Amerika schrijft Formosa af Kort Bestek Truman: Marshall-hulp mag niet worden beknot Enkele reacties Wil Engeland drie-landenaccoord inzake atoomwapenen? EersteKameraccoord met bevordering van zuiver wetenschappelijkonderzoek Donderdag 5 januari 1950 VERENIGDE NOORD DAGBLADEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN Amerika houdt sterk defensief leger Rechter kan auto laten vernietigen Nieuw onderzoek in zaak Poos-Slagter gelast Een Bussums wethouder ontwierp practisch bouwplan Koningin trad aan voor polonaise Interventie zou oorlog tot gevolg kunnen hebben Beier wittebrood twee centen duurder BJREAU ADMINISTRATIE Voordam 9, Tel. 3320 Postgiro 187294 REDACTIE Achterdam 20, Tel. 2274 Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: A KAPTEIN 147® Jaargang No. 4 ALKMJUBSCHE COURANT TARIEVEN: Advertenties: 16 cent per millimeter Familieberich ten 20 cent per millimeter Vraag ën aanbod tot 15 woorden f 1.elk woord meer 5 cent, uitsluitend contant Abonnementen 1.40 per maand, 4.per kwar taal plus incassokosten. President Truman heeft in zijn jaarlijkse boodschap aan het Congres der V.S. over de toestand van de natie in het De volgende personen reageerden als volgt op de verklaring van Truman: JOHN MCCORMACK, leider der de mocratische partij in het Huis van Afge vaardigden: „Een moedige boodschap, zoals die van de leiding gevende pre sident kan worden verwacht". SENATOR ROBERT TAFT: „Indien het congres de socialistische plannen van de president goedkeurt, zal het werkelijke inkomen van het Ameri kaanse volk op dezelfde wijze afnemen als dat in Engeland is gebeurd". SENATOR TOM CONNALLY, Demo cratisch voorzitter van de. Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen: „Uit Truman's verklaring blijkt dat de president inziet dat voortgezette steun aan de vrije landen, die hun defensie op peil willen brengen en verdere bij dragen van de Verenigde Staten aan het Europese herstelprogram in het belang zijn van vrede en stabiliteit in de we reld". SENATOR KENNETH WHERRY, Re publikeins leider in de Senaat: „De pre sident verzoekt het congres nog meer belastingen, die de ruggegraat van het Amerikaanse volk zullen breken, te mogen invoeren, om op deze wijze zijn programma van „maar-raak-uitgeven voor socialistische doeleinden" te kun nen bekostigen". SENATOR SCOTT LUCAS, Democra tische Senaatsleider: „De president heeft opnieuw op welsprekende wijze uiting gegeven aan zijn humanitaire filosofie". PHILIP MURRAY, de voorzitter van het CIO en WILLIAM GREEN, de voor zitter van de AFL, de beide Amerikaan se vakbonden met circa 15 millioen le- den, hebben onvoorwaardelijk hun in stemming betuigd met de rede en het program van president Truman. bijzonder de aandacht van de leden gevestigd op het feit, dat elke besnoeiing van de begroting een dwaasheid zou zijn. Daardoor zouden immers de vooruitzichten voor de ^73 vrede in gevaar gebracht, of de programma's, die voor de macht van de natie van het grootste belang zijn, be knot worden. Inzonderheid drong hij er bij het Congres op aan, het plan-Marshall te blijven steunen. Indien wü, aldus de boodschap, thans met deze hulp zouden ophouden of haar zouden inkrimpen, juist omdat zij succes heeft gehad, zouden wij precies datgene doen, dat de vijanden van de democratie gaarne zouden zien gebeuren. Sprekende over de maatregelen, die hij in deze zitting van het Congres goedgekeurd wenste te zien, noemde Truman als eerste een geringe verho ging van de belastingopbrengst, ten einde een sluitende begroting te ver krijgen. Voorts vestigde hij de aan dacht op zijn program van Fair Deal. Ook kondigde hij een reeks