OPRUIMING STOFFEN Conflict bij de Alkmaarse Exportveiling R. K. Lagere Landbouwschool Schermerhorn geopend in Stad en Omgeving. Uitverkoop AGENDA HET IS DE MOEITE WAARD! COUP ONS Kuni U nog raden, raadi dan mee Groentenvervoer per schuit bijna ondoenlijk DINSDAG 8 J AND AKI Groentehandelaren werden van de markt verwijderd Maandag kort geding Kort geleden Is er op de Alkmaarse «acporveiling een hevig conflict ont brand tussen de groentenhandelarcn en de beheerder van de fustcentrale, aldaar. Reeds twee veilingen achter el kaar, Vrijdag en Maandag, zijn die groenienhandelaren, die niet aan de nieuwe verplichting om één cent per kist extra te betalen wilden voldoen, in bijzijn van de politie gedwongen de veiling te verlaten. In de Maandagavond in café London gehouden gecombineerde vergadering van de besturen van de beide plaatse lijke verenigingen „Steunt elkander" en „St. Isidoor" vernamen wij over dit conflict het volgende: De grossiers en de heer E. Mak, direc teur van de Alkmaarse exportveiling en tevens beheerder van de fustcentrale, hebben een contract voor de duur van vijf jaar, waarin is bepaald dat eerst- genoemden zes cent huur per kist aan de fustcentrale zullen betalen. Hiervoor zorgt de fustcentrale dat alle ledige kisten, die niet uit Alkmaar afkomstig zijn,' na gebruik weer op die veilingen komen waar ze thuis behoren. De klein handel was vrijgesteld van het betalen van geld voor de ledige kisten. Thans is de beheerder van de fustcentrale ge bleken dat zes cent per kist niet toe reikend is om de onkosten die deze centrale moet maken, te bestrijden. Op een onlangs door de kleinhandel gehou den vergadering zette de heer Mak uit een dat het kistengeld voor de twee- en drie gulden kisten met één cent ver hoogd zou moeten worden en hij wens te dat de groentehandelaren deze ex tra kosten op zich zouden nemen. Hier tegen verzetten deze zich ten stelligste. Zij waren van mening, dat als de be heerder van de fustcentrale een contract heeft met de grossiers, waarin is vast gelegd, dat deze zes cent per kist moe ten betalen en als later blijkt dat dit niet toereikend is, men niet eigenmach tig de extra onkosten op de kleinhan del mag verhalen. Hierdoor zou de mo gelijkheid zijn geopend dat de beheer der, zo hij dat nodig mocht achten, in de toekomst gerechtigd zou zijn de prijs nogmaals met een cent te verho gen. De arbitragecommissie is in dit con flict niet ingeschakeld en de directeur van de Alkmaarse exportveiling bere kende verleden week Vrijdag in de wis sels van de grossiers tevens de extra kistenhuur. Hierop weigerden verschei dene kleinhandelaren deze wissels te betalen, wegens de daarop doorbereken de onkosten. Zij verklaarden dat zij al leen dan de wissel zouden betalen als het naar hun mening te veel berekende bedrag zou worden afgetrokken. Ook de heer Mak bleef op zijn stand punt staan en gelastte in zijn functie van directeur van de veiling, in bijzijn van een agent van de gemeentepolitie, die Bekende psychologen hebben zich tientallen van jaren verdiept in de raadselen der ziel en zich afgevraagd wat de kenmerkende psychische ver schillen zijn tussen mannen en vrou wen. Waarschijnlijk hebben zlij bij hun onderzoekingen vergeten de vraag te stellen en te beantwoorden hoe geheel verschillend mannen en vrou wen op het woord „Uitverkoop" rea geren. We leven weer in de dagen dat de warenhuizen en de speciale textielzaken een