Kort Bestek new look" joiitiek VERENIGDE NOORD-HOLLANDSE DAGBLADEN Geen vaste zekerheid over de ramp Een Oostduitse politiemacht van 200,000 man Vrijdag 30 Dec. 1949 146e Jaargang No. 307 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN secretaris van Haagse burgemeester werkte voor Inlichtingendienst De heer W. Vogt trekt zijn ontslag in Engeland zou volgende week Mao erkennen Faroek zou zestienjarig meisje trouwen Tegenspraak van de Egyptische regering Admiraal Blandy gaat heen 125 gram koffie per zes weken Grieks schip ramde een Rijnsleper In 1950 minder Marshall-hulp? II Zussen ie praien, iwerker) energie waarschijnlijk nog i kent wordt op het ogen- kaanse regeringskringen aan isitieve resultaten zal leiden, het betekent ten minste, dat plosie van de Beria-bom in eds dit alleen is een grote verwarring en zelfbehaaglyg. ■te nieuws van drie maanden i ernstiger en evenwichtiger verdediging van het Westen men, dan het nu doet. •eede plaats is er alle reden nemen, dat de Amerikanen Ier geval, dus zelfs wanneer staan, dat zij op het gebied toomenergie een voorsprong ehouden, op een dergelijke, verdediging moeten bezint bekende atoomgeleerde dr. Bush heeft zojuist in een kkend boek, „Modern Arms Vten" (Moderne wapens en ien) haarfijn uiteengezet, dat plan tot een grootscheeps gebruik van atomische wa. cht binnen korte tijd reeds zal zijn. Nieuwe verdedi gen tegen zware bommen- :oals raketten, die zelf hun en, zijn reeds in prototypj Intussen werken de Russen :ht aan de vervolmaking van defensiemiddelen. Het ge. eem van luchtaanvallen op doelen kan heel goed in twee lar veranderd zijn door de van Sowjet-straaljagers e» inrichting van een Russisct ■ings-radarnet. En het ziel ar uit, dat West-Europa, het- omen binnen het bereik van luchtaanvallen ligt, binnen jd een gelijkwaardige lucht- g zal kunnen opbouwen, t te gaan, de Amerikanen 'est-Europa een belofte ge- ie van uitschakeling van de industrie welke zij als paaltje komt misschien niet nen nakomen. En ten gevoi- inister Johnsons zogenaamde zijn zij in toenemende mate nd om de meer algemene ot de kracht van de vrije leveren, welke men van hen, positie, die zij in de wereld verwachten mag. Geen situa- evaarlijker of verderfelijker Radioprogramma VOOR HEDENAVOND UM I, 301 m. Nieuwsberichte 11 uur. 6.15 Sportpraatje. 6.39 1 i. 7.00 Het klokje van zeven uur. inst van het begeleiden". 7.40 Re ding. 8.05 In het Radio-ZoeklicW. Radio Philharmonisch-orkest. 9.00 )49". 9.45 Pierre Palla speelt. 10.00 ig'\ hoorspel. 11.15 Sport-actuali- „De pelikaan komt thuis gevlo- Gram.muziek. UM II, 415 m. Nieuwsberichten 11 uur. 6.15 „De stem van d« reging". 6.30 Het Radio-jeugdjour- ,Een g'oed woord voor een goede „De muziek bij nadei inzien". 7.40 8.05 „Paprika". 9.00 Familie- 9.35 „Paprika". 10,05 Gram.rou* De vaart der volken. 10.35 Pasto- Avondoverdenking. 11.15 Populair VOOR VRIJDAG JM I, 301 m. Nieuwsberichten 1, 6, 8 en 11 uur. 8.43 Marcel lor. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.03 ïra-concert. 10.00 „Thuis". 10.05 ig. 10.20 „De Regenboog". 11.00 uw. 11.15 Tonhalle-orkest van Zü- [an Vogel en zijn accordeon-orkest, nonetto". 12.30 Voor Land- en 12.33 Sport en prognose. 12.45 ïerica". 1.15 Maria Zamora. 1.45 00 Kookkunst. 2.20 Ferrucio Bu- mponist. 3.00 Jean Busch. 3.20 v. 3.40 Toos Onderdenwijngaard, d presenteert. 4.30 Zendersluiting. de muziek. 6.15 De Vara felici* legeringsuitzending. 