Zal Amer Egmond aan Zee koopt de grond van Mij. Zeebad Wijziging reglement- voor de Banne Zuid-Scharwoude SCHAKEN Veertig-jarig jubileum bij de P.T.T. Vijftig jaren in dienst van het Staatsbosbeheer Burgerlijke Stand Belangrijke besluiten in Grafter Raad Piet Bakker besprak een zijner boeken Ds. Bremer neemt afscheid. LAATSTE NIEUWS Naasting van zaken in Hongarije Modelbedrijf leverde besmette melk ONTPLOFFING BIJ POOLSE AMBASSADE TE PARIJS Predikbeurten Mogelijke der V Adviezen voor d dediging van For Mr. v. Maarseveen naar Indonesi Waterballet viel in water Aardbeving teisterdi Philippijnen Mi w VRIJDAG 30 DECEMBER 1949 De Raad vergaderde Woensdagavond onder voorzitterschap van de burge meester. Ingekomen waren verzoeken van de Bond van Nederlands overheids personeel om de ambtenaren een Kerstgratificatie te geven van een Vtek extra en een duurtetoeslag van t 2,50 inplaats van f 1,per week. De ze adressen werden voor kennisgeving aangenomen. De heer J. Wijkerfcomm.) meende, dat hier van salariëring geen sprake was. Verhoging presentiegeld B. en W. stelden voor het presentie geld der raadsleden te verhogen van f 3 tot f 5. De heer J. Koeman was hier tegen, daar de raad afltijd in avondzitting vergadert en dus niemand enige financiële schade lijdt. De heer ■I. Wijker sloot zich hierbij aan. Men Is z.i. raadslid voor het algemeen be lang en niet om er aan te verdienen. De heer J. Krab (oud-Kath.) ging nog verder en meende, dat het raads lidmaatschap een erebaantje is, dat men voor niets moet waarnemen. De voorzitter achtte dit laatste wel een unicum en meende, dat een presentie geld wel op zijn plaats was. Na uitvoe rige discussie werd het voorstel van B. en W. tenslotte verworpen met 7 tegen 3 stemmen. Alleen de wethou ders en de heer P. Hoogland stemden voor. Verhoging jaarwedde wethouders Voorgesteld werd Ged. Staten te ver zoeken de jaarwedde der wethouders te verhogen van f 350 tot f 400. De voorzitter gaf van de schrik over het vorige agendapunt, een uitvoerige toe lichting, waarom z.i. een bedrag van f 400 gemotiveerd was, omdat het wet houderschap, zeker in de tegenwoordi ge tijd en in Egmond aan Zee met zijn wederopbouw-problemen geen sinecure is. De heer F. Snoeks (RK) informeer de of wethouder Zwart wel altijd pre sent was, daar hij in Alkmaar in be trekking is. De heer J. Koeman (alg. bel.) wilde weten of deze wethouder verzuimuren uitbetaald krijgt. De heer J. Wijker (comm.) zou hem eventueel vergoeding willen geven, als hij scha de heeft. De voorzitter achtte deze zaak te klein bezien. Het wethouderschap eist veel tijd. Bovendien moet iedereen ook een arbeider wethouder kun nen worden. Wethouder P. de Graaff vond het onjuist, dat er stemmen op gingen om onderscheid te maken tus sen hem als eerste en de heer Zwart als tweede wethouder. De voorzitter wees er op, dat deze zaak niet per soonlijk bekeken moet worden. De heer J. Wijker (comm.) vond, dat een wet houder de consequenties maar moet aanvaarden met de aanvaarding van het ambt. Anders moet de politieke partij maar bijspringen. De heer P. Hoogland (PvdA) vond al dit gepraat kleinzielig. Men zou dan wel kunnen zeggen, dat wethouder de Graaff hele maal geen salaris nodig had. Het voor stel van B. en W. werd tenslotte aan genomen. Tegen stemden J. Wijker (comm.) en J. Krab (oud-Kath.). De heer P. C. Dekker (oud-Kath.) stemde blanco, hetgeen wethouder de Graaff de opmerking ontlokte, dat men wette lijk verplicht is vóór of tegen te stem. men. Voortgezet gebruik na onteigening Besloten werd met de onteigenden, die daartoe de wens te kennen hadden gegeven een overeenkomst van voort gezet gebruik aan te gaan, waardoor zij practisch alle eigendomsrechten blijven uitoefenen, totdat de gemeente over het onteigende perceel moet kun nen beschikken. Benoeming assistent-opzichter Voorgesteld werd de heer C. Wijker vast te benoemen als assistent-gemeen, teopzichter. De heer J. Krab vroeg wat de gemeente met drie opzichters moet beginnen. De voorzitter lichtte nog na der toe, dat het bureau voor bouw- en woningtoezicht dag en nacht werk heeft, mede door de uitvoering van het herbouwplan. De heer Wijker werd hierna met 