ALS U MOCHf KIEZEN MARIA STUARl n~ Stad en Omgeving. AGENDA He'enkele aaisie Rijper Raad hield belangrijke nachtvergadering Heffing van een vuilnis emmer-retributie „De Bajardère" Distributiebureau sluit zijn deuren Gevonden of H.L.O.-diploma's Rijkspolitie Burgerlijke Stand Keurmeester neemt afscheid Geslaagd Feestavond Eenheidsvakcentrale Onvoorzichtige motorrijder Inzegeningsbijeenkomst Ned. Leger des Heils Door 't Masker op voortreffelijke wijze ges OSV Marktberichten Een huldiging Schermerhom Blijde thuiskomst Ernstige gevolgen Obda m Grotere schepen in de Ringvaart Nederland erkent Israt de jure rw Verenigingstentoonstellii P. V. „De Reisduif" MAANDAG 16 JANUARI 1950 EEN NIEUWE BELASTING OP KOMST B. en W. zijn overgegaan tot aan schaffing van twee roltrommelauto's en 4500 vuilnisemers, waarvoor f 81.000 is uitgetrokken teneinde een modernise ring van de vuilnisophaaldienst in een gedeelte der gemeente te kunnen in voeren. Op de bedrijfsbégroting van de Rei niging voor het diijstjaar 1950 wordt voor de verdere modernisering f 102.500 aangevraagd. De daaruit voortvloeien de jaarlijkse lasten zijn niet gering en zullen de voor deze dienst geraamde kosten met f 26.300 te boven gaan, nog afgezien van de verbouwingskosten. B. en W. zullen zich nader beraden overde vraag of het gerechtvaardigd en nodig is in de vorm van een huis vuilbelasting een bijdrage te vragen in de ook door de verhoging van de per soneelslasten stijgende kosten der ge meente reiniging. Zij zouden daartoe niet eerder willen overgaan dan na de volledige modernisering van de vuil nisophaaldienst, eensdeel wegens het bezwaar bij de heffing van een belas ting onderscheidt te maken tussen de gemoderniseerde en de bestaande wijze van vuilnisafvoer en omdat dit jaar de financiële toestand der gemeente een dergelijke heffing nog niet eist. B. en W. achten het minder wenselijk ,de door de gemeente aangschafte uni forme vuilnisbakken kosteloos in ge bruik te geven, daar de gebruikers al leen reeds voor de bewaring van hun afval een groot gerief ondervinden. De 4500 emers kosten f 21.100. Reke ning houdende met een afschrijving in 10 jaar en met het onderhoud in de kosten van retributie zijn de jaarlijkse lastij f 4050, zodat ze met een matig recht van f 0.90 per jaar zijn gedekt, welke kosten door bemiddeling der lichtbedrijven geïnd kunnen worden. De commissie voor de strafverorde ningen overweegt het advies of straf bepalingen in het leven moeten wor den geroepen om het gebruik van deze model-emmers verplicht voor te schrij ven. B. en W. geven er de voorkeur aan zonder dwang tot het gebruik van deze emers te komen. De financiële commissie kan zich met de invoering van een vuilnis-retributie niet vereni gen. Zij meent, dat de lasten van de modernisering der reiniging door een huisvuilbelasting moeten worden goed gemaakt. B. en W. menen, dat het invoeren van een vuilnisemmer-retributie niet uit sluit, dat deze later zo nodig wordt op genomen in een verordening op de huisvuilbelasting. Het is economisch niet te verantwoorden, dat er een rol- trommel-auto en 4500 vuilnisemmers aanwezig zijn, die slechts renteverlies betekenen. B. en W. menen daarom, dat met het invoeren van een vuilnisemmer retributie niet moet worden gewacht en bieden een daartoe sterkkend besluit ter vaststelling aan. De Alkmaarse Operette Vereniging o.l.v. Joh. Gerritsen voerde voor een stampvolle zaal toehoorders in 't Gul den Vlies Emmerich Kallman's Ope rette „De „Bajadère" op. De operette zelf is niet het sterkste werk van de componist, en de geschiedenis al even amoureus als van andere operette's, Na spannende verwikkelingen krijgt uit eindelijk toch de Prins zijn geliefde. Over de reactie van het publiek kon men tevreden zijn. Er werd kennelijk genoten. Aan open doekjes, zéér veel applaus en bloemetjes heeft het dan ook bij deze vertoning niet ontbroken. Maar de recencent die de plicht had, de winst- en verliesrekening van zo'n uitvoering op te maken, was in zijn bewondering iets matiger gestemd. Over het algemeen had spel en zang méé