De ideale l ELL Stad en Omgeving, Oud en Nieuw bij de Padvinders AGENDA OPRUIMINGS KOOPJES UIT DE ALKMAARSE RAAD THEO GRO ewogen week-eind Militaire maaltijd in Het Gulden Vlies ETALAGES AFDELINGEN bezichtigen. Alkmaarsche Courant VRIJDAG 30 DECEMBER 1949 rt De traditie getrouw 20 schrijft 't bestuur ons zullen de Alkmaarse padvinders, welpen en verkenners van de N.P.V., op Oudejaars- en Nieuw jaarsdag weer bij elkaar komen. Al werken de troepen en horden het ge hele jaar afzonderlijk, er zijn van die speciale dagen waarop het prettig is de onzichtbare band, die bestaat in de grote wereldbroederschap, duidelijk naar voren te laten komen. Zo is er dan de jaarlijkse feestdag St. Joris dag districtswedstrijden, districts- limboejacht, koempoelans enz. En ook de Oudejaars- en Nieuwjaarsdag lenen zicli daar uitstekend voor. Het samen besluiten van het oude, en het samen beginnen van het nieuwe jaar, werkt mede tot het verstevigen van de vriendschapsbanden tussen de groe pen. DE OUDE JAARSOEFENING Zo zal dan op 31 December deze oefening plaats hebben. De welpen en verkenners worden om half drie bij I'hoenix verwacht, 't Wordt weer iets aparts. Verschillende groepjes verken ners -en welpen zullen sprookjes uit beelden, in het centrum van de stad Schrikt U dus niet lezers, wanneer U Zaterdagmiddag een reus tegen het lijf loopt, of Roodkapje met de wolf Ontmoet. De welpen en verkenners moeten trachten de sprookjesfiguren op te sporen, zij moeten vertellen wat de personen voorstellen en ontvangen letter (de verkenners in morsel. Deze letters vormen een Opdracht, die uit gevoerd moet worden. Als dit spel afgelopen is om half wijf gaan allen naar het Troephuis Phoenix, waar de heerlijke oliebollen- lucht de Zanderslocrtlucht zal verdrij ven. De jongens zullen dan als waar dig slot van het Oudejaar lekker smullen van de oliebollen. NIEUWJAARSDAG Het nieuwe jaar wordt begonnen in het teken van de padvindersbelofte. Op Nieuwjaarsdag begint immers ieder mens opnieuw, met goede voor nemens om het beter te gaan doen. De padvind (stlers zullen zich ook voor nemen te trachten hun leven meer te gaan richten op de wet en belofte. Het zal dus een dag van bezinning zijn *s Middags om 4 uur komen de welpen en kabouters bijeen in het troephui" Phoenix waar een aandacht wordt ge houden door ds. N. den Oudsten, Ned. Herv. Predikant te Alkmaar. Belang stellende ouders zijn ook zeer welkom Voor de verkenners, padvindsters, Van woorden tot daden. Een maaand gevangenisstraf was de uitspraak van de Politierechter, mr. R. W. J. C. v. d. Wall Bake, tegen Johan nes Cornells S., nadat de Officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke, twee maanden had geëist. Verdachte had op 16 November de heer S. de Boer, vei lingleider te I?roek Langendijk, een klap in het gezicht gegeven, nadat deze hem zijn erf had afgestuurd. Een geld kwestie tussen v.erdachte en de heer De Boer had de eerste er toe gebracht de heer De Boer tijdens het middaguur te bezoeken. Toen S. echter aanbelde kwam de dochter aan de deur en ver telde dat haar vader rust nodig had en dat S. zich maar bij hem aan het kan toor moest vervoegen. Verdachte nam hier geen genoegen mee en wilde naar binnen. Inmiddels was de heer De Boer naar buiten gekomen, had S. in de schouder genomen en wilde hem het erf afzetten, waarbij hij echter een klap kreeg. Dj heer C. A. Korndörffer, die tegenover de familie De Boer woont, had vanuit zijn kamer gezien- dat S. een slaande beweging met zijn. hand had gemaakt, waarna getuige naar buiten was gekomen en S. had horen roepen: „Kom nu eens op als je durft, dan zal ik je". Verdachte ont kende dat hij had geslagen, doch