9 van de 10 stemmen benoemd. B. en W. stelden voor het salaris te bepalen op f 3520 tot f 4240. Uitvoerig lichtte de voorzitter toe, dat de betrok, ken functionaris voorlopig gedetacheerd blijft bij het intercommunaal wederop- bouwbureau, welk bureau ook het sa laris weder aan de gemeente vergoedt, zolang de detachering duurt, waar schijnlijk nog ongeveer vijf jaar De heer J. Wijker kon deze salarisschaal in het rapport van de commissie Ubink nergens vinden. De voorzitter ging hierop uitvoerig in. Het voorstel is aan Ged. Staten voorgelegd, die zich er mede accoord verklaarden. Ged. Sta- Zuid'Scharwoude Stemgerechtigde ingelanden van de banne Zuid-Scharwoude hebben aan Ged. Staten verzocht te bevorderen, dat ook de gebouwde eigendommen in de omslag dex lasten worden betrokken. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat geen bezwaar, aangezien ook de gebouwde eigendommen bij ae werken van de banne belang hebben Ged. Staten zijn evenwel van oordeel dat de gebouwde eigendommen in het gebied der banne, dat indertijd binnen de bedijking van de Heer-Hugowaard is gebracht en dat sedert dien geen direct belang meer heeft bij de werken van de bann van deze heffing behoren te worden vrijgesteld. Overeenkomstig de wens van stemgerechtigde ingelan den is in het bijz. reglement de bepa ling opgenomen, dat de invordering van deze omslag geschiedt door bet hoogheemraadschap Noordhollands Noor derkwartier. De opgenomen bepalingen zijn de gebruikelijke. Ged. Staten geven in overweging tot vaststelling van het ontwerp-besluit over te gaan. ten namen daarbij het bijzondere ka rakter der gemeente Egmond aan Zee in aanmerking. Zodoende gingen zij accoord met een hogere classificatie dan volgens het zielental der gemeen te. B. en W. zullen dit uitbuiten ten bate van de andere ambtenaren, voor wie zij in de volgende raadsvergade ring met nieuwe salarisvoorstellen ho pen te komen. De jaarwedde van de directeur van gemeente-werken is ge baseerd op 80 proc. van het salaris van de gemeente-secretaris. De heer Wijker vroeg opschorting tot de volgende ver gadering. Tenslotte werd het voorstel aangenomen onder het motto, dat het salaris altijd later verhoogd zou kun nen worden, als dit inderdaad moge lijk zou blijken volgens de richtlijnen van de commissie Ubink. Begroting 1950 De begroting voor 1950 werd aange boden. Besloten werd aan de heer Joh. Rui- gewaard, naast zijn perceel in de Wil- helminastraat een stuk grond te ver kopen voor f 3,50 per vierkante meter. Vastgesteld werd een verordening, krachtens welke het verhaal van in koopsommen voor pensioen verlaagd werd van 100 tot 75 proc. Aankoop van grond B. en W. stelden voor alle bezittin gen van de N.V. Maatschappij Zeebad Egmond aan te kopen. Er waren met deze maatschappij steeds strubbelin gen, o.a. doordat deze beweerde eige naresse te zijn van een deel van het strand en van de wegen bij de Boule vard. Eindelijk was er na veel onder handelen overeenstemming bereikt over de gronden, die de gemeente no dig heeft voor de uitvoering van het herbouwplan en die anders onteigend zouden worden. Na een conferentie met de autoriteiten van het departe ment van wederopbouw was overeen gekomen deze grond aan te kopen voor t 37,105. Toen was nader geconfereerd over aankoop van alle terreinen, maar overeenstemming was niet te bereiken. Tenslotte bleek de maatschappij bereid het z.g. Kurhausvlak, een terrein van ruim 4000 m2 vlak aan zee, waarvan zij de waarde schatte op f 50.000, zelf te behouden en dan al haar ver der bezit aan de gemeente over te doen voor f 99.345. Hiermede konden B. en W. zich verenigen, daar dan de prijzen ook liggen beneden de maxi mumprijzen, die de Prijsbeheersing aangaf en die B. en W. niet wilden geven, omdat die gebaseerd zijn op directe verkoop voor bebouwing, ter wijl toch die bebouwing eerst in de loop der jaren zal plaats hebben. De totale oppervlakte van de grond is on. geveer 71,4 ha. Van de totale koopsom ad f 99.345 komt voor rekening van de wederopbouw f 37.105 en dus voor re kening van de gemeente f 62.240. Nadat de Raad de zaak in comité had besproken, bleek men algemeen deze aankoop ten zeerste toe