vaart en tempo kunnen hebben, vooral in. het eerste bedrijf. De koren werden vrij zuiver gezongen. Op enkele vat scherpe vocalen na, in de hogere tonen, werd de hoofdrol „De Bajadère' door mevr. G. Groot—Besse, zéér be hoorlijk gespeeld en gezongen. Rie Wit speelde de rol van Marietta vlot, maar haar zingen is er nu bepaald niet op vooruit gegaan we herinneren ons van haar betere prestaties. In vocaal opzicht viel bij de heren solisten een ons verheugende vooruit gang te bespeuren. Zo zong de heer A. Govers de partij van Napoleon St. Cloche als amateur uistekend. W. Vos- senaar die als Prins van Lahore op trad, spande vocaal wel de kroon. Mooi gezongen. Een extra compliment is hier verdiend. P. Kesselaar, die de rol van chocolade-fabrikant vervulde, deed dit op zéér komische wijze, zon der in overdrijving te vervallen. Lof waardig waren de balletten ingestu deerd door Annemarie Kühne, haar solodans in het tweede bedrijf was in derdaad artistiek. Van de kleinere rollen werd die van Graaf Armand (K. Schot) zeer ver dienstelijk gezongen. De eenvou dige maar smaakvolle decor's van Groothuizen deden het uitstekend. Nu zijn we gekomen aan wat o.m. wel tot het beste van de avond kan worden gerekend, n.l. de orkestbegelei ding, welke werd verzorgd door het Alkmaars Klein Orkest. Hoewel het klankvolume van de eerste violen wat voller had kunnen zijn, werd door het orkest in 't algemeen Kallman's partituur op bewonderenswaardige wij ze uitgevoerd, vooral de blazers waren zeer goed, o.a. de hoboïst. Zoals het meestal gaat is de tweede uitvoering op Zondag vlotter verlopen Ei waren weer bloemen en toespra ken en het publiek toonde zijn grote tevredenheid. Wij hebben destijds bij het beëindi gen der distributie een en ander ge schreven over het verloop van deze dienst in een groot aantal jaren van algemene schaarste en over de stilte in het gebouw, dat nog maar door weinigen bezocht werd. In verband met de definitieve sluiting, welke officieel op 1 Februari zal plaats vinden, schrijft een onzer trouwe lezers ons het volgende: Zonder enige ceremonie en geheel onopgemerkt verlieten in de vroege middag van Zaterdag de laatst overge bleven drie ambtenaren het gebouw Oudegracht 168, waar zovele jaren het Distributiebureau was gevestigd en hetwelk op dat moment hopenlijk voor altijd werd opgeheven, hoewel het eerst officieel op 1 Februari wordt gesloten. Niet velen weten, dat het bureau tot beden heeft gefunctioneerd, daar tot nu toe ieder jonggeborene nog van een stamkaart werd voorzien terwijl dit voorheen zo onmisbare document even eens nog aan gerepatrieerde- en gede mobiliseerde militairen opnieuw werd uitgereikt. Het gebouw, waarin door zovelen dikwijls lange uren is gewacht als zij zich vol moed naar één der loketten begaven en voor verstrekking van een bonnetje voor een fietsband, een de ken, een pak, jas of overall, een beetje petroleum of een stukje brood, vlees of boter ja wat al niet kwamen vragen, waar men moest zijn voor ver loren inlegvellen, losgeraakte zegels op de stamkaarten, toeslagkaarten, waar kaarten voor jonggeborenen werden uitgereikt en die van overledenen moesten worden ingeleverd, waar ex tra-rantsoentjes voor een bruiloft wer. den afgegeven, waar een schoenenbon op een bepaald laatste nummer van de stamkaart werd verstrekt, waar in de bezettingstijd „wachtmeesters van de Staatspolitie" met geladen revolvers de wacht hielden tegen mogelijke overvallen door de illegaliteit doch waar niettemin onder het oog van de toen daar werkzame NSB-ers knappe stunts werden uitgehaald, datze'fde gebouw ligt nu eenzaam en verlaten in afwachting van een bestemming, die het in de toekomst eens zal krijgen. Wat de laatst overgebleven drie amb tenaren betreft, hiervan hebben er twee, resp. met ruim 10 en 9 jaren trouwe dienst nog geen nieuwe werk kring in het vooruitzicht. Zij waren het die in de moeilijkste jaren van ge brek aan schier alles met onkreukbare eerlijkheid en noeste ijver de gemeen schap hebben gediend in het beste deel van hun leven. Zij bleven aan boord toen de