keur van mantels en japonnen, van kousen en onder goed, van hoedjes en schoenen étale ren, geprijsd met dubbele cijfers, waarvan het eerste het doorge streepte laat zien hoe duur het geweest is en het tweede, in nog gro tere cijfers demonstreert voor welk belachelijk prijsje het thans kan wor den meegenomen. Het mag dan niet de allerbeste kwaliteit of het mooiste dessin zijn want dat blijft in de regel niet tot de uitverkoop liggen er is toch een zó grote verscheidenheid van artike len en het is alles zó spotgoedkoop, dat ontelbare huisvrouwen regen en wind trotseren om de stad in te trek ken en zich te verdringen voor de bre de étalageruiten waar al dat bege renswaardige zo aantrekkelijk moge lijk is uitgestald. Gistermorgen vroeg stonden er reeds dichte drommen in regenkleding verpakte huisvrouwen voor de nog hermetisch gesloten .deuren der mo demagazijnen in afwachting van het met ongeduld verbeide moment, dat de deuren zouden opengaan en de stormloop op het verschrikte perso neel zou kunnen' beginnen. Het aantal mannen, dat zich mede ln de portieken verdrong was belache lijk klein. Hier en daar stond onwen nig een zielige echtgenoot, die er blijkbaar op uitgestuurd was, omdat moeder de vrouw ziek was of niet van huis kon, een heer der schepping, die geen oog had voor de beeldige japon netjes, de rose corsetten, de gebloem de pyarfia's en de peau de suède schoentjes, die niet deelnam aan het drukke discours over de was, de bu ren, de kinderen en de hoge prijzen, omdat het woord „Uitverkoop" speciaal als het damesmodes be treft voor hem geen enkele beko ring heeft. Want de mannen zitten in de eerste dagen van het nieuwe jaar in het hoekje waar de klappen vallen en waar om een bekende uitdrukking te gebruiken straks de rekening zal worden gepresenteerd met de vriendelijke opmerking: „Even afreke nen, heren". handelaren, die hun wisssl niet wilden betalen, de veiling te verlaten. Maan dagmiddag herhaalde zich deze verwij dering van een gedeelte van de hande laren. In de Maandagavond gehouden ver gadering verklaarden de handelaren dat zij, willen zij voorkomen dat de consu ment de dupe wordt van dit geschil, op hun stuk moeten blijven staan. Zij wis ten zich gesteund door de handelaren in groenten en de groothandelaren in fruit uit de omliggende gemeenten. Ook de Vakgroep staat in deze niet af zijdig. De besturen van de beide Alk maarse verenigingen besloten voet bij stuk te houden en zo nodig een rech terlijke uitspraak te zullen uitlokken. Naar wy nader vernemen, zal zeer waarschijnlijk de president van de ar rondissementsrechtbank in een kort ge ding uitspraak in deze zaak moeten doen. Het kort geding is voorlopig be paald op Maandagmiddag twee uur. Chauffeur negeerde rechterlijk vonnis Voor de Politierechter te Alkmaar, mr. J. N. Alblas, stond gisteren de Alk maarder Dirk L. terecht. Bij een vonnis van de Arrondisse mentsrechtbank van 3 Februari van het vorige jaar was L. de bevoegdheid tot het besturen van een motorrijtuig voor de tijd van een jaar ontzegd, omdat hij zijn wagen had bestuurd onder invloed van alcoholhoudende drank. Op 10 November bleek bij controle in de Wieringermeer dat L. ondanks het vonnis toch achter het stuur van zijn auto had plaatsgenomen. De Officier, mr. A. W. Holsteijn, zei- de in zijn requisitoir, dat mensen, die een rechterlijk vonnis zo ondermijnen als verdachte gedaan heeft, ernstig ge straft dienen te