te juichen. Met een compliment aan B. en W. werd met alg. st. tot aankoop besloten. De heer J. Groen verzocht op het nieuwe Pompplein een electrische klok te plaatsen, waarna de heer P. Hoog land verzocht de klok in de Ned. Her vormde kerk, die vroeger sloeg en nu niet, eens na te zien. De heer P. Dek ker bepleitte invoering van een uni form model vuilnisbak en spoedige plaatsing van de nieuwe straatverlich ting in de Voorstraat. De heer J. Krab bepleitte aanleg van een parkeerter rein bij het strand, waarvoor B. en W de plannen al klaar bleken te hebben. De voorzitter dankte tot slot allen in deze laatste vergadering voor de pret tige samenwerking en wenste allen een prettig uiteinde en een gelukkig nieuw jaar. Namens de raad sprak de heer P. Hoogland wederkerig woorden van dank, met de beste wensen bij de jaar wisseling. De uitslagen van Woensdag j.l. luiden: Eerste Afdeling: A. Holtes—A. Heere 1—0; J. Koopman—G. a. d. Brinke 1—0; J. van Don J. Zijp afgebroken; H. Franse—A. van Eg mond 0—1. Tweede Afdeling: C. Blok—J. Stikvoort 1—0; J. Valkering—A. Roozing 0—1; K. Blok—P. Mante 0—1; J. Groen—H. de Vries 0—1. Op 29 December herdacht de heer F. Snoeks de dag, waarop hij voor 40 jaar, als jongen van zestien jaar, in dienst kwam bij de PTT. De nieuwe directeur van het postkantoor te Alk maar, de heer Groeneveld, de wnd. directeur, de heer Smets en de direc teur van het telefoondistrict Haarlem, de heer Krok, maakten 's morgens hun opwachting bij de jubilaris. De wnd. directeur sprak waarderende woorden en overhandigde namens het bedrijf der PTT een oorkonde en een enve loppe met inhoud. Ook het personeel van het kantoor te Egmond aan Zee liet zich niet onbetuigd. Bij monde van de heer J. Koeman huldigden zij hun chef en ook zij lieten hun geluk wensen gepaard gaan met een stoffe lijk blijk van waardering. Om half 3 's middags verscheen het huldigings comité uit de burgerij. De voorzitter, de heer J. W. Kockx, memoreerde hoe de heer Snoeks 40 jaar lang altijd met grote blijmoedigheid voor de burgerij klaar stond. Iedereen werd altijd even prettig geholpen en meer dan dat. Wie wel eens moeite had met invullen van formulieren of dergelijke zou nooit tevergeefs een beroep op de heer Snoeks doen. Het was dan ook voor het comité een prettige en gemakkelijke taak om gelden bijeen te brengen voor een cadeau, al miste men daarbij de steun van de heer Snoeks zelf, die in dergelijke gevallen zelf ook altijd klaar staat! Niettemin was in enkele dagen een prachtig bedrag bijeen gebracht en zo kon het comité thans, als blijk van waardering, een prachtig slaapkamer ameublement aanbieden. Niet alleen de burgerij, maar ook de besturen van de Prins Hendrik Stichting, het Troelstra - oord, het tehuis voor ouden van dagen St. Agnes en de koloniehuizen werkten hieraan spontaan mede. Met de wens dat de jubilaris nog vele jaren zijn taak op dezelfde prettige wijze zou mogen vervullen, besloot spreker zijn rede. Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Niele woorden van oprechte waardering voor het werk van de heer Snoeks, welke woorden hij deed vergezeld gaan van een schitte rende bloemenhulde. Als voorzitter van de vereniging voor vreemdelingen verkeer roemde hij de grote stuw kracht van de jubilaris, die altijd voor de VVV klaar staat en bood hij, als blijk van grote waardering een prach tige fruitmand aan. In zijn kwaliteit van directeur der N.V. Maatschappij Zeebad Egmond huldigde de heer Kockx de jubilaris nogmaals en bood namens deze maatschappij eveneens een prachtige fruitmand aan. Een schat van bloemen vulde intussen de woning van de jeugdige 40-jarige jubilaris, ge schonken door tal van instellingen en particulieren. Geroerd dankte de heer Snoeks allen die deze dag voor hem tot een onver getelijke hadden gemaakt. Met veel ge noegen had hij altijd aan het kantoor te Egmond aan Zee gewerkt en hij hoopte dit nog vele jaren te zullen doen. Hij dankte de burgemeester, de heer Knockx, als voorzitter van het huldigingscomité en allen die in dit comité zttting hadden willen nemen en allen die hem deze dag tot een onver getelijke hadden gemaakt door hun ge lukwensen en hun