7.00 Denk om M5 Johan Jong. 7.30 „Libera! The world needs". 7.50 Tien voci internationaal vrijzinnig protestan- Cursus: „Christus en de mens"« st verschenen". 9.00 Men vraagt., en. 9.25 Aether-Forum. 9.55 Bui* ïkoverzicht. 10.10 Pennies fro® 40 „Vandaag". 10.45 Avondwij* Pierre Fournier. JM II, 415 m. Nieuwsberichten 1, 7, 8 en 11 uur. 8.40 Te imus. 9.03 Bror Kalles-kapel. 9.15 ?k bij onze jonge zieken. 9.30 9.35 Symphonisch morgenconcert, ndienst. 11.00 Henk Meyer, tenor- ik bij het werk. 12.00 Gram-* 50 Mededelingen voor Land- en 2.33 Metropole-orkest. 1.15 »»Vïii 15 Verpozingsmuziek. 2.10 »»Miss,a 2.40 Van oude en nieuwe schrij- iymphonie. 3.40 Voordracht door 00 Ensemble „Selecta". 4.30 Zen* 5.30 „Under de Fryske Flagge"*„ uo Beers en Van Landschot 6.1o n gaat". 6.30 Geestelijke liederen, wartier. 7.15 Regeringsuitzendinj?» ijf Zapakara's". 7.40 „Vandaag"* dualiteiten. 8.15 „Als een 8oh0* Radio Philharmonisch-orkest. 9.20 e". 10.30 Gram.muziek. 10.4o ïking. 11.15 Kamermuziek. ►IODISTRIBUTIE-DIENST 7.05-7.30 Gram. 8.30 VI. Br.: Lichte muziek. 10.10 Verz. progr* d Lucraft en ensemble. 11.30 Eng* eon-orkest. 12.00 VI. Br.: Orkest is. 12.33 Kwartet Frans Hernould- n zang. 2.00 Ge var. muziek. 3.00 BC Schots orkest. 4.00-4.30 M«- ie. 5.30 Kootwijk: Batavia. 6*"" Koormuziek. 6.30 VI. Br.: Voor 7.30 Solistenconcert. 7.50 Füi®" Fr. Br.: Orkest met sopraan. 8^* programma. 9.35 Gram. 9.40 De* 5 Gram. 10.15 Dansmuziek. „Topic for tonight". 11.20 »>Or" 7.10-7 30 Gram. 8.30 Fr. Br.: 3 Kookprantje. 9.10 Symph.-mU" Eng. H.S.: Kamaran Trio. lB.u eis Londen-Kaapstad. 10.45 M®5' 1.15 Wijding. 11.30 Eng. L£* rs. 11.45 BBC Welsh Orchestra* H.S.: Recital. 1.00 Orgel. L£! na voor ao kinderen. 2.00 BV 3.00 Lux.: Le Ménage en 3.40-4.30 NWDR: Gevar. Br.: Voor de zieken. 5.40 AJ no. 6.00 Voor de soldaten Iranda Stanley, Paul Spencer 7.00 Orgel. 7.15 Ralph Wils"» 7.45 Hoorspel. 8.00 Heromun ii en orkest. 8.30 Eng. L.P-* ,00 Verz. progr. 10.00 Over 10.30 Lux.: Musette- en Topical Half Hour. BJREAU AD,M1NTSTRATEE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per cnillimeteï Familieberich ten 20 cent pei millimeter Vraag en aanbod tot 15 woorden t l elk woord meer 5 cent. uitsluitend contant Abonnementen. 1.40 per maand, t L— per kwartaal plus incassokosten Officier blijfi bij eis van 5'|2 maand Hoewel de officier van Justitie bij de economische politierechter te Den Haag na een langdurige geheime zitting tot de overtuiging was gekomen, dat drs. W. B., eertijds secretaris van de Haag se burgemeester mr. W. A. J. V. in derdaad belangrijk werk voor de In lichtingendienst heeft gedaan, persis teerde hij bij zijn eis tot 5'/» maand gevangenisstraf wegens gepleegde de viezen-overtreding. Naar oordeel van de officier kan drs. B. niet aantonen, dat door hem in Zwitserland opgenomen geld van de politieke dilinquent B. inderdaad voor inlichtingen werd besteed. De getuigenverhoren waren tot half drie io geheim, dat zelfs de deurwaarder en de parketwachter de zittingszaal noesten verlaten. Ook de getuigenlijst was voor een ieder geheim. Tot de zeven getuigen behoorden vooraanstaande figuren uit de Inlich tingendienst alsook de secretaris-gene raal van Binnenlandse Zaken, jhr. mr C. H. Beelaerts van Blokland, verde diger van drs. B., bestreed de opvat ting, dat niet werd aangetoond waar voor het geld werd gebruikt. Een ter geheime zitting afgelegde verklaring geeft te kennen, dat voor inlichtingen moet