worden. De eis was drie maanden gevangenisstraf. Ook mr. Al blas vond de handelwijze van L. zeer onjuist. Hoewel verdachte overigens gunstig bekend staat meende de poli tierechter dat hier een gevangenisstraf voor de duur van één maand moest vol gen. (Ontleend aan onze Advertentie-rubriek) DINSDAG Harmonie Theater, 8 uur: Wet zonder recht (18 jaar); Victoria Theater, 8 uur: Het onstuimige blondje (14 jaar); Ci nema Americain, 8 uur: Donker Afrika (tot 14 jaar onder geleide); Alkmaars Bioscoop Theater, 8 uur: Circus Bollini (alle leeftijden) Gulden Vlies, 8 uur: Hoofdstad Ope rette met „Victoria und ihr Husar". WOENSDAG Bioscopen als Dinsdag. 2.30 u. matinée. Gulden Vlies, 2.30 uur: Hans en Grietje, door Rotterdams Kindertoneel. Dierenbescherming Zaterdag is in de omgeving Viersta- ten zwervend aangetroffen een type herdershond. Kentekenen: Zeer donker van kleur, goed verzorgd, teef, 1 jaar oud.' Ter beschikking is een mooie cyper se poes, pl.m. half jaar oud. In de omgeving van het station zwerft een cyperse poes. Men wordt nogmaals verzocht geen dieren bij de inspecteur te brengen. Gevonden dieren bewaart men zelf enige dagen. Adres inspecteur: C. Ver- wer, Baanstraat. Sjors van de rebellenclub De bij alle kinderen bekende Sjors van de Rebellenclub, zijn negervriend je Jimmy en verdere rebellenkor- nuitenkomen in het Gulden Vlies de jeugd uit dit gewest er van over tuigen, dat zij hun kwajongensstre ken nog niet hebben vergeten. Iedere tiende jeugdige bezoeker krijgt een verzilverde Sjors-speld ca deau, één der meest begerenswaardi ge bezittingen, die de jeugd zich kan denken. Brandmeester Haasbroek legt zijn functie neer Na 42 jaar zijn beste en zeker niet geringe krachten aan de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer gegeven te heb ben, heeft de heer D. Haasbroek, brand meester van het corps „Burgerplicht" op 31 December de actieve brandweer dienst verlaten. Met de heer Haasbroek is het oudste lid zowel in leeftijd als in dienstja ren uit het brandweercorps getre den. Behorende tot het „oud goud" zal hij echter ongetwijfeld de verrichtingen van de brandweer in haar geheel en het werk van zijn corps in het bijzon der met belangstelling blijven volgen. De heer Haasbroek wordt als brand meester opgevolgd door de adjunct brandmeester, de heer M. H. Erkamp, terwijl die op zijn beurt een opvolger vindt in de heer P Koorn. Behalve een afscheid herdacht de brandweer bij de jaarwisseling ook een heugelijk feit. De heer P. v. d. Sluis kon op zijn 25-jarig jubileum als brand weerman terugzien. In deze kwart eeuw vervult de jubilaris thans reeds negen jaar de functie van adjunct-brandmees ter van het Laddercorps. Zijn corpsleden lieten het jubileum niet onopgemerkt voorbij gaan. In vol ornaat en met groot materieel begaf het Laddercorps zich naar de plaats vanhet jubileum, teneinde uiting te geven aan de sym pathie, welke voor adj.