geschenken. De gehele middag stroomden de ge schenken binnen en kwamen tallozen hun opwachting maken bij de jubilaris, zodat deze handen en ruimte tekort kwam om alle hulde in ontvangst te nemen. Het was dan ook een zeldzaam jubileum van iemand, die altijd voor iedereen klaar staat en die men, als eenmaal over negen jaar de tijd van scheiden gekomen zal zijn, wel zeer node zal missen. Het postkantoor te Egmond aan Zee zonder de heer Snoeks zal nooit dat zijn, wat het in zijn diensttijd steeds geweest is. Moge hem deze laatste negen jaar gegeven worden nog met volle ambitie en in goede gezondheid zijn taak op dezelfde prettige wijze te vervullen! SchoorI Aan het einde van het jaar zal onze plaatsgenoot de heer Dirk Duin, vijftig jaren onafgebroken in dienst geweest zijn bij het Staatsbosbeheer. Reeds als schooljongen kwam hij zo te hooi en te gras eêns helper, en op 1 Januari be gon hij als plantjongen zijn lange weg door het Schoorler duin. 1 Augustus 1918 werd hij voorwerker. Een halve eeuw heeft onze jubilaris omgedwaald door het brede duin, door valleien, waar hij tot over de enkels in het bruine mos stapte, over witte blin- kerds, waar het droge rollende zand zijn voetstappen uitwiste, langs vlak ten, waarin brakke poelen de grond doorweekten, zoals Hildebrand het zei in zijn Camera Obscura. Geen plekje, geen paadje is hem onbekend, het duin is zijn wereld, daar leeft en werkt de stoere, stugge Westfries. Dagen van zestien uren zijn voor deze man met zijn zeldzame plichtsbetrachting niets ongewoons. Of als hij Teun de Jager ook „de voet" van een haas „speurde" weten we niet. Maar dat hij met zeld zame opmerkingsgave tot grote ver rassing van een bezoeker van het duin diens voetstappen had gespeurd is be kend. De heer Duin staat als voorwerker goed aangeschreven bij zijn superieu ren. Ter gelegenheid van zijn veertig jarig jubileum mocht de straks gouden jubilaris de zilveren medaille van de Oranje Nassau-orde ontvangen als er kenning van zijn verdiensten. Op zijn gouden feestdag zal het de heer Duin niet aan belangstelling ontbreken en zullen weer velen hem komen geluk wensen. Wij voegen gaarne onze beste wensen bij de vele, die hem zullen geworden op deze dag. Geboren: Cornelia J. M., dochter van C. Bakker en M. Vleugel. Cornelie G., doch ter van H. H. Koel en G. Tailleman. Robert, zoon van K. de Vet en C. M. Roest. Johan nes G., zoon van P. J. Leek en A. Druijven. Gerarda M., dochter van S. Damiaan en C. J. P. Beukers. Adriaan N. G., zoon van A. Ruis en G. Dekker. Ondertrouwd: Ph. J. Stöve en M. Rol. G. Dalenberg en C. Schoen. P. J. Schouten en C. E. Stam. R. Kristoffersen en C. J. Blom. J. Druijven en E. A. Blokker. Getrouwd: N. de Harb en A. Nottel- man. J. Scheltema en H. Hartland. B. J. G. van der Haar en P. de Koeijer. Overleden: G. M. Woerlee, 87 jaar. B. de Moor, 88 jaar. M. Borgo, 72 jaar. R. Wognum, 75 jaar. A. M. Slikker, 68 jaar. C. M. Praat, 58 jaar. AANBESTEDING Bij de heden gehouden aanbesteding voor het bouwen van een advocaatfa- briek aan de Laanweg voor de heer M. W. v. d. Garde Sr. waren de laag ste inschrijvers Fa. A. Ruis en Zn. en Fa. C. Koel en Zoon met f 5150. Verder waren er biljetten ingekomen van Fa. C. J. Krom te Limmen f 5450 en Fa. J. C. Schotvanger te Schoorl- aam f 5600. Het werk is gegund aan de laagste inschrijvers Obdam KERKELIJKE VERKIEZINGEN In de vacature van notabel der Ned. Herv. Gemeente te Obdam, ontstaan door het vertrek van de heer D. Ban- kert, werd gekozen de heer P. Tuinman. De heren C. Groen, ouderling, en N. Aaij, diaken, werden herkozen. Ursem KERKELIJKE VERKIEZINGEN Bij de verkiezingen van de Ned. Herv. Gemeente te Ursem werden herkozen de heren D. Wonder, ouderling; C. Ver dwaald, diaken; J. Broertjes, notabel; J. Vet, notabel. Woensdagavond vergaderde de Graf ter gemeenteraad onder voorzitter schap van burgemeester Dalenberg; Af wezig was de heer J. Schokker. Dooi de voorzitter werd een toelichting ge geven in verband met een in de vorige vergadering gedane mededeling. Toen was gezegd, dat de kosten voor het eventueel maken van een nieuwe klok roet toebehoren, was begrepen in het bedrag dat werd genoemd voor ver groting