hier en daar mist. Overwegend droog weer. Zwakke, later matige wind tus- sen Zuid en Oost. Iets kouder. VRIJDAG: Zon op 8.48, onder 16.37; Maan op 13.07, onder 4.00.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6