be weerde dat hij een zelfverdedigende houding had aangenomen. De Politie rechter twijfelde echter aan verdachtes woorden, daar deze reeds verschillende malen op degelijke manier terreur in zijn omgeving had uitgeoefend. Hierna volgde de behandeling van de zaak tegen Theodorus Johannes van der S., kleermaker te Bergen. Verdachte had een lucifersstokje in zijn electrici- teitsmeter gedaan, teneinde zijn ver bruik te reduceren. Hij had dit echter op zulk 'n ondeskundige manier gedaan, dat het verbruik practiscn nihil was hetgeen de meteropnemer verdacht voprkwam. De Politierechter kwam tot een uitspraak van vijftig gulden of der tig dagen, nadat de Officier zestig gul den had geëist. „Victoria u'nd ihr Husar" De Hoofdstad-Operette brengt Dins dagavond in het Gulden Vlies de ope rette „Victoria und ihr Husar" op mu ite artisten van dit ensemble o.a. Ruth ziek van Paul Abraham m.m v. de eer- Rhoden, Paul Harden, Fritz Steiner. Otto Aurich, Herman Valsner, Hel Rajewska, Tini Alma e.v.a. De solo- dansen worden uitgevoerd door Elisa beth Hermann en Walter Frank. Het volledige koor en orkest staat o.l.v. Ju lius Susan. PERSONALIA De heer V Lammerts, Kommie bij de belastingen te Heer Hugowaaro werd verplaatst naar Dirkshorn. De heer H. Vogelsang te Augus tinusga is benoemd als le Kaasmake. aan de Coöp. Zuivelfabriek te Mid den-Beemster. Aan de heer J R. Zweerus, hoofd employé le klasse PTT te Alkmaar, is op zijn verzoek per 1 Februari a.s eervol ontslag verleend. 1 voortrekkers en pioniersters wordt ctm 7 uur een wijdingsdienst gehouden in de Kapelkerk. Als bijzonderheid kan worden gemeld, dat het is mogen ge lukken Ds. S. Kranenburg uit Amster dam, Hoofdkwartierscommissaris voor geestelijke training van de N.P.V., be reid te vinden deze dienst te leiden. Natuurlijk zullen alle padvind (st) ers deze dienst wilen bijwonen, nu deze door de HKC geleid wordt, maar ook zullen vele ouders en belangstellen den aanwezig willen zijn. Nu, het zou prettig zijn als het zo zou zijn, dat het middelste gedeelte van de kerk ge vuld zou zijn met padvind (stlers, en daaromheen de kerk vol met ouders en belangstellenden. De verschillende groepen wordt verzocht op tijd aan wezig te zijn, groepsgewijze de kerk in te komen en de groepsvlaggen mee te nemen. De ongeveer tweehonderd militairen die in onze gemeente in het ROG-ge- bouw verblijf houden, worden zo nu en dan verrast met de mededeling, dat zij buiten de kazerne mogen eten. Zoals iedereen, die eens elders te gast is, dit als een prettige onderbreking van de dagelijkse gang van zaken be schouwt, heeft ook net eten „buitens huis" voor de soldaten iets feestelijks, te meer omdat te verwachten is, dat de can gepresenteerde maaltijd nog uit gebreider zal worden dan zij reeds da gelijks gewend zijn. In de grote zaal van Het Gulden Vlies waren de brede rijen tafels gis ternamiddag bezet door de militairen, die tezamen de 5e en 6e compagnie van het lie Territoriale Bataljon vormen. De zaal stond in het teken van het olijfgroen der uniformen en hulpvaar dige handen hadden door de dienst van Openbare Werken daartoe in staat gesteld overal kleine sparreboom- pjes langs de muren geplaatst, omdat deze bijeenkomst tevens ter gelegen heid van Kerstmis en Nieuwjaar werd gehouden. De garnizoenscommandant, majoor Kropf, heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de gasten aan deze ge zamenlijke maaltijd. Spreker prees de korporaal-kok Ossevoort, aan wiens er kende culinaire kwaliteiten het te dan ken is, dat een zo uitgebreid gezel schap weer van een uitstekende maal tijd kon genieten en dankte de heei Mooy van Het Gulden Vlies, die niet alleen zijn