Enkele belangrijke gebeurtenissen uit 1949 in woord en beeld ISO lfc*^3>|ll£l JANUARI: FEBRUARI: MAART: APRIL: MEI: JUNI: AUGUSTUS: OCTOBER: SEPTEMBER: NOVEMBER: ^„VfEKDAG 31 DECEMBER 1949 RFPARAT/E STALLING BERGEN N.H. TE'.EF. 2456 Er is dit jaar weer heel wat voorge vallen, dat In de Oudejaarscourant met enkele woorden gememoreerd mag worden. Vreugde en verdriet, lief en leed hebben hun stempel op tal van ge beurtenissen gedrukt en daarnaast mag herinnerd worden aan tal van kleinere en grotere voorvallen, die niet zozeer een algemeen karakter dragen, maar die voor hen, die een jubileum her dachten natuurlijk van buitengewone betekenis zijn geweest. De voornaam ste zullen wij hieronder in chronologi sche volgorde laten volgen. 1. De nieuwe Stichting voor geeste lijke volksgezondheid in Noord-Holland begon haar werkzaamheden. 1. Burgemeester Kooiman te Hens broek vierde zijn 30-jarig ambtsjubi leum. 2. P. van Henen uit Schoorl, boek houder, was 25 jaar bij de Twentse bank. H. A. van Heerden, directeur-uitvoer der van de „Associatie voor Uitvaart verzorging" herdacht de dag dat hij 25 Jaar daar in dienst was. De N. A. C. O. hield in Heiloo een receptie ter gelegenheid van haar 25- Jarig bestaan en met haar Jubileerde de heer Kistenmaker. 8. Te Alkmaar werd een geslaagde postduivententoonstelling van de Alk- maarse concourscommissie gehouden. 8. In Stompetoren vierde de gymnas tiekvereniging „Voorwaarts" haar 65- Jarig bestaan. 9. Mevrouw WesterLenstra uit Oudorp werd te Heiloo door een slip pende bus aangereden en gedood. 11. De raad van Bergen besloot „Volksonderwijs" een lening van f 500 te verschaffen. 13. Mr. C. A. de Groot, deken van de orde van advocaten, oud-wethouder en bestuurslid van diverse verenigingen, overleden. 11. Dirigent Anderson nam na een 11-jarige diensttijd afscheid van de Postharmonie. 15. Opperwachtmeester N. Water drinker werd te Heiloo ter gelegenheid van zijn zilveren dienstjubileum ge huldigd. 21. Raad Schermerhorn gaf f 28.000 voor woningverbetering. Alkmaars distributiedienst heeft zijn loketten gesloten 24. Nieuwe fabriek van inleggerij voor haringen geopend. 26. Burgemeester Sutman Meyer vier de zijn zilveren ambtsjubileum als bur gemeester van Heerhugowaard. 27. Burgemeester Wytema wierp in de Raad een terugblik op 1948. De Raad verhoogde de gasprijs met 1 cent per m3. Wethouder Van Slingerland deelde mede, dat de Alkmaarse begro ting sluit. 31. Opa van 't Hoff vierde zijn 100e verjaardag en werd o.a. door burge meester Wytema gecomplimenteerd. 1. Burgemeester Wytema reikte de gouden eremedaille van Oranje Nassau uit aan P. Verhoeven, hoofdboekhouder van de N. V. Hoogenstraaten en Co. 5. De gymnastiekvereniging „De Hal ter" vierde haar gouden jubileum met een receptie. De burgemeester werd tot beschermheer benoemd. 8. „De Halter" voerde ter gelegen heid van het jubileum een grote revue op. 15. C. F. Reinders alg. procuratiehou der bij de Twentse Bank herdacht zijn 25-jarig jubileum. 16. Burgemeester Schelhaas van Laitgediik opende een expositie „Bol- lenoracht in de winter". 18. N. C. Dingerdis. 50 jaar kaasdra ger te Alkmaar, ontving de zilveren medaille der gemeente. 18. C. F D. Kohnert nam afscheid als wnd. directeur van de Ambachts school en werd openlijk gehuldigd. 18. De Alg. ledenvergadering van de V. V. V. te Bergen behandelde het vraagstuk van „Het Oude Hof". 