Sport ii 'I kort I Ons kort verhaal UN? >EC. )ND inen Land- en tuinbouw in Noord-Holland Hoede „V vanVictory" terugkwam x x xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx Suriname biedt vele m ogelijkheden T: VRIJDAG 30 DECEMBER 1949 jf aiLUJK AnoF.vi tn IJZERWAREN I MEUBELMAKUUI HOUTHANDEL »WtfdxlM|>DM JUT MAWZUN m ontvangen nhetmaand- bij elkaar a libelle ivensf wtjfd\ B I i Belangrijke bestaansbronnen Provincie van nature rijk aan goede graslanden Noord-Holland is steeds een provin cie geweest, waar in overwegende ma te de veehouderij werd beoefend. Ook de land- en tuinbouw hebben in onze provincie naam gemaakt. De betekenis van beide belangrijke bestaansbronnen wordt besproken in „Economische Voorlichting" In Noord-Holland overweegt het grasland sterk; toch is het percentage dalende, namelijk van 78 in 1880 tot 67 in 1930 en tot 54 in 1948. Daarentegen is voor het bouwland een sterke toene ming te constateren (respectievelijk 19,7, pachters, behalve in de tuinbouw, waar eens (respectievelijk 2; 10,3 en 14,5%). De absolute cijfers zijn (in ha): 1930: 1948: bouwland 43.465 66.264 grasland 128.192 115.930 tuingrond 19.674 31.185 Vooral gedurende de oorlog is het bouwland belangrijk toegenomen (tot 68.671 ha), doch het neemt nu weer af. De gemiddelde bedrijfsgrootte der landbouwbedrijven ligt in Noord-Hol land boven dat van het gehele land. Toch overweegt ook in deze provincie het kleine bedrijf; tweederden heeft 'n oppervlakte tot 10 ha. Wat de eigen- aom-pachtverhouding betreft, deze loopt in de verschillende delen der- provincie sterk uiteen. Gemiddeld is 't aantal eigenaars kleiner dan dat dei- pachters, behalve in de tunbouw, waar de eigenaars in de meerderheid zijn. Akkerbouw. De typische akkerbouwgebieden in Noord-Holland zijn in het algemeen de droogmakerijen. De bedrijven, welke zich hier bezig houden met akkerbouw zijn bijna steeds zuivere akkerbouwbe drijven. Gemengde bedrijven komen slechts weinig voor. Wel hebben vele landbouwers een stukje grasland met enige koeien, doch deze zijn slechts bij zaak. In de aard der geteelde gewassen kwam na 1880 een sterke verandering; de teelt van granen verminderde, ter wijl die van de knol-, bol- en wortel gewassen sterk toenam. Veeteelt. De provincie is rijk aan van nature goede graslanden, met name in de laagveengebieden ten zuiden van de Purmer en de Beemster. Het aantal melk- en kalfkoeien bedraagt thans circa 120.000; het aantal koeien per 1000 ha grasland steeg van 111.5 in 1910 tot 161,5 in 1930 en tot 167,4 in 1948; een belangrijk toegenomen intensivi teit van de veehouderij dus. In nauw verband met de rundvee houderij staat de zuivelbereiding. De opkomst van de fabriekmatige zuivel bereiding in Noord-Holland dateert van 1883. Sindsdien heeft zij zich steeds meer verplaatst van de boerderij naai de fabriek, aanvankelijk alleen de kaasbereiding, later ook de boterpro- ductie. In den beginne ontstonden vele kleine bedrijfjes, doch met de verbete ring van de vervoersgelegenheid is een toenemende concentratie te constate ren. Toch' zijn de bedrijven (in totaal 32) gemiddeld nog belangrijk kleiner dan in Friesland. In 1948 werd in de fabrieken circa 13 millioen kg kaas ge fabriceerd tegen 159.000 kg op de boer derij. Het product, dat in Noord-Holland wordt gemaakt, was en is nog steeds voornamenlijk Edammer kas, in hoofd zaak 40+. Een belangrijk deel van de in Noord- Holland geproduceerde melk gaat als consumptiemelk naar de beide grote centra Amsterdam