zaal, maar ook zijn servies gratis ter beschikking had gesteld De korporaal zal in Januari zijn uniform voor het burgerjasje verwisse len en de majoor wenste hem en allen, die dat voorbeeld zullen volgen, in het burgerleven het allerbeste toe. Een woord van dank werd tevens gebracht aan korporaal Bone, die voor de zaalversiering had gezorgd en niet het minst aan adjudant Timmers, de man die in de dienst vergrijsd is en van wiens kennis en ondervinding door zovelen in het bataljon geprofiteerd wordt. De militaire maaltijd we mogen zonder overdrijving zeggen het extra- verzorgde Kerst, en Nieuwjaarsdmer- tje verliep vlot en werd, naar de glundere gezichten van de deelnemers te oordelen, buitengewoon geappreci eerd. Uit de toespraak van majoor Kropf is duidelijk gebleken hoezeer deze een goede verhouding met de bur gerij op prijs stelt en wij kunnen hem de verzekering geven dat Alkmaars in gezetenen zich op hun beurt gelukkig prijzen de militairen als hun stadge noten te kunnen begroeten. ACCORDEON VERDUISTERD. Door de Alkmaarse politie zijn twee personen aangehouden ter zake van verduistering van een accordeon. Zij huurden bij een muziekhandelaar een harmonica en verkochten haar in een andere zaak. De accordeon en een be drag van f 175 konden in beslag geno men worden De twee muzikanten zijn in verzekerde bewaring gesteld. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) VRIJDAG Harmonie Theater, 8 uur: Wet zonder recht (18 jaar); Victoria Theater,8uur- Het onstuimige blondje (14 jaar); Ci nema Americain, 8 uur: Abbott en Costello in donker Afrika (tot 14 jaar o.g.); ABT, 8 uur: Circus Bollini (alle leeftijden). Gulden Vlies, 8 uur; Noordhollands Toneel met „En waar de ster bleef stille staan". ZATERDAG Geen bioscoopvoorstellingen. ll!ltllll!lllll!ll[llllllllllllllllllllllini!ll!ll[tlllinili!IIHIII!llllllini[|l!lin hhhhhhmhhbi Komt nu reeds de in onze en Burgerlijke Stand Geboren: Helga, dochter van j. W. van Huizen en H. Oudes. Anna C., dochter van F. Schouten en J. Wal. Franciscus G. B., zoon van F. G. B. Sariemijn en G. E. van Loenen. Geertruida, dochter van H. Bakker en A. Kabel. Josephus J. M., zoon van P N. Peperkamp en M. P. P, Abbes. Hendrik, zoon van A. van Lienen en B. E. Wijngaard. Willy, dochter van D. Bos en S. Aatjes. Ondertrouwd: J. Poland en Bregitta A Kooijman. Pieter J. M. de Wit en Mar tha A. Delis, Willem F. de Moor en Petro- nella van Diepen. Walraven H. Hebdingen en Elisabeth A. Richardson. Jannes Bos en Antje Posthuma. Gerrit Admiraal en Jantje Wester. Overleden: C. M. Wever, 79 jaar. HANDELSBETREKKINGEN MET DE BELGISCHE EN FRANSE CONGO. Het secretariaat van de K. v. K. al hier verzoekt ons opname van het vol gende: De heer M. J. van Schreven, Consul- Generaal der Nederlanden te Leopold- ville, zal op Woensdag 4 Januari 1950 van 10—12 en van 1416 uur, ten kan tore de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord-Holland, Beursge bouw, Damrak 62a te Amsterdam, te spreken zijn voor belanghebbenden bij de handelsbetrekkingen met de Belgi sche- en Franse Congo. Het verdient aanbeveling, dat gega digden van hun voornemen doen blij ken aan het secretariaat van deze Ka mer. UITSLAG AANBESTEDING Door het gemeentebestuur van Hee renveen werd aanbesteed het verrichten van grond-, straat-, funderings- en as- faltbetonwerken ten behoeve van het verharden van de zandweg Jubbega (3e sluis) tot de trambrug bij de 23e wijk. langs de noordzijde van de Schoterland- se Compagnonsvaart. Er waren 12 in schrijvers. Laagste was de Aannemers maatschappij de Moei en Hermes te Alkmaar voor f 227 800. RAADSVERGADERING Het ligt in de bedoeling van de bur gemeester op