en verandering van de nieuw te maken toren. Indien dus besloten zal worden tot aanschaffing van een nieuwe klok met toebehoren, dan zal hiervoor een bedrag worden uitgetrok ken. Voor 1950 kwam, volgens het toege kende bouwvolume, de gemeente in aanmerking voor de bouw van één wo ning. De mogelijkheid bestaat echter dat vergunning zal worden verkregen voor de bouw van een dubbel woon huis. Waar dit huis zou worden ge bouwd kon echter nog niet worden medegedeeld. In verband met een door de inspec tie van de Veeartsenijkundige dienst verlangde regeling, betreffende de vleeskeuring, waarbij wordt aange drongen op een instelling met een vleeskeuringsarts die daaraan een vol ledige betrekking heeft, werd besloten tezamen met Purmerend en omliggen de plaatsen een vleeskeuringsdienst op te richten. Van de stichting „Kleuteronderwijs De Rijp-Graft en Omstreken" en door het bestuur van de R.K. Kleuterschool te Rijp, was een verzoek binnen geko men om eon subsidie in verband met respectievelijk het moderniseren en aanpassen aan de nieuwe eisen die worden gesteld aan het kleuteronder wijs en ter dekking van het exploita tietekort. Na toelichting kon de Raad zich ver. enigen met het voorstel van B. en W. om f 5,subsidie te geven per kind uit de gemeente. Op het verzoek van de vereniging „Koningin Wilhelminafonds" om als lid dier vereniging toe te treden, werd gunstig beslist. De contributie zal een halve cent per inwoner bedragen. Te gen het lidmaatschap van de Noord hollandse Brandweerbond, waarvoor een contributie van f 12,50 verschul digd zal zijn, bestond eveneens geen bezwaar. Met dit laatste besluit scheen de maat echter vol te zijn. Een drietal aanvragen om subsidie of tot toetre ding als lid werden afgewezen. De sub. sidie-aanvrage van de Stichting voor Geestelijke volksgezondheid in Noord- Holland werd afgewezen omdat nog nimmer iets is gebleken van haar werk in de gemeente. De Ned. Ver. tot bescherming van dieren, diende naar men althans meende geen enkel gemeentebelang, daarom werd haar subsidie-aanvrage afgewezen. Om dezelfde reden werd ook de aanvrage van de vereniging „Pro Juventute" geweigerd. Allereerst kwam aan de orde de ver bouwing van de Openbare school te West-Graftdijk. In verband met het te klein worden van deze school was een vergroting noodzakelijk. Thans wordt lesgegeven in de gang. Aangebouwd zullen worden een leslokaal en 'n gym nastieklokaal. Tevens zal verandering van de centrale verwarming nodig zijn Na een breedvoerige gedachtenwisse- ling en bestudering van het ontworpen plan, waarbij rekening moest worden gehouden met de moeilijkheden in ver band met een geprojecteerde nieuwe v/eg, ging men accoord met bet voor stel van B. en W. om tot verbouwing te besluiten. De kosten hieraan ver bonden zullen f 25.000,— bedragen, n.l. f 14.000,voor bouw lokalen, f 5.00U,- - vernieuwing en aanschaffing inventaris en f 6000,extra onkosten in verband met aankoop grond en noodzakelijke veranderingen vanwege de beperkte ruimte. De kosten aan het stratenplan ver bonden bedroegen naar schatting f 14.000,Hoewel B. en W. overtuigd waren dat nog meer straten nodig voor vernieuwing in aanmerking kwamen, moest men zich beperken tot het meest noodzakelijke. Verstraat zullen worden het gedeelte in dorp Graft, van de wo ning van de heer Potma af tot de Grafterbaan. Gedeelten daarvan zullen vernieuwd worden, de rest verstraat. Het derde en laatste object was een vergroting van de algemene begraaf plaats te Graft. De kosten hieraan ver bonden bedroegen naar schatting f 3000,Ook met dit plan kon de Raad zich verenigen. Verder werd voorgesteld de presen tiegelden voor de raadsleden te verho gen van f 3,tot f 4,en een rijwiel vergoeding toe te kennen ad f 25, per jaar aan de gemeentebode. Deze veranderingen ontmoetten geen enkel bezwaar. De heer Houtkooper was van mening dat de subsidie, welke gegeven wordt aan de Bond tegen het vloeken, over bodig was, daar nog nimmer iets van de werking van deze bond merkbaar was. [Hetzelfde motief dus als t.o. van de aanvrage van de Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid. Red.] Na stemming over dit voorstel, dat door de heer