19 Ir. Stallinga sprak voor de land en tuinbouwbelaneen in het rayon Alkmaar over de Coöperatie. 22. De brandweer hield een grote vergadering. Aan oud-brandmeester Pander werd de zilveren medaille der gemeente uitgereikt. 23. In Alkmaar werd een nieuwe sla- gersvaknn.derwijscursus geopend. 24. De Alkmaarse Raad besloot tot instelling van de functie van Directeur van het Sportpark en tot het bouwen van een ambtswoning voor de directeur van het ziekenhuis. 24. De Polder Heerhugowaard be sloot tot verbetering van de afwate ring De kosten bedroegen f 195 000. 28. C. Ch. G. J. van der Mandere sprak voor de afd Alkmaar van de V. V. V over Nederland tussen de mo gendheden. 1. J. Dalenberg werd gehuldigd ter gelegenheid van zün zilveren ambtsju bileum bjj de politie. Onze gemeente kreeg een nieuw schoolgebouw, genoemd werd. dat Jan Ugthartschool 1. M. Zwart herdacht zijn 25-jarig jubileum bij de Alkm. IJzer- en Me taalgieterij. 5. C. M. de Vet werd gehuldigd als gasfitter-meteropnemer van het Prov. Waterleidingkantoor te Alkmaar. 9. Mej. Iet van 't Veen—Wapstra, een der oudste Alkmaarse Heilsoldaten, ter aarde besteld. 12. Zeer goede uitvoering van de Mat- thëus Passion in de Grote Kerk onder leiding van dirigent Jonker. 15. Bergens Raad besprak kwestie van- „Het Oude Hof' en het „Dorpshuis". 17 en 18. Alkmaarse Raad behandel de de begroting, welke na twee mid dag- en twee avondvergaderingen werd goedgekeurd. 18. Mej. L. van der Linden, oud lerares aan de Handelsschool overleden. 19. In Gem. Museum werd tentoon stelling geopend van maatschappelijk werk genaamd „Toen en nu". 23. Buitengewone ledenvergadering gehouden van de Ver. voor Volkstuin ders Alkmaar en Omstreken. Besloten werd zich af te scheiden van het Alg. Verbond van Volkstuinders in Neder land. 26. Tienjarig bestaan van de Volks hogeschool te Bergen op de Zandhoeve herdacht. 2. Te Alkmaar werd een federatie vergadering van de Bond voor Staats- pensionnering gehouden. 6. De Raad besloot tot het instellen van een volkscredietbank. Besloten werd de verpleeggelden aan het Cen traal Ziekenhuis voor alle klassen met f 1 te verhogen. 7. Koningin Juliana bezocht de Volks hogeschool te Bergen. 8. Oud-burgemeester Jb. van Reenen te Bergen herdacht zijn 90ste verjaar dag. 12. Te Alkmaar werd de jaarvergade ring van de Chr. Besturenbond gehou den. 14. Hoover-elftallen arriveerden als gasten van Alkmaar. 14. Secretaris Post te Langendijk nam afscheid van de Raad wegens zijn be noeming tot burgemeester van Lands meer. 18. Noord-Hollands gereformeerde jeugd kwam in Alkmaar bijeen. 20. W. van Gelder herdacht zijn zil veren jubileum bij de firma Krom. 21. Het echtpaar N. Schermerhorn— Smit herdacht zijn gouden huwelijks feest. 22. De zeer drukke stierenkeuring te Alkmaar ontving o.a. bezoek van de commissaris der Koningin. 23. Waterschap. De Schermeer besloot 9 molens in de Schermeer te restau reren. 23. Burgemeester Wytema inspecteer de de padvinders op Sint Jorisdag. 23. In het Gemeentemuseum werd een interessante tentoonstelling van het Kunstenaarscentrum Bergen geopend. 29. In Sint Pancras werd een 3-daagse tentoonstelling geopend van de „Stich ting Maatschappelijk werk ten platte- lande". 29. Dr. Alan Valentine bezocht de Alkmaarse kaasmarkt. Hem werd door het gemeentebestuur een lunch aange boden. 30. Alkmaar vierde enthousiast het Koninginnefeest. 2. Brigadier Vedder verliet na 30 jaar dienst de politiedienst. 