Donderdag 19 Januari te 2 uur namiddag een raadsvergadering te beleggen. Nutsspaarbank te Alkmaar VERGELIJKEND JAAROVERZICHT 1949—1948 Bij de Nutsspaarbank te Alkmaar werd in 1949 aan spaargelden ontvan gen f 4.099.498,04 (v.j. f 3.627.049,22) en terugbetaald f 3.722.256,07 (vorig jaar f 3.362.364,13) zodat meer werd inge legd dan terugbetaald f 377.241,97 (v.j f 264.685,09). Voorts werd over 1949 aan rente op de spaarrekeningen bijgeschreven to taal f 223.312,81 (v.j. f 211.336,65). Het spaarderskapitaal, bij de aan vang van 1949 groot f 10.872.315,37 be droeg aan het einde van het jaar f 11.472.870,15 waaronder f 60.738,77 verschuldigd aan op school sparende kinderen. In 1949 bedroeg het aantal posten van inleg 38.348 (v.j. 35.719), dat van terugbetaling 23.279 (v.j. 22.101) teza men 61.627 (v.j. 57.820). In 1949 wer den uitgereikt 2719 nieuwe boekjes (v.j. 2279) waaronder 805 aan school- spaarders (v.j. 514), terwijl 1414 boek jes (v.j. 1415) werden ingetrokken. Bij de aanvang van 1949 bedroeg 't aantal in omloop zijnde boekjes 26.470. Dit aantal vermeerderde in 1949 met 1305 tot 27.775, waaronder 3515 van op school sparende kinderen. Het gemiddelde tegoed per spaarder (de schoolspaarders buiten beschou wing gelaten) bedraagt thans f 470,41 (v.j. f 462,65). Het aantal spaarbusjes in omloop is thans 5200 (v.j. 4564). Het aantal le digingen bedroeg 6597 (v.j. 5901) waarbij bleek, dat in de busjes ge spaard was f 101,618,74 (vorig jaar f 82.309,12). Damclub W.D.O. Gisteravond werden op de clubavond van de W.D.O. 4e onderlinge wedstrijden voortgezet met de volgende resultaten. Opmerkelijk' was dat van de twaalf partijen geen enkele remise werd en dat 7Jvpct. der partijen door zwart werd gewonnen. Eerste Afdeling: Jb. Hartog—D. J. Heyes C—2; P. Veer—J. Schipper Sr. 0—2; R. W. Zaadnoordijk—W. Piederiet 0—2; H. J. Toepoel -H. Kruider 0-2; J. Kaal-W. Vroling 0-2. Tweede Afdeling: Jb. Strijbis—J. Homma 2—0; D. Kiewitt—C. Fok 0—2; P. Noom-M. J L an gras 0—2; A. Bosman—J. Schipper Jr. 2—0; J. Homma—Jb. Strijbis 2—0; J. Deich- mann—T. van Weely 0—2; J. Schipper Jr.—A. Bosman 0—2. FAILLISSEMENTEN De Arrondissementsrechtbank te Alk maar heeft gisteren in staat van faillis sement verklaard: Pieter Vriend, bloembollenhandelaar. Andijk-Oost, Horn 9. Tot rechter-com- missaris werd benoemd mr. J. Krabbe en tot curator mr. J. P. Windhausen te Hoorn. Voorts werd in staat van faillissement verklaard: Simon Goezinne, fabrikant, Heiloo, Zeeweg 78 B. Tot rechter-com- missaris is benoemd mr. R. W. J. C. van den Wall Bake en tot curator mevr. mr. H. Feldhoen Kraak-Otto te Wormerveer. De Kaasmarkt. Op de kaasmarkt was heden een stapel boerenkaas aangevoerd met 'n gewicht van 240 kg, afkomstig van de heer Frans uit Heiloo. De kaas werd gekocht door de heer Grondsma. De prijs was evenals de vorige week f 2.50. Het is nu wat te bemerken, dat de markt de winterperiode ingaat. Ter vergelijking geven wij nog de aanvoer en handel op enkele andere markten. Bodengraven (Dinsdag) 20 partijen, le soort f 2.46—f 2.52; 2e soort f 2.40 f 2.45, handel flauw. Woerden (Maandag) 49 partijen, le kw. f 2.44—f 2.50, met. rijksmerk 2e soort f 2.35—f 2.42. Handel flauw. Gouda (Donderdag) 98 partijen, le kw. met rijksmerk f 2.40f 2.43; 2e kw. met rijksmerk f 2.32f 2.39; extra zware tot f 2.48. Handel flauw. (Alles exclusief exportverplichting en omzet- beasting) Verkoping van huizen in de C. W. Bruinvisstraat Door notaris mr. Joh. G. C. Zijnen werden gister in 't Gulden Vlies in het openbaar te koop aangeboden vier hui zen en erven te Alkmaar aan de C. W. Bruinvisstraat no. 11, 13, 15 en 17. De uitslag bij opbod was dat geboden