worden betaald Vast staat, dat drs. B. waardevolle inlichtingen meebracht, doch dat hij voor verkrijgen van geld niet de, ove- Welniei Debat in Veiligheidsraad over vertegenwoordiging van China De regering van de z.g. volksrepu bliek van China is niets anders dan een marionettenregering, door de Sowjet- unie uitgedacht en aan de macht ge holpen, zeide dr. Tsiang, de afgevaar digde van de Chinese nationalistische regering, gisteren in de Veiligheidsraad Het was een antwoord op een verkla ring van de vertegenwoordiger van de Sowjetunie Jacob Malik, die zeide, dat dr. Tsiang niet bevoegd was de bevol king van China in de Raad te vertegen woordigen. Het lid van de Oekraïne on dersteunde Maliks verklaring, maar voorts werd er geen commentaar gege ven en verklaarde de voorzitter van de Raad het geval voor gesloten. Dr. Tsiang wordt 1- Januari voorzitter van de Veiligheidsraad. Nog even begon men aan een debat over de kwestie Kasjmir, dat later zal worden voort gezet. Recordproductie bij Limburgse mijnen Naar thans gebleken is, hebben de staatsmijnen op 23 December de pro ductie, welke voor deze mijnen in 1949 op 7.200.000 geraamd was, overschreden. Op die dag bleek, dat de gezamenlijke productie van de vier mijnen gestegen was tot 7.211.832 ton. Verwacht kan wor den, dat de totale productie over 1949 ruim 7.300.000 zal blijken te zijn. De productie van de gezamenlijke Limburg se mijnen over 1949 zal waarschijnlijk ongeveer 11.600.000 ton bedragen. In 1948 was de totale productie der Limburgse mijnen 11.230.326 en in 1947 10.104.345 ton. Plegei sr van overval tot twaalf jaar veroordeeld De Haarlemse Rechtbank heeft de 28-jarige landarbeider G uit Haar lemmermeer, die op 5 September j.l. een roofoverval pleegde op de bejaar de bewoners van een café aan de IJ- weg te Haarlemmermeer, waarbij de 78-jarige P. Haan en diens 81-iarige zuster levensgevaarlijk werden ge wond, conform de eis tot twaalf jaar veroordeeld. SCHEIJRING ONDER HONGAARSE COMMUNISTEN? Naar verluidt, zou het in de Hon gaarse communistische partij tot een splitsing zijn gekomen. Bijna 50.000 partij-leden zouden zich in het geheim tegen de „imperialistische politiek" van Rusland hebben verklaard. Zij zouden contact wllen opnemen met de Joegoslavische regering en gelijk gezinde groepen in Duitsland, Tsjecho- slowakije en Bulgarije. Mevrouw I Sablon, de oudste in woonster van Frankrijk, is op 107-ja- rige leeftijd te Fechain bij Arleaux overleden. Weerbericht Verwachting, geldig tot Zaterdag avond: Op veie plaatsen mist, ove rigens enkele wolkenvelden. Over wegend droog weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Vannacht temperatuur plaatselijk iets be neden het vriespunt, morgen over dag dezelfde of iets lagere tempe raturen dan vandaag. ZATERDAG: Zon op 8.48, onder 16.38; Maan op 13.24, onder 5.05. rigens aan weinigen bekende, weg volgde. Drs. B. was bevreesd voor lek ken. „En met reden", zei de verde diger. De politierechter bepaalde de uit spraak op 4 Januari. Hij wijst schrif telijk vonnis. De derde verdachte in de zaak Visser- Bos, v. d. K., die ervan beschuldigd wordt 2000 dollar van drs. B. in Zwit serland ontvangen te hebben, hoorde drie maanden met aftrek tegen zich eisen. Moeilijkheden bij de A.V.RO. Het algemeen bestuur van de AVRO is gisteren zes uur bijeen geweest om een oplossing te vinden voor het ge schil tussen de directeur, de heer W. Vogt en het dagelijks bestuur, welk conflict