4. Alkmaar herdacht in een plechtige stoet langs het monument in De Hoi'' de gevallenen. 12. J. H. Roggeveen bedankt alsvoo' zitter van de V. V. V. te Bergen. 12. De Alkmaarse Raad besloot t' het houden van een motorrace op Zor dag 31 Juli. 14. De schildersvereniging „Doorwei ken" opende een interessante tentoor stelling in het atelier in de Kanisstraa' 16. In Bergen werd een comité var actie tot behoud van het natuurschoon opgericht. 17. De heer en mevrouw Brommer- Edel vierden hun gouden huwelijks feest. 18. De rechtbank nam afscheid van de bode-concierge J. G. D Emmerig en diens echtgenote, die gehuldigd wer den. 19 De Raad van Bergen sprak de vrees uit voor de terugkeer van het vliegveld. 20. Thomas Dewey, gouverneur van de Staat New York, bezocht de Alk maarse kaasmarkt. 21. In het gemeentemuseum werd een tentoonstelling van litho's van Toelou- se-Lautrec geopend. 21. In Egmond aan Zee vierde het Huis ter Duin zijn 25-jarig gestaan. 23. Alkmaarse Kegelbond hield jaar vergadering. 27. De Bond van op Coöperatieve grondslag werkende Zuivelfabrieken hield een algemene vergadering. 27. De heer Roggeveen opnieuw tot voorzitter van de V. V. V. in Bergen gekozen. 30. In de Raad van Broek op Langen dijk werd de heer A. P. Dockheer tot gemeentesecretaris benoemd. 30. Belgische kunstenaars bezochten Bergen. 31. Oterleeks Raad besloot tot instel ling van een vuilnisophaaldienst. 1. Mej. A. J. C. Keyser vierde 25- jarig jubileum als onderwijzeres aan de school in het Victoriepark. 1. De Huishoudschool hield een ten toonstelling. 1. De zaak van de heer Bulthuis be stond 35 jaar. 2. De heer P. W. Groot nam afscheid als penningmeester van het Hoogheem raadschap en werd benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. 4. Alkmaar kreeg bezoek van de Cercle Choral „Ed Bouwens" en „1* Art Vocal". 7. Adjudant van de Rijkspolitie E. G. Fluyter, hoofd van de vakopleiding in het district Alkmaar, herdacht zijn 40- jarig ambtsjubileum. 7. Leden van „Oud-Edam" bezochten Alkmaar en werden op het stadhuis ontvangen. 8. Kleuterschool te Bergen kreeg een eigen home. 8. Kunstenaars exposeerden te Ber gen. 9. De Raad van Egmond Binnen stel de het uitbreidingsplan vast. 10. Mevr. Davis, moeder van Wereld burger no. 1, bezocht de Alkmaarse kaasmarkt. 10 Franse Padvinderscabaret „Les Compagnons de Vent" trad in Alkmaar op. 11. Het nieuwe gebouw van de Ber ger schoolvereniging werd feestelijk ge opend. 14. De Ouden van Dagen hadden een goed geslaagde tocht naar Volendam. 15. In Alkmaar werd het concours gehouden van de Kon. Bond van Christ. Zang- en Oratoriumverenigingen in de Ring Noord-Holland. 15. De Raad van Bergen verhoogde de electriciteitstarieven. 18. De vereniging „Spoor en tram" vierde in 't Gulden Vlies haar 35- jarig bestaan met een receptie en een feestavond. 18. J. Poll was vijftig jaar in dienst bij W. F. Stoel en Zns. Bouwmateria- lenbedrijf N.V. 22. In Alkmaar werd de stemming voor de Gemeenteraad gehouden. 2. Echtpaar B. van der MandRog geveen vierde gouden huwelijksfeest. 24. Actie voor Veilig Verkeer ge opend. ,3ob" deed zijn intrede in Alk maar. 25. Tram te Bergen feestelijk inge haald na veertig jaren dienst. 27. De Alkmaarse Raad stelde de re organisatie van het L. O. een jaar uit. 28. De Raad van Oterleek besloot oude school aan te kopen van de Scher meer. 29. Mej. G. Mijlhoff gehuldigd voor veertig jarige dienst bij fa. Spruyt. 29. De Raad van Warmenhuizen be noemde W. G. Vellinga tot hoofd der school. 