en Haarlem. Gecon denseerde melk werd in 1948 23.000.000 kg gemaakt, melkpoeder slechts 1.000.00 kg, boter 4.000.000 kg. Paarden Sinds 1920 is het aan tal paarden in de provincie sterk ge daald, namelijk van 31.000 tot 21.400 in 1930 en tot 20.800 in 1948. Dit kan voor namelijk worden toegeschreven aan de vervanging van paarden door motori sche kracht, vooral op de bouwbedrij ven. Varkens. De varkensteelt is in deze eeuw in Noord-Holland sterk toe genomen en wel van 35.000 stuks in 1900 tot meer dan 100.000 in 1930, doch bedroeg in Mei 1949 nog slechts de helft van die in 1930, namelijk ruim 51.000 stuks Schapen. Op Texel vormt de schapenhouderij reeds lang een voor name bron van bestaan. Het Texelse schaap is geselecteerd tot een uitste kend vlees-wol schaap. Na 1910 is de schapenstapel in de provincie sterk ge daald, namelijk van 266.000 tot 166.000 in 1930 en tot 137.000 in 1948; deze da ling zet zich dus nog steeds voort. Pluimvee. Ook de pluimveesta pel was vóór de oorlog van betekenis, hetgeen blijkt uit de volgende cijfers: 1939: 1948: hoenders 1.268.000 522.000 eenden 245.000 70.000 Tuinbouw. De verschillende gewassen in de di verse tuinbouwgebieden in Noord-Hol land zijn voor een belangrijk deel een gevolg van bodem- en klimaatverschil len. Bewaarkool wordt meest op zwaardere grond verbouwd (Langen- dijk), terwijl de grondsoort in de Streek zich minder goed leent voor de ze teelt. Op de lichtere gronden aan de Langendijk worden meest vroege aard appelen of peen verbouwd. Kennemer- land, met een lichte grondsoort, vormt een uitstekend gebied voor de teelt van aardbeien. De zware klei in de Beemster laat zich in droge zomers moeilijk bewerken, zodat men in dat jaargetijde niet kan overgaan tot zaaien of verplanten; ook de bijteelten blijven daardoor beperkt. Enkele teeltcijfers over 1949 (in ha) zijn: rode kool 279, aardbeien 331, gele savoye kool 102, witte kool 313, tuin bonen 122, winterwortelen 174, witlof 517, uien 645, vroege aardappelen 6.079. Bloembollen Het aandeel van Noord-Holland in de bloembollenteelt blijkt uit de vol gende cijfers: Beteelde oppervlakte in ha Nrd.-Holland: Nederl. hyacinthen 81 375 vroege tulpen 336 661 late tulpen 951 1.851 narcissen 302 964 totaal 1.670 3.551 De teelt is in hoofdzaak op de export gericht. De afzet in het binnenland be draagt voor hyacinthen 4% van de ex port, voor vroege tulpen 14%, voor late tulpen 13% en voor narcissen 4%. Nar cissen leveren het grootste contingent bij de uitvoer, namelijk circa 40% (in 1947), vervolgens late tuipen (ruim 30 hyacinthen (20%) en vroege tul pen (10%). Het aandeel van de vroege tulpen is, vergeleken met vóór de oor log, belangrijk gedaald. De totale waarde van de bloembol lenexport bedroeg in 1948 circa 75 millioen. Behalve de tot nog toe genoemde bollensoorten worden ook nog andere gekweekt en uitgevoerd, bij voorbeeld gladiolen, crocussen, irissen en andere. Vooral de met gladiolen beteelde op pervlakte is in Noord-Holland van be lang, namelijk 731 ha (Nederland 1.196 ha). Visserij. De visserij in Noord-Holland kan woorden verbeeld in zee- kust- en IJ- selmeervisserij; bovendien wordt in de vele binnenwateren de zoetwatervisse rij uitgeoefend, doch deze is, vergele ken met de drie eerstgenoemde takken van visserij, van weinig betekenis. IJ- muiden is verreweg de belangrijkste vissersplaats met de grootste visafslag en koelbedrijven. Op 1 Juli bestond het staatsvisserijbedrijf te IJmuiaen een halve eeuw. In 1948 werd