voorstel len ter verbetering van de anti- trustwet en aan, alsmede een ontwerp voor een nieuw statuut voor arbeids vraagstukken. V.S. aanvaarden uitdaging van communistisch imperialisme Bij herhaling kwam hij op dit punt terug, dusdoende te kennen gevend, dat het zijn oprechte wens is, dat de VS hun hulp aan het buitenland zul len voortzetten, terwijl zij binnens lands moeten blijven streven naar een verbetering van de levensstandaard van het Amerikaanse volk. Zonder de USSR te noemen sprak de president crver het „nieuwe commu nistische imperialisme, dat een uitda ging aan het adres van de VS is. Dat is voor ons meer dan een militaire uitdaging; het is een uitdaging van onze wil om met de andere volkeren samen te werken ter bevordering van de vrede en de welvaart in de wereld. Deze uitdaging aanvaard ik." Truman zei de Verenigde Naties de onvoorwaardelijke steun van Amerika toe en sprak de wens uit, dat deze organisatie erin zou slagen, de con trole op de nieuwe wapenen te waar borgen en indien nodig over de nodige strijdkrachten zou kunnen beschik ken, teneinde de internationale wet ten te doen eerbiedigen. Hij verklaar' de, dat de VS voorshands een sterke defensieve macht zullen behouden. Vérstrekkende voorstellen aan Washington De Britse regering heeft de Ame rikaanse regering een nota gezonden, welke nieuwe voorstellen inhoudt voor een drielandenaccoord tussen deze twee landen en Canada inzake de productie van atoomwapens. Engeland zou de navolgende voor stellen hebben gedaan: Groot-Brittannie zou er zich toe ver binden geen atoombommen te fabri ceren en erin toestemmen, dat de Britse geleerden met Amerikaanse col lega's samenwerken aan de ontwikke ling van het atoomwapen. De Verenig de Staten zouden in ruil voor deze concessies een voorraad atoombommen in Groot-Brittannie opslaan. De Britse geleerden zouden worden uitgenodigd aan de Verenigde Staten alle hun bekende gegevens over de atoomwetenschap mede te delen onder voorbehoud van wederkerigheid. Er zou een accoord worden gesloten voor een periode van 5 iaar, dat slechts voor één uitleg vatbaar zou zijn. Volgens Reston wordt een belangrij ke kwestie gevormd door de vraag, of eventueel in Engeland opgeslagen atoombommen op eigen initiatief van de Britten gebruikt kunnen worden dan wel uitsluitend met goedvinden van alle bij de voorgestelde overeen komst betrokken partijen. Roosevelt en Churchill hebben inder tijd afgesproken, dat de atoombom slechts mocht worden gebruikt met on derling goedvinden. Een andere vraag zou zijn. hoe een overeenkomst als de voorgestelde zou kunnen worden inge past in het Noordatlantisch verdrag. Dronken achter stuur Krachtens artikel 354 van het Wet boek van Strafrecht kan op gronden van algemeen belang de vernietiging of onbruikbaarmaikng gelast worden van een motorrijtuig, dat gediend heeft tot het begaan van een strafbaar feit. Tot deze uitspraak kwam de Hoge Raad bij de behandeling van de zaak tegen de Bosse aannemer D. K„ die een proces-verbaal kreeg wegens het be sturen van een auto, terwijl hij onder zodanige invloed van alcoholhoudende drank verkeerde, dat hij niet in staat moest worden geacht het motorrijtuig naar behoren te besturen. Bij de ver balisering was tevens de auto in be slag genomen. De kantonrechter te 's Hertogenbosch was van oordeel, dat een bevel tot vernietiging of onbruik- baarmaking van het motorrijtuig niet gegeven kon worden. De ambtenaar van het O. M. was hiertegen in cassu- tie gegaan. Wegens fout in bewijslevering Gistermorgen werd door de Bijzon dere Raad van Cassatie „wegens een feut in de bewijslevering" de zaak tegen Poos en Slagter, die