-brandmeester v. d. Sluis gekoesterd wordt. Van ober tof exploitant Vele stadgenoten zullen de heer J. Harring kennen of beter de naam Jack als de populaire ober, die 14 jaar in Paviljoen Kinheim heeft ge werkt. Met ingang van morgenmiddag zal hij als exploitant-optreden in het bekende café-restaurant ,Du Passage" van wij len de heer Toon Molenaar, hoek schar- loo-Westerweg. ONZE SPORT-PRUSVRAAG Een zilveren Jubileum Het was gisteren feest bij de firma Engeln aan de Laat, want voor de eerste maal in haar bijna vijftigjarig bestaan was er een zilveren jubileum van een der personeelsleden, nml. van de heer J. Th. van Berkum. Vijf-en-twintig jaar geleden begon deze als stoffeerder, maar spoedig ont dekte men in hem een goede verkoper en in deze functie is hij nadien werk zaam gebleven tot hij werd aangesteld als chef-verkoper van de meubelzaak aan het Payglop. De jubilaris en zijn familie werden gisterenmorgen bij hun binnenkomst door het personeel begroet met een vrolijk welkomstlied, waarin reeds de bijzondere kwaliteiten van Van Berkum naar voren werden gebracht. Een der firmanten de heer B. Engeln sloot zich in zijn toespraak daarbij aan en prees de grote werklust van de ju bilaris, wie namens de firma een en veloppe met inhoud en een kist siga ren werd overhandigd. De heer J. W. Fakkert voerde het woord namens de personeelsleden. Hij stelde de heer Van Berkum als voorbeeld voor de anderen. De jubilaris dankte geroerd voor de overweldigende ontvangst die hem en zijn familie te beurt was gevallen. „Steeds heb ik met plezier voor de firma gewerkt", aldus spreker, „vooral omdat bleek, dat miin arbeid werd ge waardeerd Het is echter geen ver dienste als men zijn beste krachten wijdt aan een bedrijf, het is een plicht, omdat de belangen van werkgever en werknemer in deze parallel lopen" De heer Van Berkum snrak er zijn genoeeen over uit. dat ziin moeder, de grondlegster van zijn plichtbesef, deze dag nog had kunnen beleven en dank te het personeel voor het cadeau: een zilveren vulpotlood en een kist sigaren. Mevrouw Engeln bood als gnede vrienden van het echtpaar van Ber kum een fraaie fruitmand aan en daar mede was deze intieme huldiging ten einde. Burgerlijke stand Geboren: Gerard, zv G. Schans- sema en P. A. Bonouvrié; Cornelia D M„ dv Th. van de Kamer en C. D Hof. Gehuwd: M. Nieuwhof en E. B. Stor. Overleden: M. Wiegman <vr.), 74 jr.; D. M. J. Erkamp (vr.), 37 jr. Vanaf Woensdagmorgen 9 uur Een grote collectie Wollen-, Zijden-, Mantel-, Tweed-, Voering- tegen nogmaals sterk ver.aagde prijzen Bijeenkomst van het Vredescomité Gisteravond hield het Vredescomité naar aanleiding van het Vredescongres te Amsterdam een druk bezochte ver gadering in Valk's Lunchroom. De voorzitter van het comité te Alk maar, de heer R. Polk, zag in de be langstelling een teken dat er ook in Alkmaar mensen zijn die de vrede na streven. Wij moeten van de regering eisen dat zij een vredespolitiek zal volgen, aldus spreker. Hij gaf hierna het woord aan de heer Horsmeier, die er op wees hoezeer de techniek vooruit is gegaan. We kunnen nu met een atoombom in één slag honderdduizend mensen vernieti gen. Dit is een aanklacht tegen't Chris tendom en de democratie. Wij moe ten, aldus spreker, een bres schieten in wat wij het kapitalisme noemen en al onze krachten aanwenden om we reldoorlog no. 3 te voorkomen. Nettie Winkelhaak droeg het ge dicht „Vecht voor de vrede" voor. De heer J. Hettinga vertelde over zijn ervaringen bij het Parijse Vredescon gres, dat hij bijwoonde als afgevaar digde van het Landelijk comité. Het vredeswerk in Nederland zal slagen mits ieder zijn medewerking verleent. Enige vragen werden door de heer Hettinga beantwoord. Tot slot werd door de voorzitter een motie van het Alkmaarse comité voor gelezen, .velke aan ,de minister van Oorlog en aan de pers zal worden ge zonden. De nieuwe avonturen van Pim, Pam en Pom 59 Pim legt zijn plannetje aan zijn