na-oorlogse economische om standigheden aanzienlijk beter waren dan thans. Hoewel er een aflopende wachtgeldregeling bestaat, is het voor deze getrouwen van meer belang weer in een of andere functie te worden her plaatst. Wie zoveel jaren trouw de ge meenschap tegen een matige bezoldi ging heeft gediend, heeft daar o.i. recht on. In de nacht van Zaterdag op Zon dag deelde iemand aan het Bureau van Politie mede, dat hij een verdacht persoon bij de in de Van der Bosch straat geparkeerde auto's had gezien Hij had de man in één van de wagens zien stappen. De politie, die direct op onderzoek uitging, trof op de Nieuwesloot een 37-jarige koopman uit Alkmaar aan, die een grijze de ken uit één van de auto's onder zijn arm droeg. De man zeide dat hij de deken had gevonden en dat hij juist op weg was naar het politiebureau om aangifte te doen. De onfortuin lijke vinder is meegenomerf naar het bureau en daar voorlopig ingesloten. ALKMAAR, 16 Jan. Opgave van het aan gevoerde vee: 9 stuks paarden 450-650; 90 vete koeien 230—1050; 35 nuchtere kalveren 35—70; 47 vette schapen 65—90; alles per stuk; 176 varkens 1,60—1,68 per kg. MAANDAG 16 JAN, Harmonie Theater, 8 uur: De ver strooide professor (14 jaar). Victoria Theater, 8 uur: Gunga Din (14 jaar). Cinema Americain, 8 uur: De zaak Pa- radine (18 jaar). A.B.T., 8 uur: Stad des doods (14 jaar). Gulden Vlies, 8 uur: Comedia met „Harvey". DINSDAG 17 JAN. Bioscopen als Maandag. Gulden Vlies, 8 uur: Piano-duo De Raaf en Schutte. boe zou U dan het liefst winkelen? Alles vragen en maar afwachten, of, zo veel mogelijk zelf uitzoeken en weten wat het kost. Kijk, als U dat wilt, dan moet U bij MIMOSA zijn, midden in de Langestraat, (vlak naast Albert Heijn). Daar kunt U snuffelen, daar is U vrfj, daar is iedere bezoeker, kijker of koper, altijd welkom en onze nieu we verkoopsters helpen U beslist. INGEZONDEN MEDEDELING (Adv.) Bij het laatst gehouden examen ter verkrij ging van het H.L.O. Sport-diploma werd aan liet navolgende personeel der Rijkspolitie het H.L.O.-diploma uitgereikt, met vermelding van het aantal malen, dat zij aan dit examen heb ben deelgenomen: 1. Owr. N. Waterdrinker, le maal; 2. Owr. M. Sjouw, 3e; 3. Wmr. I J. Dingemanse, le; 4. Wmr. I Van Gent, 3e; 5. Wmr. I T. Groenbcrg, 3e; 6. Wmr. I J. de Boer, 5e; 7. Wmr. I J. F. Düster, 3e; 8. Wmr. I H. de Groot, 2e; 9. Wmr. I M. Lastdrager, le; 10. Wmr. I P. M. Stoop, le; 11. Wmr. I D. A. M. Bakker, le; 12. Wmr. S. Teilegen, 2e; 13. Wmr. L. v. d. Woude, 3e; 14. Wmr. G. Schoonbeek, le; 15. Wmr. W. G. A. Wo- pereis, le; 16. Wmr. A. H. Buis, le; 17. Wmr. J. Schuurman, le; 18. Wmr. L. Schouwstra, le; 19. L. Blokhuis, le; 20. Wmr. S. Wage- maker, 2e; 21. Wmr. A. Steenge, 2e; 22. Wmr. C. Rijkeboer, le; 23. Wmr. J. Bouman, 2e; 24. Wmr. S. v. d. Pal, le; 25. Wmr. P.. Vriend, le; 26. Wmr. J. L. Dingier, 2e; 27. Wmr. M. Sneijder, le; 28. Wmr. C Schut, 2e; 29. Wmr. P. C. Nannes, 2e; 30. Wmr. F. H. Stevens, 3e; 31. Wmr. J. van Oostende, 2e; 32. Wmr. A. Jagt, 2e; 33. Wmr. J. Tuin man, le; 34. Wmr. J. S. Kuipers, le; 35. Wmr. S. Schouwstra, le; 36. Wmr. P. J. Blom berg, le; 37. Wmr. G. Schrik, le; 38. Wmr. W. P. Wisse, 2e; 39. Wmr. R. van Ingen, le; 40. Wmr. J. Buis, le; 41. Wmr. B. W. Rol, le; 42. Wmr. W. Dunnink, le; 43. Adsp. P. J. Boogert, le; 44. Adsp. J. Koele- wijn, le. Tevens namen aan dit examen deel de na volgende leden van de Rijkspolitie te Water Groep Alkmaar: 1. Wmr. B. Slikkerveer, le maal; 2. Wmr. T. Goedhart, le. Gemeente Politie, Hoorn: 1. Adj. S. H. Bos, le maal; 2. Ag. Geurtsen, le; 3. Ag. C. Spaans, le. C.C.D., Alkmaar: 1. P Nap, le maal. C.C.D., Hoom: 1. C. Zaadnoordijk, 7e maal; 2. W. E. Fontein, le. Geboren: Henrietta H. M., dochter van J. H. Noom en L. M. Th. Smits. Petronella, dochter van N. M. Kuiper en A. M. Heine. Cornelia M. A., dochter van C. Putter en H. Kollenberg. Marijke, dochter van E. Koning en W. M. Fijma. Hendrikus A., zoon van Th. van Diepen en M. Kleef. Alfred P. M., zoon van H. Hemels en G. M. van Kooten. Overleden: Johannes F. Henneke, 86 jaar, weduwnaar van E. M. Dignum. Aaltje Deen, 70 jaar, wed. van J. Wester. Her- manus H. N. Buers, 89 jaar. Op 1 Februari zal de heer J. G. de Joode, na acht en twintig jaar als keurmeester bij de Keuringsdienst voor Waren werkzaam te zijn geweest, de dienst met pensioen verlaten. Op ver zoek van de heer De Joode zal dit af scheid in stilte plaats vinden. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam slaagde voor het doctoraal examen in de medi cijnen de heer V. C. M. Leesberg, alhier. Zaterdagavond werd in het Wapen van Heemskerk door de afdeling Alk maar van de Eenheidsvakcentrale een ontspanningsavond gehouden, welke zeer geslaagd genoemd mag worden Voor een uitverkochte zaal trad het cabaretgezelschap „Gemengde Berich ten" op, dat door zang, muziek en scetches veel succes oogstte. De heer C Torenvliet heette de aanwezigen van harte welkom en sprak de wens uit, dat een volgende maal de zaal te klein zou blijken. Volgens spratker kon alleen dan de Eenheidsvakcentrale haar doel bereiken, indien haar leden aantal stijgende zou zijn en alle han den ineen geslagen worden. Na deze korte inleiding was het de beurt van de cabaret-groep, bestaande uit Wim Burger, Uut en Ber Huising, Jan Oort en Cor Zwart. Groot was het succes, dat Wim Burger met zijn sneltekenen qogstte. Met een wonderlijk gemak op humoristische inslag werd al teke nend een atoomcollege gegeven. Ook de filosofie van de straatveger kon in het kader van een politiek praatje waardering vinden. Van de vele scetches noemen wij nog Hollywood- kolder en Chansons de Paris. Een lied voor moeder, voorgedragen door Uut Huising, had eveneens veel succes. Tussen de bedrijven door hield een hoofdbestuurder van de Eenheidsvak centrale, de heer Van der Heul, een korte toespraak, welke op de arbeid van de E.V.C. was gebaseerd. Al met al een zeer geslaagde avond, waarin het cabaretgezelschap een groot aandeel heeft gehad. Zaterdagmiddag omstreeks half één reed een motorrijwiel over de Ken- nemerstraatweg in de richting van Heiloo. Voor de motorrijder uit re den twee auto's, die heide de linker richtingaanwijzer hadd.en uitstaan, ten teken dat zij de Juliana van Stol berglaan zouden ingaan. Desondanks haalde de motor de achterste auto in en week daarna naar rechts uit. De bestuurder van de eerste auto, die dacht dat het motorrijwiel hem rechts zou passeren, sloeg af naar de Ju liana van Stolberglaan. Op dit ogen blik haalde de motorrijder de auto juist links in, zodat een botsing on vermijdelijk was. De motorrijder kwam te vallen en bleef op het weg dek liggen. Na door dr. Lourens on derzocht te zijn werd de onvoorzich tige naar het St. Elisabethziekenhuis overgebracht, waar dr. Kerssemakers een enkelbreuk constateerde. Door de commandant van het Ne derlands Leger des Heils zal Dins dag 17 Januari in het gebouw Slik- steeg weer een aantal „soldaten" worden ingezegend. Brigadier F. Fa- vre zal voor deze gelegenheid naar Alkmaar komen, daar zich onder de nieuwe medewerkers één bevindt die de leeftijd van 82 jaar heeft be reikt. Medewerking verleent het Korps Amsterdam, w.o. het zang koor. CORRESPONDENTIE S. K., alhier. U stelt ons enige vragen en wilt ons berekeningen laten maken. Wat het laatste betreft willen wij er op wijzen, dat u die waarschijnlijk beter bij een bankinstelling kunt brijgen. Onze taak ligt op een geheel ander terrein. Uw laatste vraag zullen wij tiachten te beantwoorden, maar u moet ons daar even de tijd voor laten en niet op de zelfde dag reeds antwoord verlanken. Red. "V w u Gisteravond speelde de R.K. toneelvereniging ,,'t Masker" te Heiloo het torisch toneelspel „Maria Stuart". Het stnk heeft 7 taferelen en is vrij bewts naar F. von Schiller door Jan Steur. Het werd geregisseerd door Jean Rol, Jr. Dit moeilijke stuk was een zware opgave, omdat 't Masker had ingeschrev, voor de nationale prijskamp voor R.K. amateur-toneel, uitgeschreven door toneelfonds „De Nieuwe Spoel" te Bussum. Negentig verenigingen hadden t voor ingeschreven, doch 25 pet. werd uitgeschakeld, omdat het gehalte v_n stuk niet aan de eisen voldeed. Na