L. Bruin werd onder steund, bleek de meerderheid van de raad, hoewel zij de opmerking van de heer Houtkoper niet overbodig vond, niet voor intrekking te zijn. Na epkele opmerkingen van minder belangrijke aard werd besloten de gemeentebegroting goed te keuren. In verband met het reeds vergevor derde uur leverde de rondvraag weinig op. Met de beste wensen voor het jaar 1950 sloot burgemeester Dalenberg. Heiloo De derde avond in het seizoen 1949 1950 was bij 't Instituut voor Arbeiders- Ontwikkeling gewijd aan de bespreking van het boek „Jeugd in de Pijp" en voorlezing daar uit. De auteur Piet Bakker was naar Heiloo gekomen om de talrijke bezoekers Woensdagavond te laten genieten van de prestaties van deze kunstenaar. Bij de aanvang sprak de heer N. Ma- jolée er zijn voldoening over uit, dat ook burgemeester Kalff, zij het dan niet als officieel persoon, aanwezig was en. dat er belangstelling voor het culturele werk is van het Instituut, ook onder niet-leden. Piet Bakker gaf eerst een maatschap- pelijk-historisch beeld van de 17de eeuw, de tijd dat Nederland en vooral Amsterdam, op een zeer hoog materieel en geestelijk niveau stond. Aan de Amsterdamse grachten rijden zich de monumentale patriciërswonin gen en de huizen van de arbeiders, ge- requireerd uit de provincie. De Pijp ont stond. Jaren van stilstand (omstreeks 1800) de tijd dat niets meer mogelijk leek, waren voor de economisch zwak keren ellendige jaren. Tweederde van deze mensen moesten door de een .of andere steun in het leven gehouden wor den. Het ongebreidelde kapitalisme ging hoogtij vieren. Het systeem van „laat maar gaan" had mede de afstomping van de arbeiders tot gevolg. Vooruit strevende mensen, die er ook buiten de socialistische kringen te vinden waren, maakten front. Bakker noemde o.a. Prof. Quack, die in zijn geschriften daarvoor uit kwam. Weinig begreep men van de jeugd in 't algemeen, zo ging de heer Bakker voort, die van de Pijp nog minder. De jeugd die in deze omgeving opgroeide was, enkele uitzonderingen daargelaten, ver loren. De invloed van de grauwe stra ten de de Pijp tekende hun verdere le ven. De schrijver vertelde en las voor uit zijn boek na de pauze. Diepe indruk maakte de schildering van deze volks buurt met zijn slechte woningtoestan den en maatschappelijke ellende. Daar tegenover stond dat er uitbundig is ge lachen om de heerlijke volkshumor die ondanks de ellende, niet geheel ont breekt. Het was daardoor een avond die naast het ontspannende element, zeer leerzaam was. Bergen Na 48 jaar de Ned. Herv. Kerk als predikant te hebben gediend, zal Ds. M. H. E. Bremer, in de oudejaars- avonddienst, die morgen om 7 uur in het Evangelisatiegebouw aan de Dr. v. Peltlaan wordt gehouden, afscheid nemen van zijn werk. Vier jaar heeft Ds. Bremer deze kring gediend. Zijn gezondheidstoe stand, die de laatste tijd nogal eens wat te wensen overliet, noodzaakte hem tot dit besluit. Ds. Bremer, die in Februari 75 jaar hoopt te worden, is, ondanks zijn ja ren, nog een enthousiast voorganger, die ook op verenigingsgebied in Ber gen veel en goed werk heeft gedaan. Het is wel een zeldzaamheid, dat een predikant, bijna 50 jaar een kerk genootschap kan dienen, terwijl als biizonderheid mag worden genoemd, dat hij zijn ambtswerk in Egmond aan Zee begon en nu in de buurgemeente Bergen eindigt. (Ongecorrigeerd) De regering van Hongarije is over gegaan tot de voor het bedrijfsleven zeer ingrijpende maatregel door naas ting te gelasten van alle in dat land gevestigde ondernemingen, óók de bui tenlandse, met meer dan tien werk nemers. Ook de zaken van enkele Nederlandse firma's vallen onder het besluit, o.a. Philips Radio en de Koninklijke Shell De toezegging is gedaan, dat een schadeloosstelling wordt toegekend aan eigenaren van genaaste zaken in geval deze binnen 90 dagen een verzoek hier toe indienen. Alleen reeds in het gebied van Boedapest worden 1500 zaken door de naasting getroffen. In de begrotingsvergadering van de gemeenteraad van Naarden heeft de burgemeester medegedeeld, dat een po litieel en veterinair onderzoek is gelast tegen een modelbedrijf te Naarden, ter zake het afleveren van besmette melk. Thans