door het Haagse Bijzondere Hof tot de doodstraf wer den veroordeeld en welke zaak zes weken geleden voor de Raad diende waarbij de procureur-fiscaal ftwetlerom tot de zwaarste straf voor beide requi- ranten concludeerde voor een nader onderzoek naar de bijzondere kamer van de arrondissementsrecht bank te Amsterdam verwezen. Minister gaf toestemming voor de uitvoering De minister heeft onmiddellijk toe stemming verleend voor de uitvoering van een plan voor de bouw van 306 woningen in Bussum. Dit plan werd ontworpen door de heer L. Bouma, wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting aldaar. Een en ander valt buiten het gewone toegestane bouwvolume voor 1950. Het principe voor deze bouw is o.a. gelegen in het feit, dat keukens, douchecellen en gan gen in ieder tweetal woningen naast elkaar gelegen zijn, waardoor voor ieder stel woningen slechts één aan- voerleiding nodig is voor gas, electrici- teit, enz. en één afvoer voor riolering, wat een grote besparing betekent. De kosten bedragen drie millioen gulden. Het plan omvat 182 arbeiderswoningen, 43 kleine middenstandswoningen, 81 flatwoningen in drie woonlagen en 14 werkplaatsen voor zelfverzorgingsin- dustrieën. De minister heeft zjjn medewerking toegezegd aan iedere gemeente, die kans ziet een dergelijk plan te ontwer pen. Weerbericht Verwachting tot morgenavond: Meest zwaar bewolkt met enige regen, maar morgen ook enkele verspreide opklaringen. Matige, langs de kust tijdelijk krachtige wind tussen West en Zuid. Iets minder zacht dan vand mg. VRIJDAG: Zon op 8.47, onder 16.44. Maan op 19.06, onder 10.39. Vijf Oostduitse liberalen naar westen uitgeweken Vijf liberaal-democratische afge vaardigden in het Brandenburgse par lement zijn uit Oostduitsland gewe ken. De afgevaardigden waren in de bladen van de S.E.D. aangevallen omdat zij „naziïstische aanvallen op de onderwijs-maatregelen in Oostduits land hebben gedaan en de Sowjet- cultuur belasterd hebben". Zij wer den als „wilde reactionnairen" be schreven. Later werden zij door de liberaal-democratische partij van Brandenburg geschorst. Drie personen kwamen om het leven en meer dan dertig werden ge wond, doordat een volle bus 300 km ten noordwesten van Tokio van een dertig meter hoge rots stortte. H.M. Koningin Juliana heeft gisteren een hort bezoek gebracht aan de Ernst Sillemhoeve te Lage Vuursche, alwaar een afscheids receptie werd gehouden ter ge legenheid van het afscheid van mej. M. W. Barger, algemeen secretaresse van de Christen Jon ge Vrouwen Federatie (IJ.W. C.A.) De bijeenkomst droeg een ongedwongen karakter en be leefde een hoogtepunt in een polonaise op accordeonmuziek. Het wekte nauwelijks verwonde ring, toen H.M. de Koningin zich, gekleed in een eenvoudig grijs toilet, onder de deelnemers aan de polonaise schaarde. Ook toen de figuren en slingers der polonaise de gebruikelijk graad van grote ingewikkeldheid be reikten, bleef de vorstin tot de deelneemsters behoren. Belgische socialisten dreigen met aftreden De socialistische leden van het Bel gische parlement overwegen en bloc at te treden, indien de wet tot het hou den van een volksstemming over de terugkeer van koning Leopold wordt aangenomen. Het door de christelijke volkspartij ingediende wetsontwerp is reeds door de senaat aanvaard. Dinsdag begint het debat in de Ka mer van afgevaardigden. Het ontslag van de socialistische parlementsleden zou op de dag na het aannemen van de wet door de Kamer geschieden en zou leiden tot onmiddellijke ontbinding van het parlement en tot nieuwe ver kiezingen. Van geen beiekenis voor Amerikaanse defensie zegi het State Department Volgens een