voor de heer Vogt aanleiding was geweest zjjn ontslag aan te bie den. Er waren de laatste tijd tussen de directeur en de heer De Clercq, voor zitter van de AVRO, steeds meer pun ten van wrijving ontstaan, vooral ten aanzien van de groeiende invloed van het dagelijks bestuur op de samenstel ling van de programma's. In een na de vergadering van giste ren uitgegeven communiqué heeft het algemeen bestuur medegedeeld de ont slagaanvrage van de heer Vogt niet te aanvaarden. Het heeft de gerezen ge schillen besproken en bijgelegd en in aansluiting daarop heeft het zijn vol ledig vertrouwen uitgesproken in het beleid van de directeur en hem ver zocht aan te blijven. De heer Vogt heeft aan dit verzoek voldaan. TEXTIELINDUSTRIE AANVAARDT DE LOONSVERHOGING Tussen de Textiel Werkgevers Fe deratie en de Bedrijfsunie van Textiel arbeiders is overeenstemming verkre gen over de toepassing der vergunning van het college van rijksbemiddelaars om binnen oepaalde grenzen tot een loonsverhoging over te gaan. Een duur glaasje.... De gemeentelijke opera van Cottbvs (Sowjetzone) heeft een voorstelling van Lortzing's Der Wildscltütz" moeten afbreken, omdat de tenor, die de rol van Thor vervult, zo dronken was, dat hij zijn rol niet kon zingen. In het costuum van deze Noordse godheid kwam de tenor zwaai end het toneel op en begon zijn eerste aria in hik-staccato's ten gehore te brengen. Weldra kon hij niet meer verder zingen, plof te op een bank op het ton,eel neer en lag onmiddellijk zwaar te snurken. Het publiek joelde en floot en wilde waar voor zijn geld. Daar de rol niet dubbel bezet was, liet de directeur het scherm zakken en de voorstel ling staken. De tenor werd °P staande voet ontslagen en kreeg een rekening overgelegd, van alle terugbetaalde plaatskaarten. India was hei moederland voor Volgens gewoonljjk betrouwbare bron heeft de Britse minister van buiten landse zaken, Ernest Bevin, die door het kabinet gemachtigd is de datum voor erkenning van de Chinese commu nistische regering vast te stellen, thans definitief besloten in de eerste week van Januari tot volledige erkenning de jure van de Chinese communistische regering over te gaan. Van bevoegde zijde te Londen wordt vernomen, dat India Vrijdag 30 De cember de communistische regering in China zal erkennen. India is het eerste lid van het Britse Gemenebest, dat diplomatieke betrek kingen met de Chinese communistische regering aanknoopt. KONING LEOPOLD VERKOOPT VILLA IN BELGIE Naar „La Nation Beige van betrouw bare zijde verneemt, heeft Koning Leo. pold zijn villa te Het Zoute verkocht aan een maatschappij voor onroeren de goederen ter plaatse. Geruchten rond Koning van Egypte Niettegenstaande de tegenspraak van de Egyptische ambassadeur te Washing ton handhaaft Associated Press een bericht, als zou koning Faroek van Egypte met de 16-jarige Narriman Sadek willen trouwen. Volgens het door de ambassadeur tegengesproken bericht was de koning onmiddellijk verliefd geworden op het meisje, toen haar 27-jarige verloofde Zaki Hatsjian haar naar het paleis meenam om „de zegen van de koning" voor hun huwelijk te verkrijgen. Op last van de koning zou de verloving verbroken zijn en zou de Egyptische politie later alle foto's van haar in de woning van haar verloofde in beslag hebben genomen. Hatsjian zou sinds dien door de geheime politie gescha duwd worden. Op gezag van zijn regering ontkende de ambassadeur, dat de politie gehol pen had