loting bleven tenslotte 20 verenigingen ot Op één der uitvoeringen zal een jury het stuk beoordelen. Deze bestaat uit 1 kende beroepsregisseurs en spelers. De bedoeling van het bestuur van 't Mas is, door deelname aan deze prijskamp een zuivere beoordeling te krijgen oj regie, spelers en speelsters. Aan de prijskamp zijn prijzen verbonden van 300 en 200, bedoeld als subsidie voor deze verenigingen. Tenslotte de vertolking van Jn. mers als de huishofmeester van ria Stuart en later als priester, gaf prima spel. Ook de bijrollen ren goed verzorgd. De toneelaani ding had eveneens bijzondere geëist en daarom was hetjar dat in het eerste tafereel het bovj gedeelte van het ton:el wat .-or lig aandeed. De uitspraak was ma en de grime en kapwerk uiti kend. Na afloop van de voorstelling n, Jean Robert Jr. gehuldigd vantt zijn 25-jarig jubileum als amatt; tonelist en regisseur. A. Borst, voorzitter van ,,'t Masker" en 1 Prins, voorzitter van de operette eniging „Odeon" uit Alkmaar, b: prachtige bloemen aan, waarvoor heer Robert zeer erkentelijk was in een geestige speech zijn dank sprak. WARMENHUIZEN, .16 Jan. 21.300 kg. rode kool 67,10; 1300 kg. gele kool 5,9012 30; 900 kg. uien 32,20. BROEK OP L'DIJK, 16 Jan. 16000 kg. gele kool 5.5013,20; 36000 kg. rode kool 610,90; 16000 kg. witte kool 11,10 14,70;. 6000 kg. peen II 12,40—13,10, III 7,408,80; 2000 kg. uien 32,70, grove 28,60—28,90. In een stampvolle Brunozaal waren wij getuige van de opvoering van dit historisch toneelstuk, waarvan het le tafreel zich afspeelt in de gevangenis van Maria, Koningin van Schotland, in het slot te Fotheringhai. Het tweede tafreel brengt ons in het paleis van Elisabeth, de koningin van Engeland, waarna wij in het derde gedeelte weer teruggaan naar het slot te Fothering hai, waar Maria Stuart voor enkele ogenblikken uit haar kerker bevrijd is en in de tuin van het slot een ontmoe ting heeft met Elisabeth, haar vijandin Een ontmoeting die gefingeerd was, al leen tot doel had Maria Stuart te ver nederen. In het ift tafreel krijgt graaf Leycester één der grootste vertrou welingen van koningin Elisabeth doch een graaf die in wezen strijdt voor de rechtvaardigheid ten opzichte van Maria Stuart, bezoek van graaf Mortimer, de aanbidder van Maria Mortimer komt mededelen dat hun gangen worden gevolgd en Leycester redt zich het vege lijf door Mortimer op te offeren. Het 5e tafreel brengt de woede van koningin Elisabeth over Leycester en zij wil hem niet meer zien Tegen haar verbod in betreedt hij toch het vertrek, om zich te rechtvaardigen, hetgeen hem ten dele gelukt. Elisabeth bezwijkt echter voor de stem van het volk en tekent het doodvonnis van Maria Stuart, daarbij aangemoedigd door haar sluwe hofmeester Burleigh In het 6e tafreel treffen wij Maria Stuart weer in de gevangenis. Zjj krijgt daar o.a. bezoek van haar ou de hofmeester Melvil. Aan het slot blijkt dat hij de priesterwijding' heeft ontvangen en door de Paus gemach tigd is de biecht van Maria Stuart af te nemen en haar de laatste H. Communie toe te dienen, waardoor zij als een goed katholiek onschuldig sterft. Het laatste tafreel zien we koningin Elisabeth in grote onrust over het lot van Maria. Lord Shrews bury verschijnt en deelt mede, dat hij te weten kwam, dat Maria Stuart vals is beschuldigd en dus onschuldig ter dood is veroordeeld. Maar dan komt Burleigh en vertelt dat het vonnis is voltrokken. Nog éénmaal aanschouwen we daarna de wreed heid van koningin Elisabeth en zien haar tenslotte- heerseres over Enge land blijven, doch veriaten in haar rijkdom en praal Spel en spelers Zelden hebben wij ,,'t Masker" zo goed gezien, alhoewel zij als regel prima toneel speelt. Dit stuk een pra-htige keuze na al het luchtige dat wij als regel in Heiloo te zien krijgen was een bijzonder goede keuze en het werd op een zeer goede wijze ten tonele gebracht. Maria Stu art mej. Kitty de Wit en konin gin Elisabeth mej. A. Morsch, kun nen in één adem genoemd werden. Het was pracht spel. Hetzelfde kun nen wij zeggen van baron Bur leigh R. Morsch en ds graat van