broertjes uit. „Kijk, die bijenkorf moet over de muur van het fort heengesto- ten worden, zodat hij midden in het vijandelijke kamp terecht komt-" „Ja, maar hoe? Die korf is toch veel te zwaar om zo over de muur heen te gooien. Dat krijgen we nooit gedaan!!' roept Pom uit. „Daarom zal deze steen het voor ons. moeten doen", zegt Pim en wijst op een grote kei, die aan de voet van de muur ligt.. Het valt echter niet mee voor de drie hondjes om die zware steen boven op de muur te krij gen, en dat is toch nodig. Kijk maar, nu laten ze hem boven op het handvat van de kar vallen. De kar dompt en met een grete boog vliegt de bijenkorf over de muur van het oude fort heen. „Alcmaria Vicfrix" strekt haar armen uitnodigend uit In het nummer van 31 December van De Zakenwereld, weekblad voor han del, industrie en financiën, dat te Am sterdam wordt uitgegeven, vinden wij eii interessant artikel aan Alkmaar gewijd. In deze bijdrage „Alcmaria Victrix" steekt haar armen uit", wordt gewezen op de grote voordelen welke de Alk maarse zakenmensen en industriëlen van de veelvuldige gelegenheden voor aan- en afvoer van grondstoffen en pro ducten genieten. Gewezen wordt ook op de verkeersbelemmeringen door de pont van Velsen en de Friese brug, die de voornaamste toegangspoort uit het oosten vormt. Aan hen, die zich hier kunnen vesti gen wordt mededeling gedaan van het industrieterrein Noord aan de overzijde van 't kanaal waarbij de adspirant huurders of kopers kunnen profiteren van het fonds, dat de prijzen op een normaal peil houdt en het komende plan Oost aan de Westkant van het ka naai waarin een havenarm geprojec teerd is. Ook aan het plan tot het bou wen van een industrieflat worden enige woorden gewijd. Er wordt op gewezen, dat arbeids krachten niet alleen uit Alkmaar maar uit een rayon met een gezamenlijk zie lental van plus minus 100.000 mensen kan wordeti betrokken. Alkmaar is nog meer handels- dan industriestad, maar een opsomming van enkele belangrijke industrieën doet wel zien, dat hier reeds een goede kern aanwezig is, die zeker uitgebreid kan worden. Het artikel is ongetwijfeld interes sant, hoewel wij over het algemeen geen voorstander van het noemen van bepaalde zaken en industrieën zijn, om dat dit altijd min of meer een cachet van reclame draagt en men onwille keurig vele namen ongenoemd laat, die volledigheidshalve ook vermelding ver dienen. Hoewel het te begrijpen is, dat er in een blad als De Zakenwer 1 hoofd zakelijk over handel en industrie wordt gesproken, doet het ons, Alkmaarders, toch wat vreemd aan, dat van onze we reldberoemde kaasmarkt slechts zeer terloops melding wordt gemaakt. En nog minder dat ze slecht* een „show" genoemd wordt. Een „show" is onze kaasmarkt nog allerminst, al wordt zij dan ook kunstmatig in het leven ge houden. De gedachte, dat alles wat zich Vrij dagsmorgens op deze markt afspeelt niet anders dan een in elkaar gezette vertoning zou zijn, kan Alkmaar als een der grootste attracties van het vreemdelingenverkeer schaden en juist dit zal in de eerste plaats vermeden moeten worden. Onze foto-sportprijsvraag bracht een record aantal inzenders. Er waren talrijke goede oplossingen, hoewel een belangrijke groep zich in de foto van Hannie Termeulen vergist had. Deze deelnemers meenden ten on rechte dat dit plaatje Nel van Vliet voorstelde. Winnaar werd Kees Zee, Pade B 11 te Hoogwoud, die dezer dagen de 5.ontvangt. De