ongeveer een derde van de in Nederland aangevoer de vis over de Rijksvishallen te IJmüi- den* verkocht, namelijk 58.000 ton ter waarde van 22 millioen (cijfers voor Nederland 172.590 ton ter waarde van 64.194.000). De IJselmeervisserij is thans voor namelijk palingvisserij. Sinds de af sluiting van de Zuiderzee in 1932 is de betekenis van deze visserij dalende. Een overzicht van de visaanvoer in de enkele vissers- en afslagplaatsen in Noord-Holland volgt hier: -IJmuiden: zeevisserij 84.278.222 kg, 31.548.157; kustvisserij: 74.114 kg, 23.133. Hoorn: IJselmeervisserij: 111.131 kg, 281.161. Enkhuizen: zee visserij 4.917 kg, 2.568; IJsselmeervis- serij 1.535.927 kg, 2.284.483. Me- demblik: IJselmeervisserij 235.956 kg, 325.159. Den Oever: zeevisserij 843.371 kg, 385.409: kustvisserij 1.910.609 kg, 367.105: IJselmeervisse rij: 568.822 kg, 1.087.336. Den Hel der: zeevisserij: 2 225.262 kg, 1.021.127; kustvisserij: 176.388 kg.' 66.520. Ou- deschild: zeevisserij 1603.391 kg, 823.377; kustvisserij: 321.625 kg, 172.983. Urk: zeevisserij 251.908 kg, 118.956; IJselmeervisserij 1.727.484 kg, 1.928.139. VIJFTIEN JAAR VOOR SPION Uitspraak doende veroordeelde het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam gisterochtend de 49-jarige G. van Ree- de tot een gevangenisstraf van 15 jaar met aftrek en ontzetting uit de rech ten voor de tijd van het leven. De veroordeelde was er van beschuldigd als spion voor de Duitsers te hebben gewerkt en in die functie illegale groe pen aan de Duitsers te hebben verra den. De eis luidde veertien dagen ge leden levenslang. Zaterdag hielden de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië, de heer A. H. J. Lovink, en zijn echtgenote een afscheidsreceptie ten paleize Koningsplein te Batavia. De commandant van de Nederlandse strijdkrach ten in Indonesië, U.-generaal Buurman van Vreeden en echtgenote maken hun opwachting. Euwe speelt remise in Hastings Record 100 M. schoolslag gebroken In Hastings werd Donderdagavond de eerste ronde van het jaarlijkse schaaktournooi gespeeld. Dr. Euwe die in de hoofdgroep speelt, maakte re mise in de match tegen Wood (Enge land). Bij de vijf partijen in deze groep werd maar één partij gewon nen, n.l. door Evans (V.S.) van Winser (Gr. Britt.). De stand van het internationaal üamtournooi te Huissen was na de zesde ronde: 1 Vcrpoest (Belg.) 10 pnt.; 2 Gordijn 9 pnt.; 3 Van Dijk 8 pnt.; 4 Guignard (Zw.), Van Aalten en Ham ieder 6 pnt.; 7 Dionis (Fr.) 2 pnt., 8 Olsen 1 pnt. Tijdens de zwemwedstrijden in So lingen in de Britse zone van Duits land verbeterde de Duitser Waiter Kling e het Europees record 100 meter schoolslag. Klinge legde de afstand af in 1 min. 8,5 sec. Het oude record stond met 1 min. 8,6 sec. sedert Fe bruari 1942 op naam van de Fransman Nakache. In de Appollohal te Amsterdam be haalde het "Zweedse ijshockeyteam Hagalund Donderdagavond een zwaai bevochten zege op een Nederlands Bondsteam. De tussenstanden waren 2-5, 3-1, 0-1. Ware het niet, dat in de eerste speelperiode het Nederlandse doel werd verdedigd door de Amster dammer Ingwersen. do Zweden zouden niet tot een overwinning gekomen zijn. In het Bondsteam was vooral Feenstra uitblinker. NEDERLANDER BENOEMD IN BALKANCOMMISSIE. De Nederlander drs. J. F. Engers, ambtenaar van de Ver. Naties, is be noemd tot plaatsvervangend eerste-se- cretaris van de speciale Balkancommis sie van de V. N. Drs. Engers krijgt als standplaats Athene. BELGIE BRACHT NEDERLANDSE VISSERSBOTEN ÓP Vier