aan alle Amerikaanse voorlichtingsambtenaren in het Verre Oosten uitgereikt „mededelingenblad" hebben de V.S. Formosa, bet laatste bol werk van de Chinese nationalisten af geschreven, aangezien het „van geen strategische betekenis voor de Ameri kaanse defensie in het gebied van de Stille Oceaan is." Het document werd 23 December door de politieke adviescommissie voor openbare aange legenheden van het departement van Buitenlandse Zaken opgesteld. Generaal MacArthurs eerste diploma tieke adviseur William Sebald ontken de het document ooit gezien te hebben. Een lagere functionaris verklaarde ech ter, dat deze bulletins in het verleden de politiek van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken nauwkeu rig weergaven. Volgens het onderhavi ge geschrift wordt het verlies van For mosa algemeen verwacht en wordt aan deze verwachting meer waarde ver leend door de wijze waarop de toestan den op civiel en militair gebied op Formosa onder het regiem van de na tionalisten verslechterd zijn. Met een Amerikaanse interventie op Formosa zou China, aldus het docu ment, noch het nationalistische regiem gebaat zijn. De V.S. zouden hierdoor een nieuwe kwestie in het leven roe pen en zich mogelijk kunnen verwik kelen in een oorlog. Formosa behoorde geografisch en strategisch tot China. Steun aan Indonesië. Het tijdschrift „Time" schrijft, dat de Amerikaanse nationale veiligheids raad heeft besloten Formosa op te ge ven, maar de Amerikaanse strijdkrach ten in het westelijk deel van de Stille Oceaan uit te breiden, militaire steun te geven aan de Philippjjnen en Zuid- Korea, economische steun en wapenen voor de burgerlijke verdediging te ver strekken aan Indonesië en steun te verlenen aan de Franse strijdkrachten in Indo-China. b XV "V Sir Stafford Cripps BRITSE GOUDRESERVES ZIJN GESTEGEN Sir Stafford Cripps, de Britse minis ter van financiën heeft medegedeeld, dat de Britse goud- en dollarreserves in het laatste kwartaal van 1949 geste gen zijn met 94 millioen pond sterling. Op 31 December bedroegen deze reser ves 603 millioen pond st. tegen 509 millioen pond st. op 30 September 1949. „Wij hebben van de devaluatie enig voordeel gehad, ten dele tijdelijk ten dele van blijvende aard", zo zeide de minister. „Het succes ervan als geneesmiddel voor onze economische kwalen moet nog altijd verzekerd worden door de pogingen, die wij doen, om voldoende goederen te exporteren naar het dol- largebied en de gebieden met harde valuta's. Nederlaag voor de Franse regering De Franse regering heeft bij het debat over het wetsontwerp inzake de wederinvoering van de vrije onderhan delingen over de arbeidsvoorwaarden een nederlaag geleden. Zij had n.l. voorgesteld, verplichte arbitrage in arbeidsconflicten voor te schrijven. Werkgevers, werknemers en linkse partijen wilden die bemiddeling facul tatief stellen en de betrokken commis sie uit de Nationale Vergadering had het voorstel in die zin gewijzigd. Nadat de premier, Bidault, had aan gedrongen op herstel van de oorspron kelijke tekst van het voorstel, werd een radicaal-socialistisch amendement, waarin de tekst van de regering op het stuk van de verplichte arbitrage was overgenomen, in stemming ge bracht. Het werd verworpen met 417 tegen 176 stemmen. De regering had weliswaar niet de kwestie van vertrouwen gesteld, maar toch vanuit de verdeeldheid van de Derde Macht, die uit deze uitslag spreekt, een ernstig politiek probleem. Als wij volgens de kalender rekenen gaan, kunnen wij voor rare dingen te staan komen. Stelt U zich voor: in Brooklyn werd een tweeling geboren, het meisje 19 minuten na de jongen. Het gevolg hiervan is, dat de