werd voor perceel no. 11 f 4140, voor perceel no. 13 f 4120, voor perceel no. 15 f 4210 en voor perceel no. 17 f 4160. De afslag heeft plaats in 't Gulden Vlies op 5 Januari a.s. Verkoping Café-Restaurant „De Graanhandel" Door notaris F. J. M. Finxter van Schoorldam werd gister bij afslag ver kocht het café-restaurant „De Graan handel" met woning, schuren, steeg, erf en tuin te Alkmaar aan het Luttik Oudorp. Het hoogste bod was uitgebracht door de heer L. Poorter tot een bedrag van f 19310. Bij de afslag werd aangevangen met een bedrag van f 10 000 daarboven. De heer Poorter werd ten slotte eige naar van het perceel voor f 19.320. Onbetrouwbare werkster Dezer dagen deed een winkelier aangifte, dat hij geregeld geldbedra gen uit zijn kas miste. Een door de po litie ingesteld onderzoek leidde tot aanhouding van de 22-jarige werkster Zij had bij haar arrestatie nog een be drag van f 25 in haar schoen verbor gen. In totaal ontvreemdde zij f 140 De werkster is in verzekerde bewaring gesteld. Marktbericht NOORDERMARKTBOND, 30 Dec. - 14.000 kg Uien 27,10-28,60; 9000 kg Peen: II 8- 9,60 en III 6,90-7,60; 43.000 kg Rode kool 6-12,30; 10.000' kg Gele kool 5,50-9,80: 180.000 kg Witte kool 9-13,70; 1000 kg Groene kool 22—23; 1500 kg Andijvie 35—41. De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 56. De kolonel komt ook eens een kijkje bij Pim, Pam en Pom nemen en zegt dat ze zoveel wafels mogen eten, als ze lusten. „Anders eten de rovers ze .traks nog op!" zegt hij, somber voor zich uitkijkend. „Jullie hebt je best gedaan jongens en de vijand om de tuin geleid, maar lang zal dat niet duren! Straks zullen ze een poging tot de aanval wagen enals ze dan bemerken, dat wij maar met zijn vijven in het fort zijn.... dan zijn we verloren! Ik moet er niet aan denken!" „Laten we de vijand wat afleiden en hen wat stroopwafels stu ren", roept Pim uit. „En dan krijgen ze de bijen erbij cadeau!" zegt Pom, die nog steeds tevergeefs probeert om de zoemende bijen op een afstand te houden. „Daar zeg je zo wat!" Pim tikt zijn broertje verheugd op de schouder. „Je brengt me op een reuze idee!" In het laatste der dagen dat wil zeggen de dagen van het kalenderjaar komen tal van verenigingsbesturen met schrik tot de ontdekking, dat er in dat jaar nog nodig een lang verzuimde vergadering moet worden gehouden. B's en W's van diverse gemeenten ko men tot dezelfde conclusie en ook de Alkmaarse Raad werd aan het eind van December nog met een waslijst vol voorstellen verrast, waarbij verschei dene projecten waren die onmiddel lijk moesten worden goedgekeurd om dat het in Januari daarvoor te laat zou blijken. x Dat is de beruchte stok, welke de he ren in Den Haag achter de deur van de raadszaal gezet hebben Indien ge vóór Januari geen gunstige beslissing neemt krijgt ge geen toestemming, geen bouwvolume of geen geld En ais bij belangriike voorstellen de niet direct enthousiaste edeiachtbaren nog wel eens weifelen of nog wat nadere bereke ningen wensen, halen B en W de knuDpel te voorsehiin laten die van al le kanten bekiiken en zetten ze weer op haar plaats met het resultaat, dat de berg van onpositie wegsmelt als een sneeuwnop in het zonnetje en onze nlaatseliike volksvertegenwoordigers '.ii hef dan met de traditionele bloe dende harten met de door het Col lege gedane voorstellen tot in alle on derdelen accoord gaan. x Er stonden in de beruchte raadsver gadering van Dinsdag op Woensdag zelfs twee respectabele knuppels achter de deur De een was bestemd voor hen die zich niet spoedig met het project van de landbouwschool zouden vereni gen en de andere had de minister "an Wederopbouw naar Alkmaar gezonden ter