oplossing was: 1. Dr. Euwe, 2. Wilkes, 3. Hannie Termeulen, 4. Kraak, 5. Kick Smit, 6. Schijvenaar, 7. Broekman, 8. Slijkhuis, 9. Schulte, 10. v. Stoffelen, 11. Möhring, 12. Rijvers en 13 Roozen. En nu weer een nieuwe opgave. Hoeveel doelpunten worden er Zondag a.s. in totaal in district 1 van de Westelijke Eerste Klasse gescoord? Oplossingen per briefkaart moeten vóór Vrijdagavond zes uur in ons bezit zijn. De prijs bedraagt als vanouds 5. In hotel Bontje had 2 Januari de opening plaats van de R.K. Lagere Landbouwschool te Schermerhorn. De grote zaal zag er feestelijk uit en was g'eheel gevuld met genodigden. Hieronder waren de deken uit Purmerend en do pastoors uit N.-Beemster, Z.-Schermer, Scher merhorn, De Rijp, Ursem, Edam en Ilpendam; de heren burgemeesters van Oterleek, Z.- en IS .-Schermer, Oudorp, Akersloot en Ursem en het voltallige gemeentebestuur van Schermerhorn; het lid der Tweede Kamer, de heer Jac. Groen uit Alkmaar; hoofdbestuurs- en bestuursleden van LTB en HMvL en CBTB, benevens de directeur der Rijkslandbouw-winterschwol uit Hoom, de heer Ir. van Alphen. De inspec teur van het lager landbouwonderwijs, de hcei Smit uit Alkmaar, en de directeur der land bouwschool te Spanbroek, onze oud-plaatsge noot de heer Jac. Vendel, waren mede aan wezig. •De voorzitter der onderwijs-commissie van de LTB, rector v. d. Hoogte, opende de bijeen komst met een woord van welkom. Hij instal leerde de commissie van toezicht op de lagere landbouwschool te Schermerhorn en droeg de leiding der vergadering over aan de heer Joh. van Saasse. Rector v. d. Hoogte deed een dringend be roep op het gemeentebestuur om spoedig te komen tot een goede huisvesting der school. Vriendelijke woorden richtte hij tot het nieuwe hoofd der school, de heer Schaper, en hij zeide er van overtuigd te zijn, dat dit de juiste man op de juiste plaats zou zijn. Na de zeereerw. heer Schimper, de deken van Purmerend, was het woord aan de burge meester van Schermerhorn, de heer W. J. Driessen. Spreker feliciteerde het bestuur met de oprichting der school namens het gemeente bestuur. Het is jammer, zo zeide spreker, dat juist de crisisjaren ons door de toen heersende armoede moesten leren dat bekwame vak opleiding zo dringend nodig is. Wij hebben behoefte aan bekwame landbouwers en aan goede bedrijfsvoerders. Door goed vakonderwijs komt men hieraan en tevens komt men dan tot rentabiliteits-verhoging. Het hoofdbestuusrild van de L B, het lid der Tweede Kamer, de heer J. Groen uit Alkmaar, was verheugd over de oprichting van deze derde katholieke landbouwschool. Spreker wees er op, dat de regering van plan is om het achtste leerplichtjaar in te voeren. Na het lag'er onderwijs is vakonderwijs van groot belang. Deze scholen voldoen niet alleen als vakschool op land- en tuinbouwgebied, doch tevens als school voor algemeen vormend on derwijs. Het is daarom van belang dit onder wijs te volgen. Spreker hoopte, dat deze school tot groter welvaart der streek zou mogen leiden. Namens de Landbouw-winterschool te Alk maar voerde de inspecteur van het landbouw onderwijs, de heer Smit uit Alkmaar, het woord. Hij wees er op dat deze lagere land bouwscholen geen rijksscholen zijn, doch bij zondere onderwijs-instellingen met een eigen bestuur. Dit juichte hij toe. Ze worden daar door gedragen door him omgeving. Als lich tend voorbeeld wees hij op het bestuur der school te Purmerend, waar men