30. De Raad van Egmond aan Zee be sloot tot aanstelling van een directeur van Gemeentewerken. 30. Het herbouwde Troelstra-oord te Egmond aan Zee werd officieel ge opend. 1. Officiële ontvangst te Alkmaar van officieren en manschappen van de Brit se kruiser Devonshire. 1. Tentoonstelling Rustende Jager te Bergen ter gelegenheid van de zestig ste verjaardag van de kunstschilder Koeman. 1. Mej. M. Beemsterboer was 25 jaar in dienst van V. en D. 4. Circus Strassburger opende de rij der voorstellingen in Alkmaar. 8. „Orkest zonder Naam" concerteer de op de kaasmarkt. 10. Groep buitenlandse museumdirec teuren bezichtigde de Grote Kerk. 13. De weg van Schoorl naar zee of ficieel geopend. 15. Het herstelde Waagcarillon weer in gebruik genomen. 15. Zuurvensmolen te Bergen afge brand. 16. Begin geslaagd festival te Bergen. 23. Langestraat, van nieuw asphalt- dek voorzien, wordt feestelijk geopend. 26. Reddingbootdag te Egmond aan Zee gehouden. 27. In Bergen werd een fantastische lampion- en verlichtingsavond gehou den. 1. Mej. Mijlhoff ontving de ere-me- daille in brons in de Orde van Oranje Nassau. 5. Op zeer druk bezochte kaasmarkt werden Westfriese dansen uitgevoerd door oud-Westfriese bruilofsstoet. 6. Tentoonstelling Gouden Koets ge opend. 8. 25-jarig jubileum van mej. C. Smit, fijnstriikster der Alkm. Wasserij N.V. 12. 45 Zwitsers van de Union Folk- lorique Suisse bezochten de kaasmarkt. 13. Alkm. Postduivenhouders over handigden f 1375 voor de Lighallen. 15. Te Bergen aan Zee verdronk een lid der bemanning van een amphibie- vaartuig. 16. Dr. H. C. van Hoek, röntgenoloog te Alkmaar, plotseling overleden. 17. Alkm. Brandweer herdacht haar 70-jarig bestaan. 3. Belgische brandweerlieden bezoch ten Bergen. 6. De Alkm. Raad herkoos de oude wethouders. Er werd een nieuw pro gramma van samenwerking tussen KVP en P. vd A. gepubliceerd. 6. In Heiloo werden de wethouders Schuyt en Rus herkozen, in Bergen J. J. Oldenburg en L. den Das gekozen. 7. A. Visser 25 jaar leraar aan de Handelsschool, ontving de zilveren pen ning der gemeente. 7. In Groet werd de openbare school geopend. 8. De heer Tamis, hoofd van de RK Jongensschool te Heiloo vierde zijn 25- jarig jubileum. 13. Plechtige uitvaart van de Franse gevallen militairen uit Alkmaar. 13. Commissaris der Koningin open de Gemidza te Heiloo. 15. Auto op onbewaakte overweg te Limmen gegrepen. De heer J. Tesse- laar ernstig gewond. 17. Opening Floraliatentoonstelling in de Korenbeurs. 17. Druk bezochte districtsvergade ring van het Gewest Noord-Holland van de ANWB in Kinheim. 17. Tien Jubilarissen bij de fa. Eecen te Langedijk gehuldigd. 19. C„ T. F. Kohnert op 63-jarige leef tijd overleden. 20. Onder zeer grote belangstelling werd de gerestaureerde Grote Kerk of ficieel in gebruik genomen. 23. Te Alkmaar werd de winkelweek geopend. 28. Grote land- en tuinbouwtentoon stelling te Alkmaar. Er werd een ge slaagde lappenmarkt gehouden. 29. J. Kroon was 25 jaar vertegen woordiger van de fa. M. W. Holsmuller. 30. 40-jarig bestaan van de wasserij en ververij Krom werd in intieme kring herdacht. 30. Alkmaarse raad besloot tot de bouw van 75 woningen; verleende sub sidie aan de 8-October-vereniging en stelde een commissie van onderzoek voor het marktvraagstuk in. 30. Rundvee-fokvereniging te Stom petoren herdacht haar 40-jarig bestaan met een fokveedag. 