intimidatie van degenen, die met het bouwen van 96 nieuwe woningen te lang zouden willen wachten, zodat het contingent van 3500. dat voor het gehele land bestemd is, bereikt zou zijn vóór Alkmaar een besluit had geno men. x Dat alles drukte natuurlijk zijn stem pel op de besluiten, welke het ontvoog de Alkmaar, nu het niet meer noodlij dend is, zogenaamd volkomen vrij er. naar eigen inzicht kan nemen. Een overbelaste agenda voor de ver gadering van Donderdag was oorzaak, dat een groot dee] der voorstellen naar Dinsdag verschoven moest worden en de draak dreigde zelfs drie koppen te krijgen toen de heer Sietsma tegen middernacht voorstelde om ook de tweede zitting maar weer te splitsen, maar de burgemeester wist het ondier als een moderne Sint Joris te be dwingen en de Raad nam in een mo ment van zelfopoffering resoluut het besluit dan maar door te gaan, des noods tot het bittere einde. x De Tweede Kamer heeft de nacht van Staal gekend, de Alkmaarse Raad kan de nacht van Wvtema als een bij zonderheid in het boek der historie noteren. Ondanks alle onzichtbare stokken en ondanks het feit, dat men met zeker heid kon voorspellen dat de goedgun stige besluiten met grote meerderheid van stemmen zouden worden genomen, heeft de Raad gediscussieerd en gede batteerd alsof er door deze bespre kingen nog van alles kon worden ge wijzigd. De Haagse stenograaf, die di verse gemeenteraden bezocht, heeft on langs medegedeeld, dat 't opmerkelijk is, dat er vrijwel overal meer wordt ge sproken dan vroeger. Het heeft er wer kelijk de schijn van, dat men wil zeg gen: „we zullen het wel aannemen, maar we willen toch lekker zeggen, dat we het er helemaal niet mee eens zijn". x De nacht der honderdduizenden zou den we deze historische vergadering ook kunnen noemen want het geld scheen geen rol meer te spelen en zelfs de wethouder van Financiën klopte te vreden op zijn binnenzak, die bol stond van een welvoorziene portefeuille. Pro jecten, die gezamenlijk bijna twee mil- lioen zullen vergen al zal de ge meente daarvan dan ook wel een groot deel terugkrijgen werden zonder vee] morren aanvaard. Sommige raads leden, die wei een nieuwe Handels school maar geen Landbouwschool wensten, trachtten tevergeefs de gebou wen van elkaar te scheiden. Het bleek al spoedig, dat waar men ook bet mes zette, overal edele delen bedreigd wer den omdat de scholen als een Siamese tweeling aan elkaar vast zaten. Het was een koppelverkoop van B. en W„ een Handelsschool met gedwongen bij koop van een "Rijkslandbouwwinter- school en met het oog op de tijd en het bedreigde bouwvolume werd alles ten slotte zonder hoofdelijke stemming aan genomen. x Als men dat nader bekijkt mag men zich met verwondering afvragen waar om deze raadsvergadering eigenlijk z*i lang heeft moeten duren Onder de tal rijke tegenstanders van het modetne woningbouwplan was er na de knappe verdediging door de burgemeester, slechts één, die zoals men dat noemt „geacht wilde worden te hebben tegen gestemd" en het besluit tot overname van het voor de volksgezondheid zo be langrijke zwembad werd met zeer gro te meerderheid van stemmen genomen x Wat het belang van Alkmaar als cen trumgemeente aangaat, willen we hier gaarne onze voldoening uiten over het behoud van de Rijkslandbouwwinter- school en eveneens over het feit, dat de Raad de dwaze verordening, die Maandagsmorgens alle textielzaken voor de buitenklanten on slot hield, resoluut heeft laten verdwijnen. Regeren is vooruit zien. het stadsbe lang gaaf boven het particuliere en mag zeker niet geofferd worden aan een ver schil van inzicht in de kringen der mid denstanders, die het toch vrijwel nooit met elkaar eens