de school als een eigen bedrijf beschouwt. Tot zijn oud leerling, het hoofd der school, de heer Schaper, zeide hij: „Gij zijt nu bevorderd tot boeren leider (luid gejuich), doch nog meer tot leider der boeren jeugd." Dat is een buitengewoon ge wichtige taak en verwachtte geen serviliteit. Wat betreft de Voorlichtingsdienst hoopte spreker op een goede samenwerking met de heer P. A. van Langen te Schermerhorn. Ik ben een jongen uit arbeiderskringen, zo zeide de heer G. Muntjewerf uit Alkmaar als ver tegenwoordiger van de Rijkslandbouwconsulent, Jeugdleider trad in het huwelijk Vele zwemsters en zwemmers waren heden morgen naar het Stadhuis getogen, teneinde daar het huwelijk van mej. E. B. Stor en de heer M. Nieuwhof bij te wonen. Enige bogen met letters D.A.W. deden vermoeden, dat hier een der leden de grote stap ging wagen. Dit was inderdaad het geval, omdat mej. Stor bij D.A.W. de functie bekleedt als jeugdleid ster. Dat ook de jongeren haar werk waar deren, bleek uit de grote belangstelling, welke bij dit huwelijk getoond werd. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER In het handelsregister is ingeschre ven C. v. d. Maaie te Oudorp, Bree- laan 16. Fabriek van boterhamstrooisel. Gewijzigd is de inschrijving van C. Th. Wester, Middenweg 320, Heerhugo- waard Uitgetreden eigenaar C. Th. Wester, nieuwe eigenaar A. J. de Ko ning onder eigen naam. Ontleend aan „Het Nederlands Han delsregister". St Panera Het lag voor het grijpen Over het tijdvak vanaf 19 Novembar tot en met 31 December 1949 zijn de volgende voorwerpen aangegeven als gevonden. Huissleutel, hondenhalsband met pen ning H 254, paar gele kinder klompjes, donkerblauw kinderwantje, muntbiljet van f 1, paar lederen motorhandschoe nen, lucifersdoosje met enig geld, bosje touw. bruin-geel gebreide halsdoek, padvindersriem, donkerblauw Lind- bergkapje, muntbiljet van f 1 en een zwart wollen want. Tevens werd er verloren: Leesbril met wijnrood montuur, beige boord (maat 15%), 2 muntbiljetten van f 2,50, zwart wollen handschoen met wit gegarneerd, 5 meter groen biesband paar bruin lederen handschoenen (wol gevoerd), donkerblauwe want (Noors patroon), geel-bruine jongens-shawl. Inlichtingen betreffende bovenstaan de voorwerpen verschaft u de postcom- mandant der Rijkspolitie te Sint Pan- cras, Bovenweg 285. en daarom juich ik het toe, dat arbeiders-kin- deren ook goed vakonderwijs kunnen g'enieten. De heer J. Blaauw, bestuurslid der H M v L te Stompetoren, had er niet aan medegewerkt om deze school tot stand te krijgen, maar wel aan de openbare school te Stompetoren. Dim is echter gelukkig vol geboekt en spreker was ver heugd te hebben vernomen, dat zulks ook met deze school het geval was. Er blijkt dus grote belangstelling te bestaan voor landbouw-vak- onderwijs en spr. feliciteerde het bestuur met dit resultaat en hoopte op een even g'oede samen werking tussen beide scholen als reeds be staat tussen de LTB en de HMvL. Burgemeester Van den Heuvel uit Akersloot sprak namens de burgemeesters der rand gemeenten. Wij als aangrenzende gemeenten aldus spr. zeggen u alle steun toe en we hopen, dat deze school moge bijdragen tot groter bloei van het landbouwgebied in onze streek. Spr. zag gaarne een beloning voor hen, die zich de moeite getroosten om een goede geschoolde arbeider te worden. Ir. van Alphen, hoofd der Rijkslandbouw- vinterschool te Hoom, sprak evenals de vorige sprekers