Nederlandse vissersboten uit Eruinisse zijn door de zecpolitie naar Ostende opgebracht, omdat zij in de Belgische territoriale wateren visten. De lading (ongeveer 8000 kg haring) en de netten zijn in beslag genomen. AMERIKAANSE MARINE IN STILLE OCEAAN VERSTERKT De Amerikaanse marine heeft bekend gemaakt, dat het 27.000 ton metende vliegdekschip „Boxer" en twee torpedo- boten zullen worden toegevoegd aan de zogenaamde „zevende vloot", een be weeglijke vlooteenheid, die op de Phi- lippijnen is gestationeerd. ONZE TROEPENSCHEPEN. De „Waterman" is 24 December uit Tandjong Priok vertrokken, met 1465 passagiers. Aan boord bevinden zich 3-2 R. I., staf 3e inf. brigade groep, personeel tandheelkundige dienst, 2-1 en 4-1 A. A. T. en de staf van het ba taljon A. A. T. De „Grote Beer" wordt omstreeks 10 Januari te Amsterdam, verwacht. JJET IS TIJDENS de oorlog vaak voor- gekomen dat vliegtuigen, die men reeds verloren waande, door de cou rage der bemanning, of door zuiver toeval, op zulk een wonderbaarlijke wijze op hun basis terug keerden, dat de werkelijkheid ongeloofwaardiger was dan de stoutste fantasie. Ik behoorde tot het grondpersoneel van een vliegr eld in Engeland en had de gelegenheid dergelijke voorvallen van nabij mee te maken. Het was dik wijls onbegrijpelijk en tegen alle wet ten der zwaartekracht in, hoe een vliegtuig, zwaar gehavend door lucht- afweervuur en soms gedeeltelijk uitge brand, nog behouden terugkeerde. Wat ons allen met stomme verbazing sloeg, was het terugkomen van het Wellington bombardementsvliegtuig „V. for Victory". Al de vliegtuigen van het esquadron waren reeds terug van hun operatie boven Duitsland, behalve V. for Vic, die al vèr over tijd was. Seiners en te legrafisten luisterden naar het oproep- sein, operatiestaf en inlichtingendienst waren op hun qui vive, tpt plotseling... ja, daar hoorden zij iets. Inderdaad klonk door het donker van de nacht het zware geronk van een tweemotorig vliegtuig. Snel werden de landingslichten weer ontstoken en na enige minuten werd 't kolossale vlieg, luig voorzichtig aan de grond gezet Ambulancewagen en dokter waren pre sent. daar men wel verwachtte, dat er iets bijzonders aan de hand zou zijn Wij, die het vliegtuig in ontvangst moesten nemen, keken vol spanning toe, hoe het personeel uit zou stappen Stel u echter ons aller verwondering voor. daar de enige die uitstapte de piloot was. een esquadronleader met de D.S.O. en D.F.C. De plaatsen van zijn bemanning waren allen onbezet Op de een of andere onbegrijpelijke manier had de man kans gezien hel vliegtuig geheel alleen thuis ie bren gen. Maar waai- was zijn bemanning gebleven? In de messroom vertelde hij, terwijl wij stil er stil om heen stonden, zijn verhaal. „DIRECT NADAT IK het doel be reikt had, werd ik opgemerkt door de Duitse zoeklichten en al spoedig barst ten de granaten rondom ons; sommige onrustbarend dichtbij. Zelfs toen m'n boordtelegrafist me waarschuwde dat er vonken door de bodem van het vliegtuig kwamen, maakte ik me nog niet bijzonder ongerust. Ik wist wat een ervaren bemanning kan doen met een blusapparaat en ik zette m'n aan val door. Wat ik niet wist, was, dat één van de „flares" onder het vlieg tuig in brand was geraakt. De vonken werden spoedig vlammen, zó groot, dat ik er door verblind werd. De rook en gassen dwongen me op m'n plaats te blijven en in het vlieg- XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX tuig zag ik niets dan de gele gloed der vlammen. Dit is het einde! dacht