zijn. Dank zij de gastvrijheid van het ge meentebestuur en de goede zorgen van concierge en bode werd in deze nacht vergadering ook de inwendige mens niet vergeten. Wel slonk met het rond wentelen der wiizers het aantal belang stellenden op de publieke tribune tot dat er om half vfer in de nacht alleen nog maar de exploitant van het zwem bad zat. die er zeker niet bii geboft heeft, dat het voor hem belangrijke punt naar bet eind van de agenda was verschoven. Een schor haantje kraaide toen we naar huis gingen, maar we zijn meer dan ooit onder de indruk gekomen van de zelfonoffering onzer edeiachtbaren die moeite noch tiid ontzien om de door hen afgelegde eed getrouw te blijven' „dat zij de belangen van Alkmaar naar hun beste krachten zullen behartigen". Bergen aan Zee Koloniehuis te Bergen aan Zee wordt officieel geopend Het bestuur van het Centraal G«. nootschap voor Kinderherstellingsoor. den en gezondheidskolonies schrijft ons het volgende: Nog altijd is ons Genootschap de moeilijkheden van de oorlogstijd niet te boven en heeft het te kampen met een groot gebrek aan plaatsruimte. Twee van de ergst beschadigde huizen wachten nog op restauratie. Deze zo mer moesten nog vele honderden kin deren worden teleurgesteld. Het is ons dan ook een bijzonder genoegen U er mede in kennis te stellen, dat opnieuw een belangrijke stap naar het herstel van onze vroegere verpleegcapaciteit kon worden gedaan, doordat op 27 Oc tober j.l. ons koloniehuis „Zeehuis" te Bergen aan Zee weer kinderen kon op. remen. Het huis is door het Burger- weeshuis aan ons voor 10 jaar ver huurd. Met opoffering van vele kosten weeshuis het huis keurig laten heeft het bestuur van het Burgerwees huis het huis keurig laten restaureren en het is een lust de resultaten daar van en de verfraaiing in ogenschouw te nemen. Inclusief het aangekochte koloniehuis „De Bijsterbosch" te Epe en het ko loniehuis „De Heuvels" te Nunspeet wordt dit het elfde koloniehuis dat thans, geheel gerestaureerd en opnieuw ingericht, weer in vol bedrijf is. Op Woensdag 4 Januari wordt het tehuis officiëel geopend des namid. dags tegen half drie in koloniehuis „Zi ehuis" te Bergen aan Zee. Het lid van hoofdbestuur, de heer Evert Vermeer zal deze opening ver richten. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) I Gandhi was geen hongerkunstenaar Uw medewerker die in Kort Bestek de lezers allerlei wetenswaardige zeken en gebeurtenissen pleegt te ver tellen, schreef in zijn Bestek van Za terdag over een Japanner, die dertig dagen wil vasten, om daarmede het .record" van Gandhi te breken. Er zou geen aanleiding bestaan, om speciaal op dit bericht te wijzen, ware het niet, dat de gedachte zou kunnen ontstaan, dat Gandhi een soort hon gerkunstenaar is geweest, die door het verrichten van een uitzonderlijke prestatie de aandacht der wereld op zich wilde vestigen, om gekend te worden als de man, die het langste zonder voedsel tot zich te nemen, in het leven kon blijven Ieder, die ook maar iets weet van het leven van deze grote mens, denkt aan hem als aan de geweldige, wiens grote kracht school in het nakomen van de gelof ten: altijd zonder vrees te zijn en het vermijden van letsel toe te brengen aan enig levend schepsel, in gedachte of daad. Het zijn maar twee van de e geloften, door Gandhi en zijn strik te volgelingen afgelegd en nageleefd: n.l. geweldloosheid, waarheid, niet stelen, celibaat, bezitloosheid, lichame lijke arbeid, beheersing van de smaak, vreesloosheid, gelijke eerbied voor alle godsdiensten, gebruik van inlands fabrikaat, vrijheid voor de pariah's. Wie deze geloften (satyagraha, d.i. de waarheid aanhangen) als een Wet in zijn leven