Leycester A. Borst. Vooral in het 6e tafreel was A. Borst bijzon der op dreef. Ook Hanna mej. R. Duinmeyer als verzorgster van Maria Stuart, gaf goed spel te zien en hetzelfde kan gezegd worden van George Talbot, de graaf van Shrews bury en Ridder Poulet, als bewaker van Maria Stuart, resp. gespeeld dooi Jean Robert Jr. en Jn. Kaandorp. Het was voor de familie Nydam ;jj dag een blijde dag. Gerben, hun i is met de „Waterman" uit IndoiJ teruggekeerd. Om twee uur stopte luxe wagen voor de woning enl zoon, die ruim drie jaar weg gei- was, keerde terug in de oudeil woning. Voor de deur was een J erepoort gebouwd en de burgers u ten hun vreugde over de thuisk| blijken door de vlag uit te steken Over enkele maanden hoopt ook zijn broer te kunnen begroetsj In onze courant van 20 Dec. mei! wij dat mevr. E. de VriesWilltï op straat was gevallen en daarbij if knie bezeerde. Enige dagen later i zij in het St. Elisabeth ziekenhui! Alkmaar opgenomen. Naar wij vernemen is haar toestand ernstig! In opdracht van de Provinciale terstaat is thans een begin gei met het verrichten van grondl gen, welke verband houden rati! plannen, die door het gemeentebi bij de provincie aanhangig zijn maakt met betrekking tot het bet baar maken van de Ringvaart schepen met een groter laadvi gen. Het was voor de Alknuu clubs wel een bijzonder Geen enkel winstpunt wei behaald, een resultaat dat den verwacht. Alkmaarse gen Helder een 20 nederl kon het tegen Purmerend ken en Randers schoot t< delft, letterlijk en figuurlij Last not least moest Alcm: vriendschappelijke wedstrf derde klasser Velsen met e genoegen nemen. Voor Alcmaria was he' slechte dag. Niet alleen - withemden de wedstrijd t< welke overigens van we was, maar AFC en UW gezien om de wedstrijden en Elinkwljk in een overw zetten, waardoor deze club plaatsgenoten steeds moeil reiken worden, Spartaan t piditas en heeft daardoor van Elinkwijk overgenomei De Spartaan 13 7 4 2 Elinkwijk 12 7 3 2 DWV 11 6 3 2 Volendam 12 6 1 5 HVC 12 4 4 4 AFC 11 4 3 4 UW 11 4 2 5 Zaandijk 9 3 3 3 Vriendensch. 12 3 3 6 Alcmaria 10 3 1 6 Rapiditas 11 1 1 9 Stormvogels werd op eig dpor OSV practisch uitgesc goede prestatie van de Oo: nog steeds ongeslagen zijn e sen op een kampioenstitel s zien worden. Alleen West 1 Watergraafsmeer in 'n span strijd versloeg, kan OSV nof OSV West-Frisia Stormvogels Watergr.m. ZFC Velox WA Hercules WFC TOG In 3 A verrichtte Schagen door Zilvermeeuwen te vers de prestatie van DIO was lender. Deze ploeg heeft kat leidende HRC twee punten men, waardoor Always For der te spelen, de leiding v overgenomen. A. Forward 10 12 8 4 0 13 7 4 2 14 7 2 5 13 5 4 4 13 5 4 4 14 4 e 5 13 3 5 5 14 4 2 8 13 3 3 7 13 2 2 8 HRC Vitesse APGS Kinheim Beverwijk SDW Terrasvogels 12 DIO 12 Schagen 10 Zilverm. 12 p] Ongecorrigeerd) Van officiële zjjde wordt mei deeld, dat Nederland Israel de j erkent. Door de Nederlandse genwoordiger te Jeruzalem weril den terzake een nota overhffi aan de minister van Buitenlands i ken van Israel. r DTS is naar de laatste huisd. De Langedijkers hebb< nemers hun meerdere moet nen. De Beverwijkers hebbe een kans om kampioen van ling te worden daar QSC c rijke uitwedstrijd tegen ZSQC QSC ZSGO Kennemers ZW GVO cc Halfweg Succes ADO DTS f Door de overwinning van X Alkm. Boys delen de Nieu W thans de eerste plaats met V echter twee wedstrijden min E gespeeld. Voor Alkmaarse E het gelukkig dat WMS en 12 9 1 2 11 7 3 1 12 7 2 3 12 5 4 3 10 5 1 4 12 3 4 5 12 3 2 7 11 3 1 7 11 1 4 6 11 2 2 7 Het was voor de Rijper Raad, die Vrijdagavond voltallig vergaderde, een zware en vermoeiende avond. Niet alleen moest hij 25 punten van de agenda afwerken, maar er moesten en zijn kostbare besluiten genomen. Verstrating, verbouwing openbare lagere school, de bouw van twee bruggen, vergroting en verbetering van de los- en laadplaats, centrale verwarming in de RJK. lagere school, verbreding en verbetering van het gemeentelijk sportveld en vernieu wing van het wegdek aan de Zuiddjjk, zullen, behoudens goedkeuring als de liegroting niet beneden de werkelijke kosten