ik. Het brandende vliegtuig was een prachtig doel voor het afweergeschut, en al werden we niet geraakt, het zou met m'n kist toch gauw afgelopen zijn In de veronderstelling dat we nog maar enige seconden tijd hadden voor het vliegtuig uit elkaar barsten, gaf ik de bemanning bevel, zich per para chute te redden. Terwijl ik telde, zag ik ze er één voor één uitspringen De staartschutter, de bomrichter, de na vigator, de telegrafist. Toen was het mijn beurt. Ik greep onder mijn zit plaats en verstijfde van schrik. Er was geen parachuteVlug doorzocht ik de cockpit, maar de parachute was. nergens te vinden. Vlugger dan ik het nu verte] ging het door mijn brein, dan maar trachtten de brandende ma chine met een noodlanding aan de grond zetten. De Duitse artillerie schoot niet meer op me. Vermoedelijk omdat die lui in de veronderstelling waren, dat hot met mijn machine toch afgelopen was. Ze ging als een vlammende toorts door de luchtIk maakte een duikvlucht en probeerde intussen de vlammen in m'n onmiddellijke nabijheid wat te doven om te kunnen zien, waar ik kon lan den. Het leek wel of m'n ogen intussen aan de vlammen gewend raakten, maar toen ik omzag, bemerkte ik. dat de vlammen grotendeels gedoofd wa ren. Na enige ogenblikken was het to taal donker achter me en de motoren bleven draaien. Ik ging trachten En geland te bereiken! Ik herinnerde me de koers die de navigator uitgezet had voor de terugreis naar Engeland en ik besloot de kist alleen terug te vliegen Prettig was het niet, want ik zat nog steeds boven vijandelijk gebied en er was nog steeds afweervuur. En als ik eens vijandelijke gevechtstoestellen ontmoette? Er was geen mens om mijn geschut te bedienen. Ik was alléén Maar het geluk verliet me weer. Bo ven de zee stopten de beide motoren Gebrek aan benzine! Op zulke momenten is het of je brein op hoogspanning werkt! Was de V. for Victory niet van een automati sche piloot voorzien geweest, dan was ik toch nog verloren geweest. Ik scha kelde „George" in zodat ik tijd had m'n noodreservetank bij te zetten, maar omdat ik gehinderd werd door de verbrande resten in het vliegtuig, duurde het nogal lang, voordat ik bii m'n contrölehandels terug was. „Net iets te vroeg sloeg een van de motoren met donderend geraas weer aan. En daar is de automatische piloot r.iet op berekend Het toestel dook met een stijve spiraal naar beneden. Lager en lager ging ik. Van vierduizend voet tot bijna het zeeoppervlak, maar toen zat ik weer. op m'n plaats en het gelukte me nog net de kist weer op te vangen Ik startte de tweede motor en kon m'n weg ve. volgen naar hier. Nou. de rest weten jullie en geef me nu een kop thee en een paar sandwiches. JORO Nederlandse boeren kunnen er zich vestigen, maar zij moeten kapitaal hebben llfAARHEEN? VRAGEN DE NEDERLANDERS ZICH AF, wie het op het dicht- bevolkte plekje grond aan de Noordzee te benauwend is geworden en dii bevolkte plekje grond elders een nieuw bestaan willen gaan zoeken. Vele andere landen lokken. Ook Suriname, het overzeese gebiedsdeel, dat vier maal zo groot is als Nederland, doch slechts 182.000 inwoners telt, de naar schatting 22.000 Bosnegers en de ongeveer 3700 Indianen, die diep in het nog vrijwel onbekende binnenland leven, niet medegerekend, Suriname is uiterst dun bevolkt. Van de 182.000 inwoners, op wie het land drijven moet, zijn er 72.000 Creolen (de eigenlijke Surinamers), 55.000 vroegere Brits-Indiërs, 35.000 Indonesiërs en... 1000 Nederlanders. De rest der