jongen Harold (links) nog uit de eerst helft van de twintigste eeuw stamt, maar zijn zusje Coleen uit de tweede helft. Na besprekingen tussen de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening en de organisaties van werkgevers en werknemers in het bakkersbedrijf inzake de 5 loonsverhoging is besloten, dat de prijs van het witte brood met twee cent zal worden verhoogd. De prijs van het regeringsbrood blijft on gewijzigd. Daarbij heeft de minister medegedeeld, dat onmiddellijk de kwaliteit van het witte brood aanmerkelijk zal worden verbeterd. Om aan de bezwaren van de werkgevers in het bakkersbedrijf tegen een loonsverhoging tegemoet te komen, stelde minister Mansholt voor de prijs van de bloem voor het regeringsbrood te verlagen met 1.04 per honderd kilogram, terwijl daarentegen de prijs van de bloem voor het witte brood met 1.15 zou worden verhoogd. De minister zal voorts op korte termijn opnieuw een onder zoek instellen naar de rendabiliteit van het bakkersbedrijf. De werkgevers hebben zich met deze tijdelijke oplossing accoord verklaard. Het college van Rijksbemiddelaars zal thans de loonsverhoging van vijf procent voor het bak kersbedrijf bindend opleggen met terugwerkende kracht van 1 Januari. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiii £)e koloniale Raad van de Belgische Congo heeft besloten, met ingang van 1 Januari van dit jaar de polyga mie te verbieden. Het decreet zal niet van terugwerkende kracht zijn, zodat vroeger aangegane verbintenissen hun waarin zij hem de geboorte van zijn geldigheid zullen behouden. Polygamie 200n aankondigt. Toen zij die brief komt onder de inheemsen het meest schreef zat haar man in de eerste we- daar voor, waar ze in aanraking met de reldoorlog als krijgsgevangene in Oos- beschaving komen. En dat is bescha- tenrijk. De zoon is allang in de tweede mend voor die beschaving n De oud- wereldoorlog gesneuveld. O De Friese ste van de twaalf giraffes in de Lon- schilder Cor Reisma heeft van de rege- in bed, dat hij de hoofdprijs in een voetbalpool had gewonnen. Hij brak drie ribben, toen hij van schrik uit zijn bed viel. Dat noemen ze een ongeluk bij een geluk. De winter, die De Bilt had aangekondigd, is uitgesteld. Anders is dat in Vancouver. Daar zijn vrachtauto's met dranken en levens middelen op weg naar een dorp dat al vijf dagen is ingesneeuwd. Op het Japanse eiland Sjikokoe is een inbre ker in de gevangenis naar binnen ge- meter, is overleden. Het dier werd 17 jaar oud. Bij Egersund in Noorwe gen vond men vijftien ton boter, drij vende op de Noordzee, vermoedelijk afkomstig van Duitse wrakken Ook r vorm van olie op de golven. O De Hongaar dr. Farkas heeft 'n anti-griep- serum uitgevonden Einde van het zak doekentijdperk. Vermoedelijk wak ker geworden door de onthullingen van Groenlo's burgemeester is in de Roo- sendaalse café's een „zwarte lijst" op gehangen. Wie daarop staat moet het zonder zijn „elke dag één glaasje" stel len. V gen inwoner van Venetie heeft een brief ontvangen van zijn vrouw, vaardiging van vijf gebrandschilderde ramen in het raadhuis van Bolsward. Een spoorwegarbeider uit Bari vernam dense Zoo. die een lengte had van 5.10 ring ^opdracht ontvangen voor d.e^ ver- klommen en heeft daar toen kleding- j i j-.u.u-.j. stukken en 2500 sigaretten gestolen, die voor de gevangenen bestemd waren. Jn Joegoslavië is de studie van of Rus sisch, of Engels, of Duits, of Frans op de scholen verplicht gesteld. D De Westduitse communisten vertellen, dat slechts vredelievendheid de Russen er van weerhield tegen Hitier de atoom bom te gebruiken. Want ze hadden het ding toen allang, begrijpt