stelde, kon nooit iemand zijn, die er naar streefde een „record" te vestigen, maar wel een Mahatma, d.i. Grote Zifel, voor wie het ook ons Westerlingen past in diepe deemoed het hoofd te buigen. Kleymeer. NASCHRIFT REDACTIE: Onze circusdirecteur onderschrijft de opvattingen ven de heer Kleymeer volkomen. Het was zeer zeker niet zijn bedoeling, de indruk te vestigen, als zou Gandhi een soort hongekunste- naar geweest zijn. Niemand kan meer] overtuigd zijn van Gandhi's grootheii dan hij. Maar we] was het zijn opzet' aan te tonen, dat er blijkbaar lieden zijn, die dat niet beseffen. En één van die lieden is de Japanner Yamagoetsji. Toneel en fatsoen. Als bezoeker van de toneelvoorstel lingen in het Gulden Vlies is het mij opgevallen, dat een deel van het pu bliek bij het ingaan van de pauze grote haast heeft om de koffiekamei te bereiken, Het is immers reeds l'/i uui geleden, dat men niet heeft kun nen roken, het restaurant kan mis schien niet zoveel bezoekers bevatten en dus is het: wie het eerst komt het eerst maalt en wanneer men reeds 1 y„ uur heeft gezeten gaat het toch niet aan de consumptie staande te nuttigen, nietwaar? Verscheidene bezoeksters en bezoe kers hebben zich met mij geërgerd aan het hierboven genoemde euvel op 23 December bij het opvoeren van het toneelstuk Zwarte Crêpe de Chine- Het is gelukkig slechts een klein deel van de bezoekers dat zo onwellevend is in de grote haast de zaal te verlaten en niet door applaus de spelers te to ren dat zij het spel waard"ren. waar door de indruk zou kunnen worden ge wekt dat een deel van het publiek het spel niet op prijs heeft gesteld. Ik hoop dat de haastige bezoekers zich voortaan zullen weten te beheer sen. Alkmaar, 29 December 1949. Wij zijn het met inzender volkomen eens. Red. BROEK OP LANGENDIJK, 30 De* 10.000 kg. groene kooi 24.90416"! 52.000 kg. rode kool 6- 13.40: 110.000 kg- witte kooi 9,40-10 40; 25.000 kg. kool 5,50; 30.000 kg. uien 26,90—27,90.' grove 21,80—25,40. Heer zoekt KAMER m. pens. Brieven onder No. A 895 bur. v. d. blad. Jongeman zoekt voor zo spoedig mogelijk ZIT-SLAAPKAMER met pension. Br. onder no. A 400 bur. van dit blad. PENSION gez. door ambten., ongeh.. per 1 Febr. Brieven onder No. A 397 bur. van dit blad. Aangeboden: EEN WONING te Heiloo voor een woning te Alkmaar. Brieven onder No. A 399 bur. van dit blad. SLAAPKAMER te huur voor juffr. of meisjes. Brieven onder No. A 393 bur. v. d. blad. Koopkrachtige Lezers JF Er zit niet alleen stijging in ons abonnementen aantal, maar ook de Handeldrijvende Middenstand ziet zijn belang en ad verteert in steeds toenemende mate in de DE NIEUWSTE N me wereldp maakt zelfs de vochtig kurkdroog Anti vanaf 1.1 Vraagt inlichtingen. VERDRONKEN 1 TEL. 3463, PATRICI WENTW' „Hij moest Porlock me. de li vende verf merken en naar ee de schakelaars zien te komen. H een opeenhoping van vingerafd- op de schakelaar bij ae deur vo Personeel en ook op de deur zei is zo ongeveer wat je kon verws, Maar de schakelaar bovenaan d was schoongeveegd". „Dat zou op Carroll wijzen" Lamb knikte. „Of op Tote. K daar zijn gekomen als hij door d soneelsdeui was gegaan en de frap op, ofschooD ik niet weet, w bij dat zou gedaan hebben". „Frank schudde het hoofd. „La niet aan te nemen Hij heeft gee tuur om langs de leuning een te glijden. Zeit u, meneer ik ka begrijpen, hoe iemand die traj kunnen af- of oprennen zonde men hem hoorde. Op onbedekt bout is t onmogelijk, stilletjes Pen". „Tenzij Je op sokken gaat. kan toen hij langs de leuning gl de trap weer oprende, zijn sc! hebben uitgedaan om ze later aan te trekken. Tote kan ze in d

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 2