is namelijk gebleken aldus de burgemeester dat een niet onbe langrijk aantal kinderen in Naarden met tuberculose is besmet na het ge bruiken van melk uit dat bedrijf. Deze besmette melk is in September en Oc tober gebruikt. Eerst thans is deze be smetting aan het licht getreden omdat de kinderen nu zijn gaan reageren. De burgemeester deelde nog mede, dat twee kinderen in een inrichting opgeno men moesten worden. Volgens een der raadsleden staat de schuld in dezen van 't bedrijf niet vast. Voor de Poolse ambassade te Parijs beeft zich hedenmorgen vroeg een he vige ontploffing voorgedaan. Er wordt geen melding, gemaakt van persoonlij ke ongelukken, maar de materiële schade blijkt zeer groot te zijn. VOOR ZATERDAG 31 DECEMBER (Oudejaarsdag) ALKMAAR. Grote kerk, 7 uur <r», Wesseldijk; Woensdagavond half 8, oecumenische avondwijding. Kapel- kerk, 7 uur ds. Dikboom. Rem. geref. gem., half 8, ds. Rappold. Luth. kerk (Oudegracht), half 7, ds. Haan. Doopsgez. kerk, 7 uur ds. VanderSluii (coll.) Geref. kerk, half 8 dr. Pol man. Baptisten gem. (in Nieuw* Doele), 8 uur evangelist Hofhuis. Oud-kath. kerk geen dienst. Ned. Chr. Gem.schapsb., Dinsdagav. half 8 bijbelkring Kr. v. Eltenweg 22; Do. half 8 in Waakt en Bidt, evangelisatie, samenkomst, de heer Dammuller. Leger des Heils, Limmerhoek 40, S r, „Een terugblik". OMGEVING AKERSLOOT, 7 uur, ds. Kaptein. BERGEN, Ruïnekerk, 7 uur, ds. Be- kius (coll.) Gebouw Rehoboth, 7 uur ds. Bremer (afscheid). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, evangelisatlesamen- komst in gebouw Rehoboth. Woensdag avond half 8, de heer Dammuller. Geref. kerk, 7 uur ds. Kapteijn van Amsterdam. BERGEN AAN ZEE, nam. 4 uur, Bekius (Tram uit Alkmaar 3.16 uur). BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 uur ds. Donner. Doopsgez. kerk, av. 7 uur da. Schepman. DIRKSHORN. herv. kerk, half 7 ds. Post (coll.) Geref. kerk half 8 ds. Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE, herv. gem„ 10 uur, ds. Roobol. Geref. kerk, half 8 ds. Von Meijenfeldt. GROOT SCHERMER, 7 uur, de heer Albertz. HEILOO, herv. gem., 8 uur ds, Bloemhoff. Evangelisatie Kerklaan, 7 uur, de heer De Bruin van Heiloo. Geref. kerk (in evang.gebouw aan d* Kerklaan), geen dienst. KOEDIJK, 7 uur de heer Slager. NOORD-SCHARWOUDE. Geref. kerk, half 8, ds. Telkamp, van Bergen. OBDAM, 8 uur ds. Meyboom. OTERLEEK, half 7, ds. Keja. OUDORP, half 4, ds. Bosch. SCHERMERHORN, herv. gem., half 8 ds. Leendertz. Geref. kerk, half 8, ds. Visser. SCHOORL, Groet en Camp, in het gymnastiekgebouw aan de Smeerlaan te Catrijp, av. half 8 ds. De Jong. SINT-PANCRAS. Geref. kerk, halt 8 ds. Middelkoop. STOMPETOREN, 8 uur, ds. Keja. Evangelisatie, 7 uur, de heer Koch van Alkmaar. URSEM, half 7 ds. Meyboom. WARMENHUIZEN, 8 uur, ds. Post (coll.) VOOR ZONDAG 1 JANUARI 1950 (Nieuwjaarsdag) ALKMAAR. Grote Kerk, 10 uur ds. Den Oudsten. Kapelkerk, 10 uur ds. Van Wijk; 7 uur padvindersdienst. Rem. geref. gem., geen dienst. Doops gez. kerk geen dienst. Geref. kerk, 10 uur ds. Von Meijenfeldt; 5 uur dr. Polman. Baptisten gem. (in Nieuw* Doele), 10 uur evangelist Hofhuis. Oud-kath. kerk geen dienst. Herst. Ap. Gem., Toussaintstraat, half 10 en 4 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Leger des Heils, Limmerhoek 40, 10 u, heiligingsdienst; av. 8 uur verlossings- dienst o.l.v. kapitein Hassoldt. Ned. Leger des Heils, Sliksteeg, 10 u. heili gingsdienst; 3 uur Zondagsschool; 8 uur Verlossingssamenkomst; Dinsdagavond 8 uur ontspanningsavond voor mannen; Woensdagavond 8 uur wijdingsdienst o. 1. v. vaandrig Kuipers. Het Kruis leger, Hekelstraat 9, 10 uur wijdings dienst; 8 uur verlossingsbijeenkomst; Donderdagav. 