een romance tussen twee van 's konings onderdanen te verbreken. Hij voegde er aan toe, dat het niet de gewoonte is, de zegen van de koning voor een huwelijk te vragen of dat de koning dames in audiëntie ontvangt. Admiraal William H. P. Blandy, be velhebber van de Amerikaanse Atlanti sche vloot, zal 1 Februari zijn functie neerleggen. De 59-jarige admiraal zal worden vervangen door admiraal Wil liam M. Fechteler, hoofd van het ma rine-personeel en voormalig bevelheb ber van de Atlantische vloot. Er is geen WILLIAM BLANDY man van Bikini reden voor het ontslag van admiraal Blandy opgegeven. Vorige maand gaf hij in. het Congres als zijn mening te kennen, dat de nationale veiligheid ern stig in gevaar gebracht zou worden door voorgestelde inkrimpingen van de Ame rikaanse marine. Admiraal Blandy leid de de proefneming met de atoombom bij Bikini in 1946. Gebruik bij mist de koplampen! Aangezien is gebleken, dat nog vele automobilisten menen, dat zij bij dichte mist aan de verplichting tot het voe ren van een verlichting voldoen door het ontsteken van de parkgerlichten of de stadslampjes, zij er op gewezen, dat dit hoegenaamd geen nut heeft. Men kan in dit geval de veiligheid alleen bevorderen door met gedimde koplam pen te rijden, zo mogelijk met gebruik van een mistlamp die zo laag mogelijk aan de linkerzijde van de auto dient te worden aangebracht, en op zodanige manier, dat de 'lichtbundel behoorlijk naar rechts is gericht. In een nieuwjaarsboodschap zei Trygve Lie, secretaris-generaal der Ver. Naties, dat een punt- is bereikt, van waaruit het mogelijk moet zijn steeds dichter te komen bij de moge lijkheid van een hervatting der onder handelingen tussen West en Oost. De ramp mei de Franeker K.L.M. aanvaardt con clusies onder voorbehoud Het rapport, dat is opgemaakt na een onderzoek, ingesteld door de directeur- generaal van de luchtvaart in India betreffende het ongeluk, dat de KLM- Constellation Franeker op 12 Juli in de heuvels bij Bombay overkwam, spreekt slechts over vermoedelijke oorzaken. Tot een vaste zekerheid omtrent de oorzaak van de ramp, waarbij alle in zittenden te weten elf leden der be manning en vier en dertig passagiers waaronder dertien Amerikaanse jour nalisten om het leven kwamen, is men niet kunnen komen. Zoals men weet, was het toestel on geveer drie uur na het vertrek uit Delhi boven het radiobaken van Santa Cruz, het vliegveld van Bombay, ver schenen. Het voerde een daling door het wolkendek uit en kwam op vijf a zeshonderd meter boven het vliegveld uit de wolken. Het toestel kwam uit Noordwestelijke richting en had het landingsgestel uit. Men zag het vlieg- Het rantsoen koffie, dat, zoals wü reeds eerder berichten, verminderd zal worden, wordt gebracht op 125 gram per zes weken. De eerstvol gende kofiebon, die op 26 Januari zal worden aangewezen zal dus recht ge ven op het kopen van die hoeveelheid en zes weken geldig zijn. De regering heeft afgezien van het in de handel brengen .an een nationale mélange van surrogaat en echte koffie. Koffie- surrogaat van goede kwaliteit zal naast koffie vrij in de handel verkrijgbaar zijn. Het uitgaande Griekse s.s.