1. De heer G. W. Kloos herdacht zijn 25-jarig dienstjubileum bij de keurings dienst voor Waren. 1. Dr. Heringa te Schoorl werd ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambts jubileum gehuldigd. Het bestuur van de IJsbond Heiloo herdacht feestelijk 't zilveren jubileum. 17. Alkm. kaasdragers werden te Am sterdam door de burgemeester ont vangen. 18. Mej. mr. D. Haremaker, inspec- trice van de Kinderpolitie overleden. 18. Mevr. Van Beek uit Arnhem te Heiloo door auto-ongeluk om het leven gekomen. 20. In Egmond aan Zee werden ge slaagde strandfeesten gehouden. 23. Woonhuis en boerderij in War menhuizen verbrand. 24. De Rode Kruis transportcolonne bracht invaliden met een boottocht naar de Zaanstreek. 24. Ben Kuyper, bekend Alkm. mid denstander en lid van diverse vereni gingsbesturen, overleden. 25. De Raad van Schermerhorn be sloot tot de bouw van een nieuwe brug over de Beemster Ringvaart. 29. David Kouwenaar exposeerde in Bergen. 31. Grote Poppententoonstelling ten bate van de Stichting 1940'45 bij Ko- fa geopend. 1. De Alkm. Raad sticht een sociale werkplaats voor minder valide arbeids krachten. 2. De Raad van Koedijk huldigde de heer Hart, die dertig jaar raadslid was. Toneelgezelschap van de Alkmaarse Handelsschool, jubileum opluisterde dat het 40-jarig 1. In Heerhugowaard werd een grote huisvlijt-, tuinbouw- en floraliaten toonstelling gehouden. 3. De anderhalf-jarige Anneke de Nijs werd door een aanrijding op de Laat gedood. 3. De raad van Heerhugowaard be sloot tot het oprichten van een school voor VGLO. 4. In Alkmaar werd de tiende R.K. onderwijzersdag gehouden. 4. De raad van St. Pancras verleende subsidie voor restauratie van de Ned. Herv. kerk. 5. Het echtpaar Moeyes-Bood te Oud karspel herdacht zijn gouden huwe lijksfeest. 7. De aanwezigheid van CCD-ambte- naren drukte prijzen op de Alkmaarse kaasmarkt. 8. Alkmaar vierde het 8-Octoberfeest o.a. met een sprookjesoptocht. 8. In de Rustende Jager te Heiloo werd het 25-jarig bestaan van de to neelvereniging Falkland herdacht met een opvoering van het Zevende Gebod van Heijermans. Sh In het Alkmaarse museum werd een tentoonstelling geopend betrekking hebbende op de invasie van Engelsen en Russen in 1799. 10. Receptie toneelvereniging Falk land. 14. In Schoorl ging „Het Witte Huis" in vlammen op. 15. In Schermerhorn werd een grote draverij gehouden. 17. Dr. Euwe speelde simultaan in Alkmaar. 18. De toneelver. Cantecleer herdacht haar eerste lustrum. 19. Kamer van Koophandel besprak de werkgelegenheid voor de toekomst. 19. De Raad van Egmond Binnen nam een stratenplan over. 19. De Raad van Egmond aan Zee be sloot de Voorstraat gasverlichting te geven. 21 De Alkm. raad kocht de percelen Luttik Oudorp 9 en 11 aan en stelde kledingregelement vast 22. Afd. Alkmaar Ned. ReisVer. hield geslaagde feestavond. 25. Bergens Raad besloot tot deelna me aan Volkscredietbank. 27. Gemeentebestuur van Alkm. adres seerde bij minister over Friese brug 27. Piet Evers zwaar gewond bij ver keersongeval op Helderse weg. 31. Witte Kruis hield jaarvergade ring en besprak 75-jarig bestaan. 31. Raad van Langedijk besloot tot oprichting nieuwe Mulo-school. 1. J. Overeem gepensionneerd hoofd agent van politie overleden. 1. Albert van Dalsum werd in Alk maar gehuldigd 2. Echtpaar De BakkerMooy aan de Omval vierde 65-jarig huwelijksfeest. 2. Jan Ligthart-school te Alkmaar of ficieel geopend. 4. Koedijk krijgt school van vier lokalen. 