8 uur verlossingsbijeen komst. Alles o. 1. v. Stafkapitein J. Schreuder. Ver. van spiritisten Har- monia, in hotel De Nachtegaal, Lange- straat, half elf, de heer Heinis van Wormerveer. OMGEVING AKERSLOOT, 10 uur, ds. Kaptein. BERGEN, Ruïnekerk, 10 uur ds. Be kius. Gebouw Rehoboth, half elf ds. Bremer. Geref. kerk, 10 uur (beves tiging ambtsdrager) en 5 uur ds. Kap teijn van Amsterdam. BROEK OP LANGENDIJK. Geref. kerk, 10 uur (bevestiging ambtsdragers) en 5 uur (voorb. H.Avondmaal) ds. Donner. Doopsgez. kerk geen dienst. DIRKSHORN. Geref. kerk, half 10 en 2.15 uur ds. Van der Sluis. EGMOND AAN ZEE, herv. gem., 10 uur, ds. Roobol. Geref. kerk, 10 uur dr. Polman; half 5 ds. Von Meijenfeldt. HEILOO, herv. gem., geen dienst. Geref. kerk (in evang.gebouw aan de Kerklaan), voorm. geen dienst; 4 uur ds. Von Meijenfeldt. HEER-HUGOWAARD. Geref. kerk, 10 uur (bevestiging ambtsdragers) cu half 3 ds. Hamming van Den Helder. HENSBROEK, 10 uur ds. Meyboom. KOEDIJK geen dienst. NOORD-SCHARWOUDE. Gerefor meerde kerk, 10 en 4 uur ds. Telkamp van Bergen. SCHERMERHORN, herv. gem„ geen dienst. Geref. kerk, 10 uur en half 3, ds. Visser. SINT PANCRAS. Geref. kerk, 10 uur (bevestiging ambtsdragers) en 4 uur (voorbereiding H.Avondmaal) ds. Mid delkoop. STOMPETOREN. Evangelisatie, 10 u. de heer Dammuller van Alkmaar. VEENHUIZEN, 10 uur, ds. Plug. JAPANSE WREEDHEDEN IN DE OORLOG. Japanse deskundigen in de oorlog voering met ziektekiemen hebben in 1942 met typhus- en paratyphusbacillen besmette broodjes aan Chinese krjjgi* gevangenen uitgereikt en de gevange nen daarna vrijgelaten opdat zij d* ziekten onder de Chinese bevolking zouden verbreiden. Dit is door beklaag de Foeroeitsji verklaard in het proces tegen Japanners, dat in Rusland wordt gevoerd. bureau administratie Voordam 9, Tel. 33. Postgiro 187294 redactie Achterdam 20, Tel. 22 Directie: J. BIJLSMA en C. KRA Hoofdredacteur: A. KAPTEIN Naar verluidt zal Amerik neae Nationalistische regerh re hulp en advies verlenen dediging van haar laatst» Formosa. Deze mogelijk# w de Amerikaanse politiek tei van China kwam voor di functionarissen te Londen j verwacht. Men was van m d* V.S. de Nationalistische de verloren beschouwden. Volgens sommige persberi president Truman reeds bes ben de Chinezen op Formos, gelijk* hulp te verlenen, alle oorlogvoering uitgezonderd. Te Londen heeft men alf indruk, dat ondanks het v enkel* functionarissen te 7 een wijziging in de Amerik; tiek gaand# is. Volgens Michael McDeri woordvoerder van het State ment, is van de zijde der Ch tionalisten via verschillende een aantaj niet-officiele ver: de V.S. gericht om een gro seurs naar Formosa te rende Wapens naar Een woordvoerder van de ambassade te Washington i tegenover Reuter, dat de Chin nalistische regering op Form komende maanden aanzienlij veelheden wapenen van de Staten verwacht te zullen on! Naar het ANP verneemt, z: nister voor Uniezaken en Rijksdelen, mr. Van Maarseve tweede helft van Januari een Indonesië ondernemen. Met de staatssecretaris van marine hij nacht Moorman, vertrekkei licht ook de staatssecretaris i log, mr. Fockema Andreae. van minister Van Maarseveer algemeen oriënterend karaktei Circus Strassburger is gist bijna in zijn eigen waterbal dronken. De voorstelling van ballet althans viel letterlijk e lijk in het wter. Tot vermaak publiek in het theater Carré sterdam kwam er aan de wat die aan de voorstelling van h< ballet vooraf gaat, geen eind het water tenslotte onweert en overvloedig door het circ de en zich een weg baande gangen en' de stallen. De oorzaak bleek een gebar te zijn. Met man en macht circuspersoneel aan het werk overstroming de baas te wor geveer 100 kubieke meter wc een ware inundatie veroorza voorstelling werd onderbroke durende een kwartier zorgde cuskapel voor muzikale afleu die tjjd lasten de technici ee' bjiis in, zodat daarna bet pr normaal kon worden voortgez De aardbeving, die zich D op de Philippijnen voordeed e la twee en een halve minu schudden, was de hevigste, land sinds 1937 heeft getrofft vermoedt, dat het epicentrum km. ten oosten van de kustpla; betond. De schade te Manilla is gei personen kwamen om het lev EDUARD VAN BEINUM 1 ENGELAND. De dirigent van het Concei orkest. Eduard van Beinum, z met zijn gezin per boot naar vertrekken, waar hij gedurei half jaar de concerten van h dens Philharmonisch Orkest z; Weerbericht Verwachting, geldig tot Zc avond: Droog weer met ov vende wolkenvelden. Meest ge Oostelijke wind. Tempe om het vriespunt. ZONDAG: Zon crp 8.48, 16.39. Maan op 13.49, onde MAANDAG: Zon op 8.48, 16.40. Maan op 14.24, onde J

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 6