bevolking bestaat uit andere rassen. Ruimte is er dus genoeg, maar is er ook een bestaansmogelijkheid? vestigen. Voorwaarde is ook, dat men over kapitaal beschikt. Iemand, die zich met enkele honderden guldens op zak een bestaan denkt te verschaf fen, is geen welkome gast. Hij zou zeker niet slagen. In elk geval ver langt men, dat de immigranten ge noeg geld bij zich hebben om het er een poos uit te zingen en bij misluk king de reis terug te kunnen betalen. Klimatogisch bestaat er geen be zwaar tegen vestiging van Nederlan ders in Suriname. Zij kunnen er uit stekend aarden en wanneer men van aanpakken weet, komt men er voor uit. De vraag naar intellectuelen is nog betrekkelijk gering. Er kunnen hoogstens enige technici bij de bau- xietwinning geplaatst worden. In de toekomst zo verwacht men zal de vraag naar intellectuelen toene men. De animo bij de Nederlanders om zich in Suriname een nieuw bestaan te verschaffen, is zeer groot. Dage lijks komen er aanvragen om uitzen ding binnen. Doch voorlopig zal mei zijn ongeduld nog wat moeten be dwingen. Bauxietwinning in handen van de Amerikanen SURINAME is lange jaren een ach terlijk land geweest. Het heeft Nederland kapitalen gekost. Honderd jaar lang om precies te zijn: van 1844 tot 1944 heeft ons land jaar lijks de tekorten op de Surinaamse begroting moeten lelu-en. In 1900 be droeg het deficit ƒ54.000.—, maar in 1940: 3.258.000, waarvan 1.000.000, bestemd was voor de bevordering van de welvaart. Sinds 1940 is er verbetering ingetreden, voornamelijk dank zij de aanzienlijke uitvoer van het in het binnenland in grote hoeveelheden gevonden en ge makkelijk te delven bauxiet, het alu- miniumerts, waarnaar in de oorlog een reusachtige vraag ontstond. Het bauxiet is één van Suriname's voornaamste welvaartsbronnen ge worden. Het werd er voor het eerst in 1915 in het stroomgebied van de Cottica gevonden. Al spoedig interes seerden de Amerikanen zich ervoor en thans is de bauxietwinning geheel in hun handen. De winsten stromen dus uit het land, maar de concessie- gelden komen het land ten goede. In 1943 bedroegen zij 4.000.000. Bovendien verschaft deze vorm van mijnbouw vele handen werk, hetgeen nogmaals een aanzienlijk üedrag aan lonen en salarissen oplevert. Ook goud Behalve bauxiet levert Suriname ook goud, zij het niet in grote hoe veelheid. Van 1876 tot 194b dus in 6.9 jaar is in totaal 42.000 kg goud gevonden met een waarde van f 68.000.000,Hel goud leverde Suri name dus een millioen per jaar op. Teneinde de exploitatie van de goud velden te vergemakkelijken, is tussen 1903 en 1912 een spoorlijn aangelegd ran 120 km van de hoofdplaats Para maribo naar Dam in het binnenland Het is nog altijd de enige sjoorlyn Suriname is een primitief land met nagenoeg geen verbindingswegen Wellicht is het nog meer delfstoffen rijk, doch het onderzoek daarnaar en dc exploitatie ervan zouden kapitalen verslinden. Vele mogelijkheden DE INÜUSTIRE is weinig ontwik keld. Er zjjn slechts enige fabrieken. Ook voor veruere industrialisatie is veel geld nodig. De Surinamers zelf hebben berekend, dat 500.000.00Ó, zeker nodig zai zijn om het land er behoorlijk bovenop te brengen: sti mulering van Je nijverheid, uitbrei ding van de landbouw, aanleg van wegen en spoorlijnen, sociale en cul turele voorzieningen, enz. Ons land heeft voor bet Welvaartsfonds 30.000.000 beschikbaar gesteld, te verdelen over vijf jaar. Een druppel op de gloeiende plaat, zou men kun nen zeggen. Maar althans een begin! Er liggen