- „Stefa- noss" is gistermiddag bij de mond van de Waalhaven in aanvaring gekomen met het Rijnsleepschip „Apollo". Dit laatste vaartuig kreeg zodanige averij, dat het om voor zinken te behoeden aan de grond moest worden gezet. De „Stefanos" liep een lek op aan de voor. steven en kon de reis niet voortzetten Turkije, Italië, Eire en Luxemburg hebben zich geschaard in de rij mogend heden, die de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië hebben erkend. Alleen de koningin en de prinsessen ontvangen vrouwelijke bezoeksters, „in democratisch Egypte doorzoekt de politie niet de woning van een jonge man om hem van foto's te beroven en hem onder bewaking te stellen", aldus de ambassadeur. Stalin gaf Ulbricht zijn fiat Walter Ulbricht, de 56-jarige Oost duitse vice-minister-president, die Woensdag van de viering van Stalins verjaardag uit Moskou is terugge keerd, heeft Vrijdag geconfereerd met de leiders van de Oostduitse regering en leden van het centrale comité van de socialistische eenheidspartij. Hij zou ter conferentie verklaard hebben, dat hij een „bespreking van beslissend belang" had gehad met Stalin, in aan wezigheid van Molotof, Wysjinski, Be- ria, Malenkof en Soeslof. Op deze be spreking was overeengekomen, dat de Oostduitse politiemacht een totale |_|et Kerstfeest ligt alweer enkele da gen achter ons, vrienden, maar ik moet u toch nog even vertellen van de kieine Suzanne Bish, in het Califor- nische stadje Pice. Suzanne had in de tweejaar van haar kleine leventje nog nooit het licht gezien. Zij was vanaf haar geboorte blind, maar knappe dokters gaven haar na een ingewik kelde operatie het gezichtsvermogen t.erii.i. En één van de eerste dingen, die ze zag, toen het verband eenmaal definitief verwijderd was, was een reusachtige Kerstboom, die de blijde ouders voor hun kind hadden ver sierd. Weinig ihensen in dit aardse tranendal zullen een gelukkiger Kerst feest gevierd hebben, dan het gezin Bish. Mag ik nog even, ja? Nog even over Kerstmis? In Amerika is het meest populaire Kerstgeschenk een -.elevisietoestel geweest. Vijfenzeven tig duizend toestellen zijn in de maand November en de eerste weken van December gekocht. In Londen is f-en bijbel, die heeft toebehoord aan wijlen president Paul Kruger, voor '55 pond sterling geveild. De bijbel werd in 1686 in Dordrecht gedrukt en IS in 1902 bij Rustenburg (in Trans vaal) in het bezit van naturellen ge vonden In de gevangenis van Landsberg heeft de heer Karl Sommer, voormalig Voor een prikje kun je 'm krijgen. kolonel van de Waffen SS een oei in Ik koop die van Himmler wel. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiii permanente huur. Zijn leven lang zal Iiij daar gaan doorbrengen. Maar ver- moedeijk heeft hij het wat eenzaam gekregen daar in Landsberg en nu is hij gaan huwen. Met de secretaresse ven zijn verdediger. Zij koopt in ieder geval geen kat in de zak, want ze zal van zijn doen en laten wel behoorlijk op de hoogte zijn. De Amerikaanse luchtmacht heeft twee jaar lang naar stig gespeurd naar het werkelijke wezen van de „vliegende schotels", die zo vaak de gemoederen in beroering hebben gebracht. Thans zijn de on derzoekingen gestaakt. De heren, die het weten k-unnen, zijn tot de conclu sie gekomen, dat de „schotels" of een vergissing of een grap waren. Ik weet, vrienden, voor u een auto te koop. Een heel beroemde wagen. Die van Heinrich Himmler, voormalig lei der der Gestapo. Luxe-Mercedes-1940. Zestien cylinder-motor. Snelheid 120 kilometer per uur. Prijs elfduizend gulden. Adres: De Amerikanen in Duitsland. gr zijn blijkbaar ook nog mensen, die Stalin geen goed hart toedragen Wsnt toen de maarschalk overstroomd werd met geschenken, zijn lieden in Berlijn doende geweest, om