4. Te Oterleek werd nieuwe lagere landbouwschool geopend. 5. Gedenksteen op het graf van Jan Werkman aan familie overgedragen. 7. Te Alkmaar werd de eerste vrije veemarkt gehouden. 10. Bouwarbeiders vierden 30- jarig bestaan van de bond. 10. De V. C. J. C. opende nieuw te huis in de Tweede Landdwarsstraat. 15. Handelsschool herdacht veertig jarig bestaan. 16. Te Egmond aan Zee werd kolonie huis „Prinses Beatrix" geopend. 17. Plechtige herdenking der geval lenen bij het monument ln de Wilhel- minalaan. 19. Reünisten van de Handelsschool herdachten het 40-jarig bestaan. 19. De Ringers Gemeenschap huldig de vele jubilarissen. 21. De R. K. Harmonie „St. Caeellia" vierde haar 30-jarig bestaan. 22. Auto op onbewaakte overweg te Heiloo door trein gegrepen. De be stuurder werd gewond. 24. Alkmaarse gemeenteraad behan delde de interpellatie-Couwenhoven en besloot adres aan minister te zenden inzake vernieuwing Friese Brug. 25. Koorvereniging Bergen vierde 30- jarig jubileum. 26. De iisbaan te Heiloo herdacht zil veren jubileum. 28. Limmen kreeg na 21 jaar weer een eigen predikant. 29. In de kazerne te Alkmaar werd een goed geslaagde ouderdag gehouden. 30 In de jaarvergadering van de V. V. V -Alcmarig werd medegedeeld, dat 200.000 toeristen Alkmaar be zochten. 30. De gemeenteraad van Hensbroek wees kerkrestauratie af. DECEMBER 2. St. Nicolaas hield zijn intocht ln Alkmaar. 2. Te Akersloot werd de gerestaureer de o 1. school heropend. 2. De A. B. B. hield feestelijke wer- kersbiieenkomst. 9. Te Alkmaar werd een proefproces gehouden inzake de verzekering van slachtvee. 11 De eerste West-Friesland-rit werd een succes. 13. Jeugdige dader van de moord te Enkhuizen werd van rechtsvervolging ontslagen. 13 In de Schermer werd een belang rijke vergadering gehouden inzake het 15. G. A. de Jong, directeur van de kunstmatig drogen van gras. Goudse Mij. van Ziekenhuiskosten en Ongevallenverzekering vierde zijn zil veren jubileum. 15. De gemeenteraad van Hensbroek besloot alsnog tot restauratie van de Ned. Herv. kerk. 16 E. J. Koning vierde zijn 25-jarig jubileum bij de fa. Spruyt. 18. H. Elfring restaurateur van oud- Hollandse scheepjes overleden. 18. Maatschappij van Handel huldig de een groot aantal jubilarissen. 19. De gemeenteraad van Langedijk besloot tot uitvoering van het uitbrei dingsplan centrum. 20. Het Nutsdepartement Warmen huizen bestond 70 jaar. 21. Te Alkmaar werd een afdeling van de Ver. Koningin Wilhelmina- fonds opgericht. 22. Burgemeester Wytema deelde in de raad mede, dat algemeen plan voor speelterreinen in voorbereiding is. 22. In Langendijk werd het 40-jarig bestaan van de gasfabriek herdacht. 23. Mr A. J. M. Leesberg herdacht onder grote belangstelling zijn 40-jarig ambtsjubileum als advocaat. 26. Mej. van Egmond herdacht het zeldzame jubileum dat zij 50 jaar dienstbode was bij de fam. Bruin te Stompetoren. 26. Onder Oudorp werd een 29-jarige vrouw door een auto aangereden en gedood. 28. Alkmaars Raad besluit tot het bouwen van een Handelsschool, ver bonden met een Rijkslandbouwwinter- school en tot overname van de aande len der NV. Overdekte Bad- en Zwem inrichting. Tevens werd besloten de verplichte sluiting van textielzaken op Maandagmorgen op te heffen. 29. D. Toorenburg herdenkt 25-jarig jubileum bij Vroom en Dreesmann. 29. De heer F. Snoeks herdacht zijn veertig-jarig jubileum' in dienst bij de PTT te Egmond aan Zee. .ONS

Alkmaarsche Courant | 1949 | | pagina 13