rijke mogelijkheden in Suriname, vooral op agrarisch gebied. Vandaar, dat de emigratie naar Suri name zich vrijwel beperkt tot land bouwers. Een 50 a 75 jaar geleden zijn er veel Nederlandse „boerenkolonisten" heen getrokken. Dat was een emigratie-po ging op brede basis. Zij is echter mis lukt, doordat onvoldoende rekening gehouden was met de toestanden waarin de boeren kwamen te leven. Velen zijn teruggekeerd of onderge gaan. Een kleine groep heeft het kun nen bolwerken. De afstammelingen van deze pioniers treft men er nog al tijd aan. Zij leiden een tamelijk goed leven, wat beter dan de middenstand hier. Officieel is daarna van Nederland se zijde weinig of niets meer aan de bevordering der emigratie naai Suri name gedaan. Wel komt thans het particuliere initiatief meer en meer op. Er is een Stichting in het leven geroepen, ten doe! hebbend om in Nickerie polders voor Nederlandse boeren aan te leggen, zodat zij zich er kunnen vestigen. Deze „Stichting voor Mechanische Landbouw Surina me", die reeds een directie-kantoor heeft in de Parklaan 5 in Den Haag, wenst zoals de naam al zegt speciaal de mechanische landbouw te bevorderen. Zij wordt gesteund door het Welvaartsfonds Suriname. Langs de kust ligt een vruchtbare kleistrook van 25 tot 100 km breed. De landbouw heeft er dus uitsteken de kansen. Het land ligt echter laag, zodat inpoldering noodzakelijk is. Zonder al te hoge kosten zal een op pervlakte van 140.000 ha in exploita tie gebracht kunnen worden. Er is gedacht aan polders van 500 ha met elk 64 boerderijen en in de toekomst twintig van zulke polders. Als men gemiddeld vijf personen per boerde rij rekent, zouden er op de lange duur 6400 Nederlanders kunnen emigreren. Kapitaal nodig ER ZIJN hier te lande nog twee par ticuliere verenigingen, die zich met de emigratie naar Suriname bezig houden en voorts vragen particulier! personen werkkrachten. Er is plaats voor Nederlanders, maar Suriname laat hen alleen toe, als zij ten voor dele van het land werken. Wanneer de bedoeling alleen is kapitaal over te brengen, dan geeft de Surinaamse regering geen verlof om er zich te PLEISTER HUIDKLEURIG SNELVERBAND ZWITSAL FABR. APELDOORN MARGARINEPRIJS WORDT NIET VERHOOGD Naar wij vernemen, ligt het niet ir. de bedoeling van de regering, de mar- garineprijs op 1 Januari te verhogen Hei Radioprogramma VOOR HEDENAVOND HILVERSUM J, 301 m. Nieuwsberichten om 6, 8 en II uur. 6.15 De Vara feliciteert. 6.30 Strijdkrachten. 7.00 Denk om de bocht. 7.15 Johan Jong'. 7.30 Liberal Christianity: The world needs". 7.50 Tien voor acht. 8.05 Internationaal vrijzinnig protestantisme in 1949. 8.30 Cursus: „Christus en do mens". S.55 Zo juist verschenen. 9.00 Men vraagt. en wij draaien. 9.25 Aether-Forum. 9.55 Buitenlands weekoverzicht. 10.10 Pennies from Heaven. 10.40 „Vandaag". 10.45 Avondwijding. 11.15 Pierre Fomnier. HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten, cm 7, 8 en 11 uur. 6.15 „Waar liet om gaat". 6.30 Geestelijke liederen. 6.45 CNV- kwartier. 7.15 Re gerings uitzending. 7.30 „De vijf Zapakara's". 7.40 „Vandaag". 8.03 Disco actualiteiten. S.15 „Als een schaduw". 8.35 Radio Philharmonisch-orkest. 9.20 „Deo Vo- lente". 10.30 Gram.muzick. 10.45 Avondover- denking. 11.15 Kamermuziek. VOOR ZATERDAG HILVERSUM I, 301 m. Nieuwsberichten cm 7, 8.30, 1, 5.45 en 11 uur. S.40 Orgel spel door Cor Steyn. 9.03 Symphonie-orkest. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgen wijding. 