de gedenk steen in het huis, waar hij in 1913 woonde, met teer in te smeren en met veren te overdekken. In Buenos Aires is een vissersbootje van vijftig ton aangekomen met dertien volwas sen Estlanders, twee kinderen en een hond, die eerst vanuit Estland naai Zweden waren gevlucht, daar de boot kochten en ermee naar Plymouth ver trekken, vanwaar zij op 27 Septembei de grote oversteek naar Zuid-Amerika begonnen. Een firma te Leipzig heeft een nieuw schrift voor blinden ontworpen en een schrijfmachine ge construeerd, die 260 lettergrepen pei minuut schrijft inplaats van de 200 van tegenwoordig met het Braille- stelseL sterkte zou mogen hebben van 180.000 a 200.000 man. Stalin zou zelf bij de bespreking met nadruk hebben ver klaard, dat er geen. sprake kon zijn van oprichting van een Duits leger op dit ogenblik en dat de Volkspolitie slechts een sterkte zou mogen berei ken welke voldoende zou zijn om haar het hoofd te kunnen doen bieden aan eventuele binnenlandse onrust en „Wes telijke agenten". Volgens de berichten werden ook kwesties van handel en diplomatieke betrekkingen tussen Oost-Duitsland en de Sowjetunie besproken doch niet van herstelbetalingen en maatschap pijen in Sowjetrussisch bezit. Vrouw en twee mannen vochten met haai Twee mannen en een vrouw voeren in de nabijheid van de kust van de Australische staat Victoria in een zeil bootje. Eén van de mannen lag zeeziek op de bodem van bet vaartuigje. Zijn situatie werd nog veel onaangenamer doordat een twee en een halve meter lange en tweehonderd kilogram wegen de haai plotseling aan boord van het vaartuigje sprong en de inzittende met bek en staart belaagde. De drie leverden een gevecht van tien minuten tegen de haai. Eén van hen was een ervaren visser. Hij had wel eens gehoord dat de beste manier om een haai -e verdoven is hem op de neus te slaan. Hij bracht dit in toepas sing „en de hemel zij dank werkte het", aldus verklaaide hij later. Een slag met de roerpen stelde de haai defi nitief buiten gevecht. Het einde bracht ook nog geldelijk gewin. Aan land gekomen verkochten de zeilers hun buit aan een handelaar in vis. Sjah van Perzië op Schiphol verwacht Komende uit Amerika wordt Zater dagochtend vroeg or Schiphol ver wacht de Sjah van Perzie met zijn echtgenote en 11 andere personen, die met hen reizen. De bedoeling is, dat het gezelschap ongeveer anderhalf uur op het vliegveld zal vertoeven waarna de reis wordt voortgezet naar Rome, waar een dag oponthoud za] zijn Daarna vliegt het gezelschap naar Te heran. De gehele reis wordt gemaakt met een speciaal voor dit doel gechar terde KLM-machine. tuig daarna in Oostelijke richting weg gaan naar de Powai heuvelrug, alsof het zich gereed maakte op baan 23 te landen. Enige ogenblikken later kwam het toestel in botsing met een heuvel en stortte neer. De weersomstandig heden waren slecht. Het rapport spreekt van een beoor delingsfout bij het landen en noemt als indirecte oorzaak onbekendheid van piloot en bemanning met de terreins gesteldheid in de omgeving van het vliegveld. Bij een onderzoek van de wrakstukken is geen bewijs gevonden van structuele of technische gebreken, waaruit men besluit, dat het ongeluk niet kan worden toegeschreven aan enig mechanisch „mankement" van het vliegtuig zelf. Toelichting van KLM In een toelichting tot dit rapport wordt van de zijde van de KLM ge zegd, dat als er sprake moet zijn van een onjuiste beoordeling van de piloot