zal blijken, worden uitgevoerd. In totaal zal hiermee een bedrag gemoeid zijn van 113.100. Na het openingswoord van burge meester J. Dalenberg, werd het nieuwe raadslid, de heer D. Klinkhamer Jr. be ëdigd. Uit de mededelingen bleek dat als voorzitter van de adviescomm. volgens art. 8 van de woonruimtewet, is geko zen, de heer P. Middelkoop (P. v. d A.) Naar aanleiding van de mededeling dat de toestemming was binnengeko men voor de bouw van twee duplex- woningen, vroeg de heer Middelkoop, of er nog steeds pogingen gedaan wor den om voor meer woningen in aan merking te komen. Inderdaad, zo zeide de voorzitter, wordt het vuurtje steeds warm gehouden. Het vermenigvuldigingscijfer, dat jaarlijks bij verordening wordt vastge steld voor het schoolgeld voor het la ger onderwijs, werd vastgesteld op 2. De vergoeding en het bedrag der voor vergoeding in aanmerking komende uit gaven werd voor de R.K. St. Josef- school vastgesteld op resp. f 4522,57 en 4864,95. In verband met te verwachten kapi taalsuitgaven, werd besloten tot het aangaan van een kasgeldlening voor 1950 tot een max. van f 100.000, Tot regenten van het gemeente wees- en armenhuis werden herbenoemd de heren C. Sieswerda en P. Bakker. Wat betreft het instellen van een vol- ambtelijke vleeskeuringsdienst werden de voorstellen van B. en W. om een ge meenschappelijke regeling aan te gaan met Beemster, Purmerend, De Rijp, Graft, Sehermerhorn en de Wijde Wor- mer, goedgekeurd. Vanaf de inwerking treding, 1 Juli 1949, waren geen klach ten binnengekomen. Het besluit, betreffende het in voor bereiding zijn van een uitbreidingsplan, werd verlengd. De verlening van een gratificatie aan de heer Meijer, vroeger directeur van de Mij. tot bevordering van Nijverheid, kwam niet meer voor behandeling in aanmerking. Subsidies. Diverse aanvragen werden vervol gens behandeld en toegewezen. De stichting kleuteronderwijs De Rijp—Graft en omstreken en de R.K. Kleuterschool, zullen f 5.— per in de gemeente wonend kind ontvangen in totaal f 420. De commissie voor wijkverpleging, bestaande uit De Rijp, Graft, Zuid- en Noordschermer, Sehermerhorn en Scheermeer, zal een hogere subsidie ontvangen in verband met hogere ex ploitatiekosten, door aanschaffing van c-en auto uitkering hogere lonen wijk verpleegsters enz. De subsidie zal be dragen f 0.75 per inwoner, totaal f 1170. Het „Koningin Wilhelminafonds" zal ae gevraagde subsidie ad '/s per inwo ner worden toegewezen in de vorm van een bijdrage van f 7.50 per jaar. Toegetreden werd als lid van de N.H. Provinciale brandweerbond, tegen een jaarlijkse contributie van f 12.50. Het vele en nuttige werk van de A. N.W.B. werd beloond door het ver lengen van het lidmaatschap. Contri butie f 25.per jaar. Voor de werk zaamheden van het verbond voor veilig verkeer zal f 20.subsidie worden verleend. De stichting geestelijke volksgezond heid mag ook haar verleden jaar toe gekende subsidie, ad f 78.-- is 5 cent per inwoner weer tegemoed zien. De V.V.V. De Rijp moest bij monde van de heer Sassen, later gesteund door weth. Luder, nog vechten voor naar, zoals het in het betreffende ver zoek stond geformuleerd, zeer beschei den verzoek f 150.ineens en vervol gens f 75,— per jaar m.iv. 1950. De meerderheid van B. en W. stelde voor aan het verzoek te voldoen. Volgens Wethouder Poel was f 100. 'r.eens en vervolgens f 50.per jaar mooi genoeg. Na splitsing van het voorstel werd het geheel aangenomen. Na drie uur vergaderen werd even gepauzeerd. Hierna werd begonnen aan een algemene beschouwing betreffende de begroting. De begroting. Allereerst werden de grootste brok ken er uit gelicht en nader bekeken. 1 Het opnieuw bestraten van de tuin- buurt en verstraten van de St. Jacobs- buurt, kosten f 15.600, 2 Het maken van twee nieuwe brug gen, n.l. de brug in het straatje tus sen Venbuurt en Rietbuurt en de lange brug, bij de woning van de heer J. Taam. f 8.000, 3 Het verbreden en verharden van de los- en laadplaats op het Westeinde. f 1.000,—; 4. Het opnieuw beharden van het weg dek kan de Zuiddijk f 40.000. 