10.20 De geschiedenis van het jaar. 10.35 Uitzending voor de arbeiders. 11.05 Bui tenlands weekoverzicht. 11.20 Actuele kantte keningen. 12.00 Orgelspel door Johan Jong. 12.30 Voor Land- en Tuinbouw. i2.33 Granï.- muziek. 1.15 Accordeola. 1.50 Geestelijk leven. 2.00 Als een boute vogelvlucht. 2.20 The Ram blers. 2.50 Piano-soli. 3.00 Van boek tot boek. 3.15 Het Omroep-Kamerorkest. 4.00 Van de wieg tot het graf. 4.15 Topsongs December. 4.45 Sportpraatje. 5.00 Plakplaatjes. 5.15 Om en nabij de twintig. 6.00 Voor de Nederlandse Strijdkrachten. 7.00 Een onbescheiden halfuur aan liet einde des jaars. 7.30 Oudejaarsavond- dienst. 8.45 Afscheid van het oude jaar. 9.00 Een jaar draait voorbij10.00 Socialistisch commentaar. 10.15 Oliebollen.... 11.15 De fluisterende harmonica. 11.25 Stradiva-sextet. 11.50 Koorzang en voordracht. 12.00 Haven geluiden en klokgelui. 12.02 Toespraken. 12.30 Voor de Strijdkrachten. 1.00 öud- en Nieuw jaarswoord door W. Vogt. 1.05 Orkesten en ensembles feliciteren de luisteraars.'2.00 Sluiting HILVERSUM II, 415 m. Nieuwsberichten cm 7, 8.30, 1, 7, 8 en 11 uur. 8.40 „Maria ter ere". 8.50 Introduction èn rondo capric- cioso. 9.03 Moeders wil is wet. 9.35 Concert. 10.00 Klein, klein kleutertje10.15 Licht ochtendconcert. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Drie delen uit „La Damnation de Faust". 12.03 Amusements-orkest, 12.30 Mededelingen. 12.33 Symphonette-orkest. 1.20 Het Vaudeville Strijkorkest. 1.40 Piano-duo. 2.00 Kerst-pro- giamma. 2.20 Engelse les voor beginners. 2.40 Musicerende dilettanten. 3.05 Kroniek der lette ren en kunsten. 3.40 Orgelspel. 4.05 „Oud- en Nieu\v"-overpeinzingen. 4.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 5.00 De Wigwam. 6.00 Het promenade-orkest. 6.15 Journalistiek week overzicht. 6.30 liet promenade-orkest. 7.15 Actualiteiten. 7.25 Katholiek Thuisfront. 7.30 Ensemble „Organola". 7.45 Schaaktournooi te Hastings. 7.50 Westindiscb commentaar. 8.05 De gewone man. 8.12 Madonna-kindje. 8.15 Lichtbaken 8.40 Lichte orkestwerken. 9.00 Negen heit de klok. 10.00 Weet U het? 10.10 Met KRO-microfoon door 1949- 11.15 Wcek- end-sberenade. 11.15 „Ladieu des Berg'ers". 11.50 Te Dcum. 12.00 Nieuwjaarstoespraak. 12.30 „Vol goeden moed". 12.45 Passacaglia. 1.00 Gewijde muziek. 1.30 Symphonic. 2.00 Zendersluiting. RADIODISTRIBUTIE-DIENST LIJN Hl: 7.05-7.30 Gram. 8.30 VI. Br.: Concert. 9.05 'Gram. 10.10 Verz. progr. 11.00 Rendes-vous Players. 11.30 Reg. Pursglove en ensemble. 12.00 VI. Br.: Cabaretliedjes. 12.32 Orkest Pol Beam. 1.15 „Saludos ainigos"'. 2.00 Causerie. 2.10 Berlioz. 3.00 Liedjes. 3.30 Dixie ensemble. 4.00 Vlaamse koor. 4.30 Ge- var. muziek. 5.00 Kootwijk: Batavia. 6.00 VI. Br.: Jazzmuziek. 6.30 Voor de soldaten. 7.30 Oudejaarsavondrevue. 9.30 Chansons. 9.50 Oudejaars-toespraak. 10.15 Sympb. Jazz-orkest. 10.45 Trio Kantrovitch. 11.15 Dansmuziek. 12.00 Gram. 1.00 Lux.: Songparado of 1949. I.30 Dansmuziek. LIJN IV: 7.10-7.30 Gram. 8.30 Fr. Br.: Concert. 9.00 Kookpraatje. 9.10 Cymph. nr 9, Schubert. 10.00 Lux.: Le Ménage en Musique (VI.). 10.45 Eng. H.S.: SydDean en orkest. II.15 Morgenwijding. 11.30 Promenade Players. '.2.00 BBC Welsh Orchestra. 1.00 Hawaiian Serenaders 1.15 Gevar. programma. 1.55 Fr. Br.: Verz. progr. 2.30 Zang. 3.30 Klassiek verzoekprogramma. 4.30 Ensemble Bill Alexan dre. 5.00 Interview 5.10 Vervolg Bill Alexan dre. 5.40 VI. Br.: Accordeon. 5.55 Eng. L.P.: Paul Fenoulhet en orkest. 6.30 Sportreportagc. I

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 5