onder ogen moet worden gezien, dat het rapport elders spreekt van een ad vies van de verkeersleiding van het vliegveld om op baan 23 te landen. Onder de toen heersende weersomstan digheden werd dit advies niet veilig geacht. Dit advies zou dus in belang rijke mate hebben bijgedragen aan de ramp indien het de piloot zou hebben doen besluiten op baan 23 te landen. De veronderstelde onbekendheid van de bemanning met het terrein wordt door de KLM bestreden. Derhalve aan vaardt de KLM de conclusies van het rapport onder voorbehoud. Voorspelling van Connally Senator Tom Connally, de voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Senaat, heeft gisteren verklaard, dat de Amerikaanse econo mische hulp aan het buitenland in 1950 ongetwijfeld in vrij belangrijke mate zal worden verminderd. 1 In antwoord op de vraag, wat hij onder „vermindering in vrij belang rijke mate" verstond, zeide Connally, dat de verlaging tot 1 milliard dollar zou kunnen bedragen, doch hij wei gerde een bepaald bedrag te noemen. Verlaging van de nulp thans zal de schok kleiner maken, die de Europese economie zal ondervinden, wanneer in 1952 de Marshall-hulp geheel ophoudt. Uitzending overzee van dienstplichtigen mogelijk tot eind 1950 De Eerste Kamer heeft Donderdag zonder hoofdelijke stemming een ont werp van wet goedgekeurd, dat be paalt, dat het verblijf overzee van dienstplichtigen niet langer zal duren dan tot einde 1950. De CPN wenste geacht te worden als te hebben tegen gestemd. De minister merkte op, dat het voor al een zaak van technische aard be- t: eft. Het is nodig, dat nog kleine groepen naar Indonesië gaan om an deren, die reeds lang van huis zijn, af te lossen. Wanneer men vraagt: Wat is de zin van langer verblijf in Indonesië, dan is het antwoord: „U wacht op scheepsruimte". Doodstraf geëist De Bijz. Strafkamer te Assen eiste bij verstek de doodstraf tegen de voor malige opperstormleider J. P. Philip- pa uit Assen. P., wiens tegenwoordige verblijfplaats onbekend is, organiseer de als adjudant van de districts-com- mandeur oer Nederlandse Landwacht in Örente tal van razzia's en activeer de o.a. het gruwelijk optreden van de Norger bloedploeg. Onder zijn leiding hebben zich in Drente de meest mis dadige tonelen afgespeeld. De uit spraak werd op 5 Januari bepaald. Frankrijk draagt vandaag macht in Vietnam over Vertegenwoordigers van Frankrijken Vietnam hebben Donderdag te Saigon een overeenkomst getekend, waardoor het in Maart gesloten verdrag van kracht wordt. Vietnam wordt thans een onafhankelijke staat In de Franse Unie Vandaag zal Frankrijk officieel de macht overdragen aan ex-keizer Bao Dai, hoofd van de staat Vietnam. VRIJSPRAAK IN TWEE „PRIKKEL LECTUUR" ZAKEN De Bredase rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak betreffende „prikkellectuur", die veertien dagen geleden werd behandeld Een agent van de spoorwegboekhandel V. van A. uit Tilburg, had geschriften verkocht, die in strijd zouden zijn met de goede zeden, evenals de boekhandelaar F de W uit Tilburg. Beiden werden vrijge sproken. GEROOFD KUNSTBEZIT. Van 10 Januari tot 10 Februari zal in het Rijksmuseum te Amsterdam een collectie geroofd kunstbezit worden ten toongesteld, opdat degenen, die iets van die aard tijdens de bezetting zijn kwijtgeraaktt zich met een en ander kunnen confronteren. In Mei of Juni volgt nog een dergelijke tentoonstel ling.

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 1