5 Verbouwing en uitbreiding openbare lagere school, f 35.000, 6. Het aanbrengen van centrale ver warming in de R.K. school, f 11.000,-; 7 Verbreding en uitbreiding gemeen telijk sportterrein, f 2.500, Over het algemeen kon de raad zich daarmee verenigen. Uit de gevoerde besprekingen bleek, dat enkele leden van mening waren dat de plannen t.a.- v de los- en laadplaats niet afdoend vtaren. In geen geval mocht echter bo ven de geraamde kosten worden uitge gaan daar de mogelijkheid bestaat, dat zelfs een van de projecten om finan ciële redenen niet kan worden uitge voerd, in dit geval dan de brug in het Langebrugspad Indien het nodig zou blijken dat bij de los- en laadplaats ten straat of klinkerbeharding moest worden aangebracht, zou een beroep kunnen worden gedaan bij de plaatse lijke tuinbouwverenigingen, voor een bijdrage. Bij een verdere behandeling van de begroting bleken verder nog enkele kleine nieuwe uitgaven te zijn opgeno men, n.l. voor aanschaffing kleding brandweer f 900.een verhoging van de presentiegelden voor de raadsle den van f 3.— tot f 4.en rijwielver goeding gemeentebode f 50. Tenslotte kon worden geconcludeerd dat, hoewel de gemeente een bijzondere uitkering ontvangt, voor het jaar 1950, van f 11.520,zij geen ongunstig beeld te zien geeft, hoofdzakelijk door de geraamde hogere opbrengst van de ondernemingsbelasting. De gewone dienst sluit met een bedrag van f 112.669.35 in inkomsten en uitgaven, met een post onvoorzien ad f 2943.35. De kapitaalsdienst sluit in inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 217.767.70. Na de rondvraag sloot ongeveer half één des nachts de voorzitter deze be langrijke vergadering. Zaterdagmiddag werd door de zitter van de P.V. „De Reisduif"! heer J. B. Sassen, de eerste ten stelling geopend. In de achterzaal van het gefcém de heer Grasboer stond een hm] tal kooien opgesteld, waarin de zonden duiven werden tentoon? Hoewel bij de opening de belanf ling zeer gering was, mocht ove;| algemeen niet over belangstelling den geklaagd. De volgende inzenders kwamen een prijs in aanmerxing. Klasse I, oude doffers: 1. J. B sen, 2. J. Konijn, 3 P. Dekker, Smit en 5. P. Riteco. Klasse II, oude duivinnen: Knecht, 2. J. B. Sassen, 3. P. Si J B. Sassen. Klasse III, jonge doffers: 1. f teco, 2. P. Dekker, 3. S. Knip, Klinkhamer, 5. C. Boots. Verd? tweede prijs P. Dekker en P. Rit een 5e J. B. Sassen. Klasse IV, jonge duivinnen: 1. 'J nijn, 2. J. Mul, 3. J. F. Riteco. Knip en een 5e prijs de heren Sassen 2x en G. Klinkhamer. Klasse V: 1. P. Riteco, 2. J. 'Late jonge doffers.) Klasse VI, late jonge duiven: Knecht, 2. S. Konijn. De mooiste duif der tenti was van J. Konijn de mooiste van P. Riteco. de mooiste duiv" J Konijn, de mooiste autfer out J B. Sassen, de mooiste auivin van J. Knip, de mooiste doffer van P. Riteco, de mooiste duivin van J. Konijn, de mooiste doB" jong van P. Riteco en de moois" vin jong van J. Konijn. eveneens de kous op de Velsen .10 9 1 Helder 12 8 3 DCG 10 8 2 OVVO 12 3 7 WE 12 4 2 KW 11 4 1 Alkm. Boys 12 2 5 DEM 10 3 2 Holiandia 11 3 2 WMS 11 3 1 Bloemdaal 10 1 0 13 8 3 2 31; 12 8 2 2 3J 13 7 3 3 3E 11 7 2 2 34 12 5 6 1 IE 11 3 5 3 2( 12 3 4 5 21 12 1 5 6 16 12 1 2 9 11 12 1 0 11 ie In de vierde klasse A eindig liefst drie wedstrijden in eè spel. Schoorl heeft het gepres Texel een punt af te snoeper werd door Vrone verrast en VI waard deelde de winst met De verrassing was hier ech Grasshoppers zonder winst b vogels vandaan kwam. BKC Watervogels Bergen Grassh. Texel Wieringerw. Vrone Oudesluis Schoorl N. Niedorp Door de nederlaag van RKA Purmerend zijn er in 4 B wi schillende mogelijkheden VVW, Purmerend en missch nog Westfriezen gaan weer d woordje meespreken. V.V.W. R-K.A.F.C. Purmerend Westfriezen Zouaven St. George Z.A.P. Berdos Andijk Be Rijp Randers is naar de vierde p gezakt. De Ooijevaarsnestbewoi ben echter even veel verliespt CSV en VVSV zodat zij nog ee kende kans op de titel bezittel 12 8 0 4 10 6 3 1 10 5 4 1 10 4 3 3 12 3 5 4 11 4 2 5 10 4 1 5 12 4 1 7 9 2 2 5 8 1 2 5

Alkmaarsche Courant | 1950 | | pagina 2