zijn vreugde uit over de tostand- komiug der school en de verbreiding van het vakonderwijs. Hij hoopte op veel leerlinge» uit Schermerhom om die verder op te leiden. De heer K. A. M. Dagelet, hoofd der r.k. lagere school, hoopte op een goede samenwer king met zijn collega, de heer schaper, en zegde hem alle medewerking toe. Ook de heer Zijlmans, bestuurslid van de Chr. B T B, deed zijn felicitatie toekomen. Tijdens de broodmaaltijd spraken nog ver schillende heren en feliciteerden bestuur, pa rochie en gemeente met deze belangrijke dag voor Schermerhorn. Heer-Huqowaard Adres aan Ged. Staten over verlaging polderpeil Sedert kort is hier ter plaatse een. verlaging van het polderpeil inge voerd. Voor vele tuinbouwers blijkt dit 'n groot ongerief bij het vervoer per schuit. De heer C. Kok, vrachtschipper te Heerhugowaard heeft met honderd ondertekenaren een adres over deze kwestie aan Ged. Staten gericht. In dit adres wordt er a.m. op gewezen, dat als gevolg van de onlangs inge voerde verlaging van het polderpeil, het groentenvervoer per schuit in de polder bijna andoenlijk geworden is. Dagelijks worden gemiddeld 10 ton producten vanuit Heerhugowaard per schuit aan de veiling te Broek op Langendijk aangevoerd. Weliswaar heeft de polder Heerhugowaard 'n bag germolen aangeschaft doch naar 't zich laat aanzien, zal het nog wel een paar jaren duren alvorens de hoofdvaarten en tochten op voldoende diepte zijn gebracht, om bij de stand van het nieuw ingevoerde peil bevaarbaar te zijn. Het nieuwe peil geeft in vergelij- van pim. 10 a 12 cm. Ged. Staten heb- king met het voormalige een verschil ben het polderbestuur verzocht het nieuwe peil met het oog op de be vaarbaarheid voorshands althans niet al te streng door te voeren. Voor het polderbestuur zou het inmiddels ge- zijn, indien Ged. Staten te kennen gaven of het oude- dan wel het nieuwe peil gebruikt diende te worden. In het adres wordt verzocht het invoeren van het nieuwe peil uit te stellen tot medio Februari 1950. Volgens de inzichten van het polderbe stuur is ook dan de situatie nog moei lijk. Inmiddels zal worden onderzocht of de druk bevaren doorvaart bij wed. lit op korte termijn kan worden verbeterd. Indien dit mogelijk zou zijn zou dit voor velen reeds een belang rijke vooruitgang betekenen. Het besluit tot verlaging van het polderpeil is destijds o.m. genomen met het oog op het verkrijgen van 'n grotere productiviteit der landerijen. Een andere schaduwzijde van da verlaging van het peil vormt het feit, dat op verschillende plaatsen de slo ten thans nagenoeg zonder water staan, waardoor bluswater bij even tuele brand bij lange na niet in vol doende mate aanwezig is. Succesvol oofreden van mr. Hedi Zondagavond trad in de grote zaal van café „Halfweg" op, de befaamde goochelaar-kunstenaar Mr. Hedi uit Midden-Beemster. Vóór de pauze liet hij, tezamen met medewerkers, staaltjes zien van goochel kunst. Ook zijn assistenten komt een woord van lof toe. Wij besluiten met de wens, dat wij Mr. Hedi spoedig in ons midden terug zien en dan met een geheel volledig program. Na afloop was er nog een ge zellig samenzijn onder leiding van een olaatselijke band. DEMPING SLOTEN AAN 'T KRUIST Er is een actie gaande om verschil lende sloten nabij 't Kruis te dempen. Voor het ter plaatse toenemende auto verkeer zou dit o.m. een vooruitgang betekenen.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2