ge, vrienden? Door een havenstaking in Mombassa heeft de Qranjefontein twee dagen ver traging. Kapitein Dolmans laat zich hierdoor niet uit het veld slaan en gooit er een schepje op. Wedden, dat ik op tijd thuis ben, zegt hij. Ik wed niet, want ik bom bat verliezen. China niet helpen, China wél helpen. Nit aan mallemolen. Thecdeeft Negen jaar voor hoofd redacteur van de Misthoorn De bijzondere strafkamer van de rechtbank te Zutphen heeft de gedeti neerde politieke delinquent Nijsse, in de bezettingstijd hoofdredacteur van de Misthoorn, veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf met aftrek, ontheffing uit de rechten en het recht om als journalist werkzaam te zijn. Schenk de kolentoeslag aan de NIWIN Op de verhoogde kolenprijzen zal per hoofd van de bevolking een gulden worden terugbetaald. De ministerraad heeft goedgevonden, dat deze bon kan worden afgestaan aan de NIWIN. De oetaling zal dezer dagen beginnen, waarschijnlijk aan de Postkantoren. Bonnen, die door het publiek ter be schikking van de NIWIN worden ge steld, kunnen in een ongefrankeerde enveloppe worden gezonden aan de NIWIN, Den Haag, machtiging 1917. CIRCUSKONING RINGLING OVER LEDEN De bekende circuseigenaar Robert Ringling is dezer dagen, 52 jaar oud, te Sarasota (Florida.V.S.) aan de ge volgen van een hartaanval overleden. Hij heeft indertijd samen met zijn broeder het beroemde circus van Bar- num en Baily gekocht en het met hun eigen samengevoegd tot de grootste „show" ter wereld. Coördinering, geen staats- almacht het doel (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft voor het be langrijke werk, dat haar in het nieuwe jaar wacht, Woensdagmiddag een kalm aanloopje genomen door slechts één wetsontwerp te behandelen, namelijk dat betreffende de bevordering van re geringswege van het zuiver weten schappelijk onderzoek. Zij nam dit ont werp, dat bedoelt het zuiver weten schappelijk werk, dat thans verspreid geschiedt door universiteiten, hoge scholen en particuliere instellingen, te coördineren, zonder hoofdelijke stem ming aan. Dit wil niet zeggen, dat er geen enkele oppositie bestond. Prof. dr. R. H. Woltjer (AR) heeft duidelijk zijn vrees voor staatsba- moeiïng uitgesproken. Overheidsin grijpen vond hij alleen geoorloofd, als het particuliere initiatief onvoldoende presteert. Dit laatste nu is niet het geval, zeide hij. Daarom oordeelde hij het wetsontwerp onnodig. Er is sprake van staatsbemoeiing, atdw da geaar de, omdat de staat een adviesraad op richt en doel en samenstelling daar van vaststelt. Dat moet uitlopen op een monopolie met het gevaar van door de staat geijkte wetenschap! Geen sprake van, antwoordde de minister .van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten. De regering wil „dirigisme" voorkomen. Zij streeft er slechts naar het zuiver wetenschappelijk onderzoek te bevorderen, zo mogelijk door de verlening van geldelijke steun. Het is namelijk niet overbodig, dat Neder land de na de oorlog ontstane achter stand inhaalt. Van een monopolie positie zal geen sprake zijn; de univer siteiten en hogescholen en de particu liere instellingen blijven volledig vrij. De minister had blijkbaar zoveel over redingskracht ontwikkeld, dat prof. Woltjer zich over zijn bezwaren tegen het wetsontwerp heenzette en met de andere afgevaardigden voorstemde. Deze week komt de Eerste Kamer niet meer in het openbaar bijeen. Haar eerstvolgende vergadering is vastge steld op Woensdag 11 Januari des mid dags om half twee. Die middag zal te vens de garantiewet Indonesische amb tenaren in de afdelingen onderzocht worden.

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 1